Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Obsah
Dubaj je tak známe mesto, že množstvo ľudí, aj tí, ktorí ho ešte nenavštívili, majú naň kritický názor. Ale s tým sa stretávame aj u ľudí, ktorí ho už navštívili opakovane, čo je pochopiteľné. Aj v odlišnosti je krása.
My v BUBO sa snažíme ukázať a zažiť to najlepšie, najzaujímavejšie, čo daná lokalita ponúka. O to sa budeme snažiť aj my v týchto riadkoch - ukázať vám, že Dubaj má čo ponúknuť každému.
História Dubaja v skratke
História Dubaja v skratke #
Z rybárskej dediny veľkomesto
História Dubaja siaha až do roku 3000 pred Kristom alebo do doby bronzovej. V tých časoch sa tu nachádzal rozsiahly mangrovový močiar (je to biom, ktorý je tvorený stromami schopnými žiť v oblastiach s vysokou koncentráciou soli). Močiar vyschol a počas 5. až 7. storočia nášho letopočtu sa Dubaj stal slávnou obchodnou cestou spájajúcou Omán s územím, ktoré je dnes známe ako Irak.
Život obyvateľov Dubaja v tom čase bol založený na love perál, rybárčení a stavbe lodí. Obchodné cesty sa stali veľmi známe a čoskoro sa o ne začali zaujímať Európania a Portugalci. Práve im miestni obyvatelia poskytovali ubytovanie a obživu pri obchodovaní so zlatom, korením a textilom.
Predpokladá sa, že Dubaj bol založený ako rybárska dedina na začiatku 18. storočia a v roku 1822 bol mestom s približne 700 – 800 členmi kmeňa Bani Yas. Chvíľu nato sa Maktoum Bin Butti, vodca z kmeňa Bani Yas spolu s niekoľkými jeho kmeňmi, presťahoval na polostrov Shindagha. Tento krok mal veľmi významný vplyv na históriu Dubaja, keďže tak vzniklo Abu Dhabi (čítaj Abú Zabí).
Dynastia, ktorú vytvoril Maktoum Bin Butti, aby vládla celému Dubaju, si stále drží túto pozíciu. Abú Dhabi má stále veľkú moc a je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. V roku 1901 Maktoum bin Hasher Al Maktoum založil v Dubaji slobodný prístav bez zdaňovania dovozu alebo vývozu a tiež dal obchodníkom pozemky a záruky ochrany a tolerancie, čo, samozrejme, zvýšilo záujem o obchod v tomto meste.
Geografická blízkosť Dubaja k Iránu z neho urobila dôležité obchodné miesto pre zahraničných obchodníkov, najmä tých z Iránu, z ktorých sa mnohí nakoniec v meste usadili.
Perly a ropa
Životom miestnych ľudí zatriasol rok 1926. Vtedy došlo k objaveniu spôsobu výroby umelých perál. Výsledkom bolo, že dopyt po perlách šiel rapídne dole a ekonomická situácia sa v Dubaji začala rýchlo zhoršovať. K tomu sa pridala v roku 1929 aj Veľká depresia. Dubaj na túto situáciu reagoval snahou vybudovať veľký prístav, ktorý by postupne nadobudol svetový význam. Toto sa mu čiastočne aj neskôr podarilo.
Dubaj je však Dubajom najmä vďaka rope. Keby v krajine neobjavili v roku 1966 veľké zásoby ropy v ropnom poli Fateh (doslova good luck / šťastie) tak by ste v Dubaji dnes zaručene nenašli najvyššiu budovu sveta či famózne umelé ostrovy v tvare palmy. Prvý export ropy sa uskutočnil o tri roky neskôr. To bol moment, ktorý odštartoval rapídny rozvoj Dubaja do podoby, ktorú máte možnosť spoznať dnes na našich zájazdoch.
V roku 1971 vznikol spolok siedmich emirátov pod názvom Spojené arabské emiráty, ktorých hlavným mestom je už spomínané Abu Dhabi, ktoré patrí aj medzi najznámejšie. Druhým najznámejším je práve Dubaj, ktorý s Abu Dhabi viedol po dlhé roky konflikty o spoločné hranice, čo často viedlo aj k vojnám medzi týmito dvomi emirátmi. Spor sa nakoniec podarilo zmieriť Britom. Výsledkom tejto snahy bolo vytvorenie nového štátu, a to Spojených arabských emirátov.
Dnešný Dubaj však už z príjmov z ropy veľmi nežije. Respektíve od nich nie je taký závislý. Nájdenie ropy môžeme považovať viac-menej len za určité nakopnutie. Zásoby ropy v Spojených arabských emirátov sú iba siedme najväčšie na svete. Pričom samotný emirát Dubaj má iba minimálne zásoby.
