Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach

Prehliadka

Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach

V Austrálii neobíďte Sydney! Prístavné mesto, hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales, najstaršie a druhé najväčšie mesto na červenom kontinente. Je unikátnym spojením rušného veľkomesta a prírody. Toto splynutie sa odráža aj na životnom štýle obyvateľov: biznismeni v značkových oblekoch v centre mesta, ktorých je často krát počas obednej pauzy vidieť sediacich na tráve v parku alebo pohodový štýl voľných tielok a žabiek spolu so širokým úsmevom a životným heslom „no worries“. Turistov láka práve táto dobrosrdečnosť a optimizmus miestnych, ktoré vždy človeku vykúzlia úsmev na tvári.

Sydney Počasie

zamračené

zamračené

17°C

Predpoveď 05.Jun

Východ slnka 06:53

Západ slnka 16:53

Založenie tohto krásneho mesta sa datuje do roku 1788. Keď Anglické kráľovstvo prestalo vyvážať väzňov alebo politických zajatcov z vojny s Írskom a Škótskom do ich zámorských kolónií v Amerike, po vyhlásení nezávislosti hľadali nové miesto. To objavil legendárny britský moreplavec kapitán James Cook a o 8 rokov neskôr na brehu zálivu zakotvilo 11 lodí pod velením kapitána Arthura Phillipa s 850 väzňami. Phillip sa stal prvým guvernérom novej britskej trestaneckej kolónie a začala sa písať aj história Sydney. V priebehu nasledujúcich rokov a stáročí došlo k obrovskému kultúrnemu, hospodárskemu a ekonomickému rozmachu, vďaka čomu sa Sydney stalo jednou zo svetových metropol a rovnako jedným z najkrajších miest na svete. Toto tvrdenie len podčiarkuje rebríček miest s najlepšou kvalitou života, ktorý každoročne vypracúva spoločnosť  Mercer, jedna z najväčších poradenských firiem na svete. Sydney, sa zo 450 miest, umiestnila v roku 2018 na 10. priečke.

2 minúty o Sydney

Vypočujte si 2 minúty dôvodov pre návštevu Sydney.

Royal Botanic Gardens #

Keď sa povie Sydney, zrejme prvé čo človeka napadne je symbol mesta Sydney Opera House. Ale než sa k nej dostaneme, začneme prehliadku tohto nádherného mesta v Royal Botanic Gardens- Kráľovských botanických záhradách.  Začíname presne na opačnej strane záhrad, ako stojí opera. Do záhrad vojdeme vstupnou bránou od Mrs. Macquaries Road, aby  sme sa mohli prejsť krížom až k opere. Hneď pri vstupnej bráne si vysvetlíme vznik kráľovskej botanickej záhrady, ktorá pred dvomi rokmi oslavovala svoje 200. výročie založenia. Vtedy nikto nedúfal, keď tu guvernér Phillip zakladal prvú farmu, že by tu mohla byť najstaršia vedecká inštitúcia v Austrálii a jedna z najdôležitejších historických botanických inštitúcii na svete. Phillipova farma sa totiž potýkala s vážnym problémom: pôda na tomto mieste bola neúrodná a tak skrachovala. Pokúšali sa ju kultivovať a napokon sa to podarilo. Botanickú záhradu založil 5. guvernér Nového Južného Walesu Lachlan Macquarie, ktorý sa výrazne zapríčinil v období  11tich rokov jeho vlády nad kolóniou o spoločenský, hospodársky a hlavne architektonický vývoj mesta. Dnes sa Kráľovská botanická záhrada rozprestiera na 30 ha a je rozdelená do 4 tzv. okrskov. My od vstupnej brány pokračujeme po značkách, ktoré ukazujú smer  Sydney opera. Prejdeme krásnou palmovou záhradou, kde rastie 180 druhov paliem a na konci tejto sekcie sa napravo nachádza malá kaviareň, kde sa dá nielen „si odskočiť“ ,ale si dať aj malé občerstvenie (otvorená od 12:00-15:00). V palmovej sekcii stretávame prvých obyvateľov botanickej záhrady a to Austrálskeho bieleho Ibisa, ktorého je možné vidieť kdekoľvek v meste, či už pijúceho z fontány alebo sa len tak prechádzajúceho po parku alebo rôznych papagájov od pestrofarebných Rosel alebo Lori, až po bielych Kakadu. 

