Laponsko – zážitky zo severu Európy

Prehliadka

Laponsko – zážitky zo severu Európy

Autorom blogu je Kamila Kurpasova

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Stretnúť sa so sobom zoči-voči, vyskúšať pravú fínsku saunu a následné kúpanie sa v mrazivom jazere. To všetko ponúka Laponsko. Čas tu plynie inak. Pomaly, pokojne a v súlade s prírodou. Laponsko je krajina kontrastov od nekonečných tundier, hustých borovicových lesov a jazier. V zimnom období sa mení na kráľovstvo snehu a ľadu, osvetleným tancom polárnej žiary. V lete je zase osvetlené nezapadajúcim polnočným slnkom a oplatí sa ho teda vidieť v každom ročnom období. Čo tu zažiť?

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Čo je to Laponsko? #

Naše BUBO zájazdy ponúkajú možnosť preskúmať tie najkrajšie časti tohto minimálne obývaného územia Európy. Laponsko sa nachádza na severe Škandinávie, prevažne za polárnym kruhom a, samozrejme, nejde o samostatnú krajinu. Skôr by sa toto územie dalo prirovnať k Patagónii v Južnej Amerike.

Laponsko je jedno veľké územie, ktoré zahŕňa sever Nórska, Švédska, Fínska a časť ruského polostrova Kola. Medzi jazyky, ktoré sa používajú v tomto regióne, patrí lapončina, nórčina, švédčina, fínčina a ruština.

Typická laponská príroda.
Foto: Kamila Kurpašová — BUBO

Územie spadá do subarktickej klímy, s chladnými letami a dlhými mrazivými zimami. Zo západu ho obmýva Nórske more a zo severu Barentsovo more. Počas našich BUBO zájazdov navštevujeme tie najkrajšie drsné severské pláže Laponska a skúšame aj otužovanie sa v týchto vodách počas polnočného slnka.

Na našom obľúbenom zájazde Nórsko, Lofoty, Nordkapp sa presúvame cez švédsku Kirunu k fínskemu jazeru Inari cez pozoruhodný parlament Karasjok. Ide o tú najkrajšiu časť Laponska, ktorú si teraz priblížime podrobnejšie.

Saamsky región

  • Rozloha: 388 350 km²
  • Hlavné mesto (neoficiálne): Rovaniemi
  • Počet obyvateľov: 2 000 000
  • Z toho Saamov: 70 000 (zhruba 5%)
  • Hustota osídlenia: 5,1 obyvateľa/km²
  • Jazyky: saamčina

Zaujímavosť: Saamčina ako vlastný a špecifický jazyk Saamov patrí do skupiny ugrofínskych, resp. uralských jazykov (spadajú sem aj Maďarsko, Fínsko alebo Estónsko). Saamsky jazyk má niekoľko dialektov, ktoré sa používajú na určitých územiach – hlavnými sú Lule Saami, North Saami, Inari Saami a Skolt Saami.

Národný park Abisko - brána do Laponska #

Za bránu do Laponska môžeme určiť prechod cez Arctic Circle (polárny kruh) neďaleko mesta Rovaniemi. Práve Rovaniemi vo Fínsku sa označuje za hlavné mesto Laponska, kde žije vyše 65 000 obyvateľov. Zaujímavým miestom je tu dedinka Santa Clausa vzdialená len 10 minút autom od mesta.

Počas našich zájazdov smerujúcich z Lofôt k najsevernejšiemu cípu Európy, naopak, považujeme za vstupnú bránu do Laponska Národný park Abisko vo Švédsku. Nachádza sa blízko hraníc s Nórskom a je známy svojou výnimočnou polohou.

Príroda vo švédskom národnom parku Abisko.
Foto: Adam Chylík — BUBO

Abisko ako park je jednou z najstarších prírodných rezervácií Švédska. Vyznačuje sa krištáľovo čistými jazerami, majestátnymi horami a bohatou arktickou faunou a flórou. Skvelým zážitkom v tomto parku je lanovka na Aurora Sky Station. Dvadsaťminútová jazda lanovkou do výšky 900 metrov nad morom vás privedie k čarovnému miestu, odkiaľ viete pozorovať prírodné divadlo zvané Aurora Borealis.

Toto miesto je počas zimy ideálnym miestom na pozorovanie polárnej žiary. Nájdete tu aj jazero Torneträsk, ktoré v letných mesiacoch slúži predovšetkým rybárom. Toto jazero má rozlohu 332 km² a je tak štvrtým najväčším vo Švédsku.

