Arménska kuchyňa akoby bola v tieni, azerbajdžanskej a gruzínskej, ale je chutná a má svoje tromfy. V mnohých bodoch sa obom kuchyniam podobá a to je záruka, že vám bude chutiť aj tu.

Obľúbeným jedlom v Arménsku sú mäsové šašlíky, ktoré sa pomaličky grilujú na drevenom uhlí. Volajú sa Chorovac a môže ísť o kúsky mäsa napichnutého na špajdli, ale aj o kuracie stehná, jahňacie mäso, teda čokoľvek. Koreniny a chuť dreveného uhlia z nich spravia dokonalé jedlo.

Dolma, plnené vínne listy si našli cestu aj sem. Vo vnútri nájdete ryžu, mleté mäso aj bylinky s koreninami. Obľúbené sú aj Manty, plnené taštičky mletým mäsom alebo zeleninou, ktoré sa skvelo dopĺňajú s čerstvým jogurtom. V Arménsku ochutnajte aj vynikajúce zeleninové šaláty alebo syry. Často sa tu stretnete s tenučkými, chlebovými plackami akými je lavaš alebo chlebový peceň zvaný gata

Ďalej môžete na obed či večeru ochutnať napr. sarmu. Sarma je tradičné turecké jedlo a stretnete sa s ním aj v Európe, na Balkáne, na Blízkom východe, pod Kaukazom atď. Ide o taštičky, ktoré majú svoju chutnú plnku a sú zabalené v listovej zelenine. Plnka najčastejšie obsahuje bulgur, mleté mäso, bylinky a ryžu. 

Ďalšou pochúťkou je tzv. turecká pizza, volá sa to lamadjo a nájdete ho v rámci streetfood a môžete si ho dať ako olovrant resp. snack. Jeho základ tvorí cesto, na ktoré sa dáva malá vrstva mletého jahňacieho alebo hovädzieho mäsa, cibuľka, nakoniec sa pokrm okorení a dá sa zapiecť. 

Ďalej Vám odporúčame jedlo Dzhash, ktoré sa varí v špeciálnej "peci". Je to zvyčajne kovová alebo hlinená pec v podobe valca zapusteného do zeme. Dzhash ma paradajkový základ, obsahuje aj inú zeleninu a ešte aj mäso. Konzistenciou bude niekomu pripomínať nám známy guláš a často sa servíruje s ryžou alebo bulgurom. 

Vyskúšať môžete aj hustú kašu Harissa, ktorá sa pripravuje zo pšenice, kuracieho alebo jahňacieho mäsa. Ak ste vegetarián môžete ochutnať napr. ghapama, ktorá pozostáva z ryže, orieškov, medu, škorice a tekvice. Prípadne aj topik, ktorý pozostáva z cíceru, zemiakov, hrozienok, orieškov, tahini a cibuľky. 

Ak by ste hľadali kebaby, poobzerajte sa po Lula Kebab, ktorý je v oblasti Kaukazu veľmi populárny. Pozostáva z jahňacieho mäsa a cibuľky, ktoré sa griluje napichnuté na špajli. 

Ak máte radi polievky, odporúčame Vám chutný Arganak, ktorý pozostáva z kuracieho vývaru a mäsových guliek (hovädzie mäso, ryža, cibuľka). Z mäsových guliek pozostáva aj polievka, ktorá sa volá Kololik. Tá je tiež veľmi chutná. Prípadne vyskúšajte aj Mantapour, ktorá pozostáva z jogurtového základu a manti, čo sú knedlíky plnené mäsom. Ak by Vám zachutila, tak môžete vyskúšať aj variantu Kyalagyosh, ktorá ma tiež jogurtový základ. Veľmi chutná je aj šošovicová polievka Vospapour.

Na záver si doprajte sladký anoushabour, ktorý Vám bude pripomínať kašičku. A tento dezert býva dochutený orieškami. Nájdete tu aj obľúbené baklavy. Famózne chutí aj beeshee resp. bishi, ak si na ne dáte med alebo sladký sirup. Bishi Vám budú pripomínať lievance, no tieto sú ešte trochu tenšie a chrumkavejšie. 

Arménsko preslávil ďaleko za jeho hranicami koňak Ararat. Patrí k najlepším na svete a Arméni sú na neho právom hrdí. Navštíviť tu môžete aj továreň, kde sa vyrába, ochutnáte ho, ale ochutnávať ho môžete pokojne aj každý deň, pretože k tejto krajine jednoducho patrí. Arménsko produkuje aj víno, no s gruzínskym sa vôbec nedá porovnať. Kto však má rád sladké vína s príchuťou čerešní, marhúľ alebo granátových jabĺk, ten ich nájde v oblasti Areni. Nájdete tu aj čaj, obľúbené jogurtové nápoje (matzoon, tahn) či známy kvas.

Základom zdravia je aj to, že vodu si počas celého pobytu kupujte vo flašiach a pite iba tú. Vždy si skontrolujte, či je uzáver zatvorený naozaj originálne. Vodu nepite z kohútika ani v hoteloch! Ovocie si vždy ošúpte a väčšinu vecí konzumujte až po tepelnom spracovaní.

