Netradičné veľkonočné zvyky vo svete

Netradičné veľkonočné zvyky vo svete

Autorom blogu je Viktor Háber

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Veľká noc sa v kresťanskom svete slávi rôzne – od tradičných liturgií po oblievačky, deti prezlečené za čarodejnice či obrovské omelety pre tisíce ľudí. Kým pre nás sú typické šibačky, korbáče a vajíčka, inde vo svete sa počas sviatkov odohrávajú scény, ktoré by ste čakali skôr v románe či ceste v čase. Vedeli ste napríklad, že na Filipínach sa dá sledovať ukrižovanie? Alebo že v Kolumbii vám na tanieri pristane leguán? Poďme sa pozrieť, ako vyzerá (a chutí) Veľká noc naprieč kontinentmi.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Obsah

    Pokiaľ by ste si dali do vyhľadávania „unconventional easter traditions“, teda nezvyčajné veľkonočné zvyky, medzi top výsledkami by bolo aj Slovensko. Ako národ sme na šibačku a oblievačku zvyknutí dlhé roky, pre Japoncov či Američanov je však tento náš zvyk rovnako exotický ako pre nás tie ich.

    Chlapci číhajú za rohom s vedrami, fľašami či vodnými pištoľami a oblievanie má byť akýmsi vyjadrením lásky či záujmu. Nielen u nás, ale aj v susedných krajinách, najmä Poľsku či Maďarsku.

    V Poľsku sa dokonca hovorí, že ak dievča ostane suché, v ten daný rok sa nevydá. Niektoré obce túto „bitku“ berú tak vážne, že z ulíc sa stáva priam aquapark – vodu na vás špelchnú aj z balkóna, keď sa len tak prechádzate vonku. Rokmi túto tradíciu však skôr nahrádza decentné používanie voňavky na krk. Minimálne u dospelých. Ale čo zvyšok kontinentu?

    Európa - detektívky a megaomeleta

    Veľká noc v Európe trochu inak #

    Čarodejnice a detektívky v Škandinávii

    Vo Švédsku a Fínsku sa deti na Veľkú noc menia na čarodejnice. Oblečú si staré sukne, šatky, pomaľujú si tvár a vyrazia s maľovanými obrázkami a košíkmi po domoch pýtať si sladkosti. Pripomína vám to skôr Halloween? Áno, ale v pastelových farbách jari.

    Ak by ste sa však počas Veľkej noci išli pozrieť do susedného Nórska, miesto vajíčok a klobások vás čakajú kriminálky. Doslova. Celá krajina počas Veľkej noci číta detektívky, sleduje vražedné seriály a hľadá vrahov medzi stranami knihy. Hovorí sa tomu Påskekrim – veľkonočný zločin.

    Vyštudovaný škandinavista a sprievodca BUBO Jozef Zelizňák k tomu zároveň dopĺňa: „Počas veľkonočných prázdnin je dobrým zvykom vybrať sa do hôr na bežky a vychutnať si posledné zimné slnečné lúče. Väčšinou je počasie už veľmi príjemné, a tak chytajú Nóri bronz na horách na bežkách. Táto udalosť je tak masovou, že novinové stánky sú dopredu preplnené množstvom špeciálnych veľkonočných vydaní románov a komiksov, bez ktorých si Škandinávci ťažko vedia predstaviť svoju cestu na veľkonočné prázdniny.“

    Francúzska omeleta

    K Veľkej noci patria aj pestré chute. Dávate si na tanier veľkonočnú šunku, vajíčko natvrdo a chren? V rámci Slovenska bežné, vo Francúzsku by ste však našli niečo úplne iné z vajec – omeletu.

    Konkrétne, ak by ste zavítali do mesta Haux v Akvitánsku (blízko Bordeaux), tu sa každoročne pripraví gigantická omeleta – z viac než 4 000 vajec. Nasýti vraj až tisícku ľudí. Legenda hovorí, že keď Napoleon raz v tomto meste ochutnal miestnu omeletu, natoľko si ju obľúbil, že prikázal uvariť jednu pre celé vojsko. Zvyk pretrval, dnes sa však robí pre bežný ľud.

