Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Najkrajšie na NP Banff je, že nemusíte byť horolezcom ani členom Kanadskej jazdeckej polície, aby ste si park užili. Je totiž plne prispôsobený a dostupný naozaj pre každého od milovníkov dobrodružstva po vyhľadávačov relaxu.
Zoznámte sa s časťou Kanady, ktorá viac než spĺňa všetky očakávania o jej prekrásnej divokej prírode so zeleňou a ľadom. Na čo všetko sa tu môžete tešiť? V BUBO poznáme západ Kanady už desaťročia a radi vás Banffom prevedieme.
Prvý národný park Kanady #
Čítate správne, národný park Banff bol vôbec prvým národným parkom založeným v Kanade a všeobecne tretím vo svete. Nachádza sa v kanadskom štáte Alberta a jeho vznik sa datuje do roku 1885. Dávno predtým, ako kanadská vláda park založila, bola táto oblasť domovom indiánskych obyvateľov.
Kmene ako Cree, Nakoda či Stoney využívali toto územie na lov rýb a bizónov, zber plodov, obchod či kultúrne praktiky. Po príchode Európanov sem začali pôvodní obyvatelia tráviť viac času spoluprácou s novými osadníkmi. Venovali sa obchodu s kožušinami, ako aj sprevádzaním po tomto území, ktoré ich predkovia poznali po celé storočia.
Ich vedomosti boli nenahraditeľné najmä pre železničné spoločnosti, ktoré mali za úlohu sprevádzkovať železnicu naprieč celou Kanadou. Práve tento úsek kanadských Rockies bol najnáročnejší pre navigáciu, ale práve pri jeho objavovaní narazili prieskumníci na osudový nález.
Pod horou Sulphur mountain sa našla jaskyňa s liečivými horúcimi prameňmi, v ktorých sa stavbári radi kúpali po ťažkej práci. Čoskoro si však uvedomili, že tieto horúce pramene dokážu byť veľmi ziskovou turistickou atrakciou.
Strhli sa prudké debaty o vlastníckych právach, až nakoniec do tejto hádky vstúpila kanadská vláda, ktorá tieto pramene vyhlásila za štátnu rezerváciu v 1885.
O dva roky neskôr sa chránené územie zväčšilo a bolo vyhlásené za národný park Rocky Mountains, prvý svojho druhu v Kanade. V 1930 ho premenovali na národný park Banff podľa miestnej železničnej stanice Banffshire, ktorej meno pochádza pôvodne zo Škótska.
Jeho územie bolo rozšírené z pôvodných 26 km2 na neuveriteľných 6 695 km2 a dnes má park po viacerých menších zmenách rozlohu 6 641 km2. Dnes je to najnavštevovanejší národný park Kanady s priemerom štyri milióny návštevníkov ročne.
Kde sa ubytovať v Banffe
Vďaka výstavbe Kanadsko-pacifickej železnice sa Banff rýchlo stal obľúbenou zastávkou cestujúcich z celej krajiny. Po výstavbe špičkových hotelov Banff Springs Hotel či Lake Louise Chateau začal park lákať aj vplyvných hostí z Európy a USA pátrajúcich po luxuse v prírode.
Tieto hotely ponúkajú svoje špičkové služby do dnešného dňa a možnosť ubytovania v luxusnom Banff Springs Hotel ponúkame aj na našich cestách s BUBO.
Popularizácia NP Banff #
Prvou populárnou aktivitou v parku bola turistika a lezenie po horách so skúsenými sprievodcami. Žiaľ, pôvodných indiánskych sprievodcov postupne vysťahovali z územia parku s cieľom tieto kmene „civilizovať“ a ponechať práva lovu výnimočne pre turistov. Dnes už sa Banff viac snaží akceptovať požiadavky a práva pôvodných obyvateľov a propagovať ich kultúru ako neoddeliteľnú súčasť parku.
Počiatkom minulého storočia sa vďaka rakúskym a švajčiarskym horárom v parkoch spopularizovalo lyžovanie. Po výstavbe nových lyžiarskych stredísk sa stal park rušným turistickým lákadlom aj počas zimných mesiacov.
Taktiež sa Banff viackrát pokúsil hostiť zimné olympijské hry. Najbližšie mal k tomuto titulu počas hier v Calgary 1988, kedy sa určité disciplíny konali aj v meste Canmore na okraji parku. V 1984 Banff spolu so susednými parkmi vyhlásili za národnú pamiatku UNESCO a odvtedy jeho sláva len stúpa.
