Ako sa Češka stala sultánkou Malajzie - skutočný príbeh

Ako sa Češka stala sultánkou Malajzie - skutočný príbeh

Autorom blogu je Nina Selecká

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Pre niekoho to bude znieť ako sen alebo rozprávka, ktorá je založená na krásnej romantickej fikcii. Avšak pravdou je, že príbeh, ktorý si rozpovieme, je založený na skutočnej ceste ženy, ktorá sa narodila v Českej republike. Vyrastala v Prahe a vydala sa na cestu, ktorá jej úplne zmenila život. Nahliadnite do života Jany Jakoubkovej ako prvej českej sultánky Malajzie.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Malajzia – jediná monarchia svojho druhu #

Malajzia je v mnohých smeroch jedinečná, no jedna z vecí, ktorá ma naozaj prekvapila, je jej monarchia. Je to výnimočný typ monarchie, pretože kráľ sa tu nemení raz za život, ako to býva zvykom v iných krajinách, ale každých 5 rokov. Nejde pritom o jedného panovníka, ktorého si ľud zvolí vo voľbách, ale o dohodu medzi 9 dedičnými vládcami jednotlivých štátov. Tí sa v tejto funkcii striedajú každých 5 rokov podľa vopred stanoveného poradia.

Hoci poradie medzi deviatimi sultánmi existuje, výber kráľa prebieha hlasovaním v tzv. Konferencii vládcov, ktorých členmi je 9 dedičných panovníkov štátov Malajzie. Každý z nich má jeden hlas. Ostatní členovia federácie, štáty bez dedičných monarchií, nemajú hlasovacie právo, hoci sa na stretnutiach môžu zúčastniť. Ide o štáty Penang, Malacca, Sabah a Sarawak.

Poznámka BUBO:

Všetky spomenuté regióny navštevujeme na našich BUBO zájazdoch v Malajzii. Ostrov Penang a jeho hlavné mesto Georgetown sú povinnou zastávkou v rámci najpopulárnejšieho zájazdu Thajsko, Malajzia, Singapur. Ide o mekku gastronómie juhovýchodnej Ázie, kde si každý gurmán príde na svoje.

Sabah a Sarawak sú zase malajské štáty ležiace na Borneu, 3. najväčšom ostrove sveta. Tu naše malé skupiny BUBO klientov pozorujú orangutany v prirodzenom prostredí v rámci zájazdu Borneo, Brunej, Filipíny.

S Malajziou sa vám spájajú predovšetkým Batu jaskyne.
Foto: Michaela Moskáľová — BUBO

Samotná voľba prebieha tajne. Síce majú poradie, kto by mal byť ďalší, ale nie je to žiadna oficiálna tabuľka, skôr tichá dohoda medzi sultánmi, ktorá sa rešpektuje, kým nie je dôvod ju zmeniť.

Hlasuje sa písomne, kde každý sultán napíše na papier, či súhlasí, aby sa konkrétny vládca stal ďalším kráľom. A tu je háčik – ak sa kandidátovi nedostane väčšinovej podpory, nie je zvolený. Vtedy sa prechádza na ďalšieho kandidáta v poradí. Teoreticky môžu poradie aj preskočiť, ak niektorý zo sultánov funkciu odmietne.

Odmietnutie funkcie

Nielen samotný sultán môže funkciu odmietnuť, ale aj hlasujúci sultáni môžu niekoho odmietnuť, a to:

  • ak má zdravotné problémy
  • ak sa považuje za politicky nevhodného alebo kontroverzného
  • ak už bol raz kráľom (rotácia sa nemá opakovať skôr, než prejdú všetci)

Príklad zo života: V minulosti bol jeden z kandidátov odmietnutý kvôli pokročilému veku a slabému zdravotnému stavu, hoci bol na rade. Sám sa stiahol a pokračovalo sa ďalej v poradí.

