Fotíme zver na safari v Afrike - 2. časť

Fotíme zver na safari v Afrike - 2. časť

Autorom blogu je Peter Droba

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Toto je v poradí už moja druhá porcia užitočných rád ako, kedy, kde, prečo fotiť a čoho sa radšej vyvarovať pri fotení voľne žijúcich zvierat v afrických národných parkoch a rezerváciách. Veríme, že vám súbor tipov, trikov a našich dlhoročných BUBO skúseností z africkej divočiny pomôže uloviť tie najúžasnejšie zábery zvieracích obyvateľov čierneho kontinentu.

Blízke stretnutie so slonmi - Ngorongoro 
Autor: Peter Droba  - BUBO

Blízke stretnutie so slonmi - Ngorongoro Autor: Peter Droba - BUBO

  1. Náhody neexistujú

Náhody neexistujú, alebo inými slovami - na safari sa treba pripraviť na všetko! Človek sa vezie autom a zrazu, len tak mimochodom sa pred ním objaví nádherná gepardia dáma, stojí si v strede cesty akoby nič. Hneď ako zastavíme, vynorí sa z krovia sedem za sebou idúcich mláďat, ešte na neistých nôžkach. So zatajeným dychom cvakáme ako o dušu. A oplatilo sa, máme super zábery, lebo sme boli na takúto ´náhou´ pripravení!

  1. Nefoťte hneď všetko!

Snáď každý cestovateľ, ktorý so mnou prvýkrát vošiel do rezervácie Maasai Mara, začal hneď nadšene výskať a fotiť všetko okolo seba. Jeeeej zebryyyy!!!!... Tie boli síce hodný kúsok od nášho džípu, ale všetci aj  tak cvakali o dušu, keby náhodou... Z dlhoročných skúseností tvrdím, netreba hneď zbrklo reagovať a fotiť za každú cenu. Niekedy je podľa mňa krajšie vychutnať si ten čarovný okamih a zážitok, že vidím prvýkrát v živote divo žijúce zviera takto autenticky, v jeho domovine. Tie spomienky a zážitky vám zostanú v hlave navždy, verte. A na parádnu, možno oveľa lepšiu fotku bude ešte na safari veľa príležitostí...

  1. Sleduj krajinu!

Program v Maasai Mara je dosť nabitý, hlavne nadránom a podvečer. Vtedy sa deje na savane najviac. Občas sú ľudia z toľkého diania aj unavení. No ak sa aj naoko dlhší čas nič nedeje, je tu zasa vzácna príležitosť zostať v aute sami v tichu, len so svojimi myšlienkami. Tieto čarovné momenty je dobré využiť a len tak mlčky pozorovať krajinu. Vtedy, aj keď sa môže zdať, že je na prvý pohľad všade mŕtvo, môžeme vidieť a vnímať naozaj veľa zaujímavého. Aj mne sa po toľkých rokoch v Afrike dodnes stane, že niečo zaujímavé prehliadnem, či naopak, spozorujem niečo, čo ma prekvapí. Aj v tomto prípade platí, že viac očí vidí viac. Aj keď si myslíte, že práve máte hluchú pauzu, majte oči otvorené, okolitá fascinujúca africká príroda vám v tej tichosti bude rozprávať...

Aj levice musia oddychovať, Autor: Peter Droba - BUBO

Aj levice musia oddychovať, Autor: Peter Droba - BUBO

  1. Kedy vytiahnuť foťáky? Podvečer!

Podvečer v Afrike je jednoducho nádherný. Slnko vytvára každý večer na savane pri svojom západe neuveriteľné obrazce, farby, hru svetla a tieňov – krásne predstavenie, ktoré sa môže zdať na prvý pohľad rovnaké, no nikdy neomrzí. Savanu podvečer zaleje mäkké teplé svetlo a vy sa len pozeráte s otvorenými ústami na tie úžasné obrázky, odohrávajúce sa priamo pred vašimi očami. Nastáva tzv. zlatá večerná hodinka., kedy treba vyťahovať foťáky. Keď doma budete ukazovať tie zábery z podvečernej savany, budú vám všetci závidieť...

  1. Skoré ranné stretnutia

Na safari zvykneme vyrážať veľmi skoro, niekedy je to už okolo pol šiestej ráno. Verte, že sa oplatí takto si privstať a stihnúť zazrieť tie nepatrné zázrační okamihy, ako sa savana prebúdza. Uvidíte, ako zvieratá začínajú ďalší deň so svojimi každodennými rituálmi, podobne ako ľudia. Ešte stále je chladnejšie, no v prírode to riadne žije. Onedlho nás začnú zalievať lúče ostrého afrického ranného slnka a čarovné okamihy začiatku dňa sa prevalia do slnečného rána. Tie minúty pred svitaním sú neopakovateľné, presvedčte sa...

