Kubánsky rum – prehliadka múzea Havana Club

Kubánsky rum – prehliadka múzea Havana Club

Autorom blogu je Natália Kapinová

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Keď sa spomenie Kuba, každému určite hneď napadne Karibik, cigary a rum. Domovina známych značiek ako Bacardí, Havana Club, Legendario či Santiago de Cuba. Kubánsky rum patrí jednoznačne medzi tie najobľúbenejšie a v tomto blogu si ho predstavíme bližšie.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Počas našej BUBO prehliadky Havany, hlavného mesta Kuby, nesmieme vynechať múzeum rumu značky Havana Club. Mnohí z nás sa určite tešia aj na ochutnávku známej sedemročnej „Havanky“, rumu Havana Club 7 Años, vlajkovej lode značky.

Vojdeme do krásneho patia starej koloniálnej budovy. Aj tu vidno, ako kedysi žili urodzené španielske rodiny v Novom svete. Na pravej strane nás víta logo Havana Club a symbol mesta aj značky - La Giraldilla.

La Giraldilla ako nezameniteľný symbol #

Kuba má jedno z najvyšších percentuálnych zastúpení ženských poslankýň v parlamente, no v celej histórii Kuby bola guvernérkou len jedna žena. Jej legenda však pretrvala a stala sa ikonou Havany. Reč je o soche La Giraldilla, ktorá je najstarším symbolom Havany a rovnako tak aj ikonickej značky rumu - Havana Club.

Milostný príbeh ukrytý v diele havanského sochára Jerónima Martína Pinzóna však uviazol v čase. Ľudová legenda hovorí o tom, že sa sochár inšpiroval príbehom lásky medzi siedmym guvernérom na Kube Hernandom de Soto a ženou menom Isabel de Bobadilla.

Don Hernando odišiel 12. mája 1539 na výpravu s cieľom dobyť Floridu, no už sa naspäť nevrátil. Isabel medzitým prevzala guvernérstvo krajiny. Údajne sa Hernando vybral do neznámych krajín hľadať prameň večnej mladosti. Paradoxne, smrť si ho vyhliadla ako prvú obeť. Jeho manželka chodila každý deň naňho čakať celé hodiny na vrchol strážnej veže Castillo de la Real Fuerza. Išlo o vtedajšie sídlo guvernéra Kuby.

Legenda hovorí, že Doña Isabel zomrela od žiaľu. Historici však tvrdia, že sa vrátila do Španielska s majetkom, ktorý zdedila po smrti svojho manžela. Je však isté, že dlhé roky čakala na návrat svojho milého a dodnes je symbolom nádeje, vernosti a nekonečnej lásky.

Ide o obraz krásneho dievčaťa so sukňou stiahnutou cez jedno koleno. V pravej ruke nesie palmu a na ľavej strane na tyči kráľovský kríž Calatrava, ktorého rytierom bol Bitrián de Viamonte - jeden z guvernérov ostrova. Práve on v rokoch 1630 až 1634 nechal zhotoviť sochu veľmi podobnú tej, ktorá sa nachádza v katedrále v španielskej Seville (jeho rodnom meste) a nazývala sa Giralda. Aj preto jej prischlo toto meno.

Bola to vôbec prvá socha odliata na ostrove. Momentálne môžeme s lovcami zážitkov vidieť jej kópiu na pevnosti Castillo de la Real Fuerza. Originál sa nachádza vo vnútri múzea tejto budovy.

Menšia rumová ukážka. Ochutnávka neskôr =)
Foto: Natália Kapinová — BUBO

Začiatok prehliadky #

Múzeum rumu navštevujeme prostredníctvom prehliadky, ktorá trvá približne 30 až 40 minút. Treba si ju rezervovať na presný čas. Ideálne je prísť niekoľko minút vopred, aby sme vyskúšali miestnu špecialitu - Guaravanu. Usmiaty Kubánec nám už žmýka stonky cukrovej trstiny a ak chceme, môžeme si to vyskúšať aj my.

