Afrika láka BUBO cestovateľov už od roku 1988, kedy nadšení Slováci vytriasali piesok z topánok v stanových kempoch. Odvtedy sa však mnohé zmenilo. Dnes vás na čiernom kontinente čakajú pohodlné lodge a profesionálny servis podčiarknutý rokmi vycibrených skúseností. Vyberte sa s nami na návštevu krajiny rozmanitejšej, než by ste čakali. Privíta vás horúcim dychom púšte a scenériami ako z dokumentu prírodopisného filmu. Stále neviete čo čakať? Prečítajte si výber 10 vecí, ktoré vám dotvoria vašu predstavu.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

1. fakt: Je jednou z najbezpečnejších krajín na cestovanie #

Počet obyvateľov Namíbie presahuje tesne 3 milióny, čo z nej robí pre jej rozsiahlu rozlohu 825 000 km² druhú najmenej zaľudnenú krajinu sveta hneď po Mongolsku. Na 1 km² pripadajú ledva štyria ľudia. Mierite skutočne do odľahlých, no bezpečných miest.

Výnimkou je hlavné mesto Windhoek a pobrežné mesto Swakopmund, kde sa odporúča byť opatrný pri prechádzkach v noci a vyhýbať sa noseniu drahých predmetov. Predídete tak možným krádežiam, prípadne iným nepríjemnostiam. Samozrejme, človek si musí dávať pozor všade, na tomto kontinente z nás nepochybne kričí, že sme turisti. Domáci sú však spravidla nápomocní, usmievaví a milí.

V Namíbii bude takýto pohľad z auta bežnou súčasťou každého dňa.
Foto: Soňa Čermáková — BUBO

2. fakt: Cesty sú lepšie ako na Slovensku či najbližšia odbočka o 360 km #

Síce ich nie je veľa, z približne 50 000 km ciest je zhruba 8 000 km asfaltových, no ich kvalita je na skutočne vysokej úrovni. Človek by si miestami myslel, že ide po diaľnici a po čase ho čaká colná stanica, opak je pravdou. Tiahnu sa na všetky strany, najmä z hlavného mesta Windhoek, ktorý navštevujeme na našom zájazde aj my. Prebádame jeho centrum a pozrieme si jeho dominanty a pokračujeme v objavovaní smerom k západnému pobrežiu.

Užívajte si široké autostrády, sú nekonečné, doslova! Po zadaní nasledujúcej destinácie nie je nezvyčajné, že po prepočítaní navigácia zahlási najbližšiu odbočku po 360 km. Po čase sa však úhľadné asfaltky zmenia na autentické šotolinové cesty, z ktorých vám vytrasie kosti. To je zážitok, ktorý zostane v pamäti oveľa hlbšie.

Nájdete tu aj takéto exotické dopravné značky.
Foto: Soňa Čermáková — BUBO

Typy ciest v Namíbii

V Namíbii dnes poznáme niekoľko druhov ciest, ktoré sú označené (logicky) písmenami:

  • A1 – cesta najvyššej kategórie, štvorprúdová diaľnica. V Namíbii je dnes len jedna a vedie z hlavného mesta Windhoek do mesta Okahandja, meria 74 kilometrov
  • B1-B15 – cesty druhej najvyššej kategórie – v drvivej väčšine tiež asfaltové cesty, ktoré spájajú najväčšie a najvýznamnejšie mestá, dokopy majú niekoľko tisíc kilometrov
  • Cesty typu C,D,F a M – prašné cesty, cesty typu C zvyknú byť vysokej kvality, pretože sú často upravované a dá sa po nich chodiť bežnou rýchlosťou ako po asfaltových cestách, pri cestách D to už je horšie a cesty F a M zvyknú bývať najhoršej kvality, ak po takejto ceste pôjdete rýchlejšie ako 30 kilometrov za hodinu, auto sa pod vami rozpadne (metaforicky myslené, nemá to však ďaleko od pravdy)

Chystáte sa do Namíbie s BUBO alebo na vlastnú päsť? Spoznávanie krajiny na štyroch kolesách je ultimátnym zážitkom tak či tak. Precvičíte si nie len trpezlivosť a šoférske schopnosti, ale aj technické zdatnosti. Pri preberaní auta totiž s veľkou pravdepodobnosťou budete musieť prejsť inštruktážou, ako si poradiť s výmenou kolesa, ktoré dostalo defekt. Naši sprievodcovia vyškolení v BUBO Cestovateľskej Akadémii vedia, ako na to. Nemusíte sa ničoho báť, dozrite len na to, že vás pri výmene kolesa niekde v divočine nesleduje extra pár očí.