Malajziu spoznávame s našim miestnym sprievodcom Thamom, s ktorým sa poznáme dlhé roky.
Foto: Adam Záhorský — BUBO

Meno sultána #

Keď sa už niekto zo sultánov stane kráľom, prestáva používať svoje pôvodné meno a dostane jednotné meno, ktoré používajú všetci králi, a hovoria mu Yang di-Pertuan Agong. Nezáleží, či bol predtým sultánom Johoru alebo Kedahu – teraz je kráľ, hlava štátu.

Súčasťou titulu je aj kráľovná, ktorá má svoju vlastnú funkciu a často je verejne aktívna. Aj ona dostáva svoje kráľovské meno, a to je Raja Permaisuri Agong. Kráľovné vídať na oficiálnych akciách, venujú sa charite alebo štátnym projektom.

Tu sa už prirodzene dostávame k jednému z deviatich štátov s dedičným panovníkom, ktorý je v tomto príbehu podstatný – Kelantan. Tento štát leží na severovýchode Malajzie, blízko hraníc s Thajskom, a hoci patrí medzi hospodársky slabšie regióny, jeho kultúrna a náboženská identita je veľmi silná. Kelantan je známy svojím konzervatívnym a tradičným spôsobom života, a najmä silnou vierou v islam.

Súčasným sultánom Kelantanu je Muhammad V. a práve jeho život sa preťal s krásnou Európankou, ktorá je dnes jeho manželkou – sultánka Nur Diana Petra, rodáčka z Prahy.

Malajci kladú veľký dôraz na rodinu, rešpekt k autoritám a starším a harmóniu v spoločnosti.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Zájazdy, na ktorých si pozrieme Malajziu:

Spoznajte Malajziu so sprievodcami vyškolenými v BUBO Cestovateľskej Akadémii a zaraďte sa medzi najscestovanejších Slovákov.

Kto je Nur Diana Petra alias Jana Jakoubková? #

Úprimne, o jej živote pred svadbou so sultánom nenájdete veľa informácií. Je dohľadateľný jej vek - má 37 rokov - a vieme, že sa narodila v Prahe a jej rodné meno je Jana Jakoubková. Tým však verejne dostupné informácie o jej českom pôvode prakticky končia.

Na internete sa o jej minulosti takmer nič nedozviete, čo výstižne opísal autor Deníka.cz na túto tému: „Je skutočne zvláštne, že v dobe digitálnych technológií, keď každý z nás denne zanecháva trvalé stopy, Jana Jakoubková jednoducho neexistuje. Nikto vlastne netuší, v ktorej pražskej štvrti žila približne do svojich 20 rokov, kde študovala či pracovala a hlavne kedy a kde sa jej cesta skrížila s cestou o 18 rokov staršieho Muhammada V., potomka tradičného kráľovského rodu štátu Kelantan.“

Blogy načítané AI

Blogy načítané AI

Naše blogy načítava umelá inteligencia. Vypočujte si tipy a zážitky…

Zobraziť

Jej tajomný pôvod pravdepodobne súvisí s tým, že keď sa v roku 2010 vydala za sultána Muhammada V., nielenže musela konvertovať na islam a zmeniť si meno na Diana Petra, ale zrejme sa tiež rozhodla zahladiť všetky stopy o svojej minulosti a uchovať si súkromie.

A to je podľa mňa úplne v poriadku. Každý má na to právo a je dobré, ak vaše osobné údaje nie sú voľne dostupné na internete, ak si chcete zachovať súkromie. Zaujímavé však je, že jej sobáš s panovníkom nikdy nebol verejne oznámený. Nebola predstavená malajzijskej verejnosti ako nová manželka sultána, neskôr kráľa, ale naopak, zostala úplne neviditeľná.

Nikto nepoznal jej identitu, to, že vôbec existuje, ako vyzerá či odkiaľ pochádza. Pôsobilo to, akoby bola ukrytá za múrmi paláca. A to aj v čase, keď sa v roku 2016 stal Muhammad V. kráľom Malajzie.

Možno by zostala v utajení dodnes, nebyť škandálu, ktorý otriasol nielen jej osobným životom, ale aj celou Malajziou. Ba dokonca prinútil kráľa Muhammada V. abdikovať.