Šťavu guarapo, následne zmieša s ananásovým džúsom. Pripravený nápoj nám nalieva do pohárov s ľadom. Čo by to bol za drink na Kube, keby neobsahoval „vitamín R“? Nakoniec nám teda ešte štedro naleje trojročný rum Havana Club. Ten si, samozrejme, môžeme pridávať podľa chuti. Ako sa hovorí na Kube, rum je istota, všetko ostatné je len bonus.

Guaravana obsahuje:

  • Guarapo – vyžmýkaná cukrová trstina
  • Ananásový džús
  • Ľad
  • „Vitamín R“ – ideálne rum Havana Club 3 años, podľa chuti

3 fotografie

Sudy a umenie

Mierne rozveselení môžeme začať našu prehliadku. Zazvoníme zvonom a stúpame po schodoch na prvé poschodie. Zvon bol dôležitou súčasťou pestovania cukrovej trstiny. Ohlasoval začiatok a koniec pracovnej doby pre otrokov. Keď zvon začal silno a neprestajne zvoniť, to symbolizovalo, že niektorý z otrokov sa pustil na útek.

Zastaneme pri menšej výstave obrazov a diel miestnych umelcov. Táto expozícia sa z času na čas mení a predstavuje diela, ktoré boli inšpirované značkou Havana Club. Umelci nemajú žiadnu spoluprácu ani neboli o vytvorenie diel žiadaní, jednoducho značka ich inšpiruje sama. Následne cez veľký sud na zrenie rumu vstupujeme do miestnosti, kde si pozrieme krátke trojminútové video o histórii rumu a značky Havana Club.

História rumu Havana Club #

Značku Havana Club založila na Kube v meste Cárdenas v roku 1934 rodina Josého Arechabalu. V roku 1959, rovnako ako ostatné fabriky na rum, bola znárodnená po Kubánskej revolúcii, ktorú viedol Fidel Castro. Arechabala tvrdil, že im hrozili streľbou.

Väčšina rodiny opustila Kubu a odišla do Španielska, niektorí členovia rodiny boli zatknutí a uväznení. V roku 1993 sa vláda Kuby a francúzska firma Pernod Ricard dohodli na spolupráci a rum Havana Club sa začal vyvážať všade do sveta. Samozrejme, okrem Spojených štátov amerických kvôli embargu uvalenému na Kubu vládou USA.

Vedeli ste, že...?

Havana Club nie je najstaršou fabrikou na rum na Kube. Prvú spoločnosť, ktorá sa začala venovať výrobe rumu, založila rodina Bacardí na východe Kuby v bývalom hlavnom meste Santiago de Cuba v roku 1863.

História rumu Bacardí #

Bacardí je najväčšou súkromnou rodinnou spoločnosťou zameranou na výrobu liehovín na svete. Oprávnene si drží prvenstvo medzi najpredávanejšími rumami globálne. Spoločnosť, ktorá v roku 1862 ako priekopník začala vyrábať biely rum, má dnes v ponuke vyše 200 rôznych druhov.

Bacardí Limited, ktorú dnes vedie už siedma generácia rodiny Bacardí, zamestnáva viac ako 8 000 ľudí. Hlavné sídlo spoločnosti je v meste Hamilton na ostrove Bermuda, ktoré opisujeme ako najdrahšie mesto na svete. Najväčší liehovar však sídli v Portoriku. Korene tejto výnimočnej značky, každopádne, siahajú na Kubu.

Facundo Bacardí, dnes známy ako „Kráľ rumu“, sa výrazne zaslúžil o to, že sa Kuba často označuje ako „Domov rumu“. Tento španielsky obchodník s vínom prišiel na Kubu v roku 1830 ako 16-ročný mladík do mesta Santiago de Cuba na východe ostrova.

V tom čase rum vnímali skôr ako nápoj pirátov a nižších vrstiev spoločnosti. Nepredával sa v prestížnych podnikoch a nebol atraktívny ani pre rozvíjajúcu sa strednú triedu európskych prisťahovalcov. Facundo Bacardí venoval desaťročie experimentovaniu s rôznymi metódami, aby rum zdokonalil. Vyvinul vlastný kmeň kvasiniek, získaných z miestnej cukrovej trstiny, ktorý sa v procese výroby Bacardí rumov používa dodnes a formuje ich jedinečný chuťový profil.