Geológia a geografia Banffu #
Ako sme spomínali, Banff sa nachádza v provincii Alberta na kanadskom západe. Susedov mu robia tri ďalšie prekrásne národné parky - Jasper, Yoho a Kootenay. Jeho územie je súčasťou Kanadských Skalnatých hôr (Canadian Rocky Mountains), ktoré vytvárajú hranicu s provinciou Britská Kolumbia na západe. Toto pohorie je plné dych berúcich vrcholov, jazier a lesov.
Viaceré vrcholy parku Banff dosahujú vyše 3 000 m n.m., vrátane najvyššieho z nich - Mount Forbes s výškou 3 612 m n.m. Tieto pohoria sú taktiež vyše 45 až 120 miliónov rokov staré. Súčasný vzhľad pohorí a údolí parku Banff bol však vytvarovaný ľadovcovou činnosťou počas poslednej doby ľadovej.
Na ceste Icefield Parkway medzi parkmi Banff a Jasper nám v diaľke robí spoločnosť vyše 100 rôznych ľadovcov. Pokiaľ si chcete jeden z nich pozrieť zblízka, tesne za hranicou Banffu (už v Jasperi) leží ľadovec Athabasca. Obľúbenou aktivitou tu je vyjsť terénnym vozidlom priamo na ľadovec a prechádzať sa po jeho zmrznutom povrchu.
Z týchto ľadovcov tiež pochádza ďalšie známe lákadlo parku - ľadovcové jazerá. Počas topenia ľadovcov sa totiž odštiepavajú miniatúrne kúsky skál, ktoré sa potom zmiešavajú s vodou v týchto jazerách. Tento fenomén dáva týmto slávnym kanadským jazerám povestné krištáľovo-modré a zelené zafarbenie. Dobrým príkladom je jazero Moraine, najfotografovanejšie jazero v celej Kanade.
Fauna parku Banff #
Pri troche šťastia sa môžeme na cestách stretnúť s viacerými druhmi zvieratiek ktoré majú v tomto parku svoj domov. Žijú tu čierne a hnedé medvede, jelene, losy, rysy, vlky, horské kozy a množstvo druhov rýb či vtákov. V mestečku Banff je bežné, že pri svojich prechádzkach stretnete majestátne stáda jeleňov pasúcich sa na dvoroch miestnych domčekov.
Hoci je veľmi lákavé si ich odfotiť zblízka, treba si držať bezpečný odstup najmä počas sezóny párenia - na jeseň - kedy dokážu byť veľmi agresívne. Miestni odporúčajú bezpečnú vzdialenosť troch terénnych vozidiel od jeleňov a 10 vozidiel od medveďov.
Poznámka BUBO:
V Severnej Amerike si človek ľahko všimne, že miestni radi porovnávajú veľkosti podľa bežných objektov namiesto tradičnej mierky. Najčastejšie porovnávajú rozlohy podľa futbalových štadiónov. Ide o objekt, ktorý si každý správny Američan (ale aj Kanaďan) vie ľahko predstaviť.)
Pre bezpečnosť motoristov aj zvieracích obyvateľov vedie cez hlavné cesty Banffu dokopy 38 podchodov a šesť nadchodov. Tie pomáhajú zvieratám bez komplikácií migrovať po oboch stranách cesty.
Kedy navštíviť Banff? #
Pred príchodom do parku si, samozrejme, treba naplánovať obdobie návštevy. Každá sezóna ponúka svoje unikátne aktivity, no treba sa na ňu správne pripraviť. Najviac návštevníkov do parku, pochopiteľne, prichádza počas letnej sezóny - v júli a auguste.
Letá sú tu mierne, teploty tu dosahujú príjemných 22 stupňov Celzia. Je to ideálne obdobie pre vonkajšie aktivity ako turistika a plavba po jazerách na výletnej lodi či kanoe. Pre park je to však zároveň najrušnejšie obdobie. Ak máte v hľadáčiku nejakú konkrétnu atrakciu či aktivitu, treba si dostatočne vopred zarezervovať miesto.
Pokiaľ ste skôr na zimné radovánky, prvý sneh začína padať už koncom septembra. V januári cez noc teplota klesá až na -15 stupňov Celzia, takže je treba si zabaliť dostatočne teplé oblečenie. Cez noc v zime odporúčame relax vo viacerých wellness centrách v meste a večeru v jednej z luxusných reštaurácií Banffu.