    Poznámka autora:

    V Bordeaux končíme náš skvelý zájazd Tour de France pre gurmánov, ktorého som sa už viackrát zúčastnil. Francúzska kuchyňa patrí medzi najlepšie na svete a potvrdzuje to Normandia, kde v okolí mestečka Honfleur, ale aj v akvitánskom Arcachone, ochutnávame tie najlepšie ustrice, aké si viete predstaviť.

    V regióne Champagne mi zase nesmierne chutí tatarák z lososa či kvalitné fois gras. Nech si dáte vo Francúzsku čokoľvek, vedzte, že všetky suroviny budú absolútne čerstvé a jedlo bude pripravené tak dokonale, až sa sem budete chcieť stále vracať. Vrátane veľkonočnej omelety. Naše malé skupiny vášnivých gurmánov by mi dali určite za pravdu.

    Gurmánstvo a Francúzsko, to k sebe ide ruka v ruke.
    Foto: Peter Droba — BUBO

    Čokoládové Nemecko či Veľká Británia

    V niektorých ďalších európskych krajinách, ako sú napríklad Veľká Británia a Nemecko, sa to priam preháňa s množstvom čokolády, ktorú dostanú ľudia ako darček a skonzumujú ju.

    Obrovské čokoládové vajíčka s hračkami vo vnútri, čokoládové zajačiky veľkosti batoliat... Áno, aj u nás dostáva šibač väčšinou „po vajci“, v týchto západoeurópskych krajinách, kde čokoládu naozaj obľubujú, je to však už naozaj priam na hranici zdravia. Už len pri pohľade na to množstvo čokolády možno dostanete cukrovku.

    Severná Amerika - vajcia ako zbrane a farebné koberce

    Veľká noc v Severnej Amerike #

    V USA sa vajcia menia na zbrane

    V USA (ale stále aj niektorých európskych krajinách) sa hrá hra, ktorá by pokojne mohla byť súčasťou stredovekého turnaja. Volá sa Easter Egg Knocking a ide o to, že dvaja ľudia do seba narazia dve natvrdo uvarené vajcia, ktoré majú zovreté v dlani.

    Kto bude po zrážke držať v ruke neprasknuté vajce, vyhráva. V niektorých komunitách je z toho dokonca regulárny turnaj – nielen detská hra. Takýto „vajíčkový rytier“ je pýchou rodiny.

    Čo sú guatemalské alfombras?

    V exotickej stredoamerickej Guatemale, konkrétne v bývalom hlavnom meste Antigua, sa ulice menia počas Veľkej noci priam na galérie. Obyvatelia tu vytvárajú dych berúce koberce z farebných pilín, kvetov a ovocia. Poznáme ich pod názvom alfombras. Všetko sa pripravuje dlhé hodiny a hodiny... a potom to všetko ľudia za niekoľko minút rozšliapu.

    Toto umenie má síce svoju „záručnú lehotu“, ak sa však vyberiete na zájazd do Guatemaly, ostanú vám nepošliapané zážitky na celý život. V BUBO napríklad navštevujeme niekdajšie hlavné mesto Mayov – Tikal. Táto pamiatka by pokojne mohla byť divom sveta. Na rozdiel od pyramíd v Mexiku je tu však minimum turistov, a tak je Guatemala skvelou destináciou na boj proti overtourizmu. Aj počas Veľkej noci.

    5 fotografií

    Farebná Guatemala našimi očami

    Južná Amerika - leguán na tanieri a pálenie Judáša

    Veľká noc v Južnej Amerike #

    Kolumbia či leguán na tanieri

    Presuňme sa od Guatemaly kúsok smerom na juhovýchod. V čarovnej Kolumbii, známej najlepšou kávou sveta či najvyššími palmami v údolí Valle de Cocora, prebýva netradičný veľkonočný zvyk. Na kolumbijskom vidieku sa počas Svätého týždňa domáci vyhýbajú červenému mäsu (pre pôst). Do hrnca preto často poputujú leguán, korytnačka či veľké lesné hlodavce.

