Maximálna povolená hmotnosť batožiny do lietadla je 20 kg do batožinového priestoru a príručná batožina (1 kus príručnej batožiny na osobu, väčšinou 7 kg). Zbaľte sa tak, aby ste mysleli na to, že z tejto cesty si domov odnesiete aj viacero darčekov. Pri cestách lietadlom odložte ostré predmety (nožík, nožničky a pod.) do kufra. Zoberte si so sebou len minimum batožiny. Najpraktickejší je jeden kufor a menší ruksak, ktorý využijete pri výletoch.

Oblečenie: V Iraku čakajte horúčavy a suché teplo, tak sa podľa toho aj zbaľte. Výhodou sú ľahké materiály, vzdušné v ktorých sa nebudete veľmi potiť a myslite aj na to, že si so sebou vezmete aj niečo, čo vás ochráni pred ostrým slnkom.

Myslite aj na to, že Irak je krajinou s odlišnou kultúrou aj náboženstvom a tak sa budeme prispôsobovať miestnym pomerom, čo je znakom rešpektu a úcty. Týka sa to najmä konzervatívnejších oblastí južného Iraku: Karbala, Nadžáf. Zvoľte preto do týchto regiónov konzervatívnejšie a slušnejšie oblečenie. Pri návšteve šiitskych svätyni sú často všetci pútnici oblečení v čiernom. Aj Vy si zoberte takéto "slušné čierne" oblečenie -viď naše fotografie a filmy, aby sme zapadli. 

Dlhé nohavice alebo tričko s krátkym rukávom je v poriadku, ale neberte si tielka, príliš krátke nohavice či krátke sukne!  Pre ženy odporúčame aj jednu šatku na prekrytie prípadných odhalených ramien či výstrihu počas návštevy v mešitách. Ženy musia mať vo svätyniach čador a ten si kúpite na mieste. Ak niekto nechce rešpektovať zvyky domácich tak nech na zájazd radšej nejde, alebo ostane vonku pred mešitou. Ďakujeme. Všetko sa dá v Iraku dokúpiť. Mimo svätých miest sa pohybujeme voľne v klasickom turistickom oblečení.

Bagdad je na arabský svet liberálne mesto, ale aj tu sú konzervatívne štvrte.
Zoberte si so sebou voľné dlhé nohavice (krátke nohavice si neberte), tričká alebo košele s krátkym rukávom a na obutie šľapky, sandále a jedny pevnejšie topánky, ktoré sa vám zídu v mestách počas prehliadok. Nezabudnite kvôli vysokým teplotám na pokrývku hlavy a tak si pribaľte šiltovku, klobúk alebo niečo, čo vás ochráni pred silným slnkom. Určite si pribaľte aj opaľovací krém a slnečné okuliare.
Pri balení myslite aj na peniaze a tie vám odporúčame nosiť rozložené na viacerých miestach. V regióne Blízkeho Východu sa kradne len minimálne, no treba byť ostražitý ako kdekoľvek inde a mať sa na pozore. 

Neberte si so sebou do Iraku veci týkajúce sa Izraelu. Knihy o Izraeli, časopisy, čokoľvek, čo sa tejto krajiny priamo alebo nepriamo dotýka. Irak to nechce vidieť a nechcete, aby vám kvôli tomu vypratávali a prehľadávali celý kufor.

Nezabudnite na lieky, ktoré pravidelne používate. Fotoaparát, baterky, mobilný telefón, kameru a iné veci, bez ktorých si dovolenku neviete predstaviť. Fotoaparát menší, nenápadnejší, no o to kvalitnejší - nechajte si poradiť. Ľuboš Fellner fotí na nenápadnú Leicu. Odporúča napr. Leica Q.
Batožinu len naložíme a vyložíme z našej prenajatej dopravy do hotela po príchode z letiska a pred odchodom na letisko ju znovu naložíme. Budete ju mať celý čas v izbe. Aj napriek tomu sa zbaľte, tak aby ste už na začiatku vašej cesty neboli na hmotnostnom maxime.

Akékoľvek elektronické zariadenia, ktoré prepravujete ako príručnú batožinu pri leteckej preprave (najmä mobilné telefóny, počítače, tablety, mp3 prehrávače) musia byť nabité. Prepravou vybitého zariadenia môžete spôsobiť problémy pri bezpečnostných kontrolách, zdržania, či odobratie zariadenia. Tak isto je potrebné mať v príručnej batožine aj všetky nabíjačky.
Okrem našich zástrčiek sa na Blízkom východe vyskytujú aj iné zástrčky. Ak máte doma príslušnú redukciu, nezabudnite si ju zbaliť so sebou.

Pamiatky v Iraku sú vzácne, sme tu jedinými turistami a na zemi sa „povaľuje“ množstvo črepín, ktoré majú tisíce rokov. Neberte ich domov. Ak vám na to pri odlete prídu môže byť z toho veľký problém.  Do niektorých hotelov sa nedá doniesť alkohol v originálnych fľašiach. Fľaše s minerálkou však áno.

Keďže batožina, ktorá cestuje v batožinovom priestore lietadla, nie vždy nájde cieľ a môže sa oneskoriť jej dodanie (nebýva to často, ale ak sa to stane, je to nepríjemné), odporúčame Vám, aby ste v príručnej batožine mali aj rezervné oblečenie na prvý deň, všetky dôležité lieky! a iné veci, bez ktorých si neviete predstaviť pobyt. Za batožinu je zodpovedná letecká spoločnosť a v prípade oneskoreného dodania alebo straty platí reklamačný poriadok leteckej spoločnosti. Sprievodca sa Vám bude snažiť pomôcť pri urýchlení dodania Vašej batožiny, jeho vplyv na prácu leteckej spoločnosti je však veľmi malý. Európska únia znovu upravuje Vaše práva voči leteckej spoločnosti.


Úloha sprievodcu pri strate/meškaní batožiny: Ak Vám letecká spoločnosť nedoručí batožinu, musíte si v danej leteckej spoločnosti ešte na letisku vyzdvihnúť doklad o reklamácii nedodania, na ktorom máte referenčné číslo pod ktorým sa Váš prípad eviduje. Nadiktujete adresu Vášho hotela, opíšete batožinu a väčšinou Vám ju za 1-2 dni doručia do hotela, resp. domov. Váš sprievodca Vám môže pomôcť pri vybavovaní batožiny, telefonátov atď. na Vaše náklady. Akékoľvek výdaje je nutné reklamovať priamo v leteckej spoločnosti.

← Batožina a čo si (ne)zbaliť (zoznam krajín)

E

Ázia  

Irak


náročnosť

12 dní

Trvanie

6540
E

Ázia  

Irak


náročnosť

11 dní

Trvanie

8360
Najkrvavejšie festivaly sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly sveta

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 24 min. čítania
Mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý známy…

Ľuboš Fellner 44 min. čítania
Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Rieka Shatt al-Arab

29

09:24

sep

2022

Irak Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Ak sa povie Irak a jeho rieky, tak každému napadnú len dve - Eufrat a Tigris. Rieky, vďaka ktorým sa zrodilo niekoľko civilizácii a vďaka ktorým dnes Irak nazývame…

Vianoce s BUBO sa začínajú o Viac

- dní - hod -min -sek