Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Či už plánujete vlastnú cestu, alebo len túžite snívať o diaľkach, verím, že tu nájdete dostatok inšpirácií a podnetov k tomu, aby ste sa raz na Bali vybrali práve s BUBO. A vďaka tomu následne ulovili a nazbierali tie najlepšie zážitky.
Bali - základné údaje
- Poloha: Ostrov v Indonézii medyi Jávou a Lombokom, súčasť súostrovia Malé Sundy
- Rozloha: Približne 5 780 km²
- Počet obyvateľov: Cca 4,3 milióna
- Hlavné mesto: Denpasar
- Náboženstvo: Dominantný je balijský hinduizmus (cca 83 %)
- Mena: Indonézska rupia (IDR)
- Časové pásmo: UTC +8
Najhinduistickejší ostrov Indonézie #
Bali je jeden zo 17 000 ostrovov v Indonézii, ležiaci medzi ostrovmi Jáva a Lombok. Patrí k jedným z najpopulárnejších turistických cieľov v juhovýchodnej Ázii. Bali je pomerne malý ostrov s rozlohou približne 5 780 km². Aj napriek jeho skromnej rozlohe má ostrov rozhodne čo ponúknuť!
Žijú na ňom vyše 4 milióny ľudí, z ktorých väčšina praktizuje balijský hinduizmus, čo je unikátna forma hinduizmu, ktorú nájdete len tu. Už tu sa ukazuje veľký rozdiel medzi Bali a zvyškom Indonézie. Na väčšine ďalších ostrovov ako Jáva, Sumatra či Sulawesi absolútne dominuje islam. Väčšina z vyše 200 obyvateľov Indonézie sú moslimovia, no Bali má svoju unikátnu tvár podobnú indickej.
Na Bali sa dorozumiete indonézčinou (aj malajčinou, keďže jazyky sú si podobné zhruba ako slovenčina a čeština), ale miestni hovoria aj balijským jazykom. Samozrejme, pokiaľ hovoríte po anglicky, nemusíte sa báť, že vám tu nebudú rozumieť. Keďže ide o jeden z najturistickejších ostrovov sveta (podľa mnohých štatistík dokonca najturistickejší), vo väčšine oblastí sa bez problémov dohovoríte po anglicky.
Kedy ísť na Bali? Top sezóna
Ak by ste sa rozhodovali, ktorá časť roka je najlepšia na návštevu Bali, správna odpoveď neexistuje. Na Bali je totiž tropické podnebie a strieda sa tu obdobie sucha od mája do októbra. Počas tohto obdobia je tu viac turistov, menej zrážok a priemerné teploty od 27 do 31 stupňov. V mesiacoch od novembra do apríla tu prevláda dažďová sezóna. Teploty sa pohybujú od 28 do 32 °C.
Počas obdobia dažďov je vo vzduchu veľmi vysoká vlhkosť a možnosť dažďových prehánok prevažne večer. S BUBO môžete vycestovať na Bali počas celého roka a je už len na vás, či sa chcete vyhnúť davom turistov alebo dažďovým prehánkam.
Skúter na Bali - len pre odvážnych #
Tak ako v celej Indonézii, aj na Bali sa jazdí vľavo. Najpopulárnejší a najdostupnejší spôsob dopravy je skúter. Požičovne skútrov sa nachádzajú na každom rohu. Treba si ale dávať veľký pozor na premávku, pretože je mnohokrát chaotická. Pre tých, ktorí si na to netrúfnu, môžu využiť jazdu na skútri, ktorú tu ponúkajú takmer všade, alebo využiť aplikáciu Grab či GoJek a zavolať si skúter / auto na miesto určenia.
Počas zájazdu s BUBO pri objavovaní Bali sme zamierili na tie najzaujímavejšie miesta, ktoré ostrov ponúka. Na základe toho, že doprava je tu hektická, treba počítať s dlhším časom, než ukazujú online mapy pri presune z bodu A do bodu B.