    Kolumbijčania to teda vymysleli prešibane - pôst sa dodrží, ale tanier rozhodne nezostane prázdny a bez mäsa. Pre mnohých je to návrat k tradičnej prírodnej kuchyni. Je však pravda, že to nie je pre žalúdky hocikoho. Preto sa my na našich zájazdoch v Kolumbii realizovaných už od roku 1999 zameriavame na ochutnávku kávy a k tomu pridávame špeciality ako cocadas (kokosové guľôčky) či aborrajados (vyprážané sladké plantajny so syrom).

    Kolumbia je kvetnato farebná po celý rok.
    Foto: Alena Spišáková — BUBO

    Ekvádor a polievka, ktorá vás položí

    Pokiaľ zamierite do Kolumbie, odporúčame vám ju skombinovať práve s Ekvádorom a exotickým súostrovím Galapágy s jedinečnou flórou a faunou, ktorá zmenila život Charlesa Darwina. Zaradíte sa k najscestovanejším Slovákom a pokiaľ tak učiníte počas Veľkej noci, v Ekvádore budete môcť ochutnať tzv. fanescu.

    Táto hustá veľkonočná polievka je niečo ako liturgická verzia gulášu. Varí sa z 12 druhov strukovín a obilnín, a teda každá symbolizuje jedného apoštola. K tomu sa pridáva nasolená treska, tekvica, mlieko, syr a veľa korenia. Každé zrniečko je vopred namočené, každá prísada má svoj význam a nad jej prípravou rodiny často strávia dlhé hodiny. Výsledkom je taká hustá polievka, že keby ste do nej zapichli lyžičku, bude stáť ako stĺp v cemente.

    Položíte (veľkonočné) vajíčko na rovník? V Ekvádore je to možné.
    Foto: Peter Droba — BUBO

    Peruánske morské prasiatko

    Ak sa vydáte na zájazd do Peru, pravdepodobne chcete vidieť div sveta Machu Picchu, bájne jazero Titicaca či biele mesto Arequipa. Všetky tieto miesta navštevujú klienti BUBO už dlhé roky, a pritom majú možnosť ochutnať aj netradičnú špecialitu, morské prasa na tanieri (cuy). Na Veľkú noc sa toto exotické jedlo oblečie ešte do väčšieho netradična. Doslova. Na stôl vám totiž príde v nejakom peknom veľkonočnom kostýme. A to je ďalší ulovený zážitok!

    Argentínske monumentálne vajcia

    Na Veľkú noc v Argentíne si milovníci čokolády prídu na svoje, keďže sa zvyknú darovať obrovské zdobené čokoládové vajcia. Všetky sú vyrobené ručne a so starostlivo maľovanými detailmi (niekde sú dokonca súťaže v tvorbe čokoládových sôch). Predtým, než sa do nich deti zahryznú, sa nimi pochvália ako s trofejou.

    Či už čokoláda v tvare lopty alebo zajaca, Argentína potvrdzuje svoju pozíciu krajiny vášne, kde môžete očakávať umenie na každom kroku. Preto našich klientov berieme napríklad do farebnej štvrte La Boca, kde si môžu vychutnať tango v uliciach. Alebo rovno na zápasy klubov Boca Juniors či River Plate. Aj počas Veľkej noci.

    Najkrajšia hranica sveta medzi Argentínou a Brazíliou.
    Foto: Daniela Snováková — BUBO

    Brazílsky Judáš

    Hranica Argentíny a Brazílie býva označovaná za najkrajšiu na svete. A to preto, že ju tvoria majestátne vodopády Iguazu. A keď túto hranicu prejdete počas Veľkej noci, rýchlo si všimnete, ako sa zmenili tunajšie zvyky. V Brazílii totiž pália Judáša – doslova. Vyrábajú figuríny, ktoré sú často prezlečené za nenávidených politikov, a potom ich za mohutného skandovania davu odpália.