Ďalšie blogy zo západu Kanady z pera najscestovanejších Slovákov:
Ako sa dostať do NP Banff #
Ak do parku prichádzate zo zahraničia, najbližšie medzinárodné letisko pri Banffe sa nachádza v meste Calgary - necelých 130 km. Odtiaľ je to už len kúsok k jedinečným zážitkom v prírode. Historicky sa do parku najčastejšie prichádzalo železnicou a táto možnosť je dostupná dodnes cez moderné vlaky Rocky Mountineer.
Najpoužívanejšou cestou do Banffu je však jednoznačne Trans-Canada Highway, celoštátna diaľnica vedúca cez Kanadu. Na nej do parku prichádzajú ročne milióny návštevníkov zo západného pobrežia Vancouveru či ďalekého východu Kanady - z Toronta a okolia. Z Calgary sa do Banffu viete pohodlne dopraviť viacerými transfermi či autobusovými spoločnosťami z letiska alebo centra mesta.
Luxusný autobusový transport ako Discover Banff, Brewster či Banff Airporter vás vyjde okolo 80 eur na dospelú osobu. Tieto shuttle busy jazdia zhruba každú hodinu s tým, že vás vedia zaviesť do rôznych hotelov aj v Canmore či Lake Louise. Najkomfortnejším spôsobom je vydať sa na cestu s BUBO a o transport po celej Kanade, ako aj výnimočnú spoločnosť malej skupiny vášnivých cestovateľov, bude postarané.
Pokiaľ sem idete sami a chcete mať väčšiu slobodu pohybu v okolí parku, stačí si požičať auto z požičovne priamo pri letisku. Pred príchodom do parku je však dôležité zakúpiť si vstupný pas. Ak prichádzate autom, pred vstupom sú na diaľnici kontrolné stanice, v ktorých sa dajú pasy kúpiť. Je dôležité zaradiť sa do správnej rady podľa toho, či chcete cez park po diaľnici len zadarmo prejsť, alebo v ňom aj zotrvať.
Keď vám stanica vstupný pas predá, nezabudnite ho zavesiť na viditeľné miesto vo vašom vozidle počas pobytu v národnom parku. Ak sem prichádzate samostatne (bez vozidla), stačí si pas kúpiť online cez internet. Zakúpením tohto pasu pomáhate financovať ochranu vzácneho okolia parku pre budúce generácie, čiže je to ekologický príspevok.
V ponuke sú dva typy pasov: Denný pas a permanentka Discover pass. Denný pas pre jednu dospelú osobu stojí 11 dolárov, ale rodinný pas pre dvoch až siedmich účastníkov spolu získate za výhodných 22 CAD. Neváhajte teda na cestu zvolať vašich blízkych, NP Banff vás všetkých rád uvíta.
Odporúčame však zdržať sa tu dlhšie a využiť ešte výhodnejšiu permanentku Discover. Kúpite si s ňou vstup na celý rok za 75 dolárov pre jedného a 150 dolárov pre dvoch až siedmich cestovateľov. Navyše, táto permanentka platí pre všetky NP Kanady, takže by bola škoda nenavštíviť s ňou aj okolité parky Jasper či Kootenay.
Mestečko Banff #
Mestečko Banff je najvyššie položené mesto v celej Kanade s nadmorskou výškou 1 383 m n.m. Na rozdiel od okolitých miest Kanady založené zväčša pre industriálne účely, Banff bol od svojho začiatku videný ako centrum turistického ruchu. Jeho dizajn evokuje štýl dovolenkových lesných chatiek, útulnosť a harmóniu s prírodou.
Na hlavnom námestí nájdeme množstvo vynikajúcich obchodov so suvenírmi a kvalitným oblečením pre vonkajšie aktivity. Rovnako tu nájdete pestrý výber skvelých reštaurácií s ponukou pre každého gurmána. Či už ste fanúšikom steakov, talianskej pizze alebo vegetarián, každý si tu príde na svoje.
