Zvieratá Indie

Zvieratá Indie

Autorom blogu je Martin Karniš

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

India je miesto neuveriteľnej biodiverzity. Ponúka možnosť nahliadnuť do takmer všetkých biotopov, aké si viete predstaviť. Pobrežie Indického oceána s podmorským životom, pobrežné lesy, hmlové a dažďové lesy, suché lesy, savany, polopúšť a púšť. Rôzne po krajine sa nachádza viacero horstiev a ich vrcholom je najvyššie pohorie sveta s večne studeným podnebím a vysokohorským prostredím. Na východe krajiny nájdete aj najdaždivejšie miesto našej zeme. Táto variabilita prostredia tak umožňuje život obrovského množstva rastlín a živočíchov. Viac ako stovka národných parkov chráni toto indické dedičstvo.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

India tak ponúka úžasnú možnosť safari, ktorú si bežný človek ani neuvedomuje. Najpopulárnejšie safari sú v národných parkoch, ktoré sa venujú aj ochrane vzácnych tigrov a nosorožcov. Ak sa chcete o parkoch dozvedieť viac, prečítajte si náš blog Národné parky Indie.

Okrem týchto dvoch druhov tu však stretnete množstvo iných zvierat, ktoré sú nemenej zaujímavé. BUBO ponúka návštevu viacerých parkov na našich zájazdoch, ktoré sa viac či menej orientujú na indické safari. Pozrime sa na tie zvieratá, ktoré tu stretneme najčastejšie.

Poznámka BUBO:

Viacero fotografií v tomto blogu pochádza z fotobánk. Po návrate autora z úžasnej indickej expedície, ktorej súčasťou bude aj krásne safari, budú nahradené originálnymi fotografiami.

Tiger #

Panthera tigris / Tiger / बाघ

parky: Jim Corbett, Ranthambore, Kanha, Bandhavgarh, Kaziranga, Manas

5 fotografií

Tigrov

Panthera tigris tigris, známy ako tiger bengálsky, je poddruhom tigra, ktorý sa vyskytuje predovšetkým na Indickom subkontinente. Tento druh je najpočetnejší zo všetkých existujúcich poddruhov. Bengálske tigre majú charakteristickú oranžovú srsť s čiernymi pruhmi, bielym bruchom a svetlejšími oblasťami na tvári a krku.

Samce môžu vážiť až 250 kg, zatiaľ čo samice sú menšie, s váhou okolo 140 kg. Bengálske tigre sú prispôsobivé a žijú v rôznych typoch prostredí, vrátane tropických dažďových pralesov, saván, mangrovových močiarov a horských oblastí. Sú vrcholovými predátormi a ich korisťou sú predovšetkým veľké bylinožravce, ako sú jelene, diviaky a gaury.

Tento poddruh tigra je klasifikovaný ako ohrozený kvôli strate prirodzeného prostredia a pytliactvu, hoci vďaka ochranárskym snahám, najmä v Indii, Bangladéši a Nepále, sa ich populácia v niektorých oblastiach mierne zotavila.

Tiger kráčajúci v národnom parku Kanha

Tiger kráčajúci v národnom parku Kanha

Leopard škvrnitý #

Panthera pardus fusca / Leopard / तेन्दुआ

parky: Jim Corbett, Ranthambore, Gir, Kanha, Bandhavgarh, Kaziranga, Periyar

4 fotografie

Leopardov škvrnitých

Leopard ako druh je najrozšírenejšou divokou mačkovitou šelmou. Pokrýva územie od juhu a západu Afriky, cez Arabský polostrov a Blízky východ až po oblasľ Himalájí, Amruru a juhovýchodnej Ázie. Panthera pardus fusca, známy ako indický leopard, je poddruhom leoparda (Panthera pardus), ktorý sa vyskytuje v Indii, Nepále, Bhutáne a niektorých častiach Pakistanu a Bangladéša.

Má robustnú, svalnatú stavbu tela, s dĺžkou dosahujúcou 1,6 až 2,6 metra (vrátane chvosta). Jeho srsť je žltá až zlatohnedá s typickými čiernymi škvrnami (rozetami). Tento poddruh je známy svojou prispôsobivosťou na rôzne biotopy, od tropických dažďových lesov až po suché púštne oblasti a vysokohorské pásma.

P. p. fusca je nevyberavý predátor, ktorý loví širokú škálu koristi vrátane kopytníkov, primátov a vtákov. Vyznačuje sa svojím nočným životným štýlom a vynikajúcimi lezeckými schopnosťami, vďaka ktorým dokáže loviť a uniknúť pred nebezpečenstvom. Aj napriek jeho prispôsobivosti je tento druh ohrozený stratou biotopu a konfliktmi s ľuďmi.

Lev (indický) #

Panthera leo persica / Asiatic lion / एशियाई सिंह
parky: Gir

4 fotografie

Levov

Poddruh leva, ktorý sa v súčasnosti vyskytuje výlučne v lesoch Gir v indickom štáte Gudžarát. Tento lev je geneticky odlišný od svojho afrického príbuzného (Panthera leo leo) a je menší, s kratšou a menej hustou hrivou, čo spôsobuje, že jeho uši sú viac viditeľné. Charakteristickým znakom je aj dlhšia kožná riasa na bruchu, ktorú africké levy nemajú.

Kedysi bol rozšírený v celom regióne od Blízkeho východu po Indiu, no kvôli lovu, úbytku biotopu a konfliktu s ľuďmi jeho populácia dramaticky klesla. V 20. storočí sa dostal na pokraj vyhynutia, keď v prírode zostalo len zopár desiatok jedincov. Vďaka prísnym ochranárskym opatreniam sa ich počet v posledných desaťročiach zvýšil na viac ako 600, pričom všetky žijú v Národnom parku Gir a jeho okolí.

Ázijské levy sú spoločenské, no na rozdiel od afrických levov vytvárajú menšie skupiny. Ich hlavnou potravou sú kopytníky, ako sú axis, nilgau či diviaky. Keďže sa ich populácia koncentruje na jedinom mieste, sú ohrozené epidémiami, genetickou príbuznosťou a ľudskou expanziou. Ďalším problémom sú aj dlhotrvajúce suchá, nakoľko sa oblasť Gir nachádza v suchej časti krajiny a nedostatok vody je tu bežný.

Indická vláda sa snaží zaviesť projekty na ich presídlenie do iných oblastí, ako napríklad do národného parku Kuno v Madhjapradéši (kde prebieha reintrodukcia gepardov), no tento plán naráža na politické aj environmentálne výzvy. Jeden takýto plán v minulosti už nevyšiel.

Napriek aktuálnym úspešným ochranárskym snahám zostáva ázijský lev kriticky zraniteľným druhom a jeho budúcnosť závisí od efektívneho riadenia populácie a ochrany jeho prirodzeného prostredia.

