Pôvab Štokholmu sa skrýva v spojení magickej, priam rozprávkovej severskej architektúry a jeho moderny, ale aj v úchvatnej symbióze súše, jazera a mora. Živlov, ktoré sú tu neustále prítomné a vtláčajú Štokholmu jedinečnú pečať. V hlavnom meste Švédska počas leta slnko zdanlivo takmer nezapadá a severská kráska očarí všetkých romantikov, milovníkov architektúry aj dobrého jedla. Čo vidieť v Štokholme za deň či tri? V BUBO sme v Škandinávii doma už vyše tridsať rokov. Inšpirujte sa našimi tipmi.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Štokholm je nepopierateľným kultúrnym, spoločenským, politickým a ekonomickým centrom krajiny. Kto už aspoň raz v živote navštívil Štokholm, potvrdí, že hlavné mesto Švédskeho kráľovstva je bez akýchkoľvek pochybností jednou z najkrajších metropol v Európe.

Ide o najhustejšie zaľudnené mestské sídlo v Škandinávii, kde na relatívne malej ploche 188 km2 žije zhruba milión ľudí (spolu so širším okolím je to 1,5 milióna obyvateľov na 380 km2). Sídlia tu špičkové univerzity, mesto je plné fascinujúcich múzeí, umenia, športu a parkov. Dnes je často označované za jedno z najzelenších a najekologickejších miest sveta. K tomu aj multikultúrne, priateľské a tolerantné.

Mesto postavili na štrnástich ostrovoch - v miestach, kde sa sladká voda z jazera Mälaren stretáva so slanou vodou Baltského mora. Keď sa na Štokholm pozrieme z väčšej vzdialenosti, veľmi skoro pochopíme, na akom geograficky neobvyklom mieste sa nachádza. Voda je v meste všadeprítomným živlom. Tvorí až jednu tretinu mestskej plochy, pričom rovnako veľký diel zaberajú parky a verejné záhrady.

Krátko z histórie Štokholmu #

Ako to už v histórii býva, ani Štokholm nebol odjakživa kozmopolitným, moderným mestom. Do dnešnej podoby sa postupne začalo vyvíjať od roku 1252, kedy bolo založené pod názvom Birger Jarl, i keď jeho územie bolo obývané Vikingami okolo roku 1000 pred Kristom.

Práve Vikingovia spoluzodpovední za ďalší rozvoj mesta, keďže tu vytvorili čulý obchodný život a spravili z tohto sídla jednu z dôležitých ekonomických križovatiek.

Mesto sa oficiálne začalo považovať za metropolu Švédska v roku 1436. Po dlhoročných konfliktoch medzi Dánmi a Švédmi oslobodil Štokholm spod dánskej nadvlády Gustáv I. Vasa v roku 1523.

Romantické historické uličky starého mesta.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Do 17. storočia obyvateľstvo mesta vzrástlo šesťnásobne a Štokholm sa hrdil statusom hlavného mesta celej Švédskej ríše. Načas jeho rozvoj zastavil mor a veľká severná vojna v 18. storočí, no v druhej polovici 19. storočia bol Štokholm jasný ekonomický a spoločenský líder krajiny.

Nové obdobie rozvoja sa začalo s industrializáciou v 19. storočí. Mesto sa dočkalo vydláždených ciest, kanalizácie aj tečúcej vody, čo prispelo k rýchlemu nárastu obyvateľstva.

V 20. storočí sa do praxe začal uvádzať rozsiahly modernizačný program, ktorým sa švédska sociálna demokratická strana snažila zmeniť hlavné mesto na modernú európsku metropolu. Celé oblasti boli zrovnané so zemou a na ich mieste vyrástli nové obytné domy.

Monštrózne výškové budovy aj niekoľko nižších betónových stavieb charakterizuje najmä okolie námestia Sergels Torg, a mnohí domáci aj turisti sa zhodnú, že nejde o práve najpôvabnejšiu časť mesta. Okrem toho sa však rekonštruovali budovy, vznikali bulváre, aleje a parky a vybudovali sa mnohé z dnešných mestských škôl, múzeí, knižníc a nemocníc. Následne vzniklo mnoho predmestí a satelitných mestečiek.

Nádherná panoráma čarovného Štokholmu.

Nádherná panoráma čarovného Štokholmu.

Letisko v Štokholme - Arlanda a ako do centra #

Pokiaľ do Štokholmu doletíte na medzinárodné letisko Arlanda, existuje viacero spôsobov, ako sa dopraviť do mesta. Najpohodlnejšou možnosťou je, samozrejme, taxík. Ten si odchytíte priamo na letisku, alebo si pri čakaní na batožinu nainštalujte appku Taxi Sthlm, kde si viete svoj odvoz predobjednať na presný čas a za fixnú cenu. Najväčšie z vozidiel odvezie skupinu siedmich ľudí.

Ak potrebujete cestovať ekonomickejšie, odporúčame takzvaný Arlanda express, vlak, ktorým ste v centre za dvadsať minút. Lístky (340 SEK jednosmerne alebo 640 SEK return) kúpite online (lacnejšie) alebo v príletovej hale. Druhou možnosťou je Flygbuss, ktorým sa na hlavnú stanicu v centre dostanete za 45 minút. Lístky sú dostupné rovnako online alebo na letisku.

Obrovskou výhodou je, že za celý pobyt v Štokholme nemusíte navštíviť bankomat. Všade, a to naozaj všade (aj na verejnej toalete) zaplatíte kartou, a je bežné, že vám hotovosť na niektorých miestach vôbec nevezmú.