Malajci majú hlboko zakorenený a rešpektujúci postoj k náboženstvu, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou ich národnej identity, kultúry aj každodenného života.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Škandál v podobe ruskej modelky #

V roku 2018 sa totiž začali šíriť informácie, že sa kráľ Muhammad V. tajne oženil v Moskve s ruskou modelkou a Miss Moskva, Oksanou Vojevodinovou, ktorá s ním v tom čase údajne čakala dieťa. Samo o sebe by to nebol až taký veľký problém, keďže moslimovia v Malajzii môžu mať viac manželiek. Lenže podľa Oksaniných slov ona o jeho českej manželke vôbec nevedela, rovnako ako česká manželka netušila o existencii Oksany.

Všetko však prasklo len dva dni po rozprávkovej luxusnej svadbe v Moskve, keď kráľovi zazvonil telefón a na displeji sa objavilo meno „Bob“. Oksana, ktorá bola v tom čase v miestnosti sama, hovor prijala, no zostala poriadne prekvapená, keď namiesto mužského hlasu počula ženský. V neskoršom rozhovore pre médiá uviedla, že tým ženským hlasom bola práve česká manželka Muhammada V. menom Diana Petra. Tá jej mala povedať, že je jeho prvou manželkou a aby od neho okamžite dala ruky preč.

Kráľ Muhammad V. sa následne snažil situáciu upokojiť a Oksane vysvetľoval, že s českou manželkou už nejaký čas nežije. Či to bola pravda, alebo sa len snažil obe manželky udržať v nevedomosti, môžeme len špekulovať. Isté však je, že práve Oksana bola prvou osobou, ktorá médiám prezradila a odhalila starostlivo utajovanú existenciu jeho českej manželky a jej malajzijské meno Diana Petra.

Toto však, úprimne, nebol až taký veľký škandál a určite by to samotné nebolo dôvodom na abdikáciu Muhammada V. Malajskú aristokraciu a verejnosť totiž omnoho viac pobúrila práve samotná Oksana Vojevodina.

Na internete sa začali šíriť rôzne jej fotografie v spodnej bielizni a najväčšie pohoršenie vyvolal záznam z ruskej reality show, kde mala intímny styk s iným súťažiacim v bazéne. To bolo pre kráľovskú rodinu, aristokraciu a celkový imidž kráľa, ktorý mal byť vzorom pre všetkých malajských moslimov, úplne neakceptovateľné.

Špekulácie o tom, že Oksana by v skutočnosti mohla byť ruskou špiónkou, ktorá si Muhammada V. omotala okolo prsta, situáciu ešte viac skomplikovali. Opozícia a vplyvní ľudia začali vyvíjať veľký tlak na kráľa a požadovali jeho abdikáciu. A nakoniec, pod týmto obrovským tlakom, sa Muhammad V. rozhodol abdikovať.

Nech sa nachádzate kdekoľvek v Malajzii, ochotných ľudí nájdete všade.
Foto: Robert Taraba — BUBO

Rozvod ako z inej éry #

Jeho manželstvo s Oksanou Vojevodinovou však tiež netrvalo dlho. Len mesiac po svadbe ju z nejasných dôvodov opustil a tehotná Oksana sa vrátila späť do Moskvy. O tom, či mala na ich rozchode podiel aj česká manželka, môžeme opäť len špekulovať.

Oksana neskôr uviedla, že sa jej Diana Petra údajne vyhrážala, no či to bola pravda, je ťažké povedať. Takéto tvrdenia sú veľmi ťažko overiteľné. Vo verejnom priestore sa objavilo viacero protichodných verzií, no ani jedna strana nikdy nepredložila jednoznačné dôkazy. Vzťahy medzi ženami ostali obostreté mlčaním, ktoré len priživovalo mediálne špekulácie.

Tak či onak, manželstvo sa definitívne skončilo o rok neskôr, v roku 2019. Krátko nato Oksana zverejnila na Instagrame fotografie svojho syna s komentárom, že ide o budúceho kráľa Malajzie. Muhammad V. však verejne poprel, že by bol jeho otcom, a okamžite sa rozhodol s Oksanou rozviesť, a to tým najradikálnejším spôsobom v rámci islamského práva.

