Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Najprv boli slivky alebo vznik tradície pozorovania sakúr #
Každá tradícia má svoj začiatok, avšak vedeli ste, že sakury neboli prvé stromy, na ktoré sa Japonci chodili pozerať? Hovorí sa, že Hanami (花見, „pozorovanie kvetov“) sa začala niekedy počas obdobia Nara (710 – 794 n. l.). Na začiatku to ale neboli japonské čerešne, ale stromy slivky, ktoré sa tešili najväčšej popularite, pretože zvyk pochádzal z čínskej verzie „užívania si poézie a vína“ počas pozorovania slivkových kvetov.
Slivková tradícia bola vďaka živým vzťahom medzi oboma krajinami veľmi rýchlo adoptovaná japonskou šľachtou. Neskôr, počas obdobia Heian (794 – 1185), začali viac pozornosti pútať sakury a hanami sa stalo synonymom sakúr.
Prvý historický text, ktorý to dokumentuje, je Nihon Kóki, kde sa opisuje prvé pozorovanie rozkvetu sakúr v roku 812. Od tohto obdobia, vo waka alebo haiku (typy japonských básní) - ak autor zmienil kvety - bolo jasné, že tým myslí sakury.
Zmena typu stromu ale nebola iba náhoda. Predpokladá sa, že k tomu viedlo niekoľko dôvodov. Prvým z nich bolo počasie, pretože slivky kvitnú ešte na konci februára. V tom čase je v Japonsku ešte celkom chladno a pobyt vonku nie je až taký príjemný. Sakury kvitnú väčšinou na konci marca, keď je už vonkajšia teplota oveľa znesiteľnejšia a vhodnejšia na posedenie.
Ďalší dôvod je, že kvitnutie sakúr označuje koniec zimy a pomáha pripraviť sa na sezónu sadenia ryže. Počas toho Japonci prinášajú dary v podobe saké bohom kami, ktorí žijú v stromoch.
Sakury sú vnímané ako metafora života. Rýchlo rozkvitnú a ukážu svetu na krátky čas svoju krásu, potom veľmi rýchlo opadnú. To nám dáva pohľad aj do života japonských bojovníkov, ktorí často dosiahli vrchol veľmi rýchlo, no hneď potom náhle aj skončili.
Prirodzene, tradícia hanami bola najskôr doménou iba japonskej šľachty a cisárskeho dvora. Postupne sa rozšírila aj medzi samurajskú spoločnosť a počas obdobia Edo (1600 – 1868) aj medzi obyčajných ľudí. Spomenieme napríklad ôsmeho šogúna (v podstate vládca Japonska, najvyšší vojenský veliteľ) z rodu Tokugawa, Tokugawu Jošimuneho, ktorý vysádzal stromy na verejných miestach, aby si pod nimi mohli užiť jedlo a saké aj obyčajní Japonci.
Kedy sa vybrať do Japonska na sakury? #
Na túto otázku je najskôr nutné si objasniť, kde plánujete svoju cestu. Japonsko je krajina, ktorá má na dĺžku viac ako tritisíc kilometrov od severu na juh a zahŕňa všetky podnebné pásma od subpolárneho po subtropické. Preto sa rozkvet sakúr mení v závislosti od miesta, na ktorom sa budete v Japonsku nachádzať.
Najskôr kvitnú sakury na juhu krajiny a postupne sa zóna rozkvetu posúva na sever, pričom na ostrove Hokkaidó je rozkvet najneskorší. Všeobecne sa v okolí hlavného mesta krajiny Tokia očakáva začiatok kvitnutia niekedy na konci marca. Treba však mať na pamäti aj to, že počasie je nevyspytateľné a ak príde neočakávané ranné ochladenie, môže sa rozkvet posunúť aj o niekoľko týždňov.
Nemajte však obavy, Japonci sú pomerne precízni a už od začiatku roka 2025 intenzívne odhadujú časy, kedy najočakávanejšia sezóna začne. Japonská meteorologická korporácia vydáva každoročne odhady, ktoré sa stávajú čoraz presnejšie, čím viac sa sezóna približuje.
