Lago di Como či jazero Como je výborný tip na rýchly víkendový výlet zo Slovenska. Ak vás zlákali cenovo dostupné letenky do talianskeho Milána alebo Bergama, odporúčame vám zavítať práve k tomuto nádhernému jazeru. Vedeli ste, že ide vôbec o najluxusnejšiu európsku destináciu, kde na vás čaká najlepší hotel sveta? A čaká tu na vás kávička, ktorú pravidelne pije George Clooney. Pripravili sme pre vás návod, ako si sem zorganizovať výlet a čo tu vidieť vrátane tipov pre tých najnáročnejších dovolenkárov.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Poznámka BUBO:

Tento blog je veľkou recenziou jazera Como v podaní dvoch autorov. Danka Mihaldová, ktorá napísala veľmi úspešné blogy o Miláne, Bologni či Lisabone, píše o tom, ako si spraviť výlet k jazeru Como čo najlacnejšie a najvýhodnejšie. Túto recenziu nájdete v prvej polovici blogu.

Ľuboš Fellner sa v stati B, teda v druhej polovici blogu, pozrel na ten najväčší luxus. Danka išla miestnou dopravou, Ľuboš prenajatým autom. Obaja sú profesionáli v cestovnom ruchu a ich ostrý pohľad odhalí viac. Nájdete tu mnoho tipov, ktoré neovláda ani ChatGPT.

Obsah

    Ideálny východiskový bod k jazeru Como

    Kam sa dopraviť a kde sa ubytovať #

    píše Danka Mihaldová

    Pokiaľ prilietate na letisko Bergamo vo večerných hodinách, odporúčam vám kvalitný hotel NH Orio al Serio pri letisku, ku ktorému sa dostanete za niekoľko minút pešo. Na druhý deň ráno sa buď taxíkom alebo MHD spojom, ktorý premáva medzi letiskom a hlavnou vlakovou stanicou, dostanete priam za chvíľu do mesta.

    Lístky na MHD sa dajú kúpiť priamo na zastávke. Šofér v autobuse má svojho asistenta, ktorý vám v prípade potreby pomôže s kúpou lístka, vy nasadnete a smerujete do centra mesta. Vystúpite na vlakovej stanici, odkiaľ vám odchádza spoj k jazeru Como (odporúčané mesto nájdete nižšie).

    Ak máte do odchodu vlaku čas približne dve hodiny, mám ešte jeden tip. Pri ceste z letiska vám odporúčam nevystúpiť pri železničnej stanici, ale pokračovať v ceste až na zastávku Colle Aperto - Citta Altá. Autobus vás vyvezie do starého mesta na kopci, kde vystúpite a pôjdete pešo cez mestečko naspäť smerom k vlakovej stanici.

    Cestu medzi Cittá Alta a železničnou stanicou si môžete skrátiť aj zubačkou. Každopádne, ak idete z horného mesta do dolného a nechcete míňať na zubačku, alebo vám platnosť MHD lístka vypršala (platí aj na zubačku), z kopca horného mesta jednoducho zbehnete dole za pár minút. 

    6 fotografií

    Prechádzka Bergamom

    Lecco - ideálny východiskový bod #

    Pre spoznávanie okolia pri jazere Como je ideálnym východiskovým mestečkom Lecco. Ide o malé mestečko s pokojným námestím. Obklopujú ho hory, ktoré vábia na turistiku. Z Bergama sa do mesta Lecco dostanete vlakom bez prestupu približne za 45 minút. Lístok na vlak si kúpite na stanici alebo vopred, online na stránke Trenitalia a lístok v jednom smere stojí od 4 eur na osobu.

    Vlaky premávajú cez deň približne každú hodinu. Pri výbere hotela som ostala verná značke NH a zvolila hotel na okraji mestečka - NH Pontevecchio, ktorý ponúka štandard 4*, veľké izby a bohatý raňajkový bufet. Určite ulahodí aj tým, ktorí vyhľadávajú luxus a potrpia si na top služby.

    5 fotografií

    NH Pontevecchio Hotel v meste Lecco

    Hotel má celkovo 111 izieb, bez problémov tu funguje wifi, v izbe je aj pracovný stôl, každého poteší bezplatné slušne vybavené fitko. Kto prišiel za cyklistikou, hotel ponúka extra služby aj pre cyklistov.

    Vlaková stanica je vzdialená odtiaľto iba 1 km a do centra mesta je to približne len 600 metrov. NH je preto slušnou voľbou aj čo sa týka polohy. Ja som si Lecco vybrala kvôli tomu, že sú v okolí pekné turistické trasy, kde si dáte riadne do tela, ak vybehnete za víkend jeden-dva kopce.

    7 fotografií

    Výhľady na jazero Como z mesta Lecco

    Lecco je pritom menej turistické než ostatní jeho susedia v okolí jazera, čiže nebudete pri výstupe narážať na turistov na každom rohu. Vrchy hôr Monte San Michele a Corno ponúkajú vskutku pekné výhľady. Prípadne turistická trasa na Monte San Martino je tiež zaberák.