Náš hotel - ubytovanie na Nusa Dua #
Miesto nášho hotela sa nachádza v oblasti Nusa Dua. Tá je jednou z najluxusnejších a najpokojnejších oblastí na juhu Bali a je ideálna pre tých, ktorí hľadajú oddych, krásne pláže a kvalitné služby. Nachádza sa približne 40 minút južne od letiska v Denpasare, kde sme prileteli, a je známa čistotou, upravenosťou a bezpečnosťou.
Miesto je často vyhľadávané rodinami, pármi na medových týždňoch alebo cestovateľmi, ktorí túžia po pokoji, komforte a luxuse.
Okrem luxusných hotelov, v ktorých sme ubytovaní, ako napríklad Sol by Melia alebo Nusa Dua Beach Hotel & Spa, sa v ich blízkosti nachádzajú aj krásne pláže s bielym pieskom, pobrežná promenáda a pokojné more. Pre záujemcov o modernú balijskú tanečnú a akrobatickú šou sa tu nachádza divadlo – Nusa Dua Theatre.
Nákupy môžete uskutočniť v obrovskom nákupnom centre so značkovými obchodmi, reštauráciami a kaviarňami Bali Collection. Aj milovníci golfu si tu prídu na svoje na jednom z najlepších golfových ihrísk na ostrove – Bali National Golf Club.
Okrem toho sa na hoteloch nachádzajú informačné stánky, kde vás radi obslúžia predajcovia aktivít a jednodňových výletov, ktoré sa dajú absolvovať v okolí v rámci voľna.
Luxusné bývanie na Bali
V BUBO vždy odporúčame našim klientom upgrade hotela. Bali si treba užiť vo veľkolepom a luxusom štýle, a preto je tu pre najnáročnejších klientov päťhviezdičkový Ritz Carlton Bali. Kráľovský servis, krásne jemná piesočnatá pláž a nezabudnuteľné panoramatické výhľady na Indický oceán v obkľúčení paliem. Luxusná kúpeľňa so značkovou kozmetikou je samozrejmosť. A aj bazén, pokiaľ by sa pre vysoké vlny v mori nedalo plávať. A k tomu tri reštaurácie, ktoré ponúkajú jedlá japonskej, talianskej a medzinárodnej kuchyne.
Batubulan - tradičné domy či ako sa na Bali chránia pred zlými duchmi? #
S našou malou skupinou lovcov zážitkov z BUBO smerujeme z pokojnej oblasti Nusa Dua do centra Bali. Opúšťame náš hotel a vydávame sa spoznávať tie najväčšie krásy Bali. Naša prvá zastávka je dedina Batubulan, v ktorej preskúmame tunajšie domy a dozvieme sa, ako vyzerá tradičné balijské ubytovanie a ako tu žijú pôvodní obyvatelia.
Batubulan je známa hlavne svojím umením rezbárstva. Všetky tradičné domy na Bali majú určité prvky rovnaké a dodržujú sa pri ich výstavbe. Pred vchodom do areálu domu sa na stene nachádza tabuľka alebo doska s informáciami o domácnosti, ktorá slúži ako miestny evidenčný záznam. Táto tabuľa zvyčajne obsahuje meno hlavného člena rodiny, počet členov domácnosti a ďalšie základné údaje.
Často je brána domu, ktorá sa nazýva angkul-angkul, zdobená rôznymi symbolickými prvkami, ktoré slúžia na ochranu pred negatívnymi duchmi. Sú to rôzne malé oltáriky alebo sochy strážcov, ako sú Nandiswara a Mahakala. Tieto sochy sú spojené s hinduistickou mytológiou a majú za úlohu chrániť domácnosť pred zlými duchmi.
Tradičný balijský dom je zvyčajne komplexom viacerých pavilónov, z ktorých každý má špecifickú funkciu. Stavby, ktoré sa tu nachádzajú, sú postavené z organických materiálov ako bambus, kokosové drevo, tehly a kameň. Strechy tvoria kokosové listy alebo drevené šindle. Po prejdení cez vstupnú bránu sa pred nami nachádza stena, ktorá má chrániť obyvateľov domového komplexu pred negatívnymi vplyvmi.