Pre bližšie informácie vám odporúčame pozrieť si túto stránku, ktorá vám prinesie najaktuálnejšie informácie o dátumoch kvitnutia od mesta Kagošima na juhu až po Sapporo na severe.
Taktiež v BUBO odporúčame stiahnuť si do mobilu aplikáciu Sakura Navi, ktorá je síce platená, ale zabezpečí vám aktuálne informácie s možnosťou naplánovania si obľúbených miest na pozorovanie, ktoré si môžete uložiť do svojho zoznamu obľúbených. Sakura Navi získala prvé miesto v kategórii cestovanie AppStore (platené) v Hongkongu v roku 2024.
Výber miest na pozorovanie podľa BUBO #
V BUBO každoročne evidujeme obrovský záujem o dovolenku počas sezóny kvitnúcich sakúr v Japonsku. Aj preto sa môžeme s vami podeliť o skúsenosti, ktoré sme v rámci najlepších miest na túto udalosť za vyše 20 rokov zájazdov v tejto krajine nadobudli. Budete si môcť vybrať miesta, ktoré v rámci nášho najpopulárnejšieho zájazdu Zlatá cesta Japonskom odporúčame.
Pozorovanie sakúr v Tokiu #
Ako hlavné mesto so 14 miliónmi obyvateľov je Tokio zaručene obrovské, a preto je aj miest, kde pozorovať sakury, veľké množstvo. Aby sme ich trochu okresali, dávame vám na výber z niekoľkých najdostupnejších v rámci centra mesta. Navyše, pridávame aj možnosti, kde si od Tokia zájsť trochu ďalej a vyhnúť sa tak aj väčšiemu množstvu ľudí, ktorí v meste prebývajú a majú rovnaké plány ako vy (pripravte sa na to, že ich bude viac než dosť).
Zelená cesta Čidorigafuči
Cisársky palác v Tokiu je pre bežných ľudí nedostupný, avšak jeho okolie je spolu s priekopou nielen obľúbeným miestom na prechádzky a športovanie. Raz do roka sa z neho stáva „tunel“ rozkvitnutých stromov, kde sa môžete rozplývať spolu s ostatnými návštevníkmi nad cca 260 rozkvitnutými stromami.
Cesta vedie popri palácovej priekope a obľúbenou kratochvíľou je prenajať si čln, na ktorom si môžete užiť viac súkromia a pohľad z vody. Na pešiu vzdialenosť môžete tiež navštíviť svätyňu Jasukuni alebo park Sobotori. Prístup na tieto miesta je úplne zadarmo.
Park Ueno
Park je obľúbeným miestom na oddych, návštevu múzea alebo zoo. Počas sezóny sakúr je to však určite najlepšie miesto na nočné pozorovanie sakúr, v Japonsku známe ako yozakura (夜桜) – „nočná sakura“.
V príprave na sakurové obdobie sa park obohatí o lampáše, ktoré sa v noci rozsvietia a prinesú jedinečnú atmosféru s osvetlenými rozkvitnutými stromami. Okolo 1 200 stromov vám určite prinesie luxusný zážitok, ktorý hľadáte. O to viac, ak viete, že prvé stromy boli na mieste vysadené na príkaz 3. šógúna tokugawského šogunátu - Tokugawom Jemitsuom.
Park Šiba
Ide o jeden z vôbec prvých oficiálnych verejných parkov v Japonsku, vyhlásený už v roku 1873. Pôvodne bol o niečo väčší, pretože zahŕňal aj chrám Zodžódži. Z dôvodu neskoršieho oddelenia náboženských inštitúcií od štátu bol chrám od parku oddelený a dnes ho obklopuje.