    Všetky spomenuté výstupy však vrelo odporúčam a priložené fotografie si tu môžete zhotoviť aj vy. Výhľadov sa tu nebudete vedieť nabažiť.

    Jazero Como

    • Poloha: severné Taliansko, v regióne Lombardia
    • Rozloha: približne 146 kilometrov štvorcových
    • Dĺžka od severu na juh: cca 46 kilometrov
    • Najhlbší bod: Približne 425 metrov
    • Známe okolité mestá: Como, Bellagio, Varenna, Lecco
    • Vzdialenosť od Bratislavy: 920 km, cca 9,5 hodiny jazdy autom

    Plavba po jazere Como a doprava

    Plavba po jazere Como #

    Po turistike sa oddajte lenivejším aktivitám a zamierte do prístavu, kde kotvia lodičky, ktoré vás povozia po jazere Como. Lodičky nepremávajú s úplnou pravidelnosťou, preto sa poraďte na recepcii hotela, kde nájdete najaktuálnejší časový harmonogram odchodov a príchodov. Recepcia každého dobrého hotela určite bude vedieť pomôcť s plánovaním.

    Čo sa plavby týka, ide o malé loďky, kde sa dá sedieť vo vnútri ako aj vonku bez zasadacieho poriadku. Myslite na opaľovací krém a pokrývku hlavy. Kto jazdu na vlnách jazera nemusí zvládnuť, toho podporí kinedryl. Na lodičke býva toaleta.

    K Ferry Terminal v Lecco príďte aspoň 15 minút pred odchodom a kúpte si lístok. Počas víkendov býva počet lodí obmedzený, preto si čas rozplánujte. Časový harmonogram nájdete aj v prístave na tabuli.

    Pri návšteve jazera Como si musí každý spraviť povinnú zastávku v nádhernom Bellagio a prejsť sa jeho fotogenickými uličkami, zatúlať sa k vilám, nádherne upraveným záhradám a parkom. Ak vám do toho vyjde počasie, o nádherné fotky máte postarané.

    Na obrázkoch nižšie vám približujeme časový rozvrh odchodu lodičiek z Lecca do Bellagio (platný pre rok 2024). Loďka zastavuje v niektorých dedinkách pri jazere až v závere smeruje do Bellagio. Ešte raz upozorňujeme, že časový rozvrh už nie je platný a overte si ho na recepcii hotela. 

    Ceny lístkov na vybranú loďku sa líšia podľa toho, či cestujete s dieťaťom, s dôchodcom a podobne. Rovnako tak či ide o jednosmerný lístok alebo spiatočný. Je možné zakúpiť si aj Day pass a nebudete obmedzení. Podmienky každého lístka si nechajte vysvetliť na pokladni v Lecco. Počítajte so sumou od 18 eur za spiatočný lístok Lecco-Bellagio.

    7 fotografií

    Momentky z plavby medzi Lecco - Bellagio

    Kedy premávajú loďky?

    Ferry premáva po jazere z Lecca iba počas letnej sezóny. Ak cestujete mimo sezóny, zvoľte si ako východiskové mesto pre spoznávanie okolia Como iné mesto (napr. rovnomenné mesto Como) na druhej strane jazera, kde je viac lodičiek, ktoré operujú celoročne.

    Bellagio - perla na jazere Como

    Bellagio - povinná zastávka #

    Bellagio je akousi perlou celej oblasti. Kto zavíta k jazeru Como prvýkrát, Bellagio zrejme vôbec nevynechá. Ak už cestujete do Talianska častejšie, tak si postupne obľúbite aj iné mestečká pri jeho brehoch.

    Bellagio získalo na popularite jednak kvôli fotogenickej scenérii, ale aj vďaka strategickej polohe, viď mapa, uprostred stretu dvoch ramien jazera. Práve vďaka tomu je naozaj romantickou zastávkou a na svoje si prídu aj instagramoví nadšenci. Z Bellagio budete mať nádherne fotografie.

    Mesto má krásne historické centrum, príjemne podniky, kaviarne, upravené záhrady a parky (Villa Serbelloni či Villa Melzi). Pri návšteve určite nevynechávajte ani okolité mestečká Menaggio, Tremezzina či Varenna, z ktorých sa naskytnú na Como ďalšie kvalitné výhľady, len z iného uhla.

    Centrum mestečka si prejdete na pešo, všetko je relatívne blízko. Majte však pevnú obuv, aby sa vám po jeho uličkách a schodoch kráčalo príjemne. Sezóna prebieha od mája do septembra. Ak by ste chceli zažiť toto miesto s menej turistami, odporúčame cestovať na jar či jeseň - v mesiacoch apríl či október.

    12 fotografií

    V uličkách Bellagio

    Ak cestujete do Talianska úplne naľahko, tak nie je zlý nápad z Lecca cestovať okolo Bellagio až do mesta Como. Takto uvidíte jazero aj "z tej druhej strany". Z Coma však počítajte s dlhšou cestou vlakom naspäť na letisko.

