Londýn pre pokročilých - skryté poklady mesta

Londýn pre pokročilých - skryté poklady mesta

Čarovné miesta, ktoré oko bežného turistu prechádzajúceho sa Londýnom nikdy neobjaví. Takzvané "hidden gems" či skryté poklady destinácie. Pri bežnej poznávacej návšteve akéhokoľvek mesta sa stretneme s takpovediac “povinnou jazdou” tých najznámejších pamiatok a o tom, o čo sme prišli, sa často dozvieme až neskoro. V tomto blogu vám predstavím tipy na Londýn pre pokročilých. Niečo, čo ľudia nevyhľadávajú.

Londýn Počasie

slabý dážď

slabý dážď

9°C

Predpoveď 28.Mar

Východ slnka 06:46

Západ slnka 19:25

Dážď 2.16mm

Vďaka tejto téme sa detailnejšie pozrieme na zopár miest (rozhodne nie všetky!), ktoré sa dajú vidieť v Londýne, avšak okrem obligátnych pamiatok z predchádzajúcich blogov či tipov, ktoré nájdete na bežných stránkach. V Londýne sa BUBO pohybuje dlhodobo, a tak poznáme neznáme kúty, ktoré vám vyrazia dych.

Naše (klasickejšie) tipy na Londýn nájdete v blogu Londýn - pamiatky a tipy.

God's Own Junkyard

God’s Own Junkyard #

Prehliadku skrytých pokladov začneme hlboko vo východnom Londýne - vo štvrti Walthamstow. Tu, ďaleko od overturizmu centra mesta, nájdeme jedno z obľúbených miest lokálnej komunity - God’s Own Junkyard. “Domov najsexi neónových nápisov” - svojrázne múzeum neónov pomenované podľa kritického ľavicového románu od Petera Blakea. Múzeum založil prijemný chlapík menom Chris Bracey, známy aj ako "Neon Man."

Chris zbiera neóny už takmer 40 rokov a v jeho zbierke sa nachádzajú okrem iného aj nápisy použité vo filmoch ako Batman či Charlie a továreň na čokoládu.

Okrem múzea možeme v tomto industriálne pôsobiacom areáli nájsť aj niekoľko mikropivovarov, kde sa po prehliadke neónov možeme príjemne osviežiť lokálnym pivom. Odporúčam vyskúšať niektorý zo sezónnych špeciálov. Často je vyrobených len niekoľko sudov a várka sa málokedy zopakuje. V lete tu môžeme objavovať najmä svetlé pivá, ktorým dominujú ovocné chute. V chladnejších mesiacoch skôr v Británii tradičný dark, ale prípadne aj porter.

Čo sú tzv. "Hidden Gems"

Sú svätým grálom cestovateľov. V dobe internetu však mnohé z nich strácajú svoje čaro a v krátkom čase sa z nich stávajú "prevarené" lokality plné turistov. BUBO je však aj vďaka vyše 30-ročným skúsenostiam a pestovaním kontaktov priamo v destináciach schopné tomuto trendu čeliť, nájsť ešte internetom málo známe lokality, a tak svojim zákazníkom poskytnúť jedinečné zážitky. 

Výhľad na panorámu Londýna z Point Hill.

Výhľad na panorámu Londýna z Point Hill.

Point Hill #

Prekročíme Temžu (na východ od Tower Bridge je tento úkon trošku komplikovanejší) a vstúpime do pulzujúcej štvrte Greenwich v juhovýchodnom Londýne. Miestny Greenwich Park je v povedomí väčšiny návštevníkov Londýna zapísaný najmä ako miesto, kde sa dá stáť na západnej aj východnej pologuli naraz. Ponúka však oveľa viac.

Keď sem prídeme v správnom období, najlepšie okolo apríla a zájdeme hlbšie do parku, v jeho juhozápadnej časti nájdeme uličku “Greenwich Cherry Blossom,” kde sa môžeme prejsť pod nádherne rozkvinutými sakurami. V juhovýchodnej časti parku je dobrá šanca naraziť na miestne jelene.

Západne od Greenwich Parku, po krátkej prechádzke cez rezidenčnú štvrť, nájdeme drobný parčík Point Hill - ponúkajúci jeden z najkrajších a najobsiahlejších výhľadov na Londýn. Okrem londýnskych mrakodrapov odtiaľto možeme zazrieť aj superznáme pamiatky Tower Bridge a St. Pauls Cathedral.