Reštaurácie, ktoré odporúčame v Arménsku:

Ashot Erkat (Sevan) – Sevan Peninsula, Sevan, Armenia – Jedna z mála reštaurácii, ktoré sa nachádzajú priamo v starom Sevane, teda neďaleko vzácnych kláštorov. Nie je to len z núdze cnosť, ale je to miesto, kde natrafíte na skvelé, arménske jedlá, a tak si užijete zážitok z lokálnej kuchyne, no aj z miesta, kde ho jete. Špecialitou podniku sú ryby a medzi nimi vyniká známy sevanský pstruh. Ochutnať môžete aj arménske kebaby či iné drobnosti, ale ryby sú TOP voľbou.

Noravank Hatsatun (Noravank)  – Noravank Monastery, Noravank, Armenia – Hneď vedľa krásneho a historického kláštora Noravank nájdete príjemný podnik s vynikajúcou domácou kuchyňou. Majú tu vlastné grily, a tak odporúčame ochutnať chorovac, arménsku odpoveď na kaukazské šašlíky či kebaby.

La Fayette Restaurant (Jerevan)  – 6, 13 Rue De Nork Marash, Yerevan 0047, Armenia – Fine dining v centre Jerevanu? Siahnite po podniku La Fayette a máte vyhraté. Príjemné prostredie, kulinárske umenie a chute francúzskej, ale aj arménskej kuchyne. Prekvapia vás Foie Gras s cibuľkou, kačacie prsia s figami a gratinovanými zemiakmi, no ani dokonalý stejk s omáčkou podľa šéfkuchára nebude zlou voľbou. Užite si prostredie, dajte si pohárik vína a spojte vaše spomienky na Jerevan s týmto miestom.

Lavash Restaurant (Jerevan)  – Tumanyan str. 21, Yerevan 0001, Armenia – Ak milujete lokálne chute a ochutnávate domácu kuchyňu krajín, ktorými cestujete, tak podnik Lavash vás nadchne. Nájdete tu typické jedlá arménskej kuchyne, ktoré priviedli do dokonalosti a ešte im aj vdýchli štipku umenia. Nájdete tu baklažány plnené mrkvou či fazuľkou, dusené hovädzie mäso s dolmou aj skvelé manty. Môžete si sem zbehnúť len na čaj a sladké, arménske koláčiky a aj z toho budete mať zážitok.

Tavern Yerevan (Jerevan)  – 91 Teryan street, Yerevan 0009, Armenia – Podnik Tavern Yerevan má v Jerevane niekoľko pobočiek, no ktorúkoľvek sa vyberiete, môžete si byť istí, že budete mať vždy rovnaký, špičkový štandard. Zaujmú vás svojim výberom arménskej kuchyne, grilovaných aj vegetariánskych jedál. Dolma, grilované manty, chorovac, baklažány plnené vlašskými orechmi alebo výber arménskych syrov. To je len pár odporúčaní, ktoré tu môžete ochutnať.

← Strava, jedlo a reštaurácie (zoznam krajín)

Reštaurácie

La Fayette Restaurant
La Fayette Restaurant

Najchutnejšie reštaurácie sveta

La Fayette Restaurant

Jerevan
Arménsko

Fine dining v centre Jerevanu? Siahnite po podniku La Fayette a máte vyhraté. Príjemné prostredie, kulinárske umenie a chute francúzskej, ale aj arménskej kuchyne s možnosťou si vybrať špeciality od šéfkuchára Tigrana Hakobyana. Prekvapia vás Foie Gras s cibuľkou, kačacie prsia s figami a gratinovanými zemiakmi, no ani dokonalý stejk s omáčkou podľa šéfkuchára nebude zlou voľbou. Každé pripravené jedlo je malé umelecké dielo, ktoré budete chcieť dlho vychutnávať iba pohľadom. Užite si prostredie pri hre klavíra, dajte si pohárik vína a spojte vaše spomienky na Jerevan s týmto miestom.

K

Ázia  

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko


náročnosť

13 dní

Trvanie

3296 4120€
K

Ázia  

Azerbajdžan, Gruzínsko, Arménsko


náročnosť

15 dní

Trvanie

3456 4320€
K

Arménsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

1696 1785€
Ararat – výstup na legendárnu horu Prémiový blog

Prémiový blog Ararat – výstup na legendárnu horu

Poďte v lete 2022 na Ararat. Ararat nie je obyčajným kopcom. Vystupuje vysoko z náhornej plošiny a jednoznačne dominuje svojmu okoliu. Je tak…

Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Jerevan - poklad južného Kaukazu Jerevan

Jerevan Jerevan - poklad južného Kaukazu

Arménsko patrí k najznámejším a určite aj najatraktívnejším krajinám Kaukazu. Zláka vás svojou prírodou, bohatstvom historických a religióznych…

Ararat - výstroj, tréning, FAQ Blog

Blog Ararat - výstroj, tréning, FAQ

Ararat (5 137 m) je nádherný vrch opradený legendami. Ide o spiacu sopku, kde každým metrom výstupu vchádzate hlbšie do dejín ľudstva. Kedy je…

Ľuboš Fellner 11 min. čítania
Čo je chačkar

05

17:49

júl

2023

Arménsko Cestovateľské tipy a zaujímavé miesta

Pri cestách po Arménsku (a nielen tam, ale napríklad aj v Jeruzaleme) sa stretávame s nádherne zdobenými kamennými stélami, ktoré sa nazývajú chačkary. Chačkary sú…