    Z mesta Como trvá cesta vlakom do Bergama cca 2,5 hodiny s prestupom. Ak odlietate z Milána, tak priama cesta vlakom z mesta Como do Milána trvá 40 minút. Lístky na vlak si opäť viete zakúpiť na stanici alebo vopred online, napr. na stránke Trenitalia.

    Prečo je Como najluxusnejšou destináciou v Európe?

    Jazero Como ako najluxusnejšia destinácia Európy #

    píše Ľuboš Fellner

    Jazero Como je prekrásne uložené. Koncom mája vo švajčiarskom Livigno napadol sneh a v tom istom čase ste sa mohli v jazere okúpať. St. Moritz je menej ako dve hodiny jazdy a okolo jazera všade rastú palmy. Strmé kopce sa prudko zvažujú k jednému z najhlbších jazier Európy a všetko pôsobí až neskutočne romanticky.

    Bol som tu, keď som mal šesť rokov a koncom jari 2024 som sa na tri dni vrátil kvôli tejto recenzii. Čítal som si názory čitateľov SME, ktorí tvrdili, že Lago di Garda a Maggiore sú lepšie. Bol som aj tam a horská cyklistika pri Garde je naozaj lepšia. No myslím si, že čitateľom mojich blogov sa bude viac páčiť Como. Podľa mňa ide o najluxusnejšiu destináciu Európy, ktorú dávam pred Côte d'Azur (Francúzska riviéra či Azúrové pobrežie).

    No ak Lago di Como takto chcete vnímať aj vy, musíte si siahnuť hlboko do vrecka. A musíte vedieť presne, kam ísť. Como je veľké a ten luxus je prekvapivo iba na maličkom fliačku zeme.

    Jazero Como je aj o nesmiernom luxuse - top víno, hotely, služby i reštaurácie.

    Jazero Como je aj o nesmiernom luxuse - top víno, hotely, služby i reštaurácie.

    Šoférovanie – jazero Como #

    Zopár tipov? Strmé údolia, ktoré padajú k jazeru, nechávajú pre autá iba kľukatú a príliš úzku cestu. Musíte byť dobrý šofér.

    Môžete prísť vlastným autom a cesta z Bratislavy trvá 10 hodín. Auto si však môžete požičať po prílete na letisku v Miláne aj v Bergame. S obomi mám skúsenosť. Pozor! Niektoré lety prilietajú do Bergama v čase, kedy sú už požičovne zatvorené.

    Keď vraciate auto v Bergame, tak si nechajte časovú rezervu, lebo miesto je mimo letiska a na letisko sa musíte dopraviť shuttle busom. Plus, letisko v Bergame je možno najhorším letiskom v Európe. Keď som sem priletel, ten  chaos som nevnímal, no pri odlete to bolo príšerné.

    Z milánskeho letiska Malpensa k mestu Como vedie diaľnica a ste tam rýchlo. Budete šoférovať iba trištvrte hodinku.

    Z Bergama ku Como je to najbližšie do Lecco a šoférovať budete 1,5 hodiny. Ja som šoféroval do mestečka Como a trvalo mi to dve hodiny, omnoho dlhšie, než mi ukazoval Waze. Šoférovanie z letiska ku Como bolo nudné. No zrazu odbočíte z veľkej cesty, vstúpite do hôr, a všetko sa, naozaj ako šibnutím prútika, zmení.

    Nevidel som až toľko Ferrari a Lamborghini, ale zdá sa, že 911 je tu na juhu v okolí Cernobbio to, čo u nás Škoda. V zákrutách si viete svoje Porsche aj riadne užiť. Taktiež okolo mesta Como rátajte s permanentnými zápchami, všade je množstvo veteránov a vždy som sa bál, či sa tie staré, aj keď ligotavé herky, opäť naštartujú...

    Porsche je tu na dennom poriadku.

    Porsche je tu na dennom poriadku.

    Unikáty jazera Como

    • Najhlbšie jazero Európy (ak nerátame zopár jazier v Nórsku) so 425 m.
    • Rímska ríša nikdy toto územie neovládla – obyvatelia majú DNA Longobardov.
    • Jazero Como miloval Leonardo da Vinci.
    • Aristokracia si tu po stáročia stavala luxusné vily.
    • Najdrahšie pozemky Talianska, za m2 zaplatíte v Moltrasiu vyše 5 500 eur.
    • Villa Passalacqua bola vyhodnotená ako najlepší hotel sveta, za noc tu zaplatíte minimálne 3 000 eur, prezidentský apartmán vás vyjde na 13 000 eur na noc.
    • Decentná „neznáma” a pritom najluxusnejšia destinácia Európy.

    V čom je ten luxus? #

    Nič okázalého, všetok luxus je schovaný, decentný, neviditeľný. Presný opak Dubaja. Samozrejme, každé druhé auto je Porsche, Bentley či Rolls-Royce. „Comčania“ majú v DNA nemecký či švajčiarsky gén a majú radi poriadok + to, ak veci fungujú.