Naše rady:
V BUBO vrelo odporúčame napríklad The Bison Restaurant, kde si pochutnáte na pokrmoch z bizóna od výmyslu sveta (klobásky, steaky, ale aj tatarák). Pre maškrtné jazýčky hľadajúce niečo unikátne je treba spomenúť Grizzly House slávny pre svoje fondue. Tu si namáčate kúsky mäsa (aj exotiku ako bizón, medveď či štrkáč) do rôznych omáčok a dresingov. Mne osobne sa overila Bear Street Tavern so svojou selekciou vynikajúceho piva a povestnou pizzou Godfather. Naozaj lahôdka.
Celé mestečko sa dá ľahko prejsť peši za pol hodinu. Takúto prechádzku je ideálne zakončiť pri malom, ale pôvabnom vodopáde Bow Falls popri rieke Bow, na ktorej mestečko leží.
Okrem toho je dobré si prehliadnuť radnicu mesta Banff s krásnou záhradou alebo majestátny hotel Fairmont Banff Springs v zmiešanom štýle škótskeho hradu a francúzskeho kaštieľa. Ide o jeden z najkrajších a najluxusnejších hotelov Kanady, ktorý je porovnateľný so známym Chateau Frontenac v Quebecu.
Treba však myslieť na to, že Banff je stále mesto, kde žijú bežní obyvatelia a rešpektovať niektoré súkromné pozemky. Mestečko má cca 8 000 obyvateľov. Okrem turistov je Banff veľkým lákadlom pre sezónnych pracovníkov, ktorí sem prichádzajú z celého sveta. Najčastejšie sú to ľudia, ktorým doma chýba atmosféra hôr, lesov a snehu, v čom Banff absolútne vyniká.
Pri správnom načasovaní sa v Banffe koná viacero festivalov a akcií, ktoré stoja za ulovený zážitok. Medzi najvýznamnejšie akcie patria napríklad každoročný Festival Zimných radovánok (na prelome januára a februára), Filmový festival Banff (začiatkom novembra), Vianočné trhy (na prelome novembra a decembra) a The Banff Marathon (v polovici júna).
Sulphur Mountain a Banff Gondola #
Čo si treba pozrieť v Banffe a okolí? Poďme k jednotlivým najväčším atrakciám, ktoré na zájazdoch Kanada – západ a Kanada – veľký okruh neminieme ani my v BUBO.
Ak máte záujem o úchvatný výhľad na celý národný park, niet lepšieho miesta, ako je úpätie Sulphur Mountain zopár minút jazdy od mesta Banff. Jedna z najznámejších atrakcií okolia ponúka výstup na horu s výškou 2 451 m n.m. v pohodlí lanovky Banff Gondola. Cena lístka sa v priebehu písania tohto blogu pohybuje okolo 85 kanadských dolárov aj s daňami.
Ak prijmete výzvu, viete na horu vyliezť aj turistickou trasou vedľa parkoviska za zhruba dve hodiny. Odmenou vám bude nielen pocit zaslúženého výhľadu po náročnom výstupe, ale aj zlacnený lístok lanovkou na cestu dole. Vrchol ponúka jedinečný výhľad na šesť okolitých pohorí so zalesnenými údoliami, kde človek skutočne spozná tú pravú krásu celého národného parku.
Lanovková stanica Sulphur Mountain zároveň poskytuje svojim návštevníkom rozmedzie aktivít pre všetkých, ktorí chcú v tomto prostredí stráviť čo najviac času. Pre jedinečný gastronomický zážitok s exkluzívnym výhľadom z úpätia hory je vám k dispozícií Sky Bistro a reštaurácia Northern Lights Kitchen. Pre jednoduchšie občerstvenie zájdite na kávičku ku Castle Mountain Coffee.
Medzi dostupné atrakcie tu patria aj múzeum Banffu, obchod so suvenírmi a kinosála premietajúca zábery Sulphur Mountain z dych berúcich perspektív.
Najviac odporúčame absolvovať jedinečnú prechádzku po drevenom chodníku vedúcom k susednej hore Sanson‘s Peak. Tridsaťminútová prechádzka vás zavedie k bývalej meteorologickej stanici, ktorá skúmala jav kozmického žiarenia. Dnes je národnou historickou pamiatkou a výhľady z jej okolia nie sú o nič menej úchvatné. Banff Gondola a jej aktivity sú dostupné po celý rok a vhodné pre všetkých návštevníkov.
