Whistler. Názov tohto kanadského mesta okamžite evokuje zasnežené hory, olympijské hry a neskutočne čistý horský vzduch. Je to najznámejšie lyžiarske stredisko nielen v Britskej Kolumbii, ale aj celej Kanade a spolu s Aspenom v Colorade najznámejším v Severnej Amerike. Paradoxom je, že Whistler zarobí počas leta viac ako v zime. A tunajšia lanovka je azda najunikátnejšou na svete. Prečo? Pozrite sa s nami do Whistleru.

Ako sa dostať do Whistleru #

Pokiaľ chcete navštíviť Whistler, musíte pristáť na veľkom medzinárodnom letisku vo Vancouveri. Odtiaľ leží Whistler necelých 120 kilometrov, takže cesta požičaným autom vám sem zaberie zhruba hodinu a pol (bez zastavenia). Pokiaľ idete verejnou dopravou, bude to trochu dlhšie.

Nemusíte sa však obávať, že by ste sa pri tomto presune nudili. V prípade presunu z Vancouveru do Whistleru nejde len o presun z bodu A do bodu B. Táto trasa je jedným z najkrajších cestných úsekov v celej Severnej Amerike. A dovolím si tvrdiť, že aj na svete spolu s Chapman’s Peak Drive v Južnej Afrike.

Nesie názov Sea to Sky Highway a naozaj vás zoberie od oceánu do nebies – k zasneženým horám aj cez nečakané skalné polopúštne masívy.

Sea to Sky Highway – najkrajšia cesta sveta #

Cesta sa kľukatí popri pobreží Tichého oceánu, neskôr vstupuje do lesnatého hornatého terénu a stúpa až do výšky okolo 670 metrov nad morom – práve tam leží Whistler. Ide však o skutočne výnimočnú cestu, ktorá, dovolím si tvrdiť, zaberie aj 5 hodín so všetkým. Tu sa totiž budete chcieť zastaviť na každom kroku a užívať si neskutočné výhľady na okolie.

Sea to Sky je oficiálne označená ako Highway 99, začína sa v zálive Howe Sound. Jedným z prvých ikonických bodov, kde odporúčam zastávku je Horseshoe Bay, malá prístavná dedinka obklopená strmými kopcami a fjordmi s 1 000 obyvateľmi, odkiaľ sa viete dostať aj na Vancouver Island.

Odtiaľ pokračujete popri pobreží a naskytne sa vám dychberúci výhľad na spomenutý Howe Sound – pokojný oceánsky záliv so zasneženými vrcholkami hôr v pozadí. Akoby nórske Lofoty mali potomka so švajčiarskymi Alpami. Špeciálne čarovným je ostrov Anville, ktorý vyzerá ako gigantická snežná pyramída vytŕčajúca z oceánu. Kúpte si v kanadskom supermarkete teplé celistvé kura, sadnite si do jedného z kempov, ktoré sú pri ceste a len sa kochajte momentom. Verte mi, že sa vám odtiaľto nebude chcieť tak skoro odísť.

3 fotografie

Čarovná Sea2Sky

Kde sa ešte zastaviť:

  • Shannon Falls – vodopády vysoké takmer 335 metrov (3. najvyššie v Britskej Kolumbii). K vodopádom vedie jednoduchá spevnená cestička s celkovou dĺžkou 1 km. Prechádzku zvládnu aj menej zdatní návštevníci do 30 minút. Ich zdrojom je horský potok Shannon Creek stekajúci po žulovej stene, ktorá je veľmi odolná voči erózii.
  • Stawamus Chief - s 702 m je jedným z najväčších žulových monolitov na svete. Budete mať pocit, že ste sa zrazu teleportovali do kalifornského Yosemite. Pod jeho úpätím sa nachádza mestečko Squamish pomenované podľa kmeňa Squamishov.
  • Brandywine Falls - vodopády, ktoré vznikli vďaka vulkanickej činnosti v dobe neskorého pleistocénu. O ich výšku sa sporili Nelson a Molyson, ktorí uzavreli stávku o fľašu vína Brandy. Zmerali ich spustenou reťazou a zistili, že majú 70 metrov. Vyhral druhý spomenutý prieskumník.