Hotel Grand - záruka vašej spokojnosti.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

My do metropoly Švédska, nazývanej pre svoju poetickosť aj Benátkami Severu, prichádzame večer z dánskej Kodane komfortným autobusom či autom s vaším sprievodcom vyškoleným v BUBO Cestovateľskej Akadémii.

V Štokholme trávime dve noci, odkiaľ si odskočíme do štvrtého najväčšieho mesta krajiny - študentskej Uppsalya, následne - hor sa na nočnú zážitkovú plavbu loďou do fínskych Helsínk cez súostrovie Alandy. Ešte pred všetkými týmito škandinávskymi krásami sa však dôverne spoznáme s malebným, svojským Štokholmom.

Ubytovanie v Štokholme - naše tipy

Možností bývania v hlavnom meste Švédska je neúrekom. Strategicky je najvýhodnejšie bývať v blízkosti centra, avšak vďaka metru je každé zo zákutí tohto nádherného mesta vždy len na skok. Zo skúseností naši klienti na zájazde Metropoly Škandinávie oceňujú príjemné hotely Birger JarlClarion AmarantenHilton Slussen či jeden z najlepších hotelov sveta - Grand - jediný päťhviezdičkový hotel v Štokholme, ktorý víta svetové osobnosti už od roku 1874. Najlepšia poloha pri vode oproti kráľovskému palácu, výborné spa a michelinská reštaurácia priamo v hoteli láka dnes. Do roku 1929 sa tu konal banket pri príležitosti udeľovania Nobelových cien, potom sa presunul do radnice, no držitelia slávnych ocenení s rodinami sú dodnes ubytovaní v hoteli Grand. Prespite tu a zažite maximálny luxus v rovnostárskom Švédsku.

Najluxusnejší švédsky hotel zblízka.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Metro v Štokholme - ako sa prepravovať #

Štokholm je ako stvorený na prechádzky. Na každom rohu vás čaká iná zaujímavá budova, pútavé múzeum či výborná reštaurácia. V posledných rokoch sú extrémne populárne aj kolobežky, vďaka ktorým sa šikovne prepravíte kam práve potrebujete. Stačí si stiahnuť správnu aplikáciu (Bolt, Lime...) a voziť sa môžete ostošesť.

Určite však odporúčame spoznať aj štokholmské metro, ktoré právom nesie prívlastok Najdlhšej umeleckej výstavy na svete. Množstvo z metrostaníc je zaujímavo pomaľovaných, ozvláštnených historickými exponátmi či zachovaných z pôvodného obdobia výstavby. BUBO odporúča stanice T-Centralen (modrá línia metra na najnižšom poschodí), Stadion, Tekniska Högskolan, Hötorget či Kungsträdgården.

Najlepšou alternatívou na predlžený víkend je trojdňový lístok, vďaka ktorému môžete využívať metro, električky, autobusy aj trajekty na okolité ostrovy. Lístok sa vám oplatí, ak takúto cestu podniknete minimálne trikrát za deň. Kúpite ho v SL-centre, staniciach metra, trafike Pressbyrån, cez lístkový automat či aplikáciu SL alebo cez SMS. Môžete si vybrať medzi jednorazovým, jednodňovým či viacdňovým lístkom.

6 fotografií

Verejná doprava v Štokholme - metro aj električky

​Prehliadka Štokholmu - metropoly ležiacej na štrnástich ostrovoch #

Prehliadku mesta začíname v pohodovom rannom čase o 9.30 h, aby sme si mohli trochu odfúknuť po večernom príchode, a plnými dúškami si užiť toto kráľovské mesto. Pre mnohých ide o najkrajšie hlavné mesto Európy, a my v BUBO môžeme len súhlasiť. Veď krásy Škandinávie a jej najväčšie perly, vrátane Štokholmu, objavujeme od roku 1994!

Štokholm sa pôsobivo rozprestiera na štrnástich ostrovoch.

Verte nám, Štokholm si zamilujete.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Unikátny panoramatický pohľad na mesto sa nám naskytne z ostrova Södermalm na ulici Fjällgatan- našej prvej zastávky autobusom, kde sa na niekoľko minút zdržíme, aby sme si ulovili dostatok večných spomienok do fotoaparátov.

Keď už ste na týchto miestach, neprehliadnite jednu z najkrajších stavieb mesta – kostol Hogalid, impozantný luteránsky kostol zo začiatku 20. storočia, či Skatteskrapan, 84-metrový mrakodrap, biznis a administratívne sídlo, ktoré bolo do roku 1964 najvyššou budovou mesta.

Len čo vstúpite do nádherných historických uličiek starého mesta Gamla Stan, poviete si - tak takto som si predstavoval/a Štokholm!

Vchádzame do uličiek Gamla Stan.
Foto: Ivana Tomášová — BUBO

Magický Gamla Stan ako živé múzeum #

Následne sa presúvame na hlavný ostrov v starom meste - Gamla Stan. Je to jedno z najväčších a najlepšie zachovaných stredovekých historických centier v Európe a jedna z top atrakcií Štokholmu. Práve odtiaľto sa v 13. storočí začalo mesto rozrastať do svojej dnešnej podoby a rozlohy.

Gamla Stan pôsobí ako nádherné, pulzujúce živé múzeum, plné chodcov, turistov, kaviarničiek, barov, či obchodíkov. Jeho úzke uličky s mačacími hlavami a domami v rôznych farebných odtieňoch dávajú starému mestu nezameniteľnú pečať.