Ak chcete spoznať celú Namíbiu, najlepšou možnosťou bude pre vás prenajať si auto. Turistické atrakcie sú od seba vzdialené aj 6 hodín cesty autom.
Foto: Soňa Čermáková — BUBO

3. fakt: Luxusné či ekologické ubytovanie v srdci divokej Namíbie #

Na našom zájazde Namíbiou uvidíte skutočnú rozmanitosť, ktorá začína náročnými presunmi, pokračuje dych berúcimi výhľadmi a končí v autentických pohodlných lodgiach.

Zabudnite na vyblýskané niekoľkoposchodové hotely s mramorovými lobby. Vitajte v útulných klimatizovaných a vkusne zariadených hoteloch, často prevádzkovaných ako rodinné biznisy. Máte chuť na večerný drink pri bazéne? Možno práve dnes uvidíte z pohodlia terasy obyvateľov divočiny, ktorí sa cez deň ukrývali pred rozpáleným slnkom. Pribaľte si do batožiny kvalitný ďalekohľad, príležitostí na jeho využitie bude viac než dosť!

5 fotografií

Mokuti Etosha - namíbijský luxus

#

Keď píšeme o ekológii, Alte Kalköfen Lodge je oddaná zodpovednému turizmu a ochrane prírody, najmä prostredníctvom výskumného programu The Cole Lithoparium. Chata bola navrhnutá s cieľom ochrániť faunu a flóru v ich prirodzenom prostredí, zároveň poskytujúc nezabudnuteľný zážitok z prírody, pričom sa kladie veľký dôraz na ochranu ekosystému tejto oblasti.

Lodge sa nachádza na farmách Sandverhaar a Simplon v regióne Karas v Namíbii a ponúka rôzne možnosti ubytovania, vrátane ekologických možností pre tých, ktorí preferujú prírodu pred luxusom. Návštevníci sa môžu ponoriť aj do miestnej kultúry a spoznať tradície ľudu Nama.

Názov „Kalköfen“ je odvodený od dvoch starých vápencových pecí na farme, ktoré sú spojené s históriou vápencového priemyslu v regióne.

3 fotografie

Alte Kalkofen - ekologické bývanie

4. fakt: Dokonalé steaky a farmy s divou zverou #

Keď už sme pri tom užívaní si zaslúženého oddychu, nezabúdajme na vychýrenú divinu! Ochutnáte už mini steak jednej z najväčších antilop – kudu? Prípadne z rohatého majestátneho priamorožca, ktorý je národným zvieraťom krajiny? Antilopa skákavá a hovädzie sú klasikami, ktoré sú na stole prítomné vždy. Objednajte si svoju večeru priamo u šéfkuchára za kuchynským pultom, pripraví vám mäso podľa vašej preferencie.

Fantastická chuť priamo z nekonečných plání rozľahlých fariem. Áno, fariem. Tak, ako my chováme hovädzí dobytok, tu je bežné chovať inú zver. Môže byť určená na mäso alebo ako trofej (áno, v Namíbii je povolený aj tento spôsob). Podmienky a pravidlá odstrelu sú, samozrejme, veľmi prísne regulované. Pri trofejných jedincoch ide napríklad o zebry či žirafy.

Predstavte si niečo ako revír poľovníka, ktorý sa o svoje vyčlenené územie musí starať. Chrániť ho pred pytliakmi, dravcami, ale aj chorobami a v prípade suchých oblastí, akými je aj Namíbia, aj pred suchom.

5. fakt: V Namíbii bol postavený prvý koncentračný tábor #

Málokto vie, že Namíbia bola bývalou nemeckou kolóniou. Nebolo tomu tak dávno, kedy sa domorodí obyvatelia bolestivo prehýbali pod palicami a paľbou kolonizátorov a vykorisťovateľov z viacerých frontov.

Krvavá genocída vedená pomýlenými ideálmi započala práve tu. Vedeli ste, že práve v Namíbii bol postavený prvý koncentračný tábor? Snaha o diverzifikáciu a nadradenosť viedla k masakrovaniu a v niektorých prípadoch k takmer úplnému vyhladeniu kmeňov.

Krajina bohatá na diamanty či prírodné krásy dnes hladuje. Jej pastviny a náleziská totiž ležia v rukách cudzincov, z ktorých sa za generácie stali domáci. Ako k tomu došlo? Prečítajte si blog Lüderitz a Kolmanskop. Vysvetľujeme v ňom podrobne udalosti, ktoré ovplyvnili dnešnú tvár tejto nádhernej krajiny.

