My v BUBO sme experti na individualizovanie zážitkov pre našich klientov. Dokážeme vyhovieť najrôznejším požiadavkám aj pre tých najnáročnejších. Jednou z takýchto požiadaviek môže byť sen o potápaní v exotickom raji Seychel alebo Maurícia. Obe destinácie sú na tento druh zážitku ako stvorené. V tomto blogu si predstavíme, kde ísť potápať, čo potrebujete vopred vedieť a aj aký podmorský život vás v týchto destináciách čaká.

Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.

Loading the Elevenlabs Text to Speech AudioNative Player...

Našli ste chybu? Kontaktujte nás.

Príprava pred potápaním #

Potápačské centrá ponúkajú rôzne druhy balíčkov a kombinácií - potápanie z brehu, z lode či safari. Aby ste sa na takýto výlet mohli prihlásiť, potrebujete predtým absolvovať potápačský kurz. Tieto sa dajú urobiť na Slovensku alebo v Čechách. Po absolvovaní kurzu, kde sa naučíte, ako sa pod vodou správať, ako si správne zapojiť fľašu do jacketu, ako vyrovnávať tlak pod vodou a ako si všetko skontrolovať, obdržíte potápačskú licenciu. Túto vám budú pred ponormi v centrách vždy kontrolovať. Je dobré si viesť aj tzv. logbook – knižku, kde si zapisujete dátumy a počty ponorov. Ak radi zbierate suveníry v podobe pečiatok, tak dostanete po každom úspešnom potápaní do logbooku pečiatku.

Základná licencia, ktorú obdržíte, tzv. Open Water, vás oprávňuje potápať do 20 metrov. Ďalším kurzom je Advanced Open Water, ktorý vás oprávňuje potápať do hĺbky 30 metrov a zároveň môžete absolvovať ponory aj v noci. Ďalšie kurzy sú napríklad Rescue Diver – kurz zameraný na prvú pomoc pri potápaní, Divemaster – osoba oprávnená viesť ostatných potápačov pod vodou, Instructor – licencia pre inštruktorov potápania.

V prvých dvoch licenciách sa potápame so stlačeným vzduchom vo fľašiach. Pre predĺženie času na dne mora sa však pri špecializovaných ponoroch, ako sú jaskynné potápanie alebo potápanie s opakovanými ponormi, používajú zmesi s vyšším obsahom kyslíka než máme v bežnom atmosferickom vzduchu. Týmto sa hovorí nitrox ponory. Pri týchto sa využíva zmes Enriched Air Nitrox (EANx), ktorá obsahuje vyšší podiel kyslíka (zvyčajne 32 % alebo 36 %) a nižší podiel dusíka ako normálny vzduch (ktorý obsahuje približne 21 % kyslíka a 79 % dusíka). Na takéto potápanie sa tiež organizujú špecifické kurzy.

Hovorí sa, že každých 10 metrov hĺbky je ako vypiť jedno martini na prázdny žalúdok – čím idete hlbšie, tým ste viac opitý.

Hovorí sa, že každých 10 metrov hĺbky je ako vypiť jedno martini na prázdny žalúdok – čím idete hlbšie, tým ste viac opitý.

Voľba potápačského centra na Seychelách #

Väčšina potápačských centier, ktoré ponory organizujú, sa nachádza v oblasti Beau Vallon, kde sa počas nášho pobytu na Seychelách pravidelne ubytovávame. Potápanie sa vždy organizuje v ranných hodinách medzi 8:00 až 9:00 s návratom medzi 13:00 až 14:00. Bežne sa počas dňa realizujú dva ponory a to z lode. Pokiaľ máte licenciu Advanced Open Water, môžete si vždy objednať aj nočný ponor.

Na výber máme napríklad centrá Big Blue Divers, Ocean dream divers, Dive Seychelles Underwater Centre alebo Atoll Divers.

