Kam cestovať so Arménska?

Arménsko patriace do kaukazského trojlístka je krajinou s najväčšou koncentráciou tajomných kláštorov, ale aj prírodných krás a výborného koňaku. Zjednávanie na miestnych bazároch, ochutnávanie najlepších šašlíkov Kaukazu a nekonečné dúšky Araratu s výhľadom na bájny Ararat. Arménsko vie ako nadchnúť bonvivánov a naservírovať zážitky.

S Arménskom začnite na severe, kde sa v okolitých, zelených kopcoch ukrývajú unikátne kláštory Haghpat a Sanahin pod patronátom UNESCO, no nielen tie. Rozlieva sa tu aj „arménske more“, obrovské jazero Sevan. Miestny pstruh patrí medzi vyhlásené lahôdky a sediac hore na polostrove Sevanvank medzi kláštormi z čierneho kameňa si poviete, že táto krajina má dušu. Viete, čo sú to chačkary? Noratus na brehu jazera vám to prezradí.

Za najkrajšími kláštormi sa treba vybrať do centrálneho Arménska. Vedie k nemu vetva starobylej Hodvábnej cesty a tak si viete oddýchnuť pri dokonalom karavanserají v horskom priesmyku Selim Pass. Ku kláštoru Tatev vedie najdlhšia lanovka sveta cez fantastickú roklinou a fasádu kláštora Noravank zdobí tvár samotného Boha.

Symbolom Arménska je Ararat, zasnežený, ikonický kopec, na ktorý sa tu hľadí so silnou nostalgiou. Ak ho chcete vidieť, vyberte si kláštor Khor Virap. Je pár kilometrov od neho a pri krásnom počasí bude Ararat ako z rozprávky. Jeden pohľad a zážitok na celý život. Viete, že tu začína príbeh arménskeho kresťanstva?

Zlatý klinec za cestou Arménskou dá hlavné mesto Jerevan. Aj ono leží v blízkosti Araratu, no nájdete tu aj fabriku na lahodný koňak Ararat, ktorý bude zážitkom aj pre rozmaznané chuťové poháriky. Obrovská katedrála Grigoriho Osvietiteľa, panoráma mesta z Kaskády a obrovský socha Matky, ale aj vzácny archív Matenadaran a Námestie republiky s podmanivou atmosférou. To všetko a viac je Jerevan!

Chcete vedieť o Arménsku viac? Poradíme vám

V BUBO lovia zážitky. A ja ich chcem loviť spolu s nimi!

Táňa Pauhofová

Herečka

Táňa Pauhofová
K

Ázia  

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

3099
K

Ázia  

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

3599

BUBO Covid garancia v cene

Preplatíme vám test aj domácu karanténu