Postupne sa chodníčkom krížom cez záhrady po značkách vedúcich k opere dostávame ku Government House- Dom Vlády, ktorý vyzerá ako anglický zámoček. Bol domovom 27mych guvernérov od roku 1846-1996. Táto budova je považovaná za jeden z najkrajších príkladov neo-gotickej architektúry v Sydney. V súčasnosti tam má kanceláriu 37. guvernérka NSW profesorka Marie Bashir, ktorá je zároveň prvou ženou na tejto pozícii. Bezplatne sa dom guvernérov dá ísť pozrieť  od piatku do soboty medzi 10:30-15:00.   

Sydney sme v BUBO zaradili aj medzi najkrajšie veľkomestá sveta.

Sydney Opera House #

Obria plachetnica kotviaca v prístave, veľký exotický vták, milujúce sa korytnačky, vlny, lastúry- toľko rôznych názvov prirovnaní má symbol Sydney - opera. Z botanickej záhrady sme k nej prišli z východnej strany. Plán postaviť túto ikonu vznikol ešte v roku 1940. Vtedy bola jediná koncertná sieň v Town Hall (v radnici mesta). Pre nedostačujúcu kapacitu prišla iniciatíva od riaditeľa hudobného konzervatória Nového Južného Walesu. Vláda vypísala dizajnovú súťaž, do ktorej sa prihlásili architekti z 32 krajín s 233 návrhmi. Z posledných tridsať vybrali dánskeho architekta Jorna Utzona, ktorý sa inšpiroval listami paliem a motívmi zo sveta prírody a histórie architektúry. V roku 1957 sa začalo stavať. Niekoľkokrát sa uvažovalo o prerušení stavby, predovšetkým kvôli slávnym strešným oblúkom, s ktorých náročnou konštrukciou si projektanti nevedeli poradiť. A taktiež z dôvodu financií, pretože sa veľdielo štrnásťnásobne predražilo. Práve preto, architekta Jorna Utzona z projektu vyhodili a po dlhých 16 rokoch sa operu podarilo dostavať. Svoje majstrovské dielo nikdy nevidel, nepozvali ho ani na slávnostné otvorenie za prítomnosti britskej kráľovnej Alžbety II.AŽ  v roku 2003 sa mu dostalo pocty. Získal Pritzkerovu cenu - najprestížnejšie ocenenie za architektúru.     

Prehliadky opery sú každý deň od 9:00-17:00. Každoročne sa v 5tich koncertných sálach odohrá 2400 predstavení, lístky na ne sa dajú dostať online na stránke alebo priamo pri pokladni. Najväčším ťahákom je Vivid Sydney, ktorý sa koná v mesiacoch máj a jún. Je to festival hudby, svetla a myšlienok, ktorý odštartoval svoj prvý ročník v 2009 a jeden z hlavných zakladateľov je Brian Eno- producent, hudobník a umelec, ktorého „rukami“ prešlo viacero svetových umelcov ako David Bowie, U2, Phill Collins či Coldplay. 

Harbour Bridge #

Návšteva opery prináša ešte jeden zážitok v podobe skvostného výhľadu na Harbour bridge, známeho najmä zo Silvestrovských osláv. 86 rokov starý najznámejší  most v Sydney premosťuje prístav Port Jackson. Predovšetkým v podvečerných hodinách, keď zapadne slnko a most sa rozsvieti, sa pred vami otvorí fantastická scéna. Prvé plány premostiť záliv sa objavili už začiatkom 19. Storočia, ale k realizácii došlo takmer o storočie neskôr. Väčšinu ocele na stavbu priviezli z Veľkej Británie a po kope ho drží 6 miliónov ručne vyrábaných nitov z Melbourne. Postupovali z oboch brehov naraz a v strede „vešiak“, ako ho prezývajú, spojili. Nosnosť testovalo 96 lokomotív. Zaujímavosťou je, že most deň čo deň natierajú. Medzi takýmito natieračmi kedysi, než sa stal slávnym, pracoval aj Paul Hogan známy ako Krokodíl Dundee. V ľavom z dvoch 89m žulových pilierov sa nachádza vyhliadka (vstup stoji cca 12 AUD). Na vyhliadku ako aj na peší chodník na druhú stranu mostu sa dá dostať zo štvrte The Rocks z ulice Cumberland, kde sa nachádzajú Bridge stairs- schody vedúce aj k ďalšej atrakcii- prechádzka po „vešiaku“ do najvyššieho bodu mosta 134m. (výstup na most trvá cca 2,5-3 hodiny- špeciálne školenie, oblečenie- kombinézy, slúchadlá. Cena sa začína na 250 AUD, výstup je každých 15 min, je na časenky, ktoré sa nedajú prehodiť ani v prípade zlého počasia.) 

