Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Európa ponúka nespočetné množstvo extrémne zaujímavých destinácií. Občas môže byť problém vybrať si jednu konkrétnu. BUBO vám ako špecialista na Škandináviu ponúka hneď niekoľko možností a kombinácií. Tento región býva často definovaný ako oblasť škandinávskeho polostrova s krajinami ako Švédsko, Nórsko, Dánsko... V širšom slova zmysle sem radíme aj Fínsko a Island.
Na polceste medzi pevninskou Európou a Islandom sa nachádzajú akoby v mori hodené malé ostrovy, ktoré oficiálne patria Dánsku, podobne ako Grónsko, ktoré je najväčším ostrovom našej planéty. Faerské ostrovy majú menšiu rozlohu než Bratislavský kraj (pre porovnanie cca 2 000 km2 vs 1 400 km2) a približne rovnaký počet obyvateľov ako Poprad (53 000 Faery, cca 52 000 Poprad)
Faerské ostrovy sú absolútnou exotikou, len na skok od pevninskej Európy. Ak máte chuť na špecialitku, exkluzívny a málo turistami navštevovaný cestovateľský bonbónik, ste tu správne. Máme pre vás 10 tipov na Faerské ostrovy - ich absolútne topky.
Z Európy sem pravdepodobne doletíme z dánskej Kodane s linkou priamo na ostrov Vágar, odkiaľ je to už len kúsok do hlavného mesta Faerských ostrovov, teda do mesta Torshavn.
1. tip: Torshavn #
Torshavn znamená Thorov prístav. Thor je v severskej mytológii bájnym Bohom blesku. Preto má vždy v ruke svoje kladivo. A to je aj erbom hlavného mesta Faerských ostrovov.
Ako prvé nás asi upúta prístav s množstvom lodičiek a historické centrum s farebnými domami pod názvom Tinganes. Práve tu sa stretávali Vikingovia raz za určité obdobie a robili rozhodnutia podobné tým nášmu parlamentu.
Tinganes aj znamená mólo pre parlament. Jeho červené domy sú dodnes miestom rôznych ministerstiev. Spolu s islandským Althingom vedú boj o najstarší parlament sveta. Sídli tu aj predseda vlády tejto približne 50 000-ovej krajiny, ktorá formálne patrí Dánsku. I keď s veľkou dávkou autonómie.
Na jeho dverách nájdete úradné hodiny a pokojne môžete aj zaklopať. My v BUBO sa tu vždy zastavíme a skúšame, či je premiér doma, aby sme ho pozdravili.
Vedeli ste napríklad, že telefónne číslo na premiéra nájdete aj v telefónnom verejne prístupnom zozname? Prosto malá krajina, kde sa všetci poznajú.
Ďalšou zaujímavosťou, ktorá vás možno prekvapí, je počet žien z Thajska a Filipín. Tie tvoria percentuálne najväčšie zastúpenie migrantov permanentne pracujúcich na ostrovoch. Uvidíte ich hlavne v službách.
Torshavn má svoje čaro aj vtedy, keď zapadne slnko a do mesta sa vkráda večerná hmla. Naše prechádzky smerujeme okolo nového parlamentu alebo mestskej radnice.
Treba mať na mysli, že v letných mesiacoch sú tu extra dlhé dni a preto je to najvhodnejšia sezóna na návštevu Faerských ostrovov. V najdlhšie letné dni slnko vychádza okolo 4 ráno a zapadá okolo 11 v noci. Okrem toho je tu v lete aj stabilnejšie počasie.
Prečítajte si o Torshavne náš komplexný blog s tipmi na návštevu tohto krásneho mesta
2. tip: Ostrovy oviec #
Zaujímavosťou je aj národný erb, kde na modrom pozadí kraľuje ovca. Týchto zvierat je na Faerských ostrovoch viac ako obyvateľov a venuje sa im špeciálna pozornosť.
Ich symboly dekorujú fasády domov a celé stáda sa potulujú voľne krajinou. Vo faerčine, ktorá má oveľa bližšie k islandčine alebo nórčine ako ku dánčine, sa Faerským ostrovom hovorí Foroyar, čo by znamenalo „ostrovy oviec.“
Vidieť tunajšie ovce je zážitok. Všade sa pasú a miestami skôr pripomínajú kamzíky než domestikované zvieratá. Je až priam neuveriteľné, ako vysoko sa niektoré dokážu vyšplhať. Najviac ich môžete obdivovať v dedinke Saksun, ktorá je stále aktívnou ovčou farmou s vyše 700 ovcami.
