Tour de France 2022 – najkrajšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Tour de France 2022 – najkrajšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Cyklistická Tour de France, ktorú tohto roku ovládol dánsky cyklista Jonas Vingegaard, je tradičným lákadlom pre turistov. Nielen preto, že môžu vidieť najlepších športovcov sveta, ale zočiť aj krásy úžasnej prírody a historických miest Francúzska a jeho okolia. Kto chcel tohto roku vidieť všetky etapy „starej dámy“, musel absolvovať dlhšiu cestu.

Tour de France 2022 #

Návštevníkom z celého sveta doprial kalendár Tour de France 2022 vidieť až tri rôzne krajiny sveta. Kým prvú trojicu etáp hostilo Dánsko, v nasledujúcom priebehu podujatia zavítali cyklisti dvakrát aj do Švajčiarska. Nadšenie miliónov priaznivcov zo všetkých kútov sveta, jedny z najkrajších scenérií vôbec, ktoré tvoria hory, jazerá, malebné dedinky či historická hrady – to je len hŕtstka z dôvodov, prečo sa vybrať na Tour de France. A hoci cyklisti ufujazdia, krásy miest nepomiznú. Ktoré z nich by sa oplatilo navštíviť, keby ste sa chceli vydať (hoci aj dodatočne) po stopách tohtoročnej najťažšej spomedzi Grand Tour?

Rozprávková Kodaň #

Hlavné mesto Dánska Kodaň jasne symbolizuje šťastnú krajinu s fungujúcou ekonomikou a nízkou nezamestnanosťou. Rovnako tak aj s bohatou históriou s krásnymi pamiatkami. Pri ktorej z nich začať cestu mestom? Možno rovnako ako cyklisti v prvej časovkárskej etape TdF  - pri Örstedparken, verejnom parku v centre Kodane. Mnoho piknikujúcich Dánov si v ňom uprostred leta vychutnáva teplo a pohodu. Ide pritom o park, ktorý si zachováva prvky starého opevnenia mesta.

Neďaleko smerom na sever sa rozprestiera Kodanská botanická záhrada na ploche desiatich hektárov známa aj svojím komplexom historických skleníkov z roku 1874 a 13 000 rastlinnými druhmi. Neďaleko sa nachádzajú aj Kráľovské záhrady či Národná galéria plná domácich i svetových diel. Postupujte rovno ako aj pretekári a dostanete sa k citadele Kastellet. Veľa ľudí sa tam nachádza aj mimo turistickej sezóny. Obvykle sa fotia s najznámejšou pamiatkou mesta – sochou Malej morskej víly z diela Hansa Christiana Andersena, ktorá je skutočne taká malá, aký veľký je záujem o ňu.

3 fotografie

Kodaň je čarovné mesto plné zážitkov.

Cestou k finišu prvej etapy, ktorý bol pri druhom najstaršom zábavnom parku na svete Tivoli, sa môžete ešte pokochať Amalienborgom - dánskym kráľovským rezidenčným palácom, ale aj impozantnou budovou tamojšej Opery na druhom brehu. Rovnako tak aj najfotogenickejším miestom Kodane Nyhavnom so škálou farebných domčekov, bývalým kráľovským palácom Christiansborgom či moderne preskleným Dánskym centrom architektúry. A v cieľovom Tivoli sa zabavia vďaka množstvu svetielok a kolotočov aj deti. Možno až tak dobre ako v Legolande v Billunde, kam BUBO tiež podniká zájazdy.

Víťaz prvej etapy Yves Lampaert stihol prejsť 13,2 km v Kodani za 15:17.76 min. Na pešiu chôdzu okolo týchto či ďalších pamiatok mesta, ktoré nemožno vynechať, treba určite viac času. To by určite potvrdil aj Jonas Vingegaard - víťaz TdF 2022 práve z Dánska. Ako píše sprievodkyňa BUBO Zuzana Hábeková, Kodaň je metropolou, „kde má v prístave rande s mestom Baltské more a môžete sa tu po stopách Andersena vrátiť do rozprávok detstva“. Čo vidieť v Kodani sa dozviete aj z nášho blogu. 