Od opery sa prejdeme na Circular Quay okolo terminálu „ferry“- malých lodičiek, ktoré slúžia ako mestská doprava do rôznych častí zálivu. Circular Quay je miestom, kde sa premelie veľké množstvo ľudí a aj turistov. Po ceste od opery sme míňali niekoľko predajných galérií s aborigénskym umením. A práve pôvodných obyvateľov Austrálie, ktorí na územie najmenšieho kontinentu prišli už pred  49 000 rokmi, stretávame aj tu so svojimi tradičnými výrobkami- maľbami, bumerangmi pomaľovanými ich štýlom bodkovania.  Keď sa pri nich na chvíľku zastavíme, predvedú nám aj majstrovské hranie na ich tradičný dychový nástroj Didgeridoo. 

Po rytmickom vystúpení obchádzame Ferry terminál a zabočíme doprava. Prejdeme okolo Galérie moderného umenia (naľavo Museum Of Contemporary Art, otváracie hodiny 10:00- 17:00, vstup voľný, na 4. poschodí sa nachádza reštaurácia a kaviareň s krásnym výhľadom na záliv s Operou). Na tejto promenáde okolo Circular Quay sa dá tiež veľmi príjemne zrelaxovať, na tráve pre galériou s počúvaním pouličných hudobníkov. Pokračujeme ďalej a po pravej strane míňame terminál zámorských lodí, ktoré prichádzajú práve do zálivu a parkujú presne oproti opere. Hneď za terminálom naľavo sa nachádza malý domček, najstarší v Sydney- Cadmans Cottage z roku 1816. V ňom býval zlodej koní, ktorý si prišiel odpykať trest do novovzniknutej trestaneckej kolónie a po prepustení sa stal správcom prístavu. Pri Cadmanovej chalúpke si vysvetlíme aj vznik najstaršej štvrte v Sydney- The Rocks, v ktorej sa už nachádzame. Tú vybudovali tesaním do pieskovcových skál práve privezení väzni, preto sa nazýva The Rocks- Skaly. Napravo od Cadmans cottage sú schody, po nich vyjdeme na George street a zabočíme doprava, kde môžeme obdivovať nielen tehlovú architektúru, ale aj tzv. Viktoriánske domčeky, ktoré sa nachádzajú nielen v tejto lokalite. Viktoriánske preto, pretože štýl stavania týchto domov pomenovali na počesť vtedy vládnucej britskej kráľovnej Viktórie. Na najbližšej odbočke zabočíme doľava, kde prídeme k pamätníku, ktorí ukazuje prvých európskych osadníkov novovzniknutej britskej kolónie- väzňov, ktorí stavali mesto, dozorcov, či ľudí s rodinami, ktorí prišli za lepším životom. Pokračujeme ďalej a dostávame sa do „centra“ štvrte The Rocks. Naľavo (oproti Visitor centru- návštevnícke a informačné centrum) sa nachádza reštaurácia Mníchovská viecha. Kto by chcel ponúkajú nemecké pivo, bavorské koleno, pri ktorom vám bude hrať typická bavorská hudba. Pokračujeme späť na terminál Ferry a loďkou sa prevezieme do Darling Harbour. 

Darling Harbour #

Darling Harbour/Barangaroo- loďka premáva z nástupištia číslo 5 a má 4 zástavky. Prvou je Milsons point Wharf. Hneď oproti mólu je vstup do historického lunaparku z roku 1935. Podobný sa nachádza v najväčšom meste Austrálie Melbourne, v štáte Viktória. Napravo od lunaparku je bazén - North Sydney Olympic Pool (otvorený od 7:00-21:00) so slanou vodou. Aj napriek svojmu názvu „olympijský“ bazén na Olympiáde, ktorá sa konala v Sydney v roku 2000 tento bazén nepoužili. Darling Harbour je prístav v susedstve centra Sydney. Je to tiež veľká rekreačná a pešia zóna, ktorá sa rozkladá severne od Čínskej štvrte, po oboch stranách Cockle Bay na King street Wharf 3 na východe a na predmestí Pyrmont na západe. Ak chcete navštíviť Darling Harbour, treba vystúpiť z loďky na móle Barangaroo- štvrtá zástavka. Odporúčame ísť práve miestnou „ferry“ , pretože počas plavby si môžete nafotiť krásne zábery Sydney opery v popredí s mostom Harbour Bridge. 

