Na fotografii tohoto cestovateľského príspevku vidíte Ktésifón (Ctesiphon). Nafotil som ju 32 kilometrov južne od Bagdadu. Ide o palác kráľov. Kedysi tu bolo obrovské mesto a tento oblúk sa nazýva po arabsky Ták-i Kisrá (Taq Kasra). Ide o medzník v histórii architektúry a o najväčšiu jednoliatu klenbu nevystuženého muriva na svete. Drží akoby zázrakom.
Mesto sa nachádza na ľavom brehu Tigridu a na pravom sa nachádzalo mesto potomkov Alexandra Veľkého -Seleukovcov. V čase Pastov a Perzských Sasánovcov bol Ktésifon sídlom krášov a dôležitým administratívnym sídlom predného východu.
Rimania mesto pri svojich výpravách dobyli len raz, v roku 283 n.l. V roku 637 - po prehratej bitke pri al-Qādisiyyah, ktorá znamenala koniec Peržanov, do mesta vstúpili Arabi. Tento rok znamenal aj úpadok Ktésifónu a jasne nám ukazuje, čo sa po tejto bitke stalo. Po založení nového hlavného mesta proti prúdu rieky Tigris vznikol dnešný Bagdad a Ktésifón sa zmenil na pole trosiek. O bývalej veľkoleposti nám hovorí tento neuveriteľný oblúk. Fotografia je vzácna, lebo miestni vojaci tu nedovoľujú turistom fotiť.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Irak
- Abú Mahdí al-Muhandis
- Erbil,, Irak
- Iracký Kurdistan
- ISIS Islamský štát
- Irackí jezídi - nasledovníci Pávieho Anjela
- Veľká noc v Iraku
- Krížom cez celý Kurdistan - Sulejmaníja, Halabja a chemický Ali
- Tigris, prorok Nimrod, Irak
- Ashura, Husein priamo v Karbala
- Arba’ín, Arbaeen – šiitska spomienka
- Ktorý je najväčší sviatok sveta?
- Prostitúcia v islame - svadba z rozkoše
- Karbalá a Najaf, sväté miesta šiítskych moslimov
- Al-Sadr – víťaz irackých volieb
- Pamiatky Iraku
- Najstaršie mestá sveta
- Jazídi, Severný Irak
- Khanzad - pevnosť na severe Iraku
- Ur; Irak
- Uruk – vznik písma a literatúry