Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
1. tip: Japonský čaj #
Čaj sa do Japonska, prirodzene, dostal z Číny. Za tie stáročia, odkedy ho Japonci začali pestovať (prvá písomná zmienka je z 8. storočia), si toto umenie osvojili a vytvorili vlastné typy čajov, ktoré sú považované za jedny z najlepších na svete.
V rámci zelených čajov jednoznačne odporúčame Gjókuro, avšak milovníka zeleného čaju určite neurazíte ani čajom senča, genmaiča alebo kukiča. Taktiež je možnosť priniesť pražený zelený čaj hodžiča. Má síce špecifický „údenú chuť”, ktorá by sa dala zaradiť medzi bizáry Japonska, ale správni lovci zážitkov by si ho nemali nechať ujsť.
S výberom vám radi poradíme a taktiež vám na našom zájazde ukážeme tie najlepšie miesta, kde si čaje môžete zakúpiť. Odísť z Japonska bez kvalitného zeleného čaju - to by bol prosto hriech.
2. tip: Japonské saké #
Saké alebo ryžové víno je japonským národným nápojom. Kvalitné japonské saké obsahuje iba tri ingrediencie - vodu, ryžu a špeciálny typ plesne, ktorý Japonci volajú kodži.
Obsah alkoholu sa podľa japonského zákona musí pohybovať medzi 1 až 22 %. Saké teda býva silnejšie ako klasické víno, na ktoré sme zvyknutí. Kvalitu spoznáte podľa toho, že jeho chuť je jemná a takmer vôbec tam necítiť alkohol (pravdepodobne preto sa z neho Japonci tak rýchlo opijú).
Fľaša saké je obľúbený suvenír, ktorý si BUBO klienti zo zájazdov do Japonska radi odnášajú, predtým ho však na zlatej ceste Japonskom majú možnosť ochutnať. V BUBO sa totižto držíme hesla zo slov Konfucia:
Čo počujem, to zabudnem. Čo vidím, to si pamätám. Čo si vyskúšam, tomu rozumiem. Konfúcius
3. tip: Ochranné talizmany omamori #
Každý z nás asi mal niečo ako obľúbené pero alebo šťastné tričko. Ak veríte, že to funguje, nie je nič, čo by ste s týmto predmetom nezvládli. Japoncov však okrem týchto vecí uvidíte typicky využívať omamori.
Ide o ochranné talizmany, ktoré vznikli spojením budhistických príveskov a šintoistických papierikov. Vo vnútri malého batôžka sa nachádza predmet s japonským písmom, ktorý má v sebe pozitívnu energiu od šintoistických kňazov či budhistických mníchov. Každý typ talizmanu sa hodí na inú príležitosť.
Spolu s vaším BUBO sprievodcom a miestnym sprievodcom vám pomôžeme vybrať ten pravý. Existujú talizmany, ktoré vám dajú zaistiť dlhý a zdravý život alebo šťastie v láske. Tie sú všeobecnejšie, ale aj konkrétnejšie, ako je úspech pri skúškach, uzdravenie sa z choroby, dokonca aj talizman zabezpečujúci bezpečný pôrod.
Mali by ste ich nosiť na viditeľnom mieste - zavesené na batohu, kabelke či mobile, aby ich pôsobenie bolo čo najsilnejšie. Avšak opatrne, ochranný talizman omamori nikdy neotvárajte, pretože pozitívna energia z neho unikne a talizman stratí svoju ochrannú moc. Jednoznačne originálny suvenír, ktorý si z Japonska odnesie takmer každý.
Mohli by vás zaujímať aj ďalšie japonské blogy:
- Tokio - čo vidieť v hlavnom meste
- Hirošima - mesto tragédie aj života
- Osaka - motor Japonska
- Kjóto - krása, ktorá zastavila bomby
- Nikkó - mesto, ktoré si zamiloval šogún
- Kamakura a Hakone - výlet za šogúnmi a Fuji
4. tip: Remeselná sójová omáčka #
Priemyselne vyrábanú sójovú omáčku poznáme asi všetci. Vedeli ste však, že remeselná omáčka od miestneho výrobcu je jemnejšia a menej slaná? Rovnako môžete naraziť aj na exotickejšie chute, ako je omáčka s ovocím juzu (niečo medzi pomarančom a citrónom), ktorá dodáva omáčke chuť citróna, trpkého grapefruitu a sladkého pomaranču. Na výber sa môže naskytnúť aj omáčka s ustricovým extraktom a mnoho ďalšieho.