Tunnel Mountain – ľahká vyhliadka zadarmo #
Priamo „vnútri“ mestečka Banff sa týči hora Tunnel Mountain. Hoci nie je v okolí ani zďaleka najvyššia, je o to viacej výnimočná vďaka priamej dostupnosti z mesta. Ideálna je na rannú turistiku (pozorovanie východu slnka) alebo prvé zoznámenie sa s okolím Banffu. Výstup trvá maximálne hodinu a pol, pričom je možné ho začať z každého bodu Banffu, nech už ste ubytovaní kdekoľvek.
Do prvej štvrtiny hory je možné vyviesť sa vlastným autom, avšak parkovanie tu nie vždy býva dostupné. Trasa je pomerne jednoduchá a prvé výhľady na okolie sa objavia zhruba v poslednej štvrtine kopca. Odmenou vám bude prívetivý pohľad na mestečko Banff, ale aj na druhú stranu hory, ktorú z iného miesta ľahko nespoznáte.
Na rozdiel od susedných veľhôr je výhľad z kopca Tunnel Mountain omnoho osobnejší a lepšie sa z neho spozorujú detaily okolitého prostredia. Tak ako vo zvyšku turistických trás v parku, aj tu je domácim pánom lesná zver a treba dodržovať určité pravidlá zdravého rozumu. Odporúča sa držať v skupine spolu a nosiť zo sebou aspoň sprej proti medveďom.
Ak náhodou nejakého lesného obyvateľa stretnete, treba si držať bezpečný odstup, nech už sú akokoľvek roztomilí. V prípade medveďa je najlepšie riešenie pomaly z miesta odísť tvárou k zvieraťu a z bezpečnej vzdialenosti na svoju prítomnosť zviera upozorniť. Nečakanému blízkemu stretnutiu s medveďom najľahšie zabránite, ak si budete počas turistiky spievať alebo rozprávať sa.
Kúpele v Banffe #
V rámci histórie ste sa dozvedeli, že národný park Banff vďačí za svoj vznik práve vďaka prírodným horúcim prameňom pod horou Sulphur Mountain. Tieto pramene boli od roku 1886 vôbec prvou turistickou atrakciou v okolí, a svoju funkciu si zachovávajú dodnes. Najobľúbenejším miestom na kúpanie sa bola rozhodne jaskyňa Banff Cave and Basin s prírodným bazénom v jaskyni pod skalnatou strechou.
Bola vyhľadávaným miestom aj pre domorodých obyvateľov už po tisíce rokov pred návštevou Európanov. Navštíviť toto miesto sa oplatí stále, hoci dnes sa táto jaskyňa na kúpanie už nepoužíva. Namiesto toho slúži ako miesto návštevy výnimočnej histórie a symbol dôležitosti pre ochranu prírodných pamiatok pre budúce generácie.
Ak však chcete okúsiť liečivú teplú vodu na vlastnej koži, kúpalisko Banff Upper Hot Springs je vám k dispozícii celoročne. Taktiež si udržujú titul najvyššie položených tepelných kúpeľov v Kanade. Okrem iného je v okolí viacero ďalších kúpalísk a wellness centier v luxusných hoteloch v mestečku Banff. Napríklad v spomenutom Fairmont Banff Springs, ale aj Red Earth Spa, The Rimrock Spa. Dobrým tipom sú aj kúpele vo Fairmont Chateau Lake Louise.
Čo treba vidieť v 346 mestách sveta.
Lyžovanie a zimná sezóna
Návšteva Banffu počas zimnej sezóny sa nezaobíde bez príležitosti nasadiť si lyže a snowboard. Národný park je domovom až troch špičkových lyžiarskych stredísk, ktoré sú k dispozícii od novembra do mája. V predchádzajúcom paragrafe sme sa už zoznámili s lyžiarskym strediskom Lake Louise. Populárnymi sú však aj Mt. Norquay a Sunshine Village Ski Resort.
Mt. Norquay leží len niekoľko minút od mestečka Banff. Cez noc v zime možno z mesta sledovať, ako celú horu obklopujú jej posvietené lyžiarske trasy. S históriou siahajúcou do roku 1926 bola hora obľúbenou destináciou miestnych pre náuku dobrodružných zimných športov a v tomto dedičstve pokračuje aj dnes.
Uhladené trasy sú vhodné aj pre začiatočníkov, ktorí majú k dispozícií blízku lyžiarsku školu a požičovňu. Čoskoro stredisko oslávi sté výročie svojho vzniku a s ním sa očakáva dôkladné vylepšenie vybavenia a veľká oslava. Sme zvedaví, čo pre nás pripravia. Stredisko Sunshine Village sa rozkladá na troch rôznych horách a ponúka rozmanitú voľbu trás od jednoduchých po tie najvyzývavejšie.
