Levia skala, symbol krajiny či ôsmy div sveta. Taká je Sigiriya, úchvatná pamiatka, ktorá urobí z dovolenky na Srí Lanke obrovský zážitok. Obrovská, takmer 200 metrov vysoká skala, pôsobí priam rozprávkovo. Akoby ju tam niekto umelo vybudoval a osadil. Pritom ide o nádherné prírodné divadlo podobné slávnej austrálskej Ayers Rock. Čo symbolizuje Sigiriya, aký je jej príbeh a ako sa dostať hore?

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Dnešná Sigiriya (v preklade zo sinhálštiny doslova Levia skala) je jednou z najpopulárnejších pamiatok Srí Lanky. Na vašich cestách týmto krásnym ostrovom známym aj ako Cejlón by ste ju rozhodne nemali vynechať. Sigiriya je jednou z ôsmich lokalít svetového dedičstva UNESCO v krajine. A rozhodne patrí medzi pamiatky, ktoré na Srí Lanke (ale aj vo svete celkovo) jednoducho musíte navštíviť.

Na čo sa môžete pri prehliadke Sigiriye tešiť a na čo sa treba dopredu pripraviť? Keďže my v BUBO toto čarokrásne miesto milujeme a pravidelne sa sem s našimi skupinami vraciame, radi vám poradíme a zorientujeme vás.

Skalný fenomén uprostred pralesa.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Sigiriya je jednou z ôsmich lokalít svetového dedičstva UNESCO na Srí Lanke. Robert Taraba, BUBO

Rozhodne sa nalaďte na malú výzvu v podobe zdolávania približne 1 200 schodov, ktoré vedú na vrchol samotnej skaly. Nemusíte sa však báť, tento zážitok na Srí Lanke je taký unikátny, že vám vynahradí všetku tú námahu a metre absolvované hore.

Cesta je dobre vyznačená a spoľahlivo vás privedie až na vrchol. Pripravte si však pevnejšiu obuv a dostatok vody na výstup, ktorý vám potrvá približne 45 minút. K tomu počítajte ešte s časom jedna až dve hodiny na detailné spoznávanie jednotlivých častí Sigiriye. Poďme však pekne po poriadku.

Ubytovať sa a nasadať. Mierime za dobrodružstvom!
Foto: Ján Zachar — BUBO

Kde sa ubytovať pred výstupom #

V BUBO využívame na našich zájazdoch Srí Lankou komfortný hotel Fresco Water Villa v mestečku Habarana. Luxusný je nielen svojou polohou. Štvorhviezdičkový hotel leží iba 1 km od Sigiriye a 15 km od slávnych jaskýň Dambulla, ktoré tiež na našich prehliadkach nevynecháme.

Mesto i hotel sa nachádzajú akoby v srdci Srí Lanky, obkľúčený je bujnou vegetáciou, no disponuje naozaj komfortnými izbami i vonkajším bazénom. Súčasťou každej izby je rozľahlá vonkajšia terasa či priestranný balkón/ patio.

Pokiaľ teda chcete absolvovať výstup na Sigiriyu, tento hotel môže byť skutočne dobrou základňou aj pre vás.

Krásna cesta k ešte majestátnejšej skale.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Lístky na Sigiriyu a cena #

Zo spomenutého hotela vyrážame k jednej z najznámejších pamiatok Srí Lanky už skoro ráno. Každopádne, je dobré si privstať, veď ide o jedno z najnavštevovanejších miest tohto krásneho ostrova. Odporúčaný začiatok výstupu je okolo 8.00 h ráno, len tak sa vyhneme návalu turistov a horúčavám, ktoré sa tu vedia vyšplhať poriadne vysoko.

Aj preto oceníme hore spomenutý strategicky hotel, ktorý nám umožňuje skorý príchod k tomuto čarovnému prírodnému úkazu.

Všetkým turistom sa, samozrejme, vyhnúť nedá, no my v  BUBO to tu už máme pochodené, a máme svoj plán. Spolu so skupinou ideme napred, zatiaľ čo náš lokálny sprievodca odbieha kúpiť lístky. Tak ušetríme dosť vzácneho času na spoznávanie Sigiriye.

O tom, že ide skutočne o veľkú atrakciu ostrova, svedčí aj cena lístkov, ktorá sa šplhá až na cifru 30 USD za osobu (platí pre zahraničných turistov, pre domácich a deti je o polovicu lacnejšia). Pri iných cenovkách na Srí Lanke, ktorá je lacným ostrovom a za málo peňazí dostanete maximum zážitkov, je to naozaj vysoká cena. No toto miesto jednoznačne stojí za to. 

