Načítavame pre vás exkluzívny blog

Sigiriya na Srí Lanke - zážitky na každý deň

Sigiriya na Srí Lanke - zážitky na každý deň

Najkrajšia pamiatka Srí Lanky. Slnko je už vyššie, teplota stúpa, tep sa zrýchľuje. Kráčame schodmi do neba, ale Led Zeppelin nám v ušiach nehrá ...

Sigiriya/Srí Lanka - zážitky na každý deň #

Východ slnka nad Thissa wewa / Foto: Michal Gaj

Ranné slnko v objatí lotosových kvetov sa zrkadlí na hladine vodného rezervoáru. Vchádzame do raja. Najprv pozvoľna stúpame pomedzi kráľovské brány, audienčné siene a meditačné centrá. Svoje stopy zanechávame v rajských záhradách kráľa Dáthusena. Aj vďaka nemu a príbehu o jeho zlom synovi ľavobočkovi svet vie o levej skale.

Sigiriya - Levia skala / Foto: Rudolf Pradla, upravil Michal Gaj

Cítime , že na nás visia pohľady drzých makakov a opičích Hanumantových bojovníkov z eposu Rámakhíjan.

Langúr - Hanumantov bojovník z eposu Rámakhiján / Foto: Rudolf Pradla, upravil Michal Gaj

Slnko je už vyššie, teplota stúpa, tep sa zrýchľuje. Kráčame schodmi do neba, ale Led Zeppelin nám v ušiach nehrá. Počúvame príbehy zrkadlového múru a ten naozaj históriou spieva. Bájnu atmosféru sprítomňujú obnažené dámy. Pohľad na tieto maľované fresky si musíme zaslúžiť výstupom po exponovanom točitom schodisku do skalnej galérie. Predstavujeme si raj. 

Fresky z Anuradhapurského obdobia  / Foto: Michal Gaj

Levia brána - posledná tretina výstupu / Foto: Michal Gaj

Ešte predýchame pár schodov a ocitáme sa pod labami leva. Až tu sa začína pravé dobrodružstvo. "Kto bude hore prvý dostane infarkt,.." usmievam sa a hovorím. Posledná tretina výstupu je pred nami a doslova visíme na schodisku zaveseného zo skaly do vzduchu. Ostatné schody sú tak strmé, že sa dotýkajú mrakov. Aspoň sa to tak pred vytúženým vrcholom zdá. 

Kráľovský výhľad / foto: Michal Gaj

Sme hore. Vyrazilo nám dych. A až teraz chápeme, prečo si Kasyapa - samozvaný kráľ a otcovrah vybral toto miesto ako útočisko zo strachu pred pomstou. Je nedostupné a krásne. Strávil tu 17 rokov života. Mal všetko, len nie čisté svedomie...Trón, konkubíny...my už túto legendu poznáme. Je toto to miesto, kde by mohli sídliť bohovia? 

Pohľad do kráľovských záhrad / foto: Michal Gaj

Obzor do krajiny sa nám otvára na 360 stupňov. Dnes sme ulovili ďalší z ceylónskych zázrakov. V diaľke na horizonte rozoznávame už navštívené miesta. Zlatá socha Budhu sa trbliece na úbočí pod skalným chrámom v Dambulle ako významný referenčný bod. Ak sa vykloníme zo skalnej terasy, máme pod nohami 182 metrov vzduchoprázdna a až potom rajské záhrady s dodnes fungujúcim systémom fontán. Cez ne sme v začiatku prechádzali. Ich niekdajšiu krásu a majestátnosť si vieme zhora teraz lepšie predstaviť. Ich staviteľmi boli perzskí inžinieri. To málokto vie. Umeniu záhradnej architektúry sa tu priúčali aj Číňania a od nich Japonci. Písalo sa 4.st. nášho letopočtu...  

Stačí privoňať a táto krajina si Vás získa / Foto: Michal Gaj
Michal Gaj

Michal Gaj

Michal Gaj

Sprievodca, architekt, hudobník, fotograf, cestovateľ, stálica BUBO. S Ľubošom Fellnerom sa stretol v máji 1995 keď sa Ľuboš vracal zo Sýrie. Ihneď absolvoval svoj prvý zájazd a od roku 1996 začal nadšene sprevádzať okruh Španielskom a Portugalskom a je s nami doteraz. Doma je všade tam, kde sú otvorení ľudia. Vyštudoval architektúru, pôsobil niekoľko rokov v Lúčnici a dodnes hrá v rockovej kapele, ale aj na fujaru. Miluje pikantné jedlo, jedinečné kultúry a ich autentickú muziku. Rozozná odtiene gurmánskych špecialít na Madeire, Kube, v Mexiku, Dubaji, Egypte, Mongolsku, Etiópii či Malajzii a vie ich pripraviť aj na tanieri.

Miluje byť v pohybe. Na zájazdoch stretol mnoho skvelých ľudí, absolvoval mnoho krásnych a dobrodružných ciest autobusom, lietadlom, loďami, koňmo, na ťavom chrbte, slonovi, voloch, pešo a tiež na horolezeckom lane. Vždy so skvelou partiou. Navštívil doposiaľ 56 krajín, v čom ho niektorí mladší kolegovia značne prekonávajú. Veľakrát sa však na tie isté destinácie vracal a mal tak možnosť vidieť, ako jednotlivé krajiny napredujú, ako sa menia. Thajsko, Malajziu, Singapur, Kubu. Len Srí Lanku navštívil za posledné roky 34 krát. Kubu, či španielsky Benidorm mal možnosť spoznať ešte len málo turizmom dotknuté. "Zamiloval som si sprevádzanie, rád sa o ľudí starám", hovorieva.

Nudiť sa s ním zaručene nebudete! O svoju všestrannosť a skúsenosti sa s vami vždy rád podelí. Hoc aj vo vlaku Transsibírskej magistrály. Osobné motto: „Všade doma, dobre najlepšie...“

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Transsibírska magistrála

Zo zájazdu: Portugalsko, Madeira

manželia Sejlingeroví

Posledná úprava článku | Prečítané: 2576x

Mohlo by Vás zaujímať

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

11 dní

Trvanie

1880
F

Ázia  

Srí Lanka, Maldivy


náročnosť

14 dní

Trvanie

6800
K

Ázia  

Srí Lanka


náročnosť

14 dní

Trvanie

2990
K

Ázia  

Srí Lanka, Maldivy


náročnosť

15 dní

Trvanie

3850

Cestuj vďaka čítaniu

Čítajte, rozširujte si obzor a zbierajte pri tom zľavové kódy na cesty s BUBO.