Čakajte prosím...

SIGIRIYA / Srí Lanka - zážitky na každý deň

Michal Gaj

Michal Gaj

SIGIRIYA / Srí Lanka -zážitky na každý deň

Východ slnka nad Thissa wewa / Foto: Michal Gaj

Ranné slnko v objatí lotosových kvetov sa zrkadlí na hladine vodného rezervoáru. Vchádzame do raja. Najprv pozvoľna stúpame pomedzi kráľovské brány, audienčné siene a meditačné centrá. Svoje stopy zanechávame v rajských záhradách kráľa Dáthusena. Aj vďaka nemu a príbehu o jeho zlom synovi ľavobočkovi svet vie o levej skale.

Sigiriya - Levia skala / Foto: Rudolf Pradla, upravil Michal Gaj

Cítime , že na nás visia pohľady drzých makakov a opičích Hanumantových bojovníkov z eposu Rámakhíjan.

Langúr - Hanumantov bojovník z eposu Rámakhiján / Foto: Rudolf Pradla, upravil Michal Gaj

 

Slnko je už vyššie, teplota stúpa, tep sa zrýchľuje. Kráčame schodmi do neba, ale Led Zeppelin nám v ušiach nehrá. Počúvame príbehy zrkadlového múru a ten naozaj históriou spieva. Bájnu atmosféru sprítomňujú obnažené dámy. Pohľad na tieto maľované fresky si musíme zaslúžiť výstupom po exponovanom točitom schodisku do skalnej galérie. Predstavujeme si raj.

 

Fresky z Anuradhapurského obdobia  / Foto: Michal Gaj

Levia brána - posledná tretina výstupu / Foto: Michal Gaj

Ešte predýchame pár schodov a ocitáme sa pod labami leva. Až tu sa začína pravé dobrodružstvo. "Kto bude hore prvý dostane infarkt,.." usmievam sa a hovorím. Posledná tretina výstupu je pred nami a doslova visíme na schodisku zaveseného zo skaly do vzduchu. Ostatné schody sú tak strmé, že sa dotýkajú mrakov. Aspoň sa to tak pred vytúženým vrcholom zdá.

 

 

Kráľovský výhľad / foto: Michal Gaj

Sme hore. Vyrazilo nám dych. A až teraz chápeme, prečo si Kasyapa - samozvaný kráľ a otcovrah vybral toto miesto ako útočisko zo strachu pred pomstou. Je nedostupné a krásne. Strávil tu 17 rokov života. Mal všetko, len nie čisté svedomie...Trón, konkubíny...my už túto legendu poznáme. Je toto to miesto, kde by mohli sídliť bohovia?

Pohľad do kráľovských záhrad / foto: Michal Gaj

Obzor do krajiny sa nám otvára na 360 stupňov. Dnes sme ulovili ďalší z ceylónskych zázrakov. V diaľke na horizonte rozoznávame už navštívené miesta. Zlatá socha Budhu sa trbliece na úbočí pod skalným chrámom v Dambulle ako významný referenčný bod. Ak sa vykloníme zo skalnej terasy, máme pod nohami 182 metrov vzduchoprázdna a až potom rajské záhrady s dodnes fungujúcim systémom fontán. Cez ne sme v začiatku prechádzali. Ich niekdajšiu krásu a majestátnosť si vieme zhora teraz lepšie predstaviť. Ich staviteľmi boli perzskí inžinieri. To málokto vie. Umeniu záhradnej architektúry sa tu priúčali aj Číňania a od nich Japonci. Písalo sa 4.st. nášho letopočtu...

 

Stačí privoňať a táto krajina si Vás získa / Foto: Michal Gaj

Michal Gaj

Posledná úprava článku

Odporúčame tieto zájazdy

Vianočná akcia 2018

Srí Lanka - rajská záhrada
K

Ázia  

Sri Lanka


náročnosť

11 dní

Trvanie

2750

Vianočná akcia 2018

Srí Lanka a Tamilské tigre
K

Ázia  

Sri Lanka


náročnosť

14 dní

Trvanie

2120€ 1950
K

Ázia  

Sri Lanka


náročnosť

11 dní

Trvanie

2750

Vianočná akcia 2018

Srí Lanka a Maldivy
K

Ázia  

Sri Lanka, Maldivy


náročnosť

15 dní

Trvanie

4660