3 fotografie

Vodopády a výhľady po ceste do Whistlera

Whistler – malý, ale svetový #

Samozrejme, v BUBO spomenuté zastávky na zájazdoch Kanada – veľký okruhKanada – západ nevynecháme. Mierime však ďalej s našou malou skupinou najscestovanejších Slovákov a zrazu sa pred nami otvorí Whistler Valley – údolie, ktoré sa rozprestiera medzi dvoma mohutnými horskými masívmi: Whistler Mountain a Blackcomb Mountain.

Na prvý pohľad ide o útulné horské mestečko s drevenými stavbami, aké poznáme zo Švajčiarska, francúzskeho Alsaska či južného Nemecka. Ale aj udržiavanými chodníkmi a cyklotrasami. No za týmto pokojom sa skrýva veľmi živá komunita.

Whistler má trvalý počet obyvateľov okolo 13 000 ľudí, no počas sezón (zimnej aj letnej) sa môže strojnásobiť vďaka návalu turistov a sezónnych pracovníkov. Tí prichádzajú z celého sveta – Austrálie, Európy, Latinskej Ameriky – pracovať v hoteloch, reštauráciách, požičovniach lyží alebo ako horskí sprievodcovia či lyžiarski/cyklo- inštruktori.

Whistler pod najkrajšími kanadskými Rockies.
Foto: Denis Debnár — BUBO

Napriek tomu, že ide o malé mesto, Whistler má atmosféru medzinárodného strediska. Navštívia ho viac ako dva milióny turistov ročne navštívia túto destináciu – polovica v zime a druhá polovica v lete.

Dokonale tu však dbajú na ekológiu, udržateľnosť a je až neskutočné, ako je si tu vážia a udržiavajú prírodné krásy. Stredisko bolo desaťkrát po sebe vyhlásené za najlepšie lyžiarske stredisko v Severnej Amerike a dlhodobo súperí s francúzskym Chamonix o titul najlepšieho lyžiarskeho strediska na svete. Aj to mu pomohlo ku kandidatúre na (spolu)usporiadateľa ZOH 2010.

Ako vznikol Whistler – od svišťov k olympiáde #

Poďme však postupne. Predtým, než sa stal turistickou ikonou, bol Whistler úplne obyčajným miestom bez výraznej histórie. Pôvodne sa volal London Mountain, ale jeho názov sa zmenil podľa pískania svišťov (marmotov), ktoré sú tu doma – „to whistle“ znamená po anglicky pískať. Miestni ho poznajú jednoducho ako Whistler a názov sa uchytil až prekvapivo dobre.

3 fotografie

Momentky z Whistleru

Rozvoj regiónu sa prudko začal v 60. rokoch minulého storočia, keď tu skupina nadšencov začala budovať prvé lyžiarske trate s ambíciou raz zorganizovať zimné olympijské hry. Trvalo to síce niekoľko desaťročí, no sen sa nakoniec splnil. V roku 2010 sa Whistler stal dejiskom najslávnejších zimných hier sveta.

Práve vo Whistleri sa súťažilo v disciplínach ako zjazdové lyžovanie, skoky na lyžiach, boby, sánkovanie či biatlon. A naša skvelá Nasťa Kuzminová tu pre Slovensko vybojovalo ako zlato, tak aj striebro v biatlone. Bronz nečakaným spôsobom pridal Pavol Hurajt, a tak na tieto OH spomíname ako jedny z najúspešnejších (ak si odmyslíme, že naši hokejisti prehrali nešťastným spôsobom súboj o bronz proti Fínom).

Olympijské dediny boli dve – jedna vo Vancouveri a druhá práve tu, v horách. Dnes si v areáli bývalej olympijskej dediny môžete dať piknik na trávnatej lúke a ak budete mať šťastie (alebo smolu?), možno v diaľke uvidíte medveďa, ako si užíva slnko rovnako ako vy. Áno, tu je to normálne – vo Whistleri sa s prírodou zdieľa každý meter štvorcový.

Whistler ako stredisko sa však nezameriava iba na zimné športy. V skutočnosti hlavný príjem mesta tvoria zisky z letnej sezóny, kedy sa mesto mení z lyžiarskeho strediska na jeden obrovský bike park. Nájdete tu celkovo až 500 km trás (v celom Whistler Valley) a vo veľkom whistlerskom Bike Parku až 70 trás v štyroch zónach (Fitzsimmons, Garbanzo, Peak, and Creekside).