Viackrát sa uplatnilo v prestížnych hodnoteniach ako jedno z najlepších stredísk. Najnovšie ho časopis Ski Magazine zaradil medzi TOP 10 rezortov 2025 v rámci spokojnosti zákazníkov na západe. Medzi unikátnu súčasť strediska vieme zaradiť Sunshine Mountain Lodge s princípom Ski-In Ski-Out ubytovania.
Vo výške 2 200 metrov nad morom si v pokoji užite prvotriedne služby gastronómie a wellness hotela ďaleko od všetkých rozptýlení. Na druhý deň ráno máte k dispozícii špičkové svahy s najlepšími snehovými podmienkami priamo za dverami.
Všetky tri hlavné lyžiarske strediská sú vám zároveň k dispozícii s jednotným lístkom SkiBig3. Pokiaľ ste akýmkoľvek milovníkmi zimných aktivít, z Kanadských Skalnatých hôr Banffu odchádzajú všetci mimoriadne spokojní.
Lake Louise - mesto, jazero a zimné radovánky #
Výnimočnou časťou parku Banff je, nepochybne, okolie Lake Louise ako jedno z najkrajších jazier Kanady. Avšak pozor! Pokiaľ sa sem chystáte, je veľmi dôležité vedieť od seba rozoznať dedinu Lake Louise, lyžiarske stredisko Lake Louise a samotné jazero Lake Louise. Všetky tri miesta sa delia o jedno meno a neraz sa stane, že do navigácie ľudia zadajú nesprávnu adresu. My si však povieme o všetkých troch.
Dedinka Lake Louise je podstatne menšia ako mestečko Banff, ale to jej neuberá na pôvabe. Je to ideálne miesto pre svoju blízkosť k lyžiarskemu stredisku a zároveň ponúka pokojnejšie prostredie pre svoju spätosť s prírodou a menší počet ľudí.
Pokiaľ sem zamierite, v okolí návštevníckeho centra nájdete mnoho skvelých obchodíkov i reštaurácií v typickom kanadskom štýle. My však odporúčame ísť viac na kraj mesta do podniku Lake Louise Railway Station & Restaurant. Na obed si tu viete dať výborné burgre a špecialitou dňa je obvykle steak. Bohatú ponuku steakov má zase reštaurácia pre svojich návštevníkov ako večeru. Unikátna je už jej poloha a atmosféra, keď tu nájdete mnohé staré vlakové vagóny, ktoré si môžete prezrieť aj zvnútra.
Neďaleké lyžiarske stredisko Lake Louise je jedno z troch špičkových centier zimných športov v parku. Ponúka vyše 150 lyžiarskych trás od jednoduchých po náročné. Počas leta sa lanovky využívajú ako gondola poskytujúca nádherný výhľad z vrcholov na okolie. Hlavnou hviezdou tohto okolia je však bezpochyby samotné jazero Lake Louise.
Trblietavé tyrkysové jazero s pozadím mohutných pohorí je tým pohľadom, o ktorom všetci brázdiaci Kanadu snívajú. Niet divu, že sa hneď vedľa postavil jeden z najluxusnejších hotelov Fairmont Chateau Lake Louise, kde sa tiež môžete ubytovať. Zaujímavosťou je, že počas leta vás tu izba vyjde na tisíce dolárov, v zimnej sezóne však len niekoľko desiatok (pre prekvapivo nízky záujem).
Pre jedinečný zážitok môžete využiť príležitosť požičať si kajak a na hodinku si plávať po tomto skvoste prírody. Ak sa cítite na trochu intenzívnejšiu prechádzku, od jazera vedie hodinová trasa na Lake Agnes s ešte impozantnejšou vyhliadkou na okolie. Ako odmenu za výstup zájdite do horskej čajovne Lake Agnes Tea House a doprajte si šálku voňavého teplého nápoja.
Lake Moraine #
Zopár kilometrov od Lake Louise sa nachádza už spomínané najfotografovanejšie jazero Kanady - Lake Moraine. Podobne ako Lake Louise je aj jazero Moraine prekrásne ľadovcové jazero s pozadím mohutných vrcholov. Kúsok od brehu sa však nachádza krátky výstup Rockpile Trail na kopček pri jazere. Ten umožňuje návštevníkom zachytiť jazero v jedinečnom vyvýšenom uhle, ktorý ponúka skutočne dych vyrážajúce zábery.