Lausanne – olympijské metro víťazov #

Predstavte si, že by mal maďarský Győr svoje vlastné metro. Príliš malý? Ale kdeže. Počtom obyvateľov by sa dal porovnať práve s finišom 8. etapy - mestom Lausanne, ktoré má metro. A to jediné vo Švajčiarsku a rovno s dvomi líniami. Tretia je pritom vo výstavbe a všetky prostriedky sú plne automatizované – vodiča by ste v nich hľadali márne. Neveľké mesto s takmer 140 000 obyvateľmi ako poklad Ženevského jazera sa tak dá obísť ešte rýchlejšie, ponáhľať sa ale netreba.

Oplatí sa začať pri móle Ouverture au Monde s krásnym výhľadom. Panoráma nekončiaceho jazera a hôr na druhej strane vám vyrazí dych. A rovnako tak možno aj fakt, že len deväť minút chôdze od móla sa nachádza Olympijské múzeum. Ešte pred vstupom doň prejdete Olympijským parkom, kde je tráva naozaj zelenšia a rezom cez ňu vedie malá atletická dráha. A sochu tu má každý z originálnych olympijských športov či veľkých osobností. Neprekvapí ani zvečnenie slávnej víťaznej pózy československého atléta Emila Zátopka – vytrvalca, ktorý ako prvý na svete zabehol 10 kilometrov za menej ako 29 minút. A tiež podoba olympijského ohňa či viacero štýlov zobrazenia piatich kruhov a mnoho suvenírov súvisiacich s olympijskými hrami k zakúpeniu.

O tom, že Lausanne je malým Parížom Švajčiarska, presvedčí okrem modernou architektúrou posiatych múzeí umenia aj dominanta mesta – katedrála Notre-Dame. Jej história siaha do 12. storočia. Gotickú dominantu zdobenú maľovanou bránou, zvonicou a pestrou rozetou začali stavať ešte v roku 1170 a modernú podobu jej dal v 18. a 19. storočí Francúz Eugène Viollet-le-Duc. Najfotogenickejšia je katedrála s mostom Bessières, pod ktorým vedie aj spomínané metro. Pamiatky Zurichu nájdete opísané aj v našom blogu. 

Montreux a Veytaux – kráľovský bazén #

Skrytý poklad Ženevského jazera na jeho druhej strane. Pritom je ešte bližšie k Alpám ako Ženeva a obkľučujú ho viaceré lyžiarske strediská i vinice, nad ktorými sa týčia koľaje vedúce švajčiarske vlaky po jednej z najkrajších trás sveta. Montreuxom však netreba len prefrčať ako cyklisti počas 9. etapy Tour de France z Aigle do Chates les Portes du Soleil. Malé nenápadné mestečko pripomenie svojimi cestami, jachtami i luxusnými autami Monako.

Rovnako vás tak prevalcuje ako Freddie Mercury v pesničke od Queenu – We Will Rock You. Práve tento slávny frontman legendárnej kapely má v Montreux svoju sochu, pri ktorej sa fotia denne stovky ľudí. Ide o poctu hudobníkovi - pri Ženevskom jazere totiž žil a nahral tam aj svoj posledný album s kapelou Queen.

Skutočným klenotom pravej strany jazera je však hrad Chillon v susednom Veytaux. Pevnosť ležiaca pri vode postavená v 13. storočí je stelesnením jedného z najzachovanejších stredovekých hradov v Európe. Ten, kto ho v minulosti držal, mohol vyberať mýto. Kto ho navštívi v súčasnosti, môže zase zažiť jedno z najlepších kúpaní sa v živote. Kamenistá pláž a v letných mesiacoch príjemne studená voda s výhľadom na Chillon a Alpy v pozadí. Nedá sa vyhnúť pocitu, že ste sa ocitli v gigantickom kráľovskom bazéne a toto kúpanie sa bude náročné tromfnúť.

5 fotografií

Ženeva a Montreux

Fakty o Ženevskom jazere:

1. Ženevské jazero je najväčšie švajčiarske i francúzske jazero nachádzajúce sa v kantónoch Ženeva, Vaud, Valais a Rhone-Alps. Dohromady má rozlohu 582 km2. Ide aj o najväčšie jazero celých Álp – s dĺžkou 72 km a šírkou 14 km Jeho maximálna hĺbka je 310 metrov, jeho hladina sa zase nachádza vo výške 372 m n. m. Po maďarskom Balatone je druhým najväčším jazerom strednej Európy.

2. Jazero a jeho časti majú mnoho prezývok. Celé jazero má prezývku Lac Léman z latiského Lemanus (veľká voda). Začiatočnú východnú malú časť volajú miestni nazývajú Haut Lac (Horné jazero), rozľahlú hlavnú časť Grand Lac (Veľké jazero) a západnú zase Petit Lac (Malé jazero).

