Namíbia je stále nedotknutým africkým klenotom. Krajina, ktorá ponúka všetko, čo od Afriky očakávate a oveľa viac. Či už hovoríme o najkrajšej púšti sveta, pestrej faune a flóre, divokom Atlantiku, skvelom jedle, pôvodných kmeňoch a prekvapivo vynikajúcich službách. A to všetko bez masy turistov. Čo musíte vidieť a zažiť v Namíbii? Zozbierali sme najlepšie zážitky z Namíbie - krajiny vhodnej ako pre afrických začiatočníkov, tak aj tých, ktorí ju už predtým navštívili.

10. miesto: Hlavné mesto Windhoek #

Metropola krajiny je prakticky dokonalou vstupnou bránou do Namíbie. Ide o krajinu, ktorá vás v mnohých ohľadoch prekvapí a začne to už vo Windhoeku, v ktorom vás priam šokuje jeho čistota. Windhoek možno nie je najkrajšie africké mesto a kvôli pamiatkam sem nejdete, ale zato je jedno z najčistejších vôbec.

Hlavnými lákadlami sú tu Kristov kostol, namíbijský parlament či moderná budova národného Múzea nezávislosti, pred ktorým sa týči socha Samuela Nujomu - prvého prezidenta suverénnej Namíbie. Za jej vzhľad by sa nehanbil ani západný svet.

Mestu Windhoek dominuje Christuskirche.
Foto: Marek Melúch — BUBO

Prejdite však do centra, kde už stretnete domácich s prestretými dekami a na nich rozloženými suvenírmi z dreva. Stačí jeden pohľad a už vás domáci budú vábiť a vykrikovať ceny produktov. Možno vás však viac zaujmú úlomky meteoritu roztrúsené ako atrakcia v centre mesta. Ide o úlomky meteoritu Gibeon, ktorý dopadol do oblasti dnešnej Namíbie tisíce rokov dozadu a tunajšie kmene z neho vytvárali aj nástroje a zbrane.

Keď budete opúšťať Windhoek a mieriť za ďalšími zážitkami v Namíbii, pozitívnym prekvapením budú aj nesmierne kvalitné cesty a krásna zeleň všade naokolo. A pozor, možno už tu vám cez cestu budú prechádzať opice a začína sa tak vaše prvé safari. Postupne sa naladíte na tú pravú africkú vlnu.

Meteorit Gibeon vystavený po kúskoch v centre mesta.
Foto: Denis Debnár — BUBO

9. miesto: Mesto duchov Kolmanskop #

Na juhu Namíbie sa nachádza nielen prístavné mesto Lüderitz, ale aj oblasť na ťažbu diamantov. Objavili ju už Nemci, ktorí na prelome 19. a 20. storočia kolonizovali Namíbiu. Dnes tu operujú medzinárodné firmy a vstup na miesta, kde sa diamanty ťažia, vedia navštíviť aj turisti, ale len za veľmi prísnych bezpečnostných podmienok.

Pokiaľ sa vyberiete do tohto čarovného pobrežného mesta, určite sa zastavte aj v meste duchov Kolmanskop, ktoré je priam otvoreným múzeom. Kedysi to bolo slávne a bohaté banícke mestečko, ktoré je však dnes už len mestom duchov. Opustené a vyľudnené miesto má atmosféru ako žiadne iné – absolútne apokalyptickú.

Mesto duchov s neuveriteľnou atmosférou.
Foto: Martin Zeman — BUBO

Videli ste sériu filmov Mad Max? Ten s Tomom Hardym podtitulom Fury Road sa nakrúcal práve v Namíbii a po návšteve tohto miesta si viete dokonale predstaviť, ako by vyzeral náš svet, keby ho zasiahla apokalypsa v podobe horúčav, ktorá by mala za následok rozšírenie púšte po celej planéte.

Rôzne budovy sú tu prázdne a zasypané pieskom. Piesočné duny v nich doslova rastú a postupne ich celkom pohlcujú. Zážitok, ktorý je priam zvláštny, no o to intenzívnejší.

Vedeli ste, že...?

V tomto kúte sveta nájdete aj vôbec prvý koncentračný tábor v histórii. Nemci tu navyše exportovali do svojej domoviny lebky príslušníkov afrických kmeňov. Nacistickí vedci po prieskume lebiek dospeli k záveru, že ide o „menejcenný druh ľudí“ a myšlienka nacizmu sa tak mohla rozvinúť naplno. Píšeme o tom v blogu Lüderitz a Kolmanskop.