Slon indický (ázijský) #

Elephas maximus / Asian elephant / एशियाई हाथी

parky: Jim Corbett, Bandhavgarh, Kaziranga, Periyar

4 fotografie

Slonov indických

Slon indický je najväčším suchozemským cicavcom v Ázii. Tento druh patrí do čeľade Elephantidae a je charakteristický svojou veľkosťou, silným telom a dlhými prednými zubami, ktoré sa nazývajú kly. Slony indické majú ušné boltce, ktoré im pomáhajú regulovať telesnú teplotu. Ich chobot, ktorý je v skutočnosti predĺženým nosom, slúži na dýchanie, manipuláciu s predmetmi a získavanie potravy.

Na rozdiel od afrických bratrancov má na konci chobota iba jeden „prst“ a nevie s ním manipulovať s tak malými predmetmi. Tento druh sa vyskytuje predovšetkým v lesnatých a savanových oblastiach južnej a juhovýchodnej Ázie, vrátane krajín ako India, Srí Lanka, Thajsko, Mjanmarsko a Bangladéš.

Slony indické sú spoločenské zvieratá, žijúce v matriarchálnych skupinách, ktoré tvoria prevažne samice a ich potomstvo. Ich strava je rastlinná a zahŕňa rôzne byliny, listy, ovocie a kôru. Slon indický je ohrozený vyhynutím v dôsledku straty prirodzeného habitatu, nelegálneho lovu a konfliktov s ľuďmi. Ochranné opatrenia a zachovanie jeho prirodzeného prostredia sú kľúčové pre jeho prežitie.

Vyskúšajte exotické kombinácie zájazdov s BUBO:

Nosorožec indický #

Rhinoceros unicornis / Indian rhinoceros / भारतीय गैण्डा

parky: Kaziranga, Manas, Orang, Dudhwa

4 fotografie

Nosorožcov

Patrí spolu s tigrom a slonom medzi najikonickejšie zvieratá Ázie a Indie. Patrí do čeľade nosorožcovité, ktorá zahŕňa päť druhov, ktoré do dnešnej doby prežili. Tento druh je charakteristický svojím jediným rohom, mohutným telom pokrytým hrubou pancierovitou kožou a poloponoreným životným štýlom, vďaka ktorému často obýva mokrade, riečne oblasti a vysoké trávnaté porasty severnej, podhorskej časti indického subkontinentu.

Historicky bol rozšírený v rozsiahlych oblastiach Indie, Bangladéša, Pakistanu, Nepálu a Bhutánu, no v dôsledku lovu a ničenia biotopov bola jeho populácia v 20. storočí zredukovaná len na niekoľko izolovaných oblastí, pričom najväčšie populácie sa dnes nachádzajú v národných parkoch Kaziranga, Manas, Pobitora a Chitwan. Dospelé jedince môžu dosahovať hmotnosť až 2 200 kg a dĺžku tela viac ako 3,5 metra, čím patria k najväčším suchozemským cicavcom po slonoch.

Napriek ich mohutnosti sú to výborní plavci a dokážu sa pohybovať aj v hustých močiaroch či bahnitých oblastiach a dokonca bežať rýchlosťou viac ako 40 km/h. Indický nosorožec je prevažne bylinožravec a jeho potrava zahŕňa trávu, vodné rastliny, lístie a ovocie, pričom zohráva dôležitú úlohu v ekosystéme tým, že pomáha udržiavať dynamiku vegetácie vo svojom biotope. Jeho najväčším nepriateľom (okrem človeka) sú predovšetkým tigre, ktoré môžu ohrozovať mláďatá.

Nosorožec indický sa stal obeťou rozsiahleho pytliactva, keďže jeho roh je na čiernom trhu mimoriadne cenný pre údajné liečivé účinky v tradičnej ázijskej medicíne. V dôsledku intenzívnych ochranných opatrení sa jeho populácia v posledných desaťročiach zotavila a dnes sa odhaduje na viac ako 4 000 jedincov, pričom približne dve tretiny žijú v Kazirange, kde je tento druh prísne chránený.

Napriek úspechom v ochrane pretrvávajú hrozby, ako je fragmentácia biotopu, konflikty s ľuďmi a klimatické zmeny ovplyvňujúce dostupnosť vody a potravy. Programy na ochranu tohto druhu zahŕňajú rozširovanie chránených oblastí, boj proti pytliactvu a reintrodukciu do historických lokalít, ako je napríklad národný park Dudhwa.

Nosorožec indický v národnom parku Kaziranga

Nosorožec indický v národnom parku Kaziranga

Jeleň barasinga #

Rucervus duvaucelii / Swamp Deer / बारहसिंगा

parky: Kanha, Bandhavgarh, Kaziranga

4 fotografie

Jeleňov barasinga

Je to veľký druh jelenej zveri, ktorý sa vyskytuje v Indii a Nepále. Má štíhle telo, dlhé nohy a výrazný parožie, ktoré môže mať až 12 vetiev, čo je pôvodom jeho miestneho názvu „barasingha“ (v hindčine „dvanásť vetví“). Samce sú väčšie a nosia výrazné parohy, ktoré zhadzujú každoročne.

Tento žltohnedý jeleň s huňatou srsťou sa vyskytuje v centrálnych zónach, kde sú lesy najhustejšie. Zdržiavajú sa v stádach v blízkosti vodných zdrojov. Barasingha žije prevažne v močiaroch, mokraďových oblastiach a na trávnatých plochách, kde sa živí prevažne trávou a vodnou vegetáciou. Zvyčajne sa dorozumievajú pomocou pachových značiek a vysokofrekvenčného vrčania.

Ak budete mať šťastie, možno budete mať možnosť vidieť ich teritoriálne boje, pri ktorých používajú svoje jedinečné parohy. Tento druh je ohrozený stratou biotopu a lovom, a preto je zaradený na Červený zoznam ohrozených druhov IUCN ako „zraniteľný“. Dnes prebiehajú ochranné programy na jeho záchranu, najmä v národných parkoch, ako je Kanha a Kaziranga.

Jeleň sambar #

Rusa unicolor / Sambar deer / साम्भर

parky: Kanha, Ranthambore, Pench, Bandhavgarh, Periyar, Kaziranga

4 fotografie

Jeleňov sambar

Je jedným z najväčších druhov jeleňov a pochádza z tropických a subtropických oblastí Ázie. Tento majestátny jeleň sa vyskytuje v krajinách ako India, Srí Lanka, Čína a juhovýchodná Ázia. Dospelé samce môžu dorastať do výšky až 160 cm v kohútiku a vážiť viac ako 300 kg. Ich robustné telo je pokryté hrubou, tmavou srsťou, ktorá im poskytuje výborné maskovanie v hustých lesoch.

Samce sú známe svojím impozantným parožím, ktoré môže dorásť až do dĺžky jedného metra. Je to prevažne nočný tvor, ktorý sa živí listami, trávou a ovocím. Tieto zvieratá sú skvelými plavcami a často sa pohybujú v blízkosti vodných tokov. V mnohých oblastiach však čelia hrozbám z dôvodu pytliactva a straty prirodzeného prostredia.