Turizmus a infraštruktúra
Dubaj bol iný vďaka vodcom, ktorí vopred plánovali budúcnosť po rope, nakoľko si boli vedomí obmedzenými zásobami tohto zdroja. Plánovali teda budúcnosť po rope, ktorej ťažba začala klesať už v 80. rokoch minulého storočia. Ani tu Dubaj nezaváhal a začal svoje sily sústrediť na vybudovanie finančného a turistického uzla. Potenciál videli aj investori, ktoré začali do tohto mesta investovať svoje peniaze, tak Dubaj zaznamenal najväčší rozvoj práve v 90. rokoch.
Vedenie Dubaja výrazne investovalo do infraštruktúry, vybudovalo moderný prístav, cesty a letiská. Tento strategický krok zmenil Dubaj na hlavné centrum obchodu a cestovného ruchu. Aby sa znížila závislosť od ropy, Dubaj diverzifikoval svoju ekonomiku do sektorov ako financie, nehnuteľnosti, cestovný ruch a letectvo.
Zriadenie bezcolných zón a politika priateľská k podnikaniu prilákala nadnárodné spoločnosti. Dubaj je známy svojimi ambicióznymi stavebnými projektmi, vrátane Palm Jumeirah, Burj Khalifa (najvyššia budova sveta) a Dubai Mall (najväčšie nákupné centrum na svete). Tieto pamiatky pritiahli globálnu pozornosť a každý chcel vidieť tieto svetové naj na vlastné oči.
Zameranie Dubaja na cestovný ruch sa vyplatilo a mesto sa stalo top turistickou destináciou. Luxusné rezorty, kultúrne atrakcie a svetová zábava z neho urobili hotspot pre cestovateľov. Veľkú časť úspechu Dubaja možno pripísať vizionárskemu vedeniu, ktoré si stanovilo ambiciózne ciele a neúnavne pracovalo na ich dosiahnutí. Zosnulý šejk Rashid bin Saeed Al Maktoum a jeho nástupcovia zohrali kľúčové úlohy.
Tradičné emirátske umenie
Tradičné emirátske umenie je založené na arabskej kaligrafii, ktorá používa arabské písmo na vytváranie umeleckých vzorov. Prvý arabský nápis pochádza z roku 328 nášho letopočtu. Objavili ho na náhrobnom nápise kráľa Imru‘ al-Qajsa z Numáry. Krásnu ukážku tohto umenia môžete vidieť na vlastné oči na logu Dubai.
Ide o šikovne vytvorené logo, ktoré predstavuje marketingovú kampaň pre dubajské ministerstvo cestovného ruchu a obchodného marketing. Súdržnú a inkluzívnu identitu, ktorá má zabezpečiť, aby emirát hovoril jedným hlasom k svojim občanom a návštevníkom. Dvojjazyčné logo tiež predstavuje Dubaj ako „fúziu kultúr a národností“, ktorou aj je.
Arabesque a girih islamské geometrické vzory sú tiež veľkou súčasťou tradičného umenia. Pri návšteve Dubaja určite netreba vynechať „dočasné tetovanie“ Henna, ktorá je súčasťou arabskej kultúry od nepamäti. Pôvodne ju nosili nevesty v celom regióne, aby priniesli šťastie do ich manželstva. No a práve Arabesque a girih sú často predlohou a inšpiráciou pri maľovaní hennou.
Prehliadka Dubaja #
V BUBO radi robíme prehliadky tak, aby na seba nadväzovali a mali hlavu a pätu, a aj preto sme si rozdelili Dubaj na “starý” a “nový”, kedy zažijete dva rozdielne svety v jednom meste. O starom Dubaji sme spísali iný blog, určite teda neváhajte prečítať si ho - Ako si najlepšie užiť starý Dubaj.
Dubaj je označovaný aj ako multikultúrne mesto. Viac ako 80 % z celkového počtu 3,3 milióna obyvateľov (rok 2022) sú prisťahovalci s najväčším zastúpením Indie a Pakistanu. V Dubaji je však rovnako viac ako 100 000 britských prisťahovalcov, čo je zďaleka najväčšia skupina západných prisťahovalcov v meste. Pri dlhšom pobyte si začnete všímať, že medzi obyvateľmi vládne vzájomný rešpekt a úcta, aj preto patrí Dubaj k najbezpečnejším mestám sveta.
Dubaj je destinácia vhodná pre každého. Poďme sa však pozrieť na to, ktoré stavby, atrakcie sú všeobecne momentálne to NAJ a ich návštevu by ste určite nemali vynechať.
Dubajský rám The Frame
The Frame v Dubaji #
Prehliadku začíname hneď ráno pred 9.00 h, kedy si dokážeme užiť našu prvú zastávku takmer osamote. Prvým bodom záujmu bude unikátny The Frame pripomínajúci obrovský rám obrazu - poskytujúci na jednej strane výhľad na starý, na druhej na nový Dubaj. Stavba zaujme už svojím vzhľadom pozláteného rámu obrazu. Všimnite si, že opláštenie Frame-u pripomína logo Expo 2020. Je to naozaj tak, elementy na opláštení boli použité aj pri tvorbe loga.