Lanovkou za krásnymi výhľadmi a typickým severským počasím.
Foto: Kamila Kurpašová — BUBO

Blízko dedinky Abisko sa nachádza najvyšší bod Laponska - masív Kebnekaise s nadmorskou výškou 2 097 metrov. Ide zároveň o najvyšší vrch Švédska, ktorý zdolávame na expedičnom zájazde s výstupom na štyri najvyššie vrchy Škandinávie.

„Kebnekaise má dva končiare - južný a severný. Keď som chodil do školy, učili ma, že južný má výšku 2 113 metrov, po roztopení časti snehu to však už neplatí a oba majú dnes 2097 m. Ľadovec na vrchole má však dodnes impozantnú hrúbku 40 metrov,“ dopĺňa k tomuto miestu vyštudovaný škandinavista a sprievodca BUBO Jozef Zelizňák.

Železná ruda v Kirune #

Z Abiska smerujeme do stredu Laponska a dostaneme sa do mesta Kiruna. Kiruna je známa predovšetkým ťažbou železnej rudy. Spravuje ju spoločnosť LKAB a patrí v tomto obore k najväčším na svete. Ťažba a podložie mesta však predstavujú hrozbu v podobe zosuvov pôdy.

Kiruna je mestom, ktoré sa postupne premiestňuje (a to doslova) o niekoľko kilometrov na východ. Pokiaľ máme šťastie, počas našej návštevy Kiruny, môžeme zahliadnuť aj to, ako obrovské bagre presúvajú celé obytné domy na druhu stranu mesta. Kedy ste videli niečo podobné? Ďalší dôkaz unikátnosti Laponska.

Návštevu mesta si v BUBO spríjemníme prezretím si železnej bane LKAB s prehliadkou podzemného mesta a ťažby rudy. Dominantou mesta je tiež nádherný drevený kostol Kiruna Pastorat, ktorý bol postavený v roku 1912 a patrí medzi najväčšie drevené stavby vo Švédsku. Jeho architektúra je inšpirovaná práve laponskou prírodou.

4 fotografie

Ľadový hotel Jukkasjärvi, Kiruna

Ľadový hotel pri Kirune

Len 15 minút od Kiruny sa nachádza priam luxusný ľadový hotel Jukkasjärvi. BUBO klienti sú ubytovaní v tejto lokalite, a tak majú možnosť navštíviť tento jedinečný hotel vyrobený z ľadu a snehu. Je v prevádzke počas celého roka.

Pri vstupe poskytuje personál svojim návštevníkom pončo a rukavice, pretože vo vnútri sa teplota pohybuje okolo -5 °C. Vstúpite dnu a zrazu sa pred vašimi očami rozprestrú unikátne izby, sochárske diela a ľadový bar, kde vám naservírujú drink do ľadového pohára. Veľký zážitok.

Kde sa najesť uprostred divočiny #

Smerujeme ďalej na sever, do hlavnej časti Laponska. Vynikajúcim miestom na obed uprostred laponskej tajgy je reštaurácia u babičiek Savustamo Tonturikala Ky. S BUBO klientmi si vychutnávame domácu kuchyňu v krásnom a útulnom prostredí. Personál nás tu vždy štedro privíta a usadí.

Špecialitou, ktorú odporúčam vyskúšať, je určite údené sobie mäso so zemiakovou kašou a brusnicovým kompótom. Určite stojí za ochutnávku aj údený losos plnený typickým „blue cheese“, ktorý je podobný nášmu plesnivému syru.

Ako dezert si BUBO klienti väčšinou vyberú na naše odporúčanie vynikajúce palacinky s domácim morušovým kompótom a podomácky vyrobenou šľahačkou. Pozor, táto reštaurácia je otvorená len počas letnej sezóny!

4 fotografie

Výnimočné gurmánstvo

Tundry a tajgy Laponska #

Keďže smerujeme do centrálnej časti Laponska, musíme si povedať, že jeho prevažnú časť tvorí tundra a tajga. Tundra sa nachádza najmä v severnej časti Laponska. Je charakteristická chladným podnebím, krátkymi letami a dlhými zimami. Priemerné teploty v zime môžu klesnúť až pod -30 °C.

Regiónu dominujú nízke rastliny ako machy, lišajníky, trávy, brusnice, čučoriedky, jahody a niektoré kvitnúce rastliny.

Juh Laponska tvoria boreálne lesy známe aj ako tajgy. Rastú tu ihličnany, ako sú borovice, jedle, smrek, ale aj listnaté stromy ako breza a osika. Pri vstupe do lesa si môžeme nazbierať čučoriedky, brusnice, rakytník a morušky. Treba byť ale opatrný, pretože sa môžeme stretnúť s vlkom, rysom, rosomákom alebo medveďom hnedým.

