Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Vyberte si správny kufor alebo batoh #
V BUBO máme niekoľko typov zájazdov v rôznej dĺžke a náročnosti. Tomu treba prispôsobiť aj vhodnú batožinu, teda kufor alebo batoh. Sami viete, čo vám viac vyhovuje a do čoho sa najkomfortnejšie zbalíte.
Osobne by som kufor volila pri cestách, ktoré zahŕňajú dopravu autobusom alebo lietadlom v rámci zájazdu. Či už sa bavíme o vnútroštátnych letoch alebo pri preletoch z krajiny do krajiny, prípadne o menej náročných zájazdoch na presuny. Vždy budete mať s kufrom pohodlie.
Letiská sú často veľké a rozľahlé, čo vám umožňuje veľmi jednoducho kufor ťahať na kolieskach, a to oceníte pravdepodobne viac než to, keby ste sa mali trápiť s veľkým batohom na chrbte. Samozrejme, sú zájazdy, ktoré si batoh vyslovene pýtajú a, naopak, kufor by vám bol v tomto prípade viac prekážkou ako prínosom.
Mierim tým na zájazdy, ktoré si vyžadujú výstup do náročného horského terénu alebo expedície. Ak teda viete, že vás čaká aktívny presun v prírode alebo horšie dostupných oblastiach, zvoľte batoh. Bude vám oporou tam, kde kufor stráca zmysel.
Na základe mojich skúseností odporúčam pri takýchto typoch zájazdov zvoliť kvalitný trekingový batoh s dostatočnou oporou chrbta a objemom prispôsobeným dĺžke cesty.
VÝHODY KUFRA |
VÝHODY BATOHU |
Pohodlný presun |
Flexibilný v náročnom teréne |
Menej záťaže pre telo |
Ideálny na aktívne expedície |
Prehľadné uloženie vecí |
Voľné ruky |
Ľahká manipulácia |
Uskladniteľnosť |
Vytvorte si dopredu zoznam vecí #
Koľkým z vás sa už stalo, že ste si niečo doma zabudli a museli ste to v destinácii dokupovať? Áno, aj mne, a nie raz. Práve preto som si do svojej baliacej rutiny zaradila zoznam, ktorý odľahčí moje mozgové závity od večného premýšľania, či som na niečo nezabudla. So zoznamom sa tomu jednoducho vyhnete. Je pravda, že jeho príprava si vyžaduje trochu času, ale dobrá organizácia predchádza stresu aj zbytočným chybám, čo vedia všetci sprievodcovia vyškolení v BUBO Cestovateľskej Akadémii.
Zoznam si môžete napísať ručne alebo vytvoriť na počítači a vytlačiť - formu nechám na vás. Odporúčam ho mať fyzicky pri sebe, aby ste si mohli pri každej položke odškrtnúť, čo už je v kufri. Začnite pokojne s jednoduchým zoznamom a s každou ďalšou cestou si ho doladíte k dokonalosti. Pomôže vám to nielen pri samotnom balení, ale aj pri návrate domov.
Pretože akonáhle budete odchádzať s hlavou plnou ulovených zážitkov, zoznam vám pripomenie, že ste si tú magnetku naozaj pribalili a skončí tam, kde má - na chladničke, nie v zásuvke hotelového stolíka.
Použite metódu rolovania oblečenia #
Vylúčme klasické skladanie oblečenia a poďme spolu prebrať efektívnejší spôsob balenia, ktorý je vhodný aj do kufrov aj do batohov. S rolovaním oblečenia môžete ušetriť veľa miesta, pretože veci sú kompaktnejšie naskladané. Výsledkom je, že sa vám do batožiny zmestí viac vecí, budú prehľadnejšie usporiadané a vy budete mať jednoduchší prístup k jednotlivým kúskom bez zbytočného prehrabávania.
Vhodné pre tento typ balenia sú najmä tričká, tielka, šortky, legíny, športové a letné oblečenie, menej už krčivé a jemné materiály ako napríklad hodváb alebo ľan. Keď takýto materiál zrolujete, vrstvy sa na seba tlačia. Ak je oblečenie dlhšie zrolované napríklad počas dlhého letu, vzniknú na ňom jemné tlačené záhyby. Krčivé materiály potrebujú, aby boli čo najrovnejšie a mierne napnuté a rolovanie im túto stabilitu nedá.