Darling Harbour ponúka množstvo atrakcií a výborných reštaurácií. Sydney Aquarium- SEA LIFE sa nachádza kúsok od móla, kde vystúpite z loďky smerom doprava. Návšteva naozaj stojí za to a môžete v ňom vidieť viac než 700 druhov austrálskeho morského života, ktorý je naozaj bohatý, keďže na severe kontinentu sa nachádza Veľká Koralová Bariéra (UNESCO)- najväčšia sústava koralových útesov a ostrovčekov na Zemi s dĺžkou 2300 km. Akvárium je domovom vyše 13 000 rýb a iných morských živočíchov. (Cena lístka online 39 AUD/ na mieste 49 AUD. Otváracie hodiny 10:00-18:00.

Hneď vedľa akvária sa nachádza mini Zoo- WILD LIFE Sydney ZOO - s typickými endemickými austrálskymi zvieratami. (Cena lístka online 36,80 AUD/ na mieste 46 AUD. Otváracie hodiny 10:00-18:00) v tom istom komplexe budov sa nachádza aj Madame Tussauds Sydney- múzeum voskových figurín. Cena lístka online 36,80 AUD/ na mieste 46 AUD. Otváracie hodiny 10:00-16:00). 

BUBO Tip: #

 • V prípade návštevy atrakcií v Sydney sa dajú kúpiť lístky na viacero z nich naraz a ušetriť na vstupoch- Aquarium + Wild Life Zoo + Madame Tussauds + vyhliadka Sydney Tower Eye za 85 AUD (ušetríte 87 AUD), to isté sa dá skombinovať s 3 alebo 2 atrakciami.
 • Oproti cez záliv sa nachádza pre milovníkov lodí Austrálske Národné Námorné múzeum s množstvom atrakcií ako 3D kino alebo špeciálna výstava kanadského filmára Jamesa Camerona, ktorý sa venuje podmorskému nakrúcaniu a samozrejme známeho ako tvorcu filmov Titanic alebo Avatar *vstup za príplatok. (Cena lístka: 25 AUD, otváracie hodiny 9:30-17:00) 

Reštaurácie v Darling Harbour. Tých je v tejto lokalite neúrekom, ale odporúčame I'm Angus steakhouse s výborným výberom nielen steakov (cena cca 400 g od 50 AUD), nachádza sa neďaleko akvária napravo. Sesterskou reštauráciou, ktorá je takmer na konci rekreačnej zóny smerom do China Town, v susedstve Čínskych záhrad priateľstva - Stacks Bar Restaurant- kde je manažérkou Slovenka a po slovensky sa tam dohovoríte aj pri objednávaní jedla, keďže tam pracujú Slováci ako čašníci a veľmi radi sa s vami porozprávajú. Odporúčame grilovaného lososa alebo rybu Baramundi. (cena cca 30 AUD). Ak by ste mali chuť vyskúšať steak z klokana, ten ponúkajú v reštaurácii naľavo od akvária smerom na mólo Barangaroo- Nick´s Bar and Grill, ktorý je tiež patrí do jednej siete spomínaných reštaurácií. (cena Kangaroo so sladkými zemiakmi 28 AUD). 

BUBO Tipy: #

Na každom nástupišti je rozpis a časový harmonogram kedy a kam loďka vyráža. Oproti sú automaty, kde sa dajú kúpiť lístky na jednu jazdu alebo oproti nim v predajni kúpite OPAL kartičku s kreditom. Tú treba pri vchádzaní na terminál priložiť na čítačku, aby sa vám kredit odrátal a nezabudnúť priložiť rovnako aj pri vystupovaní.

Manly- štvrť na severe Sydney s príjemnou s obchodnou promenádou The Corso a krásnou plážou Manly beach- menej známa ako Bondi, ale oveľa pokojnejšia. Hneď vedľa sa nachádza ďalšia krásna pláž maličká Shelly beach. Príjemné miesto, kde sa dá ísť nielen okúpať, ale aj nakupovať, prípadne si dať nejaké dobré jedlo. Na promenáde je často veľa pouličných hudobných umelcov a veľmi príjemná atmosféra.

Na Manly sa dá dostať s „ferry“ z nástupištia číslo 3. Cesta trvá loďkou cca 30 min a budete mať  z nej krásne pohľady na Operu, Harbour bridge ako aj celé CBD- mrakodrapové centrum mesta. 