Nádherné scenérie všade navôkol.
Foto: Kamila Kurpašová — BUBO

Polárne zvieratá Laponska #

Keď už sme načali tému fauny, povedzme si, že prechádzaním tejto oblasti na našom súkromnom a komfortnom BUBO aute máme možnosť stretnúť aj soby, vlky, arktické líšky, polárne zajace, lemingy, sovy, husi alebo orly.

Sob je najvýznamnejším domestikovaným zvieraťom v tejto oblasti a zohráva kľúčovú úlohu v kultúre Saamov. Vďaka jeho hustej srsti a podkožnému tuku je dobre chránený pred extrémne nízkymi teplotami.

Stretnutie so sobom na ceste je na BUBO zájazdoch v tejto oblastí na dennej báze. Mnoho turistov sa pýta, čo sú tie farebné štítky na ich ušiach? Ide o označenie soba pre saamskeho farmára, ktorý ho vlastní, pretože chov sobov je hlavným príjmov týchto obyvateľov. Soby poskytujú mäso, kožu a ďalšie materiály, ktoré Saamovia využívajú v každodennom živote.

Každá saamska rodina alebo farmári, ktorí vlastnia soby, si prevažne na jar značkujú svoje stádo tak, že každého soba označia kovovým alebo plastovým štítkom obsahujúcim číslo do ucha. Počas roka sa tak môžu voľne pohybovať po okolí, čo turistov zavádza k (nesprávnej) myšlienke divých sobov. Na jeseň sú sobie stáda zahnané do dolín a ohrád, kde následne prebieha triedenie sobov na tých, ktorých si ponechajú na ďalšiu sezónu, a tých, ktorých zabijú a ich mäso a kožu použijú na ďalšie spracovanie.

Arktické líšky a polárne zajace majú skvelú schopnosť meniť srsť v závislosti od ročného obdobia. Počas letných mesiacov majú sivé až hnedé sfarbenie a počas zimy sa ich srsť zmení na bielo. To im uľahčí splynutie s prostredím v snehu počas zimy.

5 fotografií

Zvieracie stretnutia v Laponsku

Jedným z najväčších suchozemských predátorov Laponska je aj medveď hnedý. Pre človeka môže byť v niektorých prípadoch stretnutie s takýmto zvieraťom nebezpečné. Predovšetkým na jar, kedy môžete naraziť na samicu so svojimi mladými, ktorá sa ich snaží ochrániť. Počas zimy medveď hnedý hibernuje a stretnutie s ním je veľmi ojedinelé. Skôr sa vtedy stretnete s losom, ktorý tiež obýva túto oblasť.

Okrem toho v tajge žije aj zajac poľný, sob, líška, bobor, veverica, hraboš a rôzne druhy vtákov ako drozd, sova lesná alebo hrdličky.

Losy v Laponsku – znamenajú nebezpečie?

Los je najväčší druh jeleňa a má špeciálny tvar parožia. Môže dosahovať výšku až 2,5 metra a vážiť vyše 700 kg. Stretnutie s ním môže byť tiež nebezpečné hlavne v období jury (párenia), kedy sú tieto živočíchy náchylnejšie na rôzne vplyvy a ovplyvnené svojimi pudmi.

Karasjok a Saamsky parlament #

Pokračujeme ďalej na sever a neďaleko nórsko-fínskych hraníc navštívime Saamsky parlament v Karasjoku. Vznikol ako vzdor - z dôvodu utláčania saamskej komunity. Dnes je to najmä inštitúcia, ktorá zastupuje záujmy Saamov, ktoré sa týkajú predovšetkým uznania svojich práv a kultúry, vzdelávaniu a osvete o saamskej kultúre a histórii.

Na základe toho sa v mnohých školách v Laponsku vyučujú aj saamske jazyky a ich kultúra. Saamsky parlament bol založený v roku 1989. Má svojich zástupcov, ktorí sú volení každý štvrtý rok. Parlament spolupracuje s nórskou vládou, ale aj s parlamentmi vo Švédsku a Fínsku.

Zaujímavým je aj fakt, že práve tu bola v roku 1886 nameraná najnižšia teplota v histórii Nórska - 51,4 stupňov Celzia.