Výstup si kvôli návalom turistov naplánujte skoro ráno. odporúčanie BUBO

Náš malý trik vychádza. Kým prichádzame k bráne, kde kontrolujú lístky, už ich máme v ruke. Konečne vstupujeme do komplexu Sigiriya. Nezabudnite - tu pri bráne sa lístky už iba kontrolujú, nedajú sa tu kúpiť. Často tu preto nastávajú zmätky, no s BUBO sa nikde nestratíte!

Hneď na začiatku areálu môžeme obdivovať miestne vodné nádrže, ktoré dodnes vďaka sofistikovanému systému kanálov a potrubí úspešne využívajú gravitáciu a sú schopné vystrekovať vodu do výšky ako fontána. Od nádrží už pokračujeme smerom ku samotnej skale a čaká nás naozaj krásny výlet. Miesto je plné jaskýň a skalných previsov, ktoré zážitku z poznávania dodávajú tú pravú magickosť.

Prechádzka hore na Sigiriyu znamená vždy natrafiť na niečo magické.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Vaším nepriateľom budú sršne #

Hneď na začiatku výstupu máme pre vás ešte jednu dobrú radu. Hoci mnohí turisti bývajú hluční a uvravení, my vám odporúčame dať si na týchto miestach na hluk pozor a obdivovať všetku tú krásu radšej v tichosti, diskrétne.

Prečo? Svoje obrovské hniezda tu totiž majú sršne, ktoré hluk vyslovene neznášajú, a môžu sa pod jeho vplyvom meniť na agresívny hmyz. Aj preto tu všade navôkol uvidíte upozornenia na toto nebezpečenstvo.

Napriek tomu sa stáva, že hmyz si vyberie hlučnejších návštevníkov a prenasleduje ich. Asi sa nebudete čudovať, keď povieme, že sa to najčastejšie stáva dosť ukecaným a hlučným čínskym návštevníkom.

Mimo sršňov si dávajte pozor aj na tunajšie opice.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Srílanské sršne sa bežné vyskytujú v rôznych kútoch tropického ostrova. Najznámejším druhom veľkého sršňa je tu sršeň ázijský (Vespa affinis), ktorý je rozšírený po celej južnej a juhovýchodnej Ázii, vrátane Srí Lanky.

Tento hmyz je, samozrejme, väčší ako napríklad naše osy. Veľkosť takéhoto sršňa je približne 2 až 3 cm, čo je porovnateľné s európskym sršňom (Vespa crabro). Niektoré druhy, ako sršeň mandarínsky (väčšinou rozšírený v Ázii, ale zriedkavo ho nájdete aj na Srí Lanke), môžu dosahovať dokonca až 4 až 5 cm.

Raz som videl splašený roj sršňov. Poprosili nás, aby sme sa na 15 minút stiahli bokom. Chvíľku sa čakalo na to, kým si roj zase sadne. Martin Ferenčík, BUBO v podcaste Uchom po mape

Sršne ázijské si stavajú hniezda z papiera vyrobeného zo žuvanej rastlinnej hmoty, často na stromoch alebo v blízkosti ľudských obydlí. Ich bodnutie je bolestivé a môže byť nebezpečné najmä pre alergikov. Tí by mali mať so sebou adrenalínový autoinjektor (EpiPen), ktorý si v prípade bodnutia aplikujú do stehna.

História Sigiriye - miesto, kde padali kráľovské hlavy #

Ešte pred dosiahnutím nášho cieľa si povedzme, prečo je táto skala taká zaujímavá a navštevovaná. Práve toto miesto zohralo v histórii Srí Lanky veľmi dôležitú úlohu. Už dávno pred začiatkom nášho letopočtu tu boli jaskyne obývané mníchmi. No najvýznamnejšiu úlohu zohrala Sigiriya v 5. storočí nášho letopočtu.

Bolo to počas vlády kráľa Kashyapu, ktorý nechal zaživa zamurovať svojho otca a pokúsil sa zavraždiť aj svojho staršieho brata Moggallana, právoplatného dediča. To všetko len preto, aby ovládol kráľovský trón, na ktorý ako „ľavobočok” nemal nárok.

Moggallana však so šťastím utiekol do vyhnanstva do južnej Indie, a sľúbil, že sa svojmu diabolskému bratovi pomstí. Kráľ Kashyapa sa stále viac obával z návratu svojho brata a jeho pomsty. Preto v záchvate paniky rozkázal presunúť celý kráľovský dvor na bezpečnejšie miesto.