TARONGA ZOO 
Loďkou sa viete dostať aj do zoologickej záhrady v Sydney, ktorá bola založená v roku 1916. V ZOO sa nachádza 4000 zvierat 350tich druhov. Z Circular Quay trvá plavba 12 minút. Cena lístka do ZOO: online 44,10 AUD, na mieste 49 AUD. Otváracie hodiny: 9:30- 17:00. S Darling Harbour susedí Čínska štvrť. Stačí ísť nakoniec zálivu, pokračovať stále rovno až prídeme k múrom Čínskej záhrady priateľstva (otvorená 9:30-17:00). Pred ňou treba zabočiť doprava, prejsť cez most ponad Harbour street a z Liverpool street zabočiť hneď doprava na Dixon street. Tá nás dovedie priamo pred brány Chinatown. Na konci sa nachádza Paddys market, veľká tržnica, kde sa v prízemí dajú kúpiť lacné suveníry.

TOWN HALL 
My však pokračujeme od akvária doľava cez most smerom po Park street. Ulica nás dovedie k Sydney Town hall, v ktorej sa nachádzala, ešte pred postavením opery, jediná koncertná sieň v meste. A v nej najväčší pneumatický orgán na svete. Ešte predtým než radnicu postavili, v týchto miestach končilo mesto. Pre budovu si vybrali pozemok najstaršieho cintorína, kde bolo pochovaných asi 2000 prvých obyvateľov Sydney. Nie vždy sa dá ísť pozrieť dovnútra do radnice, pretože je stále úradom mesta. Treba to vyskúšať a nazrieť aj do koncertnej siene s orgánom, ktorá sa nachádza hneď oproti vstupu do budovy.

QUEEN VICTORIA BUILDING
Naľavo od radnice je anglikánska katedrála Svätého Andreja. A napravo QVB- Queen Victoria Building - Budova Kráľovnej Viktórie. Prejdeme cez priechod pre chodcov cez Druitt street, okolo sochy kráľovnej Viktórie, ktorá bola zhotovená 1908 a originálne umiestnená v írskom Dubline. Vojdeme dovnútra vchodom za sochou, aby sme si mohli prezrieť pôvodné mestské trhy z konca 19. storočia a dostaneme sa k východu uprostred budovy. Tam sa počas Vianoc nachádza obrovský Vianočný stromček zo Swarovského krištáľov. Z QVB vyjdeme pravým východom, tam, kde cez ulicu stojí hotel Hilton (George street). Ešte než sa vydáme ďalej si povieme o teroristickom útoku z roku 1978, ktorý sa tu odohral. V odpadkovom koši vybuchla nálož, práve v čase keď ho prišli vyniesť smetiari. Vtedy hotel hostil predsedov vlád Spoločenstva národov. Pri útoku zomreli dvaja smetiari a policajt, ktorý stál pri vchode. Páchateľa nezistili.

SYDNEY TOWER EYE
Pokračujeme po George street a odbočíme doľava na Market street. Na Pitt street zabočíme doľava a dostaneme sa na pešiu nákupnú zónu. Zastavíme pred nákupným centrom Westfield, z ktorého kancelárskej časti vyčnieva Sydney Tower Eye- observatórium a telekomunikačná veža s výškou 309m. Veža je druhou najvyššou na Južnej pologuli po Aucklandskej Sky Tower (Nový Zéland), ktorá  ju prevyšuje o 50 metrov. Ak sa chcete ísť pozrieť na Sydney z vtáčej perspektívy, musíte sa eskalátormi nákupného centra vyviezť na najvyššie poschodie. Okrem vyhliadky si môžete užiť adrenalínovú atrakciu SKY Walk, prejsť sa zvonku po obvode veže (vstup: 35 AUD, Sky Walk od 60 AUD, otváracie hodiny: 9:00- 22:00, posledný vstup o 21:00)

HYDE PARK 
Od Sydney Tower Eye sa vydáme hore po Market street a prídeme do Hyde Parku. Nie toho v Londýne, ale práve po ňom bol pomenovaný. Rozkladá sa na ploche vyše 16 hektárov a bol založený guvernérom Lachlanom Macquairom v 1878 ako verejné cvičisko. Kedysi sa tu nachádzala aj dostihová dráha, hralo sa tu rugby a každý, kto sem prišiel cvičiť sa musel o park deliť nielen s vojakmi, ale aj túlavými psami, ovcami či kozami. My prichádzame k Archibaldovej fontáne. Ale ešte predtým sa občerstvíme v miestne kaviarni, v príjemnom prostredí buď kávou alebo čapovaným pivom. 

