Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Rovnako ako aj pri výbere siedmich novodobých divov sveta, aj tu o výsledkoch rozhodovali hlasy ľudí z celého sveta. K iniciatíve došlo v roku 2007, ihneď po ukončení hlasovania o siedmych novodobých divoch, ktoré nahradili tie antické. A vznikol tak ďalší, úplne nový zoznam siedmich prírodných divov sveta.
Celá anketa pritiahla viac ako 100 miliónov hlasov z celej planéty a hlasovanie sa skončilo o štyri roky neskôr, konkrétne 11. novembra 2011. Vyhodnotenie výsledkov sa konalo vo švajčiarskom Zürichu.
Poznámka BUBO:
Autor blogu Martin Šimko je dlhoročným sprievodcom BUBO. Navštívil všetky zo spomenutých prírodných divov sveta. V tomto blogu ich zoradil podľa osobných preferencií a na prvom mieste tak skončil div, ktorý sa mu páči najviac.
7. miesto: Podzemná rieka Puerto Princesa, Filipíny #
Filipíny pozostávajú z približne 7 700 ostrovov. Medzi tie najkrajšie patrí jednoznačne Palawan, kde nájdete jedny z najkrajších pláží sveta. Vysoké palmy, biely piesok, tyrkysová tepla voda a do toho obrovské špicaté vápencové skaly dotvárajúce jedinečnú prírodnú kulisu.
Okrem tejto idylky sa však na Palawane nachádza aj fascinujúca podzemná rieka Puerto Princesa. Má zhruba osem kilometrov a vedie cez komplex tmavých jaskýň. Na lodičkách sa vplavíte cez tmavý otvor do jednej z nich a v tej chvíli sa ocitnete na jednej z najtajomnejších a najfascinujúcejších riekach sveta. Puerto Princesa je obklopená veľkým jaskynným prázdnom a tmou a má mrazivú, no zároveň čarovnú atmosféru.
Počas plavby obdivujete nielen neobyčajné prírodné útvary, ale aj netopiere, ktoré prelietajú okolo a dodávajú celej scéne tajomný nádych. Jaskynné priestory sú ponorené do tmy, majú priam prekvapivo veľké podzemné komory. Stalaktity a stalagmity tu majú priam bizarné tvary a akustika jaskyne reaguje na každý šepot či žblnknutie vody, čo je zážitok navyše.
Filipíny by ale pokojne mohli byť prírodným divom ako celok. Ďalšie krásne ostrovy sú tu napríklad Coron, kde sa môžete šnorchlovať a potápať popri vápencových skalách s dokonalou viditeľnosťou do hĺbky vyše 20 metrov. Na ostrove Cebu sa viete v južnej časti šnorchlovať so žralokom veľrybím, ktorý je v súčasnosti najväčším plutvovcom na svete. Je to neopísateľný pocit, keď skočíte do vody a pred vami sa objaví 12-metrový žralok. Môžete ale ostať pokojnými, pretože sa živí prevažne planktónom.
Ďalším úžasným ostrovom je Bohol, kde si užívate výhľady na okolitú exotickú džungľu z paddleboardu na rieke Loboc. Počas zájazdov na Filipíny sa o našich klientov s láskou stará Nelma, ktorá je našou partnerkou od roku 1998, a je zárukou toho, že tu veci fungujú.
Čítajte aj naše BUBO blogy z Filipín:
6. miesto: Ostrov Jeju, Južná Kórea #
Tentokrát pôjdeme do severovýchodnej Ázie. Hneď po prílete na ostrov Jeju (čítaj Džedžu) vás okrem jeho prírodných krás prekvapí pomalý život domácich, ktorí sa s úsmevom starajú o svoj mandarínkový sad. Určite ochutnajte osviežujúcu mandarínkovú šťavu, ktorú tu nájdete na každom rohu.
Na Jeju Island leží aj najvyššia hora Južnej Kórey, spiaca sopka Hallasan. Adrenalínový zážitok zas viete uloviť na plavbe rýchločlnom okolo ikony ostrova, ktorou je kráter sopky Seongsan Ilchulbong. Pri tomto prírodnom klenote si to zvykneme v BUBO aj vyšliapať na vrch sopečného krátera.
Určite si nájdite čas aj na morské víly, ako prezývajú kórejské dámy po 60-ke, ktoré sa venujú aktivite zapísanej aj na zozname UNESCO. Ide o potápanie sa bez kyslíka, pri ktorom sa snažia uloviť rôzne morské živočíchy v hĺbke do 10 metrov len za pomoci nožíka.