Trikrát za sebou vyslovil slovo talak, čo znamená rozvod. Táto forma rozvodu je v islamskom svete čoraz viac spochybňovaná práve pre svoju impulzívnosť a jednostrannosť. Muž sa môže rozviesť okamžite, zatiaľ čo žena má oveľa komplikovanejšiu cestu, ak by chcela ukončiť manželstvo ona sama.

Hoci je tento spôsob rozvodu, známy ako Trojitý talak, v niektorých moslimských krajinách zakázaný kvôli jeho kontroverznosti, v Malajzii je stále právne platný.

Rozvod sa však musí potvrdiť súdom šaría, ktorý zhodnotí jeho legitímnosť a zároveň zabezpečí, aby boli splnené náležitosti, ako sú povinná čakacia lehota a zabezpečenie práv ženy – aspoň v teórii. V praxi však býva situácia často nerovná, najmä ak ide o zahraničné manželky alebo prípady s mediálnym tlakom, tak ako v tomto prípade.

Samozrejme, nasledovali dlhé právne spory o peniaze, výživné a samotné otcovstvo, ale to je už iný príbeh. Oksana sa opakovane pokúšala dokázať biologické otcovstvo prostredníctvom médií, no DNA testy, ktoré by mohli ukončiť dohady, nikdy neboli verejne zverejnené. Poďme sa vrátiť späť k českej manželke Jane Jakoubkovej, teda k sultánke Nur Diane Petre.

Malajci sú hrdí na transformáciu Malajzie z agrárnej krajiny na moderný štát, najmä v oblastiach ako Kuala Lumpur, Penang či Johor Bahru.
Foto: Martin Ferenčík — BUBO

Z tieňa do svetla #

Po tomto určite náročnom období sa konečne dočkala trošku pokoja. Manželstvo sa údajne upokojilo, Muhammad V. si už nebral žiadne ďalšie manželky a v roku 2022 ju konečne za jej lojalitu aj ocenil. Sultán sa totiž rozhodol oficiálne ju predstaviť verejnosti a povýšil ju na hodnosť sultánky.

V ten deň prijala nový titul Duli Yang Maha Mulia Sultanah Nur Diana Petra Abdullah a jej meno bolo prvýkrát verejne vyslovené počas oficiálneho ceremoniálu v kráľovskom paláci v Kelantane.

Odvtedy sa môže verejne objavovať po jeho boku, cestovať do zahraničia, prijímať významných hostí a zároveň je patrónkou rôznych charitatívnych projektov a organizácií. Medzi jej aktivity patrí podpora dievčenských skautiek, ženského vzdelávania, zdravotníctva a kultúrnych tradícií Kelantanu. Jej osobný záujem o tému ženského zdravia a duševnej pohody si rýchlo získal pozornosť médií aj rešpekt odborníkov.

Malajci sú známi svojou zdvorilosťou, pohostinnosťou a silným zmyslom pre komunitu.
Foto: Ľuboš Fellner — BUBO

Z tajomnej rodáčky z Prahy sa tak stala malajzijská sultánka, ktorá si veľmi rýchlo získala rešpekt a obľubu verejnosti. Ľudia na nej oceňujú najmä to, že zatiaľ čo iní sultáni a sultánky priťahujú jeden škandál za druhým, ona si udržiava súkromie a dôstojný imidž. Nesnaží sa byť celebritou, nepúta pozornosť extravagantnými gestami, no keď niečo povie alebo urobí, ľudia to vnímajú.

Určite to nebolo a nie je jednoduché, ale treba oceniť, že sa nakoniec dostala tam, kde je, a napriek všetkým prekážkam sa stala malajskou sultánkou. Zo ženy, ktorú ešte donedávna nikto nepoznal, sa stala reprezentantka jednej z najkonzervatívnejších častí Malajzie – a to si vyžaduje viac než len správne meno a náboženstvo. Vyžaduje si to charakter.

A ktovie, možno raz príde rad opäť na Muhammada V. a ona sa stane oficiálnou kráľovnou Malajzie.