Pre tých, ktorým však cyklistika veľa nehovorí a radšej dávajú prednosť výhľadom na okolitú prírodu, je tu jeden z najväčších zážitkov zájazdu, ktorý v BUBO povinne absolvujeme. Je ním legendárna Peak-2-Peak lanovka.

Najlepšia lanovka vás dostane až hore - poďme však postupne.
Foto: Martin Šimko — BUBO

Whistler-Blackcomb či lanovka Peak-2-Peak #

Áno, lanovky poznáme aj zo Slovenska. Vyvezú vás na Chopok či Lomnický štít a je to super zážitok. V rámci Európy je veľmi ľahké absolvovať na Madeire jazdu najstrmšou ostrovnou lanovkou sveta s prevýšením 98 %. Napriek tomu je táto lanovka na západe Kanady výnimočná.

Považujem ju za topku spolu s lanovkou v Kapskom Meste na Stolovú horu. Keď som sprevádzal zájazd JAR, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, absolvovali sme s malou skupinou klientov jazdu otočnou presklenou lanovkou. Stojíte na mieste, no máte 360-stupňový výhľad na jedno z najkrajších miest sveta. Avšak Peak-2-Peak je ešte inšia (a vyššia) kategória.

Lanovka bola slávnostne otvorená v decembri 2008, pričom jej výstavba trvala len 19 mesiacov. Spája vrcholy hôr Whistler Mountain a Blackcomb Mountain, a vďaka tomu je to ikonická atrakcia, svetový unikát a jeden z hlavných dôvodov, prečo sem ľudia chodia aj mimo lyžiarskej sezóny.

Čaká nás jazda najlepšou svetovou lanovkou.
Foto: Denis Debnár — BUBO

Odkiaľ vyraziť a ako sa dostať na vrchol? #

Ak chcete absolvovať celú trasu a vychutnať si lanovku Peak-2-Peak naplno, musíte si najprv kúpiť lístok v cenovom rozmedzí 80-100 CAD. Možno vám to sprvu príde ako veľa, no keď zistíte cenu lanovky na Lomnický štít, priam sa budete čudovať, že to ide tak lacno.

Začať môžete (odporúčame v skorých ranných hodinách) vo Whistler Village (nástup na Whistler Village Gondola), alebo v časti Upper Village, kde sa nachádza nástupná stanica Blackcomb Gondola.

  • Z Whistler Village nastúpite na klasickú kabínovú lanovku, ktorá vás za približne 25 minút vyvezie priamo na vrchol Whistler Mountain (do výšky 2 182 metrov nad morom).
  • Na opačnej strane, ak začnete z Blackcombu, pôjdete novou lanovkou Blackcomb Gondola, ktorá je o niečo kratšia a komfortnejšia – a hore ste zhruba za 15 minút (do výšky 2 436 metrov nad morom).

3 fotografie

Peak2Peak

V každom prípade, dole pôjdete opačnou lanovkou, než je tá, ktorou ste prišli. Raz som však počas leta zažil aj moment, kedy Blackcomb rekonštruovali, a tak sme si jazdu lanovkou, ktorá spája oba vrcholy, dopriali dvakrát. No o to lepšie!

Po vystúpení na ktoromkoľvek z vrcholov sa dostanete k prepojovacej stanici, odkiaľ už idete lanovkou Peak-2-Peak. Dĺžka prepojenia medzi horami je neuveriteľných 4,4 kilometra, pričom hlavné rozpätie medzi dvoma nosnými piliermi je 3,03 km – čo z nej robí najdlhšiu lanovku na svete bez medzipodpier!

Ďalšie blogy zo západu Kanady z pera najscestovanejších Slovákov:

Atmosféra jazdy #

Prepravné kabínky sa pohybujú pomerne rýchlo, presnejšie samotná jazda medzi horami trvá asi 20 minút.

Ale, čo je úplne ohromujúce: v najvyššom bode sa kabína nachádza až 436 metrov nad dnom údolia – čo je takmer ako Empire State Building postavený do výšky pod vami. A, áno, je tu aj špeciálna kabínka so skleneným dnom, na ktorú upozorňujú tabuľky pri lanovke. Treba si na ne počkať a sú zvlášť čakačky na obyčajné lanovky, a zvlášť na tie s preskleným dnom.