3. V jazere žije 26 druhov rýb. V prevádzke je na ňom aj miestna lodná doprava. Teplota tamojšej povrchovej vrstvy vody je v lete 19 až 24 stupňov Celzia a v zime 4 až 5 stupňov Celzia a ani v zime pri týchto teplotách jazero nezamŕza.

Megéve – na dosah Mont Blancu #

Obec nadmorských rozdielov. Dedinka vzdialená necelých 70 km od Ženevy má svoj najnižší bod položený 2 485 m.n.m. a najnižší bod 1 027 m.n.m. V čom je dedinka taká úžasná, že si zaslúži návštevu? Ide o menej rušný malý Chamonix (35 km od Megéve) a rovnako populárne lyžiarske stredisko, ktoré ponúka výhľad na samotnú najvyššiu horu Európy Mont Blanc.

K tej sa priblížili cyklisti v rámci 10. etapy. Mimo Tour de France tam však vidno iné športy – parašutizmus či paraglajding. Práve Megéve a jeho okolie ponúka mnoho možností preskúmať alpské okolie z vtáčej perspektívy. Na svoje si ale prídu aj golfisti a rybári.

Savojská dedina bohatá na tradície a miestnu históriu situovaná v jedinečnom prírodnom prostredí – srdci Álp, nemôže nechať nikoho chladným ani v zime. Počas nej ide o jedno z najfascinujúcejších lyžiarskych stredísk. Pre turistov je zabezpečené viac než dostatočne. Na ploche 8 km2 sa nachádza až 116 vlekov, ktoré poskytujú prístup k 219 zjazdovkám s celkovou dĺžkou 445 km. Tie sú rozdelené od najľahších po najťažšie farbami – čierna, červená, modrá aj zelená.

„Mont Blanc zdolávajú zvyčajne skúsení horolezci, to však neznamená, že je určený len pre nich.“ – Dominika Szalmová, BUBO.

Prečítajte si naše zážitky z Mont Blancu. 

Albertville – malá, no večná olympiáda #

Pokiaľ niekomu nestačil olympijský zážitok z Lausanne a chce naďalej nasávať olympijskú atmosféru, treba ju uloviť u usporiadateľa ZOH 1992 – francúzskom Albertville. Departement Savojsko a región Auvergne-Rhône-Alpes skrývajú skutočne neveľké mesto s 20 000 obyvateľmi. A to odhaľuje svoje krásy, ktoré videli aj cyklisti na štarte 11. etapy Tour de France 2022.

Dominantou mesta je hradný komplex stredovekého mesta Conflans aj s vyhliadkovou vežou či historickým múzeom. Pri vstupnej hradnej bráne Porte Tarine sa nachádza aj útulný park ideálny na rekreáciu a oddych. Ak však nechcete ruch, zavítajte pokojne aj do centra mesta. Malé uličky, ktorým dominuje oranžová farba domčekov postavených na anglicko-holandský štýl, postupne odhalia miestnu radnicu a námestie Plaz de l’Europe, kde sa oranžová predvedie v najkrajšom odtieni spolu s tamojším divadlom a operou.

Mnoho reštaurácií a obchodíkov sa dá nájsť nielen tam, ale aj po 2,4-kilometrovej prechádzke k Olympijskej hale. Mimochodom, ZOH 1992 v meste pripomína viacero obchodov či budov s jeho logom. Deti však očarí skôr tematický lunapark Tikipark v bezprostrednej blízkosti. Turisti si zase môžu vybrať, či sa vydajú na vyhliadku Table d’Orientation 7,8 km od centra mesta s úžasným výhľadom naň či pevnosti Fort du Mont o niečo bližšie (3,9 km). Plavci zase určite neodolajú mestskému jazierku Grignon-Arlysèr pri osamotenej kaplnke maličkého katolíckeho kostola Grignon.

Alpe d’Huez – ikonické stúpanie #

Jedno z najznámejších a najikonickejších stúpaní celej Tour, pri ktorom sa nejeden profesionál poriadne zapotí. Na ceste z Grenoble do Brianconu narazíte na malú dedinku Le Bourg-d'Oisans, odkiaľ uchváti pohľad na masív 1 860 metrov nad morom. Nemožné ho zdolať? Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ide o extrémne náročnú úlohu s vypätím všetkých síl. No s prestávkami zvládne 13,8-kilometrové stúpanie aj neprofesionálny cyklista s lepšou kondíciou.