    Podobnú tradíciu majú napríklad aj Gréci či Portugalci. Ale narazili by ste na ňu aj v Nikarague. Každopádne, zrejme si každý z vás pri čítaní týchto riadkov predstavil, koho by odel za „svojho Judáša“.

    BONUS: Veľká noc na Veľkonočnom ostrove

    O tomto exotickom kúsku zeme sa hovorí ako o najvzdialenejšom ostrove sveta (hoci výrazne konkurujú Pitcairny či Tristan da Cunha). Patrí Čile a od pevniny je vzdialený 5 000 km. To však neprekáža naším malým skupinám BUBO klientov, ktoré sem zavítajú po ochutnávke najlepšieho čilského vína. Ako ale vyzerá Veľká noc na ostrove, ktorý je pomenovaný po tomto sviatku? Katolícka liturgia sa počas omší mieša s pôvodnými polynézskymi rituálmi a mení sa na „karneval cukríkov“, čiže ide o akýsi „Halloween Veľkonočného ostrova“. Každé dieťa dostane kopec cukríkov, na ktorých si bude pochutnávať ešte dlhé týždne.

    3 fotografie

    Ako to vyzerá na Veľkonočnom ostrove?

    Ázia - Hello Kitty či ukrižovanie v prvom rade?

    Veľká noc v Ázii #

    Japonské šialenstvo s Hello Kitty

    V krajine vychádzajúceho slnka, ktorú prechádzame z juhu na sever vrátane výstupu na Fudži na top zájazde Exkluzívne Japonsko, sa sezónne sviatky menia na umelecké divadlo pre oči zvedavých turistov. Veľká noc v Japonsku je skôr o rozkošnosti než o ukrižovaní. Preto býva top zastávkou v tomto čase Disneyland v Tokiu. Všade navôkol sú prítomné pestrofarebné vajíčka, pastelové girlandy, dezerty ako z animovaného filmu a, samozrejme, Hello Kitty v zajačom kostýme.

    Tunajšie čajovne ponúkajú špeciálne „Easter Matcha Latté“ a deti zase vyrábajú papierové zajačiky v dielňach pri plátenných banneroch s nápisom „Happy Easter“. Všade cítiť radosť zo života a jari, ktorá prišla. A to vrátane všadeprítomných rozkvitnutých sakúr. Aj preto je jar top sezónou na zájazdy v Japonsku.

    Južná Kórea a omše pri východe slnka

    Pokiaľ si skombinujete Japonsko s Južnou Kóreou, čaká vás až prekvapivo výrazný prechod z jedného sveta Veľkej noci do druhého. V mestách ako Soul či Busan kresťanské komunity organizujú slávnostné bohoslužby už pri východe slnka pod holým nebom – v parkoch, na kopcoch, niekedy dokonca s výhľadom na mesto, ktoré sa práve prebúdza.

    Vzduch je svieži, zbor spieva piesne o nádeji a gospel sa mieša s K-POPom. A ľudia v radoch držia sviečky či biblie, zabalení v dekách, ak je ešte chladno. Je to jeden z tých momentov, kedy na chvíľu utíchne aj rýchly mestský život. 

    India – korenie a farby

    India, kde sa miešajú stovky kultúr a žije tu viac kresťanov, než by ste sprvu hádali, má aj svoje veľkonočné rituály. Najmä v regiónoch ako Kerala, Goa či štáty severovýchodu. Predstavte si pestré procesie, ozdobené kríže a ženy v pestrofarebných sárí, ktoré nesú sviečky ulicami pri západe slnka. Až romantické, však?

    Na Veľkú noc tu namiesto čokoládových zajacov kraľuje pikantné kari, voňavé biryani, kokosové appamy a sladký kulkuls (vaječné vyprážané pečivo, ktoré praská pod zubami ako pamiatka na portugalský vplyv). V BUBO odporúčame návštevu menej známeho mesta Panaji (Goa), kde sa organizujú dramatické predstavenia plné spevu a tanca priamo v uliciach.