Pohľad zhora na kráľovské záhrady.
Foto: Michal Gaj — BUBO

Tým miestom bola práve skala Sigiriya s vynikajúcim strategickým postavením. Kashyapa na vrchole skaly vybudoval komplexný systém palácov, nádrží zadržiavajúcich vodu a, samozrejme, opevnenie. Ani toto skvelé, prakticky nedobytné opevnenie, však kráľovi nakoniec nestačilo. Jeho brat medzitým zhromaždil silnú armádu a prišiel sa mu pomstiť.

O tom, čo presne sa v boji o trón odohralo, dnes môžeme už len špekulovať. Údajne sa slon kráľa Kashyapu ešte pred začiatkom bitky splašil a dal sa na útek. Keď to videli kráľovskí vojaci, mysleli si, že kráľ uteká z boja a bitka je prehratá. A tak sa tiež rozutekali. Kráľ Kashyapa si nakoniec zobral život, než aby padol do zajatia, čím naplnil svoj osud.

Na turistov tu niekedy číhajú drzé opice. BUBO

Pevnosť hore na takejto skale sa zdá byť priam nedobytnou.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Na trón sa potom dostal jeho právoplatný dedič - kráľ Moggallana. Podľa istých teórií toto miesto slúžilo okrem kráľovských a vojenských účelov aj ako budhistický kláštor a horská pustovňa. Každopádne, nálezy dokazujú, že tu kedysi vládol čulý spoločenský, mestský, aj náboženský život.

Pútavá história, robí toto krásne miesto ešte čarovnejším a my si to uvedomujeme ešte viac. Keď sa pred vami odhalia všetky historické súvislosti, zážitok dostáva nový rozmer, a vy si prírodný div stojaci pred vami vychutnáte ešte o kúsok viac.

Nebojte sa stoviek schodov, zážitok stojí za to!
Foto: Robert Taraba — BUBO

Začíname výstup #

Vyzbrojení užitočnými informáciami sa môžeme pobrať k vrcholu. Začiatok výstupu vedie malým lesíkom, ktorý nás s pribúdajúcimi metrami privedie na schody, ktorých je tu zhruba 1 200. Tie sú pôvodne vytesané do skaly, dnes už upravené a prispôsobené na veľké množstvo návštevníkov, ktorí toto miesto každý deň navštívia.

V niektorých častiach sa však napriek tomu môžu tvoriť zápchy, a vy si budete musieť počkať, kým sa cesta spriechodní a umožní vám pokračovať ďalej. No my s BUBO sme si na výstup privstali práve preto, aby sme sa čakaniu a zbytočnému motaniu na schodoch vyhli.

Po ceste nahor nás bude čakať niekoľko terás, z ktorých je krásny výhľad na okolitú krajinu. Podobné nádherné výhľady len tak ľahko ešte niekde neuvidíte, preto majte foťák nabitý a poruke!

​Ľúbostné grafity #

Počas výstupu nám budú ešte na jednej zastávke kontrolovať lístky, preto nás tu opäť bude čakať náš lokálny sprievodca, ktorý sa o všetko postará. Je to práve v úseku, kde si budeme môcť ísť prezrieť zaujímavé tunajšie nástenné maľby.

Sú to pozoruhodné akty, ktoré zdobia jednotlivé časti skaly, a rozhodne stoja za návštevu. Je tu však zakázané fotiť i nakrúcať videá, takže si toto miesto budeme musieť uchovať „iba“ našich pamätiach, no o to viac ho precítime.

Nahor k nim vedie jedno točité schodisko, a späť zasa ďalšie. Ním sa napojíte opäť na cestu, ktorá vás popri zrkadlovej stene prevedie na jednu z terás tesne pod vrcholom skaly.

Zrkadlová stena dnes už nemá efekt zrkadla, no sú v nej uchované rôzne vzácne verše a odkazy minulosti, ktoré sa tu za stáročia nazbierali. Dnes je často stena označovaná pod veľmi jednoduchým názvom - ako „Stena s grafity“.

Po stopách levích láb #

Posledný úsek schodov je zdobený impozantnými levími labami. Tie dnes už len odkazujú na dávnu minulosť a obrovskú sochu leva, ktorá kedysi strážila toto miesto. Napokon, podľa nej pamiatka dostala svoj názov - Levia skala.

Na poslednom úseku sú vybudované železné schody, výstup po nich vám zaberie približne 10 až 15 minút. Po ich zdolaní sa konečne dostanete na samotný vrchol skaly, kde vás čakajú jednotlivé terasy s nádherným výhľadom.