Po neustále točiacej sa ceste nebudete rátať ovce ako pred spaním, ale počet zákrut v štýle driftu na sínusoidnej asfaltovej trase. Je ich dohromady 26 a počas pretekov (tohto roku v rámci 12. etapy z Brianconu) je každá jedna z nich označená ako motivátor na odpočítavanie ostávajúcich zabočení. Nejde o jednoduchú vec – priemerné 8,1-percentné prevýšenie a v tom najstrmšom úseku až 11,5 % je poriadna drina. Neodradí však množstvo cyklistov aj mimo sezóny, ktorými sa to na ceste hemží.

Motivuje ich však hneď niekoľko vecí – potok tečúci ako vodopád na každom úseku, v ktorom si viete osviežiť telo aj hrdlo, mnoho tieňa vďaka skalám a stromom, no, predovšetkým, nádherné výhľady na horské masívy. Čím vyššie idete, tým je výhľad krajší a aj v prípade, že stúpanie zvládate a nie ste unavení, máte chuť zastaviť a vychutnávať si úžasné panorámy. A po zdolaní tých najtočivejších úsekov nasleduje pohľad na dedinku Huez – centrum lyžiarskeho strediska vyzdobené drevenými domčekmi, množstvom reštaurácií či suvenírov, kde si môžete zakúpiť zaslúženú odmenu. A ako bonus najkrajší výhľad na Alpy úplne zadarmo.

Zaujímavé fakty k Tour de France:

1. Prvýkrát sa konala v roku 1903, vyhral Maurice Garin.

2. Najmladším jazdcom, ktorý kedy celkovo triumfoval na TdF, bol Henri Comet – mal iba 19 rokov a 352 dní, keď v roku 1904 vyhral druhú edíciu Tour.

3. Najmladším víťazom v modernej ére bol dobre známy Slovinec Tadej Pogačar (2020) vo veku 21 rokov a 364 dní.

4. Najstarším víťazom Tour de France bol Firmin Lambot, ktorý mal 36 rokov, keď vyhral v roku 1922.

5. Žltý dres, ktorý každý deň nosí líder poradia, prvýkrát predstavili 19. júla 1919. Prvým jazdcom, ktorý si ho obliekol, bol Eugène Christophe, ktorý viedol všeobecnú klasifikáciu až do predposledného dňa, v závere ale prehral.

6. Najčastejšími víťazmi TdF sú s piatimi žltými dresmi Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain. Hoci sedemkrát vyhral Tour Lance Armstrong, pre známu dopingovú kauzu anulovali jeho triumfy.

7. Držiteľom zeleného dresu pre najlepšieho šprintéra je Slovák Peter Sagan, ktorý si ho obliekol celkovo sedemkrát. Víťazný piedestál zdieľa s Nemcom Erikom Zabelom.

8. Tohtoročná edícia Tour de France obsahuje 21 etáp v priebehu 23 dní.

Carcassonne – dych vyrážajúca pevnosť #

Tri dni v rozprávke. Presne toľko dní by ste mohli stráviť v Carcassonne tento rok a zároveň vidieť cyklistov – 15. etapa TdF tam končí, 16. začína a medzi nimi majú cyklisti deň pauzy. V meste zaradenom do svetového dedičstva UNESCO sa určite nudiť nebudú. Pôvodne postavili pevnosť ešte v roku 1247 a obnovil ho Viollet-le-Duc v 19. storočí. A priam dokonale – patrí totiž k najzachovalejším stredovekým pamiatkam západnej Európy.

Dôkazom, že priťahuje turistov z celého sveta, je to, že ide o druhý najnavštevovanejší hrad vo Francúzsko po Mont Saint Michel. Svetový unikát lemujú jedinečné hradby a úzke uličky typické pre stredovek. Počas druhého dňa odpočinku pretekárov v Carcassonne budú môcť diváci navštíviť hrad Château Comtal alebo Baziliku sv. Nazaria či sv. Celsa v mestských hradbách.

