Oblečenie: V Iraku čakajte horúčavy a suché teplo, tak sa podľa toho aj zbaľte. Výhodou sú ľahké materiály, vzdušné v ktorých sa nebudete veľmi potiť a myslite aj na to, že si so sebou vezmete aj niečo, čo vás ochráni pred ostrým slnkom. Myslite aj na to, že Irak je krajinou s odlišnou kultúrou aj náboženstvom a tak sa budeme prispôsobovať miestnym pomerom, čo je znakom rešpektu a úcty. Týka sa to najmä konzervatívnejších oblastí južného Iraku: Karbala, Nadžáf. Zvoľte preto do týchto regiónov konzervatívnejšie a slušnejšie oblečenie. Pri návšteve šiitskych svätyni sú často všetci pútnici oblečení v čiernom. Aj Vy si zoberte takéto "slušné čierne" oblečenie  -viď naše fotografie a filmy, aby sme zapadli. 

Dlhé nohavice alebo tričko s krátkym rukávom je v poriadku, ale neberte si tielka, príliš krátke nohavice či krátke sukne!  Pre ženy odporúčame aj jednu šatku na prekrytie prípadných odhalených ramien či výstrihu počas návštevy v mešitách. Ženy musia mať vo svätyniach čádor a ten si kúpite na mieste. Ak niekto nechce rešpektovať zvyky domácich tak nech na zájazd radšej nejde, alebo ostane vonku pred mešitou. Ďakujeme. Všetko sa dá v Iraku dokúpiť. Mimo svätých miest sa pohybujeme voľne v klasickom turistickom oblečení.

Bagdad je na arabský svet liberálne mesto, ale aj tu sú konzervatívne štvrte. Zoberte si so sebou voľné dlhé nohavice (krátke nohavice si neberte), tričká alebo košele s krátkym rukávom a na obutie šľapky, sandále a jedny pevnejšie topánky, ktoré sa vám zídu v mestách počas prehliadok. Nezabudnite kvôli vysokým teplotám na pokrývku hlavy a tak si pribaľte šiltovku, klobúk alebo niečo, čo vás ochráni pred silným slnkom. Určite si pribaľte aj opaľovací krém a slnečné okuliare.

Neberte si so sebou do Iraku veci týkajúce sa Izraelu. Knihy o Izraeli, časopisy, čokoľvek, čo sa tejto krajiny priamo alebo nepriamo dotýka. Irak to nechce vidieť a nechcete, aby vám kvôli tomu vypratávali a prehľadávali celý kufor.

Pamiatky v Iraku sú vzácne, sme tu jedinými turistami a na zemi sa „povaľuje“ množstvo črepín, ktoré majú tisíce rokov. Nikdy sa k nim neskláňajte. Neberte ich domov. Ak vám na to pri odlete prídu môže byť z toho veľký problém.  Do niektorých hotelov sa nedá doniesť alkohol v originálnych fľašiach. Fľaše s minerálkou však áno.

Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť rozložené na viacerých miestach. V regióne Blízkeho Východu sa kradne len minimálne, no treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. 

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, kameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.

Okrem našich zástrčiek sa na Blízkom východe vyskytujú aj iné zástrčky. Ak máte doma príslušnú redukciu, nezabudnite si ju zbaliť so sebou.

Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je často 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Sprievodca sa Vám bude snažiť pomôcť pri urýchlení dodania Vašej batožiny, jeho vplyv na prácu leteckej spoločnosti je však veľmi malý. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.

Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

E

Ázia  

Irak


náročnosť

11 dní

Trvanie

8039
E

Ázia  

Irak


náročnosť

11 dní

Trvanie

3995 7990€
Babylon - legenda, ktorá prišla o svoju slávu Babylon

Babylon Babylon - legenda, ktorá prišla o svoju slávu

Pre mnohých hádam najznámejšie mesto sveta. Staroveká legenda o meste opantala mnohých, ktorí o meste počuli, ba dokonca ho navštívili. „Veľký…

Robert Taraba 15 min. čítania
Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie, 2. časť Bagdad

Bagdad Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie, 2. časť

Deň v Bagdade nestačí. Pamiatky starého Bagdadu sme spoznali v predchádzajúcom blogu, kde sme sa zamerali na srdce a dušu tejto historickej tepny…

Marek Melúch 17 min. čítania
Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie Bagdad

Bagdad Bagdad, srdce starovekej Mezopotámie

Bagdad, hlavné mesto Iraku, je veľkou metropolou, ktorá sa rozkladá na oboch brehoch legendárnej rieky Tigris v strednej časti mnohým známej, no…

Marek Melúch 19 min. čítania

Predaj sa začína o

- dní - hod -min -sek

CESTOVATEĽSKÉ NOVINY

ZISTIŤ VIAC