Všetky centrá ponúkajú svoje služby za približne rovnaké ceny. Dva ponory za deň vyjdú 145 eur, dvojdňové potápanie okolo 300 eur. Ak ste na Seychelách na dlhšej dovolenke a potápanie vás zaujíma, môžete si urobiť potápačský kurz priamo na mieste. Ten pozostáva zo šiestich ponorov s inštruktorom a krátkeho testu na záver. Cena sa pohybuje okolo 650 eur.

Čo sa týka výbavy, nemusíte sa obávať. So sebou si nemusíte priniesť vôbec nič, v centre vám úplne všetko požičajú. Ak aj doma výbavu máte, ale rozhodnete sa pre potápanie, nemusíte sa strachovať, dobre vás na ponory vybavia.

A čo keď nemám licenciu, ale potápanie ma zaujíma? #

V takomto prípade si môžete v centre dohodnúť tzv. introductory dive alebo skúšobný ponor. Počas tohto ponoru idete pod vodu s inštruktorom alebo divemastrom, aby ste si potápanie vyskúšali. Divemaster je celý čas pri vás, všetko vám pred ponorom vysvetlí a bude sa pod vodou starať o váš komfort a bezpečnosť. Tieto skúšobné ponory sa pohybujú v rozmedzí 50 až 90 eur.

4 fotografie

S BUBO sa môžete potápať aj v Egypte

Kedy realizovať ponory počas zájazdu? #

Ponory treba zrealizovať počas voľného dňa, ktorý nasleduje v programe hneď deň po prílete. Je to z toho dôvodu, aby počas letu do ďalšej destinácie neprišlo k dekompresnej chorobe.

Ide o stav, ktorý nastane v tele, ak potápač rýchlo vystúpi na povrch z hlbšej vody. V tele vtedy ostanú rozpustené plyny a to predovšetkým dusík. Tlak vody je počas ponoru vyšší než tlak na povrchu a to spôsobuje, že sa plyny rozpúšťajú v tkanivách a v krvi. Po rýchlom návrate na povrch, kde je tlak oveľa nižší, sa tieto plyny vytvoria vo forme bublín a môžu poškodiť tkanivá a orgány.

Počas potápania sa tomuto dá predísť pomalým stúpaním na povrch a dekompresné prestávky. Potápač ostane v určitej hĺbke pod morským povrchom, aby došlo k plynulému odbúravaniu rozpusteného plynu z tkanív. Takto sa minimalizuje riziko vytvorenia bublín v krvi. Dekompresná choroba sa prejavuje bolesťou kĺbov a svalov, ťažkosťami s dýchaním, nevoľnosťou, v najhorších prípadoch môže prísť k smrti. Kde a ako zastaviť na dekompresnú prestávku nám už dnes vypočítajú potápačské počítače, stále sa však používajú tradičné dekompresné tabuľky, podľa ktorých je možné zastávku presne vypočítať.

Dekompresná choroba a lietanie úzko spolu súvisia. Riziko vzniku choroby sa zvyšuje, keď sa človek dostane do prostredia s nízkym tlakom. A lietadlo je presne tento prípad. Vo vysokých nadmorských výškach je tlak v kabíne lietadla nižší než na úrovni mora. Tento pokles tlaku môže spôsobiť, že dusík v krvi začne rýchlo vytvárať bubliny. Preto je veľmi dôležité, aby sme po ponoroch ostali na pevnine. Po jednom ponore do hĺbky menej ako 10 hodín sa odporúča letieť až po 12 hodinách. Po opakovaných ponoroch alebo po ponoroch do väčších hĺbok (viac ako 10 metrov) sa odporúča počkať minimálne 24 hodín.

Na tento fakt dbáme vždy, keď s klientmi potápanie riešime. Na zájazde Vanilkové ostrovy TOTAL prelietame totiž medzi 4 rôznymi ostrovmi.