Jeleň sambar hrá dôležitú úlohu v ekosystéme ako korisť pre veľké predátory, ako sú tigre a leopardy. Hoci sú ich počty stále relatívne stabilné, ochrana ich biotopov je kľúčová pre zachovanie tohto ikonického ázijského druhu.

Jeleň axis (Axis škvrnitý) #

Cervus axis / Chital / चीतल

parky: Kanha, Bandhavgarh, Jim Corbett, Gir, Ranthambore

4 fotografie

Axisov

Známy aj ako jeleň škvrnitý alebo chital, sa vyskytuje najmä na indickom subkontinente. Zohráva dôležitú úlohu v kolobehu ekosystému. V Kanhe aj v Bandhavgarhe je axis hlavným zdrojom potravy pre leopardy a tigre. Je charakteristický svojou elegantnou postavou, krátkymi nohami a výraznými parohmi, ktoré majú v dospelosti tvar lyžice.

Veľkosť samcov a samíc sa líši, samce sú silnejšie a väčšie ako samice. Parohy majú len samce, samice sú (ako aj naše lane a srny) bez parožia. Ich srsť je hnedá s bielymi škvrnami, čo im pomáha pri kamufláži v ich prirodzenom prostredí.

Jeleň axis je bylinožravý a preferuje trávy a listy. Z hľadiska správania sa sú spoločenské a žijú v skupinách, ktoré sú zvyčajne vedené dominantným samcom. Tento druh je považovaný za zraniteľný kvôli stratám biotopu a lovu.

Muntžak indický #

Muntiacus muntjak / Barking deer / काकड़

parky: Kanha, Bandhavgarh, Sundarbans, Jim Corbett, Ranthambore, Periyar

4 fotografie

Muntžakov indických

Druh malého jeleňa, ktorý patrí do rodu Muntiacus. Tento druh sa vyskytuje predovšetkým v lesnatých a subtropických oblastiach juhovýchodnej Ázie, vrátane krajín ako India, Nepál, Bangladéš, Thajsko a Indonézia. Muntžak má robustné telo, krátke nohy a charakteristické vyčnievajúce rohy, ktoré majú samce a sú zvyčajne krátke a zakrivené.

Podobne ako ostatné jelene sú samce väčšie ako samice, majú kly a spomínané malé parohy. Ich srsť je krátka, hustá a zvyčajne hnedastá alebo šedá s bledšími škvrnami. Tento druh je prevažne bylinožravý, živí sa listami, ovocím a rôznymi rastlinami. Najradšej sa usadzujú v blízkosti vodných plôch a sú dobrými plavcami. Ich prítomnosť zistíte vďaka silnému pachu, ktorý vydávajú na označenie svojho teritória. Keď ich niekto vyruší alebo znepokojí, štekajú ako psy, a preto ich volajú aj štekajúce jelene.

Často sa pohybujú v pároch alebo malých skupinách. Reprodukcia je väčšinou celoročne, a samice majú zvyčajne jedno mláďa po 7 - 8 mesiacoch gravidity. Muntžak je adaptabilný druh, ktorý sa dokáže prispôsobiť rôznym prostrediam, avšak jeho populácia čelí určitým hrozbám.

Indické safari zažijete aj na BUBO zájazdoch:

Indiu navštevujeme v BUBO pravidelne už od roku 1995. Spoznajte ju pod patronátom najscestovanejších Slovákov - sprievodcov vyškolených v BUBO Cestovateľskej Akadémii.

Medveď pyskatý #

Melursus ursinus / Sloth bear / स्लॉथ रीछ

parky: Kanha, Bandhavgarh, Kaziranga, Ranthambhore, Pench

5 fotografií

Medveďov pyskatých a ušatého

Druh medveďa, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v Indii, Nepále a Bhutáne a je známy aj poddruh zo Srí Lanky. Tento druh medveďa má charakteristický vzhľad s tmavohnedou alebo čiernou srsťou a bielym alebo krémovým zafarbením na hrudi, čo mu dáva jedinečný vzhľad.

Spomedzi medveďov má k telu najdlhší chvost. Srsť je bez podsady, ktorú v teplom prostredí nepotrebuje a vrchná srsť môže byť až 30 cm dlhá. Je prispôsobený životu v tropických a subtropických lesoch, kde sa živí prevažne rastlinnou stravou, vrátane ovocia, bobúľ a koreňov, ale aj hmyzom, najmä termitmi a mravcami (myrmekofágia).

Je známy svojou schopnosťou liezť na stromy a je aktívny prevažne v noci. Tento druh zohráva dôležitú úlohu v ekosystéme, najmä v rozširovaní semien a udržiavaní biologickej rozmanitosti. Hoci zatiaľ nie je považovaný za ohrozený druh (v prírode žije približne 20 000 jedincov), jeho populácia čelí hrozbám, ako je strata prirodzeného prostredia a lov.

Ďalším druhom je medveď ušatý (Ursus thibetanus), ktorý v severnej Indii vytvára dva poddruhy - himalájsky (U.t.laniger) z Ladakhu a tibetský (U.t..thibetanus) z Assámu. Himalájsky má oproti tibetskému poddruhu dlhšiu a huňatejšiu srsť s hustejšou podsadou (spodnou, hrejivou časťou srsti).

Leopard snežný - irbis #

Panthera uncia / Snow leopard / हिम तेन्दुआ

parky: Hemis, Gangotri, Great Himalayan, Khangchendzonga, Pin Valley

4 fotografie

Leopardov snežných - irbisov

Irbis je veľká mačkovitá šelma obývajúca horské oblasti Strednej Ázie. Tento majestátny predátor je prispôsobený drsným podmienkam vysokých nadmorských výšok v pohoriach Himalájí, Altaja, Pamíru, Tianšanu a Tibetskej náhornej plošiny, kde žije vo výškach od 2 500 do 6 600 metrov nad morom. Jeho hustá, svetlosivá až bielo sfarbená srsť s tmavými škvrnami poskytuje výborné maskovanie v zasneženom teréne a zároveň ho chráni pred extrémnymi teplotami.

Leopard snežný má mimoriadne dlhý chvost, ktorý slúži na udržiavanie rovnováhy pri pohybe po skalnatých svahoch a zároveň ho môže používať ako dodatočnú ochranu pred chladom, keď si ho obtočí okolo tela. Je to samotársky a teritoriálny predátor, ktorého potrava sa skladá prevažne z horských kopytníkov, ako sú kozorožce, kamzíky a divé ovce, ale nepohrdne ani menšími cicavcami či vtákmi.

Keďže ide o vrcholového predátora, zohráva kľúčovú úlohu v horských ekosystémoch regulovaním populácií bylinožravcov. Hoci leopard snežný nemá prirodzených nepriateľov, jeho populácia je ohrozená predovšetkým v dôsledku ľudskej činnosti - pytliactvo, nelegálny obchod s jeho kožou a kosťami, strata prirodzeného prostredia v dôsledku rozširovania pastvín a zmenšujúca sa populácia koristi.