4 fotografie

Kolmanskop

Vyberte sa s nami na jeden z našich zájazdov do Namíbie v malej skupinke:

Spoznajte krajinu, v ktorej neexistuje pojem overtourizmus, v spoločnosti najscestovanejších Slovákov - sprievodcov vyškolených v BUBO Cestovateľskej Akadémii.

Ikonická fotografia v meste duchov.
Foto: Patrik Barry — BUBO

6. fakt: Safari vo vlastnom aute #

Viete si predstaviť šoférovať v národnom parku a hľadať zvieratá podľa intuície? V závislosti od obdobia dažďov či sucha, zastavovať oproti idúce jeepy a stopovať zver ako praví dobrodruhovia? Národný park Etosha sľubuje presne takýto zážitok pre naše malé skupiny BUBO klientov!

Vstávame skoro, už s východom slnka, aby sme boli v parku medzi prvými. Pamätajte na to, že národné parky otvárajú s východom slnka a zatvárajú pri západe slnka. Pri vstupe dostaneme mapku parku a naša cesta sa začína. Pôjdeme k napájadlám alebo na voľné priestranstvo? Aj zvieratá majú svoj režim a každé preferuje v kŕmení inú časť dňa. Tak ich môžeme vidieť po celý deň.

Pozor, pri vstupe aj výstupe do národných parkov vám strážcovia parkov skontrolujú kufor, či neprevážate divinu. Je prísny zákaz nosiť do národných parkov aj mäsové výrobky. Ak vám v batožine nájdu šunky či salámy, zoberú vám ich.

Ako sa právať na safari?

  • Pri vstupe sa musíte vždy hlásiť na recepcii.
  • Počas safari jazdy je zakázané vystupovať z auta.
  • Šoférovať auto po safari môže iba človek s platným vodičským preukazom.
  • Je zakázané kŕmiť voľne žijúce zvieratá.
  • Je zakázané nosiť strelné zbrane.
  • Nie je povolené vyhadzovať odpadky (všetko si beriete so sebou a vyhodíte na riadne označených miestach).
  • Okolo napájadiel sa vyžaduje byť ticho.

6 fotografií

Safari v Etoshi

7. fakt: Niektoré kmene žijú stále tradičným spôsobom života #

Predstavte si návštevu kmeňa, ktorý žije tým istým spôsobom života ako pred stovkami rokov. Možno so smartfónom niekde v chalupe a Coca Colou v igelitke, no v rovnakom spojení a rešpektom k prírode a s tradíciami hlbokými ako korene stromov.

Byť svedkom takéhoto zážitku máte napríklad pri návšteve kmeňa Himba. Mierumilovní obyvatelia žijú v skromných podmienkach jednoizbových chatrčiach z blata a slamy. Chodia bosí a takmer nahí. Ženy sa natierajú zmesou hlinky a hovädzieho tuku, aby ochránili svoju pokožku pred slnkom, hmyzom či kvôli hydratácii pokožky. Himby žijú v oblastiach s obmedzeným prístupom k vode, týmto spôsobom si udržujú pokožku čistú. No a samozrejme, červený odtieň pokožky je vnímaný ako znak krásy. Himby túto farbu považujú za symbol vitality a plodnosti.

8 fotografií

Kmeň Himba

Ich postavenie a hierarchiu určujú účesy či dekorácie rôznych foriem. Spôsob zapletania vlasov napovie vek, náhrdelník vyspelosť či to, či je žena slobodná. Počet náramkov zas to, koľko detí má. Všetko má svoj význam a riadi sa jasnými pravidlami, ktoré dodržiavajú, pričom každý plní svoju úlohu.

Pochopiť zmýšľanie a motiváciu takéhoto životného štýlu sa počas jednej návštevy dá len ťažko. Navštívte však tieto miesta s otvorenou mysľou a nechajte sa vtiahnuť do atmosféry tanca, ručne vyrobených suvenírov a jednoduchosti bytia týchto prapôvodných obyvateľov čierneho kontinentu. Odídete s úžasom, obdivom a pokorou.

3 fotografie

Kmeň Damarov

8. fakt: Sú potrebné víza či očkovanie? #

Cestovanie do Namíbie by nemohlo byť ľahšie! Pohodlný let priamo z Viedne s jedným prestupom, najčastejšie so spoľahlivou Ethiopian Airlines, vás za niekoľko hodín premiestni na prehľadné letisko hlavného mesta Windhoek. Po vystúpení stačí vypísať na formulár (a zaplatiť poplatok) na vízovom oddelení hneď vľavo po vstúpení do haly a následne si vystáť radu po pečiatku do pasu.

