Pri cestách po Arménsku (a nielen tam, ale napríklad aj v Jeruzaleme) sa stretávame s nádherne zdobenými kamennými stélami, ktoré sa nazývajú chačkary.
Chačkary sú najčastejšie do kameňa vytesané kríže, ktoré vytvorili arménski umelci. Slúžia ako objekty uctievania, náhrobné kamene alebo pamätníky významných udalostí (napríklad významných bitiek). V stredu chačkaru sa nachádza kríž, na ktorom je údajne len v 4 prípadoch zobrazený ukrižovaný Ježiš.
Takmer na každom chačkare je kríž bez Ježiša, ktorý nachádza na slnku alebo kolese večnosti a je doplnený vegetatívnymi a geometrickými symbolmi. Bežným motívom na chačkaroch je aj strom života a hrozno.
V samotnom Arménsku sa nachádza takmer 50 000 chačkarov a každý z nich je jedinečný. Svoj pôvod majú ešte v predkresťanskom období, kedy sa pri prameňoch stavali „višapy“, čiže "dračie kamene". Po prijatí kresťanstva višapy nahradili drevené kríže, ktoré ale v 5. a 7. storočí začali nahradzovať kamenné chačkary, ktoré získali svoj typický tvar v 9. storočí a vyvíjajú sa v podstate do dnešných dní.
Na našej ceste po Arménsku sa vždy zastavíme na najväčšom chačkarovom poli, ktoré sa nachádza v dedinke Noratus. Na vlastné oči tu uvidíme 800 chačkarov, ktoré sú orientované smerom na západ.
Tie najlepšie fotky kamenných krížov nás však čakajú pri západe slnka v kláštore Sevanavank. Tu pri jazere Sevan si naplno uvedomíme, že Arménsko je krajina s jedinečnou kultúrou, ktorú musí navštíviť každý cestovateľ aspoň raz za život.
Ďalšie originálne cestopisy od profesionálneho sprievodcu BUBO
Tipy a zážitky - Arménsko
- Arménsko - história slovenského cestovateľstva
- Chačkary
- Vojna a Náhorný Karabach
- Arménsky kláštor
- Koňak z Arménska
- Čierna záhrada
- Kam na Kaukaz?
- Aký koňak si kúpiť?
- Hodvábna cesta v Arménsku
- Vojna na Kaukaze
- Najstaršia kresťanská krajina sveta
- Stepanakert - čo vidieť
- Hlavné mesto Arménska
- Jerevan pod Araratom
- Ararat a arménske brandy
- Garni, Arménsko