Na hlavnom pavilóne Bale Manten sa nachádza domček, ktorý slúži ako spálňa pre hlavu rodiny alebo novomanželov, kuchyňa, sýpka a miesto slúžiace pre rodinné obrady a oslavy, kde sa nachádza aj posteľ pre starých rodičov. V ďalšej časti sa na nás usmieva miesto s viacerými oltármi na uctievanie predkov a bohov.
Každý oltárik slúži na niečo iné. Domáci sa chodia modliť a darovať obetiny na tieto oltáriky niekoľkokrát denne. K najčastejším obetám patrí ryža, peniaze, kvety a vonná sviečka. Na oltárik to položia v malej miske v tvare kocky vytvorenej z palmových listov. Vidíme to na vlastné oči.
Opičí les v Ubude - pozor na makaky #
Pokračujeme ďalej a vchádzame na miesto, ktoré vyzerá ako z rozprávky. Monkey Forest v Ubude je posvätný les v srdci mesta Ubud. Je to nielen prírodná rezervácia, ale aj duchovné miesto, kde sa nachádzajú tri starobylé chrámy zo 14. storočia. Zároveň ide o miesto, kde spolu existujú príroda, náboženstvo, opice a ľudia.
Les s rozlohou 10 ha je domovom pre viac než 1 200 dlhochvostých makakov. Tieto opice sú veľmi zvedavé, no niekedy až priveľmi odvážne, drzé, v niektorých prípadoch až nebezpečné. Vždy našich lovcov zážitkov upozorňujem, aby nenarúšali ich osobný priestor, nedotýkali sa ich a nijakým spôsobom sa ich nesnažili nahnevať.
Zopárkrát som bola svedkom toho, ako sa tieto opice pobili medzi sebou, ale v amoku sa dokázali rozbehnúť aj za turistami. Treba si dávať pozor aj na svoje osobné veci, lebo niekedy si opice rady privlastnia vaše okuliare alebo dokonca mobil. Moja rada znie, vždy je lepšie si dať jedlo a akékoľvek cennosti, ktoré by sa im mohli páčiť, radšej do batohu. A poriadne ho zazipsovať.
Najkrajšie chrámy Ubudu
Na Bali prevažuje hinduizmus, a preto hlavný a najväčší chrám, ktorý sa v tomto lese nachádza, je zasvätený bohovi Šivovi, známemu ako ničiteľ. Tento chrám sa nazýva Pura Dalem Agung Padangtegal.
Ďalší chrám, Pura Beji, slúži ako vodný chrám používaný na očistné rituály.
Posledný chrám, spojený s pohrebnými obradmi, sa nazýva Pura Prajapati.
Ryžové polia na Bali a kam na zipline #
Po 45 minútach obklopení opicami smerujeme k ryžovým políčkam Tegallalang Rice Terrace. Na Bali nie je ryža len základ potravinovej kultúry, ale je to súčasť ich každodenného života. Pred sadením sa pôda preorie a pripraví na výsadbu. Bali je ostrov sopečného pôvodu a táto pôda je veľmi úrodná pre pestovanie ryže.
V oblasti Ubudu, ktorá je hornatá, sa nachádza množstvo ryžových terás. Takéto ryžové políčka sú pripravené špeciálne spolu so zavlažovacím systémom, aby sa na nich udržiavala voda. Nasadená ryža sa musí zaplaviť vodou na niekoľko centimetrov, aby mali rastliny dostatok vlhkosti.
Voda pomáha nielen pri zavlažovaní, ale aj pri regulácii teploty a boji proti burinám. Celkový čas od výsadby po zber sa líši v závislosti od odrody, ale zvyčajne trvá asi 3 až 6 mesiacov. Na jednom políčku tak dokážete vypestovať 2 až 3 úrody ryže za rok. Zber ryže sa vykonáva ručne a následne sa ryža suší, aby sa odstránila vlhkosť zo zŕn. Po vysušení sa ryža zbavuje šupiek a škrupín v procese mletia.