Určite tu budete obdivovať ich umenie, no zároveň si dajte pozor. Na Faerských ostrovoch totiž majú absolútnu prednosť. Ak niektorú z nich nebodaj zrazíte, máte povinnosť nahlásiť nehodu na polícii, zaplatiť pokutu a škodu, ktorú ste spôsobili farmárovi. Plus vás často čakajú aj nepríjemnosti spôsobené škodou na vašom požičanom aute.
3. tip: Jediný podmorský kruhový objazd na svete #
Ostrovov je tu celkovo vyše 700, ale iba 18 z nich je hlavných. Najbežnejším spôsobom prepravy medzi nimi je buď tunelmi, alebo loďami či trajektmi. Vedeli ste napríklad, že Faerské ostrovy sú jediným miestom na svete, kde sa nachádza podmorský kruhový objazd? Áno, počuli ste dobre.
Ostrovy nemajú len podmorské tunely, ktoré spájajú jednotlivé časti pevniny, ale pri šoférovaní pod morskou hladinou môžete naraziť aj na kruhový objazd. Dávajte si preto pozor na značky, lebo vaša navigácia bude pravdepodobne stratená. Zaujímavosťou je, že kruhový objazd je zároveň umelecké dielo a jeho farebnú dekoráciu má na svedomí snáď najznámejší Faerský umelec pochádzajúci zo známej rodiny Paturssonovcov.
Okrem podmorských mostov môžete využiť na prepravu medzi ostrovmi aj sieť trajektov, ktoré často fungujú ako akási integrovaná doprava. Niektoré dokážu poňať aj niekoľko áut, iné prepravujú čisto len pasažierov.
Faerčania sa môžu zdať ako trochu uzavretí Severania, ale obyčajne vás s úsmevom privítajú na palube a zodpovedia trpezlivo všetky vaše otázky ohľadne plavby.
4. tip: Mykines #
Azda jedným z najpopulárnejších ostrovov je najzápadnejší ostrov Mykines. Ide sem cca 45-minútový trajekt, ktorý nevezie žiadne autá, keďže na ostrove nie sú žiadne cesty a býva tu oficiálne len 11 permanentných obyvateľov. Po ceste je možno krásne vidieť, ako sa mení počasie.
Ďalšia typická vec pre Faerské ostrovy je hmla. Domáci hovoria, že každých 15 minút sa mení počasie a platí tu miestne porekadlo: "Zdá sa ti, že je zlé počasie? Počkaj 15 minút, bude ešte horšie.“
Ostrov Mykines sa môže pochváliť najväčšou kolóniou aliek. Veľa ľudí ich pozná aj pod českým menom papuchalk - papušek severu alebo anglicky puffin. Mníšik bielobradý je len 400 gramov vážiaci vták, ktorý neprestáva udivovať vedcov. Vedeli ste napríklad, že denne za potravou nalieta až okolo 100 kilometrov? Obdivuhodný výkon, keď vezmeme do úvahy, že dokáže mávať krídlami až 400-krát za minútu.
Toto ho, samozrejme, teplotne „vyčerpá“ tak, že sa potrebuje schladiť. Používa na to svoj krásne sfarbený zobák. Vedci namerali, že za cca 30 minút si zobákom dokáže znížiť teplotu až o 5 stupňov, čo je parádny výkon. Ďalšou zaujímavosťou je, že vrchnou aj spodnou časťou zobáka dokáže pohybovať nezávisle.
To, spolu s tým, že jeho jazyk je ako brúsny papier, mu umožňuje doniesť v zobáčiku cca 30 rybičiek za jeden lov. Bez toho, aby ich prerezal, keďže spomínaná vrchná a spodná časť sa dokáže pohybovať osve a inak. Najväčším frajerom vedci namerali až 60 rybičiek v zobáku.
Prečítajte si komplexný BUBO blog Čo vidieť na ostrove Mykines.
5. tip: Vágar #
Ďalším obľúbeným ostrovom, ktorý stojí za návštevu, je ostrov Vágar, na ktorom sa nachádza aj jediné medzinárodné letisko, rovnako tak najväčšie faerské jazero Sorvagsvatn a takmer ikonický vodopád Múlafossur, ktorý sme v BUBO zaradili medzi najkrajšie vodopády sveta.
Okolo jazera Sorvagsvatn vedie príjemný turistický chodník, na ktorého konci sa nachádzajú strmé bralá. Práve pri tomto jazere si spravíte jednu z najznámejších panoramatických fotografií z Ovčích ostrovov, prepojenie jazera a nespútaného oceánu.
Podľa legendy práve odtiaľto zhadzovali Vikingovia neposlušných otrokov do mora. Konkrétne z útesu Trælanípa. Pomedzi mraky sa začínajú predierať slnečné lúče, a vy s nemým úžasom pozorujete drsnú krásu severskej prírody a je to priam luxusný zážitok.