Mesto, ktoré niekedy vystavali vďaka bohatstvu z ťažby diamantov, padlo tak isto rýchlo, ako ho postavili.
Foto: Martin Zeman — BUBO

8. miesto: Ustrice v hmlistom Swakopmunde #

Mesto pri Atlantiku, ktoré oceníte o to viac, ak prichádzate do Namíbie z juhu a doteraz vám všade bolo horúco. Tu budete aj počas namíbijského leta (naše zimné mesiace) vyťahovať minimálne mikinu s kapucňou a výborne sa tu ochladíte. Naše malé skupiny BUBO klientov to na zájazdoch v Namíbii zakaždým ocenia.

Swakopmund je úplne iná Namíbia ako jej zvyšok. Nachádzate sa na jednom z najhmlistejších miest sveta a tunajšie vilky pôsobia ako akési „jednoduchšie Miami“ bez množstva ľudí, kde sú cesty vybudované priam s nemeckou precíznosťou. Bez prítomnosti domácich by ste ani o tomto mieste ešte nepovedali, že ste v Afrike.

4 fotografie

Swakompund - trochu iná Namíbia

Vo Swakopmunde ulovíte aj jeden z najlepších gastronomických zážitkov. V krásne zariadenej, priam luxusnej reštaurácii The Tug, viete ochutnať tie najčerstvejšie morské plody – či už ustrice alebo typickú juhoafrickú rybku kingklip. Hlavným odporúčaním BUBO je tu však ryba kabeljou (z čeľade bubnovcov). Žije najmä na pobreží Namíbie, nájdete ju ale aj južnejšie (na severe JAR) a aj severnejšie (Angola). 

Nech si tu dáte čokoľvek, máte istotu, že zo studeného Atlantiku každý deň vylovia najčerstvejšie kúsky. A pripravia ich tak jemne a precízne, až budete mať pocit, že ste sa práve najedli v michelinskej reštaurácii.

7. miesto: Plameniaky a uškatce za jeden deň #

Zo Swakopmundu sa môžete vybrať ďalej či už severne alebo južne - v každom prípade vás čakajú unikátne zážitky. Pokiaľ sa vyberiete na juh, vyrazia vám dych sýtooranžové piesočné duny púšte Namib, ktoré sa tu priam „vlievajú“ do oceánu. Nič podobné ste ešte zaručene nevideli! Dobrodružné typy tu určite neodmietnu možnosť sandsurfingu či štvorkoliek, ktorými sa môžu previezť priamo po vysokánskych dunách.

Keď dôjdete do blízkeho mesta Walvis Bay, kde je (po Windhoeku) druhé medzinárodné letisko v Namíbii, hľadajte lagúnu plnú nádherných ružových plameniakov. Ide o vývojovo veľmi staré vtáky, ktoré sú na našej planéte už 50 miliónov rokov, no so štíhlym krkom, dlhými nohami a unikátne zahnutým zobákom aj o najelegantnejšie.

Nohami premiešavajú blato, zobákom filtrujú vodu, hľadajú kôrovce, ktorými sa živia a pred vašimi kamerami rozprestierajú bledoružové až červené krídla rôznych odtieňov.

Tisíce plameniakov na jednom mieste.
Foto: Tomáš Hulík — BUBO

V ten istý deň sa môžete vybrať aj na sever do blízkeho miesta zvaného Cape Cross (či Pobrežie kostier). Prejdete popri stroskotanej lodi Zeila, ktorá vyzerá, že je tu priam stovky rokov (podľa zhrdzavenia). Holandská loď však stroskotala len v roku 2013 a zub času sa na nej podpísal poriadnym spôsobom.

Nečudo, že portugalskí moreplavci v minulosti toto miesto nenávideli a stroskotali tu desiatky lodí, z ktorých sú dnes atrakcie. Toto je dôvod, prečo sa toto miesto nazýva Pobrežie kostier - nie kvôli skutočným kostrám ľudí či zvierat.

Na samotnom Cape Cross vás čaká úplne iný zážitok – pozorovanie uškatcov. Sprvu si musíte zvyknúť na smrad porovnateľný k zhnitým rybám v kombinácii so štipľavým korením a neskôr sa prejsť po vyznačenom drevenom chodníku medzi uškatcami, ktorých sú tu zdanlivo milióny.