Ako prvý zaviedol proces filtrácie rumu pomocou dreveného uhlia, čím odstránil nečistoty. Následne vytvoril dva druhy destilátov – silný Aguardiente s obsahom alkoholu 74 až 76 % a jemnejší Redestillado, ktoré následne miešal. Rum potom cielene nechával dozrievať v sudoch z bieleho duba, čo mu dodalo charakteristickú arómu a chuť. Výsledný produkt bol prvý číry, jemný a ideálny na miešanie – biely rum.

Popularita nového rumu rýchlo rástla, a tak sa Facundo so svojím bratom Josém v roku 1862 rozhodli kúpiť liehovar v Santiagu. Podľa legendy, keď otvorili dvere novonadobudnutého majetku, vyletel z nich kŕdeľ netopierov, čo inšpirovalo vznik loga Bacardí. Na Kube je netopier symbolom rodinnej súdržnosti, zdravia a šťastia. Rodina Bacardí verí, že toto symbolické zviera im prinesie úspech aj v budúcnosti.

Koncom 19. storočia, v čase bojov o nezávislosť Kuby, prišli pre krajinu a spoločnosť Bacardí náročné roky. Po tom, čo Kuba získala nezávislosť od Španielskej koruny a počas americkej okupácie, vznikol aj známy kokteil Cuba Libre (zmes Coca-Coly, rumu Bacardí, ľadu a limetky). Na začiatku 20. storočia zažila spoločnosť obdobie expanzie, keď otvorila plniarne v Barcelone a New Yorku.

K rozvoju prispela aj prohibícia v Spojených štátoch, vďaka ktorej sa Kuba stala obľúbeným cieľom amerických turistov, čím sa šírila kultúra miešaných nápojov. Spoločnosť otvorila pobočky aj v Havane, kde v roku 1930 vznikla ikonická budova Bacardí, považovaná za jeden z najkrajších príkladov architektúry v štýle art deco.

Koniec Bacardí na Kube prišiel s Kubánskou revolúciou v roku 1959. Zaujímavé je, že rodina Bacardí počas revolúcie podporovala povstalcov, no po Fidelovom víťazstve nová vláda zhabala všetok kubánsky majetok spoločnosti bez akejkoľvek kompenzácie. Našťastie pre Bacardí, ešte pred revolúciou presunula vlastníctvo svojich značiek, patentov a receptov na Bahamy a rum sa začal vyrábať aj v Portoriku a Mexiku, čo im umožnilo prežiť toto ťažké obdobie.

Rodina Bacardí nikdy nezabudla na svoje kubánske korene, čo dokazuje aj ich slogan: „Hecho en Puerto Rico, pero con alma de Cuba.“ – „Vyrobené v Portoriku, ale s dušou Kuby.“

Dnes v bývalej továrni Bacardí na Kube vzniká ďalší vynikajúci rum Santiago de Cuba, ktorý určite stojí za vyskúšanie

Odporúčame naše zájazdy na Kubu:

Spoznajte dušu Kuby v spoločnosti najscestovanejších Slovákov a sprievodcov vyškolených v BUBO Cestovateľskej Akadémii. Ako doma sme tu už od roku 2000.

Cukrová trstina #

Cukrová trstina nepochádza z Ameriky, ale z oblasti v blízkosti Austrálie a z Ázie. Vznikla skrížením dvoch odrôd: Sacharum spontaneum, ktorá sa vyskytuje najmä na Filipínach, v Malajzii a Indonézii, a Sacharum robustum, ktorá rastie na Novej Guinei. Postupne ju cestovatelia šírili cez Afriku (kde sa dnes vyrába kvalitný rum, napríklad na Vanilkových ostrovoch), cez Malagu na juhu Španielska a nakoniec cez Atlantik až na americký kontinent.

V Európe sa jej veľmi nedarí – na Slovensku by bolo prakticky nemožné úspešne pestovať cukrovú trstinu, a tým pádom aj vyrábať vlastný rum. Pri teplotách pod 12 stupňov Celzia cukrová trstina jednoducho neprežije. Preto sa jej darí najmä v teplom a vlhkom podnebí, čo španielski kolonizátori rýchlo pochopili a začali využívať.