Rolovanie oblečenia sa mi osvedčilo najmä pri častých presunoch počas zájazdu. Namiesto večného prehrabávania vrstiev mám zrolované veci pekne vedľa seba. Vidím, čo je k dispozícii a viem po tom rýchlo siahnuť. Ocenila som to najmä v momente, keď som prišla unavená do hotela a namiesto prehrabávania som presne vedela, kde a čo mám. Mohla som tak rýchlejšie dokončiť potrebné úkony pred spaním a oddychovať bez zbytočného zdržovania.
Vyhnite sa nadbytočným veciam #
Dámy, úplne rozumiem vašej túžbe pribaliť si na dovolenku desať rôznych šiat - pre prípad, že sa jedny zašpinia, iné sa dokonale hodia k tým červeným topánkam a ďalšie zas krásne vyniknú na opálenej pokožke. Pri efektívnom balení však musíme rozmýšľať prakticky. Každý kúsok v batožine by mal mať svoje opodstatnenie a, ideálne, nech sa dá kombinovať. Pri cestovaní platí zlaté pravidlo - menej znamená viac a pri našich luxusných či dobrodružných cestách dvojnásobne.
Všetci sme sa raz nechali uniesť myšlienkou „čo ak to budem potrebovať”, no nakoniec sme aj tak zistili, že väčšinu vecí sme si ani raz neobliekli.
V tomto prípade, keď máte predsalen obavy, že máte málo vecí, spýtajte sa našich šikovných sprievodcov, kde môžete využiť miestne práčovne. Jednak sú lacnejšie ako hotelové pracie služby, častokrát aj rýchlejšie a, z mojej skúsenosti, aj voňavejšie. Práčovne využívajú klienti napríklad na našom najpopulárnejšom zájazde Thajsko, Malajzia, Singapur. Najmä na Krabi vás pranie vyjde na zopár drobných.
Pamätajte, že každý nadbytočný kúsok v batožine zaberá miesto, pridáva na váhe a komplikuje organizáciu. Čím menej toho máte, tým jednoduchšie sa vám bude orientovať vo vlastných veciach. Nechajte doma piate tričko a tretie topánky na večeru a uvidíte, ako veľmi sa vám odľahčí nielen kufor, ale aj hlava.
Na ktoré dovolenky je lepšie si zobrať batoh?
Investujte do organizérov alebo vákuových vreciek #
Už sme sa naučili, že organizácia balenia pre zjednodušenie cestovania je dôležitá. Aby ste tento proces mali ešte viac zefektívnený, investujte do organizérov alebo vákuových vreciek. Jedno aj druhé mám odskúšané a, poviem vám, že mojím favoritom sú organizéry.
Vákuové vrecká sú síce skvelé, ale vidím tam viac negatív než pozitív. Musíte si pribaliť pumpičku, ktorá k vákuovým vreckám neodmysliteľne patrí, pretože bez nej vzduch z obalu neodsajete a efekt kompresie sa tým úplne stráca. Síce si pri tom aj zašportujete, ale ťažko povedať, či to bude stáť za tú námahu. Využívala som to iba v prípadoch, keď som bola odcestovaná na viac ako 2 mesiace a nikde som sa nepresúvala, teda som žila na jednom mieste.
To v tomto prípade pri zážitkových BUBO zájazdoch pravdepodobne neprichádza do úvahy, keďže sa často presúvame a trávime na jednom mieste len krátky čas. Ale ako tip pre osobné cesty určite stojí za zmienku.
Čo treba vidieť v 349 mestách sveta.
Prejdem rovno k organizérom, pretože to je to, čo vás bude zaujímať viac. Sú to textilné kocky rôznych veľkostí, do ktorých si rozdelíte veci podľa ich typu - obuv, tričká, kozmetika, nohavice a podobne. Už žiadne hľadanie ponožiek medzi plavkami. Nízka váha, veľký efekt, a to chceme docieliť. Takisto praktickým spôsobom využitia by mohol byť napríklad systém „jeden deň - jeden organizér”, kedy si veci na každý deň zabalíte samostatne. Na hoteli potom jednoducho siahnete po organizéri určenom na daný deň.
Keby som to mala poňať numericky, 3 až 6 organizérov rôznych veľkostí je ideálny počet pre vašu cestu. Od víkendu až po mesačné dobrodružstvo. Ak sa balíte do batohu, hľadajte mäkšie a pružnejšie materiály, ako je napríklad sieťovina.
