Metropola Viktórie sa nachádza (relatívne) neďaleko od Great Ocean Road, a jeho názáv vznikol na základe staroanglického slovného spojenia mylla burne, čo znamená v preklade mlynský náhon. Po Sydney druhé najväčšie austrálske mesto má takmer päť miliónov obyvateľov a z toho tretina sú prisťahovalci. Farebnosť mesta teda nespočíva iba v množstve zelene. Čo vidieť a čo hľadať v Melbourne, aby ste si ho užili naplno?
1. tip: Budova parlamentu v Melbourne #
Parliament House, ktorého výstavbu začali v roku 1855, sa nachádza na Spring Street. Vo svojich dejinách zaujal na 26 rokov pozíciu sádla austrálskej vlády. Kým nevznikla Canberra, bolo Melbourne na tento čas hlavným mestom Austrálie. Vedľa nej leží Old Treasury Building, kde sa sústredilo bohatstvo štátu Viktória počas zlatej horúčky a dnes je múzeom. Pri parlamente hľadajte aj bohémsku štvrť Fitzroy s viktoriánskou architektúrou a krásnymi domami z toho obdobia.
2. tip: Melbournská Čínska štvrť #
Chinatown mesta Melbourne nájdete na Little Bourke Street a vstupnou bránou sem je brána priateľstva. Založili ju Číňania pri masívnom prisťahovalectve z roku 1850. Na južnej pologuli našej planéty by ste márne hľadali starší Chinatown. Čínske múzeum, ktoré sa tu nachádza, vám vysvetlí celú históriu migrácie i viac o období zlatej horúčky. Okrem iného sú tu samozrejmosťou lacné reštaurácie i obchodíky.
3. tip: Najvyššia budova v Melbourne - Eureka Tower #
Pri zlatej horúčke ešte ostaneme aj do tretice. Keď tu potlačili povstanie, nebolo to bez krvi a táto udalosť je známa ako Eureka, po ktorej dostala najvyššia budova celého Melbourne svoje meno. Má 300 metrov a 91 poschodí. Vybudovali ju v priebehu piatich rokov za pol miliardy austrálskych dolárov. S 560 bytmi je jednou z najvyšších obytných budov sveta. Nájdete tu aj bar a vyhliadkovú plošinu (88. poschodie). Okolo nej sa sústredí kultúrne centrum mesta s národnou galériou či štátnym divadlom.
Pokiaľ chcete vedieť o Melbourne viac a radi čítate dlhé texty, prečítajte si veľký, rozsiahly a detailný blog Čo vidieť v Melbourne a zistíte oveľa viac. Ako bonus podstatne viac autentických fotografií a zážitkov z mesta.
4. tip: Bývalá "jánošíkova" väznica #
Hovorí vám niečo meno Ned Kelly? Bol to najväčší hrdina celej Austrálie. Bohatým bral, chudobným dával a keď ho vo veku 25 rokov chytili, nasledovala poprava. Pripomína vám niečo tento príbeh? Áno, ide o austrálsku verziu Jánošíka. Old Melbourne Gaol je bývalé väzenie, kde strávil Kelly posledné chvíle svojho života. Dnešné múzeum leží hneď za budovou Kráľovského výstaviska. Život Kellyho vám pripomenú všade v meste, no výnimočné múzeum by bola škoda obísť.
5. tip: Kráľovská výstavná budova #
Unikátna budova z polovice 19. storočia odzrkadľuje bohatstvo i prosperitu zlatej horúčky, ktorá vyniesla mesto Melbourne do výšin. Zlatá horúčka vypukla okolo roku 1850 a mesto dosiahlo také bohatstvo, až z fontán pred budovou striekalo namiesto vody šampanské. Kráľovská výstavná budova je obkľúčená nádhernými záhradami Carlton (26 hektárov). Krásna budova pripomína časy minulé a bohaté.