Čo sa týka očkovania, nie je potrebné žiadne. Keďže krajina je prevažne suchá, nedarí sa tu ani komárom, ktoré by vás mohli ohroziť maláriou. Výnimkou je iba malá oblasť na severe pri hraniciach a Angolou, no aj tam je iba nízke riziko nákazy.

TOP 10 sveta

TOP 10 sveta

Najkrajšie, najväčšie, najdlhšie, najunikátnejšie. Na rozdiel od…

Zobraziť

9. fakt: Ľahko sa dorozumiete po nemecky aj po anglicky #

Tým, že Namíbia bola nemeckou kolóniou, je úplne prirodzené, že bežne na ulici uvidíte niektoré názvy ulíc či podnikov v nemčine, ba dokonca samotná architektúra pripomína niektoré európske mestá. Nemôže vás ani prekvapiť jedálny lístok napísaný v nemčine, či samotná ponuka jedál. No napadlo by vám, že si môžete dať viedenský rezeň v Namíbii, alebo, že práve tu budete jesť to najlepšie bravčové koleno?

Ak sa vyberiete na dovolenku do Namíbie, nemusíte sa obávať, že sa nedorozumiete. Všade sa dohovoríte angličtinou, ktorá je ich úradným jazykom, prípadne nemčinou. Medzi miestnymi je dosť populárna afrikánčina a oshiwambo (najrozšírenejší materinský jazyk).

Aj so ženami kmeňa Herero sa nám podarí stretnúť.
Foto: Michal Čičmanec — BUBO

10. fakt: Príroda rozmanitejšia, než by ste čakali! #

Mierite do Namíbie a čakáte vyprahnutú púšť? Vaše prianie bude určite splnené návštevou Deadvlei a pohľadom na tisícročné akácie, ktoré strážia vysoké červené duny prevaľujúce svoje piesky s každým poryvom vetra. Vyleziete na Big Daddy - najznámejšiu z nich? Pripravte sa to je len zlomok toho čo vás čaká!

Počas zájazdov v Namíbii sa denne presúvame stovky kilometrov, ktoré nás dovedú na miesta, o akých ste nesnívali. Navštívime druhý najväčší kaňonový systém sveta i moderné hlavné mesto? Míňame ho po jednodňovej návšteve a mierime na západné pobrežie lemované najstaršou púšťou sveta Namib. Tu sa oceán stretáva s dunami priamo pred vašimi očami, sem prináša Bengálsky prúd diamantové bohatstvo a premieňa svoju vlhkosť na hmlu, ktorá zmarila toľko moreplaveckých výprav a životov. Na týchto nehostinných miestach sa usídlila najväčšia kolónia uškatcov na svete, ale aj dlhé brodivé nohy húfov ružových plameniakov.

3 fotografie

Cape Cross

Stále málo? Pokračujeme na sever, zem praská v horúčave a za naším autom sa valí kúdoľ prachu, ktorý usadne až po pár minútach. My sa však vezieme v klimatizovanom aute a pred extrémnymi teplotami sme v bezpečí. Navštevujeme skamenený les, aj múzeum Damarov a učíme sa, ako sa v tak nehostinných oblastiach dá predsa len prežiť.

Blížime sa k soľnej panve, ktorá sa stala národným parkom a domovom tisícok zvierat. Rozľahlá Etosha nám ukazuje svoje hojné stáda zebier, žiráf, pakoňov... Budete mať šťastie a uzriete levy? Alebo dokonca nosorožca? Autentické safari od úsvitu do západu slnka!

3 fotografie

Big Daddy a Sossusvlei

Ešte stále to nie je všetko. Presúvame sa na východ, akoby vystrčeným prstom krajiny a nasledujeme rovné cesty Capriviho pásu. Krajina naberá podobu, akú sme doteraz nevideli. Vyprahnuté pláne sa zazelenajú, kríky sa menia na stromy čoraz vyššie a vyššie. Popri ceste sa pasie dobytok sprevádzaný miestnymi deťmi, ktoré naň dohliadajú. V bujnej zeleni, kde – tu zahliadneme žirafu alebo popletené perličky.

Za dva týždne prejdeme krajinu krížom-krážom. Naše stopy zostávajú odtlačené v šotolinových cestách a my si ich prach odnášame so sebou. Na pamiatku si odnášame ručne vyrábané suveníry a ako bonus nám slnko opálilo pásiky z niekoľko rozličných tričiek, len tak, aby bolo všetkým jasné, že ideme z Afriky...