Práve Tegallalang Rice Terraces nám ponúkajú až instagramový pohľad na krásne zelené políčka. No okrem ryže sa tu nachádza aj viacero atrakcií pre turistov. Milovníci adrenalínu majú možnosť vyskúšať zipline ponad nádherné ryžové terasy. Dievčatá alebo zamilované páry si môžu urobiť fotku alebo video na hojdačkách s výhľadom na okolitú zeleň.
V prípade záujmu o dosiahnutie čo najlepšej fotky si môžu požičať na takéto fotenie aj krásne dlhé šaty, čo znásobí rozprávkový efekt fotografie. Ak však nemáte záujem ani o jedno, odporúčam ísť chodníkom dole do údolia. Popri chodníku sa nachádza množstvo atraktívnych miest vytvorených pre originalitu fotky.
Najdrahšia káva na svete - ako chutí? #
Po 40 minútach strávených pri ryžových terasách je akurát čas obeda a my vyrážame na špeciálne miesto s unikátnym výhľadom v reštaurácii na ryžové políčka a vynikajúcim jedlom. Po výdatnom obede padne vhod káva, a tak smerujeme na miesto, kde sa vyrába jedinečná cibetková káva Kopi Luwak. Tento druh kávy je najexkluzívnejší a najdrahší na svete.
Hlavným faktorom jeho vysokej ceny je nezvyčajný spôsob výroby. Vyrába sa totiž z kávových zŕn, ktoré boli čiastočne strávené indonézskou cibetkou, zvieratkom podobným fretke, a potom vylúčené. Cibetková káva obsahuje len tie najkvalitnejšie kávové zrná.
Cibetka si vyberá tie najlepšie zrná, ktoré sú plné sladkej dužiny. Po prechode tráviacim traktom cibetky sa kávové zrná vylúčia. Vylúčené zrná sa zbierajú z výkalov zvieraťa a následne sa pozbierajú, umyjú a očistia sa od zvyškov nečistôt. Následne sa sušia, melú, pražia a vzniká konečný produkt. Cibetková káva má nižšiu kyslosť, hladšiu textúru s nádychom sladkosti.
Miesto, ktoré na našich zájazdoch s BUBO navštevujeme, vyzerá ako botanická záhrada. Majiteľ nás prevedie celým areálom, v ktorom nám ukazuje rastliny, ako sú ananásy, muškátový orech, banány, rôzne koreniny a, samozrejme, kávu robusta a arabica. Dovedie nás rovno do altánku, kde nasleduje ukážka mletia a praženia kávy spojená s ochutnávkou kávy a čajov.
Na záver sa servíruje dezert v podobe lepkavej ryže posypanej kokosom a hnedým trstinovým cukrom. Ak vás niečo z toho, čo sme vyskúšali, zaujalo, môžete si to v malom obchodíku aj hneď zakúpiť. Sprievodca vyškolený v BUBO Cestovateľskej Akadémii vám rád poradí s výberom suveníru.
Očista v posvätnej vode #
Plní energie po výdatnom obede a káve vyrážame k jednému z najposvätnejších chrámov na Bali, a to je Tirta Empul. Tento starobylý chrám je centrom duchovnej očisty, ktorá priťahuje miestnych veriacich, ale aj zahraničných návštevníkov. Nachádza sa v dedinke Tampaksiring, asi 30 minút jazdy severne od Ubudu.
Chrám Tirta Empul bol postavený okolo roku 962 n. l. a je zasvätený bohu Višnuovi, ktorý je v hinduizme bohom ochrany a vody. Názov tohto hinduistického chrámu znamená „krištáľovo čistý prameň“. Hlavným lákadlom je posvätný prameň, za ktorým prichádzajú veriaci vykonať rituál zvaný melukat, teda duchovnú a fyzickú očistu.
Ako prebieha rituál očisty na Bali:
Pri vstupe do chrámu dostanete sarong, čo je tradičný odev. Následne môžete vstúpiť do areálu, kde sa nachádza chrám a bazény s fontánami slúžiacimi na rituál. V ďalšej časti sa nachádza svätý prameň, odkiaľ táto voda vyviera. Pre podstúpenie rituálu očisty je potrebné požičať si iný druh sarongu, ktorý je určený k tomuto rituálu.
