Najvyšší vrch Azorov

Najvyšší vrch Azorov

Autorom blogu je Ľuboš Fellner

Tento text načítala umelá inteligencia. Cestovateľské príbehy a rady na cesty v podaní živých ľudí nájdete v našom podcaste Uchom po mape.

Stáť na najvyššom vrchu najdlhšieho pohoria sveta - to je niečo. Prečo to nerobí veľa ľudí? Lebo o tom jednoducho nevedia. Tak ako o Košickom maratóne...

Sao Miguel Počasie

zamračené

zamračené

19°C

Predpoveď 20.Jun

Východ slnka 06:20

Západ slnka 21:07

Tie najvyšie vrchy planéty sú nám ľuďom jasne viditelné a Nanga Parbat je taká prekrásna a masívna hora, že pohľad na ňu si zapamätá každý. Potom sú vrchy ako Mauna Kea - najvyšší vrch Havajských ostrovov, ktorý má iba 4207 metrov, ale pod morom vyše päť kilometrov a tak v USA (sú to predsa len obchodníci) tvrdia, že je vyššia než Mt. Everest. Čo takto zamerať sa na tieto vrchy, predsa len sa lahšie zdolávajú?

Azorské ostrovy prirovnávajú často k Havajským. Možno. Ja by som ich prirovnal skôr k Reunionu. Podobne veľa tu prší. No po Mauna Kea mi začalo vŕtať hlavou, že obdobných vrchov musí byť viac. Okolo Mt. Pico na Azoroch je možno najviac vorvaňov na kilometer kubický na svete. Jacques Cousteau raz pripevnil na vorvaňa balónik a ten sa po tom, čo sa vorvaň potopil hlbšie než tri kilometre, roztrhol. Okolo ostrova Pico je hĺbka 6080 m. Čiže sopka Montanha do Pico je pod hladinou 6080 m a nad hladinou 2351 m, čo je spolu 8431 m (o 306 m viac než Nanga Parbat). Nedá sa na ňu vyjsť autom ako na Mauna Kea, ale dá sa na ňu vyšliapať – aj amatér to dokáže.

Ďalšou vecou, prečo sem isť je fakt, že Mt. Pico je najvyššim vrchom Portugalska a aj Stredoatlantického chrbátu, čo je podmorské pohorie vytvorené výstupom magmy zo zemského plášťa. Na niektorých miestach sú pohoria také vysoké, že sa dostávajú nad hladinu oceánu a my ich vidíme v podobe ostrovov. Na severe nad hladinu trčí Ostrov Jana Mayena – potom ide pohorie krížom cez Island – tu cez Azorské ostrovy (nie hlavný ostrov Sao Miguel, kam chodia turisti) ale cez ostrov Pico, na ktorom stojím – potom chrbát pohoria prechádza ďalej na juh Skaly svätého Petra a Pavla, ktoré objavil totálnou náhodou na svojej ceste do Indie portugalský kapitán Garcia de Noronha (a patria k ostrovom Fernando de Noronha), následne podmorská priekopa Romanche. Toto pohorie je súčasťou Stredooceánskeho chrbta dlhého 65 000 km (čo je päťkrát toľko ako najdlhšie pohorie na zemi – americké Kordiliéry). Na južnej pologuli k nemu patrí aj Svätá Helena (kde zomrel Napoleon Bonaparte), či nórsky Bouet, považovaný za najodľahlejší ostrov na svete.

6 fotografií

Cesta na vrchol najvyššej hory najdlhšieho pohoria sveta

Sopka Pico je unikát, ktorý zdolalo minimum Slovákov. Nie preto, že by to nedali, no preto že nevedeli, že sem majú ísť. Už sa to však mení. My sme horský národ a preto nemusíte úplne veriť blogom v angličtine, ktore z výstupu robia horor a píšu, že ak si nezoberiete sprievodcu, riskujete svoj život. Nezobral som si sprievodcu, ale desaťročnú dcéru. No pozor, ja nepíšem pre bežných ľudí, ale pre cestovateľov – nevyzývam k podceneniu prípravy a je jasné, že v horách je každý zodpovedný za seba.

Milujem hory a ešte pred pár týždňami som stál na najvyššom vrchu Faerských ostrovov. A to mi dole v chate povedali, že riskujem život, lebo je hmla a nemám sprievodcu. Na Faeroch som mal so sebou staršiu dcéru. Chcem tým len povedať, že skúsený turista Pico ľahko zdolá a my Slováci sme omnoho skúsenejší ako prví osádnici ostrova Pico – Portugalci a Holanďania.

Vyjsť Pico je drahé. Plus musíte tomu prispôsobiť celú dovolenku. Okrem plaviek si pribaliť vibramky – nad členky (dole sme išli dlhšie než hore, čo sa mi stalo asi prvý raz v živote, no ten terén je naozaj náročný), čiapku, čelovku, rukavice, poldruha litra vody na osobu, nepremokavú vetrovku, GPS – hmla je tu stále. Vyraziť z hotela odporúčam pred šiestou ráno  – pred raňajkami. A môžete zvážiť vybehnúť hore už o štvrtej, aby ste stáli hore na východ slnka. Niektorí turisti na vrchole aj prespávajú (teraz to bolo zakázané).