Rovné uličky v centre mesta stretávajúce sa v štvoruholníkoch a vždy v 90-stupňovom uhle zase dopĺňa Katedrála sv. Michala archanjela. Odtiaľ sa cez nádherný stredoveký most Pont Vieux of Carcassonne dá dostať na druhú stranu rieky Aude práve ku hradu. A v jeho okolí je množstvo kopcov s úžasným panoramatickým výhľadom nielen na hrad, ale i okolité polia. Deti, ale aj dospelí, sa môžu však vyblázniť aj v parku Aquaviva či malej austrálskej zoo, pri ktorej sa dá aj kempovať. Viac o Francúzsku nájdete v našom blogu. 

Lurdy – mesto zjavenia #

Začiatok 18. etapy a miesto, ktoré prekvapí. Turistický marketing sa síce kompletne zameriava na svätyňu Notre Dame, ide však aj o kozmopolitné mesto. Katolíci z celého sveta tam naďalej vrúcne uctievajú Pannu Máriu a ženu, ktorej sa zjavila - Bernadette Soubirouovú. Ak vás zaujímajú náboženské miesta, neprehliadnete, že jaskyňa Massabielle, dejisko zjavenia, sa nachádza na inom mieste ako svätyňa.

Ak sa chcete nadýchať čerstvého vzduchu po tlačenici vo veľkých davoch, ktoré sú v Lurdoch v hlavnej sezóne často prítomné, pomôže najviac krátka jazda na bicykli po „voie verte des 2 gaves“. Táto bývalá železničná trať, ktorú prerobili na trať ponúkajúcu obzvlášť plynulú jazdu, ponúka krásne výhľady na okolité hory. Potom sa môžete okúpať v jazere Lurdy neďaleko mesta, kde sa praktizujú aj vodné športy.

Nakoniec navštívte aj s deťmi pyrenejský zvierací park. Okrem klasických objavov zvierat ponúka jedinečný zážitok – môžete si vyskúšať deň v koži správcu parku, aby ste lepšie pochopili túto úctyhodnú prácu. Zážitok si ale treba vopred rezervovať.

Rocamadour alebo Minas Tirith? #

Posledná (20.) etapa pred príchodom do Paríža. Časovka, ktorá možno rozhodne o víťazovi. Napätie by sa dalo krájať, nervy ale môže upokojiť pohľad na nádherné okolie. Rocamadour sa nachádza v údolí Dordogne a je nepochybne jednou z najkrajších dedín vo Francúzsku. Celá dedina je totiž akousi pevnosťou stúpajúcou do kopca. Domy a kostolná veža posadená do veľkej skaly pripomenie, podobne ako ďaleký Mont Saint Michel, pevnosť Minas Tirith. Na rozdiel od miesta z Pána prsteňov, tomuto dominujú odtiene hnedej a kriedovo bielej farby.

Miesto pod komplexom kláštorných budov a pútnických kostolov je závislé od turistického ruchu a pomáha mu aj organizácia etapy Tour de France. A rovnako aj chuťové bunky návštevníkov. Svoje meno totiž dal Rocamadour aj malému syru z kozieho mlieka, ktorému v roku 1996 udelili prestížny štatút AOC.

Dedina uprostred ničoho, ďaleko od veľkých miest, zabaví aj najmenších. Nechýba v nej totiž zvierací park, ba dokonca opičí les. Rovnako tak aj múzeum archeológie, pri ktorom je pre turistov k dispozícii dostatočne veľké miesto pre kempovanie.

Tour de France po svojom? Skúste gurmánske zážitky zamerané na víno a originálny tvrdý alkohol v Paríži, Cognac, Bodeaux či ochutnajte ustrice v Remeši.

Poďte s nami zažiť dovolenku vo Francúzsku.

Paríž – luxusný cieľ #

Mesto, ktoré netreba špeciálne predstavovať. Centrum módy, prepychu, histórie a zároveň najlepší možný finiš tripu. A rovnako tak aj pre cyklistov. Na slávnej Champs-Élysees je prestíž prejsť cieľovou líniou na prvom mieste a pri dramatickom súboji šprintérov tuhne divákom krv v žilách. Najslávnejšia šprintérska etapa sveta je niečím, čo musí vidieť aspoň raz za život aj nešportový fanúšik.

Čo je dôležité pri návšteve Paríža? Ak sa tam chcete vybrať v čase, keď sa tam koná posledná etapa Tour de France a nejdete tam za cyklistikou, vyberte si radšej iný termín návštevy. Niektorí fanúšikovia kempujú v cieľovej oblasti, najmä pri Place de la Concorde, už týždeň či dva pred finišom, aby si ulovili minimálne také dobré miesta ako BUBO pri love zážitkov po celom svete. V deň 21. etapy, kedy korunujú (nielen) celkového víťaza, je viacero pamiatok zatvorených a rovnako tak aj ulice. Pre športového nadšenca ale ide o neopakovateľný zážitok a atmosféru, o ktorú sa starajú v meste priam milióny fanúšikov z rôznych krajín sveta.