IUCN ho dlhé roky klasifikovala ako ohrozený druh, hoci v roku 2017 bol jeho status zmenený na zraniteľný, čo naznačuje mierne zlepšenie jeho populácie. Ich presný počet v divočine je ťažké odhadnúť, pričom sa predpokladá, že ostáva len okolo 4 000 až 6 500 jedincov. Patrí medzi najmenej preskúmané veľké mačkovité šelmy, nakoľko prostredie, v ktorom žije, sťažuje jeho výskum.

Snežný leopard v Ladakhu

Snežný leopard v Ladakhu

Hyena pásavá #

Hyaena hyaena / Striped hyaena / धारीदार लकड़बग्घा

parky: Kanha, Gir, Ranthambore, Panna

4 fotografie

Hyen pásavých

Je stredne veľká šelma, ktorá patrí medzi štyri druhy hyen. Na rozdiel od svojej príbuznej hyeny škvrnitej, je oveľa menej známa a v prírode sa správa tajomnejšie. Vyskytuje sa najmä v Severnej Afrike, na Strednom východe, v Indii a v častiach Strednej Ázie.

Hyena pásavá je rozpoznateľná podľa typického pruhovaného vzoru srsti a výraznej hrivy, ktorá sa môže vzpriamiť, keď sa cíti ohrozená. Na rozdiel od iných druhov hyen nie je agresívnym lovcom, ale skôr mrchožravcom, čo znamená, že sa živí zvyškami koristi iných predátorov a zdochlinami. Dokáže však loviť aj menšie zvieratá, ako sú vtáky, hlodavce a plazy.

Toto nočné zviera je mimoriadne prispôsobené životu v rôznych typoch prostredia – od púští až po lesy. V ekosystéme zohráva dôležitú úlohu ako „čistič“, pomáha udržiavať ekosystém zdravý tým, že likviduje mŕtve telá zvierat. Hoci sa niekedy považuje za škodcu, jej prítomnosť v prírode je nevyhnutná pre udržiavanie ekologickej rovnováhy.

Dhoul #

Cuon alpinus / Wild dog alebo Dhole / सोनकुत्ता

parky: Kanha, Bandhavgarh, Jim Corbett, Pench, Bandipur, Tadoba

4 fotografie

Dhoulov

Známy ako dhol alebo divoký pes, je stredne veľký predátor patriaci do čeľade psovitých. Tento druh sa vyskytuje v horských a lesnatých oblastiach Ázie, predovšetkým v Indii, Nepále, Bhutáne a častiach juhovýchodnej Ázie. Dhoul má charakteristický štíhly a svalnatý trup, krátke nohy a dlhý chvost. Jeho srsť je zvyčajne hrdzavo-hnedá alebo žltkastá, pričom sfarbenie sa môže líšiť podľa prostredia.

Indické divé psy, známe aj ako dhole, sú veľmi spoločenské a aktívne zvieratá. Žijú v sociálnych skupinách, svorkách, ktoré sa zvyčajne skladajú z niekoľkých dospelých jedincov a mláďat. Tieto svorky sú veľmi organizované a vyznačujú sa zložitou lovnou taktikou, ktorá im umožňuje efektívne loviť väčšiu korisť, ako sú jeleňovité zvieratá.

Môžu sa zdať roztomilé, ale majú tvrdú a dominantnú povahu. Ak uvidíte nejakého divokého psa loviť a jesť svoju korisť zaživa, nečudujte sa, radšej si dajú svoju potravu, pokiaľ je ešte živá. Je známy svojím hlasitým a variabilným hlasom, ktorý slúži na komunikáciu medzi členmi svorky. Nešteká ako iné psy, dorozumieva sa skôr akýmsi pískaním.

V súčasnosti čelí rôznym hrozbám, ako je strata biotopu a prenasledovanie, čo vedie k poklesu jeho populácie v niektorých oblastiach.

Šakal zlatý #

Canis aureus / Asiatic jackal / शियार

parky: Kanha, Bandhavgarh, Ranthambore, Gir, Jim Corbett, Sundarbans

4 fotografie

Šakalov zlatých

Šakal zlatý, Stredne veľký druh psovitej šelmy, ktorý patrí do čeľade psovitých (Canidae). Známy je aj ako šakal obyčajný, z diaľky vyzerá ako malý vlk. Má kratšie nohy a menej výraznú štruktúru hlavy ako šakal arabský. Tento druh sa vyskytuje v rôznych biotopoch, vrátane stepí, lesov a púštnych oblastí, a jeho areál rozšírenia zahŕňa Európu, Áziu aj Afriku.

Určité štúdie ukazujú, že sa rozšíril z Indie do iných častí Ázie. Má štíhle telo, dlhé nohy a pomerne veľké uši, čo mu umožňuje prispôsobiť sa rôznym klimatickým podmienkam. Srsť je väčšinou hnedá so svetlejšími a tmavšími odtieňmi, pričom niektoré jedince môžu mať aj čierne alebo biele znaky. Tento druh je všežravý a jeho strava sa skladá z rôznych potravín, vrátane hlodavcov, vtákov, hmyzu, ovocia a rastlinnej hmoty.

Je známy svojou sociálnou povahou, žije v malých skupinách alebo rodinách a využíva rôzne hlasové prejavy na komunikáciu s ostatnými členmi skupiny. Okrem toho má významný ekologický dosah, pretože prispieva k regulácii populácií hlodavcov a iných živočíchov v svojom biotope.

Hulman posvätný #

Semnopithecus entellus / Common Langur / लंगूर

parky: Kanha, Bandhavgarh, Jim Corbett, Ranthambore, Periyar

4 fotografie

Hulmanov posvätných

Známy aj ako langur sivý sa zvyčajne vyskytuje vo vidieckych oblastiach. India je centrom týchto hulmanov najmä vďaka ideálnym lesným a klimatickým podmienkam. Vyskytujú sa aj v niektorých častiach Nepálu a Bangladéša. Sú to zvieratá priateľské k človeku a často žijú v blízkosti dedín a miest, poprípade priamo v nich.

Ich srsť je prevažne šedohnedá, pričom niektoré časti tela môžu mať svetlejšie alebo tmavšie odtiene, prípadne až žltosivé, s malými čiernymi tvárami a ušami. Veľkosť tela tohto zvieraťa sa líši podľa pohlavia, samce sú väčšinou väčšie ako samice. Tieto opice majú charakteristický vzhľad s dlhými končatinami, úzkou tvárou a dlhým chvostom. Sú známe svojím sociálnym správaním, žijú v skupinách, ktoré sa skladajú z niekoľkých samcov a samíc.