3 fotografie

Cukrová trstina

Krištof Kolumbus priviezol trstinu z Kanárskych ostrovov do Nového sveta počas svojej druhej výpravy v roku 1493. Dnes sa cukrová trstina pestuje až v 115 krajinách, pričom Brazília je s 39 % celosvetovej produkcie jasným lídrom.

Cukrová trstina patrí do tej istej rodiny ako bambus. Rýchlo rastie a môže dosiahnuť výšku až 7 metrov, čo z nej robí najvyššiu zo všetkých poľnohospodárskych tráv. Zvyčajne sa pestuje vo výške 3 až 5 metrov. Po období dažďov sa pôda, nasiaknutá vodou, začína pripravovať na výsadbu, ktorá prebieha vo februári alebo marci.

Po 11 až 16 mesiacoch je možné trstinu prvýkrát zberať. Ideálne podmienky pre jej rast sú priemerné denné teploty medzi 30 až 35 stupňov Celzia, ktoré by mali trvať aspoň 4 až 5 mesiacov. Navyše, jeden až dva mesiace nižších teplôt pred zberom podporujú hromadenie sacharózy. Optimálna vlhkosť vzduchu je 80 až 85 % a ročný úhrn zrážok by mal byť aspoň 1 500 mm.

Výsledok stojí za to.
Foto: Ľubor Kučera — BUBO

Hlavné obdobie zberu cukrovej trstiny na Kube pripadá na zimu, konkrétne od novembra do apríla, keď je sucho a obsah cukru v trstine je najvyšší. Typickým nástrojom pri zbere bývala mačeta, avšak dnes sa až 90 % produkcie trstiny zbiera pomocou strojov. Trstina má pri zbere priemer od 2,5 do 7,5 cm a musí sa vylisovať do 24 hodín, pretože po tejto dobe jej šťavnatosť a obsah cukru rýchlo klesajú.

Cukrová trstina je trváca plodina, takže po zbere nie je potrebné každoročne vysádzať nové rastliny – jednoducho sa odsekne a ďalej rastie. Farmári však zvyčajne udržiavajú jednu plantáž len 4 až 5 rokov, pretože v tomto období trstina produkuje najviac sacharózy. Z jedného hektára možno získať až 100 ton trstiny, čo postačuje na výrobu približne 10 ton cukru.

Spracovanie cukrovej trstiny

V múzeu si priblížime históriu cukrovej trstiny, jej zberu a spracovávania. Ukazujeme si dva stroje z 19. storočia, ktorými sa spracovávala cukrová trstina. Jeden poháňala ľudská sila a druhý zvieracia (do stroja zapriahli napríklad osle, kone, mulice alebo byvoly). Po ošklbaní listov rastliny nám ostane dlhá, pomerne tvrdá stonka, ktorá sa prelisuje cez drevené valce a vyjde nám z nej šťava alebo džús z cukrovej trstiny, ktorý sa nazýva guarapo.

Džús následne steká do oceľového hrnca, kde sa zahrieva. Po odparení prebytočnej vody sa nám vykryštalizuje cukor a ako vedľajší produkt nám ostane tuhá substancia, melasa, ktorá je základom pre výrobu rumu. Dlhé roky sa cukrová trstina používala len na výrobu cukru a melasa sa považovala za odpad. Až v roku 1860 sa vyrobil prvý rum, tzv. ľahký rum, ron ligero. Tento ľahký rum bol neskôr zdokonalený. Vznikol rum známy ako tattia alebo rumbullion, hrubý destilát, ktorý obľubovali piráti a pouliční hudobníci. 

Prvý parný vlak na Kube #

Vďaka industriálnej revolúcii sa posunula produkcia cukrovej trstiny na inú úroveň. V roku 1837 bola na Kube zhotovená prvá železnica a parný vlak. Tento vynález neskutočne uľahčil a urýchlil proces spracovávania.