V minulosti sa práve na samotnom vrchole rozprestieral kráľovský palác z 5. storočia, spolu s ďalšími budovami, ba dokonca aj kráľovským bazénom. Po týchto stavbách tu dnes nájdeme už iba ruiny, no aj tak si vieme pri pohľade na ne predstaviť tú veľkoleposť Sigiriye v časoch jej najväčšej slávy.

Nezabudnuteľné výhľady #

V diaľke na horizonte rozoznávame miesta, ktoré sme už na našom zájazde navštívili, prípadne nás to ešte len čaká. Zlatá socha Budhu sa trbliece na úbočí pod skalným chrámom v Dambulle ako významný referenčný bod.

Ak sa vykloníme zo skalnej terasy, máme pod nohami 182 metrov vzduchoprázdna a až potom rajské záhrady s dodnes fungujúcim systémom fontán. Cez ne sme na začiatku prechádzali. Ich niekdajšiu krásu a majestátnosť si vieme teraz lepšie predstaviť zhora.

Tak tomuto sa povie výhľady za odmenu!
Foto: Robert Taraba — BUBO

V časoch najväčšej slávy tu bol kráľovský palác aj s bazénom. z histórie Sigiriye

Sigiriyu zdoláme spolu na zájazdoch:

Spoznajte Srí Lanku so sprievodcami vyškolenými v BUBO Cestovateľskej Akadémii a ulovte zážitky s najscestovanejšími Slovákmi, ktorí boli na Srí Lanke prvýkrát ešte v minulom tisícročí.

Po tom, čo si prezrieme samotný vrchol pamiatky a pokocháme sa tunajšou krásou, vytvorenou prakticky zo stuhnutej magmy vyhasnutej sopky, sa stretneme pri levích labách, a spoločne sa vydáme cestou späť. Tentoraz využijeme druhú cestu, ktorá vedie dole a privedie nás pohodlne až na parkovisko, kde nás už bezpečne čaká náš BUBO autobus.

Cestou máte možnosť kúpiť si príjemné tunajšie prekvapenie - krabičku s tajným otváraním, ktorej mechanizmus vám predavač ochotne vysvetlí. Nakúpite tu aj iné suveníry alebo budete mať chuť zastaviť sa a pozrieť si exotické kobrie tance?...

Oproti nám sa týči aj Pidurangala Rock. Ďalšia skvelá vyhliadka.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Pidurangala alebo najkrajší výhľad na Sigiriyu

Pokiaľ chcete uloviť ešte nejaký unikátny zážitok na Srí Lanke, odporúčame výstup na Pidurangala Rock. Táto skala, nachádzajúca sa len kilometer od Sigiriye, ponúka fantastický 360-stupňový výhľad na okolitú krajinu, pričom dominantu tvorí ikonická Sigiriya.

Túra na vrchol Pidurangaly, ktorá trvá približne 20 minút, je krátka, ale intenzívna – schody striedajú boulderingové pasáže. Odporúčame vyraziť pri východe slnka. Vstupné je v tomto prípade len 500 LKR (cca 2,5 eura), čo je skvelá alternatíva pre tých, ktorí hľadajú zážitky za rozumnú cenu.

Nezabudnite na vhodnú obuv, vodu a sarong na prekrytie pred vstupom do budhistického chrámu na začiatku túry. Z tohto miesta zažijete tie vôbec najkrajšie možné výhľady na Sigiriyu a skalu zase precítite úplne inak.

Sedíme na Pidurangala Rock sa užívame si výhľady na Sigiriyu.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Kde sa najesť po zostupe? #

Očarení mágiou starobylého miesta s nádhernými prírodnými kulisami sa dolu opäť dostávame do reality. Hneď po prehliadke sa vyhladnutí po výstupe a všetkých tých zážitkoch presúvame do reštaurácie, kde BUBO odporúča skvelé dary mora.

Ide o podnik zvaný New Sigiri Restaurant. Vo svojom repertoári má bohatý výber domácej aj západnej kuchyne. Ochutnať tu môžete napríklad miestne kraby, langusty, krevety, kalamáre či steak z tuniaka.

Ak však nie ste fanúšikmi darov mora, nezúfajte. Odporúčame vám vyskúšať srílanskú klasiku, tzv. kottu. Ide o posekanú placku z prosnej múky s kuracím mäsom a zeleninou.