Jeden obchod predávajúci skvelú japonskú remeselnú sójovku sa nachádza na ostrove Mijadžima, kde sa v BUBO vždy radi vraciame a okrem nádherných výhľadov a skvelého jedla si odtiaľ môžete odniesť suvenír, ktorý bude hrdým prídavkom do kuchyne každého milovníka japonskej gastronómie.
5. tip: Japonský komiks #
Komiksy sú v Japonsku kultúra sama o sebe. Existujú aj ľudia, ktorí sa ich kreslením doslova živia. Napríklad taký majster Eičiro Oda, ktorý svojou mangou (v japončine slovo manga znamená komiks) One Piece uchvátil celý svet a aktuálne drží rekord za najviac predaných zväzkov, ktoré boli nakreslené a napísané jedným človekom (v roku 2023 to bolo viac ako 523 miliónov kópií).
Nie je preto divu, že je to suvenír, ktorý má svoju hodnotu. Hoci je text iba v japončine, milovníci japonského komiksu si určite do zbierky radi zaradia originál ktorejkoľvek z ich obľúbenej série a ktovie, možno ich to inšpiruje k vstupu do sveta japonského jazyka.
Ako suvenír odporúčame skôr mladšej generácii, avšak vždy sa potešíme, ak sa preň nadchnú aj iné generácie. Pre napínavé príbehy predsa neexistuje veková hranica. Takýto komiks si môžete zakúpiť v ktoromkoľvek veľkomeste, ktoré na našej ceste japonskom navštívime.
Pre odvážnych, existujú aj „pikantnejšie” verzie. Viac sa dočítate v našom ďalšom blogu: Najväčšie bizarnosti, ktoré nájdete len v Japonsku.
6. tip: Originálne japonské paličky na jedenie #
V ázijskej reštaurácii ste už určite vyskúšali jesť paličkami. Chce to cvik, ale väčšina ľudí, ktorí sa nimi naučia jesť, na ne nedajú dopustiť. Japonci ich využívajú aj pri varení.
Čo by ste však povedali na zopár originálnych japonských paličiek, rovno aj s podstavcom? V BUBO poznáme obchody, kde je výber extrémne široký - od farieb, vzorov, až po veľkosť a ak by ste si paličky chceli viac personalizovať, odporúčame si na paličky nechať vygravírovať meno priamo v japončine.
Môžete tak získať suvenír nielen pre seba, ale aj perfektný darček pre niekoho, kto rád jedáva týmto nástrojom.
7. tip: Tradičná japonská jukata alebo kimono #
Videli ste film Posledný samuraj? Ak áno, určite si pamätáte na scénu, kde Toma Cruisa obliekli do tradičného japonského oblečenia a nemyslíme tým samurajský zbroj.
Jukata je typ tradičného japonského oblečenia, ktorý si rýchlo zśiakava popularitu vo svete. V podstate si ho môžete predstaviť v tvare županu, ktorého súčasťou je aj opasok. Tradičnejšia verzia býva vyrobená z bavlny, modernejšie sú z polyesteru.
S veľkosťou sa nemusíte veľmi trápiť, pretože na väčšinu postáv sa prispôsobí. Ideálne na domáce nosenie po sprche či kúpeli. Ide o cenovo prístupnejšie oblečenie, ako je japonské kimono a typický suvenír, ktorý si z Japonska môžete odniesť.
Kimono je určite vyššia úroveň japonského tradičného oblečenia, ktoré je však v kvalitnej verzii výrazne nákladnejšie, ako je to pri jukate. Cena kimona nemá strop a môže sa vyšplhať do astronomických výšok. Ak by ste sa predsa len rozhodli pre tento typ pamiatky na Japonsko, možno sa to stane vaším rodinným dedičstvom a tým pádom pôjde o najluxusnejší suvenír z Japonska.