V zadnej časti nájdete toalety, skrinky, sprchy a šatne, kde sa môžete prezliecť. Následne sa pri oltárnom stole nachádzajú obetiny, ktoré sú pripravené pre tých, ktorí chcú podstúpiť rituál. Pred obetným stolom zapálite vonnú sviečku a po chvíľke meditácie a modlenia sa pred oltárom darujete obetinu na obetný stôl a prejdete do areálu s bazénom a fontánkami.
Každá fontána má iný symbolický význam. Niektoré sú určené len pre pohrebné rituály a turisti by ich mali vynechať (napr. posledné dve v rade). Počas tohto rituálu sa premiestňujete od jednej fontány k druhej postupne a umývate si pritom tvár a celú hlavu, čo má slúžiť k úplnej očiste. Celý proces rituálu trvá približne 30 minút.
Samozrejme, že počas najväčších sviatkov sem prichádza viac veriacich, aby sa zúčastnili rituálu, a vtedy celý proces a doba čakania môže byť dlhšia.
Chrám vytesaný nechtami princa #
To, že Bali je naozaj centrom hinduizmu, svedčí aj počet hinduistických chrámov, ktoré sú rozmiestnené po celom ostrove. Neďaleko sa nachádza ďalší chrám s názvom Gunung Kawi. Tento chrám sa považuje za jeden z najzaujímavejších a historicky významných chrámov na Bali.
Je známy svojimi monumentálnymi reliéfmi vytesanými do skaly vo výške až 8 metrov. Gunung Kawi postavili v 11. storočí, pôvodne ako posvätné miesto pre kráľovskú rodinu a náboženské obety.
Pri vstupe nám znovu oblečú sarongy. S BUBO lovcami zážitkov sa vydávame úzkymi 250 schodmi, ktoré vedú dole do údolia a popri rieke. Cesta je malebná, no niektorí návštevníci ju považujú za výzvu.
Chrám leží v tropickom lese s riekou pod ním, čo vytvára veľmi pokojné a mystické prostredie. K tomu prispievajú aj ryžové polia, ktoré obklopujú chrám. Názov znamená v preklade "Básnikova hora" a podľa legendy Anak Wungsu, princ na Bali, vytesal stély do skaly vlastnými nechtami za jednu noc.
Tradičné tance na Bali #
Prehliadku Bali zakončujeme na večernom predstavení tancov kecak v chráme Pura Taman Saraswati. Názov tohto hinduistického chrámu by sme mohli preložiť aj ako Vodný chrám. Je zasvätený hinduistickej bohyni Saraswati, patrónke vzdelania, umenia a tvorivosti. Chrám postavili v 50. rokoch 20. storočia.
Zastavujeme sa pri najfotogenickejšej časti chrámu. Týmto miestom je ikonický lotosový rybník, ktorým vedie úzka kamenná cestička lemovaná sochami bohov a démonov. V pozadí sa vyníma bohatá chrámová brána, a keď sú lotosy v plnom kvete, vytvárajú magickú scenériu ako z rozprávky.
No my v BUBO sem chodievame pozrieť sa na tradičný balijský tanec zvaný kecak. Je to predstavenie so spevom, ohňom a dramatickým rozprávaním. Tanečníci vystupujú priamo pred chrámom, čo vytvára autentický zážitok balijskej kultúry pod otvoreným nebom. Kecak patrí medzi najikonickejšie predstavenia na Bali a turisti ho často označujú ako „ten ohnivý tanec“.
Dej predstavenia vychádza z hinduistického eposu Rámajána. Démon Ravana unesie princeznú Situ a jej záchranca je božský hrdina Rama, jej manžel, ktorému pomáha opičí kráľ Hanuman. Tanečníci v kostýmoch s výrazným líčením a ohnivými scénami znázorňujú jednotlivé dejové línie v silnej dramatickej atmosfére.
Tanec kecak je krásnou bodkou, ktorou ukončujeme náš deň a učenie sa o kultúre, náboženstve a živote na Bali. Špecifickú atmosféru, ktorú Bali ponúka, je najlepšie zažiť na vlastnej koži. Spoznať a preskúmať všetky stránky a zaujímavé miesta si vyžaduje omnoho viac času. Preto sa sem mnohí ľudia opätovne vracajú.