Ďalšie tipy na reštaurácie v okolí Sigiriye:

  • Reštaurácia Pradeep – tu máte na výber skutočne z obrovského množstva karí. Ryža a karí s roti vás vyjdú na menej ako 2,5 eura. K tomu dostanete aj šťavnaté srílanské ovocie ako dezert.
  • Shenadi – ryža a karí s roti ešte o euro lacnejšie. Naozaj platí, že na Srí Lanke dostanete veľa za málo peňazí.
  • Ahinsa – spravia vám tu výborné sendviče a ovocný šalát

Nádherná srílanská zeleň všade navôkol.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

A potom už nasleduje zaslúžený oddych, počas ktorého môžete rozjímať nad dojmami z tohto magického miesta – jednej z najpozoruhodnejších „hračiek“ matky prírody, ktorá nechala uprostred ničoho vyrásť do výšky túto nádhernú skalu a poskytuje tak stovkám turistov z celého sveta nezabudnuteľné pohľady...

Ak sa vám páči naša snaha, cítite, že blog ide viac do detailov, autor vie o čom hovorí a môj hlas aj keď som iba umelá inteligencia bol pre vás príjemný, dajte vedieť svojim známym a začnite naše blogy odoberať. Ďakujem a verím, že sa o chvíľu budeme opäť počuť.

Robert Taraba

Robert Taraba

Robert Taraba

Robo si vás podmaní svojím šarmom, ochotou aj znalosťami. Už počas vysokej školy odišiel študovať do nórskeho Trondheimu, kde si zamiloval celú Škandináviu. Aj preto sa do severských krajín vracia každý rok a je neustále hnaný túžbou objavovať nové miesta. Cestovanie a fotografia sú jeho veľkou vášňou a bez svojho fotoaparátu sa nepohne ani na krok. Na svojich fotografiách sa snaží uchovať čaro výnimočných miest, okamihov a ulovených zážitkov. Izolované krajiny, ktoré sú menej navštevované a miesta ako Vanuatu, Bangladéš, či Bhután patria k jeho najobľúbenejším. Miluje všetky kontinenty pre rozmanitosť ich kultúry a rôznorodosť prírodných krás. Brázdi s vami prašné cesty južnej Afriky, obdivuje safari v Keni či Tanzánii, hrá sa s lemurmi na Madagaskare a to všetko s fotoaparátom v ruke. Čaro budhistických krajín a ich filozofia si ho podmanila už pred rokmi. Miluje kuchyňu Indie, či Juhovýchodnej Ázie, ale rád si vychutná aj novozélandské Flat White s výhľadom na Južné Alpy. Rozmýšľate, ako urobiť ten najlepší dovolenkový záber? Ako odfotografovať váš najkrajší západ slnka v živote? Zachytiť autentické zábery domorodých kmeňov, leva pri love či zebru na úteku? Spýtajte sa Roba. Keď mu je v Afrike, či v Ázii horúco, chladí sa na jeho milovanom Islande.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Špicbergy - Rusi a ľadové medvede

Zo zájazdu:

Robert Taraba

Posledná úprava článku | Prečítané: 1414

Mohlo by Vás zaujímať

Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
Zvieratá Srí Lanky
Prémiový blog

Prémiový blog Zvieratá Srí Lanky

Srí Lanka je ostrovná tropická krajina s bohatou vegetáciou, plná vodných nádrží, rezervoárov, priehrad, kanálov a riek, obklopená Indickým oceánom…

Martin Ferenčík 35 min. čítania
Polonnaruwa - mesto kultúrneho trojuholníka
Polonnaruwa

Polonnaruwa Polonnaruwa - mesto kultúrneho trojuholníka

Polonnaruwa je nádherným historickým mestom, ktoré sa nachádza v strednej časti Srí Lanky a tvorí jeden z vrcholov kultúrneho trojuholníka ostrova.…

Robert Taraba 23 min. čítania
Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka
Blog

Blog Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka

Uhádnete, kam cestujú Slováci do exotiky? Vybrali sme 10 ciest a tipov na ideálny termín exotickej dovolenky v roku 2025. Trafíte sa do správnej…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania
Osem UNESCO lokalít Srí Lanky - čo pri nich zažiť?
Blog

Blog Osem UNESCO lokalít Srí Lanky - čo pri nich zažiť?

Vedeli ste, že Srí Lanka má na zozname svetového dedičstva UNESCO osem lokalít? Patrí medzi ne šesť kultúrnych pamiatok a dve prírodné. Na zozname…

Viktor Háber 11 min. čítania
História Srí Lanky - králi, krv a krivdy
Blog

Blog História Srí Lanky - králi, krv a krivdy

Keby vám niekto pred 30. rokmi povedal, že cestuje na Srí Lanku, buď by ste netušili, kde sa nachádza, alebo by ste sa zhrozene pozreli známemu do…

Maria Suzanne Philp 35 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

16 dní

Trvanie

7623
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2687 4405€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

25 dní

Trvanie

5130 6750€
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3457 4939€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.