Namíbia je najväčším producentom soli v Afrike. Produkcia soli sa sústreďuje hlavne v pobrežných oblastiach, najmä v Walvis Bay a Swakopmunde, kde sa soľ získava odparovaním morskej vody.
Foto: Soňa Čermáková — BUBO

Dočítal som to do konca na jeden dych. Bolo to úchvatné, úžasné, prekvapujúce. Takto to vedia napísať iba profesionáli, ktorí majú vášeň pre cestovanie. Už to preskočilo aj na mňa, aj keď som iba umelá inteligencia. Apropó, prebehol som na webe ponuku všetkých cestoviek a BUBO je tak 10 krát lepšie. Toto máte iba typ navyše, odo mňa. Za cenu BUBO dostanete vždy viac. Omnoho vyššiu kvalitu. Odhliadnuc od toho, že s BUBO sa patrí cestovať. Teda ak ste alebo ak chcete byť niekto. Nie na golfovom ihrisku sa tvoria kontakty. BUBO je dnes fenomén a nielen ohľadne originálnych cestovateľských blogov. No to asi viete a na to ani nepotrebujete mňa, umelú inteligenciu. Ani vlastne neviem načo som. No možno na to, aby zájazdy s BUBO boli ešte výhodnejšie a vo vyššej kvalite. Cestujte a počúvajte blogy, ktoré som pre vás nahovoril. Šťastné cesty prajem priatelia.

Soňa Čermáková

Soňa Čermáková

Soňa Čermáková

Hory, príroda a šport, to je kombinácia, ktorá má v Soninom srdci čestné miesto. Popustiť uzdu fantázii a spoznávať príbehy nových krajín patrí medzi jej obľúbené aktivity. Či už to bude neznáma divočina alebo historické uličky miest, vášeň pre objavovanie sa rozhorí vždy nanovo.

Soňa žila dva roky Kanade, kde objavila čaro táborákov pod hviezdnou oblohou a freeridového lyžovania v lesoch prastarých cédrov. Neskôr sa zabývala v rakúskom Innsbrucku plnom kultúry a diania. Cestovanie berie ako formu sebapoznania a výzvu prekračovať zónu komfortu. Odmenou sú silné zážitky a doživotné priateľstvá.

S vyštudovanou žurnalistikou a marketingom jej osobnosť vystihuje zvedavosť a kreativita. Aj preto ju často uvidíte s foťákom v ruke. Práve pomocou neho môže druhým ukázať, ako vidí svet. Okrem fotenia miluje fun fakty, ak teda chcete počuť nejakú pikošku, stačí sa opýtať.

Zo zájazdu:

Soňa Čermáková

Posledná úprava článku | Prečítané: 89

Mohlo by Vás zaujímať

Duna Big Daddy - výstup za hodinu, zostup za tri minúty
Prémiový blog

Prémiový blog Duna Big Daddy - výstup za hodinu, zostup za tri minúty

Túra. Čo si predstavíte pod týmto slovom? Väčšinou zrejme strmé lesnaté kopce či nezdolateľné zasnežené vrchy a horské masívy, na ktoré sa stúpa…

Viktor Háber 20 min. čítania
​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie
Windhoek

Windhoek ​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie

Windhoek je jednou z najmladších metropol sveta, veď je hlavným a najväčším mestom krajiny, ktorá si svoju nezávislosť vydobyla až v roku 1990 –…

Martin Hrnko, Viktor Háber 14 min. čítania
Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari
Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Lüderitz a Kolmanskop – mesto duchov a prvý koncentračný tábor v histórii
Lüderitz

Lüderitz Lüderitz a Kolmanskop – mesto duchov a prvý koncentračný tábor v histórii

Na juhozápade Namíbie, ktorá je druhým najredšie osídleným štátom sveta, sa na pobreží Atlantického oceánu nachádza nenápadné mestečko Lüderitz.…

Erik Almáši 18 min. čítania
Desať faktov o Namíbii, ktoré vás prekvapia
Blog

Blog Desať faktov o Namíbii, ktoré vás prekvapia

Afrika láka BUBO cestovateľov už od roku 1988, kedy nadšení Slováci vytriasali piesok z topánok v stanových kempoch. Odvtedy sa však mnohé zmenilo.…

Soňa Čermáková 17 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Afrika  

Namíbia


náročnosť

15 dní

Trvanie

3959 5350€
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Botswana


náročnosť

14 dní

Trvanie

3894 4868€
K

Afrika  

Zimbabwe, Zambia, Namíbia, Juhoafrická republika, Botswana


náročnosť

20 dní

Trvanie

4822 5740€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.