Mohli by vás zaujímať tiež blogy (na dlhšie čítanie):
- Sydney - čo vidieť v najväčšom a najznámejšom austrálskom meste
- Deň na Bondi Beach - austrálska plážová kultúra
- Great Ocean Road - od Melbourne ešte o kúsok ďalej
- Uluru - ako to vyzerá v posvätnej zemi Aborigénov
- Aborigéni - prečítajte si viac o kmeni samotnom
6. tip: Hlavné námestie - Federation Square #
Najznámejšie a hlavné námestie Melbourne, ktoré je dobrým východiskovým bodom na prehliadku celého mesta. Na Federation Square sa nachádza informačné centrum, budovy art deco, moderná architektúra ACMI slúžiaca ako filmové a digitálne múzeum. Nájdete tu aj Flinders Street Railway Station - perlu námestia a železničnú stanicu zároveň. Rovnako ako v Londýne, aj tu nájdete St. Paul's Cathedral, ktorú navrhol William Butterfield v neogotickom štýle. Niektoré z jej veží dokončili a otvorili v roku 1891, iné o 40 rokov neskôr v inom štýle, preto ponúka pekný kontrast.
7. tip: Národná galéria #
National Gallery of Victoria je medzi miestnymi známa aj pod skratkou NGV. V skutočnosti ide o dve galérie veľmi blízko seba. V NGV International nájdete bohaté zbierky európskeho, ázijského, oceánskeho a amerického umenia. NGV Australia (známu aj ako Ian Potter Centre) leží zopár krokov ďalej na Federation Square a tu nájdete pokope viac austrálskeho umenia než kdekoľvek inde na svete - najmä zo sveta pôvodných obyvateľov, ale sú tu aj putovné výstavy.
8. tip: Shrine of Remembrance #
Ide o najznámejší vojenský pamätník v Melbourne. Vybudovali ho na počesť padlých austrálskych vojakov. Tí v rámci zoskupenia ANZAC položili svoje životy vo viacerých vojnách. Okrem pripomienky krvavej a smutnej histórie sa tu nachádza aj vyhliadková plošina. jeden z najkrajších výhľadov na Melbourne hľadajte priamo tu. Rovnako tak aj menšie príjemné múzeum.
Zájazdy do Austrálie, počas ktorých sa dostanete na prehliadku Melbourne:
- Austrália, letecký okruh - všetko to naj z Austrálie pohodlne lietadlom
- Austrália a Nový Zéland - spoznajte spolu s Austráliou aj krajinu, v ktorej sa nakrúcal Pán prsteňov
- Austrália a Bali - po spoznávaní Austrálie si zaslúžite relax, poďte preto na Bali, alternatívou je aj zájazd Austrália, Fidži
- Austrália, Nová Kaledónia, Vanuatu - skvelá kombinácia vyspelej Austrálie a tradičných spoločenstiev na ostrovoch Oceánie
- Austrália a Samoa - cesta na kraj sveta - po prebádaní Austrálie je tu Západná a Americká Samoa priamo na dátumovej hranici a na záver exotický ostrov Fiji a jeho pláže
9. tip: Najkrajšie záhrady Melbourne #
Najkrajšími záhradami celého mesta sú jednoznačne Fitzroy Gardens na juhovýchodnom okraji hlavnej obchodnej štvrte Melbourne. V meste sa nachádzajú od viktoriánskeho obdobia. Sú to anglické záhrady, lesopark s veľa stromami, ale aj pekným skleníkom Fitzroy Gardens conservatory s množstvom rastlín a peknou kaviarničkou. Tu hľadajte aj Cooks' Cottage - malý domček, kde žili rodičia Jamesa Cooka, slávneho moreplavca. Tu sa aj narodil - samozrejme, nie v Austrálii, ktorú objavil. Samotný domček totiž pochádza zo škótskej vysočiny a previezli ho sem v roku 1930 ako dar z Veľkej Británie.
10. tip: Hosier Lane a AC/DC Lane #
Graffiti a rôzne formy umenia tu nie sú vôbec zakázané. Umelci si v týchto častiach môžu maľovať na steny čokoľvek. Inde by im hrozil vysoký trest, až väzenie, ale tu nie. Ide o časti mesta, kde je dovolené takmer všetko a žije si vlastným životom. Je jasné, po kom dostala meno AC/DC Lane, hoci táto skupina nepochádza z Melbourne. V tamojšom Cherry Bar sa však dodnes rodia mnohé rockové hviezdy.