Antarktída - biely kontinent

Antarktída - biely kontinent

Biely kontinent je väčší ako Austrália či Európa a priemerná nadmorská výška kontinentu je 2500 m.n.m. Moja prvá návšteva Antarktídy mi vyrazila dych.

Je väčšia ako Austrália či Európa a priemerná nadmorská výška kontinentu je 2500 mnm.  Najnižší bod, Bentleyho ľadovcová trhlina sa nachádza 2540 m pod úrovňou mora a najvyšší bod, Vinsonov masív meria 4897 m.  Teploty tu klesajú v zime pod - 90 st. C a vietor sviští rýchlosťou až 300 km/hodinu. Nachádza sa tu až 80% svetových zásob pitnej vody. Antarktída však nie je len ľad, je tu aj pevnina a na nej život - množstvo nádherne sfarbených machov a lišajníkov a dokonca 3 druhy kvitnúcich rastlín, ale aj kŕdle vtákov, napríklad obrovských kormoránov, ktorých rozpätie krídiel je až 2,5 metra vidíte doslova visieť v hniezdach na strmých skalách. Státisíce tučniakov škriekajúcich na brehu a ľadových kryhách, lenivo vyzerajúce tulene oddychujúce v skupinách, veľryby vynárajúce sa okolo lode a kosatky, najväčšie dravce planéty. Najúžasnejšie je však ticho, obrovské ľadové masívy čnejúce do výšky priamo z mora, modré až modrozelené ľadové kryhy húpajúce sa na vlnách. Počas Antarktického leta je tu svetlo takmer počas celého dňa, teplota okolo 0 st. C a vy máte chuť zostať na palube lode alebo chodiť po brehu, na okolité kopce 24 hodín a nenechať si ujsť žiaden z úchvatných pohľadov a zážitkov. Veď včera  takmer presne o polnoci sa pred nami zrútil z obrovským rachotom ľadovec do mora a vedľa lode učili kosatky loviť svoje mláďatá. Rodičia sa ponorili hlbšie a vyfúkli vzduch. V bublinách, ktoré stúpali nahor bezmocne uviazli ryby a mladé už len hltali potravu. Vyzeralo to, že vrie more pod nami. 

Obrovským zážitkom na ďalší deň bolo okúpať sa medzi ľadovými kryhami. Môj adrenalín bol tak vysoký, že som skočil hlavičku a dal som pár záberov motýlikom.  Bolo mi horúco a začal som mať slastný pocit. Zľakol som sa toho a radšej som vyskočil z vody. Nohy ma oziabali ešte pol hodinu. 

Náš kapitán lode aj s profesionálnym tímom boli na Antarktíde vyše 50 krát a boli dostatočne skúsení, aby sme neuviazli. Keď videli v úžine naviatych množstvo ľadových krýh, obrátili sme loď a zmenili trasu. Napriek absolútnemu komfortu na lodi je plavba na Antarktídu spolu s  úžasným zážitkom a odporúčam ho každému, kto si myslí, že už ho nemôže nič prekvapiť. Ja cestujem už 20 rokov, myslel som, že ma neprekvapí . Mýlil som sa..

O Antarktíde, dobytí južného pólu a výprave po stopách Ernesta Shackletona som napísal dlhý blog.

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu:

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 843

Mohlo by Vás zaujímať

Po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha Prémiový blog

Prémiový blog Po stopách najväčšieho polárneho dobrodruha

Ernest Shackleton - môj hrdina, môj vzor v nezlomnosti, odvahe a serióznosti. V histórii cestovateľstva zrejme nenájdete ambicióznejšie výpravy a…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Čo to znamená prejsť celý svet? Prémiový blog

Prémiový blog Čo to znamená prejsť celý svet?

Steve Jobs vždy hovoril, že nechce byť najbohatším mužom na cintoríne, ale túži zmeniť svet. Ja som sa v novembri 1989 prestrihal cez ostnatý drôt…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Expedičná plavba na Antarktický polostrov Blog

Blog Expedičná plavba na Antarktický polostrov

Mnohým cestovateľom chýba do bohatej zbierky navštívených miest práve tento kontinent. Dôvod? Neodvážia sa plaviť cez Drakeov prieliv. Aj pre tých…

Daniela Mihaldová 24 min. čítania
Pyramiden – ruské mesto duchov Pyramiden

Pyramiden Pyramiden – ruské mesto duchov

Územie Špicbergov sa podpísaním svalbardskej dohody z roku 1920 dostalo pod správu Nórskeho kráľovstva. Všetky krajiny, ktoré túto dohodu s Nórskom…

Robert Taraba 17 min. čítania
TOP 10 najlepších miest na pozorovanie veľrýb Blog

Blog TOP 10 najlepších miest na pozorovanie veľrýb

Moria a oceány ľudí fascinovali už od pradávna a kým kedysi vzbudzovali strach z neznámeho, dnes sa situácia otočila a mnohí milujú pocit vyraziť…

Tomáš Kubuš 9 min. čítania
Antarktída - biely kontinent Blog

Blog Antarktída - biely kontinent

Biely kontinent je väčší ako Austrália či Európa a priemerná nadmorská výška kontinentu je 2500 m.n.m. Moja prvá návšteva Antarktídy mi vyrazila…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Polárne oblasti   Európa  

Špicbergy, Severný pól, Arktída, Nórsko

11.07. → 01.08.

náročnosť

22 dní

Trvanie

41250
K

Polárne oblasti   Európa  

Škandinávia, Grónsko, Arktída, Island, Dánsko, Grónsko (Dánsko)


náročnosť

10 dní

Trvanie

4950
E

Polárne oblasti   Amerika  

Južná Amerika, Južné Shetlandské ostrovy, Argentína, Antarktída


náročnosť

11 dní

Trvanie

10545
K

Polárne oblasti   Amerika  

Južná Amerika, Ohňová zem, Patagónia, Chile, Argentína


náročnosť

13 dní

Trvanie

5695 5995€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.