V antických časoch bolo Macedónsko silnou ríšou, ktorá dlho odolávala aj rozpínavým Rimanom. V stredoveku tu na striedačku vládli Bulhari a Srbi, ktorých Veľké Srbsko bolo v 14. storočí centrom balkánskeho sveta, Macedónsko má spoločný kus dejín s Byzanciou aj Tureckom, miešajú sa tu vplyvy susedného Grécka. Inými slovami, táto pôvabná krajina bola vždy súčasťou dôležitého historického diania.
Severné Macedónsko (z pôvodného Macedónsko je krajina premenovaná od februára 2019) je síce o niečo menšie ako Sicília, no ponúka turistom množstvo kultúrnych, historických aj prírodných atrakcií. Vzrušujúca križovatka národov, ciest, náboženstiev, príbehov, tradícií, plná života, farieb, prekvapení a dobrodružstiev, kde je aj dnes rozhodne čo zažiť, vidieť, vnímať, ochutnať...
Skopje – obrovský bazár aj múzeum so zastaveným časom #
Začnite v multietnickej metropole Skopje. Pulzujúce mesto s päťstotisíc obyvateľmi, plné umenia, múzeí, galérií, reštaurácií, obchodíkov, ktoré po zemetrasení r. 1963 zažilo mohutnú prestavbu. No svoj historický ráz si zachovalo...Navštívte tunajší Starý bazár – Stara skopska čaršija - najväčší v Európe hneď po slávnom istanbulskom. V tejto štvrti sa ponoríte do magickej atmosféry starých osmanských čias a Orientu. Nájdete ju medzi riekou Vardar, Kamenným mostom a pevnosťou Kale. V stredoveku išlo o jedno z najdôležitejších obchodných miest Balkánu. Dnes je to spleť mnohých obchodov, kaviarní a čajovní, rozvoniavajúci orientálnym korením, miesiacich sa s budovami osmanskej architektúry, viacerými mešitami.
Keď prejdete od bazáru cez mohutný Kamenný most – kedysi symbol, oddeľujúci kresťansko-ortodoxný a islamský svet, dôjdete na Námestie Macedónska s veľkolepou sochou hlavného hrdinu krajiny – Alexandra Macedónskeho. Je obrovská, rovnako ako celé námestie. Socha na pylóne stíska v ruke meč, pod ňou levy chrlia z papúľ do okolia vodu. Nemožno obísť tureckú pevnosť Kale zo 6. storočia, ani nádhernú mešitu Mustafu Pašu. Z kresťanského sveta stojí za návštevu kostol Sveti Spas, ktorého časť je v podzemí. Z jednoduchého dôvodu - v tých časoch kostoly nemohli prevyšovať mešity.
Z múzeí môžete navštíviť Múzeum archeológie, či múzeum najslávnejšej rodáčky - Matky Terezy. Na priečelí Múzea mesta Skopje v starej železničnej budove si všimnite nápis 5:17. Presne o tom čase, 26. júla 1963 zasiahlo mesto strašlivé zemetrasenie...
Neďaleko mesta sa nachádza dych vyrážajúci Kaňon Matka, ktorý vytvorila rieka Treska. Môžete tu trekovať, ísť na výlet loďou, obdivovať okolité lesy, skaly i viaceré kláštory, ktoré táto nádherná oblasť ukrýva.
Starý bazár v Skopje je druhý najväčší v Európe, hneď po tom istanbulskom.
K macedónskemu moru #
Neďaleko hlavného mesta sa nachádza významné archeologické nálezisko Stobi, kde dodnes môžete obdivovať zvyšky stavieb z rímskych čias –amfiteátru, bazilík, paláca Teodózia zo 4. storočia... Ďalšie starobylé mesto Macedónska je Bitola, založené už v 4. storočí pred Kristom kráľom Filipom II. Druhé najväčšie mesto krajiny leží pri gréckych hraniciach a je jednou z najväčších turistických lákadiel Macedónska. Romantické historické centrum s kaviarničkami, malebné námestie Magnólia, vežové hodiny zo 17. storočia, trhy, kostoly a mešity...