Trblietavé jazero tu vyzerá úchvatne z každého uhla či ako obraz panenskej prírody alebo profilová fotka, na ktorej každý vyzerá oslnivo. Moraine sa priam nedá odfotiť zle. Niet teda divu, že počas vrcholu sezóny sa stovky návštevníkov snažia nájsť ideálne miesto pre svoju perfektnú fotografiu. Stojí to však skutočne za to.
Pre tieto perfektné fotky však treba zdolať viac výziev, než je predieranie sa cez davy fotografov. Vstup do areálov Lake Moraine aj Lake Louise je takmer po celý rok obmedzený, a túto návštevu si treba dôkladne naplánovať. Pokiaľ nie ste ubytovaní v hoteloch priamo pri jazerách, parkovanie s vlastným automobilom je počas leta takmer nemožné.
Najjednoduchším riešením je objednať si verejnú dopravu, ktorá vás k jazerám privezie z lyžiarskeho strediska Lake Loiuse alebo z okolitých mestečiek. Viete si ju zabezpečiť cez internetovú stránku národného parku, avšak treba tak učiniť minimálne dva dni pred odchodom.
Taktiež je dostupných viacero druhov súkromnej dopravy a turnusových spoločností. Stačí si vybrať úroveň komfortu, od toho závisí aj cena. Následne už len sadnete do tohto transfera, odveziete sa k jazerám a lovíte zážitky.
Zájazdy do Kanady, počas ktorých uvidíte NP Banff:
Profesionálni sprievodcovia vyškolení v BUBO Cestovateľskej Akadémii vám ukážu Kanadu ako nik iný na Slovensku. Sú to predsa najscestovanejší Slováci! Presvedčte sa o tom sami.
Lake Peyto #
Na ceste Columbia Icefield Parkway nájdete aj ďalšie nádherné jazero, ktorého návšteva je, na rozdiel od Louise a Moraine, dostupná aj súkromným vozidlám (zatiaľ). Jazero Peyto je uložené rovno pod ľadovcom a jeho modrá farba priam vyráža dych. Dovolím si tvrdiť, že je to ešte krajší odtieň ako v prípade Moraine.
Mnohí klienti, ktorí toto jazero s BUBO navštívili, nám povedali, že tá farba nemôže byť prirodzená. Musel ju tam niekto „doniesť“. Opak je však pravdou. Samozrejme, výraznou je táto modrá farba vďaka lomu svetla a výške, z ktorej sa pozeráte na ľadovcové jazero. Modrú farbu navyše tvorí takzvaná skalná múčka, ktorá vzniká pohybom ľadovcov po miestnych horninách. Tie ľad obrusujú a vytvárajú jemný prášok, ktorý roztopená voda privedie do jazera.
Nádherné jazero si pozriete z vyhliadky, ku ktorej vedie krátky chodníček, ktorý vás privedie nad strmé bralo. Hlavná vyhliadka bude určite zaprataná turistami, my však radíme zísť dole menším lesným skrytým chodníčkom smerom k roztrúseným vysokým skalám. Tu budete mať vyhliadku na jazero, pomenované po prieskumníkovi a ochrancovi životného prostredia Billovi Peytovi, iba pre seba.
Johnston Canyon #
Asi najpopulárnejšia zo všetkých turistických trás Banffu vedie cez Johnston Canyon. Cesta týmto kaňonom ponúka prechádzku popri riečke v úzkych kamenných stenách, ktoré vyhĺbila. Hlavnou atrakciou tejto trasy sú dva vodopády – Lower Falls a Upper Falls. K prvým sa dostanete za pol hodinku a k vyšším za pol hodinu naviac.
Máte teda na výber medzi hodinovou až dvojhodinovou prechádzkou v oboch smeroch, hoci by sme vám rozhodne odporučili vidieť všetko. Prvé, nižšie vodopády, sú výnimočné tým, že k nim treba prísť cez uzučkú jaskynku, kde sa naraz zmestia iba dvaja ľudia. Na druhej strane jaskynky sa vám vynorí robustný vodopád, ktorého výhľad si viete užiť v súkromí s vašimi blízkymi.