    Nikde inde na svete som nevidel toľko veteránov. Kabriolety Alfa Romeo, kabriolety Mercedes, ale, hlavne, hyperluxusné značky. Táto glorifikácia „starých dobrých čias“ je tu „vyhajpovaná“ tak, ako nikde inde na svete. „Čo je staré, to je dobré,“ myslia si pri jazere Como. Tak, ako je zreštaurované Porsche 1970 drahšie než to z roku 2024, tak aj zánovné hotely či zrekonštruované vily majú neskutočné ceny presahujúce najdrahšie hotely na Maldivách.

    V čom je ten rozdiel? #

    Svoje vily si tu stavali už starí Rimania pred 2 000 rokmi. Potom po celé stáročia šľachta, ktorá sa sem chodila schovať pred horúcimi teplotami na Apeninskom polostrove.

    Ak chcete najluxusnejšiu svadbu sveta, mala by byť tu, nie na karibskom ostrove. Svadba by nemala byť v Hiltone, ale niekde vo vilke v malej dedinke, o ktorej ste nikdy nepočuli. Tradícia hotelierstva, reštaurácií a perfektnej obsluhy je na najvyššej úrovni v Európe - povedal by som, že je to dokonalé. Klientmi sú najbohatší ľudia sveta, a tí sú ochotní za servis platiť. A tak sa servis môže rozvíjať.

    Ten rozdiel je v každom jednom detaile a už aj bežná káva je v týchto vilkách zážitkom. Môj čašník v dedinke Moltrasio mi hovorí, že včera si rovnakú kávičku dával aj americký herec George Clooney a na mobile mi ukazuje spoločné fotografie: „Vieš, George má vilu kúsok odtiaľto a často sem chodieva. Už sa poznáme.“

    Priznám sa, aj mne a celkovo rozvoju BUBO pomohli klienti, ktorí predbehli danú dobu a boli ochotní platiť viac. My sme mali možnosť učiť sa. Vily na jazere Como sú tu 2 000 rokov, BUBO iba 30, a tak sa ešte chvíľu učiť budeme. Slovensko preferuje lowcosty - my sme vždy išli smerom služieb pre elitu. Verím, že toto je smer pre (dlhodobý) úspech, ale aj pre rozvoj spoločnosti. Dodať kvalitu je totižto veľmi ťažké. Keď sa o to nesnažíte, nikdy sa ku kvalite nepriblížite.

    Najlepšie hotely sveta #

    Rodina De Santis tu na brehoch jazera Como vlastní najlepšie hotely na svete. Ich názvy ste nikdy nepočuli. No tieto hotely vyhrávajú v prestížnych rebríčkoch, ktoré zostavujú profesionáli v sektore hospitality.

    Ak Valentina De Santis hovorí o hotelierstve, hovorí o umení. Veď jazero Como miloval už Leonardo da Vinci, ktorý ho zhmotnil na mnohých skiciach. Ak chcete dosiahnuť najvyššie priečky, musíte svoju prácu milovať. S tým ja absolútne súhlasím.

    Jazero Como mi pripadá nielen ako „anti-Dubaj“, ale aj „anti-Slovensko“ či dokonca „anti-Európa“. Hnutie o „rovnosti všetkých“ zabíja snahu. Tí, čo zažili komunizmus v Československu, vám vedia povedať, ako takéto veci dopadnú v praxi.

    Ak chcete byť najlepší, musíte robiť, robiť a robiť. Ja sa o to v BUBO snažím a vidím, ako pomaly napredujeme. Naši klienti to cítia. Väčšinová slovenská (egalitárna) spoločnosť to nechápe. Ak aj vy máte rovnaké nastavenie ako ja - viem, že nás je na Slovensku viac - z Como budete nadšení.

    3 fotografie

    Plavba po jazere Como

    Nie je Como ako Como #

    Z prvej časti blogu z pera Danky Mihaldovej vyplýva, že trojuholník Bellagio-Varena-Mennaggio jednoducho musíte vidieť. S tým úplne súhlasím a odporučila by vám to väčšina cestovateľských webov, slovenských či zahraničných. Nie je to však ten luxus, na ktorý chcem poukázať.

    Jazero Como, o ktorom hovorím ja, je o oddychu, privátnom servise a o tom, že nikoho nevidíte a máte pokoj. Hoci sú tie klasické miesta pekné, dnes ich ničí overtourizmus a je to vlastne „anti-Lago di Como“.

    Kompa v turistickom trojuholníku Bellagio-Varena-Menaggio je o tisícoch turistov (denne v sezóne vraj aj 10 000) a tento „zakliaty trojuholník“ je teda o klasických turistických pasciach. V Bellagio žije menej než 4 000 obyvateľov, a tak sa z mestečka, ktoré si ešte moja mama spred 46 rokov pochvaľuje, stáva cirkus.