MARY´S CATHEDRAL 
My pokračujeme v prehliadke centra mesta. Od Archibaldovej fontány prejdeme cez College street ku krásnej rímsko-katolíckej katedrále Svätej Márie a pôjdeme sa pozrieť aj do vnútra. Vysvetlíme si rozdiely medzi katedrálami anglikánskej a rímskokatolíckej cirkvi a pokračujeme ďalej smerom na Macquaire Street, ktorá sa nachádza doprava, keď vyjdeme z katedrály. 

BUBO Tip: #

 • Presne pod kaviarňou na Elisabeth street sa nachádzajú autobusové zástavky, z ktorých odchádza aj autobus na najznámejšiu surferskú pláž v Sydney- Bondi Beach. (autobusom číslo 333, expresná linka s málo zástavkami, treba však mať OPAL kartičku, ktorú si pri vstupe len prednými dverami priložíte na čítačku v autobuse a pri vystupovaní urobíte to isté, aby sa vám odrátal kredit. Cena pod 4 AUD. Vystúpite priamo pri pláži.) Okrem toho, že Bondi bola už v minulosti obľúbenou plážou surferov, stala sa aj centrom „boja za rozmery plaviek- bikiny“. Po druhej svetovej vojne sa po pláži prechádzali komisári a merali rozmery plaviek, ak boli nevyhovujúce, vykázali dámy z pláže. O 40 rokov neskôr si „vybojovali“ až topless  (hore bez) kúpanie. 

Z Bondi sa dá prejsť okolo bazéna Icebergs pool, ktorý sa nachádza čelom k oceánu napravo po krásnych útesoch na maličkú Tamarama beach. Práve toto miesto- chodník okolo útesov a priľahlý Marks Park každoročne na prelome októbra a novembra hostí medzinárodnú sochársku výstavu Sculpture By the Sea. Nečudujte sa, keď tam započujete slovenčinu. Už 3 ročníky po sebe tam totiž vybrali medzi  100 vystavujúcich umelcov z celého sveta  aj slovenského sochára z Bratislavy Luba Mikle. A nevynechá ani ten nasledujúci 22. v poradí v tomto roku. 

Chodníkom po útesoch viete navštíviť aj ďalšie krásne pláže ako Bronte Beach, či Coogee beach. 

Medzinárodná sochárska výstava Sculpture by the sea na Bondi beach

HYDE PARK BARRACKS 
Zastavíme sa pri tehlovej budove Hyde Park Barracks, ktorú postavili začiatkom 19. storočia mladí trestanci ako svoje ubytovne. Neskôr plnila funkciu emigračného depa alebo ako azylové domy pre slúžky čakajúce na prácu. Teraz sa v nich nachádza zaujímavé múzeum, kde sa dozviete o celej histórii trestaneckej kolónie. (Otvorené od 10:00- 17:00)

THE MINT, RUM HOSPITAL, PARLIAMENT BUILDING
Hneď vedľajšou budovou je stará mincovňa, ktorá bola súčasťou komplexu budov nemocnice. Fungovala do roku 1927 a bola prvou kráľovskou mincovňou postavenou mimo územia Anglicka. Vedľa stojí nemocnica mesta Sydney, v ktorej sídli jedna z najlepších oftalmologických (očných) kliník v štáte spolu s chirurgiou ruky. Jej prezývka je Rum hospital (Rumová nemocnica) a to nie preto, že by v nej kedysi podávali pacientom rum. Nechal ju postaviť už spomínaný guvernér Macquaire potom, ako sa dohol s pašerákmi rumu, ktorí získali na je stavbu peniaze práve pašovaním tohto alkoholu. Pokračujeme po Macquairovej ulici k budove parlamentu, kde sídlil najstarší parlament v Austrálií, keďže Nový Južný Wales bol jej prvou kolóniou. Svoje fungovanie začal ako malá legislatívna rada, aby mohli radiť guvernérovi. Dnes v tejto budove parlament štátu NSW stále sídli s počtom kresiel 135.

STATE LIBRARY OF NSW
Blížime sa pomaly k predposlednej zaujímavej budove a to k Štátnej knižnici Nového Južného Walesu. Jej 1. zbierku kníh začali bohatí obyvatelia Sydney v roku 1826. S pár desiatkami austrálskych výtlačkov  sa rozrástla do dnešnej podoby. Má 5 miliónov položiek a je najstaršou knižnicou v krajine. Jej návšteva určite stojí za to. 