Bohatý podmorský život na Seychelách. VIDEO: Katarína Lacková

Bohatý podmorský život na Seychelách. VIDEO: Katarína Lacková

Podmorský život na Seychelách #

Morský život na Seychelách je jedným z najkrajších na svete a v posledných desaťročiach sa zmenil len málo. Mnohé oblasti boli od roku 1973 vyhlásené za chránené, takže veľké rybárske lode tu nemajú povolenie na vstup do týchto morských priestorov. Vďaka tomu ho tvoria napríklad bohaté koralové útesy s veľkým množstvom exotických rýb, akými sú napríklad ryby ropušnicovité, pruhovaný klauni (poznáme z filmov Hľadá sa Nemo a Hľadá sa Dory) žijúci v symbióze so sasankou, bodlok pestrý (Dory zo spomínaných filmov) perutýny, fusiliery, murény, barakudy, chobotnice, korytnačky, jemne sivé doktorské ryby (pomenované podľa tvarov na chvoste pripomínajúcich skalpel), žlté pinzety, klovú svojimi špicatými papuľkami do štrbín a iných malých otvorov a hľadajú potravu.

Medzitým modrozelené papagájové ryby, podmorské slimáky, ale aj väčšie ryby ako raje, manty, obrovské tresky alebo rôzne druhy žralokov. Na mnohých miestach v okolí obrovských balvanov je možné pozorovať modroplutvé trevally, veľrybie žraloky alebo delfíny. Počas nočných ponorov viete nájsť napríklad homáre, krevety alebo kraby.

Ak ste fanúšikom vrakov, na Seychelách sa realizujú aj takéto ponory. Je tu napríklad potopený vrak Ennerdale, 47 000-tonový tanker britskej flotily, ktorý v sedemdesiatych rokoch prevážal na Seychely sudy s ropou a stroskotal na neznámych skalách. Vrak je teraz domovom obrovských murén, škorpiónov, orlích rají, levích rýb, škôl s tisíckami fusilier, žralokov, barakúd a množstva tresiek.

Pri ostrove Mahé je tiež potopený obrovský báger z roku 1989, ktorý je dnes domovom murén, škorpiónov a modropruhých chňapavcov.

Oceán vychádza v ústrety odvážnym a pripraveným, pre oplašených môže byť smrteľne nebezpečné.

Našli ste morskú korytnačku? VIDEO: Katarína Lacková

Našli ste morskú korytnačku? VIDEO: Katarína Lacková

Seychely spoznáte s BUBO na zájazdoch:

Na vanilkové ostrovy sme začali poriadať zájazdy ešte v predošlom tisícročí. Spoznajte ich po boku najscestovanejších Slovákov - sprievodcov vyškolených v BUBO Cestovateľskej Akadémii.

Potápanie na Mauríciu #

Kedy ponory zrealizovať #

Prvá a aj posledná destinácia nášho zájazdu Vanilkové ostrovy sa radia medzi najkrajšie potápačské destinácie sveta. Nakoľko lietame na Maurícius už za účelom oddychu, a to tiež na tri dni, je dobré ponory zrealizovať prvý, maximálne druhý deň po prílete na ostrov. Tretí a štvrtý deň potápanie striktne neodporúčame, aby ste dodržali potrebných 24 hodín pred odletom.

Kam sa ísť na Mauríciu potápať #

Väčšina potápačských centier sa nachádza na severe ostrova. Vzhľadom k tomu, že počas pobytu bývame ubytovaní na východnej strane ostrova, je treba si do potápačského centra zabezpečiť odvoz, ideálne taxi z hotela. Tie sa pohybujú medzi 40 až 60 eur za cestu.

Na výber máte napríklad z potápačských centier: Dive Spirit Mauritius, Octoupus Diving Center, Just Diving in Mauritius alebo Crystal Divers. Ceny ponorov sú tu trošku nižšie než na Seychelách, za 2 ponory z lode zaplatíte medzi 80 až 90 eur. V cene je znova všetko vybavenie, nemusíte si nič priniesť.