Presunieme sa do vedľajšej miestnosti. Sprievodca nás už nabáda, že naše detské srdcia v nás zaplesajú. Nachádza sa tu totiž veľký model fabriky na cukrovú trstinu z roku 1930, model Esperanza. V zlatých rokoch, v 18. a 19. storočí, sa na Kube nachádzalo viac ako 100 takýchto fabrík, hlavne v Údolí cukrovarov blízko najfarebnejšieho mesta Kuby - Trinidadu, ktoré počas našich zájazdov na Kube aj navštevujeme. V roku 1930 mali cukrovary už aj vlastné destilérie.

Aktuálna situácia s cukrom na Kube #

V súčasnosti je na Kube funkčných možno 20 cukrovarov, dokonca niekdajší najväčší producent cukru na svete je momentálne v situácii, kedy pre uspokojenie dopytu musí cukor na ostrov dovážať.

Dôvodom sú hlavne staré stroje a nedostatok investícií do nových technológií. Kubu rovnako trápi aj nedostatok pohonných hmôt pre kombajny a chýbajúce nákladné autá, ktoré sú taktiež kľúčové k preprave palíc cukrovej trstiny do cukrovarov.

Mesto v cukrovare.
Foto: Natália Kapinová — BUBO

V minulosti bol cukor hlavne dovážaný Španielmi do Európy, kde s ním obchodovali s inými krajinami. Ďalším dôvodom pre pokles dopytu po cukre zo Strednej Ameriky bolo rozšírenie pestovania cukrovej repy v Európe, ktorá tvorí momentálne 40 % zdroja cukru.

Model má naozaj všetko. Polia s cukrovou trstinou, kde pracovali pracovníci s mačetami, keďže otroctvo už bolo od roku 1886 na Kube zrušené. V strede sa nachádzajú 3 budovy, v ktorých sa cukrová trstina spracovávala. V prvej sa lisovala a získaval sa džús, guarapo. V ďalšej sa nachádzali obrovské kotle na odparovanie vody a kryštalizáciu cukru. Vznikal tu aj vedľajší produkt melasa, z ktorej sa následne v poslednej budove destiloval rum.

V zadnej časti sa nachádza menšie mesto, kde bývali plantážnici, sluhovia a pracovníci. Nesmel chýbať ani kostol. Model je naozaj veľmi prepracovaný rôznymi detailmi. Sprievodca nás nakoniec ešte prekvapí a keď stlačí gombík, vlak sa prebudí k životu a začne obiehať dookola. Dokonalé.

Celý model bol vyrobený na Kube až na vláčik, ten zostrojili v Nemecku v meste Norimberg. Na nemeckú presnosť si Kubánci netrúfajú. Pokračujeme okolo modelu hore po schodoch, kde si ho môžeme ešte pozrieť z inej perspektívy zhora.

3 fotografie

Model cukrovaru

Proces výroby rumu #

Fermentácia

Po získaní melasy prichádza ku samostatnému procesu výroby rumu. Prvým krokom je fermentácia. Vidíme obrovské sudy, kde je melasa zmiešaná s čistou vodou v pomere 60% ku 40%. Následne sa pridajú ešte výberové kvasinky, ktoré si pestuje samotná fabrika. Táto zmes sa volá „batición“ a fermentuje sa približne 24 hodín.

Fermentácia je, jednoducho povedané, premena cukrov na alkohol, ktorého obsah sa neustále počas procesu kontroluje. Po fermentácii nám vznikne tzv. víno z cukrovej trstiny, ktoré obsahuje 6% alkoholu. Pozor, toto víno nie je vhodné na konzumáciu. Ako zhodnotil náš sprievodca, if you drink, you die – ak to vypiješ, zomrieš. Myslím, že jasné inštrukcie. Na pitie musí alkohol z cukrovej trstiny prejsť ešte viacerými krokmi. 

3 fotografie

Fermentácia rumu

Destilácia

Nasleduje proces destilácie, po ktorej nám po prvej destilácii vyjde produkt aguardiente, po našom by sa to dalo nazvať pálenka z cukrovej trstiny. Obsahuje 74 % až 76 % alkoholu a vraví sa, že tvorí dušu rumov Havana Club. V Trinidade je typický drink Canchanchara, nápoj otrokov, ktorého hlavnou zložkou je práve aguardiente.