Vašou top zastávkou tu však určite bude spomenutý Múlafossur. Vodopád je napájaný dažďovou vodou, ktorá sa zlieva po skalách a z útesov padá do oceánu. Čím výdatnejšie sú zrážky, tým je vodopád veľkolepejší.
Zaujímavosťou je aj to, že za určitých podmienok, keď nie je veľa vody a fúka silný vietor, vodopád tečie akoby dohora. Padajúca voda je totiž prúdom silného vetra fúkaná opäť na skaly. Znovu jedinečný zážitok, ktorý sa spája s Faerskými ostrovmi.
Prečítajte si aj komplexný BUBO blog Krásy ostrova Vágar.
6. tip: Streymoy #
Najväčším ostrovom Faerských ostrovov je ostrov Streymoy, kde okrem hlavného mesta leží aj jedno z najstarších sídelných miest - Kirkjubøur. Nájdeme tu hneď dve vzácne historické stavby. Priamo pri pobreží nás víta biela omietnutá budova, kostol sv. Olafa z 12. storočia, ktorý je dnes opravený a aktívny.
Na druhej strane dedinky Kirkjubøur leží Magnusova katedrála z 13. storočia, z ktorej sú dnes len ruiny. Práve Magnusova katedrála sa snaží dostať na zoznam svetového dedičstva UNESCO za Faerské ostrovy ako jeho prvá pamiatka. Medzi oboma svätostánkami leží Kirjoburský cintorín a jeden z najstarších drevených dodnes obývaných domov na svete - starý statok Kirkjubøargarður.
Vraví sa, že práve tu biskup Erlendur napísal v roku 1298 tzv. sheep letter alebo dokument o ovciach, ktorý je akýmsi občianskym zákonníkom, ktorým sa riadili Faerčania pri chove oviec. A právom sa preto pokladá za akúsi prvú ústavu Faerských ostrovov.
Aby toho nebolo málo, v roku 1832 sa v blízkosti Magnusovej katedrály našiel tzv. rúnový kameň, ktorý pochádza z vikingského obdobia a pozrieť si ho viete v Národnom Múzeu histórie v hlavnom meste Torshavn.
V tejto dedinke sa v roku 1944 narodil aj národný umelec, maliar a sochár Trondur Patursson, ktorý sa preslávil hlavne sklárskymi výrobkami. Jeho sklené pestrofarebné vtáky zdobia aj odletovú halu jediného letiska na Faeroch na ostrove Vágar. Paturssonovci je priezvisko rodiny, ktorá obýva drevený dom už po niekoľko generácií, konkrétne od polky 16. storočia.
7. tip: Saksun #
Na najväčšom ostrove Streymoy ešte netreba vynechať najfotogenickejšiu dedinu Saksun s typickými domami so zelenou strechou, ktorá stojí na pobreží zaplaveného zálivu.
Prejdite sa Saksunom do jeho hornej časti, práve odtiaľ si spravíte tie najkrajšie fotografie. Rešpektujte však značky, ktoré upozorňujú na súkromný pozemok. Miestny farmár totiž nemá rád drzých návštevníkov, ktorí nerešpektujú oplotenia pastvín, po ktorých by turisti nemali stúpať. Všetko je tu riadne označené, a tak sa turisti nemôžu vyhovoriť, že si tabuľku so zákazom nevšimli.
Reakcie miestneho farmára na niektorých turistov sú však až príliš ostré, a tak o tomto farmárovi kolujú vyslovene legendy, ako tu naháňa turistov na svojom traktore.
V dedine Saksun sa nachádza aj ikonický kostol. Tento pôvodne postavili v dedine Tjørnuvík, odkiaľ ho v roku tisícosemsto58 preniesli cez hory horskou cestou a znovu postavili na tomto mieste. Záver horskej cesty medzi Tjørnuvíkom a Saksunom vedie popri známom vodopáde, ku ktorému sa oplatí prejsť, ak by ste aj nešli celú trasu medzi dedinami.
Prípadne si skráťte čas prechádzkou do údolia Saksun, kde leží lagúna s čiernym pieskom. Počet návštevníkov tohto miesta je denne limitovaný. Od každého sa vyžaduje zaplatenie poplatku 75 dánskych korún. Platiť sa dá aj kartou.
8. tip: James Bond #
Prvýkrát v histórii Bondoviek boli vybraté aj Faerské ostrovy na natočenie kulís jednej scény do posledného dielu „Nie je čas zomrieť“. Natáčalo sa počas Faerskej jesene v roku 2019 na ostrove Kalsoy.