    Okolo Menaggia a Vareny nie je poriadne nič luxusné. OK, obchodíky na promenáde v Bellagio sú naozaj „top of the notch.“ Musia sa páčiť aj obdivovateľom Dubaja. Luxus však nájdete na Como inde! A o tom sa bežne nedočítate, až teraz, keď vám to poviem. Presvedčte sa a vygooglite si to.

    Plavba po jazere Como je taktiež veľkým luxusom.

    Plavba po jazere Como je taktiež veľkým luxusom.

    Kde hľadať najväčší luxus?

    Kam sa vypraviť za najluxusnejším Comom? #

    Jazero Como má extrémne zvláštny tvar. Vôbec to nie je kruh, ovál, ale ide o uzučký tvar písmena „Y.“ Obráteného predposledného písmena abecedy.

    Na juhu na dvoch koncoch „Y“ sa nachádzajú dve najväčšie mestá: Lecco a Como. Najväčší luxus na Lago di Como nájdete medzi mestami Como a Menaggio. No ja by som to ešte skresal na uzučký úsek medzi Cernobbio a Tremezzo.

    V Tremezzo sa nachádza krásna tristoročná Villa Carlotta s krásnymi záhradami, sochami Canovu a nádherným výhľadom na jazero Como. Je to iba 4,7 km od Mennaggio. Sedím v Mennaggio v hoteli Grand a dávam si kávičku a pohárik Franciacorta tu z Lombardie. Je lepšie ako prosecco z Veneto.

    Tu v Lombardii je všetko lepšie, znie presvedčenie domácich. Kúsok od hotela je kompa, a tak parkovisko hotela strážia 24 hodín a vyhadzujú každého, kto tu nebýva. Parkovanie je veľkým problémom Como a ideálne je mať všetko rezervované vopred, vrátane parkovísk.

    Tremezzo – tu luxus začal #

    Villa Carlotta je pomenovaná po dcére holandskej princeznej Marianne, ktorú dostala ako svadobný dar, keď si brala Georgea II., vojvodu zo Saxe-Meiningen. Prečo ich mali v takomto zapadákove, ktorý nikto nepozná? Plebs tieto miesta nepoznal, no šľachta vedela, že je to top.

    Iba 2,5 kilometra južne od Villy Carlotta zastrelili Benita Mussoliniho s jeho milenkou. Ešte trošku južnejšie sa nachádza ďalšia „vilka“ Balbianello, ktorú poznáte z filmov o Jamesovi Bondovi - konkrétne z Casino Royale (2006) s Danielom Craigom.

    Keď chce režisér, aby scéna vyzerala skutočne luxusne, jazero Como je ideálnym miestom. Idete autom uzučkými cestičkami popri jazere, priemerne tak 30 km/hodinu a nič úžasného nevidíte. No na každom kilometri je množstvo príbehov o úspechoch a pádoch tých najslávnejších. Okrem krásnych víl obdivujem kamenné múry, ktoré museli stavať stáročia a záhrady, ktoré taktiež vysadili dávno. 

    V Tremezzo sa nachádza jeden z hotelov rodiny De Santis - Grand Hotel Tremezzo otvorený v roku 1910. Hotel kúpil starý otec Valerie De Santis, Giovanni Battista Mallone. Loďami Ruy a Batt sa viete k Villa Balbianello previesť.  Keby ste išli autom, musíte ísť dlho peši. Pozor, lístky dovnútra vily musíte mať zakúpené týždne vopred. Ak chcete ísť do záhrady a ste časovo flexibilní, stačí dva dni vopred.

    3 fotografie

    Grand Hotel Tremezzo

    Gurmánsky zážitok

    Odporúčam reštauráciu Al Veluu, ktorá sa nachádza vo vrchoch nad Tremezzo. Musíte sedieť vonku na terase. Majú otvorené klasicky po taliansky - na obed a potom od 19.00 h. Odporúčam prísť cez deň, dať si campari spritz či bellini a vychutnať si jeden z najkrajších pohľadov na jazero. Parkovisko je široké.

    Reštaurácia nie je najluxusnejšou, no je veľmi fajn. V nedeľu tu často dostanete aj polentu, ktorú inak cez týždeň nevaria. Rizoto je ďalším presláveným jedlom, a to by ste pri Como mali taktiež ochutnať. Miesto si rezervujte (inak bude plno) cez ich web. Je to trošku taliansky chaotické...

    Aj "obyčajná" kávička je na Como lepšia. Túto si deň predo mnou od toho istého čašníka objednal George Clooney

    Aj "obyčajná" kávička je na Como lepšia. Túto si deň predo mnou od toho istého čašníka objednal George Clooney

    Villa d'Este - najdrahšia svadba sveta

    Cernobbio a Villa d‘Este #

    Najviac luxusných aut pri jazere Como nájdete na cestách okolo tohoto mestečka. Preslávené je hotelom Villa d‘Este. Zlé hlasy tvrdia, že je príliš veľký a nemáte toľko súkromia. No ak chcete zorganizovať miliardársku svadbu či luxusný kongres, tak toto je to správne miesto.