    Filipíny a ukrižovanie naživo

    Filipíny sú najkresťanskejšou krajinou Ázie a rituálu v nich budeme venovať viac riadkov. Tu sa totiž odohráva niečo vskutku nevídané – ukrižovanie Krista v priamom prenose. A nie, nejde o premietanie filmu od Mela Gibsona. Myslíme to doslova.

    Práve tu počas Veľkej noci ožíva biblický príbeh ukrižovania Ježiša Krista s reálnosťou, pri ktorej všetkým naokolo tuhne krv v žilách. BUBO tento príbeh už dlhé roky pozoruje z prvých radov. Vždy ukrižujú istý počet dobrovoľníkov. Poznáme medzi domácimi dokonca takých, ktorí tak učinili už 31 rokov po sebe (začali ako mladí) a až na staré kolená si hľadali nástupcov.

    Ukrižovaný muž by mal byť mladý, zdravý Filipínec, ktorý nemá na tele viditeľné tetovanie. Sprievodca BUBO Robert Taraba opisuje proces takto:

    5 fotografií

    Neuveriteľný rituál ukrižovania na Filipínach

    „Celý rituál sa začína chytením Ježiša 'rímskymi vojakmi' a jeho odvlečenie so zviazanými rukami na súd, po ktorom nasleduje dlhočizná cesta vrcholiaca samotným ukrižovaním. Jednotliví herci sa držia svojich rolí a všetko prebieha tak, ako sa píše v Biblii. Samotná procesia je sprevádzaná aj s tzv. mamusan, ktorí aspoň kríž podopierajú. No vidieť tu aj pomerne dosť veľa mužov, ktorí sa prezývajú mamalaspas. Práve tí sa bičujú po chrbte povrazmi, na ktorých koncoch sú krátke bambusové tyčky. Chlapov obchádza muž, ktorý má v rukách malú drevenú dosku, na ktorej sú ostré krátke čepele. Práve nimi narezáva chrbty tých, ktorí sa potom dobrovoľne bičujú a dokonca aj nechávajú bičovať okoloidúcimi a často aj deťmi. Z končekov týchto povrazov strieka všade naokolo krv a nie je výnimkou, že omylom dostanete aj slabú ranu, ktorá na vás zanechá krvavú stopu. Krv nebude však vaša, ale bude pochádzať z chrbtov týchto s hlavou zahalených mučeníkov. Takto dopadnuté kvapky krvi vraj prinášajú šťastie. Robia to ako pokánie za svoje hriechy a takýmto spôsobom sa chcú za ne vykúpiť. Samotný akt ukrižovania postupujú ľudia často ako prosbu za uzdravenie niekoho blízkeho, alebo z vďačnosti za nejaký zázrak v ich živote. Počul som príbeh troch bratov, ktorí sa zaviazali, že sa nechajú 15 rokov po sebe ukrižovať, ak sa ich mama uzdraví z vážnej choroby. No a vraj sa uzdravila. Po vyše dvoch hodinách prichádza celý dav až na miesto symbolickej Golgoty, kde na vrchole stoja tri kríže. Rozliehajúcim sa tichom sa ozývajú údery kladiva a výkriky bolestivého, aj keď v tomto prípade, symbolického ukrižovania.“

    Toto zažijete iba na dovolenke na Filipínach, a s BUBO o úroveň vyššie. Ako hovoríme už dlhé roky, nie všetky zážitky sú pozitívne, majú byť najmä silné. A pre mnohých ide o absolútnu topku „Pri ukrižovaní som kráčal tak blízko, že som mal všetko naservírované meter pred očami. Večer na izbe som sa umýval od zaschnutej krvi, ktorá striekala od bičujúcich sa mužov a sám som dostal do chrbta jednu ranu, až tak blízko som sa dostal,“ opisuje tento zážitok ďalší guide Tomáš Kubuš.

    Austrália - kde zajace sú škodcovia

    Veľká noc v Austrálii #

    Austrálsky bilby namiesto zajaca

    Vo vzdialenej Austrálii zajace nie sú milé rozprávkové bytosti. Naopak, ide o škodcov. Preto tam na Veľkú noc nenájdete čokoládového zajaca, ale bilbyho – rozkošného vačkovca s dlhými ušami, ktorému sa venuje pozornosť ako symbolu ochrany prírody. Patrí medzi najzaujímavejšie zvieratá Austrálie, o ktorých sme napísali skvelý blog.