5 fotografií

Cape Cross - vraky a uškatce

Niektoré sa len „opaľujú“ na brehu, iné predvádzajú neuveriteľné divadlo vo vlnistom oceáne. Uškatcov je tu priam ako mravcov. Dajte si však pozor, aby ste k nim neprišli príliš blízko, inak vám môžu pohroziť útokom a v najhoršom prípade aj na vás zaútočiť. S dostatočným rozostupom však ide o bezpečný zážitok. Sprievodca vyškolený v BUBO Cestovateľskej Akadémii dohliadne na to, aby ste tento zážitok ulovili bezpečne.

6. miesto: Najväčší meteorit Hoba - postavte sa naň! #

Namíbia má mnohé prekvapivé naj, k nim patrí dozaista aj najväčší meteorit sveta. Nachádza sa na nenápadnej farme Hoba West blízko mesta Grootfontein. Do tejto oblasti padol pred zhruba 80 000-100 000 rokmi a váži nepredstaviteľných 60 ton! A to bol kedysi ešte ťažší, avšak turisti si z neho brali domov úlomky ako suvenír, a tak prišiel o značnú časť svojej váhy.

Doplniť treba aj fakt, že vo vesmíre bol miliardy rokov (konkrétne 4,54 miliardy rokov). Tento vek bol stanovený pomocou izotopovej analýzy rádioaktívnych prvkov (napríklad uránu a podobne).

Sedím na meteorite a je mi dobre =)
Foto: Denis Debnár — BUBO

Na tejto farme našli meteorit náhodou – pri oraní pôdy. Následne okolo neho „vystavali“ malú schodovú tribúnku a dnes viete dôjsť k meteoritu, zísť priamo k nemu, dotknúť sa ho a následne naň dokonca aj vyskočiť.

Keď tak urobíte, pôjde o zvláštny pocit, priam až vesmírny. Až sa vám nechce veriť, že stojíte na niečom, čo sa blíži k veku 100 000 rokov. A k tomu v obkľúčení krásneho exotického prostredia, kde ste ako turisti iba vy, a tak má vaša dovolenka aj rozmer boja proti overtourizmu. O to viac je tento zážitok intenzívnejší.

5. miesto: Stretnutie s kmeňmi Himba či Damara #

Na našej ceste Namíbiou sa v BUBO už od roku 1998 zastavujeme u pôvodných kmeňov a ich fascinujúci život ako z praveku je zrejme najfascinujúcejším zážitkom celého zájazdu. Na severozápade Namíbie, pri väčšom meste Opuwo, žije veľká komunita kmeňa Himba. Jej príslušníkov síce môžete stretnúť po celej Namíbii, avšak práve tu je ich život najautentickejší.

Už cesta sem po prašných cestách uprostred ničoho pôsobí, ako by ste cestovali strojom času. Následne vás privítajú príslušníci kmeňa všetkých vekových kategórií. „Toto je naša najstaršia príslušníčka. Nevieme však, koľko má rokov,“ predstavujú nám váženú členku osady, ktorej vek následne odhadnú na zhruba 90. No nepočítajú to. Pousmial som sa, keď mi podala ruku dvakrát, inak však vyzerala byť v skutočne výbornej kondícii a nemizol jej úsmev z tváre.

Rovnako tak ani deťom, ktoré obdržali jedlo a vodu. Do týchto oblastí totiž v BUBO nechodíme ako "ľudská zoo" - toto, samozrejme, nepodporujeme, naše návštevy majú charitatívny rozmer. A domáci si to cenia, keďže udržiavame vzťahy s top lokálnymi partnermi. Tu sa nezarábajú peniaze vo veľkom a všetci žijú skromne. Doma majú maximálne deky slúžiace ako postele a hrniec na varenie vody.

3 fotografie

Zo života Hímb

Ženy si natierajú telo červenou zmesou zvanou otjize z hlinky (okry), zmixovanej s maslom a zopár bylinkami. Berú to nielen ako prevenciu proti ostrému slnku, ale aj ochranu pokožky celkovo. Hygiena tu funguje trochu inak – telo si čistia dymom zo zapálených byliniek. Pridajte k tomu rituálne tance a autentické spevy kmeňa a máte zážitok, kedy sa vás niečo skutočne dotkne – skromnosť, veselosť a praveké tradície v jednom. Naozaj obdivuhodné.