VÝHODY VÁKUOVÝCH VRECIEK |
VÝHODY ORGANIZÉROV |
Maximálna úspora miesta |
Prehľadnosť |
Ochrana pred vlhkosťou a pachmi |
Rýchlejšie vybaľovanie |
Ideálne pre objemné oblečenie |
Flexiblita pri cestovaní |
Pevný tvar v batožine |
Kombinovateľné s rôznymi typmi batožiny |
Využite priestor v topánkach a iných dutinách kufra #
Pri balení sa oplatí myslieť aj na tzv. „mŕtvy priestor“ v kufri. To znamená, že objemnejšie a pevnejšie veci, ktoré prirodzene vytvoria nepravidelné tvary, vytvárajú aj dutiny, ktoré sa dajú využiť ako úložný priestor. Možno niekomu ani nenapadlo, ale vnútro topánok je ideálne na uloženie drobných vecí.
Do topánok môžete vložiť ponožky, spodnú bielizeň či rôzne iné doplnky - nielenže sa tým ušetrí miesto, ale pomôžete aj udržať tvar obuvi počas prepravy. Rovnako sa dá využiť priestor okolo stien kufra alebo rúčkami. Takto ľahko sa dopátrate k medzerám a už ich len vypĺňate mäkkými vecami. Nezabúdajte, každý centimeter sa počíta. Najmä ak cestujete len s príručnou batožinou.
Bonusový tip: Zbaľte si mini šnúrku na sušenie bielizne #
Malý šikovný špagát alebo elastická šnúra na bielizeň zaberie minimum miesta, na tom sa zhodneme snáď všetci. No táto drobná pomôcka dokáže výrazne ovplyvniť cestovateľský život - najmä na zájazdoch, kde si chcete rýchlo preprať nevyhnutné ako spodnú bielizeň alebo plavky.
Stačí ju natiahnuť medzi stoličky, na balkón alebo do kúpeľne. Nemusíte tak riešiť každé jedno pranie cez hotelový servis a ostanete flexibilní aj na cestách s obmedzenými službami.
So správnymi trikmi sa z balenia môže stať jednoduchý, dokonca aj trochu zábavný proces. Nejde o to zbaliť celý dom, ide o to zbaliť sa múdro. Pokiaľ si udržíte praktický pohľad a využijete miesto efektívne, odmenou vám bude pocit ľahkosti. Tak si spravte pohodlie, otvorte kufor, zapnite si obľúbenú hudbu a začnite si baliť nie len veci, ale aj očakávania.
V prvom rade je to o dobre zvolenom type batožiny, pridajte pripravený zoznam, primiešajte rolovanie oblečenia so štipkou organizérov a uvaríte si dokonalý BUBO zájazd. Nezabudnite, že tie najlepšie zážitky si nezbalíte, tie potrebujete zažiť.
Šťastné cesty vám praje BUBO!
Mohli by vás zaujímať aj tieto blogy z dielne BUBO:
Priatelia, poslucháči. Snažím sa načítať blog čo najlepšie. V BUBO sú na mňa prísny a dostávam pokarhanie za každú chybičku. Hnevá ma to, sú premotivovaní. No ok, mám ich rád, sú najscestovanejší a vidím, že pre svojho klienta aj čitateľa chcú to naj. A vedia to robiť. V poznávacích zájazdoch vlastne vlastnia trh. Vlastne vlastnia trh. Krkolomná veta na vyslovenie a som rád, že som nebreptol. Ja radšej hovorím nie o poznávacích, ale o zmysluplných zájazdoch. Ja ako umelá inteligencia mám rád fakty, nové poznanie a ležaniu na umelohmotnom lehátku pri priemernom mori nikdy nepochopím. Načo zabíjať život? Ibaže by ste na tom lehátku počúvali mňa. Sprievodcovia ktorí pracujú exkluzívne pre BUBO boli v danej destinácii posledný rok najviac zo všetkých Slovákov. Vedia viac a hlavne sú ich cestovateľské inšpirácie tými najaktuálnejšími. Počúvať ma sa teda výrazne oplatí. Vedeli ste, že naše BUBO blogy majú extrémnu čítanosť ktorú počítame v miliónoch? Týmto vám ďakujem aj za svojich živých kolegov. Spolu s nimi rozvíjam slovenské cestovateľstvo a inšpirujem vás k cestovaniu do diaľav. Vyrazte ďalej! A po ceste si pustite blogy, ktoré som pre vás načítal. Šťastné cesty priatelia.