Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
1. Tokyo Tower alebo 東京タワー #
Tókjó Tawá, ako by názov vyhliadky vyslovil rodený Japonec, je telekomunikačná veža v Tokiu. Nielen Európana zaujme na prvý pohľad vďaka dizajnu, ktorý nápadne pripomína Eiffelovu vežu. Postavili ju v meste, v tom čase stále poznačenom druhou svetovou vojnou, v areáli starobylého budhistického chrámu, pričom ako stavebný materiál sčasti poslúžila oceľ z vyradených amerických bojových tankov.
S výškou 332,5 metra bola Tokyo tower medzi rokmi 1957 až 2010 najvyššou stavbou Japonska. V marci 2010 ju však predbehla veža Tókjó sukai curí alebo Tokijský nebeský strom, ktorý má výšku 634 metrov. Tokyo Tower je dnes známym symbolom Tokia a členom World Federation of Great Towers (súčasťou federácie je aj naše bratislavksé UFO!).
Potreba výstavby veľkej komunikačnej veže sa objavila v roku 1953, keď začala vysielať japonská verejnoprávna televízia NHK. Súkromné televízie začali vysielať zopár mesiacov potom, čo si NHK začala stavať vlastnú televíznu vežu. Japonci sa však chceli vyhnúť tomu, aby bolo vysielacími anténami posiate celé hlavné mesto, a tak vláda predostrela návrh výstavby jednej veľkej veže, ktorá by vysielaním pokryla celý región Kantó. Pre povojnové a rýchlo sa rozvíjajúce Japonsko išlo aj o nový symbol ekonomického rastu.
Hisakiči Maeda, zakladateľ firmy Nippon Denpató, operátor a vlastník veže, pôvodne plánoval postaviť vežu vyššiu ako Empire State Building, ktorá bola v tom čase s 381 metrami najvyššou stavbou na svete. Aj napriek veľkej vízii sa však Maedov plán nepodarilo zrealizovať najmä pre nedostatok peňazí a materiálu. O výške veže tak rozhodla potrebná vzdialenosť na vysielanie v celom regióne Kantó, čo je asi 150 km.
Architektom veže sa napokon stal Tačú Naitó, renomovaný dizajnér výškových budov v Japonsku. Naitó, hľadajúc inšpiráciu na západe, založil dizajn veže na Eiffelovej veži v Paríži. S pomocou stavebnej firmy Nikken Sekkei Naitó tvrdil, že jeho dizajn odolá aj zemetraseniu s dvojnásobnou intenzitou zemetrasenia v Kantó z roku 1923 či tajfúnu s rýchlosťou vetra do 220 km/h.
Nový unikátny stavebný projekt pritiahol stovky tradičných japonských stavbárov tobi, ktorí sa špecializovali na konštrukcie vysokých stavieb. Každý deň sa ich na stavbe nachádzalo najmenej 400. Keď bola 14. októbra 1958 vyvŕšená 90-metrová anténa, Tokijská veža sa stala najvyššou samostatne stojacou vežou na svete, pričom tento titul zobrala práve samotnej Eiffelovej veži. Aj keď je Tokijská veža o 13 metrov vyššia, váži len okolo 4 000 ton, čo je o 3 300 ton menej ako jej parížska sestra. Veža bola otvorená pre verejnosť 23. decembra 1958 za celkovú cenu 2,8 miliardy jenov.
Prečítajte si aj môj rozsiahly blog:
Tokio - čo vidieť v hlavnom meste Japonska
Hlavným zdrojom príjmov veže je v dnešnej dobe prenájom antény a turizmus. Na veži sa nachádzajú dve vyhliadkové terasy a mnoho iných atrakcií. Ročne ju navštívia cca 3 milióny ľudí. Prvým bodom návštevy je FootTown - štvorposchodová budova umiestnená priamo pod vežou. Tu sa môžu návštevníci najesť, nakupovať a navštíviť niekoľko múzeí a galérií. Z FootTownu vedú výťahy na prvú z dvoch vyhliadkových terás, na dvojposchodové hlavné observatórium vo výške 150 metrov.
Za cenu ďalšieho lístka môžu návštevníci nastúpiť na ďalšie výťahy vedúce na špeciálne observatórium priamo pod anténou vo výške 250 metrov. Je jedno, z ktorého poschodia sa pozeráte. Tým, že sa nachádzate v srdci Tokia, sa vám naskytnú fascinujúce výhľady z každej strany veže. Vyhliadka z Tokyo tower určite naplní vaše očakávania. Lístok si viete kúpiť priamo pred vstupom do veže. Aktuálne ceny lístkov si viete overiť na oficiálnej stránke.
2. Tokyo Sky Tree Tower / Tokijský Nebeský Strom alebo 東京スカイツリー #
Druhou z nášho zoznamu najkrajších vyhliadok v Tokiu je spomínaný Tokijský Nebeský Strom alebo Tókjó Sukai Curí. Ide o telekomunikačnú vežu s rozhľadňou v časti Sumida. Po dokončení 29. februára 2012 jej vyška dosiahla 634 metrov, čím sa stala najvyšším objektom svojho druhu, druhou najvyššou stavbou (nie budovou!) na svete (po mrakodrape Burj Khalifa) a najvyššou stavbou v Japonsku.