ART GALLERY OF NSW
Za knižnicou zabočíme doprava, prejdeme cez park k poslednej našej zástavke- Galérii Nového Južného Walesu. Tá svoju činnosť začala 1. verejnou výstavou v roku 1874. 1. dielo, ktoré zakúpili bolo samozrejme od miestneho umelca  Conrada Martensa. Galéria sa niekoľkokrát presťahovala. Jedna z budov, v ktorej sídlila, bola drevená prístavba Záhradného paláca, ktorý vyhorel. Zbierku diel sa však podarilo zachrániť a presťahovali ju do súčasnej budovy na Art Gallery road. Najdrahšie dielo, ktoré kedy kúpili, je od francúzskeho maliara Paula Cézanna za neuveriteľných 16 200 000 dolárov. Ak by ste ju chceli navštíviť, odporúčame aj krásnu zbierku aborigénskeho umenia. (vstup: voľný, príplatok len na dočasné výstavy, otváracie hodiny: 10:00-17:00, v stredu do 22:00) 

Galériou sme ukončili našu prehliadku príjemného mesta Sydney a vrátili sme sa do východzej pozície. Zopár desiatok metrov sa totiž nachádza vstupná brána do botanickej záhrady, kde sme prehliadku začínali. Pozrieť si všetky zákutia, prípadne okolie alebo všetky atrakcie, ktoré Sydney ponúka, nestihneme za jeden deň. Aj tento okruh sa dá zvládnuť za jeden, ale odporúčame v Sydney ostať dlhšie a dôkladne sa nadýchať jeho atmosféry, stojí to za to. 

BUBO Tipy: #

 • Z miesta, kde sme prehliadku ukončili, stačí prejsť nie viac ako 15 minút po Mrs. Macquaries road smerom k zálivu na miesto, ktoré sa volá MRS. Macquarie´s Chair- odtiaľ viete krásne nafotografovať operu v pozadí s Harbour Bridge a spojiť to s krásnou prechádzkou cez botanickú záhradu popri zálive.
 • Blízko Katedrály Svätej Márie (keď z nej vyjdete bočným vchodom d zabočíte smerom doľava po College street) sa nachádza Austrálske múzeum, najstaršie múzeum v krajine s veľkou zoologickou a antropologickou zbierkou. (otvorené 9:30- 17:00, vstup: 15 AUD)
 • Keď už budete pri múzeu, oproti cez cestu v Hyde Parku zbadáte sochu kapitána Jamesa Cooka, britského moreplavca, ktorý objavil Austráliu. Za ním sa nachádza pamätník ANZAC (Australian ans New Zealand Army Corps) - austrálsko-novozélandské vojenské jednotky, ktoré bojovali pod britskou vlajkou nielen v 1. svetovej vojne, kedy vznikli. Anzac Day - Deň Anzac sa oslavuje 25.4. v oboch krajinách.
 • Ak navštívite Sydney začiatkom marca, pripravte sa ne veľkú dúhovú mestskú párty - Mardi Gras. Pochod gayov a lesbičiek sa začína v Hyde parku a smeruje z Liverpool street po Oxford street. Určite stojí za to vidieť to a ešte sa aj zabavíte. 
 • V januári mesto hostí od roku 1977 Sydney Festival. Začína sa druhý týždeň mesiaca po dobu 3 týždňov a môžete sa tešiť až na 100 rôznych akcií a podujatí lokálnych aj  medzinárodných hudobných, divadelných, cirkusových umelcov, drámu, vizuálne umenie alebo umeleckých prednášok. 
 • Ak túžite vymeniť ruch veľkomesta za prírodu, najobľúbenejšou destináciou je Blue Mountains (Modré hory), ktoré sú od centra Sydney vzdialené autom necelé dve hodinky. (My v BUBO tento výlet ponúkame ako fakultatívny na tretí deň strávený v Sydney- určite si ho nenechajte ujsť.) Celodenný výlet strávime vo Wildlife centre, centre pre austrálske zvieratá, kde si budete môcť pohladkať aj odfotiť s klokanom alebo koalou a spoznáte bohatú endemickú faunu červeného kontinentu. Odtiaľ pokračujeme do samotných Modrých hôr pozrieť si ich najznámejšiu atrakciu- Tri sestry, kde si povieme aborigénsku legendu, ako tieto skalné útvary vznikli. V mestečku Katoomba môžete v nami vybranej reštaurácii ochutnať výborne pripravené klokanie mäso. A pôjdeme pozdraviť našu kamarátku Slovenku Vierku, ktorá vlastní obchod s alkoholom. V jej liquer store nájdete aj naše pivo, ak by ste austrálskeho mali dosť a s veľkou radosťou ponúkne ochutnávku austrálskej slivovice. Po obede smerujeme do Scenic World- atrakcie s lanovkami a 2. najstrmšia železnica na svete, ktoré nás zavezú na dno Modrých hôr poprechádzať sa v krásnom eukalyptovom pralese. Celodenný výlet ukončíme jazdu v tretej lanovke s výhľadmi na Katoomba vodopády. 