3 fotografie

Sakury v Greenwich Parku

Prechádzam sa Londýnom už 30 rokov a každý deň objavím niečo nové. Sir Walter Besant

St. Dunstan in the East
Foto: archív — BUBO

St. Dunstan in the East #

Z východného Londýna sa presunieme priamo do centra - neďaleko Tower Bridge a Tower of London, kde miliónom turistov priamo pod nosom uniká krásne a atmosferické miesto, ktoré na vás dýchne históriou dávno minulou, ale aj tragédiami pomerne nedávnej doby. 

Kostol St. Dunstan in the East postavený okolo roku 1100, vážne poškodený počas Veľkého londýnskeho požiaru v roku 1666, zrekonštruovaný začiatkom 18. storočia a opäť zničený v roku 1941 počas nemeckého bombardovania.

3 fotografie

St. Dunstan in the East

V 60. rokoch minulého storočia sa mesto rozhodlo, že kostol sa (na rozdiel od svojho bezprostredného okolia) opäť rekonštruovať nebude a namiesto toho sa stane verejným parkom.

A tak St. Dunstan zostal malou spomienkou na jedno z najtemnejších období našich dejín. Tichá záhrada priamo v centre mesta, na jar plná kvetín, na jeseň s krásnymi farbami, skrytá v uličkách, kam neznalý turista nezablúdi.

St. Katharine Docks
Foto: archív — BUBO

St. Katharine Docks #

Opäť priamo v centre, doslova zopár metrov od Tower Bridge, nájdeme jedinú marínu v centre Londýna, ktorá vznikla v 60. rokoch 20. storočia na základoch bývalých nákladných dokov. 

Doky svätej Kataríny, otvorené v roku 1828, bývali jedným z najrušnejších dokov svojej doby a dovážal sa sem najmä luxusný exotický tovar ako rum, korenia, alebo parfémy.

Príchodom väčších moderných lodí sa však stali ťažko dostupnými, a tak boli v roku 1968 zatvorené a dnes je z nich štvrť s luxusnými hotelmi, bytmi aj reštauráciami.

Po príjemnej prechádzke cez marínu odporúčame dať si pintu bitteru v The Dickens Inn - historickom pube postavenom začiatkom 18. storočia. Každý piatok na obed sa tu možete zastaviť aj na pravidelnom street food trhu a ak budete mať štastie, uvidíte štart regaty, prípadne cesty okolo sveta na plachetnici, ktoré tu často začínajú.

Ak prídete v septembri, môžete sa zúčastniť na pravidelnom festivale klasických lodí.

Neal's Yard
Foto: archív — BUBO

Neal's Yard #

Postúpime v rámci centra Londýna trošku západnejšie, konkrétne na Covent Garden, čo je opäť jedna z turistických klasík. A len o dve ulice ďalej nájdeme Neal’s Yard. Malé pestrofarebné námestíčko je akoby vystrihnuté z hipsterských snov, ktoré by opäť očiam neznalého turistu zostalo navždy skryté.

Všetky miestne podniky dbajú na ekológiu a udržateľnosť. Po nákupe etickej a organickej kozmetiky v Neal’s Yard’s Remedies sa zastavíme na kávu a sendvič v Jacob the Angel, príjemne sa necháme hýčkať masážou, prípadne sa necháme ostrihať alebo spraviť nechty v Hair by Fairy a deň zakončíme vo vínárničke Compagnie Des Vins Surnaturels. 

Kompletný zážitok na jednom mieste a v krásnom prostredí. Bomba.

Kyoto Gardens v Londýne.
Foto: archív — BUBO

Holland Park a Kyoto Gardens #

Od Covent Garden prejdeme krížom cez centrum mesta a kúsok na západ od Hyde Parku nájdeme o niečo menší Holland Park. Centrom parku je zachovalá zrúcanina takzvaného Holland House postaveného v roku 1605. Kedysi sídlo viacerých bohatých rodinných klanov však zničili v roku 1940 počas bombardovania Luftwaffe a v roku 1952 ho spolu s priľahlými pozemkami kúpil magistrát a spravil z neho už spomínaný park.

Asi najkrajším miestom v Holland Parku sú Kyoto Gardens - tradičné japonské záhrady darované mestom Kjóto začiatkom 90. rokov minulého storočia na znak priateľstva medzi Veľkou Britániou a Japonskom.  

A hoci v Kyoto Gardens končí náš prehľad skrytých pokladov Londýna, rozhodne nekončí naša túžba objavovať ďalšie a ďalšie. Toto mesto s takmer 2000-ročnou históriou ich ponúka ďaleko viac. Napokon, ako povedal významný britský novelista 19. storočia, Sir Walter Besant: “Prechádzam sa Londýnom už 30 rokov a každý deň objavím niečo nové.” 