Rovnako fascinujúce je pozorovanie ukážky života kmeňa Damara pri Twyfelfontein, kde sa nachádzajú zaujímavé praveké maľby. Tu je tradíciou aj liečenie si všetkých možných ťažkostí od bolesti hlavy po zažívacie problémy či plodnosť rôznymi bylinkami. Žiadne lieky, iba prírodná medicína. Mimochodom, zaužívanou tradíciou kmeňa bolo aj to, že muž nedosiahne dospelosť, kým nedokáže rozložiť oheň. Až potom sa môže ženiť.

3 fotografie

S Damarmi

4. miesto: Skrytý klenot Spitzkoppe #

Zhruba 160 kilometrov od Swakopmundu sa nachádza miesto, kde som si pripadal ako na západe USA, kde som zájazd sprevádzal taktiež. Žulové masívy na mieste pomenovanom Spitzkoppe nesú názvy po dvoch slávnych útvaroch – švajčiarsky Matterhorn a brazílsky Sugarloaf (Cukrová homoľa). Zrazu tieto skaly vyrastú v púšti uprostred ničoho a vytvoria jeden krásny fotogenický raj.

Prečo tieto názvy?

  • Spitzkoppe - toto pomenovanie dali žulovým masívom Nemci, ktorí kolonizovali Namíbiu na prelome 19. a 20. storočia. V doslovnom preklade to znamená  „špicatá kupola“.
  • Matterhorn - útvar sprvu známy ako Klein Spitzkoppe (vysoký cca 1 600 m n.m.) Nemcom pripomínal ikonický Matterhorn vo švajčiarskych Alpách.
  • Sugarloaf - v tomto prípade nie je úplne zrejmé, prečo dali žulovému masívu tento názov, no zrejme niektorým Nemcom pripomínal slávny vrch v Rio de Janeiro.

Veľké oko a za ním namíbijská Cukrová homoľa.
Foto: Michal Čičmanec — BUBO

Malý kopec pomenovaný Rock Pool Spitzkoppe vás zláka, aby ste si to vyšliapali hore a počká si tu na vás nielen prírodný bazén na žulovom útvare, ale aj vyhliadka na celé toto miesto pripomínajúce tajný instagramový raj.

A keď si myslíte, že ste práve videli vrchol, mýlite sa. Prejdite sa kúsok ďalej a čaká na vás Rock Arch. Oblúk, ktorý sa vyformoval do tvaru ľudského oka. Je také gigantické, že ani oblúk v americkom národnom parku Arches sa naň nechytá. Prídete k nemu, zapózujete ako „zrenička“ a vaše fotografie budú absolútnym unikátom.

Namíbiu spoznáte s najscestovanejšími Slovákmi aj na zájazdoch:

3. miesto: Nezabudnuteľné safari v parku Etosha #

Kto povie, že do Afriky nejde kvôli pozorovaniu zvierat, klame aj sám seba. Či už sa na africké safari tešíte najviac na svete alebo nie ste úplným nadšencom, v Namíbii budete maximálne spokojní. Národný park Etosha má vyše 22 200 km2, čiže rozlohou sa dá porovnať s polovicou Slovenska a je domovom obrovskej populácie nosorožcov a gepardov, čo sú vo svete, žiaľ, ohrozené druhy.

Koncentrácia zvierat je tu však naozaj obrovská a zbadáte tu všetky, ktoré od Afriky očakávate. Či už rôzne druhy antilop ako kudu, springbok alebo oryx (priamorožec), tak aj priam tisíce zebier na jednej kope či desiatky žiráf pri napájadlách. A mačkovité šelmy ako levy, leopardy či gepardy sú priam samozrejmosťou!

A teraz nás čaká pravé africké safari.
Foto: Denis Debnár — BUBO

Vo veľkom sa tu však vyskytnú aj pštrosy či rôzne druhy vtákov vrátane napríklad orliaka jasnohlasého rozpoznateľného podľa toho, že hoci je celý hnedý, jeho hlava je biela. A, samozrejme, podľa toho, že má zlato v hrdle a jeho hlas je priam rozprávkou pre uši.