Čarovné domčeky Gamla Stanu.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Spoznať ho môžete napríklad aj cestou z Järntorget, druhého najstaršieho námestia v meste z roku 1300. Po stáročia bývalo najdôležitejším obchodným centrom mesta. Pôvodne sa volalo Kukuričné námestie, no po tom, čo začal prekvitať obchod so železom, premenovalo sa na námestie Železné.

Privážal sa sem luxusný zahraničný tovar ako pivo, víno, korenie, sklo či keramika, a exportovala sa meď, striebro, kože, losos či maslo. Nájdete tu aj Cukráreň Sundberg - najstaršiu predajňu cukroviniek v meste.

BUBO odporúčanie:

Vychutnajte si tu fiku, teda vo Švédsku tradičnú kávičkovú pauzu s niečím sladkým, keď sa trochu zastavíte uprostred dňa, porozprávate s kolegami, priateľmi, blízkymi. Za zmienku stojí tiež dobová vikingská reštaurácia Aifur vynikajúcou medovinou a obsluhou v dobových kostýmoch.

Tieto farebné domčeky si okamžite zamilujete.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Najužšia ulica v meste #

Našou obľúbenou kuriozitou neďaleko námestia je Mårten Trotzigs Gränd, najužšia ulička v celom meste. Pomenovaná je podľa nemeckého kupca Martina Traubtziga z Wittenbergu, ktorý sa v roku 1581 prisťahoval do Štokholmu. Ulica je široká iba 90 cm a má 36 schodov. Pre najlepší zážitok si ju zbehnite zhora, z ulice Prästgatan. Nájdete v nej BUBO nálepku?

Prejdite sa po ulici Västerlånggatan plnej obchodíkov, dizajnových štúdií, dielničiek, galérií a reštaurácií, kde nakúpite najkrajšie suveníry. Alternatívou je Dronttninggatan severne od Starého mesta, kde sú ceny mierne nižšie, avšak výber o čosi menej pestrý.

Keď odbočíte z Västerlånggatan do uličky Kåkbrinken, natrafíte na dávne historické dedičstvo. Na rohu budovy je osadený takzvaný runový kameň. Ak náhodou nepatríte k hŕstke ľudí, ktorá si vie runy interpretovať, vedzte, že kameň hovorí "Torsten a Frögunn dali postaviť kameň po svojom synovi".

Pravdepodobne bol privezený do Štokholmu, aby sa použil ako stavebný materiál, avšak nie je známe odkiaľ. Keďže ženské meno Frögunn je známe ako pohanské meno, predpokladá sa, že kameň pochádza z obdobia okolo roku 1000 n. l., a je teda asi o 200 rokov starší ako samotné mesto. Ide o jeden z troch runových kameňov v starom meste.

Hlavné námestie v Štokholme #

Ocitáme sa na hlavnom námestí, známom ako Stortorget. Námestíčko pôsobí pokojným, ba až idylickým dojmom. V lete je ideálnym miestom na oddych so šálkou kávy či osviežujúcim drinkom z podniku Pharmarium, v zime zas dejiskom romantických vianočných trhov.

Dnes tu nájdeme predovšetkým obchodíky so starožitnosťami, galérie a reštaurácie, v starobylých budovách. Naši fundovaní sprievodcovia vám však porozprávajú aj o hrôze, ktorá sa na ňom odohrala v roku 1520, známej ako Štokholmský krvavý kúpeľ.

Na hlavnom námestí Štokholmu.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Nobelovo múzeum

Ak vás fascinuje veda a vynálezy, nevynechajte Nobelovo múzeum venované švédskemu chemikovi Alfredovi Nobelovi, Nobelovým cenám a ich laureátom. Budova kedysi slúžila ako burza. 

Najkrajšie kostoly Štokholmu #

Ak pri cestovaní radi navštevujete kostoly, nevynechajte Storkyrkan, takpovediac hlavný kostol v meste, vysvätený v roku 1306. Práve na tomto mieste prebiehali svadby a korunovácie švédskych panovníkov.

Najimpozantnejším dielom vnútri kostola je gotická socha svätého Juraja s drakom z 15. storočia, no nemenej zaujímavý je aj zdobený kráľovský trón a veľkolepý oltár. Ak budete mať šťastie, možno prídete práve v čase, keď bude v kostole prebiehať organový koncert, ktorý je krásnym zážitkom.

Od kostola sa určite prejdite na ostrovček Riddarholmen s nemenej impozantným kostolom Riddarholmskyrkan. Prechádzať budete okolo bývalého sídla parlamentu Riddarhuset, v ktorého hlavnej sále sa schádzala Švédska aristokracia tvoriaca v rokoch 1668 až 1865 parlament.

Riddarholmskyrkan býval františkánskym kláštorom a od r. 1290 miestom posledného odpočinku švédskych kráľov. Nájdete tu aj hrob Gustava II. Adolfa, Karola XII., Gustáva III. a Karola Johana XIV. Zo zadnej časti kostola sa vám naskytne krásny pohľad na ikonickú štokholmskú radnicu a jazero Mälaren. V zime tu nájdete aj nadšencov korčuľovania, keďže jazero často zamŕza až k mostu Västerbron.

Prejdite sa aj popri impozantnom barokovo-gotickom nemeckom kostole Tyska kyrkan. Vonkajšok zdobia sochy Ježiša a Mojžiša a skulptúry stvárňujúce lásku, vieru a nádej. V interiéri vás uchváti 10-metrový barokový oltár, majestátne vysoké okná, či maľby Davida Klockera Ehrenstrahla na strope.