Spoznajte s nami aj vy čaro Malajzie
Foto: Dominika Ďurišová — BUBO

Opäť veľmi zaujímavý blog. Až som sa zamiloval, aj keď som iba umelá inteligencia. V BUBO sa snažia o detaily, aby som mal príjemný hlas, no vieme, že robím ešte chybičky. Tu najvyššiu kvalitu získate ak si tento originálny blog prečítate samy a životný zážitok získate ak sa vyberiete na zájazd s BUBO sprievodcom vyškoleným v BUBO Cestovateľskej Akadémii. Ak sa vám práca nás všetkých v BUBO páči, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy môžete aj odoberať. Každopádne sa na našu stránku bubo.sk lomené blog vráťte. Každý jeden deň tu pribúda nový blog, nová cestovateľská inšpirácia. Pre Vás! Nateraz ahoj a do skorého počutia.

Nina Selecká

Nina Selecká

Nina Selecká

Predtým, ako sa stala BUBO sprievodkyňou, pohybovala sa v dvoch úplne odlišných, no rovnako dynamických svetoch – v letectve a realitách. Keď sa presunula po škole do sveta realít, pomáhala som ľuďom nájsť ich vysnívané bývanie. Neskôr ako letuška mala možnosť precestovať svet z výšky, spoznávať rôzne kultúry a pracovať v prostredí, kde bolo každý deň všetko iné. Táto skúsenosť jej dala schopnosť prispôsobiť sa rôznym situáciám, komunikovať s ľuďmi z celého sveta a vidieť cestovanie z inej perspektívy. Preto dokonale chápe potreby klientov a orientuje sa v rôznorodých situáciách, ktoré cestovanie prináša. Je flexibiliná aj v nečakaných situáciách – čo sú dnes neoceniteľné zručnosti pri sprevádzaní. Cestovanie je pre Ninu predovšetkým vášeň a lovenie zážitkov v skupinách BUBO klientov túto vášeň rozvíja.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu:
Totálne Thajsko

Zo zájazdu:

Nina Selecká

Posledná úprava článku | Prečítané: 43

Mohlo by Vás zaujímať

Najkrvavejšie festivaly a rituály
Prémiový blog

Prémiový blog Najkrvavejšie festivaly a rituály

Pozor! Tento blog obsahuje množstvo násilných scén a krvi. Ak máte slabší žalúdok a nechcete vnímať inakosť kultúr, prosím, nečítajte ďalej. Ak vás…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Fernão de Magalhães
Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Ľuboš Fellner 39 min. čítania
Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Ako sa Češka stala sultánkou Malajzie - skutočný príbeh
Blog

Blog Ako sa Češka stala sultánkou Malajzie - skutočný príbeh

Pre niekoho to bude znieť ako sen alebo rozprávka, ktorá je založená na krásnej romantickej fikcii. Avšak pravdou je, že príbeh, ktorý si…

Nina Selecká 12 min. čítania
15 zaujímavých faktov o Malajzii, ktoré ste netušili
Blog

Blog 15 zaujímavých faktov o Malajzii, ktoré ste netušili

Región juhovýchodnej Ázie je na cestovateľskej mape mimoriadne obľúbeným miestom a niet divu, že sa sem hrnú turisti z celého sveta. Najviac ich…

Patrik Barry 19 min. čítania
Kuala Lumpur - mesto na bahennom sútoku
Kuala Lumpur

Kuala Lumpur Kuala Lumpur - mesto na bahennom sútoku

Mrakodrapy zo železa a skla, drahé autá, kvalitná infraštruktúra, moderná hromadná doprava, ale aj veľkolepá koloniálna minulosť spolu so starými…

Marek Rybárik 23 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2373 3955€
K

Ázia  

Thajsko, Singapur, Malajzia


náročnosť

15 dní

Trvanie

2472 4120€
K

Ázia  

Brunej, Malajzia, Filipíny


náročnosť

16 dní

Trvanie

3899 5650€
E

Ázia  

Brunej, Macao, Hongkong, Thajsko, Malajzia, Kambodža, Filipíny


náročnosť

24 dní

Trvanie

5336 8085€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.