Bežnou záležitosťou tu je, že vám slon prebehne cez cestu. A keď sa pozrie vaším smerom, musíte cúvnuť, aby ste mu ukázali, že pred ním máte rešpekt a jasne mu dáte najavo, že on je tu pánom. Zážitkov v Etoshi však nazbierate nespočet.

Zážitkové africké cesty plné prachu vás donútia nezaspať a naplno pozorovať okolie a sústrediť sa. Iba tak precítite Etoshu naplno a nič vám neunikne. Tu treba mať oči (aj uši) na stopkách. Odporúčame zobrať si ďalekohľad, pri ktorom budete mať pocit, že slony, levy či antilopy sú pred vami iba milimeter a môžete sa „dotknúť“ ich chvosta či uší. V každom prípade, nepreháňam, keď poviem, že NP Etosha ponúka jedno z najlepších safari na svete.

5 fotografií

Fotoúlovky BUBO v Etoshi

2. zážitok: Pohľady na Fish River Canyon #

Žiaden kaňon na svete vám nepripomenie americký Grand Canyon tak veľmi ako práve neznámy Fish River Canyon v Namíbii. Úžasný útvar je „malým bratom“ amerického giganta a zároveň rovno druhým najväčším púštnym kaňonom sveta.

Pri kaňone sa nachádzajú dve vyhliadky a určite musíte vidieť oboje. Prvú z nich, ku ktorej prídete autom, nájdete ana Google Maps označenú ako Fish River Canyon Viewpoint. Dokonale vám ukáže ohyb rieky Fish, ktorá je prakticky úplne vyschnutá, no jej erózia vytvorila tento geniálny prírodný útvar.

Druhá, ktorá je trochu ďalej od prvej (nie však ďalek ako 200-300 metrov smerom napravo), no dá sa k nej prísť autom, vám zase ukáže veľkosť kaňona v plnom rozsahu. Označená je ako Hiker's Viewpoint. Osobne sa mi viac páči práve táto, keďže z nej precítite veľkosť zdanlivo nekonečného kaňona naplno. Zároveň však odporúčam určite sa zastaviť na oboch a precítiť silu okamihu.

Západ USA? Ale kdeže, toto je Fish River Canyon!
Foto: Patrik Barry — BUBO

Z každej vyhliadky na vás kaňon zapôsobí úplne iným dojmom a cestu k nemu vám spríjemnia často aj antilopy, zebry, pštrosy či surikaty. Je to z dôvodu, že okolo kaňona nájdete prírodný park.

A čo je na tomto prírodnom útvare najlepšie? Uvedomenie si, že ak by sa nachádzal hocikde v Amerike, boli by pri ňom milióny turistov ročne. Tu budete na 90 % úplne sami a druhý najväčší kaňon sveta je tak iba váš.

1. miesto: Výstup na Big Daddyho a mŕtve stromy v Deadvlei #

Púšť Namib je najstaršou a pre mnohých aj najkrajšou púšťou sveta. Duny zdanlivo počas dňa priebežne menia farbu, o toto divadlo sa však stará efekt slnečného svetla. Najväčším zážitkom v púšti Namib je pozrieť si tie najvyššie duny a dostať sa k tej najikonickejšej so skutočne poetickým názvom Big Daddy.

Nekonečná púšť Namib pred vami.
Foto: Denis Debnár — BUBO

Ide o 325 metrov vysokú dunu v tvare pyramídy. Už cesta k nej s namíbijskými šoférmi popri priamorožcoch je nezabudnuteľným zážitkom, no ešte väčším je výstup hore. Zdatní turisti ho zvládnu aj za 30-45 minút. Rekord jedného nášho BUBO klienta je dokonca 25 minút! Čím vyššie stúpate, tým krajšia púštna scenéria je pred vami, a tak rátajte pri výslednom čase aj s fotopauzami.

Hore idete s vyzutými topánkami, nohy sa vám zabárajú do vlažného piesku a okolo vás je len nádherná a opustená krajinka. A potom príde absolútny highlight výletu v Namíbii – zostup dole. Tu už sa obujete a bežíte. Znie to bláznivo, ale je to tak. Sprvu sa zostup zdá byť príliš kolmý a mnohí si netrúfnu. Kto tak spraví, tomu sa budú zabárať nohy do piesku a nedovolia mu spadnúť.