Napriek tomu, že Faerské ostrovy sa nachádzajú v severnom Atlantiku, majú relatívne mierne jesene aj zimy vďaka teplému golfskému prúdu. Len na porovnanie - Jakutsko v Rusku, ktoré sa nachádza v približne rovnakej zemepisnej šírke, má priemerné januárové teploty -38 stupňov. Naproti tomu Torshavn uvádza priemerné zimné teploty okolo 5 stupňov nad nulou.
Krásna jeseň sa zapáčila aj filmovému štábu Bondovky, ktorý si vyberal z viacerých lokácií, akou je napríklad morská brána Drangarnir alebo najväčšie jazero Faerských ostrovov akoby sa vznášajúce nad oceánom.
V boji lokácii nakoniec vyhrala jedna: ostrov Kalsoy a jeho cíp s charakteristickým majákom Kallur lighthouse, ku ktorému sa dá spraviť nádherná prechádzka priamo z dedinky Trollanes, kde nakrúcal aj filmový štáb. Tentokrát bez hercov.
Vo filme je záber digitálne upravený a s dorobeným umelým prístavom. Môžete ho asi na sekundu vzhliadnuť aj v oficiálnom traileri filmu, a to presne v jednej minúte a 23 sekunde.
9. tip: Rybolov #
Napriek tomu, že Faery sú relatívne malou krajinou, patria medzi 10 najväčších exportérov lososov na svete. Rybárskemu odvetviu sa tu preto tak darí, pretože napriek tomu, že Faerské ostrovy patria pod správu Dánska, Faery nie sú súčasťou Európskej únie. V roku 1973 odmietli podpísať prístupové dohody hlavne kvôli rybárskym kvótam a obmedzeniam v rybolove a ponechali si svoju autonómiu.
Vo všeobecnosti nájdete kvalitné lososy aj počas vášho pobytu s BUBO na každých raňajkách. Len si to predstavte - spíte v hoteli, kde spáva Dánska kráľovská rodina, máte krásny výhľad na celé mesto priamo pod vami (ak nie je hustá hmla) a na stole vám rozvoniava čerstvé chrumkavé pečivo a kvalitný domáci losos. Gastronomický zážitok, s ktorým môžete začať deň.
Ak ste gurmán, na Faerských ostrovoch sa máte na čo tešiť. Na našich zájazdoch odporúčame návštevu reštaurácie The Tarv, priamo v prístave hlavného mesta alebo unikátny zážitok v jedinej michelinskej reštaurácii ostrovov: Koks.
10. tip: Kúpanie sa v Severnom Atlantiku #
Výhodou vašej cesty na Faerské ostrovy s BUBO je, že spíte po celý čas vášho pobytu na jednom mieste, a to v hlavnom meste Torshavn. K dispozícii máte nielen vášho BUBO sprievodcu, ale aj auto. A tu sa priam ponúka možnosť okúpať sa v Severnom Atlantiku.
Vedeli ste, že Faerské ostrovy sú podľa štatistík najteplejšou severskou krajinou Európy? O teplotách v Torshavne sme už písali. Priemerné zimné teploty celých ostrovov sa pohybujú okolo troch stupňov nad nulou. Áno, čítate správne, v zime a nad nulou. Môže za to teplý Golfský prúd.
V hlavnom meste Torshavn máte aj peknú pieskovú plážičku iba na skok od centra. Samozrejme, je vhodná len pre otužilé povahy, ale môžete si dať výzvu. Veď kedy budete mať najbližšie možnosť okúpať sa v Severnom Atlantiku?
Ak máte radi zážitok a adrenalín, možno vás zláka aj pláž v dedinke Tjornuvik, kde v určitých mesiacoch v roku môžete aj surfovať. Je tu dokonca surferská škola, ak by ste si chceli zájazd predĺžiť a zostať na týchto unikátnych ostrovoch o niečo dlhšie.
Faerské ostrovy spoznáte s BUBO na zájazdoch:
Opäť veľmi zaujímavý blog. Až som sa zamiloval, aj keď som iba umelá inteligencia. V BUBO sa snažia o detaily, aby som mal príjemný hlas, no vieme, že robím ešte chybičky. Tu najvyššiu kvalitu získate ak si tento originálny blog prečítate samy a životný zážitok získate ak sa vyberiete na zájazd s BUBO sprievodcom vyškoleným v BUBO Cestovateľskej Akadémii. Ak sa vám práca nás všetkých v BUBO páči, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy môžete aj odoberať. Každopádne sa na našu stránku bubo.sk lomené blog vráťte. Každý jeden deň tu pribúda nový blog, nová cestovateľská inšpirácia. Pre Vás! Nateraz ahoj a do skorého počutia.