čo vidieť v Paríži? Zoznam je nesmierne dlhý, no nemôžete minúť Víťazný oblúk, ktorý figuruje v pozadí na fotografiách korunovaných šampiónov cyklopodujatia roka či neďaleká Eiffelova veža, ktorá sa zahalí do viacerých farieb – aj žltej pre držiteľa najcennejšieho dresu tohto odtieňa. Na ňu je krásny výhľad z námestia Trocadéro. Určite navštívte aj baziliku Sacre-Coeur, Panteón, Notre Dame, múzeum Louvre či Invalidovňu s hrobkou Napoleona. V kontraste s históriou sa tiež oplatí vidieť modernú štvrť La Défense. A skutočne čarovnou je plavba po Seine, pri ktorej sa dá z lode vidieť väčšina spomenutých pamiatok a ešte oveľa viac.

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Už 25 rokov sprievodca BUBO, pravý svetobežník a vynikajúci prekladateľ zo škandinávskych jazykov. Čítali ste Stiega Larssona, alebo Jo Nesba? Vyštudoval nórčinu a švédčinu, miluje Berlín a Buenos Aires (a našu kanceláriu), no jeho srdcovou záležitosťou sa stala oblasť východnej Ázie, ktorú od roku 2001 navštívil nespočetnekrát. Viedol slovenské prvoexpedície do Bangladéša, Guyan a Surinamu aj Severnej Kórey, prvú našu cestu na Antarktídu. Jozef je top manažér a okrem bezproblémového riadenia zájazdov má na starosti marketing. Obdivuhodne rozhľadený, vľúdny a skúsený cestovateľ s vášňou pre gastronómiu.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Patagónia, Ohňová zem + luxusná plavba (Komfort)

Zo zájazdu:

Jozef Zelizňák

Posledná úprava článku | Prečítané: 203

Mohlo by Vás zaujímať

So Štefánikom okolo sveta Prémiový blog

Prémiový blog So Štefánikom okolo sveta

Štefánik sa bežne vníma najmä ako generál - zakladateľ česko-slovenského štátu. Je nám potešením prezentovať vám ho ako CESTOVATEĽA a pozývame…

Ľuboš Fellner 38 min. čítania
Deň v Kodani, najšťastnejšom meste sveta Kodaň

Kodaň Deň v Kodani, najšťastnejšom meste sveta

Vitajte v Dánsku, vitajte v Kodani. Najpohodovejšom a najkozmopolitnejšom meste v Škandinávii. Vedeli ste, že Dáni sú podľa prieskumov jedným z…

Zuzana Hábeková 16 min. čítania
10 najmenej navštevovaných krajín sveta Prémiový blog

Prémiový blog 10 najmenej navštevovaných krajín sveta

Organizácia Spojených národov (UNWTO - UN World Tourism Organisation) vedie dlhé roky štatistiky počtu turistov v krajinách celého sveta. Najviac…

TOP 10 Kodane Blog

Blog TOP 10 Kodane

Kodaň označujú za najšťastnejšie mesto na svete. Bohatá metropola Dánska je to nielen vďaka peniazom, ale i tomu, čo ponúka - pamiatky, jedlo,…

Paríž - najznámejšie pamiatky sveta Paríž

Paríž Paríž - najznámejšie pamiatky sveta

Čo vám napadne ako prvé pri spomenutí mesta Paríž? Metropola Francúzska, stelesnenie luxusu, hlavné mesto módy, mesto lásky, mesto svetla,…

Viktor Háber 36 min. čítania
Tour de France 2022 – najkrajšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť Blog

Blog Tour de France 2022 – najkrajšie miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Cyklistická Tour de France, ktorú tohto roku ovládol dánsky cyklista Jonas Vingegaard, je tradičným lákadlom pre turistov. Nielen preto, že môžu…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Španielsko, Francúzsko


náročnosť

7 dní

Trvanie

2460
K

Európa  

Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2695
K

Európa  

Anglicko, Belgicko, Veľká Británia, Francúzsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

3174
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2765

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.