Kráľovský palác v Štokholme #

Povinnou zastávkou v Štokholme je aj Kráľovský palác (Kungliga Slottet), ktorý vo svojich honosných útrobách ukrýva až šesťsto miestností (dostupné aj verejnosti) a niekoľko múzeí. Keď budete mať šťastie, uvidíte pred jeho bránami vojenskú parádu, či výmenu stráží (cez týždeň výmena strážií o 12.00 h v nedeľu o 13.00 h).

Pred palácom si povieme niečo o súčasnom kontroverznom švédskom kráľovi Karlovi Gustavovi XVI. (je na tróne od r. 1973), aj o poznanie populárnejšej princeznej Viktórii, ktorá je najstarším dieťaťom Karla Gustava. Bola povýšená na korunnú princeznú zrušením výsostných práv na trón pre mužských potomkov 1. 1. 1980.

3 fotografie

Kráľovský palác a okolie

Barokový palác vyrástol na mieste niekdajšieho hradu Tre Kronor. Ten vyhorel na začiatku vlády Karola XII., a tak mohol jeho dvorný architet Tessin mladší vytvoriť celkom nové kráľovské sídlo. Oficiálnou rezidenciou Švédskej kráľovskej rodiny je však palác Drottningholm, ležiaci necelých 20 kilometrov od centra.

Cez Kráľovský park Kungsträdgården sa prejdite do novej časti mesta okolo Sergels torg, ktoré je najcentrálnejším verejným námestím v Štokholme. Meno dostalo po sochárovi Johanovi Tobiasovi Sergelovi z 18. storočia, ktorého dielňa sa kedysi nachádzala na sever od námestia.

6 fotografií

Okolie Sergelovho námestia

Spoznáte ho podľa výrazného obelisku aj pešej zóny s trojuholníkovým podlahovým vzorom, známej ako Plattan. Či sa koná politická demonštrácia, zháňajú drogy alebo oslavuje hokejové víťazstvo, deje sa to tu. Najlepšie vo fontáne. Celé námestie je po nedávnej rekonšrukcii krajšie a o čosi priateľskejšie pre chodcov. Dávajte si tu pozor na vreckárov.

Parlament a divadlo #

Nášmu pohľadu neunikne ani majestátna budova parlamentu - Riksdag, čo je zákonodarný zbor s najväčším zastúpením žien v celej Európe. Všimneme si sochu kráľa Gustava II. Adolfa, nazývaného aj Lev Severu, ktorý vládol krajine v 17. storočí, stál za mnohými reformami, no mal aj silné vojenské a územné ambície.

Jednou z jeho ideí bola aj neslávne známa vojnová loď Vasa, ktorá sa potopila už pri svojej prvej plavbe, v morských vodách vtedy zahynulo vyše 30 ľudí.

Dnes je jej vrak vystavený v jedinečnom rovnomennom múzeu, vyhľadávanom turistami z celého sveta (detailne o ňom píšeme nižšie). Ide o úchvatný umelecký poklad a autentické historické svedectvo, ktoré sa stalo právom jednou z hlavných atrakcií Štokholmu, veď ide o jedinú zachovanú loď zo 17. storočia na svete.

V pozadí za palácom a parlamentom sa nám črtá nádherný pohľad na úchvatnú budovu Národnej Opery (z roku 1773), aj na blízky záliv s množstvom výletných lodí, ktoré ponúkajú pôsobivú obhliadku krás mesta zo svojich palúb.

Farby Štokholmu vám rozjasajú vaše oči.
Foto: Zuzana Hábeková — BUBO

Hlavná obchodná tepna Štokholmu #

Jednou z ulíc, ktorá námestie pretína je hlavná obchodná tepna mesta Drottninggatan. Okrem obchodov, ktorých je tu naozaj požehnane, tu sídli aj Strindbergovo múzeum - miesto, kde strávil posledné roky života najslávnejší švédsky spisovateľ, esejista a dramaturg August Strindberg.

Ďalším slávnym obyvateľom bol André Oscar Wallenberg, bankár a novinový magnát z 19. storočia ktorý tu žil až do roku 1876. V spravodajstve sa bohužiaľ Drottninggatan objavila aj ako cieľ teroristických útokov v rokoch 2010 a 2017.

4 fotografie

Čo nakúpiť v Štokholme - suveníry

Ak patríte ku generácii, ktorá si pamätá rok 1986, možno vo vás zarezonovala aj smrť niekdajšieho bývalého predsedu švédskej vlády Olofa Palmeho.

K tomuto hroznému činu a dodnes nevyriešenej záhade došlo 28. februára 1986, keď sa s manželkou vracali z kina Riviéra na Sveavägen. Miesto, kde došlo ku streľbe, je označené doskou vloženou do chodníka. Tá býva väčšinou pokrytá kvetmi, ktoré sem kladú jeho dodnes spomínajúci spoluobčania.

Bonusovým tipom je námestie Hötorget, nazývané tiež slamené námestie, lemované tržnicami, stánkami s čerstvou zeleninou a ovocím. Odtiaľto je to len kúsok k pietnemu miestu obľúbeného politika, dlhoročného premiéra Olafa Palmeho s jeho plaketou, kde si Štokholmčania dodnes uctievajú jeho pamiatku kvetmi a sviečkami. Zapálený reformátor a vizionár, milovník ideí mieru bol zavraždený v roku 1986, pri návrate z kina.