Stavba rámu začala v roku 2013 a za 5 rokov ju dokončili. Cena za túto ikonu sa vyšplhala až na takmer 59 miliónov eur a použili na ňu 2 000 ton železa. Stavbu postavili tak, že najskôr sa vybudovali bočné rámy a nakoniec sa dvíhal pomaly v jednom kuse pomocou žeriavov stredný panel. Na tejto stavbe celkovo pracovalo takmer 3 000 odborníkov rôznych profesií a vytvorili Dubai Frame.
Odporúčam zakúpiť si lístky online na oficiálnej stránke, a tak nestrácať ráno čas s kúpou lístkov a vstúpiť medzi prvými. Po vstupe dovnútra vás privíta príjemná obsluha a zacítite príjemnú vôňu na mieru pre toto miesto. Po preukázaní lístkov a malej kontrole, či so sebou neprinášame nič nebezpečné, prechádzame ďalej, kde nás zastavia pri zelenom plátne a ponúknu nám urobiť si spoločnú fotku.
Túto spomienku si budeme môcť na konci prehliadky na konci zakúpiť (cena sa dá zjednať). Po odfotení sa vyjdeme eskalátorom navrch, kde už čaká mini múzeum reprezentujúce tradície a vznik mesta. Následne sa vyveziem výťahom na 48. poschodie a celá jazda nám zaberie 75 sekúnd až do výšky 150 metrov, kde nás opäť privíta uvádzač. Pred nami sa už týči cca 95 m dlhá chodba s panorámou.
Dubaju sa venujeme intenzívne už 30 rokov a spísali sme pre vás množstvo ďalších informácií:
1. Ako najlepšie zažiť starý Dubaj
2. Ako funguje metro v Dubaji
3. Múzeum budúcnosti v Dubaji
Ďalšie blogy o Dubaji nájdete na našej stránke v sekcii Blog.
Najväčšou skúškou odvahy je mliečne sklo (video vyššie) umiestnené v strede pozdĺž celej chodby a senzory snímajúce pohyb. Akonáhle vstúpite, sklo sa rozjasní a pod nohami sa zjaví 150-metrová priepasť. Je to niečo, čo musíte vyskúšať. Po pravej strane uvidíte ikonickú a zároveň najvyššiu budovu sveta Burj Khalifa, kde večer ukončíme našu prehliadku.
Na ľavej strane sa rozprestiera starý Dubaj, Dubai Creek, medzinárodné letisko a v diaľke ďalší emirát zvaný Sharjah. Prejdeme pomaly na druhú stranu, ale ešte pred koncom neďaleko od výťahov si na pravej strane všimnite rozsiahle sídlo, ide o palác Sheikha Mohammed ibn Rashid Al Maktoum. Odvezieme sa dole výťahom a plynule prechádzame až do suvenírového obchodu, z ktorého vyjdeme von a pokračujeme na ďalšie magické miesto.
Burj Al Arab, sedemhviezdičkový hotel
Burj Al Arab (Madinat Jumeirah) #
Z našej prvej vyhliadky sa presúvame ďalej k Veži arabov, alebo už aj k nestarnúcej ikone - Plachetnica, a.k.a. 7-hviezdičkový hotel. Ďalšie NAJ, ktoré v tento deň zažijeme. Jedna stavba výnimočnejšia ako druhá. Burj Al Arab v preklade znamená Veža arabov a s jej výstavbou sa začalo už v roku 1994. V tomto roku sa v Dubaji rozhodli, že postavia hotel, ktorý na svete nemá obdobu a, aby to nebolo také jednoduché, rozhodli sa, že ho postavia na umelo vytvorenom ostrove.
Tento fakt prináša so sebou opäť ďalšie výzvy a výskumy, ako by mali uskutočniť tento projekt. Po dlhých výskumoch začali s výstavbou ostrova a jedným z mnoha problémov, ktorým musia čeliť, sú vlny, ktoré by mohli narúšať a podmývať ostrov a následne by mohlo dôjsť ku kolapsu budovy. Po mnohých výskumoch prišli na riešenie takzvaných vlnolamov, ktoré majú vlny rozbiť a tým chrániť ostrov.
Tvar tohto vlnolamu prirovnám k špongii a jej pórom, kde voda vojde otočí sa, ako v práčke a dôjde k zlomu a je po vlne. Samozrejme, toto moje vysvetlenie je veľmi zjednodušené. Ide len o to, aby ste mali aspoň trochu predstavu, o aký náročný proces výstavby ide. Po prekonaní X ďalších problémov začínajú s výstavbou samotného hotela v tvare plachetnice, ktorá má dosiahnuť neuveriteľnú architektonickú výšku 321 metrov. Burj Al Arab dokončili 1. decembra 1999 a cena dosiahla astronomickú sumu 1 miliardu amerických dolárov.