Ich strava je pestrá a zahŕňa listy, ovocie, kvety a hmyz. Tieto opice sú tiež známe svojím charakteristickým hlasovým prejavom, ktorý je súčasťou ich komunikácie v skupine. Ich životný cyklus a správanie sú významné pre ekológiu lesných a lesostepných biotopov, kde zohrávajú dôležitú úlohu pri rozptyľovaní semien a udržiavaní biologickej rozmanitosti.

Hulman chocholatý #

Trachypithecus pileatus / Capped langur / कैप्ड लंगूर

parky: Kaziranga, Manas

4 fotografie

Hulmanov chocholatých

Fascinujúci druh opice z čeľade mačiakovitých, ktorý žije v lesoch severovýchodnej Indie, Bhutánu, Bangladéša a južnej Číny. Tento primát dostal svoje anglické meno vďaka výraznej čiernej „čiapke“ z hustých chlpov na vrchu hlavy, ktorá kontrastuje so svetlou až sivou farbou zvyšku tela. Má dlhý chvost, ktorý mu slúži na udržiavanie rovnováhy pri skákaní medzi stromami, keďže žije vysoko v korunách stromov.

Je to sociálne zviera, ktoré žije v skupinách a je bylinožravé – jeho stravu tvoria najmä listy, ovocie a kvety. Hoci nie je priamo ohrozený, jeho populácia klesá v dôsledku odlesňovania a straty prirodzeného prostredia. Chránené územia, ako napríklad Národný park Kaziranga, sú dôležité pre jeho prežitie a ochranu.

Gibon hulok #

Hoolock hoolock / Hoolock gibbon / हूलोक गिबन

parky: Kaziranga

4 fotografie

Gibonov hulok

Obýva lesy juhovýchodnej Ázie, konkrétne v Indii, Bangladéši, Barme a severovýchodnej časti Thajska. Tieto zvieratá sú známe svojím neobyčajným hlasovým repertoárom a výnimočnou schopnosťou hojdania sa z vetvy na vetvu pomocou svojich dlhých končatín. Tento spôsob pohybu sa volá brachiácia.

Hulok je jedným z najväčších druhov gibona a dosahuje dĺžku tela až 70 cm s dlhým, čiernym alebo tmavo hnedým kožuchom, ktorý je často doplnený bielym lemom okolo tváre. Tieto opice sú veľmi sociálne a žijú v monogamných pároch alebo rodinách, ktoré sú známe svojím silným vzájomným putom.

Je to bylinožravé zviera, ktoré sa živí hlavne listami, ovocím a kvetmi. Gibon hulok je zraniteľný kvôli stratám biotopov, odlesňovaniu a lovu, a preto sú chránené územia a ochranárske snahy nevyhnutné pre jeho prežitie. Tento druh je významný nielen z ekologického hľadiska, ale aj pre svoje unikátne správanie a výnimočný hlasový prejav, ktorý je charakteristický pre jeho druh.

Diviak lesný - indický #

Sus scrofa cristatus / Wild boar / जंगली सूअर

parky: Bandhavgarh, Jim Corbett, Ranthambore, Kanha, Pench, Gir, Periyar, Bandipur

4 fotografie

Diviakov lesných - indických

Je poddruh diviaka aký žije aj u nás, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v Indii a okolí. Žijú prevažne v kopcoch, ale prichádzajú aj do blízkosti poľnohospodárskych plôch a lúk, kde hľadajú drobnú korisť a vodu. Žijú v rôznych biotopoch, vrátane lesov, otvorených krajín a močiarov, v skupinách alebo stádach, ktoré tvoria približne 40 až 50 diviakov.

Samice žijú so svojimi mláďatami a dospievajúcimi samcami v skupinách a samce zvyčajne žijú osamote s 2-3 ďalšími samcami. Samice sú menšie a slabšie ako samce, to je dôvod, prečo zvyčajne zostávajú v stáde kvôli lepšej ochrane. Tento druh je charakteristický svojím robustným telom, krátkymi nohami a zaoblenou hlavou.

Srsť má hrubú a nepoddajnú, s charakteristickým rozdelením na vlasy a krátke chĺpky, pričom farba sa pohybuje od hnedastej po čiernu. Indické diviaky sú všežravé a ich strava zahŕňa rastliny, hľuzoviny, ovocie a hmyz. Indický diviak má významný ekologický dopad, keďže prispieva k rozptýleniu semien a udržiavaniu rovnováhy v ekosystémoch, ale môže tiež spôsobovať škody v poľnohospodárstve.

Nilgau #

Boselaphus tragocamelus / Nilgai / नीलगाय

parky: Kanha, Bandhavgarh, Ranthambore, Gir

4 fotografie

Nilgau

Nilgau sa zvyčajne vyskytujú na severe indického subkontinentu. Ak navštívite Bandhavgarh alebo Kanhu, budete môcť pozorovať množstvo nilgau v skupinách s mláďatami. Vo všeobecnosti sú od prírody plaché, pred nebezpečenstvom utekajú až do vzdialenosti 800 m. Tento veľký, robustný cicavec má charakteristický vzhľad so štíhlym telom, dlhými nohami a krátkym krkom.

Samce sú väčšie než samice a majú tmavšiu, modro-šedú srsť, zatiaľ čo samice majú svetlejší hnedastý odtieň a nemajú rohy. Sú to bylinožravé zvieratá a zvyčajne uprednostňujú trávu, listy a plody. Tento druh je známy svojou schopnosťou prispôsobiť sa rôznym biotopom, od otvorených trávnatých plôch po lesnaté oblasti.

Nilgau je často považovaný za symbol indickej divočiny a je chránený zákonmi o ochrane prírody. Tieto zákony sa však nevzťahujú na jeho hlavného predátora, tigra. Jeho populácia však čelí aj iným hrozbám, ako sú strata prostredia a poľnohospodárske aktivity, ako aj u ostatných divých zvierat.

Gaur #

Bos gaurus / Gaur / गौर

parky: Kanha, Bandhavgarh, Kaziranga, Periyar

4 fotografie

Gaurov

Známy aj ako indický bizón, je najväčší druh divokého dobytka na svete. Tento impozantný bylinožravec pochádza z južnej a juhovýchodnej Ázie, pričom najväčšie populácie sa nachádzajú v Indii, Nepále, Thajsku a Malajzii. Dospelý gaur môže dosahovať výšku až 2,2 metra v kohútiku a vážiť viac ako 1 000 kilogramov, čo z neho robí skutočného obra v živočíšnej ríši.

Telo gaura je mohutné a svalnaté, s krátkou hnedočiernou srsťou, bielymi „ponožkami“ na nohách a výrazným hrbom na chrbte. Má veľké zakrivené rohy, ktoré môžu narásť až do dĺžky jedného metra. Aj keď gaur pôsobí mierumilovne, v prípade ohrozenia môže byť veľmi nebezpečný a agresívny.

Gaur je spoločenský druh, ktorý žije v malých skupinách alebo stádach, ktoré vedú dominantné samce. Tento druh zohráva dôležitú úlohu v ekosystéme, pretože pomáha udržiavať vegetáciu a podporuje biodiverzitu svojím pasením.