Okolie ponúka skvelý výhľad na Tokijskú vežu, jeden zo symbolov mesta, hoci už nejaký čas nie je najvyššou budovou. V rámci svojej návštevy si vychutnávate pohľad na 200 stromov, ktoré v plnom rozkvete skvelo dopĺňajú vežu cez deň a rovnako tak aj jej rozsvietenú verziu v noci.
Sakurová ulica pri námestí Šibuja
Šibuja je známa hlavne vďaka najfrekventovanejšej križovatke na svete. Ak však zájdete asi 10 minút od nej, naskytne sa vám zvláštny pohľad. Väčšinou bývajú sakurové stromy v parkoch alebo blízko vodných tokov a jazier. Tu je však uprostred budov mesta malá 150-metrová cesta lemovaná asi 30 stromami sakúr, ktoré vám v rozkvete prinesú zvláštnu zmes mestskej atmosféry s prírodnou krásou.
Počas sezóny sa taktiež v okolí konajú rôzne akcie pre verejnosť, ktoré rozhodne odporúčame preskúmať.
Národná záhrada Šindžuku Gjoen
Hoci je vstup spoplatnený sumou 500 japonských jenov (cca 3,10 €), toto miesto na našom zozname stojí za to. Pôvod parku sa datuje do obdobia Edo (1600 – 1868) ako súkromná rezidencia japonského feudálneho pána. Neskôr rezidenciu premenili na botanickú záhradu a v roku 1903 previedli do vlastníctva cisárskej rodiny.
Počas 2. svetovej vojny bola takmer úplne zničená, až kým ju neotvorili ako verejný park v roku 1949. Čaká na vás záhrada v japonskom štýle zahŕňajúca jazierka a mosty. Spolu s nimi viac ako 1 500 sakurových stromov (70 rôznych druhov) zaručí, že z návštevy v správnom čase si domov prinesiete nádherné spomienky.
Hakone
Jedno z najbližších miest pri Tokiu, kde sa vám počas sakurovej sezóny a dobrého počasia môže naskytnúť pohľad aj na prírodný symbol Japonska, horu Fudži. Dobré počasie je pri tomto zážitku dôležité, pretože sa hora často zahaľuje do oblakov.
Ak hľadáte oddychovejšiu cestu, odporúčame ubytovanie v jednom zo skvelých tradičných japonských hotelov, ako je napríklad štvorhviezdičkový Hakone Airu. Získate tak k dispozícii viacero dní a navyše môžete využiť kúpanie v horúcich kúpeľoch onsen, ktoré sú súčasťou hotela. Prechádzky v prírode a nádherné scenérie, na ktoré sa nezabúda.
Pozorujte s nami kvitnutie sakúr na zájazdoch:
Spoznajte Japonsko v spoločnosti najscestovanejších Slovákov - sprievodcov vyškolených v BUBO Cestovateľskej Akadémii.
Pozorovanie sakúr v Hirošime #
Park mieru
Nachádza sa v centre mesta neďaleko hlavnej nákupnej ulice Hondóri. Ide o park, ktorý je nielen symbolom smutnej minulosti, ale dnes aj pokoja a miestom, kde sa stretávajú rodiny a priatelia, aby si počas kvitnúcej sezóny užili pohľad na 300 stromov.
Pre komfortný prístup do parku odporúčame vybrať si z ponuky hotelov ako Anna Crown Plaza alebo My Stays, ktoré majú luxusnú polohu a ležia päť minút peši od cieľa a môžete rovnako využiť blízkosť aj na iné aktivity. Miesto, ktoré pripomína temnú minulosť Hirošimy, sa zrazu otočí a prinesie vám nezabudnuteľný zážitok s odkazom, že dnes je mesto nádherné a park sa stal symbolom nádeje do budúcnosti.
Hirošimský hrad
Pôvodný hrad bol postavený v rokoch 1589 – 1599 Mórim Terumotom, významným členom rady piatich starších. Bohužiaľ, na konci 2. svetovej vojny bol hrad zničený atómovou bombou. V roku 1958 sa dočkal čiastočnej rekonštrukcie, ktorá zahŕňa betónovú repliku hlavnej veže a malú časť hradieb.