    Cernobbio je známe najmä vďaka svojmu hodvábnemu a textilnému priemyslu. Okrem iného však získalo aj prestížnu známku environmentálnej kvality „Comune Fiorito“. O zelené plochy sa tu ako samospráva, tak aj občania mesta, starajú vskutku výnimočným spôsobom a dbajú na ekológiu a ich zachovanie pre budúce generácie.

    Villa d'Este

    Villa d'Este

    Po cestách šoférujete tridsiatkou, pred vami Rolls Royce, či Bentley, bežci a cyklisti na cestných bicykloch. Všetci perfektne oblečení. Decentná luxusná a kultivovaná Európa. Tzv. „old money style“.

    Villa d'Este má skvelú polohu hneď pri jazere a kúsok od mesta Como. Nachádza sa uprostred 25 akrov luxusne upraveného parku a je rozdelená na dva historické kaštiele, z ktorých jeden pochádza zo 16. storočia a druhý je pomenovaný po anglickej kráľovnej.

    Každá izba je zariadená v jedinečnom štýle a nájdete v nich dobový nábytok, hodvábne brokátové závesy, ľanové plachty a olejomaľby. Ľudí lákajú top atrakcie ako „plávajúci“ bazén, ktorý poskytuje najúchvatnejší výhľad na jazero Como. Top hodnotenia má však tunajší personál, ktorý vám na vyžiadanie zabezpečí luxusnú súkromnú plavbu po jazere.

    4 fotografie

    Villa d‘Este

    Čím je výnimočný najlepší hotel sveta

    Moltrasio – najväčší luxus a Villa Passalacqua #

    Nikdy ste tento názov nepočuli? Práve tu sa nachádza Villa Passalacqua. Nikdy ste nepočuli ani o nej? No a o to práve ide. Ten najväčší luxus nie je známy a vedia o ňom iba vyvolení. Tak ako o zájazdoch, ktoré sprevádzam ja =) Pozrite si zájazdy s Ľubošom Fellnerom.

    Villa Passalacqua? Ide o najlepší hotel na svete! Nielen exkluzívnou polohou pri jazere, ale aj apartmánmi z 20 rôznych druhov mramoru a vzácneho svetlého jantáru. Tu sa naplno snúbi talianske remeslo a umenie, nájdete tu najvzácnejšie umelecké diela baroka, pôvodné stropné rezby a fresky velikána Albertolliho. Každá z 24 izieb je absolútne unikátna.

    Nájdete tu aj najkrajšiu hotelovú terasu sveta. Prekypuje olivovými hájmi, mimózou, ružami od Davida Austina, magnóliami, jazmínmi i storočnými cédrami z Libanonu, ktorých podoba sa odráža v priezračne čistom azúrovom jazere. K elegantnému bazénu si môžete sadnúť pod slnečníky v rádžastánskom štýle so špecifickým kvetinovým dizajnom. Tunajšie kúpele sa rozprestierajú v starobylých tuneloch vyhĺbených pod budovou z 18. storočia.

    Tie najelegantnejšie izby nájdete v Casa Al Lago, elegantnom dome zo 70. rokov 20. storočia. Ručne maľované hodvábne steny,ktoré evokujú antické lepty, bronzové svietidlá. Každá suita vo vile je pomenovaná po niekom, kto bol blízky Vincenzovi Bellinimu - maestrovi, ktorý práve tu tvoril.

    5 fotografií

    Villa Passalacqua - najlepší hotel na svete

    Kombinácia všetkých týchto faktorov, no najmä top služieb, ktoré hotel ponúka, z neho urobili víťaza v kategórii World’s Best Hotels za rok 2023. Za noc tu zaplatíte od 3 000 do 13 000 eur, no nebudete ľutovať jediný cent.

    Mal som tú možnosť bývať tri noci v meste Moltrasio. Je to tu ešte strmšie než inde. Veľkú vilu ako Villa del Este tu nepostavíte. Moltrasio sa preto hrdí tým, že si tu lepšie oddýchnete, máte tu väčší pokoj. O dva kilometre severnejšie má vilu aj herec George Clooney.

    Najlepšie reštaurácie pri jazere Como

    Najlepšie reštaurácie pri jazere Como

    Crotto del Misto (Frazione Crotto)

    Mekka milovníkov vína. Nachádza sa tu historické jaskynné vinárstvo zo 17. storočia, kde sladkovodný zdroj vyrastajúci zo skál vytvára vyváženú vlhkosť. Tá pomáha vínam ku korenistejšiemu nádychu. Tunajšie pochúťky majú moderný nádych - ručne vyrábané cestoviny fettuccine s rybím ragú či grilovaná biela ryba s omáčkou z prepáleného masla. Všetko vynikajúce jedlá.

    Materia (Cernobbio)

    Michelinská reštaurácia v elegantnom meste si dlhodobo drží pozíciu medzi top 50 reštauráciami sveta. Desať minút pešej chôdze od jazera smerom do zašitej ospalej uličky vás dostane do minimalistického gurmánskeho sveta s čierno-bielym interiérom. Talianske jedlá sa tu podávajú v trochu netypickom, až provokatívnom štýle. Nájdete tu gurmánske špeciality ako morský ježko s penou z teľacieho mozgu či gelato z kostnej drene preliate šafranovou penou.