Stádo gaurov v národnom parku Bandhavgarh

Stádo gaurov v národnom parku Bandhavgarh

Arni #

Bubalus arnee / Wild water buffalo / जंगली भैंसा

parky: Kaziranga, Manas

4 fotografie

Byvolov vodných - Arni

Divoký vodný byvol je majestátny cicavec, ktorý patrí medzi najväčšie a najsilnejšie suchozemské zvieratá. Tento druh je pôvodom z juhovýchodnej Ázie, no dnes je kriticky ohrozený a vyskytuje sa len v niekoľkých izolovaných oblastiach v Indii, Nepále, Bhutáne a Thajsku.

Arni sa vyznačuje mohutnou stavbou tela, dospelé jedince dosahujú hmotnosť až 1 200 kg a výšku v kohútiku okolo 1,7 až 2 metrov. Majú masívne, zakrivené rohy, ktoré môžu dorastať až do dĺžky 2 metrov. Srsť divého byvola je hrubá, tmavá až sivohnedá.

Žije v močaristých oblastiach, mokradiach a pozdĺž riek, kde sa živí vodnými rastlinami a trávami. Jeho blízka príbuznosť s domestikovaným vodným byvolom vedie k častému kríženiu, čo predstavuje vážnu hrozbu pre čistotu jeho genetického fondu.

* Bubalus bubalis je zdomácnelá forma, ktorá sa dostala aj do Európy. V Taliansku sa z jej mlieka vyrába syr „mozzarella di bufala“. Rozdiely medzi domestikovanou a divokou formou je minimálny a ťažko rozlíšiteľný. V buffer zónach môže prísť aj ku kríženiu.

Antilopa jeleňovitá #

Antilope cervicapra / Black buck / कृष्णमृग

parky: Kanha, Ranthambore, Jim Corbett, Velavadar Blackbuck, Gir, Kali

4 fotografie

Antilop jeleňovitých

Antilopa jeleňovitá, známa aj ako antilopa indická, sa zvyčajne vyskytuje v Nepále a Indii. Môžete ich vidieť na trávnatých pláňach národného parku Kanha a Bandhavgarh, okrem mnohých ďalších. V minulosti bola hojne rozšírená a kolonialisti si ju odvážali aj do nových domovov, ako je napríklad Queensland v Austrálii.

Tu sú považované po viac ako 100 rokoch za škodnú a snažia sa všetky odchytiť z voľnej prírody. Podobne ako u ostatných antilop sú samce väčšie a silnejšie ako samice, ktoré vážia okolo 33 kg. Samce majú výrazné, šróbovito zatočené rohy a výrazne tmavšie sfarbenie. Samce sú na rozdiel od svetlých samíc tmavohnedé.

Merajú približne 80 cm v kohútiku a vážia približne 40kg. Samce sú aj výrazne teritoriálne a často sú vidieť, ako dvihnutou hlavou, ohrnutou hornou perou a fŕkaním dávajú najavo svoje majetnícke sklony. Medzi samcami dochádza často k súbojom práve kvôli priestoru.

Patria medzi najrýchlejšie suchozemské zvieratá a dokážu bežať až neuveriteľných 85 km/h. Budete ich môcť vidieť za denného svetla, pretože v noci sa skrývajú.

Horské ovce a kozy #

5 fotografií

Horských oviec a kôz

Horské oblasti a predhoria od Himalájí po Western Ghat sú obývané viacerými druhmi divých oviec a kôz. Medzi najznámejšie druhy patrí tahr himalájsky (Hemitragus jemlahicus), ktorý má mohutné rohy a tmavú srsť. Jeho príbuzný tahr juhoindický (Nilgiritragus hylocrius) obýva práve oblasť Západných Ghátov v južnej Indii.

V severných horách žije zaujímavá ovca nahur modrý (Pseudois nayaur), ktorý je obľúbenou a hlavnou korisťou irbisa – snežného leoparda. Pred irbisom sa bráni aj únikom na takmer kolmé skaly, po ktorých dokáže šplhať. Najväčším a veľmi vzácnym druhom ovce z Ladakhu a tibetskej náhornej plošiny je argali altajský alebo tibetský (Ovis ammon hodgsoni).

Kašmírsky poddruh kozy skrutkorohej (Capra falconeri falconeri) žije v extrémnych podmienkach tohto regiónu. Mohutná koza s charakteristickými špirálovito stočenými rohmi, ktorá je vzácna a ohrozená kvôli nelegálnemu lovu a strate prirodzeného prostredia.

Väčšina týchto druhov je vynikajúco adaptovaná na horské prostredie, pričom ich silné končatiny a špeciálne tvarované kopýtka im umožňujú pohybovať sa v náročnom skalnatom teréne. Ich potrava pozostáva predovšetkým z trávy, bylín a horských krovín, pričom sezónne menia svoje pastviská podľa dostupnosti vegetácie. Sú dôležitou súčasťou ekosystému, pretože udržiavajú rovnováhu v horských biotopoch a sú korisťou pre vrcholových predátorov.

Delfínovec indický #

Platanista gangetica / Ganges river dolphin / गंगा सूंस

parky: Kaziranga, Sundarbans, Vikramshila Gangetic Dolphin Sanctuary, Katarniaghat Wildlife Sanctuary, Dolphin Sanctuary v Bhagalpure

4 fotografie

Delfínovcov indických

Známy aj ako gangský delfín, je jedným z najohrozenejších sladkovodných delfínov na svete. Tento fascinujúci druh je endemický pre rieky Gangy, Brahmaputru a ich prítoky v Indii, Nepále a Bangladéši. Vyznačuje sa svojím charakteristickým dlhým, zakriveným nosom a zubatými čeľusťami, ktoré sú prispôsobené na lov v kalných vodách.

Jeho zrak je slabý, takže sa spolieha na echolokáciu, aby našiel potravu, ktorú tvoria prevažne ryby a malí vodní bezstavovci. Tento druh je veľmi citlivý na zmeny v jeho prostredí. Znečistenie vody, strata habitatu a priehrady, ktoré narúšajú jeho prirodzené migračné trasy, sú hlavné hrozby pre jeho prežitie.

V súčasnosti sa odhaduje, že v prírode zostáva menej než 2 000 jedincov, čo robí delfínovca indického kriticky ohrozeným druhom. Jeho ochrana je nevyhnutná nielen pre zachovanie jeho druhu, ale aj pre zdravie celého ekosystému, ktorý závisí od čistých a zdravých riek. Projekty na ochranu, ako aj zvýšenie povedomia a regulácia znečistenia, sú kľúčové pre zabezpečenie prežitia tohto unikátneho a ohrozeného druhu.