Pozerajte sa okolo seba a vstrebávajte silu jedinečného zážitku.
Foto: Denis Debnár — BUBO

Ak si však počkáte na špecialitku, nebudete ľutovať. Pozeráte sa pod seba a vidíte vrcholky stromov, kamenné svahy a sem-tam aj medvede a losy, no na to musíte mať šťastie.

V každom prípade vás čaká dokonalý zážitok. Kabínka sa pomaly vznáša nad dolinou a vy sledujete, ako sa striedajú nekonečné lesy, strmé zrazy, a v diaľke vidno ľadovce, jazerá, ba dokonca aj oceán za top počasia.

Atmosféra na vrchole je takmer až posvätná. Niet tu zbytočného hluku, len slabučný vietor, občasný piskot svišťov a kroky ďalších turistov na štrkových chodníkoch. Neviete pritom, na ktorú stranu sa pozerať skôr – či pred seba, za seba, alebo pod seba. Neuveriteľné.

Cloudraker SkyBridge - prejdete sa po ňom?
Foto: Denis Debnár — BUBO

Presklený most #

Aby toho nebolo málo ,na strane Blackcomb Mountain pribudla v roku 2022 ďalšia veľká atrakcia – tzv. Cloudraker Skybridge, čo je presklený most postavený cez skalnú priepasť. Most sa nachádza vo výške približne 2 200 metrov nad morom a ponúka 360-stupňový výhľad na okolité štíty a údolia.

Most je kombinovaný s tzv. Raven’s Eye Lookout – vyhliadkovou plošinou, ktorá sa doslova vznáša nad prázdnom. Ak trpíte závratmi, radšej ho obíďte, no pre milovníkov výšok je to ďalší nezabudnuteľný zážitok.

Určite neprehliadnete kamennú sochu Inukšuka (symbolu pôvodných obyvateľov Kanady), ktorý symbolizuje priateľstvo, nádej. Zároveň v minulosti označoval miesta, ako sa dostať domov (najmä pri návaloch snehu) či tieto sochy budovali na miestach vhodných pre lov i rybolov.

Turistika a jazerá na vrchole

Po vystúpení na horách Whistler či Blackcomb tu nájdete aj veľmi dobre značené turistické trasy, ktoré vedú k nádherným priezračne čistým jazerám a panoramatickým výhľadom. Pokiaľ si vyčleníte na tieto vrcholy celý deň, absolvujte:

  • Harmony Lake Trail – pohodová túra k malému, ale fotogenickému horskému jazeru Harmony Lake. Trasa je nenáročná, vhodná aj pre rodiny.
  • High Note Trail – jedna z najkrajších túr v regióne. Trvá približne 3 až 4 hodiny, vedie okolo Cheakamus Lake, známemu svojou intenzívne tyrkysovou farbou.
  • Decker Loop – trasa pre skúsenejších turistov, vedie cez kamenistý terén a ponúka výhľad na nádherný ľadovec Decker Glacier.

Najkrajšia príroda Kanady je pod nami a my si to naplno užívame!
Foto: Viktor Háber — BUBO

Kde sa ubytovať či najesť vo Whistleri? #

Plánujete sa ubytovať vo Whistleri? Najluxusnejším hotelom v meste, ktorý v BUBO odporúčame, je bezpochyby Four Seasons Resort Whistler, kde si môžete dopriať masáže, výhľady na hory z vírivky či služby na úrovni päťhviezdičkového luxusu.

Ale treba povedať, že aj tento hotel má „chatkovitý“ štýl – je to celé o dreve, krboch a útulnosti, nie o lesku a márnivosti či dubajskom prepychu.

A čo sa týka jedla, určite odporúčame zájsť do reštaurácie Araxi v centre Whistler Village. Ich jedlá z lokálnych surovín sú zážitkom pre každého gurmána – morské plody, divinové špeciality a vínna karta, ktorá prekvapí. Odporúčam tu najmä vynikajúce ustrice.

3 fotografie

Výhľady na Rockies

Whistler sa oplatí #

Keď uvidíte Whistler, nejednému z vás napadne, že sa tu treba ubytovať. Ale nie je to všetko len romantika z pohľadnice. Whistler má aj svoju odvrátenú stránku. Ceny nájmov sú tu astronomické, a tak nie je ničím výnimočným, že si viacero ľudí delí malý „kumbál“ bez okien, len aby mohli pracovať a žiť v tomto raji.