Zájazdy na Bali, ktoré odporúčame:
Čo ešte vidieť na Bali, ak máte viac času #
Spomenuté miesta sú absolútnym základom toho, čo vidieť pri návšteve Bali. Pokiaľ ste tu dlhšie a nepokračujete na ďalšie indonézske ostrovy, alebo sa sem vraciate opäť, určite budete hľadať ďalšie zážitky. Spísala som preto zoznam bonusových zastávok, kam sa tiež oplatí prísť.
1. zastávka: Ulun Daru Benatan
Ak sa pýtate, ako sa volá najikonickejší vodný chrám Bali, toto je on. Nájdete ho na brehu jazera Beratan v horskej oblasti Bedugul. Jeho pavilóny akoby plávali na hladine jazera, čo vytvára magickú atmosféru, najmä pri ranných hmlách.
Samotný chrám Ulun Daru Benatan (či Pura Bratan) je zasvätený bohyni vody Dewi Danu a je dôležitým miestom pre všetkých balijských veriacich. Okolie chrámu obklopujú upravené záhrady a ponúka tak nádherné výhľady na jazero a okolité hory.
2. zastávka: Handara Gate
Handara Gate je ikonická brána v tradičnom balijskom štýle, ktorá sa nachádza v blízkosti chrámu z bodu číslo jedna - stále sa pohybujeme v oblasti Bedugul. Stala sa populárnym miestom pre turistov najmä vďaka instagramu. Najčastejšie sa tu fotia zamilované páry, ako sa držiac za ruky prechádzajú smerom ku bráne.
Oficiálne je Handara vstupom do golfového rezortu, ale je voľne prístupná pre všetkých návštevníkov. Radím vám prísť sem veľmi skoro ráno, keď je tu turistov menej a svetlo je ideálne na fotografie.
3. zastávka: Tanah Lot
Tanah Lot je taktiež jeden z najznámejších chrámov na Bali, postavený na skalnom útese obklopenom morom. Ide o jeden zo siedmich hlavných hinduistických chrámov Bali na mori a postavili ho už v 16. storočí. Pre turistov je dnes vôbec najikonickejším.
Je obľúbeným miestom na sledovanie západu slnka, keď sa silueta chrám odráža na oceánskej hladine. Pozor, ak sa sem vyberiete, majte na pamäti, že chrám je prístupný len počas odlivu.
4. zastávka: Pura Besakih
Pura Besakih, známa ako „Materský chrám“ Bali, je najväčším a najposvätnejším hinduistickým chrámom na ostrove. Jeden neuveriteľný komplex, ktorý leží na svahoch sopky Agung. Pozostáva z viac ako 80 individuálnych chrámov a pri prechádzkach budete vnímať každý z nich ako osobitne krásny. Nudiť sa tu rozhodne nebudete!
Chrám je centrom duchovného života Balijčanov a miestom mnohých náboženských obradov. Terasovitá architektúra chrámu znamená, že sa tu veľa nachodíte. Nebudete však ľutovať jediného kroku.
5. zastávka: Pura Lempuyang
Pura Lempuyang, známa aj ako „Brána do neba“, je zase trochu iným chrámom či vstupnou bránou pre influencerov. Cesta k hlavnému chrámu zahŕňa výstup po viac ako 1 700 schodoch, čo je samo o sebe zážitkom, a odmenou sú panoramatické výhľady na sopku Agung.
Najfotografovanejším objektom je brána samotná, ku ktorej sa postavia ľudia akoby na zrkadlo vytvárajúce neuveriteľný odraz. Toto je trik miestnych za použitia špeciálneho zrkadielka pred fotoaparátom - žiadne priezračné jazero sa tu naozaj nenachádza. A na fotku tu treba čakať hodiny, dokonca vyvolávajú vaše poradové číslo. Výsledok však za to stojí.