Madinat Jumeirah je miesto, kde je fotogenický výhľad na samotný Burj Al Arab. Prejdeme cez klimatizovaný souk = trh až na miesto neďaleko kaviarne Costa Coffee, kde máme fotospot a možnosť si vychutnať jedinečný výhľad na Burj Al Arab s chutnou kávou v ruke.
Po fotkách pokračujeme ďalej a odporúčam si urobiť ešte minimálne fotozastávku vo vedľajšom hotelovom komplexe Jumeirah Al Qasr, kde vás hneď pri vstupe prekvapia pozlátené sochy koní a kúsok vyššie je malý most, z ktorého máte možnosť urobiť si fotku s mrakodrapmi v pozadí.
The Point - Palmový ostrov
The Point - Palmový ostrov #
Odchádzame z Al Qasr a po pravej strane sa nám naskytne pohľad na honosné sídla patriace rôznym členom kráľovskej rodiny. Obrovské komplexy sa tiahnu až takmer ku Palmovému ostrovu, ku ktorému smerujeme. Konkrétne sa ideme pozrieť na miesto zvané The Point, odkiaľ uvidíme krásny hotel Atlantis. Do mája 2024 tu po stranách boli najväčšie fontány sveta zapísané v Guinessovej knihe rekordov, prekonali tak svojich predchodcov. Ako inak, boli to fontány pod Burj Khalifou. Bola tu vybudovaná obchodná galéria s prémiovými značkami a množstvom reštaurácií. Očakávaná návštevnosť však nedosiahla predpokladané hodnoty a tak sa developer rozhodol The Pointe zbúrať a postaviť tu rezidenčné vily, ktoré budú na predaj. Aj takto sa mesto vyvíja a nefunkčné projekty sú nahrádzané komerčne úspešnejšími.
S konštrukciou Palmového ostrova sa začalo v roku 2001 a financie na výstavbu pochádzali z ropného priemyslu. Výstavba mala svoje výzvy ako každý projekt vyrastajúci v Dubaji, avšak tento bol úplne odlišný. Odhodlali sa postaviť umelý ostrov, ktorý bude obývaný, s kompletnou infraštruktúrou a honosnými vilami a hotelmi.
Pri výstavbe mohli čerpať inšpiráciu už aj pri tvorbe menšieho ostrova pod Burj Al Arab, odtiaľto sa inšpirovali pri tvorbe vlnolamu, keďže plachetnicu dokončili v roku 1999. Ostrov vytvárali pomocou GPS súradníc, kedy piesok z dna Perzského zálivu naložili na lode a tie následne sypali množstvá piesku na presne určené miesta podľa súradníc.
Vďaka tomuto systému vyformovali ostrov do podoby palmy a po jej dokončení vzniklo v Dubaji až 520 kilometrov nových pláži. Do budúcnosti plánujú vybudovať až tri takéto ostrovy a prvý ostrov sa volá Palm Jumeirah. Jedným z problémov ostrova sa objavil neskôr už po ukončení stavby. Bol to problém s tým, že voda nemala žiadny prítok, a tak sa stala stojacou vodou a začala zapáchať, načo museli nájsť vhodné riešenie, ako tento závažný problém odstrániť. Riešenie bolo také, že do podkladu urobili otvory, pri nich vybudovali prečerpávacie stanice a tie umožnili prúdenie vody, a tým odstránenie nechceného zápachu.
Ako tak stojíme na The Point, môžeme si všimnúť, že ponad naše hlavy premáva takzvaný Monorail a ide smerom k hotelu Atlantis, konkrétne do jeho vodného sveta. Jedna zo zastávok je aj na The Pointe, ktorá však po zrušení samotného centra bola zrušená. Možno v budúcnosti, keď vystavajú rezidenčnú časť, stanicu obnovia.
Monorail vás privedie od Atlantisu, cez Nakheel Mall, až k stanici na konečnú na pevnine. Ak sa chcete dostať na metro, z konečnej potrebujete ísť električkou, taxíkom, alebo pešo. Avšak pozor - na monorail sa kupuje iný lístok ako na metro alebo električku. V prípade, ak ste viacčlenná skupina, navrhujem si stopnúť taxík a nechať sa odviezť k najbližšej stanici metra. Táto cesta vás vyjde lacnejšie ako lístok na monorail a následne na metro.
Urobíme posledné fotky na Palmovom ostrove a pokračujeme ďalej v lovení zážitkov. Necháme sa odviezť na ďalší umelý ostrov, tentokrát s názvom Bluewaters.
BUBO tip:
Ak by ste sa sem chceli vrátiť a vychutnať si pohľad z vtáčej perspektívy, odporúčam zájsť si na The View at the Palm, kde máte 360-stupňovú vyhliadku a dať si chutnú večeru s výhľadom napríklad v úžasnej reštaurácii Sushisamba Dubai.