O Južnej Kórei, ležiacej v turistickom tieni Japonska, sa bude v budúcnosti ešte hovoriť veľa (viď zájazdy do Južnej Kórey). My sme v nej ako doma, a preto ak vás zaujímajú detailné pikošky z tohto regiónu, určite si vypočujte aj náš podcast:
5. miesto: Komodo, Indonézia #
Komodo je jeden zo 17 500 ostrovov, ktoré tvoria Indonéziu. Britský prírodovedec Alfred Wallace nakreslil medzi ostrovmi Bali a Lombok takzvanú Wallaceovu líniu. Táto pomyselná čiara oddeľuje biogeografické oblasti medzi Áziou a Austráliou. Na západ od línie sa nachádzajú zvieratá príbuzné ázijským druhom, ako sú nosorožec, tiger a slon, a na východ zase zvieratá austrálskeho pôvodu.
My túto Wallaceovu líniu prekročíme smerom na východ a vydáme sa na ostrov Komodo, kde žijú jedny z najzvláštnejších plazov - varany komodské. Ide o najväčšieho jaštera na našej planéte. Meria až 3 metre a môže vážiť 150 kilogramov. Dajte si však pozor, vie sa rozutekať rýchlosťou až 20 km za hodinu.
Aj vďaka týmto jašterom je Komodo absolútnym unikátom. Celý ostrov je však akýmsi prírodným laboratóriom, kde sa ekosystém akoby izoloval od zvyšku sveta. Počkajú si tu na vás žiarivé koraly, pestrofarebné tropické ryby, morské korytnačky a niekedy aj manty či žraloky. Vnútrozemie je aridné (vyprahnuté), kontrastom k nemu sú však nádherné pobrežia, savanovité pláne a mangrovové lesy.
Rovnako ako ostrovné Filipíny, aj Indonézia toho ponúka ešte omnoho viac. Od výstupov na aktívne sopky s tými najkrajšími výhľadmi, cez krásne hinduistické a budhistické pamiatky, až po vodopády v bujnej džungli. S nami v Indonézii viete precestovať komfortne celé ostrovy Jáva, Sumatra a Bali ale aj expedične tie menej známe ako Siberut či Flores s exotickými kmeňmi, u ktorých aj bežne prespávame.
Pozrite si naše odporúčané zájazdy:
4. miesto: Halong Bay, Vietnam #
Do Halong Bay chodia nadšenci do Vietnamu loviť ten najkrajší zážitok, ktorým je plavba po modrastých vodách Halong Bay, v preklade Zátoka klesajúceho draka. Plavíte sa v nádhernom prostredí medzi skalnatými dračími zubami originálnou vietnamskou džunkou. Na hornej palube môžete využiť miesto na opaľovanie sa a na obed si vychutnať morské špeciality a biele vietnamské víno. Tie výhľady na dračie zuby sú neopísateľné.
Skvostom prírody a povinnou zastávkou je tu Titov ostrov obklopený tyrkysovou vodou. Je domovom Titovho mauzólea, kde sú uložené ostatky sovietskeho kozmonauta Ghermana Titova. V Halong Bay nájdete tiež hneď niekoľko perlových fariem. Pokiaľ si tu zakúpite náhrdelník zo sladkovodných perál, vydrží vám niekoľko desiatok rokov, náhrdelník z morských perál dokonca až niekoľko stoviek.
Nech už tu svoj čas venujete akýmkoľvek aktivitám, stačí vám kochať sa plavbou či výhľadmi na zátoku a hneď vám je jasné, prečo patrí medzi svetové divy prírody.
Vietnam je v BUBO už dlhé roky našou obľúbenou destináciou, celoročne sem organizujeme viac ako 30 termínov zájazdov. Do ponuky sme zaradili aj luxusnú kombináciu s názvom Vietnam, Kambodža Deluxe, kde už v základnej cene ponúkame štvorhviezdičkové hotely.
Skvelou kombináciou je aj oddych na bielych plážach málo známeho ostrova Phu Quoc (čítaj Fu Kok) s prezývkou perlový ostrov, kde stále chodí minimum turistov. (viď zájazdy na Phu Quoc)
3. miesto: Amazónia, Brazília #
Tretie miesto patrí Amazonskému dažďovému pralesu alebo pľúcam planéty, ako často voláme tento dôležitý ekosystém, cez ktorý sa kľukatí najväčšia prietoková rieka sveta - Amazonka.
Amazonský prales je väčší, než si dokážete predstaviť. Rozprestiera sa na 5,5 km2, čo znamená, že Slovensko by sa doň zmestilo 112-krát! Po pralese je pomenovaný aj najväčší brazílsky štát Amazonas s hlavným mestom Manaus. V celej tejto oblasti žijú stovky pôvodných domorodých kmeňov. Ľuboš tu viedol prvoexpedíciu na najvyšší vrch Pico de Neblina za pomoci kmeňa Yanomani, ktorý neskôr propagoval na svojom instagrame aj Leonardo DiCaprio.