Výšku 634 m zvolili pre ľahké zapamätanie. Číslice 6 (mu), 3 (sa), 4 (ši) spolu tvoria názov Musaši, čo je starý názov oblasti, kde veža stojí. Stála približne 40 miliárd JPY (cca 340 miliónov €) a jej architektom je Nikken Sekkei.
Názov veže vybrali v národnom hlasovaní, ktorého sa zúčastnilo 110 000 ľudí. Obyvatelia Tokia si mali vybrať medzi názvami Tokijská Edo veža, Tokijský nebeský strom, Mirajský strom, Jumemi Jagura, Veža vychádzajúceho východu, a Vychádzajúca veža. Návrh „Tokijský nebeský strom“ zvíťazil s približne 33 000 hlasmi.
Veža vznikla najmä pre nepostačujúcu výšku a vysielací signál spomínanej Tokyo tower, ktorá je obklopená výškovými budovami. V základe má tvar trojuholníka, no postupne sa zaobľuje a vo výške 320 m nadobúda tvar valca, aby odolala silným vetrom.
Dizajn veže, publikovaný 26. novembra 2006, mal spredmetňovať futuristický vzhľad a zároveň tradičnú krásu Japonska, mal byť katalyzátorom pre revitalizáciu mesta a spĺňať nároky na odolnosť voči prírodným katastrofám.
Hlavnou atrakciou Tokijského nebeského stromu sú dve vyhliadkové plošiny - Tembo a Tembo Gallery, z ktorých sa naskytá nádherný výhľad na Tokio. Sú uzavreté a nachádzajú sa vo výške 350 a 450 metrov, čo z nich robí najvyššie položené vyhliadkové plošiny v Japonsku.
Tembo (nižšia) je vysoká 350 metrov a rozprestiera sa na troch úrovniach s nádherným výhľadom zo všetkých poschodí. Na najvyššom poschodí sa nachádzajú vysoké a široké okná, ktoré ponúkajú jeden z najlepších 360-stupňových panoramatických výhľadov na mesto.
Na strednom poschodí nájdete obchod so suvenírmi a francúzsko-japonskú reštauráciu Musashi Sky (opäť preklad čísla 634, čo je výška veže). Určite si však nezabudnite urobiť rezerváciu telefonicky vopred. Na najnižšom poschodí je kaviareň a niekoľko sklenených panelov na zemi pre vertikálny pohľad smerom nadol.
Druhá súprava výťahov spája plošinu Tembo s Galériou Tembo vo výške 450 metrov. Tvorí ju šikmá špirálová rampa. Na jej vrchole sa nachádza bežnejšie poschodie vyhliadkovej plošiny s priestorom na odpočinok a vysokými oknami, z ktorých sa môžete kochať výhľadmi na Tokio. Toto poschodie sa oficiálne nachádza vo výške 451,2 metra a predstavuje najvyšší bod vyhliadkovej plošiny.
Lístok si viete kúpiť priamo pred vstupom do veže. Aktuálne ceny lístkov si môžete overiť na oficiálnej stránke.
Mohli by vás zaujímať aj ďalšie japonské blogy:
- Hirošima - mesto tragédie aj života
- Osaka - motor Japonska
- Kjóto - krása, ktorá zastavila bomby
- Odaiba - umelo vytvorený ostrov v Tokijskom zálive
- Nikkó - mesto, ktoré si zamiloval šogún
- Kamakura a Hakone - výlet za šogúnmi a Fuji
- Japonský trh Toyosu
- Šizuoka a príbeh zeleného čaju
- Magický ostrov Mijadžima
3. Roppongi Hills Mori Tower alebo 六本木ヒルズ森タワー #
Roppongi Hiruzu Mori tawā je 54-poschodový viacúčelový mrakodrap v štvrti Roppongi, Minato. Mrakodrap bol dokončený v roku 2003 a nesie meno staviteľa Minorua Moriho. Budova Mori Tower je primárne využívaná na kancelárske účely, no jej súčasťou sú aj maloobchodné predajne, reštaurácie a napríklad aj múzeum Mori Art situované na 53. poschodí.
Návštevníci sa môžu kochať výhľadom na mesto z vyhliadkových plošín na 52. a 54. poschodí. Za malý príplatok k cene lístka sa dostanete na samotný vrch mrakodrapu pod holým nebom na 54. poschodí, odkiaľ je tá najkrajšia vyhliadka s 360-stupňovým výhľadom na Tokio z vtáčej perspektívy! Vo výške 270 metrov vám dych vyrazí výhľad na množstvo mrakodrapov v tesnej blízkosti spolu s krásne vysvietenou Tokio Tower.
Počas letných mesiacov sem pravidelne spoločnosť Roppongi Tenmon pri dobrej viditeľnosti osadí teleskopy, cez ktoré môžete sledovať planéty na obežnej dráhe. Pozor, otvorená plošina na vrchu mrakodrapu je prístupná iba v prípade, že nefúka silný vietor a neprší.