Bluewaters a Ain Dubai
Bluewaters a Ain Dubai #
Zopár kilometrov ďalej od Palmového ostrova dostávame na nový - umelo vytvorený ostrov s názvom Bluewaters. 5. 5. 2013 sa začali práce na mieste, kde vyrastú nové apartmány, hotely, reštaurácie a hlavne nová pýcha, a to opäť niečo NAJ. Tentokrát sa postavilo najväčšie koleso na svete s pôvodným názvom Dubai Eye, ale finálny názov je Ain Dubai.
Celý projekt je ohromný a taktiež fascinujúci tak, ako aj suma vynaložená na vybudovanie tohto komplexu. Na projekt Bluewaters sa investovalo 1,5 miliardy eur vrátane výstavby ostrova samotného vyhliadkového kolesa. Počas jeho chodu je kapacita 1 750 pasažierov vezúcich sa v 48 Hi-tech kabínach.
Dostávame sa k tomu NAJ - Ain Dubai s jeho výškou 250 metrov je to najväčšie vyhliadkové koleso na svete. So svojou výškou pokorilo teraz už druhé najväčšie koleso nachádzajúce sa v Las Vegas s názvom Higher Roller s výškou cca 160 metrov. Ain Dubai postavili na počesť Expo 2020. Pre zaujímavosť, aj Eiffelovu vežu v Paríži postavili na počesť Expo z roku 1889.
Po Ain Dubai si dáme krátku prechádzku pred obedom a prejdeme z ostrova Bluewaters na jednu z najznámejších pláži JBR, kde nás čaká obed. Pláž JBR (skratka od Jumeirah Beach Residence) sa nachádza v Dubaj Maríne a teší sa veľkej obľube medzi návštevníkmi. Z ostrova na pláž vedia most spájajúci tieto dve miesta. Most je elegantne navrhnutý, má presklené “zábradlie”, a tak je krásne vidieť na široké okolie. Počas prechádzky po moste sú určené miesta na ideálne fotopauzy na celú panorámu JBR a Maríny.
To, že ide o obľúbené miesto značí aj to, že dennodenne nájdete pracovníkov starajúcich sa o čistotu tohto prechodu a leštia sklo a upratujú všetko, čo je potrebné. Počas obdivovanie úžasnej panorámy si dajte pozor na to, že sa prechádzate po moste, kade sa premávajú bicykle a často kolobežkári, a preto sa držte na strane vyhradenej pre chodcov.
Prešli sme na pláž JBR a dáme si čas na chutný obed a kávu. Promenáda The Walk je lemovaná reštauráciami z celého sveta a úrovne pre všetkých. Nájdete tu od kebabu do ruky, cez štandardné reštaurácie všetko až po najluxusnejšie reštaurácie v 5* hoteloch.
Burj Khalifa, najvyššia budova sveta
Burj Khalifa - vyhliadka na vrchu #
Po dobrom obede nás čaká presun na vyvrcholenie dnešného dňa, ideme sa pozrieť na “vrchol sveta” nachádzajúci sa v najvyššej budove sveta - Burj Khalifa s výškou 828 metrov. Ako sa dostaneme na vyhliadku v Burj Khalifa? Nachádzame sa v jednom z najväčších nákupných centier s počtom približne 1 200 nákupných jednotiek, a preto dostať sa na miesto môže byť trochu komplikovanejšie, ale my už vieme presne, kam ideme.
Dôležité je dostať sa na poschodie LG (lower ground) a nasledovať značenie AT THE TOP - ktoré vás nasmeruje až k samotnému vchodu. Tým, že je to obrovský komplex, nie všade je toto značenie, a preto ak ste v zhone, odporúčam použiť informačné kiosky a tie vám následne vykreslia cestu, kade sa tam dostanete. Prípadne jednoduchšia voľba je stiahnuť si do chytrého telefónu aplikáciu Dubai Mall, a tá má funkciu navigácie.
Na At the Top sa dostaneme v poobedňajších hodinách, prejdeme cez kontrolu a ideme na vrchol. Je zakázané si zobrať so sebou napríklad zapaľovač, sklené alebo ostré predmety. Ak niečo také máte pri sebe, hneď vedľa vstupu vám bezplatne tieto predmety odložia a pri návrate si ich môžete vyzdvihnúť.
Inštrukcie máme za sebou a teraz hurá na najvyššiu budovu sveta. Po kontrole lístkov a bezpečnostnej kontrole prechádzame uličkou, kde je znázornené, ako prebiehala výstavba Burj Khalifa. Po krátkej dobe nastupujeme do výťahu, a ten nás vyvezie až na 124. poschodie za rekordný čas - iba 60 sekúnd. Z výťahu naše kroky smerujú na pohľad smerujúci na fontány, Dubai Creek, atď...