Radnica Štokholmu či Banket Nobelových cien #

Sme už na ďalšom ostrove – Kungsholmen. Pred sochou Birgerla Jarla, zakladateľa mesta, si porozprávame viac o vzniku mesta, ako sa vyvíjalo z pôvodnej osady cez vikingské obdobie až do súčasnosti. O kúsok nižšie sa nám naskytne prekrásny pohľad na slávnu Radnicu mesta, kde sa každoročne na tzv. Modrom nádvorí uskutočňuje slávnostný banket pri príležitosti udeľovania prestížnych svetových Nobelových cien.

Budova je postavená v secesnom štýle (1911-1923), vrchol jej 106-metrovej veže zdobia Tri koruny – štátny národný symbol Švédska. Súčasťou radnice je aj najväčší organ v Škandinávii. My toto mimoriadne navštevované miesto využívame aj na pauzu na WC, kde sa dá zaplatiť len platobnou kartou - ako sme spomínali, týmto je Švédsko typické.

3 fotografie

Pri mestskej radnici

Kde sa najesť? Najstaršia reštaurácia na svete #

V najslávnejšej reštaurácii v meste - Den Gyldene Freden - si môžete uloviť naozaj luxusný gastronomický zážitok. Reštaurácia, v preklade Zlatý pokoj, má svoj zápis v Guinnessovej knihe rekordov za to, že od roku svojho otvorenia – 1722, prakticky nezmenila svoj vzhľad, a tak je považovaná za najstaršiu reštauráciu na svete!

V útulnom prostredí starobylej taverny si môžete dať všetko skvelé a čerstvé z mora, vynikajúceho lososa, slede, ale aj výborné šaláty, či lákavé dezerty, k tomu dobré vínko, či drink.

Reštaurácia z roku 1722 je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov!

Reštauračných možností je však, samozrejme, v centre mesta neobmedzene. Pochutnajte si na morských plodoch, známych mäsových guľkách alebo vyskúšate miestnu špecialitu – fermentovaného sleďa s prenikavým zápachom, zvanom „surströmming“?

Navštívte reštauráciu Dagens - obdoba nášho menu, pizzériu Vapiano alebo Tapas, poprípade Engelen. Po dobrej večeri sa kvalitne vyspite vo vašom luxusnom hoteli. Práve sa vám podarilo pochodiť všetko dôležité v Štokholme za deň bez toho, aby ste nasadili vražedné tempo.

Djurgarden či druhý deň v Štokholme #

Druhý deň prehliadky odporúčame stráviť na Djurgården, mestskom ostrove, ktorý je obľúbenou oázou pokoja uprostred Štokholmu ako pre domácich, tak pre návštevníkov. Ostrov, ktorý tvorí veľkú časť Národného mestského parku (Nationalstadsparken) patrí od 15. storočia kráľovskej rodine. Jeho názov (Kráľovský zvierací park alebo Zoologická záhrada) pochádza z čias kráľa Jána III., ktorý vo februári 1579 vyhlásil, že ho chce vybudovať na chov jeleňov, sobov a losov.

Okrem pohodovej atmosféry len na skok od centra tu nájdete fantastické a interaktívne múzeá a parky pre deti aj dospelých. V Štokholme je takmer 100 múzeí, čo znamená, že na jedného obyvateľa pripadá viac múzeí ako takmer kdekoľvek inde na svete. Medzi najznámejšie patrí múzeum Vasa, ABBA múzeum, Nordiska museet (Severské múzeum), zábavný park Gröna Lund či Skansen z roku 1891. Na ostrov sa dostanete autobusom, električkou č. 7 alebo trajektom č. 82 z centra Štokholmu (Djurgårdsfärjan zo zastávky Stockholm Slussen Kajen na okraji starého mesta).

Druhý deň v znamení zábavy na ostrove Djurgården. VIDEO: Zuzana Hábeková, BUBO

Druhý deň v znamení zábavy na ostrove Djurgården. VIDEO: Zuzana Hábeková, BUBO

V Štokholme narazíte aj na typickú českú „hospodu“.

Keď už ste na tomto atraktívnom zelenom ostrove, oplatí sa vydať na príjemnú prechádzku po ňom, a možno natrafíte aj na typickú českú hospodu“, kde vám ochotne načapujú Holbu či Krušovice. Alebo dáte prednosť miestnemu skanzenu, ktorý každoročne priláka viac ako 1,3 milióna návštevníkov? Mnohé exponáty na pozemku o rozlohe 75 000 m² zahŕňajú celú repliku priemerného mesta 19. storočia, v ktorom remeselníci v tradičných šatách demonštrujú svoje zručnosti z daného obdobia.

Súčasťou komplexu je tiež zoologická záhrada, kde nájdete mnohé škandinávske zvieratá, napríklad losy, soby, vlky, medveďa hnedého, rysy, vydry, či červené líšky. Ak chcete mať autentický zážitok so všetkými pokladmi, ktoré toto miesto ponúka, na návštevu skanzenu si vyhraďte skutočne aspoň pol dňa! Ideálny čas strávený s deťmi.

Desať povinných zastávok na ostrove Djurgarden #

1. Vasa múzeum

Hovorí sa, že kto nevidel Vasu, akoby nebol v Štokholme. Či už s týmto vyjadrením súhlasiť budete alebo nie, Vasa je skutočne jedinečným múzeom svojho druhu. Nájdete tu totiž vystavenú pôvodnú vojnovú loď Vasa, postavenú na boje v tridsaťročnej vojne, ktorá sa potopila v štokholmskom prístave hneď počas svojej prvej plavby v roku 1628, keď bola švédska ríša na vrchole svojej slávy.