    Il Gatto Nero (Cernobbio)

    Špičkové, rustikálne a elegantné zariadenie, ktoré disponuje jedným z najlepších výhľadov na jazero. Nachádza sa na výbežku od Cernobbia po horu Bisbino a je tu panoramatická kamenná terasa i útulný salónik obklopený palmami a kvetmi, kde môžete naraziť na Georgea Clooneyho. Pokiaľ sem zavítate, odporúčam objednať si krátke cestoviny maltagliati s omáčkou z králičieho ragú a pečenou chobotnicou.

    Crotto Valdurino (Moltrasio)

    Reštaurácia čiastočne zasadená do jaskyne v mestečku Moltrasio. Tradičná kuchyňa sa tu pripravuje na spôsob Nonny (babičky) a prenesie vás do detstva. Majú tu skvelé ryby, napríklad ostrieža s rizotom, prípadne kukuričnú kašu z polenty. Ako digestív odporúčam bazalkový likér verdino. Všetko s top výhľadom na jazero.

    Imperialino (Moltrasio)

    Ďalšia michelinská reštaurácia v Moltrasio. Vynikajúca poloha a zariadenie, z ktorého je jasné, že svadby či veľké firemné oslavy sú tu na dennom poriadku. Tunajšie menu nie je typické v štýle, že si vyberáte konkrétne jedlá, ale rovno celé degustačné menu. Postupne vám naservírujú sedem chodov od predjedla po dezert, všetko v elegantnom štýle najprestížnejších svetových reštaurácií. Nechýbajú tradičné talianske pochutiny ako ravioli, ale napríklad aj králičie mäso. Dali sme si dvoje takéto rozsiahle menu spárované s vínami. Na mňa to bolo príliš svetové a v Taliansku dávam prednosť Michelinkám, ktoré ponúkajú vyslovene taliansku stravu. No ak tvrdili, že jedlo je inšpirované Thajskom či Japonskom, musím uznanlivo povedať, že tomu tak aj bolo. Ku každému menu a každému jedlu somelier servíroval iné vína. Najviac mi chutilo biele z Aosta a Alto Adige. Nebbiolo z Barolo som pil už aj lepšie. Celkový dojem mám však fajn, reštaurácia je položená hneď pri jazere - v starej historickej budove. 

    Ďalší tip na ubytovanie pri jazere Como #

    Hotel Il Sereno, Treno

    Keď tento hotel pre niekoľkými rokmi postavili, stal sa okamžitou senzáciou. Bol to hotel, ktorý ako prvý pri jazere Como navrhol významnejší architekt, resp. architektka Patricia Urquiola z Milána. Podpísala sa pod hotely ako Six Senses v Ríme, Four Seasons v Miláne alebo inštaláciu obydlí nomádov v Dohe, v Louis Vuitton Vendome.

    Hotel s presklenými stenami akoby splýval s prírodou v okolí jazera, ktorá sa v jej oknách odráža. Záhrada s takmer 200 drevinami a hotelový bazén s výhľadmi na Como iba dopĺňajú tu nádhernú harmóniu.

    Ceny sa pohybujú od 800 eur za izbu na noc s raňajkami a vyššie. Condé Nast Traveller zaradil Il Sereno do zlatého listu hotelov v Európe pre rok 2024.

    8 fotografií

    Il Sereno Hotel, jazero Como pri meste Treno

    Jazero Como vám učaruje a výlet sem je ideálnou voľbou pre milovníkov krásnej prírody, turistiky, ale aj oddychu a ľudí túžiacich po relaxe.

    Nezabúdajte však na dôležitú vec - je jedno, kde ste, dôležité je to, s kým tam ste. Na druhej strane, po toľkých rokoch praxe viem, aké ťažké je zadovážiť najvyššiu kvalitu.

    BUBO je tu vyše 30 rokov a za ten čas sa snažíme zlepšovať kúštiček po kúštičku. Realizujeme najlepšie dovolenky pre najbohatších Slovákov, ktorí majú tie najvyššie nároky. Keby sme to nerobili dobre, už tu dávno nie sme. Preto bol servis na jazere Como pre mňa osobne veľmi inšpiratívny a bude sa páčiť aj tým najnáročnejším z Vás. Úžasný predĺžený víkend prajem!

    Ak sa vám páči naša snaha, cítite, že blog ide viac do detailov, autor vie o čom hovorí a môj hlas aj keď som iba umelá inteligencia bol pre vás príjemný, dajte vedieť svojim známym a začnite naše blogy odoberať. Alebo si web bubo.sk lomené blog dajte do svojho výberu. Ide totižto o cestovateľský denník s minútovými správami z celého sveta a už dnes tu nájdete zážitky z každej jednej krajiny sveta. Politika vraj spôsobuje depresie, čítanie o cestovaní vyplavuje do krvi viac dopamínu a serotonínu. Naše blogy sú originálne vo všetkých smeroch a v tejto kvalite sú jediné svojho druhu. Dajte mi lajk a zdielajte blog! Ďakujem a verím, že sa o chvíľu budeme opäť počuť.