Páv korunkatý #

Pavus cristatus / Indian peafowl, Peacock / मोर

parky: po celej krajine, vrátane parkov navštevovaných BUBO

4 fotografie

Pávov korunkatých

Veľký druh vtáka z čeľade bažantovitých, pochádzajúci z indického subkontinentu. Samce, nazývané pávy, sú charakteristické dlhým a farebne výrazným perím, najmä pred chvostom. Samotný chvost je hnedý, nenápadný a nachádza sa až za unikátnou farebnou ozdobou vo forme dlhých pier s okami, ktoré rozprestierajú do farebného vejára počas svadobného správania (tokania).

Tieto perá majú takzvané očká, ktoré tvoria zložité vzory v odtieňoch zelenej, modrej a zlatej. Zaujímavosťou je, že samce týmito roztiahnutými perami trasú a vytvárajú tak infrazvuk, ktorý ľudia nepočujú, ale samice áno a reagujú naň. Samice, známe ako pávice, sú menšie a menej nápadné, s kratším chvostom a menej výrazným sfarbením, väčšinou v odtieňoch hnedých a zelených.

Páv korunkatý obýva lesné okraje, otvorené krajiny a poľnohospodárske oblasti, kde sa živí rôznorodou potravou vrátane semien, plodov, hmyzu a drobných stavovcov. Tento druh je polygamný a samce vytvárajú teritóriá, kde prilákajú niekoľko samíc. Páv je známy svojou hlasnou vokalizáciou a výrazným spoločenským správaním.

Vidieť páva vo voľnej prírode je úplne iné, ako v zámockom parku

Vidieť páva vo voľnej prírode je úplne iné, ako v zámockom parku

Zobákorožec dvojrohý #

Buceros bicornis / Great Indian hornbill / ग्रेट हॉर्नबिल पक्षी

parky: Kaziranga, Manas, Sundarbans

4 fotografie

Zobákorožcov dvojrohých

Je impozantný druh vtáka z čeľade zobákorožcovitých, ktorý je rozšírený v lesných oblastiach južnej a juhovýchodnej Ázie. Tento vták je ľahko rozpoznateľný vďaka svojmu masívnemu zobáku s nápadným rohovitým výrastkom na jeho hornej časti, čo mu dodáva charakteristický vzhľad.

Obýva husté tropické a subtropické lesy, kde sa živí prevažne plodmi, ale príležitostne aj malými cicavcami, vtákmi a hmyzom. Jeho správanie je často spojené so stromami figovníkov, ktoré poskytujú významnú časť jeho potravy. Je považovaný za veľmi dôležitý druh pre ekosystém, pretože prispieva k šíreniu semien mnohých druhov stromov, čím pomáha udržiavať biodiverzitu lesov.

Párenie a starostlivosť o mláďatá u tohto druhu zahŕňajú zaujímavý spôsob ochrany - samec samicu počas obdobia hniezdenia zamuruje do dutiny stromu a zanechá len malý otvor na kŕmenie. Tento druh čelí v súčasnosti hrozbám, najmä v dôsledku straty prirodzeného prostredia a nezákonného lovu pre jeho zobák, ktorý má vysokú hodnotu na čiernom trhu.

Medzinárodná únia na ochranu prírody (IUCN) ho zaradila medzi zraniteľné druhy. V dnešnej dobe sa v Indii vyskytuje hlavne v oblasti Western Ghat (v štáte Kerala, ktorý navštevujeme na expedičnom BUBO zájazde Južná India - maximálne poznanie) a v predhoriach Himalájí. Z času na čas ho naše malé skupiny vidia aj v obľúbenom parku Kaziranga.

Kobra okuliarnatá #

Naja naja / Indian cobra / नाग

parky: Jim Corbett, Ranthambore, Kanha, Bandavgarh, Kaziranga, Sundarbans, Gir, Periyar

4 fotografie

Kobier okuliarnatých

Je známa aj ako indická kobra alebo kobra obyčajná a je jedným z najrozšírenejších druhov kobry v Ázii, predovšetkým v Indii. Tento druh je charakteristický svojou schopnosťou rozvinúť kapucňu, ktorá je jedným z najvýraznejších rozpoznávacích znakov. Indická kobra je známa svojím neurotoxickým jedom, ktorý je schopný spôsobiť paralýzu nervového systému a v prípade neadekvátneho zásahu môže byť smrteľný.

Tento druh kobry obýva širokú škálu biotopov, od otvorených poľnohospodárskych plôch po lesy a vidiecke oblasti, a to predovšetkým v južnej a juhovýchodnej Ázii. Kobra je predátor, ktorý sa živí prevažne malými cicavcami, plazmi a vajcami. Je veľmi adaptabilná a jej prítomnosť v mestských oblastiach je tiež bežná. Často tu hľadá potravu v odpadkoch alebo v blízkosti obydlí.

Vzhľadom na jej široké rozšírenie a schopnosť prispôsobiť sa rôznym prostrediam, je jedným z najbežnejších druhov kobier v Indii, kde je aj kultúrne významná. V indickej kultúre sa kobra vyskytuje v mnohých náboženských rituáloch a symbolizuje silu a ochranu. V hinduizme má kobra hlboký náboženský a symbolický význam. Je považovaná za posvätné zviera a je úzko spojená s viacerými božstvami, najmä so Šivom, Višnuom a bohyňou Manasá Déví.

V budhizme, keď Siddhártha Gautama Buddha dosiahol osvietenie pod stromom Bodhi. Po niekoľkých dňoch meditácie prišlo prudké obdobie dažďov a Mucalinda, veľký had s viacerými hlavami, sa vynoril zo zeme a roztiahol svoje kapucne nad Budhom, aby ho ochránil pred dažďom a vetrom. Keď sa búrka skončila, Mucalinda sa zmenil na mladého muža a poklonil sa Budhovi.

Táto legenda zdôrazňuje, že nāgovia sú nielen mocné bytosti, ale aj ochrancovia duchovného poznania a osvietenia. Aj keď je kobra obyčajná veľmi nebezpečná, zvyčajne sa vyhýba ľuďom a agresívne sa správa iba v prípade ohrozenia. Napriek tomu predstavuje významné riziko pre ľudí v oblastiach, kde žije, a je jednou z najčastejších príčin hadích uštipnutí v Indii.

Je známa aj pre svoju schopnosť rýchlo sa pohybovať a šplhať po stromoch, čo jej umožňuje efektívne loviť a prežiť v rôznych terénoch. Aj keď je niekedy považovaná za nebezpečnú, jej jed sa dnes používa aj v niektorých lekárskych aplikáciách na výrobu protijedov.

Kobra okuliarnatá s roztiahnutým krkom, pripravená na obranu

Kobra okuliarnatá s roztiahnutým krkom, pripravená na obranu

Gaviál #

Gavialis gangeticus / Gharial / घड़ियाल, पशु

parky: rieky Chambal, Ganga, Mahanadi , Jim Corbett, National Chambal Sanctuary, Dudhwa

5 fotografií

Gaviálov

Je veľký druh krokodíla, ktorý je endemický pre riečne systémy indického subkontinentu. Tento druh sa odlišuje od ostatných krokodílov svojím mimoriadne úzkym a dlhým „nosom“, ktorý je prispôsobený na lov rýb, jeho hlavnej potravy. Samce gaviálov majú na konci rostra (nosa) výrazný hrboľ, nazývaný „ghara“, podľa ktorého dostal tento druh svoje anglické meno.