Nápoj tvorí voda, ľad, limetka, med a aguardiente podľa chuti. Ďalším krokom dochádza ku druhej destilácii, kde nám vznikne veľmi jemný číry lieh s obsahom alkoholu od 94 % až 96 %. Pre zmenšenie obsahu alkoholu sa následne mieša s vodou.

V múzeu obzeráme veľké destilačné valce, ktoré bývajú navrhnuté majstrami blendovania, miešania rumov. Tieto konkrétne boli dar z Francúzska z mesta Lille. Učíme sa aj pomocou našich zmyslov, a preto nám sprievodca umožní ovoňať produkt prvej destilácie, aguardiente. Má veľmi cukornatú sladkastú vôňu. Aj keď nemáme dovolené sa napiť, pretože nie je dosť pre všetkých, niektorí lovci zážitkov predsa len neodolajú.

Destilačné valce.
Foto: Natália Kapinová — BUBO

Zrenie v sudoch a filtrácia

Po destilácii prichádza na rad zrenie v sudoch, kde číry produkt začne naberať zlatistú farbu. Prvé zrenie trvá minimálne dva roky. Následne sa rum prefiltruje starou tradičnou metódou cez drevené uhlie a kremičitý piesok.

Proces zrenia následne pokračuje. Havana Club kupuje na zrenie použité sudy najčastejšie z bieleho dubu po bourbonskej whisky, sherry, niekedy po portských vínach. Dovážané sú z Írska, Škótska a občas z Kanady. Sudy v dobrom stave dokážu vydržať ešte viac ako 10 rokov. Dodávajú rumu arómu, chuť a farbu.

Kuba má perfektné podmienky na zrenie rumov. Havana Club vo svojich skladoch nepoužíva žiadne zariadenia na meranie teploty a vlhkosti. Rumy zrejú v prirodzených podmienkach. Tropické podnebie vplýva veľmi pozitívne na zrenie rumov. Reakcia medzi rumom a sudom prebieha rýchlejšie ako napríklad v Európe v prípade francúzskych koňakov a whisky.

Zrenie v sudoch.
Foto: Natália Kapinová — BUBO

Vlhkosť práve spôsobuje, že dochádza ku 7 až 10 % strate alkoholu ročne, čo sa nazýva "anjelská daň". V našich podmienkach zrejú whisky a iné likéry pomalšie, keďže priemerné vyparovanie alkoholu je približne 2 až 3 %. Kubánsky rum je špecifický tzv. totálnym zrením, čiže rum ostáva v rovnakom sude počas celej doby zrenia.

Majstri blendovania

Za vytvorením dokonalého rumu, z ktorého má človek zapamätateľný pôžitok, je celá veda. V posledných častiach múzea sú vystavené fotografie majstrov blendovania. Aby sa človek mohol stať takýmto majstrom, musí úspešne zvládnuť štúdium chemického inžinierstva a musí mať minimálne 15 rokov skúseností v oblasti cukrovarníctva a výroby rumu. Často sa na Kube táto profesia dedí z generácie na generáciu.

Sudy a tabuľka o majstroch blendovania.
Foto: Natália Kapinová — BUBO

Druhy rumov #

Čaká nás ešte miestnosť, kde sú predstavené niektoré z rumov rodiny Havana Club.