  Veronika Hulíková

  Veronika Hulíková

  Veronika Hulíková

  Vyštudovaná novinárka vždy perfektne pripravená odsprevádzať poznávací zájazd do západných parkov USA, Kanady, na Aljašku i východné pobrežie USA. Venuje sa Novému Zélandu, a Austrálii. Kedže novinárčina je o hľadaní informácií, perfektne využíva svoju 12 ročnú prax pri sprevádzaní. Klienti na nej oceňujú jej neuveriteľnú ochotu, vždy je neustále nápomocná a je výbornou šoférkou. Veronika rada robí na zájazdoch klientom prekvapenia. Cestovanie jej dáva neuveriteľný pokoj, rozhľad a pokoru. Miluje hamburgery a ochutnáva ich všade po svete. Jej postava však tomu nezodpovedá.

  Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
  Aljaška, Yukon - volanie divočiny

  Zo zájazdu:

  Veronika Hulíková

  Posledná úprava článku | Prečítané: 1463

  Mohlo by Vás zaujímať

  Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023 Prémiový blog

  Prémiový blog Veľká päťka alebo 23 zvierat pre rok 2023

  Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

  Martin Karniš 46 min. čítania
  Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach Sydney

  Sydney Sydney - čo vidieť okrem opery a Bondi Beach

  V Austrálii neobíďte Sydney! Prístavné mesto, hlavné mesto austrálskeho štátu Nový Južný Wales, najstaršie a druhé najväčšie mesto na červenom…

  Veronika Hulíková 15 min. čítania
  Najfantastickejšie festivaly sveta Prémiový blog

  Prémiový blog Najfantastickejšie festivaly sveta

  Ste už ostrieľaný cestovateľ, ktorý toho videl dosť a chce teraz svoje cesty povýšiť na iný level? Nejde totiž iba o to - KAM ísť, ale aj KEDY tu…

  Ľuboš Fellner 23 min. čítania
  Melbourne - najkrajšie mesto Austrálie Melbourne

  Melbourne Melbourne - najkrajšie mesto Austrálie

  Mark Twain opísal Melbourne ako jedno z najkrajších miest na svete. A naozaj, keď sem prídete osobne, dáte mu za pravdu… Melbourne je príjemne…

  Robert Taraba 12 min. čítania
  Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III. Blog

  Blog Lákadlá krajín Commonwealth Realm, kde je hlavou kráľ Karol III.

  Ktoré krajiny patria do Commonwealth Realm? Kde je hlavou štátu korunovaný kráľ Karol III., aké má právomoci a čo všetko môžeme aj my vidieť v…

  Viktor Háber 16 min. čítania
  Cairns - kde sa Veľká koralová bariéra spája s pralesom Prehliadka

  Prehliadka Cairns - kde sa Veľká koralová bariéra spája s pralesom

  Dva ekosystémy, dva rôzne svety, oba úžasne komplexné, plné života, no zároveň nesmierne krehké a zraniteľné. Pre negatívny vplyv človeka a…

  Juraj Lošonský 13 min. čítania
  Blogov

  Odporúčame tieto zájazdy

  K

  Austrália a Oceánia  

  Nový Zéland, Austrália


  náročnosť

  15 dní

  Trvanie

  6210
  K

  Austrália a Oceánia  

  Nový Zéland


  náročnosť

  16 dní

  Trvanie

  6215

  Welcome to USA!

  Dovolenka Los Angeles, San Francisco a relax na Oahu (Havajské ostrovy)
  K

  Austrália a Oceánia   Amerika  

  Havaj (USA), Havajské ostrovy, Spojené štáty americké (USA)


  náročnosť

  13 dní

  Trvanie

  4313
  K

  Ázia   Austrália a Oceánia   Amerika  

  Guam, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


  náročnosť

  17 dní

  Trvanie

  7763

  Získajte prístup
  k exkluzívnym ponukám
  a informáciám.