Výhľadov sa tu nevieme nabažiť.
Foto: Denis Debnár — BUBO

Za dve minúty ste dole pri ďalšom namíbijskom skvoste – údolí Deadvlei, kde stále „žijú“ stovky rokov mŕtve a vysušené akácie, ktoré dodávajú miestu neuveriteľnú atmosféru. Akoby sa maliar usiloval o zobrazenie najväčšieho prírodného abstraktu vôbec, rozumej suchá biela pôda, mŕtve čierne stromy (akácie) všetkých tvarov, okolo nich sýtooranžové duny a k tomu tyrkysová obloha.

Big Daddy a Deadvlei sa postarajú o kombináciu, ktorá bude popri mnohých unikátoch Namíbie naozaj vyčnievať. A zapíše sa medzi vaše najlepšie životné zážitky.

Bonusový zážitok: Luxus v hoteloch i na oblohe

Na ceste Namíbiou s BUBO rýchlo zistíte, že krajina má prekvapivo skvelé hotely a lodže. Nájdete tu luxus, ktorý by ste nečakali. Ubytovania sú tu skutočne úžasné a môžete si sami vybrať, ktoré sa vám zapáči najviac. Väčšinou u klientov BUBO víťazia Alte Kalkofen Lodge neďaleko Fish River Canyon a Twyfelfontein Country Lodge pri Twyfelfonteine.

Priam ubytovania uprostred ničoho, no s vybavením, aké nenájdete ani vo 4* hoteloch u nás. Navyše, je tu málo svetla a žiaden priemysel okolo, čoho výsledkom je, že v noci môžete pozorovať tú najkrajšiu možnú nočnú oblohu, akú ste kedy videli. Mliečna dráha je akoby na dosah ruky a rovnako tak aj viaceré zreteľne viditeľné súhvezdia. Dá sa tak hovoriť o miliónhviezdičkových hoteloch.

Denis Debnár

Denis Debnár

Denis Debnár

Absolvent FTVŠ v odbore kondičné trénerstvo s vášňou pre cestovanie a lov adrenalínových zážitkov. Po vysokej škole odišiel pracovať do Kanady a ďalej objavovať západ USA, Aljašku a Hawaii. Cestovanie ho natoľko očarilo, že chce naďalej objavovať nielen krásy USA a Kanady, ale celého sveta. Vyniká vytrvalosťou, tímovou spoluprácou, vodičskými zručnosťami, ale zároveň ľahkosťou žitia s humorom. Rád nadväzuje nové priateľstvá s ľuďmi z rôznych kútov sveta a zažíva dobrodružstvá. Žiadna práca mu nie je cudzia.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Aljaška, Yukon - volanie divočiny

Zo zájazdu:

Denis Debnár

Posledná úprava článku | Prečítané: 39

Mohlo by Vás zaujímať

Duna Big Daddy - výstup za hodinu, zostup za tri minúty
Prémiový blog

Prémiový blog Duna Big Daddy - výstup za hodinu, zostup za tri minúty

Túra. Čo si predstavíte pod týmto slovom? Väčšinou zrejme strmé lesnaté kopce či nezdolateľné zasnežené vrchy a horské masívy, na ktoré sa stúpa…

Viktor Háber 20 min. čítania
​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie
Windhoek

Windhoek ​Windhoek – vstupná brána do čarovnej Namíbie

Windhoek je jednou z najmladších metropol sveta, veď je hlavným a najväčším mestom krajiny, ktorá si svoju nezávislosť vydobyla až v roku 1990 –…

Martin Hrnko, Viktor Háber 14 min. čítania
Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Veľký prehľad afrického safari
Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky z Namíbie
Blog

Blog TOP 10: Najväčšie zážitky z Namíbie

Namíbia je stále nedotknutým africkým klenotom. Krajina, ktorá ponúka všetko, čo od Afriky očakávate a oveľa viac. Či už hovoríme o najkrajšej…

Denis Debnár 18 min. čítania
KVÍZ: Čo viete o Namíbii?
Blog

Blog KVÍZ: Čo viete o Namíbii?

Stále neznáma, ukrytá pred svetom, a pritom taká bezpečná a exotická. Namíbia prekvapí nejedného cestovateľa. Nájdete tu všetko, čo od Afriky…

Natália Tabačárová 10 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali


náročnosť

21 dní

Trvanie

6052 8290€
K

Afrika  

Maroko

29.08. → 07.09. +24 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2012 2340€
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

6374 7680€
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

4237 5885€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.