Mnohí z nich sú spomenutí sezónni zamestnanci, ktorí prídu na leto alebo zimu a medzi sebou sa striedajú. Platia pritom tisíce dolárov mesačne, no nemajú na výber – dopyt je vysoký a Whistler ceny znižovať nemusí.

Pre turistu je však ideálnou zastávkou. Počas zimy môžete vyskúšať mnohé lyžiarske dráhy, v lete zase napríklad cyklistickú A-Line, legendárnu downhillovú trať pre skúsených jazdcov, alebo Crank It Up, ktorá je skvelá aj pre tých menej odvážnych. Alebo si len užívať dokonalé výhľady z vrcholov, ktoré stredisko obkľučujú.

Whistler má čo ponúknuť každému. V BUBO sme tu ako doma, a tak vám ho sprievodcovia vyškolení v našej cestovateľskej akadémii budú vedieť ukázať ako nik iný. Západ Kanady má najkrajšiu prírodu sveta a Whistler je toho dôkazom.

Poďte si do Whistleru zalyžovať či zabicyklovať!
Foto: Jakub Kopča — BUBO

Zájazdy do Kanady, počas ktorých uvidíte Whistler:

Profesionálni sprievodcovia vyškolení v BUBO Cestovateľskej Akadémii vám ukážu Kanadu ako nik iný na Slovensku. Sú to predsa najscestovanejší Slováci! Presvedčte sa o tom sami.

Denis Debnár

Denis Debnár

Denis Debnár

Absolvent FTVŠ v odbore kondičné trénerstvo s vášňou pre cestovanie a lov adrenalínových zážitkov. Po vysokej škole odišiel pracovať do Kanady a ďalej objavovať západ USA, Aljašku a Hawaii. Cestovanie ho natoľko očarilo, že chce naďalej objavovať nielen krásy USA a Kanady, ale celého sveta. Vyniká vytrvalosťou, tímovou spoluprácou, vodičskými zručnosťami, ale zároveň ľahkosťou žitia s humorom. Rád nadväzuje nové priateľstvá s ľuďmi z rôznych kútov sveta a zažíva dobrodružstvá. Žiadna práca mu nie je cudzia.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Aljaška, Yukon - volanie divočiny

Zo zájazdu:

Denis Debnár

Posledná úprava článku | Prečítané: 8

Mohlo by Vás zaujímať

TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najnebezpečnejšie zvieratá sveta

Lev, tiger, žralok, byvol, hroch? Nie! Je to komár a všetci naši sprievodcovia v Afrike tento vtip poznajú. No pri toľkých mŕtvych - ročne je to…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najväčšie zážitky zo Severnej Ameriky

Keď sa povie Severná Amerika napadnú nám nedozerné prérie, národné parky, zábery ako z filmu Forest Gump či prechádzky New Yorkom. Taktiež San…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ
Prémiový blog

Prémiový blog Roald Amundsen - cestovateľ, objaviteľ

Prvý na južnom póle a zrejme aj prvý na tom severnom. Keďže som sa bezmála narodil ako Nór, mám k Amundsenovi úzky vzťah a tento blog píšem od…

Ľuboš Fellner 46 min. čítania
Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Montreal - čo vidieť v hlavnom meste francúzskej Kanady
Montreal

Montreal Montreal - čo vidieť v hlavnom meste francúzskej Kanady

Juraj Slafkovský hráva v jednom z najhokejovejších miest na svete. Poďme si ho spolu prejsť. O Montreale miestni obyvatelia hovoria: "Starý v duši,…

Veronika Hulíková 28 min. čítania
TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najúžasnejšie vodopády. Ktoré sú top?

Vodopád. Hrmiaca voda, ktorá vás zamočí na stovky metrov. Neuveriteľný zážitok, ktorý sa v anketách našich klientov často dostáva na prvé miesto.…

Ľuboš Fellner 22 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Amerika  

Karibik, Spojené štáty americké (USA), Kanada, Kajmanie ostrovy


náročnosť

12 dní

Trvanie

3519 4345€
K

Amerika  

Kanada


náročnosť

13 dní

Trvanie

3735 5335€
K

Amerika  

Kanada


náročnosť

19 dní

Trvanie

4171 6952€
K

Amerika  

Spojené štáty americké (USA), Kanada


náročnosť

9 dní

Trvanie

2896 3861€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.