Stretnutie s Veľkým bielym

Stretnutie s Veľkým bielym

Gansbaai, mestečko, ktorého názov v afrikánčine znamená „Záliv husí“, je po celom svete známe z jedného dôvodu. Neďaleko brehu, približne 7 km, sa nachádza Dyer Island. To by samo o sebe nič neznamenalo, keby sa tu nenachádzala kolónia približne 60 tisíc uškatcov juhoafrických. Táto kolónia je totiž ako veľký švédsky stôl pre jedného z najobávanejších predátorov všetkých morí. Nie je to nik iný, než žralok modrý, skôr známy pod ľudovým menom „biely“, alebo „ľudožravý“, po anglicky Great White (Veľký biely).

Práve toto je jeho najobľúbenejšie miesto a je možné ho tu pravidelne stretávať. Preto sa sem sťahujú vedci študujúci tohto tvora a samozrejme turisti, ktorí by sa s ním radi stretli zoči-voči. Gansbaai a jeho obyvatelia sú na nával turistov pripravení a niekoľko spoločností ponúka klietkové potápanie pri ostrove Dyer. Stačí zavolať do jednej z nich a dohodnúť si termín. So sebou potrebujete iba plavky, uterák a niečo suché na prezlečenie. Do Gansbaai (Gansbay) sa môžete dopraviť sami, alebo Vás spoločnosť príde vyzdvihnúť do hotela v Kapskom Meste, alebo inde po ceste.  

Po príchode a kávičke na uvítanie dostanete inštruktáž, ako sa správať na lodi a v klietke v prítomnosti žralokov. Po tomto sa už len nalodíte v prístave Kleinbaai na svoju loď a 15-20min sa plavíte na miesto ponoru. Chlapi na lodi žraloky neprikrmujú, iba ich lákajú vodou rozriedenou zmesou rybích hláv a iných žraločích pochúťok. Medzičasom sa Vy oblečiete do neoprénu, nasadíte potápacie okuliare a čakáte na pokyn na zostup do klietky. Keď sa žralok, alebo žraloky objavia, vojdete do klietky a držíte sa tyče, ktorá je omotaná žltým špagátom. To je bezpečné miesto, ktorého sa môžete držať. Prsty a iné časti tela trčiace mimo tejto žltej zóny sú ohrozené a nikto o ne nechce prísť. Keď sa „Veľký Biely“ dostane na vzdialenosť dobrej viditeľnosti, dostanete pokyn „down“ - dole! a Vy sa ponoríte pod hladinu, držiac sa žltej tyče a užívate si prítomnosti jedinečného tvora.

Nepotrebujete žiadne dýchacie prístroje ani nič podobné, nakoľko sa využíva jednoduchá technika zadržania dychu. Žraloky sa pohybujú okolo Vašej klietky a Vám stačí vydržať pod hladinou 5-10 sekúnd. Potom máte čas na na nádych a čakáte na ďalší pokyn ísť pod vodu. Takto v klietke strávite približne 30-40min pozorovaním. Je neuveriteľné sledovať v prirodzenom prostredí zviera ako je žralok modrý. Nejaví o Vás žiaden záujem a Vy ste v absolútnom bezpečí, pokiaľ dodržíte bezpečnostné pokyny. Človek nieje preň prirodzenou korisťou. Bežnou potravou sú uškatce, tučniaky, delfíny a veľké ryby. Pohľad do očí a do úst plných zubov, ktoré dokážu zabiť zviera veľkosti uškatca, spôsobuje príjemné zimomriavky. Posádka sa snaží prilákať čo najväčší počet žralokov, aby ste si svoj deň čo najviac užili. Na konci lana majú priviazaných zopár rýb, ktorými týchto fešákov vábia bližšie k Vám. Môže sa stať, že ich naraz budete mať okolo seba aj viac ako štyroch. Bežne sa tu vyskytujú jedince okolo 3 metrov dlhé, ale občas sa stane, že sa k Vám dostane kus aj väčší ako 4 metre. Najdlhší, akého tu kedy na podobnom výlete videli za posledných 20 rokov mal približne 6 metrov. Takéto staré a veľké kusy sa ale zdržiavajú vo väčších hĺbkach a na návštevníkov nie sú veľmi zvedaví. Keď vyprší Váš čas, loď Vás zavezie späť do prístavu a v návštevníckom centre si môžete pozrieť video z Vášho výletu a poprípade si ho kúpiť. Najlepšie obrázky, ktoré si ale odnesiete ostanú navždy vryté do Vašej pamäte.