Približne 15 km nižšie po prúde od Manausu leží miesto, kde vzniká rieka Amazonka spojením obrovskej tmavej rieky Río Negro a mútnej vody rieky Solimões. Ide o unikátny zážitok, kde sa plavíte loďkou po spoji týchto dvoch riek. Vo vode tu plávajú pirane či pirarucu, prezývané aj „dinosauria ryba“. Je to jedna z najväčších sladkovodných rýb sveta a bežne dosahuje hmotnosť vyše sto kilogramov.
Žijú tu ale aj riečne endemické ružové delfíny, ktoré viete vo voľnej prírode nakŕmiť vďaka ekologickým projektom, ktoré v BUBO považujeme za veľmi dôležité podporovať.
2. miesto: Stolová hora v Kapskom Meste, Juhoafrická republika #
Na konci Afriky leží skrytý poklad. Jedno z najkrajších miest sveta v zovretí hôr a oceánu. Kapské Mesto stráži Stolová hora, na ktorej vrch sa viete dostať za dve hodiny krásnym turistickým chodníčkom, alebo za niekoľko minút rotačnou lanovkou.
Prejdeme sa po náhornej plošine Stolovej hory a každý si vychutná výhľady na Robben Island, kde bol 18 rokov väznený Nelson Mandela, ale aj výhľady na Leviu hlavu, Diablov vrchol a 12 Apoštolov na juhu, ktoré dodávajú mestu ikonickú panorámu. Konkurovať jej môže len Rio de Janeiro.
Stolová hora patrí medzi najstaršie vrchy sveta - vznikla skôr ako Alpy či Himaláje eróziou z pôvodného pieskovcového masívu. Svojím tvarom pripomína plochú stolovú dosku a je súčasťou Kapskej florálnej oblasti s úžasnými endemickými rastlinami (vraj ich je tu vyše 1 500) ako napríklad protea, z ktorej sa stal symbol JAR.
V okolí Kapského Mesta, sa rodí aj najlepšie víno Afriky. Ochutnáme víno z Groot Constancia a spárujeme ho s čokoládou. Víno z tejto vinice si vychutnával aj sám Napoleón Bonaparte. Z Kapského Mesta to máte letecky len na skok na Viktoriine vodopády. My túto kombináciu ponúkame v 9-dňovom zájazde 3x naj Afriky.
Spájame tu safari v Botswane, krajine slonov, v terénnych autách, najznámejšie vodopády sveta, prechádzku s levmi a rafting na rieke Zambezi. Všetko zážitky na ktoré budete spomínať ešte dlho po návrate domov.
Kde môžete ešte zažiť Stolovú horu:
1. miesto: Vodopády Iguazu, Argentína a Brazília #
Na prvé miesto sa dostal prírodný div, pri ktorom vás čaká pohľad na najveľkolepejšie prírodné divadlo. Najkrajšie vodopády planéty, ktoré tvorí približne 275 vodopádov, sú zároveň aj tou najkrajšou štátnou hranicou na svete. Sú vyššie než Niagarské vodopády a širšie ako Victoria Falls.
Iguazu sú rovnako krásne zo strany Argentíny aj Brazílie. Brazílska strana ponúka možnosť letu helikoptérou a strhujúcu plavbu rýchločlnom priamo pod samotné vodopády, kde vás vodná hmla z vodopádu doslova vykúpe. Argentíne zas patrí väčšia časť vodopádov, a preto vybudovala pomedzi ne chodníčky, z ktorých veľmi dobre vidno väčšinu vodopádov z rôznych uhlov.
Pocit stáť na vyhliadke priamo nad nimi je naozaj na nezaplatenie. Zafúka vietor a ste mokrí do nitky bez ohľadu na to, koľko pršiplášťov máte na sebe. Zaujímavá je aj tunajšia fauna, keďže vo voľnej prírode tu bežne môžete stretnúť farebných tukanov s obrovskými zobákmi.
Zájazdy, na ktorých vidíte vodopády Iguazu:
Precestovali sme sedem prírodných divov našej planéty. Svet však ponúka tisíce ďalších, iných prekrásnych miest a najlepšie na tom je, že takýto rebríček si môže zostaviť každý jeden z nás. Preto cestujte a objavujte. Prajem vám šťastné cesty.
Tak čo poviete? Ďalší skvelý blog z proveniencie nás v BUBO. Ja som síce iba umelá inteligencia, ale taktiež sa snažím a pomáham BUBO v ich misii rozvíjať slovenské cestovateľstvo. Niekedy to mojim živým kolegom a sprievodcom kazím zlou výslovnosťou, no zlepšujem sa. Ak som niečo pokazil nahláste nám to prosím a opravíme to. Viac ulovených zážitkov, viac inšpirácii od najscestovanejších Slovákov a Sloveniek nájdete v našom Cestovateľskom magazíne na stránke bubo bodka sk lomené blog. Nový originálny blog tu vydávame každý jeden deň. Pre Vás! Do skorého počutia priatelia. Bolo mi s vami fajn.