  • Havana Club Don Navarro – Rum, ktorý má samostatnú výstavu. Vzdáva hold nebohému majstrovi blendovania, ktorý vytvoril vlajkovú loď, Havana Club 7 Años a Selección de Maestros. Vyrobí sa tisíc fliaš ročne. Cena za jednu fľašu je 135 eur, čo je ešte pomerne dostupné za fľašu limitovanej edície. Pozrieme sa ale na ďalšie skvosty národnej značky rumu Havana Club.
  • Havana Club 3 Años – Perfektná vyváženosť sviežosti a zrelosti. Vhodný na miešanie klasických kokteilov ako mojito, daiquirí či piña colada.
  • Havana Club Profundo – Komplexný a výrazne vyzretý biely rum s vysokým podielom aguardiente.
  • Havana Club Especial – Päťročný jemný rum s nádychom vanilky. Vhodný do Cuba Libre.
  • Havana Club 7 Años – najpopulárnejší rum. Tvorí základ iných limitovaných rumov ako Selección, Tributo, Unión Atmosphere Cohiba, Gran Reserva 15 years a Maximum. Ideálny na pitie ako samotný čistý rum alebo do špeciálnych drinkov.
  • Havana Club Cuban Smoky – Vytvorený pre anglický trh, pretože zreje v sudoch od škótskej whisky, ktorá má dymový nádych.
  • Havana Club Selección de Maestros – Výsledok úzkej spolupráce majstrov, ktorí ovládli umenie starnutia po mnohých rokoch skúseností. Najsilnejší rum obsahuje 45 % alkoholu, je 10 až 12-ročný. Nemieša sa s inými rumami, ide priamo z barelu do fľašky. Nie je vhodný na samotné pitie, ideálne na  špeciálne kokteily ako Presidente a Cancha Royale.
  • Havana Club Tributo – Jedinečná, limitovaná edícia, ktorá vzdáva hold ultra prémiovému kubánskemu rumu a know-how kubánskych rumových majstrov. Každý rok vznikne iná edícia, preto sa aj označuje napr. Tributo 2024.  
  • Havana Club Unión Atmosphere Cohiba - Výnimočne jemný luxusný rum vytvorený na kombinovanie s najlepšími kubánskymi cigarami, predovšetkým s cigarou Cohiba, jednou z najkvalitnejších a najdrahších cigár, ktorú obľuboval aj Fidel Castro.
  • Havana Club Gran Reserva 15 Años – Delikátny rum, ktorý zrie minimálne 15 rokov. Limitovaná produkcia, iba 58 sudov ročne.
  • Havana Club Máximo – Taktiež limitovaná edícia, vyprodukuje sa iba tisíc fliaš ročne. Cena za fľašu je 2109,17 €. Sprievodca prezrádza, že v tomto múzeu si ju zatiaľ kúpili iba Japonci, Rusi a Číňania. Takže, ak by ste sa chceli stať prvým Slovákom a Čechom vlastniacim tento unikátny rum, môže sa vám to ešte podariť. Takéto drahé rumy sa zvyčajne kupujú ako zberateľské kúsky.

Druhy rumov ešte raz.
Foto: Natália Kapinová — BUBO

Od roku 1994 zabezpečuje distribúciu rumov Havana Club do celého sveta francúzska spoločnosť Pernod Ricard. Každoročne sa vyexportuje približne 4 až 5 miliónov krabíc rumu Havana Club (v každej je 9 alebo 12 fliaš) do 120 rôznych krajín. Hlavným trhom Európe je Nemecko a Francúzsko.

Havana Club patrí medzi najpredávanejšie rumy na svete, rebríčku však kraľuje iná značka, ktorá vznikla na Kube - spomínaná Bacardí. Druhé miesto patrí portorickému Captain Morgan a tretie miesto obsadzuje práve Havana Club. Aj tento rebríček potvrdzuje, že kubánske rumy patria k svetovej špičke.

Ochutnávka rumu na záver #

Čo by to bolo za návštevu múzea rumu bez ochutnávky najpopulárnejšieho kúska, rumu Havana Club 7 años. Každý plnoletý si vezme papierový pohárik s rumom a spoločne si pripijeme tak, ako to na Kube my hovoríme: Hasta la victoria siempre!

Po prehliadke múzea máme ešte zopár minút na návštevu obchodu a nákup rumov a s uloveným zážitkom sa vraciame opäť na potulky do uličiek farebnej Havany. Pridajte sa k nám!

Virtuálnu prehliadku múzea môžete absolvovať na tomto odkaze.

Opäť veľmi zaujímavý blog. Až som sa zamiloval, aj keď som iba umelá inteligencia. V BUBO sa snažia o detaily, aby som mal príjemný hlas, no vieme, že robím ešte chybičky. Tu najvyššiu kvalitu získate ak si tento originálny blog prečítate samy a životný zážitok získate ak sa vyberiete na zájazd s BUBO sprievodcom vyškoleným v BUBO Cestovateľskej Akadémii. Ak sa vám práca nás všetkých v BUBO páči, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy môžete aj odoberať. Každopádne sa na našu stránku bubo.sk lomené blog vráťte. Každý jeden deň tu pribúda nový blog, nová cestovateľská inšpirácia. Pre Vás! Nateraz ahoj a do skorého počutia.