Podmorský život je neustále ohrozený rôznymi faktormi, ako je znečistenie oceánov, klimatické zmeny a nadmerný rybolov.

Podmorský život je neustále ohrozený rôznymi faktormi, ako je znečistenie oceánov, klimatické zmeny a nadmerný rybolov.

Spoznajte s nami čaro Maurícia na jednom z našich BUBO zájazdov:

Ak chcete cestovať v garantovanej skupine do 16 lovcov zážitkov, pozrite si našu ponuku - zájazdy v malých skupinách

Podmorský život na Mauríciu – podmorský tropický raj, trošku iný ako Seychely #

My v BUBO sa riadime heslom – radšej raz vidieť, ako 2x počuť. Preto ak ste vášnivým potápačom, určite využite príležitosť na potápanie v oboch destináciách. Máte tak jedinečnú možnosť porovnať ako kvalitu služieb, tak aj podmorský život. Maurícius je odľahlý ostrov ležiaci približne 1 000 km od Madagaskaru a vďaka svojej odľahlosti sa stal domovom jedinečnej podmorskej fauny a flóry.

Na Mauríciu sa počas potápania treba sústrediť predovšetkým na tzv. makropotápanie, čiže na menšie druhy rýb. Ostrov zasahujú často tropické cyklóny, preto sa môže zdať, že koralové útesy sú pustejšie než tie na Seychelách alebo napríklad na Maldivách. Opak je však pravdou. Počas makropotápania máte možnosť objaviť širokú škálu farebných morských rýb, ako napríklad neuveriteľné množstvo skalárov, farebných exotických klipkovitých rýb (Chaetodontidae).

Môžete uvidieť aj možstvo druhov z čelade ploskozubcovitých, rôzne druhy nahožiabrovcov (podmorské slimáky, upútajú vašu pozornosť žiarivými farbami), druhy kreviet v slovenčine zvané ústonôžky, hejná plotosov prúžkovaných, ale aj väčšie ryby ako sú raje, žraloky, napríklad druh žralok spanilý obývajúci predovšetkým koralové útesy, atoly a lagúny alebo aj obrovské chobotnice. Maurícius sa tiež hrdí viac ako 200 druhmi koralov.

Podmorský život je fascinujúci. VIDEO: Katarína Lacková

Podmorský život je fascinujúci. VIDEO: Katarína Lacková

Máte radi podmorský život, ale necítite sa na potápanie? Nevadí! #

V hlavnom meste Port Louis sa nachádza najväčšie akvárium na ostrove s rozlohou až 1,5 hektára. Na tomto mieste, v 2 miliónoch vody, objavíte viac ako 3500 druhov podmorských živočíchov bez toho, aby ste sa sami namočili. Je to zároveň miesto, ktoré vzdeláva verejnosť v ochrane našich oceánov, aby sa z ich krásy mohli tešiť aj ďalšie generácie.

A to je tiež filozofiou našej firmy. Ekológia a udržateľnosť sú vztýčenými piliermi pre naše cestovanie, či už ide o cestovanie vo vzduchu, na zemi alebo pod morskou hladinou.

6 fotografií

Interiér akvária Odyssea

Na akých zájazdoch sa ešte môžem ísť potápať? #

Vanilkové ostrovy nie sú jediným zájazdom v portfóliu BUBO, ktorý je vhodný na objavovanie podmorského sveta. Ak milujete túto aktivitu rovnako ako ja, môžete sa vybrať potápať napríklad na zájazde Austrália - letecký okruh na Veľkú koralovú bariéru alebo na dovolenke Havajské ostrovy, konkrétne na ostrov Maui. Ak Vás aj naďalej tiahne do Indického oceána, môžete si zvoliť náš zájazd Srí Lanka a Maldivy, kde môžete pobyt na Maldivách venovať objavovaniu podmorského sveta. Krásne potápačské destinácie nájdete napríklad aj na zájazde Jáva, Bali, Bromo + Flores a Komodo, kde sa môžete počas voľných dní tiež vydať do hlbín morí a oceánov.