Pozeráte sa z výšky 456 metrov a stojíte na najvyššej budove sveta - na 124. poschodí z celkovo 163. Tento skvost sa začal budovať už v roku 2004 a otvorenia sa dočkal v roku 2010. Je to ďalšie NAJ, čo počas prehliadky vidíme. Technický div sveta postavili výnimočným spôsobom, podmienky totiž neboli vôbec jednoduché.
Dubaj nemá ideálne podložie na výstavbu mrakodrapov ako napríklad časť Manhattanu v New Yorku. Dubajské podložie je väčšinou piesočnaté, a preto aj postup základov musí byť tomuto prispôsobený. Na to, aby si boli istí, že budova bude mať pevné základy, museli navŕtať 192 pilotov do hĺbky viac ako 50 metrov, a tým vytvoriť odolný základ. Základná konštrukcia Burj Khalifa pripomína písmeno Y a je oporou pre celú budovu.
Nezabudnite, že v cene vstupenky máte možnosť ísť aj na 125. poschodie a viete sa naň dostať po schodoch neďaleko výťahov, pri ktorých ste vystupovali. O poschodie vyššie sa môžete okolo celej budovy a za dobrej viditeľnosti vidieť všetko to, čo sme počas prehliadky navštívili - The Frame, Burj Al Arab, Palmový ostrov aj Ain Dubai. Všimnite si tiež umelo vytvorený ostrov Svet a prístav v Bur Dubai.
Čo treba vidieť v 335 mestách sveta.
Zaujímavosti o Burj Khalifa
- Základy pozostávajú zo 192 pilotov vŕtaných do hĺbky viac ako 50 metrov.
- Počas výstavby - od jej príprav až po ukončenie - na tejto stavbe pracovalo viac ako 12 000 profesionálov z celého sveta.
- 124. poschodie sa nachádza vo výške 456 metrov.
- Celkovo má Burj Khalifa až 200 poschodí, z nich je 160 obývaných.
- V budove je 57 výťahov.
- Umytie okien na celej budove trvá 3 mesiace.
- Základová doska je hrubá 3,5 metra a bolo na ňu použitých 12 500 metrov kubických betónu.
- Počas Ramadánu na najvyšších poschodiach musia obyvatelia počkať až 2 minúty dlhšie ako tí na prízemí, pokiaľ zapadne Slnko.
- Výkyv budovy na najvyšších miestach môže dosahovať až 2 metre.
Máme za sebou najvyššiu budovu sveta a dnes nás čaká ešte užiť si tancujúce fontány pod Burj Khalifa. Po zotmení ich môžete vidieť každú pol hodinu až do 23.00 h. Hudba sa každé opakovanie mení a takisto aj tanec fontány sa prispôsobujú rytmu hudby. Ak by ste mali záujem, viete si prenajať elektrickú Abru a užiť si fontány priamo z vodnej hladiny.
Kto má ešte dostatok síl môže sa vrhnúť na nákupy a preskúmať časť z 1 200 obchodov, ktoré tu nájdete.
Vedeli ste, že...? Poézia v Dubaji
Poézia je veľkou súčasťou arabskej tradície s koreňmi v nomádskej beduínskej kultúre, kde slúžila na rozprávanie príbehov, riešenie problémov v spoločnosti, vítanie hostí alebo ich zabávanie na cestách po púšti. Existujú dva prominentné typy - Nabati a Al-Taghrooda. Hovorová poézia Nabati je jednoduchá a priama, zatiaľ čo Al-Taghrooda je spievaná poézia, ktorá sa hrá tam a späť medzi dvoma ľuďmi.
Ľudový tanec Al-Ayyala, ktorý sa tradične predvádza počas slávností alebo osláv, niekedy sprevádza poézia. Muži držia palice a tancujú v radoch na stabilný bubon, aby vyjadrili jednotu.
Najlepšie bazény a plážové kluby Dubaja
Najlepšie bazény a plážové kluby Dubaja #
Od Burj Khalifa po zlatý rám či spievajúce fontány a nádherné západy slnka v novo vystavanom Creek Harbour... Už sme vám ukázali, že v Dubaji sa toho dá vidieť a zažiť naozaj veľa. My z BUBO však toho máme v rukáve viac, a preto sme si pre vás pripravili TOP 5 bazénov či plážových klubov, ktoré musíte navštíviť počas teplých slnečných dní v Dubaji.
1. tip: Atlantis Royal – Cloud 22
Dolce&Gabbana x Ounass od Cloud 22. Kde inde nájdete prepojenie svetovej dizajnérskej značky a najväčšieho luxusu s dramatickým výhľadom? No predsa v Dubaji. Zažite vizuálnu hostinu, ktorá definuje exkluzivitu, oddýchnite si na luxusných ležadlách, nechajte sa uchvátiť kreatívnymi kokteilmi a vychutnajte si tú najlepšiu taliansku kuchyňu pri vyhrievaní sa v luxusnom prostredí.