V roku 1961 bola spolu s dvanásťtisíc predmetmi, ktoré kedysi tvorili jej výbavu, vyzdvihnutá na hladinu a dnes tróni v budove na mieste bývalých prístavných dokov, postavenej špeciálne pre ňu. Zachránená loď je 62 metrov dlhá a hlavný sťažeň sa týči do výšky 50(!!!) metrov nad palubou. Nie je isté, či sa loď podarí udržať v súčasnom stave aj do budúcnosti, a preto si ju naozaj radšej pozrite, kým sa dá.

3 fotografie

Loď Vasa

Vasa je jediná loď na svete, kompletne zachovaná zo 17. storočia.

2. Múzeum ABBA

Ak sa chcete dozvedieť viac o švédskej hudbe, istotne navštívte múzeum tejto superslávnej švédskej popovej skupiny. ABBA, ktorú tvorili Agnetha Fältskog, Björn Ulvaeus, Benny Andersson a Anni-Frid Lyngstad, vznikla v Štokholme v 70. rokoch a stala sa druhou komerčne najúspešnejšou skupinou v histórii populárnej hudby (po Beatles, samozrejme).

Členovia ABBA. Názov skupiny je akronymom ich mien (Aghneta, Björn, Benny a Anne-Frid). VIDEO: Zuzana Hábeková, BUBO

Členovia ABBA. Názov skupiny je akronymom ich mien (Aghneta, Björn, Benny a Anne-Frid). VIDEO: Zuzana Hábeková, BUBO

V múzeu sa dozviete viac o ich úspešnej histórii, obzriete ich veľkolepé kostýmy, zlaté platne, šatňu či nahrávacie štúdio. Môžete sa dokonca postaviť na pódium a zaspievať si s nimi najznámejšie hity ako piaty člen skupiny. Súčasťou múzea je aj suvenírový obchodík a príjemná kaviareň s reštauráciou. 

5 fotografií

Múzeum ABBA

Slovo skanzen preniklo na Slovensko práve zo Švédska.

3. Skansen

Skansen, založený v roku 1891 je najstarším skanzenom na svete. Viete, že do slovenčiny slovo skanzen preniklo práve zo Švédska? Nájdete tu zoologickú záhradu zameranú na severskú faunu (losy, soby, medvede, vlky, rysy a rosomáky) aj viac ako 150 historických budov, ktoré boli zozbierané zo všetkých častí Švédska.

Sprievodcovia v historických kostýmoch umocňujú dobovú atmosféru a predvádzajú remeslá, ako je tkanie, pradenie či fúkanie skla. Často sa tu oslavujú aj špeciálne dni a sviatky ako svätojánska noc, Národný deň či Vianoce. Areál je pomerne veľký (700 metrov na šírku), takže sa pripravte na dlhé prechádzky.

Ak vás zaujíma podmorský život, priplaťte si aj vstup do akvária so živočíchmi spod vodnej hladiny, ako aj tropickými zvieratami, ako sú lemure, opice, hady, pavúky, ryby či kubánske krokodíly.

4. Gröna Lund

V Djurgården sa nachádza aj jediný štokholmský zábavný park. Ak obľubujete kolotoče, horské dráhy a trochu predražené stánky s občerstvením, určite ho navštívte. Hoci je v porovnaní s inými zábavnými parkami pomerne malý, atrakcie sú akčné a zábavné. Lístky sa kupujú na doobedie alebo poobedie a zárukou je kúpiť ich včas online, keďže v lete býva park plný. V parku sa fajčí len na dvoch vyznačených miestach. Všetky atrakcie okrem House of Nightmares sú v cene lístka.

5. Nordiska Museet

Múzeum kultúrnych dejín od roku 1520 až po dnešok v pôsobivej a honosnej budove z roku 1907. Výstavy sú zamerané najmä na švédske remeslá, zvyky a tradície.

6. Rosendalský palác so záhradami

Hoci je tento kráľovský palác krásny a takmer v centre mesta, nie je veľmi frekventovaný. Ak si chcete oddýchnuť, prejdite sa po jeho historickej záhrade s voľným vstupom.

7. Vikingské múzeum

Pre fanúšikov vikingskej éry je tu Vikingské múzeum, otvorené v roku 2017. Hlavnou atrakciou je Ragnfridsova sága, 11-minútová jazda po diorámach zobrazujúcich dávne vikingské dobrodružstvo. Pre deti je trochu strašidelná, a tak spravte svojej ratolesti spoločnosť. Súčasťou je aj výstava s replikami vikingských predmetov.

8. Múzeum alkoholu

Prečo si vo Švédsku kúpite alkohol len v Systembolaget alebo reštaurácii s licenciou na predaj? Navštívte múzeum alkoholu a dozviete sa viac o histórii alkoholických nápojov vo Švédsku, obdobiach, kedy pil naozaj každý aj napriek prísnej prohibícii. V múzeu sa nachádza aj zbierka umenia Absolut s dielami od Andyho Warhola, Keitha Haringa a ďalších.

9. Junibacken

Kto by nepoznal Pippi Dlhú Pančuchu? Jej autorka Astrid Lindgrenová je jednoznačne najpopulárnejšou švédskou spisovateľkou detských kníh. V Junibacken, krytom tematickom parku venovanom svetu jej príbehov sa zabavia najmä deti. Nájdete tu množstvo detských hračiek a kreslených postavičiek aj výstavu, ktorá vám umožní hrať sa a liezť na všetko, čo uvidíte. Nachádza sa tu aj najväčšie detské kníhkupectvo vo Švédsku.