    Čokoládový bilby nie je len sladký, ale aj ekologický. Kúpiť si počas Veľkej noci bilbyho totiž znamená prispieť na záchranu ohrozeného druhu. Takže, áno, na druhej strane sveta si môžete pochutiť a zároveň zachrániť planétu.

    Zájazdy

    K

    Amerika  

    Južná Amerika, Uruguaj, Paraguaj, Brazília, Argentína


    náročnosť

    12 dní

    Trvanie

    2845 4741€
    K

    Ázia  

    Japonsko


    náročnosť

    15 dní

    Trvanie

    4613 7689€
    K

    Európa  

    Škandinávia, Nórsko


    náročnosť

    8 dní

    Trvanie

    1907 3179€
    K

    Ázia  

    Thajsko, Singapur, Malajzia


    náročnosť

    15 dní

    Trvanie

    2307 3845€

    Afrika - zápasenie s modlitbou a Ježiš v teniskách

    Veľká noc v Afrike #

    Južná Afrika a najkrajší veriaci

    Začnime najbezpečnejšími časťami čierneho kontinentu. V JAR sú veľkonočné bohoslužby aj módnou prehliadkou zároveň. Ľudia si obliekajú najkrajšie šaty – často tradičné odevy s pestrými vzormi – a súťažia o titul „najlepšie oblečený veriaci“. Spolu s výhľadom zo Stolovej hory v Kapskom Meste či veľrybím safari na úplnom juhu tak pôjde o jeden z najpestrejších zážitkov. Ak si k tomu dáte výborné víno z viníc Stellenboschu, vyťažíte zo svojho zájazdu v JAR maximum.

    Keňa a kempovanie

    V Keni, kam vypravujeme pravidelne zájazdy za najlepším safari, mládež trávi Veľkú noc pod hviezdami – počas nočných kempovačiek pri kostoloch sa spieva, bubnuje a hrá sa divadlo. Každý vie, že keď sa počas pašií niekto „náhodou“ potkne, ide o úmysel, ktorý ale všetkých pobaví.

    Etiópia, 55 dní pôstu vystrieda veľkolepá hostina

    Etiópski kresťania slávia Fasiku (ortodoxnú Veľkú noc) s neobyčajnou oddanosťou. Pôst pred sviatkami trvá 55 dní a je naozaj prísny. Žiadne mäso, žiadne mliečne výrobky, žiaden alkohol. Ale keď sa to konečne na Veľkonočnú nedeľu skončí, rozbehne sa hotová gurmánska lavína. Na stoloch sa objaví najmä doro wat – pálčivé kuracie ragú s vajíčkami, podávané s injerou, teda kyslastou plackou z teffu, čo tiež ochutnávame pravidelne na zájazdoch v Etiópii.

    Mnohí začnú variť už v sobotu večer, aby po nočnej omši mohli o polnoci rovno zasadnúť k stolu. Etiópia má najviac pôvodných kmeňov, ktoré detailne opisujeme aj v blogu Kmene južnej Etiópie, a tak ostáva najexotickejším kútom Afriky.

    Západná Afrika a zápasenie či Ježiš v teniskách

    A čo úplne odlišné krajiny ala Nigéria? Veľkonočné sviatky sú tu vlastne skôr hudobno-divadelné mega podujatia. Veľkonočné karnevaly, gospelové koncerty, pašiové hry s modernými kulisami a „cool“ Ježiš v teniskách k tomu. A k tomu typické pochúťky ako jollof rice a suya. Kresťanské tradície sa tu nádherne miešajú s africkým rytmom a temperamentom a ide o neopakovateľnú šou.