Gaviál je jedným z najväčších druhov krokodílov na svete, pričom samce môžu dosahovať dĺžku až 6 metrov a hmotnosť presahujúcu 900 kg. Hoci patrí medzi predátorov, na rozdiel od iných krokodílov sa považuje za neškodného pre človeka, keďže jeho čeľuste nie sú uspôsobené na uchopenie veľkej koristi. Obýva hlboké rieky s piesočnými brehmi v Indii a Nepále, pričom preferuje čistú, rýchlo tečúcu vodu.

Historicky bol tento druh rozšírený v celom povodí rieky Indus, Gangy, Brahmaputry a ich prítokov, no dnes sa jeho populácia drasticky znížila v dôsledku straty biotopov, nadmerného rybolovu a znečistenia vodných tokov. Gaviál je dnes klasifikovaný ako kriticky ohrozený druh podľa IUCN, pričom v prírode zostáva len niekoľko stoviek jedincov.

V rámci ochrany sa uskutočňujú rôzne chovné programy a reintrodukčné projekty, najmä v Indii, kde sú gaviály chované v zajatí a následne vypúšťané do svojho prirodzeného prostredia. Napriek týmto snahám ostáva ich budúcnosť neistá, keďže pokračujúca degradácia riečnych ekosystémov naďalej ohrozuje ich prežitie.

Okrem gaviála sa v podstate po celej Indii vyskytuje aj krokodíl bahenný (Crocodilus palustris). Je menší ako gaviál, zriedkavo dosahuje dĺžku 5 metrov. Patrí medzi sladkovodné druhy a obýva rieky, jazerá, mokrade a umelé nádrže. Sú všežravce – lovia ryby, obojživelníky, vtáky a menšie cicavce, ale nepohrdnú ani zdochlinou.

Sú známe svojou schopnosťou kopať diery, v ktorých sa ukrývajú počas obdobia sucha. Samice kladú vajcia do piesočných hniezd a agresívne ich strážia. Aj keď ich populácia je na tom omnoho lepšie ako u gaviála, sú vystavené tlaku kvôli strate biotopov a stretom s ľuďmi.

Safari

Safari

Najzaujímavejšie zvieratá sveta

Zobraziť

India je unikátne miesto, ktoré ponúka rozsiahle množstvo rozmanitého safari. Stačí si len vybrať, o čo máte záujem. Samotná krajina je zaujímavá z historického aj kultúrneho hľadiska a tak si viete nakombinovať dokonalú dovolenku. Turizmus je tu rozvinutý a nájdete tu možnosti od tých jednoduchších, až po tie najluxusnejšie. Neváhajte a poďte s BUBO objavovať indický subkontinent a jeho prírodné zázraky.

Vyberte si z ponuky zájazdov do Indie, ktoré sú orientované na safari alebo celkovo na prírodu.

Hmm, tak to teda hej. Poklona autorovi. Neviem ako to v tom BUBO robia. Teda robíme, však ja som teraz už súčasťou BUBO a nahral som svojim neurálnym hlasom stovky blogov sprievodcov BUBO. Nikomu to nehovorte, ale tu v BUBO je to ťažké. Ťažká práca. Ten Fellner bazíruje, aby som mal dobré zafarbenie hlasu, aby som nerobil chyby vo výslovnosti. Kašlem na to, robím. Naschvál. No musím sa priznať, obdivujem ich všetkých. Neuveriteľná scestovanosť. Neuveriteľné skúsenosti a know how. A snaha o dokonalosť. Ja by som už na vašom mieste nič iné ako BUBO nečítal. Či nepočúval. Politika privádza depresie, BUBO blogy pocit šťastia. Vyberte si! Sľubujem, budem sa zlepšovať, lebo takto sa to tu u nás v BUBO vyžaduje. Do skorého počutia priatelia a šťastné cesty prajem.

Martin Karniš

Martin Karniš

Martin Karniš

Vyštudovaný zoológ je v BUBO klientmi právom považovaný za najväčšieho odborníka na africké safari. Väčšinou sprevádza Keňu a Tanzániu, kde sa s Masajmi rozpráva svahilsky a aj jeho najobľúbenejšie zájazdy sú Keňa, Tanzánia Zanzibar a JAR Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Zambia. Od roku 2009 postupne začal sprevádzať aj poznávacie zájazdy na Madagaskar, Aljašku, do USA a Kanady. Okúzlila ho Rwanda, Uganda aj Etiópia. Zatiaľ sme nenašli bežnú otázku zo živočíšnej ríše, ktorú by Martin nedokázal zodpovedať. Keď si od neho zvieratá potrebujú oddýchnuť, sprevádza v Thajsku, Malajzii a Singapure, alebo v Austrálii, ktorú prešiel krížom krážom. Martinove koníčky sú príroda, história a spoznávanie nových ľudí. Vraví, že cestovanie a sprevádzanie sú najlepšia škola života. Klienti si ho na zájazdoch vážia kvôli empatii a trpezlivosti. Ako správny ranger je jeho najobľúbenejšou pochúťkou steak z impaly v Juhoafrickej republike. Od roku 2017 je trvale v kancelárii, kde sa venuje práci na oddelení Destinačných manažérov.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Keňa, Tanzánia, Zanzibar

Zo zájazdu:

Martin Karniš

Posledná úprava článku | Prečítané: 49

Mohlo by Vás zaujímať

India - čo ste netušili (voľby, svadby, kasty a láska)
Prémiový blog

Prémiový blog India - čo ste netušili (voľby, svadby, kasty a láska)

Príbehy z krajiny, ktorá je dnes domovom takmer 1,5 miliardy ľudí, novej najľudnatejšej na svete. Z kotla, v ktorom to neustále vrie, hýbe sa a…

Ľuboš Fellner 23 min. čítania
Najfantastickejšie festivaly sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to KAM ísť, ale aj KEDY tu byť…

Ľuboš Fellner 36 min. čítania
TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Najkrvavejšie festivaly a rituály
Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte dalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 34 min. čítania
Dillí - chaos kultúr a náboženstiev
Dillí

Dillí Dillí - chaos kultúr a náboženstiev

Dillí nemôžete definovať iba niekoľkými slovami. Mesto je na to príliš dynamické. Je to bohatá história nasýtená starými príbehmi, ktoré sa…

Ján Zachar 26 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia  

Bhután, Nepál, India


náročnosť

17 dní

Trvanie

4893 7195€
K

Ázia  

India


náročnosť

17 dní

Trvanie

3161 5269€
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2643 4405€
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

25 dní

Trvanie

4455 7425€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.