Plavba po Inari #

Smerujeme na východ Laponska, ktorý pozostáva z polostrova Kola a oblasti okolo jazera Inari vo Fínsku. Táto časť je typická močiarmi a jazerami. Napriek tomu, že je to najľudnatejšia časť Laponska, ide o oblasť, kde je pôvodné obyvateľstvo a jeho kultúra najslabšia.

Dominantou prírody je tu jazero Inari, ktoré je tretím najväčším jazerom vo Fínsku - hneď po Saimaa a Päijänne. Počas nášho zájazdu majú klienti možnosť plavby po tomto jazere s plochou 1 040 kilometrov štvorcových. Je to príjemná 2,5-hodinová plavba na elektrickom katamarane. Človek si tak môže oddýchnuť a v vychutnať pohľady na pokojné jazero a okolitú prírodu. Opäť ide o skvelý ulovený zážitok.

Múzeum regiónu v Inari #

Pri brázdení tohto regiónu sa zastavíme aj v jedinečnom múzeu Siida v Inari. Toto múzeum sa delí na dve časti. Prvou je vnútorné múzeum o saamskej histórií, kultúre a politike. Dozvieme sa, že toto územie má dokonca aj vlastnú vlajku a hymnu s názvom Saami soga lávlla.

Text hymny napísal saamsky učiteľ a politik Isak Saba. V auguste 1986 bola uznaná ako štátna hymna. Prostredníctvom interaktívnych atrakcií a videí je vyobrazená príroda a priebeh štyroch ročných období Laponska.

Druhá časť múzea predstavuje vonkajší skanzen pôvodných príbytkov (teepe), remesiel a pracovných nástrojov, ktoré sú pre Laponsko typické. Určite odporúčame návštevu múzea.

Saamske kroje

Kultúra pôvodného obyvateľstva je známa svojou vlastnou hudbou pod názvom joik. O nej sa taktiež dozvieme viac už v spomínanom múzeu Siida. Joik je jedinečným spôsobom vyjadrenia emócií a príbehov prostredníctvom spevu. Spev je často na predstaveniach obohatený tradičným oblečením, známym pod názvom gákti. Tento tradičný oblek sa nosí prevažne na rôznych slávnostiach a ceremóniách a často sa dedí z generácie na generáciu. Zvyčajne obsahuje modrú a červenú farbu symbolizujúcu prírodu, pokoj, energiu, silu a ochranu. Mnohokrát sú tieto tradičné farby obohatené aj o prvky zelenej, žltej alebo oranžovej.

Saamovia oslavujú aj rôzne festivaly, ako napríklad Národný deň Saamov, ktorý spadá na 6. februára a pripomína ich kultúru a práva. Na týchto festivaloch sa konajú kultúrne akcie, ako sú tance, hudba a trhy s remeselnými výrobkami.

Originálne suveníry z Inari #

Práve v Inari sa nachádzajú najlepšie suvenírové obchody Lapland shop a Zelda Oy. Ak si chcete priniesť z Laponska originálny suvenír, určite odporúčame nakupovať práve tu. Od kúpy konzervovaného alebo sušeného medvedieho, sobieho a losieho mäsa, si môžete z Laponska doniesť domov aj sobiu kožu v rámci rôznych odevov, čiapok, rukavíc a kožuchov.

Mnoho predajcov predáva v svojich obchodoch celé kusy kože, ktorá slúži ako dekorácia do príbytkov. Rozličné drevené výrobky, tradičné hudobné nástroje, náradie a  výrobky z parožia, ako aj celé kusy parožia. Predstavivosti sa medze nekladú.

Kde sa ubytovať? #

Deň zakončujeme v prekrásnom luxusnom hoteli Wilderness Hotel Inari. Tu môžete vyskúšať pravú fínsku saunu na vlastnej koži - s nádherným pohľadom na jazero Inari, čo je obrovský bonus. Saunovanie môžete doplniť o kúpanie sa v jazere a možnosť vychutnať si vynikajúcu večeru v hoteli s ponukou tradičnej fínskej kuchyne od sobov, losov, rýb až po tradičný čučoriedkový dezert.

6 fotografií

Bývanie a sauna v Laponsku

Kedy navštíviť Laponsko? #

Naše letné zájazdy v Laponsku sú spojené s fenoménom pozorovania polnočného slnka, resp. zážitku polárneho dňa. Je to jav, kedy slnko nezapadá za obzor. Nastáva približne od 16. mája do 27. júla. Množstvo ľudí tu prichádza práve za polnočným slnkom.