Už od vstupu sa budete cítiť ako na vrchole sveta. Pri opaľovaní sa vám bude robiť spoločnosť výhľad na „palmu“. Pre tých najnáročnejších sa tu nachádzajú aj samostatné lôžka, kde si môžete dopriať všetko od masáže až po pedikúru. Nezabudnite však na rezerváciu vopred, nakoľko vstup je možný len s ňou.
2. tip: Aura Skypool
Najvyšší 360-kový bazén na svete ponúka nádherné výhľady na Marina Harbour, Palm, Burj Al-Arab a pri dobrej viditeľnosti uvidíte aj Burj Khalifa. Preferujete ranný východ slnka či chcete vidieť radšej milióny svetiel počas nočnej oblohy? Je to len a len na vás. AURA ponúka unikátny zážitok s dych berúcim výhľadom a luxusom. No a pokiaľ by vám bolo málo, môžete sa prihlásiť aj na rannú jogu a začať svoj deň naplno. Taktiež platí, že je potrebná rezervácia.
3. tip: Terra Solis
Čarovná oáza, ďaleko od všetkého hluku, kde žijete v rytme slnka. To je Bazén vybudovaný uprostred púšte. Hlavným dizajnom Terra Solis je známi festival Tomorrowland a tak si môžete dopriať festivalovú náladu počas noci a príjemný oddych v utopickej oáze počas dňa. Terra Solis spája v sebe všetko, modernosť, luxus, skvelé kokteily a nadčasovosť. Ani sa nenazdáte a zistíte, že vedľa vás leží Steve Aoki, ktorý vám bude hrať večerný set pri západe slnka. No a, ako to už býva zvykom, najlepšie je si rezervovať vaše miesto vopred. Radi tu chodia najmä členovia cabin crew, ktorí tu oddychujú po namáhavých letoch.
4. tip: Be Beach
Štvrté miesto obsadil Beach Club Be Beach. Luxusný plážový klub v dubajskom prístave, ktorý ponúka zážitok zo dňa na noc, ktorý vás určite nadchne. Hostia si môžu počas celého popoludnia vychutnať relax pri bazéne a gurmánske jedlo, a keď zapadne slnko, atmosféra sa zdvihne s medzinárodnými DJ-mi a skvelou zábavou. Dôležitá informácia pre dámy - práve tento klub ponúka voľné vstupy pre všetky ženy, a to počas akcie Ladies Day, ktorý si určite užijete naplno.
5. tip: Conrad Dubai
Nádherná, zelená, pokojná oáza v strede rušného mesta. Presne to ponúka bazén v hoteli Conrad. Všadeprítomná zeleň vám navodí pocit, že ste z mestskej džungle unikli do exotického pralesa, ktorý je ako stvorený na osvieženie sa počas horúcich dní. Pre tých, ktorých leňošenie pri bazéne nebaví, je tu fitnescentrum a wellness s výberom tých najlepších masáži od výmyslu sveta. Vstup nie je nutné rezervovať vopred, stačí len prísť.
Jedlo a reštaurácie
Kuchyňa Dubaja, čo ochutnať #
Samozrejme, nemôžeme vynechať tradičnú kuchyňu, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každej kultúry. Typická emirátska kuchyňa je výrazne ovplyvnená svojou geografiou a islamským náboženstvom. Kvôli drsným podmienkam života v púšti pozostáva väčšina tradičných jedál z mäsa, obilnín a mliečnych výrobkov. Dôležité pre tieto štáty boli vždy ťavy, a to nielen na prepravu jedla, ale ťavie mäso a mlieko sa podáva pri špeciálnych príležitostiach, ako sú napríklad svadby či pohreb rodinného člena.
Medzi jedlo, ktoré určite musíte ochutnať patrí napríklad khuzi. Ide o tradičný a najmä obľúbený arabský pokrm. Pozostáva z celého pečeného jahňacieho mäsa alebo kozliatka, plneného zmesou voňavej ryže, aromatického korenia, orechov a sušeného ovocia. Ako prílohu môžete zvoliť jogurt, pita chlieb, alebo kombináciu oboch. Veď prečo nie?
Kto neochutnal falafel, akoby v Dubaji ani nebol. Vegetariánske alebo vegánske jedlo vyrobené predovšetkým z mletého cíceru alebo fava fazule, zmiešané s bylinkami, korením a inými prísadami. Zmes sa formuje do malých guľôčok alebo placiek, a potom sa vypráža alebo pečie do zlatohneda a chrumkava. Paradox však je, že falafel je pre Arabov druhotné jedlo a nedávajú mu veľký význam.
Spomenúť v tomto kontexte môžeme aj to, že vplyv arabskej a islamskej kultúry nielen na jej kuchyňu, ale aj architektúru, hudbu, odev a životný štýl je tiež veľmi výrazný. Každý, kto Arábiu navštívil, už určite pozná takzvanú arabskú pohostinnosť. No a inak to nie je ani v Dubaji.