Autom sa vyveziete do výšky cca 1200 m a následne po značenej ceste – 47 kolov – stúpate nahor. Po dvoch hodinách (píše sa, že normálne to trvá štyri – bacha, je to ťažká túra) sme na vrchole krátera. Polomer päťsto metrov, hĺbka tridsať metrov. No odtiaľ treba ísť ešte vyššie na strmý vrch Piquinho a to zaberie ďalšiu polhodinu. Cesta nadol nám trvala tri hodiny. Z vrcholu sopky sa pozeráte na svet z inej perspektivy. Z Mt. Pico obhliadnete za dobrého počasia celý ostrov a aj susedné ostrovy Faial a Sao Georgé. A okrem toho (keďže Mt. Pico oddeľuje Severoamerickú a Euroázijskú litosferickú dosku) na východ sa dívate na Európu a na západ do Ameriky. Ten pocit je výnimočný.

Podrobný popis Výstupu na najvyšší vrch Azorov a Portugalska

Zájazd na najvyšší vrch Azorov, Pico

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Ľuboš Fellner

Zakladateľ a srdce cestovnej kancelárie, zodpovedný za kvalitu zájazdov a nové programy, vynikajúci sprievodca s nadhľadom na všetkých kontinentoch-kamkoľvek na mape ukážete. Prešiel všetky krajiny sveta ako prvý Slovák. Do mnohých sa vracia opakovane. V Indii bol 45x, ale aj Pobrežie Slonoviny či Burkina Faso prešiel krížom štyrikrát.

Už 30 rokov pripravuje prvoexpedície. V roku 2012 zorganizoval pri príležitosti 100. výročia dobytia južného pólu plavbu na Antarktídu. O rok dobyl severný pól. Veľakrát precestoval Oceániu-Polynézia, Melanézia a Mikronézia. Od roku 2000 sa venuje Afrike a na Slovensku ani v Čechách nenájdete nikoho, kto by Afriku poznal lepšie. 

Ako vyštudovaný lekár s atestáciou sa venuje cestovateľskej medicíne a zrealizoval cesty s názvom Ebola tour (Západná Afrika 2015) a Zika tour (Brazília 2016). Má na starosti bezpečnosť našich klientov a zdravotné poradenstvo. Pre svojich sprievodcov je k dispozícii 24 hodín denne, aby poradil v prípade problémov.  Ľuboš vždy vybaví nevybaviteľné, interne ho prezývame BOSS.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Posledný raj (expedícia)

Zo zájazdu:

Ľuboš Fellner

Posledná úprava článku | Prečítané: 1049

Mohlo by Vás zaujímať

Lisabon - európska exotika Lisabon

Lisabon Lisabon - európska exotika

Lisabon je hlavné mesto Portugalska, krajiny, ktorá je raz tak veľká ako Slovensko. Samotné mesto Lisabon je však menšie ako naša Bratislava, no…

Daniela Mihaldová 21 min. čítania
Fernão de Magalhães Prémiový blog

Prémiový blog Fernão de Magalhães

Stojím v Punta Arenas (Piesočný Bod) pod sochou môjho hrdinu. Po portugalsky sa volá Fernão de Magalhães a po španielsky Hernando de Magallanes.…

Ľuboš Fellner 27 min. čítania
Kapverdské ostrovy – duch Afriky s portugalským génom Prémiový blog

Prémiový blog Kapverdské ostrovy – duch Afriky s portugalským génom

Kapverdské ostrovy – kde sú najkrajšie pláže? Ktorý ostrov si vybrať? Nebyť charterových letov niektorých slovenských a českých cestovných…

Ľuboš Fellner 31 min. čítania
Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény Prémiový blog

Prémiový blog Makaronézia vs. Mikronézia vs. Maskarény

Tri málo známe ostrovné geografické pojmy. Mikronézia leží na severe Tichého oceánu, Makaronézia v Atlantiku a Maskarény na juhu Indického oceánu.…

Ľuboš Fellner 17 min. čítania
Výstup na najvyšší vrch Stredoatlantického chrbátu Prémiový blog

Prémiový blog Výstup na najvyšší vrch Stredoatlantického chrbátu

Sopku Pico zdolalo minimum Slovákov. Nie preto, že by to nedali, no preto že nevedeli, že sem majú ísť. Ide o unikátny európsky trekking, turistiku…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
São Miguel - najväčší z Azorských ostrovov Sao Miguel

Sao Miguel São Miguel - najväčší z Azorských ostrovov

Najväčší ostrov spomedzi Azorských ostrovov, ostrov, kam s veľkou pravdepodobnosťou doletíte ako na prvý. Ostrov, ktorý má najprepracovanejšie…

Ľuboš Fellner 25 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Európa  

Škandinávia, Nórsko, Island


náročnosť

13 dní

Trvanie

3925 4906€
K

Európa  

Škandinávia, Švédsko, Lotyšsko, Fínsko, Estónsko, Dánsko


náročnosť

8 dní

Trvanie

2716 3195€
K

Ázia   Európa  

Sibír, Mongolsko, Rusko

01.06. → 08.06.

náročnosť

8 dní

Trvanie

9999
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko, Čína

01.06. → 14.06.

náročnosť

14 dní

Trvanie

9999

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.