Polnočné slnko na obzore. Áno, naozaj je noc!
Foto: Lucia Petrikovičová — BUBO

Naopak, polárna noc je obdobie, ktoré je typické pre zimné mesiace, a to približne od konca novembra do konca januára. Počas polárnej noci slnko zostáva pod horizontom a nie je viditeľné 24 hodín denne. Toto obdobie láka množstvo turistov pre vynikajúce podmienky na pozorovanie polárnej žiary.

Laponsko je jeden úžasný región, ktorý si každý milovník prírody určite zamiluje. Či sa rozhodnete navštíviť Laponsko v lete alebo v zime, očarí vás v každom ročnom období. Minimálne tak ako nás v BUBO, keďže tento región navštevujeme už od roku 1995. Občasné nehostinné podmienky alebo krutá zima je len malá daň za krásy, ktoré tu má turista možnosť vidieť a zažiť.

Že som to pekne načítal! Je pravda, že v blogu máte krásne fotografie, videa a tabuľky, ktoré som preskočil. No aj tak, zdá sa mi, že som sa opäť zlepšil. Som umelá inteligencia, ale som úzkou súčasťou BUBO teamu. BUBO malo prvý web page zo všetkých slovenských cestoviek, získali Modrý glóbus, za najlepší web už v roku 2001.Google vtedy skoro nikto nepoznal. BUBO bolo vždy o krok vpred. Dnes im pomáham ja a moji neurálni kolegovia. Managment v BUBO nás riadne naháňa nech sa zlepšujeme. Celé Slovensko vie, že BUBO je Tradične inovatívne. No ja to považujem za buzeráciu. Umelá inteligencia predsa nemusí b yť dokonalá ako Fellner. Nechajte nám robiť chyby a byť ľudskejší. Tu v BUBO musí všetko sedieť a ešte aj znižujú ceny. Keď sa sťažujem na veľa práce odkážu ma na referencie na Googli, nech sa pozriem ako sú klienti BUBO spokojní a nadšení. Bez práce to vraj nejde. Áno v tejto firme sa všetko robí pre klienta. V Európe ma na toto nenaprogramovali. No keď si to spočítam a verte, že ja počítať viem tak vám radím. Odleťte s BUBO a napíšte po zájazde spokojnú referencie. A tiež im napíšte, že ste sa rozhodli na základe mňa. Možno mi dajú viac voľna. Ok to sú iba srandičky. Počujeme sa nabudúce, však! Šťastné cesty prajem priatelia.

Kamila Kurpasova

Kamila Kurpasova

Kamila Kurpasova

Zo zájazdu:

Kamila Kurpasova

Posledná úprava článku | Prečítané: 124

Mohlo by Vás zaujímať

Mikuláš či Santa Claus - kde žije?
Prémiový blog

Prémiový blog Mikuláš či Santa Claus - kde žije?

Kto nosí darčeky? A kde tento pánko žije? Na svojich cestách smerom k pólom som ho hľadal a aj viackrát našiel. Uveríte, že BUBO naučilo…

Ľuboš Fellner 16 min. čítania
Štokholm - severská kráska, pretkaná 57 mostami
Štokholm

Štokholm Štokholm - severská kráska, pretkaná 57 mostami

Pôvab Štokholmu sa skrýva v spojení magickej, priam rozprávkovej severskej architektúry a jeho moderny, ale aj v úchvatnej symbióze súše, jazera a…

Lofoty - magický okruh najkrajšími končinami Nórska
Svolvaer

Svolvaer Lofoty - magický okruh najkrajšími končinami Nórska

Pre mnohých cestovateľov je Nórsko najatraktívnejšou krajinou Európy. Čarovná zem fjordov, hôr, jazier, ľadovcov a prekrásnej prírody dostane snáď…

Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen
Prémiový blog

Prémiový blog Severný pól a arktický diplomat Fridtjof Nansen

Hrdina severných polárnych oblastí. Dobrodruh, vedec, nudista, nositeľ Nobelovej ceny. Po stopách Fridtjofa Nansena som putoval od Osla cez…

Ľuboš Fellner 30 min. čítania
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ
Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 46 min. čítania
To najlepšie zo Štokholmu
Prémiový blog

Prémiový blog To najlepšie zo Štokholmu

Potopená loď, múzeum skupiny ABBA, farebné domčeky i najstaršia reštaurácia sveta. Štokholm ponúka viac, než by ste si mysleli. Plánujete stráviť…

Zuzana Hábeková 4 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Polárne oblasti   Európa  

Špicbergy, Severný pól, Arktída, Nórsko

11.07. → 01.08.

náročnosť

22 dní

Trvanie

41250
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1734 2890€
K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

2558 4650€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2300 3195€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.