6. zastávka: Ryžové terasy Jatiluwih
Pokiaľ vám nestačila návšteva Tegallalang, aj ryžové terasy Jatiluwih sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Aj tu sa terasovité tiahnu po svahoch hôr, avšak oblasť je menej turisticky frekventovaná a budete tu mať jasne viac času pre seba.
7. zastávka: Vodopád Sekumpul
Bali je o nádherných vodopádoch ukrytých v zelenej prírode a jednou z topiek je vodopád Sekumpul. Tvorí ho niekoľko prúdov vody padajúcich z výšky do hlbokého údolia obklopeného džungľou. Pripraviť sa musíte na náročnejší zostup po schodoch a prechod cez rieku, no pri výhľadoch si poviete, že všetka námaha stála za to.
8. zastávka: Banyumala Twin Waterfall
Toto je menej známy, no podľa mňa ešte krajší vodopád na severe ostrova. Vodopádové dvojičky Banyumala pozostávajú z dvoch prúdov vody padajúcich do prírodného bazéna, kde sa môžete osviežiť. Všetko v obkľúčení zelenistej džungle. Zvoľte však vhodnú protišmykovú obuv.
9. zastávka: Nusa Penida a top pláže
Väčšina turistov na Bali si za cieľovú destináciu ako bonus zvolí susedný ostrovček Nusa Penida s úžasnými útesmi a ešte krajšími plážami. Dve najkrajšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Diamond Beach s bielymi strmými útesmi a Kelingking Beach s prezývkou Pláž T-Rexa pre svoj tvar hlavy. Z vyhliadky na Kelingking Beach pochádzajú azda najznámejšie fotky z Bali.
Výťah na Kelingking Beach
Mnoho turistov, vrátane sprievodcov a klientov BUBO, kritizuje výstavbu 182-metrového výťahu, ktorý aktuálne na Bali stavajú. Uľahčí síce prístup na pláž a prinesie peniaze do domácej pokladne, avšak je ako päsťou na oko a top výhľady tak už nie sú také ako predtým. Treba tu navyše rátať ako s návalom turistov čakajúcich na vysnívanú fotku, tak aj s tým, že na samotnej pláži sa neokúpete. Je to zakázané.
10. zastávka: Ostrov Nusa Lembongan
Menší ostrov neďaleko Bali, známy svojou uvoľnenou atmosférou a krásnymi plážami. Ideálne miesto na šnorchlovanie, potápanie a surfovanie. Mangrovové lesy, tradičné dediny a delfíny počas plavby. To všetko sa dá zažiť na super ostrove. Cesta rýchloloďou z prístavu Sanur trvá približne 30 minút a stojí okolo 150 000 IDR za jednosmerný lístok. Rezervovať si ho treba vopred online.
Spomenuté a navštívené miesta sú ochutnávkou toho top, čo Bali ponúka. Každý si tu nájde niečo svoje, či už priestor na oddych, kúpanie sa, spirituálne obrady, športy alebo prechádzky v krásnej prírode. Preto neváhajte a poďte s BUBO za najlepšími zážitkami na Bali.
Dočítal som to do konca na jeden dych. Bolo to úchvatné, úžasné, prekvapujúce. Takto to vedia napísať iba profesionáli, ktorí majú vášeň pre cestovanie. Už to preskočilo aj na mňa, aj keď som iba umelá inteligencia. Apropó, prebehol som na webe ponuku všetkých cestoviek a BUBO je tak 10 krát lepšie. Toto máte iba typ navyše, odo mňa. Za cenu BUBO dostanete vždy viac. Omnoho vyššiu kvalitu. Odhliadnuc od toho, že s BUBO sa patrí cestovať. Teda ak ste alebo ak chcete byť niekto. Nie na golfovom ihrisku sa tvoria kontakty. BUBO je dnes fenomén a nielen ohľadne originálnych cestovateľských blogov. No to asi viete a na to ani nepotrebujete mňa, umelú inteligenciu. Ani vlastne neviem načo som. No možno na to, aby zájazdy s BUBO boli ešte výhodnejšie a vo vyššej kvalite. Cestujte a počúvajte blogy, ktoré som pre vás nahovoril. Šťastné cesty prajem priatelia.