Pohostinnosť je ústredným prvkom každodennej emirátskej kultúry a popíjanie arabskej kávy alebo gahwa je súčasťou srdečného privítania. Táto aromatická káva sa vyrába z klinčekov, kardamónu, rasce a šafranu a nalieva sa z hrnca dallah do malej šálky nazývanej finjaan. No a ak si prosíte (ako by sme my povedali) „dupľu“, nezabudnite, že prázdnu šálku podávate svojmu hostiteľovi pravou rukou.
Reštaurácie v Dubaji, ktoré odporúčame:
- Al Dawaar Revolving Restaurant – Nájdete ju na vrchom poschodí hotela Hyatt Regency. Táto reštaurácia sa otáča okolo vlastnej osi tak, aby ste si počas skvelej večere mohli vychutnať krásny výhľad na Dubaj. Ponúka pritom bohatý výber stredomorskej, arabskej aj ázijskej kuchyne. Naozaj unikátny (nielen) gurmánsky zážitok.
- Al Fanar Restaurant and Cafe – Stálica, ktorá existuje v Dubaji už od 70. rokov 20. storočia. Dodnes tu v pôvodných lokálnych priestoroch nájdete tradičnú gastronómiu. Odporúčame harees s kuracím mäsom, ryžové jedlá s čerstvým jahňacím mäsom a ako dezert sladký luqaimat poliaty sirupom.
- Pierchic – Luxusná reštaurácia ležiaca mimo ruchu mesta, na konci móla a obklopená vodou. Ide o najromantickejšiu reštauráciu Emirátov, ktorý sa špecializuje na ryby a morské plody.
Tipy navyše
Desať tipov, čo zažiť navyše #
- Ski Dubai - zalyžujte si na krytom svahu v púšti. Krytý lyžiarsky svah nájdete v nákupnom centre The Mall of Emirates (aj na rovnomennej zastávke metra)
- Miracle Garden - záhrady plné kvetov ulahodia nielen ženskému oku. Krásne prostredie s kaviarňami a občerstvením.
- Púštne Safari - vydajte sa na off road do púšte pri západe Slnka a následne večeru s kultúrnym programom.
- Zoskok padákom nad Palmovým ostrovom - pre tých odvážnejších je nezabudnuteľným zážitkom zoskok padákom neďaleko JBR pláže.
- Akvárium v Dubai Mall - najväčšie vnútorné akvárium sveta sa nachádza v Dubai Mall a poteší hlavne tých najmenších návštevníkov.
- Návšteva múzea budúcnosti - uvidíte tu veci, ktoré ešte ani neexistujú v bežnom živote. Podrobnejšie informácie sa dozviete v blogu Múzeum budúcnosti.
- Plavba pri západe slnka - loď vypláva z Maríny a najčastejšie sa plaví okolo Palmového ostrova. Odporúčam si doplatiť balíček s večerou a prípadne konzumáciou alkoholu.
- Vodné dobrodružstvo v hoteli Atlantis - vybláznite sa v úžasnom vodnom svete na Palmovom ostrove so svojimi ratolesťami.
- Let helikoptérou ponad Dubaj - 15 minút z vtáčej perspektívy je niečo, na čo nezabudnete celý život.
- Výlet do Abú Dhabí - celodenný výlet do Abú Dhabí vzdialeného 140 km po rýchlostných cestách. Za návštevu stoja napr. Grand mosque - mešita postavená na počesť Zayed bin Sultan Al Nahyan, prekvapí vás svojimi detailmi a veľkoleposťou. Svet Ferrari - odveziete sa najrýchlejšej horskej dráhe? Palác Emirátov (Qasr al Watan) tento až nereálny skvost musíte vidieť a bez jeho návštevy neodchádzajte. Pochopíte, čo je to ozajstný luxus.
Je toho naozaj mnoho, čo sa dá v Dubaji vidieť a zažiť. Každým novým príchodom pribudne do tohto mesta niečo nové a rýchlosť, akou sa Dubaj mení, je naozaj fascinujúca. Od rybárskeho mestečka až po inovatívnu metropolu sa Dubaj stále snaží zachovať si svoju kultúru a zvyky, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou jeho identity. Objavte Dubaj spolu s nami!
Tak toto bol blog z Cestovateľského magazínu BUBO. Pri vzniku našej firmy sme sa rozhodli rozvíjať slovenské cestovateľstvo združujeme najscestovanejších a máme ambíciu aby naše blogy dodávali cestovateľom kvalitnejšie informácie. Ja som síce iba hlasom umelej inteligencie, no ak sa vám tento blog páčil či konkrétny detail ako napríklad zafarbenie môjho hlasu, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy viete odoberať, stačí kliknúť na autora. Živých cestovateľov môžete počuť v našom podcaste Uchom po mape. Do skorého počutia. Ahoj!