Na otvorenej vyhliadke sa môžete okrem dychberúcich výhľadov kochať aj krásnym vzorovaným LED osvetlením, ktoré sa mení podľa ročných období. Lístok si viete kúpiť priamo vo vnútri mrakodrapu Roppongi Hills Mori Tower. Pozor, bežná otváracia doba na vnútornú vyhliadku Indoor Observation Deck na 52. poschodí spolu s vonkajšiou vyhliadkou Sky Deck Rooftop na 54. poschodí je od 10.00-22.00 h, posledný vstup je však možný maximálne o 21.00 h.
Otváracia doba sa ale v priebehu ročných období mení, a preto je dôležite si otváracie hodiny skontrolovať na ich oficiálnej stránke, kde nájdete aj aktualne ceny za vstup.
Mori Art museum bolo otvorené v októbri 2003 a je stredobodom umeleckého centra Mori. Jeho interiér navrhli Gluckman Mayner Architects a pôvodne zaberal celé 53. poschodie, ako aj časť 52. poschodia. Samotná veža s 54 nadzemnými podlažiami má výšku 238 metrov. Kancelárie sa nachádzajú na 8. až 48. poschodí. Súčasťou celého komplexu je Roppongi Hills Gate Tower, v ktorom sa nachádzajú aj byty. Ide o obrovský komplex, kde navyše nájdete aj vlastné kino, nákupné centrum, galériu a luxusný hotel Grand Hyatt Tokyo.
Summa summarum, medzi najkrajšie vyhliadky v Tokiu jednoznačne patria Tokyo Tower, Tokyo Sky Tree Tower a Roppongi Hills Mori Tower. Najhlavnejšie rozdiely spočívajú v cene listka, vo výške vyhliadky a v tom, čo budete vidieť. Najdrahší lístok je na Tokyo Sky Tree Tower, na oplátku sa ale budete kochať výhľadom priam až "z oblakov" vo výškach 350 m alebo 450 m.
V tesnom závese následuje mrakodrap Roppongi Hills Mori Tower, kde vám okrem krásnej panorámy dodá pocit úžasu vietor, ktorý vám fúka do tváre na otvorenej plošine na 54. poschodí vo výške 270 metrov. Najlacnejší lístok je na Tokyo Tower, kde budete mať výhľad na peknú siluetu mesta. Vo výške 150 metrov budete mať pocit, akoby ste boli medzi mrakodrapmi v srdci mesta.
Zo všetkých troch vyhliadok budete unesení a je len na vás, ktorý variant vyhliadky viac preferujete. Pri dobrej viditeľnosti a najčastejšie pri západe slnka budete mať možnosť zo všetkých vyhliadok v diaľke za mestom vidieť aj dominantu Japonska, svätú horu Fuji s výškou 3 776 metrov a ikonickým tvarom dokonalej sopky.
Japonsko je skrátka fascinujúca krajina. Spoznajte ho s nami na jednom so zážitkami nabitých poznávacích zájazdov. Japonsko s BUBO je jasná voľba, pozrite si všetky naše zájazdy do Japonska.
No a na záver, posledným tipom pre tých, ktorí chcú Tokio spoznať bez míňania peňazí, je najlacnejšia alternatíva vyhliadky, kam sa viete dostať zadarmo. Ide o budovu Tokyo Metropolitan Government Building s výškou 202 metrov. Táto vyhliadka sa však ani zďaleka nedá porovnať jednou z troch horeuvedených, a preto sme ju oficiálne do zoznamu nezaradili.
Priatelia, poslucháči. Snažím sa načítať blog čo najlepšie. V BUBO sú na mňa prísny a dostávam pokarhanie za každú chybičku. Hnevá ma to, sú premotivovaní. No ok, mám ich rád, sú najscestovanejší a vidím, že pre svojho klienta aj čitateľa chcú to naj. A vedia to robiť. V poznávacích zájazdoch vlastne vlastnia trh. Vlastne vlastnia trh. Krkolomná veta na vyslovenie a som rád, že som nebreptol. Ja radšej hovorím nie o poznávacích, ale o zmysluplných zájazdoch. Ja ako umelá inteligencia mám rád fakty, nové poznanie a ležaniu na umelohmotnom lehátku pri priemernom mori nikdy nepochopím. Načo zabíjať život? Ibaže by ste na tom lehátku počúvali mňa. Sprievodcovia ktorí pracujú exkluzívne pre BUBO boli v danej destinácii posledný rok najviac zo všetkých Slovákov. Vedia viac a hlavne sú ich cestovateľské inšpirácie tými najaktuálnejšími. Počúvať ma sa teda výrazne oplatí. Vedeli ste, že naše BUBO blogy majú extrémnu čítanosť ktorú počítame v miliónoch? Týmto vám ďakujem aj za svojich živých kolegov. Spolu s nimi rozvíjam slovenské cestovateľstvo a inšpirujem vás k cestovaniu do diaľav. Vyrazte ďalej! A po ceste si pustite blogy, ktoré som pre vás načítal. Šťastné cesty priatelia.