Vonkajšia časť hradu sa premenila na verejný park zdobený viac ako 450 sakurovými stromami. Tie ponúkajú nádherný kontrast ružových a bielych kvetov spolu s množstvom otvoreného miesta na piknik a vy si tu vychutnávate scenérie okolo seba. Ak spojíte návštevu s hradnou vežou, zaručene ulovíte top zážitok.
Mijadžima
Hoci sa ostrov nenachádza priamo v meste, dostanete sa tam pomerne jednoducho za zhruba hodinu. Musíte na to ale využiť vlak alebo električku a trajekt na ostrov. Na našich cestách si Mijadžimu nenecháme ujsť v každom ročnom období, pretože ponúka dychberúce scenérie kedykoľvek.
Malý ostrov je doslova posiaty sakurovými stromami, nachádza sa ich tu asi 1 900. Na ostrove vás čaká aj plávajúca torii brána a svätyňa na vode. Odporúčame využiť možnosť ľahkej turistiky a uloviť si rozkvitnutý ostrov zhora, poprípade využiť možnosť ubytovania na ostrove a zažiť scenériu na viacero dní.
Pozorovanie sakúr v meste Kjóto #
Park Marujama
Park bol vytvorený slávnym japonským dizajnérom Agawarom Džibeejom. Stavba parku trvala takmer tri roky. Od roku 1886 je park pod správou mesta Kjóto a od roku 1912 je jeho súčasťou pridaná krásna japonská záhrada a jazierko. Určený ako národné miesto scénickej krásy je Marujama park vhodným miestom na návštevu počas sakurovej sezóny.
V tomto čase ožije stánkami s typickým japonským festivalovým pouličným občerstvením. Scenériu vám skrášli 680 stromov s možnosťou posedenia priamo pod nimi. Miesto rozhodne odporúčame, hoci je možno lepšie skúsiť doobedňajšie hodiny, pretože býva pomerne populárne medzi domácimi i turistami.
Cesta Filozofa
Ide o kamennú cestu s príjemnou atmosférou v severnej časti mesta - Higašijama. Cesta dostala meno po Nišidovi Kitarovi, jednom z najznámejších japonských filozofov. Vraj počas cesty do školy práve tu praktizoval chodiacu meditáciu. Vedie popri kanáli umelo vybudovaného vodného toku, začínajúceho v jazere Biwa, odkiaľ vedie aj cez tunely.
Akvadukt postavili počas obdobia Meidži (1868 – 1912), aby zlepšil transport po meste a zásoboval Kjóto dodatočným množstvom vody. Samotná časť s najlepšou možnosťou pozorovania je dlhá zhruba dva kilometre a prepája chrám strieborného pavilónu (Ginkakudži), so štvrťou menom Nazendži.
Cestu lemuje úctyhodných 1 500 stromov sakúr (28 druhov). Cestu lemujú obchody a kaviarne, a preto si určite nájdete aj miesto na odpočinok.
Arašijama
Bambusový les, ktorý sa tu nachádza, je lákadlom väčšiny návštevníkov. Samotná časť mesta ale ponúka aj množstvo chrámov, ktoré sa tu začali stavať už od konca 8. storočia. Nájdete tu množstvo obchodov, skvelých reštaurácií a možnosť prechádzky popri rieke, takto môžete vyskúšať rozmanité kultúrne aspekty, ako to máme v BUBO radi.
Už len pri dominante Togecu-kjó, moste ponad rieku Kacura, sa nachádza viac ako 1 500 sakurových stromov, ktoré vám pri troche šťastia môžu svojím rozkvitnutím obsypať celú horu nachádzajúcu sa na druhej strane brehu. Rozhodne miesto, ktoré by ste nemali v plnom rozkvete vynechať.