8. tip: Japonská katana #
K poslednému samurajovi sa ešte na chvíľu vrátime, a to konkrétne k japonskému meču. Katana je typ japonského meča, ktorý nosili pri sebe japonskí bojoví šľachtici a samurajovia (nebola však ani zďaleka využívaná v bojoch tak často, ako to vidíme vo filmoch). Získala si až božskú povesť v hraných, ale aj animovaných dielach a býva často označovaná ako „duša bojovníka.”
V Japonsku je možnosť si takýto meč zakúpiť. Od jeho tradičnej umeleckej verzie, ktorá si nič iné, ako je pomenovanie umelecké dielo, nezaslúži, až po výstavnú napodobeninu (bez ostria), ktorá je však oveľa priateľskejšia aj z cenového hľadiska, aj z hľadiska údržby. Je to suvenír, ktorý sa vo vkusne zariadenej miestnosti bude skvele vynímať, nie je to však pre každého.
Pri kúpe odporúčame si uschovať účtenku, až pokým sa šťastne nevrátite domov, na letisku vás totižto môžu kontrolovať. Pri ostrých katanách to Japonci riešia poslaním až k vám domov - aby ste sa vyhli zatknutiu na letisku.
Nevýhodou však je, že budete musieť zaplatiť clo a zahŕňa to aj papierovačky. Ak sa to však rozhodnete podstúpiť, určite takýto krásny kúsok neoľutujete a pôjde o ďalší luxusný japonský darček.
9. tip: Furikake - japonské ryžové korenie #
Pre Japoncov je ryža ako chlieb. Nejedávajú ju však samotnú a ak majú k dispozícii len ryžu, používajú na jej dochutenie furikake - často v kombinácii s vajíčkom.
Druhov je mnoho, my v BUBO máme najradšej kombináciu praženého sezamu a čili, ktoré nájdeme v tradičnej časti Kjóta. Dokonca vám ho pred kúpou dajú ochutnať na ryži a takúto chuť ste predtým zaručene ešte nevyskúšali. Veď predsa každý suvenír, ktorý sa da zjesť, je dobrý suvenír.
10. tip: Japonská whisky #
Nie je to síce národný nápoj a jeho pôvod nájdete v úplne inej krajine, ale Japonci si výrobu whisky osvojili a doviedli ju k dokonalosti. Ich whisky je často spomínaná ako jedna z najlepších na svete.
Značky ako Nikka či Yamazaki by určite nemali chýbať vo vitríne každého milovníka whisky. Ale pozor, ide o luxusný tip, tieto značky môžu ísť cenovo veľmi vysoko, preto vám v BUBO dokážeme poradiť aj dostupnejšie fľaše, ako sú napríklad whisky z radu Suntory.
Ak sa obávate, že presiahnete kapacitu vašej batožiny, dajú sa zakúpiť aj menšie balenia, ako je klasická 0,7. Aby ste mali miesto aj pre iný výber z tohto zoznamu.
Niekedy sa až divím ako to môžu moji živí kolegovia z BUBO tak super napísať. Viem, že ja im to niekedy trošku pokazím zlou výslovnosťou. Sorry, budem sa zlepšovať. Každopádne informácie, ktoré dostanete v Cestovateľskom magazíne BUBO na bubo.sk lomené blog majú ambíciu byť tými najkvalitnejšími a najinšpiratívnejšími. BUBO od svojho vzniku rozvíja slovenské cestovateľstvo a naše blogy idú taktiež týmto smerom. Každý deň vydávame nový blog a zážitky máme napísané z každej jednej krajiny sveta. V BUBO sme najscestovanejšími Slovákmi a Slovenkami a ako prví sme prešli všetky krajiny sveta od severného po južný pól. Veríme, že naša tvrdá a systematická práca zlepší vaše poznanie sveta a vy pri cestovaní ulovíte viac zážitkov a cez tieto svet lepšie spoznáte a porozumiete mu. Do skorého počutia priatelia!