Natália Kapinová

Natália Kapinová

Natália Kapinová

Vysmiata, pozitívne naladená Natália je vždy za každé dobrodružstvo. S pravým duchom strelca, neobsedí dlho na jednom mieste. Vyštudovala cestovný ruch v rakúskom Innsbrucku, kde počas víkendov objavovala krásy Álp, či už na lyžiach, na pešo alebo niekde zavesená na ferrate. Počas štúdia absolvovala stáž v španielskej Malage, kde si okrem poznávania Andalúzie, prvýkrát vyskúšala aj prácu sprievodcu. Neskôr strávila semester na mexickej univerzite v Méride v štáte Yucatán, kde ochutnala to najlepšie exotické ovocie a zažila s domácimi pravú latinsko-americkú atmosféru. To sa odzrkadlilo aj na jej hudobnom vkuse – jej playlistu kraľujú prevažne reggeaton a iné latino hity.
Cesty s BUBO jej priniesli mnoho zážitkov, no najmä priateľov cestovateľov. Je veľmi zvedavá a rada diskutuje na rôzne témy. Verí, že cestovanie dokáže zmeniť človeku pohľad na svet, naučí pokore a vážiť si to, čo máme, pretože nie všade je to samozrejmosťou. Najradšej trávi svoj voľný čas aktívne, hraním plážového volejbalu, behaním po horách, tancovaním salsy v uliciach Mexika alebo naháňaním polárnej žiary v Škandinávii.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

Yucatán - Cancún, perfektné Mexiko

Zo zájazdu:

Natália Kapinová

Posledná úprava článku | Prečítané: 77

Mohlo by Vás zaujímať

Kuba pred a po Fidelovi
Prémiový blog

Prémiový blog Kuba pred a po Fidelovi

Na Kube som bol po prvý raz pred vyše dvadsiatimi rokmi a vtedy som sem lietal pravidelne. Následne však prišla dlhá pauza a na Kubu som sa vrátil…

Ľuboš Fellner 45 min. čítania
Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť
Prémiový blog

Prémiový blog Karibik - všetko, čo ste potrebovali vedieť

Keď sa povie Karibik, hneď sa nám vybaví: slnko, božský relax, modré more a biele pláže, sladký život pod palmami, drinky, pohoda, láska, ...…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami
Prémiový blog

Prémiový blog Fidel entre nosotros - Fidel medzi nami

Len pár mesiacov pred Fidelovou smrťou, 13. augusta, sa po celom ostrove diali veľkolepé oslavy 90. narodenín vodcu. V mestách sa vybudovali pódiá.…

Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka
Blog

Blog Desať tipov na cesty v najvyššej sezóne počas budúceho roka

Uhádnete, kam cestujú Slováci do exotiky? Vybrali sme 10 ciest a tipov na ideálny termín exotickej dovolenky v roku 2025. Trafíte sa do správnej…

Jozef Zelizňák 4 min. čítania
Cukor - temná história bieleho zlata
Blog

Blog Cukor - temná história bieleho zlata

Možno by ste to nepovedali, no cukor má nesmierne zaujímavú históriu. A je dôležitejší, než sa na prvý pohľad zdá. Táto komodita viackrát zmenila…

Lukáš Bačik 23 min. čítania
Kubánsky rum – prehliadka múzea Havana Club
Blog

Blog Kubánsky rum – prehliadka múzea Havana Club

Keď sa spomenie Kuba, každému určite hneď napadne Karibik, cigary a rum. Domovina známych značiek ako Bacardí, Havana Club, Legendario či Santiago…

Natália Kapinová 21 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Amerika  

Kuba


náročnosť

16 dní

Trvanie

3650 5214€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

3467 4389€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

12 dní

Trvanie

3209 4719€
K

Amerika  

Kuba


náročnosť

9 dní

Trvanie

2841 3465€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.