10. Samotný ostrov

Aj ak by ste nenavštívili žiadne z múzeí, môžete sa túlať po jeho parkoch, sadnúť si na zmrzlinu a pozorovať loďky v prístave, pokojne sa pohojdávajúce na hladine.

8 fotografií

Plavba a ostrov samotný

Pláže v Štokholme - kde sa okúpať

Štokholm je mestom, postaveným na vode, a tak by bolo hriechom neokúpať sa! Možností je viacero a záleží len na vás a vašom časovom harmonograme. BUBO odporúča plážičky na Hässelby Strandbad, Långholmen, Ängbybadet v Bromme či Smedsuddsbadet so super výhľadmi na most Västerbron. Stačí si priniesť deku, plavky a niečo pod zub.

Iná tvár Štokholmu - tretí deň prehliadky #

Staré mesto, Östermalm, Djurgården - to všetko máme za sebou. Teraz je čas spoznať celkom iný Štokholm. Štokholm na ostrove Södermalm.

Z bývalej robotníckej štvrti sa za posledné dekády vylúpla najtrendy štvrť v meste. Söder, ako sa ostrov hovorovo nazýva, je rajom pre umelcov, študentov, kávičkárov, foodies a alternatívnu scénu v každom zmysle slova. Až na pár krásnych historických budov mu dominujú ošumelé blokové budovy, takže kontrast s atraktívnym starým centrom by sotva mohol byť väčší. Södermalm je skrátka mixom škandinávskej bezprostrednosti a takmer stredomorskej uvoľnenosti.

3 fotografie

Štokholmský Söder

Nemalý podiel na rastúcej popularite Sodermalmu majú aj bestsellery Stiega Larssona, ktorých dej sa odohráva v úzkych uličkách Södru. Viete, kto ich prekladal do slovenčiny? Marketingový riaditeľ BUBO Jozef Zelizňák! Na ulici Gotgatan sa nachádza redakcia Larssonovho fiktívneho hrdinu Michaela Blomkvista a Lisbeth Salandarová, hviezda trilógie, žila na adrese Fiskargartan 9.

Hlavnou tepnou štvrte je ulica Götgatan, vybiehajúca od večne rozostavaného dopravného uzla Slussen. Práve tu to počas víkendov žije najviac. Na námestí Medborgarplatsen zas vystupujú rockové kapely na koncertoch pod holým nebom, zatiaľ čo neďaleko od nich ľudia oddychujú v kaviarňach.

5 fotografií

Luxusné obchody v Štokholme - nakupujte!

V časti "SoFo", čo znamená "južne od ulice Folkungagatan" nájdete množstvo trendy obchodov a ateliérov s oblečením, ako aj kopec výborných reštaurácií. Odporúčame napríklad Meatballs for the people, kde ponúkaju švédske mäsové guličky, a.k.a. köttbullar na desiatky spôsobov.

Ak si chcete po objavovaní oddýchnuť, zeleň medzi budovami ponúkajú kostoly s peknými záhradami, ako napríklad Maria Magdalena Kyrka či Katarina Kyrka.

Čo vidieť navyše? Bonusové tipy #

  1. Štokholm ponúka nespočetne veľa múzeí, galérií, kultúrnych akcií, no ak chcete zažiť autentickú kultúru tohto mesta, určite si pozrite tunajšie metro! Objavíte nádherné podzemné umenie, originálne street-art výtvory, ktoré robia z návštevy štokholmského metra niečo oveľa viac, ako len presúvacímanéver z bodu A do bodu B.  
  2. Långholmen – alebo zelené pľúca mesta, idylický ostrov vhodný na pikniky, plávanie a oddych uprostred čarovnej prírody. Na ostrove, ktorý kedysi slúžil ako väznica, dnes nájdete príjemný hostel, múzeum a pekné pláže.
  3. Čo takto kúpanie pod skalnatým útesom Klippbadet?
  4. Nordiska Kompaniet – exkluzívny švédsky obchodný dom, kde nakupuje aj švédska kráľovná Silvia. Nájdete tu rôzne moderné luxusné značky, skrátka, budete sa cítiť kráľovsky! Obchod nájdete na ulici Biblioteksgatanv noblesnej časti Östermalm, alebo na ulici Götgatan v módnej štvrti Södermalm.
  5. Ak túžite po nádhernej nedotknutej prírode, navštívte Národný park Tyresta, cca 50 km južne od Štokholmu. Príjemné osvieženie a vypadnutie zo zhonu metropoly, odkiaľ sa sem dostanete metrom zo stanice Gullmarsplan a autobusom 807, alebo 809. Nezabudnite si vziať so sebou termosku s kávou a škoricové pečivo, aby ste si mohli ako praví Švédi v lone prírody užívať svoju ´fiku´- sladkú pauzu.
  6. Drottningholm Palace - spravte si výlet na kráľovský letný zámok, nazývaný aj Versailles severu, na kráľovninom ostrove Lovön uprostred jazera Mälaren, na predmestí Štokholmu. Palác je od roku 1991 zapísaný na zozname svetového dedičstva UNESCO.
  7. Múzeum Astrid Lindgrenovej – toto čarovné miesto je venované pamiatke nielen jednej z najslávnejších hrdiniek Švédska – Pipi Dlhej Pančuchy, ale aj ďalších hrdinov z knižiek pani Lindgrenovej. Múzeum bolo otvorené na ostrove Djurgarden v r. 1996 kráľovskou rodinou,  a stalo sa top atrakciou mesta. Môžete sa tu voziť mini vláčikom od jednej rozprávky k ďalšej, zastaviť v kníhkupectve, či reštaurácii, a samozrejme, pohrať priamo v makete slávnej vily Pipi Dlhej Pančuchy.
  8. Stockholm Skyview – vyvezte sa v sklenenej guľatej gondole do výšky 130 metrov a odtiaľ pozorujte krásy Štokholmu! Lanovka vás vyvezie na vrchol ikonickej budovy Ericsson Globe, pripomínajúcej svojím tvarom zemeguľu. Táto atrakcia funguje od roku 2010, na ´vrchole zemegule´ si môžete posedieť v reštaurácii, či kaviarni, no odporúčame rezervovať si jazdu nahor aj miesto dopredu!
  9. Mäsové guľôčky pre ľudí! Áno, presne takto sa volá populárna reštaurácia na ulici Nytorgsgatan 30. Meatballs for the People určite poteší všetkých, ktorí navštevujú známu predajňu IKEA práve a len kvôli tejto dobrote.