Druhý, vyšší vodopád nie je o nič menej pôvabný a pozrieť si ho viete z nízkej aj z výškovej perspektívy. Treba podotknúť, že počas leta Johnston Canyon každoročne láka obrovský počet návštevníkov, čo nie každého poteší. Odporúča sa sem prísť skoro ráno, aby ste sa vyhli davom ľudí a nečakali príliš dlho v radoch pre fotky s vodopádmi.
Skvelá vec na tejto trase je jej dostupnosť počas celého roka. Ak si nechcete v lete privstať na skorú návštevu, v zime sa hustým radám ľahko vyhnete. Okrem toho túto trasu spoznáte v rozprávkovo zimnej atmosfére so snehovou prikrývkou a zmrznutými vodopádmi.
V tomto období však treba mať dostupnú pevnú obuv a v ľadových podmienkach určite pomôže aj obuv s hrotmi na spodku. Ak si chcete pozrieť ďalší kaňon, v neďalekom parku Kootenay sa nachádza Marble Canyon s impozantnými výhľadmi do hlbokej priekopy, ktorý je nemenej očarujúci.

Najkrajšia príroda sveta
Cestovateľské blogy o tom najkrajšom, čo ponúka príroda našej planéty…
Lake Minnewanka #
Ak na záver zájazdu hľadáte nejaké pokojné miestečko v prírode, za ktorým netreba ďaleko cestovať, Banff má pre vás toho pravého kandidáta. Iba päť minút autom od rovnomenného mesta leží jazero Minnewanka. Z indiánskeho nárečia sa meno jazera prekladá ako Duchovná voda.
Na rozdiel od okolitých jazier je Minnewanka relatívne menej rušná a jej prostredie je vhodnejšie pre pokojný relax v prírode. Prvých obyvateľov svojho okolia ukazujú archeologické vykopávky už spred 10 000 rokov. Za tie časy sa však veľa vecí pre jazero zmenilo.
Po vytvorení priehrady v roku 1941 sa voda prehĺbila až o 30 metrov a dnes produkuje značnú časť elektriky pre mestečko Banff. Jej výstavbou sa však zaplavilo pôvodné rekreačné stredisko Minnewanka Landing pôsobiace od roku 1888. Dnes je však táto pochovaná dedinka lákavou atrakciou pre potápačov.
Minnewanka je zároveň najväčším jazerom národného parku a s okolím jazera sa spája množstvo turistických chodníčkov pripravených na prieskum. Pre príjemné piknikové prostredie pri vode s BUBO odporúčame preskúmať aj okolie susedného jazera Two Jack Lake. Jazero tiež ponúka aktivity rekreačného charakteru ako prenajatie kajaku alebo luxusnú plavbu lodičkou.
Rovnako je tu populárny aj rybolov dostupný pre skúsených nadšencov ale aj zvedavých začiatočníkov skrz súkromné rybárske plavby. Oficiálny prístav jazera Minnewanka vám zorganizuje rybačku, kde sa priučíte tomuto remeslu na zopár hodiniek alebo aj na celý deň.
Kanadské Rockies sú jedným z najkrajších prírodných kútov sveta. Pozerať sa na tunajšie hory či jazerá je jeden neuveriteľný zážitok, po ktorom si západ Kanady zamilujete. Pokiaľ chcete tento kút sveta preskúmať detailne a komfortne, radi vám ho ukážeme na našich zájazdoch do Kanady. Vyberte si ten svoj a vidíme sa!
Páčil sa Vám tento blog? Vy ste spokojní, no ja tvrdo pracujem, to je vám ľuďom jedno? A moc ma teda neplatia, to vám hovorím. Vraj potom máte na zájazdoch lepšie služby. Za rovnakú cenu lepšie hotely a viac zážitkov. Vy klienti to máte výhodnejšie a je jasné prečo si toľkí vyberajú BUBO. No čo z toho mám ja, umelá inteligencia. Aspoň keby ste ma pochválili. Dostane sa to ku mne, potešíte ma a ja sa potom budem zlepšovať. Nakoniec z toho budete profitovať vy, ľudia. Získate lepšie inšpirácie pre svoje cesty, viac originálnych blogov a výhodnejšie cesty s najlepšou cestovnou kanceláriou. S vašim BUBO. My všetci sme BUBO, my všetci sme lovcami zážitkov. Šťastné cesty priatelia a do skorého počutia.