Z mesta sa vydáme do prírody, k brehom Ochridského jazera na albánskych hraniciach. Je také nádherné a rozľahlé, že mnohým pripomína more. Jazero sa tu rozprestiera už milióny rokov, je jedno z najstarších a najhlbších v Európe. Volá sa podľa mesta Ochrid a je obľúbenou destináciou domácich aj zahraničných výletníkov. Od roku 1979 je na zozname chránených miest UNESCO, žije tu viac ako dvesto endemických druhov rýb, vtákov, je bohaté tiež na flóru. Keď už ste pri jazere, choďte si pozrieť aj rovnomenné starobylé mesto. Ochrid bol dôležitým centrom už v rímskych časoch, ktoré mu vtlačili nádhernú umelecké a architektonickú stopu. Mesto ukrýva 365 kostolov, sv. Kliment tu založil významný kláštor, v chráme Svätej Múdrosti nájdete fresky sv. Cyrila a Metoda, choďte si pozrieť aj tunajšiu Samuelovu pevnosť. Južne od mesta na romantickom útese sa nachádza Prezidentská vila, vybudovaná pre maršala Tita.
V nádhernom starobylom meste Ochrid nájdete až 365 kostolov.
V mramorovom bazéne pod šírym nebom #
Neďaleko Ochridského jazera nájdete ešte jedno – Prespanské jazero, z ktorého časť leží v Albánsku. Ukrýva aj dva ostrovy – Golem Grad a Mal Grad, na ktorom leží kláštor zo 14. storočia, zasvätený sv. Petrovi. Čistučká voda, plná rýb, žiadni turisti, hotový raj na zemi!
Štvrtým najväčším mestom krajiny je Prilep. Jedno z najživších miest krajiny dokazuje svoju multikultúrnosť aj tým, že sa bežne nazýva okrem pôvodného aj svojím tureckým, bulharský, arménskym i albánskym menom. Vyskúšajte tu výbornú kuchyňu, miešajúcu všetky tieto etnické vplyvy, alebo tu v lete navštívte známy pivný festival Prilep Pivo Fest, či karneval.
Pri Prilepe, asi dva kilometre od dedinky Belovodica, nájdete aj skutočný svetový unikát, ktorý Severné Macedónsko svetu ponúka – Mramorové jazero! V bývalom mramorovom lome uprostred prírody sa tu môžete vykúpať v dokonale čistej tyrkysovej vode. Nájdete tu doslova pár ľudí, ktorí sa budú kúpať spolu s vami. Ak sa odvážite. Oficiálne totiž nejde o miesto určené na kúpanie. Nádherné jazero vzniklo zaplavením lomu spodnou vodou a v najväčších hĺbkach môže mať až štyridsať metrov. Vyskúšate?...
Keď budete mať čas, navštívte aj najvyššie položené mesto na Balkáne – Kruševo vo výške 1 350 metrov nad morom, ktorého malebnosť a architektúru obdivoval počas svojej návštevy aj sám slávny Corbusier. Bodku za krajinou môžete urobiť v tzv. macedónskom Toskánsku – Národnom parku Mavrovo v najzápadnejšej časti krajiny. Malebné dedinky uprostred rozprávkovej prírody, dobré jedlo, turistika, fauna a flóra, jazerá a kopce, pokoj, genius loci...
Severné Macedónsko je len ďalším dôkazom, že hoci Balkán patrí medzi turizmom najmenej prebádané oblasti Európy, ukrýva mnoho krás a pokladov. Aj Macedónsko ponúka silnú, autentickú dovolenku, na ktorej môžete okúsiť zo všetkého: veľkolepej histórie, často nedotknutej prírody, svojskej gastronómie, nahliadnuť do duší milých, priateľských ľudí. Skrátka – cestovanie s otvoreným srdcom, ktoré naplní všetky vaše zmysly...
Vedeli ste, že.. #
- oficiálnym jazykom je macedónčina, rozšírenými aj albánčina, turečtina a taliančina?
- hlavné náboženstvo je ortodoxné macedónske?
- Macedónsko je nezávislé od roku 1991 a má vyše dva milióny obyvateľov?
- nemá žiadne more? Na pláže sa odtiaľto chodí do Albánska, či Grécka, okrem nich susedí s Kosovom, Srbskom a Bulharskom.
- typické jedlá, ktoré by ste tu mali vyskúšať sú Tavče gravče? Je to národné jedlo z fazule, Turli tava – dusené mäso a zelenina, Polneti piperki – plnená paprika, pije sa tu skvelá turecká káva /nie naša zalievaná!/, typická je Mastika – likér zo živice.