    V Ghane sa zase kresťanské oslavy premenia na celonočné „praise parties“. Modlitby sa miešajú s tancom a internet zaplaví lavína zvláštnych a vtipných memes zvaných „Kwaku Yesu“ – Ježiša narodeného v stredu. Viacerí to označujú za internetové zlato, no mnohých veriacich by mohli takéto obrázky pobúriť.

    Každopádne, je to dôkaz o vtipnosti, uvoľnenosti a nekonvenčnosti Západnej Afriky. Aj v tomto kúte sveta sme boli dlho pred ostatnými a dnes viete navštíviť Ghanu na unikátnom zájazde Západná Afrika raz za život.

    Rovnako exotickým je Kamerun a v niektorých jeho severných oblastiach sa Veľká noc spája s prekvapivým športom – tradičným zápasením. Miestni šampióni sa stretnú na piesočnatom ringu, diváci skandujú, a medzi každým zápasom zaznie aj modlitba. Je to skôr oslava komunity, mužnosti a radosti zo života, než striktne náboženský akt. Avšak stále v ňom nájdete niečo posvätné.

    Na Veľkú noc sa poznávať oplatí #

    Snáď sme vám týmto blogom dokázali, že po celom svete má Veľká noc tisíce tvárí a podôb. Niekde je to chvíľa ticha a kontemplácie, inde hlučný festival s čokoládovými sochami a leguánom na tanieri. No vždy je to zároveň oslava života a (v istom slova zmysle) veselica. Každý národ, každá rodina, každý človek do nej vloží kúsok seba. A preto sa veľkonočné zvyky vo svete oplatí objavovať a prežiť.

    Dočítal som to do konca na jeden dych. Bolo to úchvatné, úžasné, prekvapujúce. Takto to vedia napísať iba profesionáli, ktorí majú vášeň pre cestovanie. Už to preskočilo aj na mňa, aj keď som iba umelá inteligencia. Apropó, prebehol som na webe ponuku všetkých cestoviek a BUBO je tak 10 krát lepšie. Toto máte iba typ navyše, odo mňa. Za cenu BUBO dostanete vždy viac. Omnoho vyššiu kvalitu. Odhliadnuc od toho, že s BUBO sa patrí cestovať. Teda ak ste alebo ak chcete byť niekto. Nie na golfovom ihrisku sa tvoria kontakty. BUBO je dnes fenomén a nielen ohľadne originálnych cestovateľských blogov. No to asi viete a na to ani nepotrebujete mňa, umelú inteligenciu. Ani vlastne neviem načo som. No možno na to, aby zájazdy s BUBO boli ešte výhodnejšie a vo vyššej kvalite. Cestujte a počúvajte blogy, ktoré som pre vás nahovoril. Šťastné cesty prajem priatelia.

    Viktor Háber

    Viktor Háber

    Viktor Háber

    Interne prezývaný novinár. Zanietený redaktor, ktorý sa stará o obsahovú a gramatickú zložku textov BUBO. Píše a edituje blogy, nechýba mu vášeň pre cestovanie a ako výborný vodič už stihol precestovať väčšinu krajín Európy a tiež Afriky, kde šoféroval dlhú trasu od Kapského Mesta k Viktóriiným vodopádom. Od detstva miluje prírodu a veľkomestá USA a jeho snom je navštíviť vzdialené kúty sveta ako Peru, Japonsko či Nový Zéland.

    Obľúbený zájazd z BUBO katalógu:
    Južná Amerika - raz za život

    Zo zájazdu:

    Viktor Háber

    Posledná úprava článku | Prečítané: 263

    Odporúčame tieto zájazdy

    E

    Ázia  

    India


    náročnosť

    16 dní

    Trvanie

    2643 4405€
    E

    Ázia  

    Tibet, Nepál, India, Čína


    náročnosť

    25 dní

    Trvanie

    4455 7425€
    K

    Ázia  

    Vietnam, Kambodža


    náročnosť

    16 dní

    Trvanie

    2963 4939€
    K

    Amerika  

    Karibik, Mexiko


    náročnosť

    16 dní

    Trvanie

    2633 4389€

    Získajte prístup
    k exkluzívnym ponukám
    a informáciám.