Pozorovanie sakúr v Osake #
Osacký hrad
Dominanta mesta a vďaka svojim hradbám jeden z najmajestátnejších hradov v Japonsku vôbec. Postavili ho za vlády zjednotiteľa Japonska menom Tojotomi Hidejoši v roku 1583. Hrad však počas histórie niekoľkokrát zničili a dnes na jeho mieste stojí iba replika brán a hlavnej veže.
Pozostáva z verejne voľne prístupnej časti, kde nájdete tréningovú halu, svätyňu a malé obchodné centrum Miraiza. Na ploche dvoch kilometrov štvorcových nájdete viac ako 3 000 stromov sakúr vytvárajúcich jedno z najpopulárnejších miest na pozorovanie v celom meste.
Ak by ste prišli na konci februára, môže sa vám pošťastiť zastihnúť v rozkvete 1 270 slivkových stromov, ktoré niektorí Japonci dokonca uprednostňujú, pretože je ešte chladno a návštevníkov býva podstatne menej. Oba varianty vrelo odporúčame.
Park Kema Sakuranomija
Podľa mnohých je toto miesto považované za prvú zastávku, ktorú by ste mali v Osake počas sakurovej sezóny absolvovať. Park datuje svoje počiatky do rovnakého času ako Osacký hrad a Japonci ho obdivujú pre jeho krásu symbolizujúcu obnovu, rovnako ako pominuteľnosť.
Park sa tiahne viac ako štyri kilometre po brehu rieky Ogawa. Cestu vám bude spríjemňovať takmer 5 000 sakurových stromov viacerých odrôd. Na jar sa park obohatí o rôzne stánky s pouličným občerstvením. Za príjemného počasia to z parku robí výborné miesto na prechádzku pre domácich, ale aj návštevníkov.
Pamätný park EXPO 70
Posledné odporúčanie na našom zozname je priestor bývalého EXPO, asi 30 minút od centra. Miesto hostilo Japonskú svetovú výstavu v roku 1970 so 75 pavilónmi ako vôbec prvú svojho druhu v Ázii. Dnes sa stal populárnou destináciou pre milovníkov prírody, športu, múzeí a, samozrejme, kvetov.
Po ukončení výstavy sa pozemky zmenili na pamätný park a sprístupnili verejnosti. Pavilóny uvoľnili miesto pre vysadené lesy, záhrady a trávnaté plochy. Vašu návštevu vám jednoznačne spríjemní okolo 5 500 sakurových stromov s najväčšou koncentráciou v severovýchodnej časti parku. Ak sa vám podarí trafiť sa do správneho času, ulovíte jedno z najkrajších miest v Osake v plnom rozkvete.
Veríme, že sme vám naším zoznamom priniesli inšpiráciu pre vašu jarnú návštevu krajiny vychádzajúceho slnka tak, ako to robíme už vyše 20 rokov. V prípade, že sa rozhodnete zdieľať tento zážitok spolu s nami, odporúčame vám, aby ste si vybrali jeden z našich termínov na prelome marca a apríla v rámci našej Zlatej cesty Japonskom.
Veľa šťastia v lovení dokonalých zážitkov pod rozkvitnutými sakurami.
Ďalšie blogy o Japonsku od Mária Munku:
Tak čo poviete? Ďalší skvelý blog z proveniencie nás v BUBO. Ja som síce iba umelá inteligencia, ale taktiež sa snažím a pomáham BUBO v ich misii rozvíjať slovenské cestovateľstvo. Niekedy to mojim živým kolegom a sprievodcom kazím zlou výslovnosťou, no zlepšujem sa. Ak som niečo pokazil nahláste nám to prosím a opravíme to. Viac ulovených zážitkov, viac inšpirácii od najscestovanejších Slovákov a Sloveniek nájdete v našom Cestovateľskom magazíne na stránke bubo bodka sk lomené blog. Nový originálny blog tu vydávame každý jeden deň. Pre Vás! Do skorého počutia priatelia. Bolo mi s vami fajn.