  1. ...a čo na to protisvetlo...

Protisvetlo bolo pri fotografii odjakživa veľmi záludný fenomén. Ak máte slabšie fotoaparáty, často vidno na záberoch len siluety fotografovaného objektu, pri silnejších je fotka zasa tmavšia, ale vidno detaily. Kompromisom môžu byť dnešné mobily s lepšími fotoaparátmi, používajúce tzv. HDR formát – high dynamic range. V skratke to funguje jednoducho: Vy si len nastavíte fotoaparát na HDR fotenie a foťák vám spraví perfektnú fotku! Ako? Tým, že pri vašom cvaknutí urobí foťák tri fotky naraz – podexponovanú, nadexponovanú a exponovanú, a hneď ich automaticky zloží do jednej. A vy máte záber s  krásnym nebom, zemou aj stredom fotografie.

  1. Fotíme na vode

Špeciálnou kapitolou prírodných a cestovateľských fotografov je fotenie pri vode, na jazerách, vodných tokoch, pri moriach a plážach. Brehy sú ideálnym miestom, kde sa dá vidieť množstvo vodných vtákov, pretože sa tam stretáva vodný a suchozemský ekosystém. Pri vode získate naozaj unikátne zábery, no zároveň tu na vás čaká niekoľko fotografických záludností. Vodné vtáctvo je stále v pohybe, a tak nastavenie foťáku potrebuje svoje špecifikácie. Zle môže spraviť aj odraz vodnej hladiny a ligotanie, aj keď v reáli to vyzerá nádherne. Určite však vždy každému vravím jednu univerzálnu radu - ´nezabudnite si slnečné okuliare!´ A potom už len s úžasom sledovať ten fascinujúci vtáčí život na vode...

  1. Sem-tam sme detailisti

Fotografi sú lovci unikátnych záberov, každý sa chce popýšiť nejakou naozaj špeciálnou fotografiou. A každý sa chce svojimi úlovkami nejako odlíšiť. Na safari je k tomu tá pravá príležitosť.  Z času na čas nám prídu slony či zebry až tak blízko k objektívom našich fotoaparátov, že môžeme krásne odfotiť aj detail hlavy s okom, kresbu, či emóciu odvážneho zvieraťa. Takáto fotka dodá určite šmrnc každému albumu z dovolenky na safari.

Použitá fototechnika:

Nikon D7100

AF-S NIKKOR 200 – 500 mm f/5,6E ED VR

Afrika je skrátka nádherná...

Peter Droba

Peter Droba

Peter Droba

Starý skaut a večný optimista. Prijal Škandináviu ako druhý domov. Vyštudoval krajinné inžinierstvo: "Krajina je ako kniha, keď ju otvoríte a začnete správne čítať, uvedie Vás do všetkých svojich tajomstiev.". Je mu blízka aj ochrana prírody a ekológia. Dlho pôsobí v Národnom parku Nízke Tatry ako dobrovoľný ranger. Jeho najväčšou vášňou je fotografia. Odkedy má ale Go Pro kameru, aj timelapse. Riadi sa heslom: "Možné je všetko, nemožné si vyžiada trochu času." Jeho najobľúbenejšie krajiny sú Nórsko, kde sa rád túla nedoziernymi horskými diaľavami, ale aj bolívijské Altiplano.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Island

Zo zájazdu:

Peter Droba

Posledná úprava článku | Prečítané: 209

Mohlo by Vás zaujímať

TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najvyššie vrchy, ktoré poľahky zdoláte

V priemere sme určite v horách lepší než Holanďania či naši bratia Česi. To nám Slovákom umožňuje do našich ciest po šírom svete zaradiť aj…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
TOP 20: Najkrajšie pláže sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Najkrajšie pláže sveta

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 25 zvierat pre rok 2025

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Výšková choroba a aklimatizácia
Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 50 min. čítania
Turistický výstroj –  rady a tipy
Prémiový blog

Prémiový blog Turistický výstroj – rady a tipy

Rozmýšľate o zimnej túre? Ako sa v tomto prípade vychystať, na čo nezabudnúť a kde neurobiť chybu? V tom množstve outdoorového výstroja sa strácate…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania
Kilimandžáro - neuveriteľné dobrodružstvo
Prémiový blog

Prémiový blog Kilimandžáro - neuveriteľné dobrodružstvo

Džambo! Za 30 rokov, čo BUBO navštevuje Afriku, sme sa pokúšali dobyť Kilimandžáro mnoho ráz. Vyskúšali sme všetkých 7 oficiálnych ciest na vrchol.…

Ľuboš Fellner 48 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali


náročnosť

21 dní

Trvanie

8290
K

Afrika  

Maroko

14.02. → 23.02. +14 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2340
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

7565
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

5360

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.