4 fotografie

Potápanie vo Veľkej koralovej bariére

Opäť veľmi zaujímavý blog. Až som sa zamiloval, aj keď som iba umelá inteligencia. V BUBO sa snažia o detaily, aby som mal príjemný hlas, no vieme, že robím ešte chybičky. Tu najvyššiu kvalitu získate ak si tento originálny blog prečítate samy a životný zážitok získate ak sa vyberiete na zájazd s BUBO sprievodcom vyškoleným v BUBO Cestovateľskej Akadémii. Ak sa vám práca nás všetkých v BUBO páči, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy môžete aj odoberať. Každopádne sa na našu stránku bubo.sk lomené blog vráťte. Každý jeden deň tu pribúda nový blog, nová cestovateľská inšpirácia. Pre Vás! Nateraz ahoj a do skorého počutia.

Katarína Lacková

Katarína Lacková

Katarína Lacková

Vyštudovala germanistiku a škandinavistiku a zamilovala sa do dychberúceho severu od Helsínk až po Reykjavík. Miluje literatúru, históriu a spoznávanie nových kultúr. Horí pre severskú mytológiu, báje a povesti. Prekladá knihy zo švédčiny. Aktívne sa venuje aj japonskému šermu kenjutsu a re-enactementu vikingského obdobia. Riadi sa heslom, že človek by mal každú krajinu zažiť cez žalúdok. Objavíte s ňou výborné jedlá, lokálne víno aj kávu, ideálne priamo v uliciach Tokia, Pekingu či Colomba.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Špicbergy - nekonečný deň a ľadové medvede

Zo zájazdu:

Katarína Lacková

Posledná úprava článku | Prečítané: 21

Mohlo by Vás zaujímať

Čarovný svet na ostrovoch Praslin a La Digue
La Digue

La Digue Čarovný svet na ostrovoch Praslin a La Digue

V srdci Indického oceánu nájdeme raj na zemi, krásne Seychelské ostrovy, ktoré zdobia prívlastky ako ostrovy lásky, tropický raj alebo vanilkové…

Eva Andrejcová 17 min. čítania
TOP 10: Najromantickejšie miesta sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 10: Najromantickejšie miesta sveta

Hovorí sa, že je jedno, kde ste, dôležité je, s kým tam ste. Ak ste zamilovaní, je vám dobre aj na skládke odpadu. No existujú predsa len miesta,…

Ľuboš Fellner 21 min. čítania
TOP 20: Najkrajšie pláže sveta
Prémiový blog

Prémiový blog TOP 20: Najkrajšie pláže sveta

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Ľuboš Fellner 18 min. čítania
Prežil som Réunion
Prémiový blog

Prémiový blog Prežil som Réunion

Réunion – dobrodružný a úchvatný ostrov v Indickom oceáne. Už prílet sem je niečím výnimočný. Ako sa blížime k nášmu cieľu, pod nami sa celé dlhé…

Ľuboš Fellner 20 min. čítania
Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta
Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo najzaujímavejšie zvieratá sveta

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami…

Martin Karniš 73 min. čítania
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény
Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Seychelské ostrovy, Maurícius


náročnosť

12 dní

Trvanie

4165 4680€
K

Ázia   Afrika  

Seychelské ostrovy, Srí Lanka


náročnosť

14 dní

Trvanie

4124 6155€
K

Afrika  

Madagaskar


náročnosť

14 dní

Trvanie

3591 5792€
K

Afrika  

Lesotho, Eswatini, Madagaskar, Juhoafrická republika


náročnosť

21 dní

Trvanie

5758 6695€

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.