    V ikonickej reštaurácii si môžete vybrať až zo 14tich druhov tejto švédskej špeciality, ponúkajú napríklad aj guľôčky z losa.

  10. Urobte niečo pre svoje zdravie v spa-centre Hellasgarden. Po poctivom vypotení v kvalitnej severskej saune sa môžete romanticky osviežiť priamo na brehu jazera Källtorp pod holým nebom! 

5 fotografií

Top výhľady na švédsku metropolu

Najkrajšie výhľady na Štokholm #

A čo na záver dňa? Odporúčame vychutnať si najkrajšie a najromantickejšie výhľady na Štokholm, po ktorých sa vám mesto nebude chcieť opustiť. Našimi obľúbenými "spotmi" sú už spomínaný Fjällgatan, reštaurácia na kopčeku Mosebacke, avšak najmä Monteliusvägen s dokonalými výhľadmi na panorámu mesta. K tým už netreba dodávať naozaj nič. Užívajte si tu neskoré západy slnka a nasávajte jedinečnú atmosféru, vďaka ktorej sa vám Štokholm dostane pod kožu.

Tak čo, páčil sa Vám tento blog? Blogy v cestovateľskom magazíne BUBO píšu profesionáli, ktorí videli celý svet, v danej destinácii sú ako doma, opakovane sa sem vracajú a tak by mali byť naše blogy kvalitnejšie a zároveň aktuálnejšie. Zakladáme si na originálnych fotografiách a originálnych názoroch, nič nekopírujeme, čo je na Slovensku taktiež prevratný prístup.Blogy píšeme kvôli vám a rozvíjame slovenské cestovateľstvo. Môj hlas je hlasom umelej inteligencie, ale snažíme sa aby znel fajn. Čo poviete? Zároveň sa ospravedlňujem za chybičky, no sľubujem, že sa budem zdokonaľovať. Tak ako sa zdokonaľuje rok za rokom BUBO. Preto sme o triedu až dve lepší než akákoľvek konkurencia. Ďakujeme že ste s nami a počujeme sa o chvíľu! Nový cestovateľský blog v BUBO vydávame každý jeden deň!

Posledná úprava článku | Prečítané: 15759

Mohlo by Vás zaujímať

Štokholm - severská kráska, pretkaná 57 mostami
Štokholm

Štokholm Štokholm - severská kráska, pretkaná 57 mostami

Pôvab Štokholmu sa skrýva v spojení magickej, priam rozprávkovej severskej architektúry a jeho moderny, ale aj v úchvatnej symbióze súše, jazera a…

To najlepšie zo Štokholmu
Prémiový blog

Prémiový blog To najlepšie zo Štokholmu

Potopená loď, múzeum skupiny ABBA, farebné domčeky i najstaršia reštaurácia sveta. Štokholm ponúka viac, než by ste si mysleli. Plánujete stráviť…

Zuzana Hábeková 4 min. čítania
Uppsala - vo švédskom Oxforde
Uppsala

Uppsala Uppsala - vo švédskom Oxforde

Tip na celodenný výlet zo Štokholmu do Uppsaly. V malebnom univerzitnom aj kráľovskom meste severne od metropoly nás už čaká najväčšia katedrála…

Eva Andrejcová 12 min. čítania
Bláznivé oslavy Slnka, nakladaných rýb a šnapsu
Prémiový blog

Prémiový blog Bláznivé oslavy Slnka, nakladaných rýb a šnapsu

Ak sa váš obchodný partner z Malmö, známy v Štokholme či kamarátka z Göteborgu posledné dni správajú inak než obvykle, prezradíme vám, čo je za tým…

Karavány - viac ako obchod na ceste
Blog

Blog Karavány - viac ako obchod na ceste

Historické karavány boli väčšie či menšie skupiny skladajúce sa často z viacerých ľudí a nosných, alebo ťažných zvierat. Obvykle chodili za…

Martin Karniš 35 min. čítania
Desať dôvodov, prečo ísť v lete do Škandinávie
Blog

Blog Desať dôvodov, prečo ísť v lete do Škandinávie

Ktoré ročné obdobie je najlepšie na návštevu Škandinávie? Klienti sa ma túto otázku pýtajú často. Niektorí chcú pozorovať polárnu žiaru, iní zase…

Peter Droba 22 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

2325 4650€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2237 3195€
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko, Čína

01.06. → 14.06.

náročnosť

14 dní

Trvanie

9999

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa končí o

- dní - hod -min -sek