Môže sa stať, že ich naraz budete mať okolo seba aj viac ako štyroch. Bežne sa tu vyskytujú jedince okolo 3 metrov dlhé, ale občas sa stane, že sa k Vám dostane kus aj väčší ako 4 metre.

Foto: Archív — BUBO

Žralok modrý (Carcharodon carcharias) #

je jeden z najväčších predátorov vyskytujúci sa vo všetkých svetových oceánoch a je najväčším predátorov spomedzi rýb. Živí sa rybami, morskými vtákmi, morskými cicavcami ako sú uškatce, delfíny a ich príbuzní. Zuby ako u mnohých žralokov neustále dorastajú a nahrádzajú poškodené, alebo vypadnuté. Niektoré jedince môžu dosiahnuť dĺžky aj viac ako 6 metrov a váhy 2.200 kilogramov. Dospievajú vo veku približne 15 a dožívajú sa viac ako 30 rokov. Nies ú viazané na určitú lokalitu a migrujú na veľké vzdialenosti. Nie je výnimkou, keď sa za menej ako jeden rok dostane z pobrežia Južnej Afriky do Austrálie a späť. Keďže sa zdržiava v chladných vodách od 10 do 24°C, dokáže regulovať svoju telesnú teplotu a niektoré časti tela dokáže udržať v permanentne vyšších teplotách (až o 14°C) ako je okolitá voda. Ďalšou zaujímavou adaptáciou je zmyslový orgán na hlave, ktorý umožňuje rozoznať elektromagnetické pole o sile pol miliardtiny volta. Z dostatočnej blízkosti je schopný rozoznať elektické vlnenie bijúceho srdca ryby. Väčšinou sú samotárske, ale na niektorých miestach sú pravidelne pozorované skupiny šesť a viac jedincov, ktoré majú medzi sebou vytvorenú prísnu hierarchiu veľmi podobnú vlkom. Veľmi málo je známe o ich partnerských vzťahoch a párení. Nikdy neboli pozorované pri párení. Je však známe, že samica je gravidná 11 mesiacov a mláďatá sa rodia z vajec v matkinom tele (ovoviviparia-vajcoživorodé). Po vyliahnutí sa živia neoplodnenými vajíčkami a slabšími súrodencami. Keď sú úplne vyvinuté, samica ich porodí a mladé sa okamžite začínajú starať o seba.

Najväčšiu zásluhu na ich nepravdivej povesti má film Čeľuste od Stevena Spielberga. Do tej doby boli žraloky považované za dravcov, ktoré na človeka nemajú dôvod útočiťVeľa sa píše a hovorí o nebezpečnosti žralokov. Je veľmi málo preukázaných úmyselných útokov na človeka. Nie sme pre ne prirodzenou potravou a väčšina útokov je omyl, pretože im iba pripomíname ich skutoťnú korisť. Počet žralokov vo svete klesol za posledných 70 rokov o 90%. Ak ich nezačneme aktívnejšie chrániť, naše deti už nebudú mať možnosť sa za nimi ísť potápať na miesta akým je napríklad Gansbaai v Juhoafrickej republike

Posledná úprava článku | Prečítané: 136

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia  

Mjanmarsko, Laos, Kambodža


náročnosť

14 dní

Trvanie

2961
F

Ázia  

Mjanmarsko, Laos, Kambodža


náročnosť

14 dní

Trvanie

2961
K

Ázia  

Mjanmarsko


náročnosť

14 dní

Trvanie

3244

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.