    Daniela Mihaldová

    Daniela Mihaldová

    Daniela Mihaldová

    Daniela vyštudovala na Katedre Manažmentu kultúry a turizmu v Nitre. Ešte ako študentka na univerzite strávila niekoľko mesiacov pracovne v USA a Mexiku, ktoré aj prešla krížom krážom. Po skončení školy sa dostala do BUBO najprv iba na stáž, no od začiatku bolo jasné, že zostane. Vypracovala sa na destinačnú manažérku Latinskej Ameriky kam aj pravidelne cestuje. Daniela je skôr introvert, ma rada papierovačky a väčšinou sa na svoje cesty pobali len do ruksaka. Nezabúda teda ani na seba. S BUBO spala na severnom polárnom kruhu v stane, v soľnom hoteli v Bolívii, navštívila všetkých 7 novodobých divov sveta na ceste okolo sveta v privátnom lietadle, prešla krížom cez Salar de Uyuni v džípe, zažila zipline v džungli v Kostarike, plavila sa po Dračej zátoke, v Ohňovej zemi, na Galapágoch, vystupila na Hornov mys, jazdila na rikši po starom Dillí, kúpala sa na absolútne neznámych plážach v Belize, zamilovala si Portoriko a Patagóniu, dovolenkovala na Mayskej riviére aj na Kube, zúčastnila sa expedície na Antarktídu, trekovala v Amazonii, prešla celou Škandináviou, kde ju uchvátili nórske fjordy a príroda na severe Fínska. Jedla slimáky, lúčne koníky, larvy vo Vietname aj kráľovského kraba v Ushuaii a na Kamčatke. Po návšteve 50. krajiny prestala počítať kde bola, koľko krát sa kam vrátila a prakticky už skoro nič zo svojich ciest nezbiera. Od malička bola vedená k turistike a hory doslova zbožňuje. Svoje cestovateľské sny si už dávno splnila, no určite chce ešte zažiť safari v Afrike a polárnu žiaru na saniach v psom záprahu. Miluje mexickú a taliansku kuchyňu, vždy sa teší na gastronomické zážitky v podani kuchárov z Chile ako aj jej otca, ktorý ju doma na Kysuciach víta tradičnými slovenskymi jedlami. Ocení aj škandinávsku čokoládu, írske pivo, portugalské pasteis, brazílske brigadeiro, sicílske cannoli a hlavne nemeškajúce lety.

    Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

    Antarktída - plavba a prelet ponad Drakeov prieliv

    Zo zájazdu:

    Daniela Mihaldová

    Posledná úprava článku | Prečítané: 6787

    Mohlo by Vás zaujímať

    Najfantastickejšie festivaly sveta
    Prémiový blog

    Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

    Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

    Ľuboš Fellner 36 min. čítania
    Florencia - pamiatky, tipy, čo vidieť
    Florencia

    Florencia Florencia - pamiatky, tipy, čo vidieť

    Florencia - perla Talianska – krajiny výnimočných dejín, romantických miest, čarovných pláží a nezabudnuteľnej gastronómie. Práve z tejto…

    Štefan Bielik 53 min. čítania
    Najväčší európsky cestovateľ
    Prémiový blog

    Prémiový blog Najväčší európsky cestovateľ

    Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

    Ľuboš Fellner 19 min. čítania
    Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec
    Prémiový blog

    Prémiový blog Krištof Kolumbus – z hrdinu zločinec

    Krištofa Kolumba pozná každý, moreplavec, ktorý objavil pre nás Ameriku – Nový svet. Predkolumbovská Amerika je terminus technicus podobne ako…

    Ľuboš Fellner 46 min. čítania
    Benátky - verte mi, budete sa chcieť stratiť!
    Benátky

    Benátky Benátky - verte mi, budete sa chcieť stratiť!

    Pri sťahovaní národov ušli obyvatelia na severe Apeninského polostrova pred barbarskými kmeňmi do močiarov, v ktorých si začali stavať domy na…

    Ľuboš Fellner 56 min. čítania
    Rím pre pokročilých
    Rím

    Rím Rím pre pokročilých

    Už ste v Ríme boli, ale vraciate sa sem viac než desiaty raz tak ako ja. Prebrázdili ste Rím sami, s audioguidom, so sprievodkyňou, pozreli ste si…

    Ľuboš Fellner 40 min. čítania
    Blogov

    Odporúčame tieto zájazdy

    B

    Ázia   Amerika   Európa  

    Taliansko, Peru, Mexiko, Jordánsko, India, Čína, Brazília


    náročnosť

    18 dní

    Trvanie

    12250 24500€
    K

    Európa  

    Vatikán, Taliansko


    náročnosť

    7 dní

    Trvanie

    1868 2395€

    Získajte prístup
    k exkluzívnym ponukám
    a informáciám.