Poďte spoznať Londýn spolu s odborníkmi z BUBO a objavte ďalšie skryté krásy 3. najnavštevovanejšieho mesta na svete.

Bonus: Korčuľovanie v Somerset House #

Hoci Somerset House nepovažujem tak úplne za hidden gem, korčuľovanie na jeho nádvorí je rozhodne nevšedným zážitkom.

Palác samotný bol postavený v polovici 16. storočia vojvodom zo Somersetu, po jeho poprave však prešiel do rúk koruny a v priebehu histórie tu žilo viacero členov kráľovskej rodiny.

Dnes funguje ako kultúrne centrum a v zimných mesiacoch je na nádvorí verejne dostupné klzisko.

V pozadí svieti vianočný stromček, hrá hudba, a my sa s pohárikom šampanského značky Moët korčuľujeme na nádvorí 500-ročného paláca, v ktorom bývali princezné. Po ľahkom športovom výkone možeme doplniť stratené kalórie fantastickou horúcou čokoládou z Chocmobile.

Jedinečný zážitok zo zimnej návštevy Londýna, ktorý si rozhodne neradno nechať újsť.

Ďalšie prehliadky z kategórie pre pokročilých:

Matej Kolman

Matej Kolman

Matej Kolman

Matej je lovec zážitkov, alebo ako by povedali v jeho milovanom Londýne, thrill-seeker. Kde sa dá niečo nevšedné zažiť, tam chce byť. Či už je to predieranie sa nekonečnou trstinou dunajskej delty v kanoe, plávanie s delfínmi v Indickom oceáne, alebo kvalitný futbalový zápas priamo na štadióne (ideálne na legendárnom Wembley). Miluje ruch pulzujúceho veľkomesta, ale aj pokoj a harmóniu miest, kde široko-ďaleko niet živej duše.

Je presvedčený, že cestovanie je kľúčom nielen k objavovaniu neznámeho, ale aj k lepšiemu pochopeniu toho, čo sme si mysleli, že poznáme dokonale.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

Totálne Thajsko

Zo zájazdu:

Matej Kolman

Posledná úprava článku | Prečítané: 212

Mohlo by Vás zaujímať

Najromantickejšie miesta sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najromantickejšie miesta sveta

Hovorí sa, že je jedno, kde ste, dôležité je, s kým tam ste. Ak ste zamilovaní, je vám dobre aj na skládke odpadu. No existujú predsa len miesta,…

Ľuboš Fellner 13 min. čítania
Najlepšie Irish puby sveta Blog

Blog Najlepšie Irish puby sveta

Útulná a príjemná atmosféra s tradičnou írskou výzdobou, živou hudbou a širokým výberom piva a whisky. Populárne priestory pre miestnych aj…

Viktor Háber 9 min. čítania
TOP 10 Londýna Londýn

Londýn TOP 10 Londýna

Londýn - o trinásťmiliónovej aglomerácii s takmer 2 000-ročnou históriou by sa dalo povedať veľa superlatívov. Mesto ikonických doubledeckerov,…

Matej Kolman 10 min. čítania
Londýn pre pokročilých - skryté poklady mesta Blog

Blog Londýn pre pokročilých - skryté poklady mesta

Čarovné miesta, ktoré oko bežného turistu prechádzajúceho sa Londýnom nikdy neobjaví. Takzvané "hidden gems" či skryté poklady destinácie. Pri…

Matej Kolman 5 min. čítania
Londýn - čo vidieť v kráľovskom hlavnom meste Londýn

Londýn Londýn - čo vidieť v kráľovskom hlavnom meste

Metropola Spojeného kráľovstva Londýn je mestom ako vystrihnutým z filmu. Jedno z najnavštevovanejších miest sveta vás donúti viackrát si povedať…

Viktor Háber 29 min. čítania
12 úspechov kráľovnej Alžbety II. Blog

Blog 12 úspechov kráľovnej Alžbety II.

Elizabeth Alexandra Mary Windsor sa narodila 21. apríla 1926 v londýnskom Mayfair. Zomrela 8. septembra 2022 na škótskom hrade Balmoral v…

Štefan Bielik 12 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Škandinávia, Veľká Británia, Škótsko, Nórsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

4210
K

Európa  

Anglicko, Belgicko, Veľká Británia, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3013
K

Európa  

Veľká Británia, Írsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3174
K

Európa  

Veľká Británia, Škótsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

2660

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek