Kedysi kadidlo putovalo dlhé dni a týždne nehostinnými púšťami Arábie, aby dorazilo na Blízky Východ či do Európy, kde ho vyvažovali zlatom. Ak by malo aj dnes hodnotu zlata, miestny trh v muskatskej štvrti Mutrah by patril k najbohatším miestam sveta. Mutrah je jedno z najživších a najatraktívnejších miest metropoly. Za altánkom s kupolou ozdobenou hviezdičkami sa dvíha známa vôňa, ktorá napĺňa stovky či tisícky kostolov po celom svete. Tu sa predáva kadidlo a každý obchodník má pred svojím výkladom zapálený kúsok stuhnutej živice, aby privolal okoloidúcich.
Mutrah, rovnako ako aj Omán sa stal synonymom kadidla a ľudia sem za ním prichádzajú stovky kilometrov. Ománski predavači, odetí do snehobielych sután padajúcich na členky, s čiapočkou na hlave hrdo rozprávajú, odkiaľ kadidlo pochádza, na čo sa používa a samozrejme, radi predvedú najkvalitnejšie z nich. Je to ako cestovanie v čase, pretože arabský trh je miesto, kde človek stratí pojem o realite. Muži, ženy aj deti ho križujú sem a tam, niektorí nosia nákupné tašky, iní tlačia vozíky, všetci nakupujú, zjednávajú, dohadujú a napokon spokojne odchádzajú. Tak to predsa má byť. Záliv obímajúci promenádu sa rozvlní vďaka vetru a konečne sa rozhúpu aj malé drevené loďky rybárov či veľké „pirátske“ lode.
Je to ako magické cestovanie v čase, arabský trh je miesto, kde človek stratí pojem o realite.
Ranné divadlo plné rýb #
No nielen s kadidlom sa spája história Ománu. More tu odjakživa prinášalo život, a preto tu vyrástla nejedna generácia rybárov a atraktívnych príbehov o námorníkoch. Najkrajším rybím trhom v Muskate je ohyb Mutrahu, kde sa pod strechou krčia desiatky starých aj mladých rybárov. Každý deň, alebo lepšie povedané ráno otvorí trh svoju oponu a na pódium nastúpia ´herci´, oblečení v premočených šatách. Tie im ešte nestihli vyschnúť, pretože len pred chvíľkou vyťahovali z Arabského mora svoje drevené člny. Čo by ste povedali na to, prísť sem skoro ráno a pomôcť rybárom s vyťahovaním úlovkov? Ak ste na love zážitkov, toto je presne ono! Kto sa týmto môže pochváliť?
Po takomto zážitku sa na trhovisko budete odrazu pozerať inak. Obchodníci aj rybári kričia, zvolávajú, vychvaľujú svoje ryby, spievajú, naoko sa hádajú a do toho všetkého sa zapájajú diváci, teda nakupujúci. Žiadna svetová scéna nedokáže vykúzliť takú atmosféru, aká sa šíri z tohto miesta. Krevety, raje, farebné ryby, pripomínajúce tropické akváriá, veľké tuniaky, makrely a dokonca dvojmetrové žraloky. To všetko tu dostať a ak vám niečo chýba, stačí sa opýtať - miestni to zoženú! Aby bol zážitok z trhu dokonalý, stačí vyjsť von, prejsť cez ulicu a partia šikovných mladíkov vzápätí hodí rybu na gril, pričarujú ju orientálnymi koreninami, pokvapkajú citrónom, otvoria kokosový orech a hostina je na svete. Ako málo stačí človeku ku šťastiu...
Krevety, raje, farebné ryby, pripomínajúce tropické akváriá, veľké tuniaky, makrely, dvojmetrové žraloky – to všetko rybári vyťahujú z tunajších vôd a vy to môžete čerstvé ochutnať!
Sultánov palác hrajúci všetkými farbami #
Po vychutnaní si neopakovateľnej atmosféry trhu sa ideme pozrieť do starobylého srdca Muskatu. Cesta sa vinie cez šedivé ostré kopce pripomínajúce tesáky otvorenej papule. Za nimi sa rozprestiera starý Muskat. Kedysi sa o ňom hovorilo, že sa do neho nikto po súši nedostane, tak dobre bol vďaka kopcom izolovaný od sveta. Starý Muskat je stelesnením rozprávky. Mesto je príjemne ospalé, miestami až prázdne, stále je tu viac starého, ako súčasného, či už v architektúre, alebo životnom štýle. No to je na Muskate to vzácne a unikátne. Biele domčeky, ozdobené vyrezávanými okenicami zapĺňajú údolie, neďaleko od nich veje nad obrovským palácom ománska vlajka.
Palác je sídlom ománskeho sultána a jeho výzor je všetkým iným, len nie konzervatívnou budovou. Mieša sa v ňom tyrkysová farba so zlatou, modrá s bielou a atmosféru dotvára krikľavo-zelený trávnik, o ktorý sa stará skupina indických záhradníkov. Za palácom sa kedysi rozprestieral prístav, kam prichádzali lode z Indie, Zanzibaru, Afriky či juhovýchodnej Ázie. Putovali tadiaľto koreniny, ktoré v Európe nikto nepoznal, prekladali sa tu klinčeky, kadidlo, ale predávali sa tu aj nové poznatky o objavených svetoch. Dnes pripomína prístav dvojica nemých, kamenných pevností Al-Miraní a Al-Džalalí. Obe pochádzajú zo 16. storočia Dobýjali ich Portugalci, no Ománci ich napokon vyhnali a začali vládnť svojej krajine sami. Šíre more sa stráca v diaľke a na jeho brehu pochodujú farebné kraby. No aj tie sa radšej bežia ukryť do tieňu. Slnko v Ománe dokáže byť poriadne rozpálené.
Na arabskom bazáre #
Pevnosti či strážne veže sa vinú pahorkami aj v iných častiach mesta, no tieto len dohliadali na pokoj a blížiace sa nebezpečenstvo z mora. Bazárove uličky Muskatu sa rozutekali snáď do všetkych svetových strán. Muži sedia na rohu ulice v čajovni, popíjajú tradičný čaj s mliekom a sledujú okolie. Ženy zahalené v čiernej abáji s ukrytými vlasmi obdivne poškuľujú po zlatých náramkoch, náušniciach či prsteňoch a mladí chlapci si prezerajú tradičné zakrivené dýky. Keď dospejú, aj oni ich budú mať, ako každý správny ománsky muž.
Tu sa vznáša ťažká vôňa parfémov, tam rozvoniava tabak vodnej fajky, o pár metrov ďalej predávajú nádherné látky, šatky, šaty či tradičné odevy, inde pre zmenu oriešky, koreniny, tabak, bylinky, čaje a samozrejme nechýbajú sladkosti. Bazárové uličky skončia a medzi bielymi domami sa objaví vysoký hinduistický chrám. Postavili si ho Indovia, ktorým sa Muskat stal domovom, pretože sem prišli za prácou. V Ománe sa na malom kúsku mieša veľa národov, jazykov i tvárí, a aj preto vytvára takú nádhernú mozaiku plnú života.
Samozrejme, to nič nemení na tom, že ste v jasne moslimskej krajine. Svedectvom je úchvatná, relatívne moderná Veľká mešita, ktorá je darom od sultána Kábosa pre tunajší ľud. Majestátna, možno trochu netypická stavba ukrýva nádherné interiéry s bohatou výzdobou a perzským kobercom, ktorý je s rozmermi 70 x 60 metrov druhý najväčší ručne robený perzský koberec na svete. Vraj ho štyri roky tkalo šesťsto žien...
Zlato-modro-tyrkysový palác sultána je všetko možné, len nie konzervatívna budova!
Čo treba vidieť v 332 mestách sveta.
Luxus na záver #
Ak po všetkej tejto kráse treba niečo v Muskate ešte vidieť, či zažiť, je to tunajšie jedlo. Okrem čerstvých rýb sú špecialistami aj na prípravu mäsa, výborného jahňacieho, ale aj jedál zo zeleniny, či ryže. Mlsné jazýčky určite poteší tradičná pochúťka chalva, dať si k nej môžete voňavú kávu s kardamónom.
Keď si napokon po celom dni chcete poriadne oddýchnuť, tak sa vyberte do hotela Al-Bustan na okraji Muskatu. Krajší a luxusnejší hotel, by ste v celom sultanáte márne hľadali. Stačí krok a odrazu vás obklopí mramor, vôňa kadidla, arabské voňavky a všade naokolo je iný svet. Ubytujte sa tu a vaše ománske spoznávanie sa zmení rázom na rozprávku Tisíc a jednej noci. Milovníci skvelej gastronómie si prídu na svoje nielen tu v Al-Bustane, ale aj muskatský Mutrah má v zálohe tradičnú, luxusnú reštauráciu Beit al-Luban, teda Dom kadidla. Usadíte sa na zem na mäkký koberec alebo k stolu? Na privítanie ochutnajte kadidlovú vodu a napokon treba ochutnať aj ománsku Shuwu, delikátne, jemné, jahňacie mäso, ktoré sa tradične pripravuje v hlinenej nádobe, zahrabanej v zemi. Muskat vie, ako pripraviť neopakovateľné zážitky, podfarbené luxusom...
Lúčime sa s miliónovou metropolou, ktorá na vás zapôsobí celkom inak, ako ostatné veľkomestá. Pokojná, čistá, hýriaca farbami ako z rozprávky, voňajúca starými časmi, najlepším korením. Muskat rozpráva príbehy, aké sa nedozviete nikde inde...
Chceli by ste vidieť ománsky Muskat na vlastné oči? Pozývame vás na náš zájazd do Perzského zálivu, kde navštívime nielen Omán, ale aj ďalšie krajiny zálivu. Pozrite si zájazd: Arábia - 11 sultanátov, kráľovstiev a emirátov
TOP 10 Muskatu #
1. Už len kvôli tej vôni vzácneho kadidla, ktoré je nepísaným symbolom Muskatu, sa sem oplatí prísť a nadychovať sa ovzdušia, ktoré nenájdete inde vo svete. Za muskatským kadidlom prichdzajú ľudia zo všetkých kútov stovky kilometrov.
2. Navštívte trh v štvrti Mutrah a zablúďte v čase uprostred arabského ruchu zjednávania, nakupovania, ochutnávania všetkého možného...
3. Privstaňte si ráno a choďte sledovať, ako tunajší rybári vyťahujú z vôd Arabského mora svoje člny s čerstvými úlovkami! A nielen to, nechajte si potom rybu, či inú morskú dobrotu ugrilovať pred vašimi očami. Väčšiu dobrotu ste nejedli!
4. Objavte rozprávkový starý Muskat s bielymi domčekmi, zdobenými vyrezávanými okenicami, prejdite sa do bývalého prístavu s kamennými pevnosťami Al-Miraní a Al-Džalalí.
5. Sultánov palác vás očarí neprehliadnuteľnou kombináciou farieb, prekvapivo futuristickými prvkami i perfektne upraveným okolím.
6. Prejdite sa bazárom, voňajúcim ťažkými arabskými parfumami, či omamným tabakom z vodnej fajky.
7. Neďaleko bazáru uvidíte aj hinduistický chrám, ktorý si tu postavila početná skupina Indov, podčiarkujúci kultúrnu pestrosť tohto mesta i celej krajiny.
8. Muskat je to správne miesto dať si prvý raz v živote žraloka! Výborne ho tu robia napríklad v kari omáčke. Určite ochutnajte aj kabsu, zmes ryže, dusenej zeleniny s mäsom, dochutenú typickými koreninami tohto kúta sveta – kardamónom, šafranom, muškátovým orieškom... My odporúčame reštauráciu Beit-al-Luban
9. Luxusný oddych zažijete v hoteli Al-Bustan na kraji metropoly. Krajší a luxusnejší hotel v sultanáte nenájdete, budete sa tu cítiť ako v príbehoch tisíc a jednej noci...
10. Veľká mešita je nádherná, i keď modernejšia stavba, ktorá očarí zvonka i zvnútra. V interiéri sa ukrýva druhý najväčší ručne tkaný perzský koberec na svete.
Čo vidieť navyše? #
1. Ak máte viac času, vydajte sa 120 kilometrov od hlavného mesta do pevnosti Nakhal. Nádherné starobylé miesto takmer bez turistov v obklopení hôr...
2. Omán a pláže? Áno! Nájdete ich aj neďaleko Muskatu, napríklad pláž Qurm stojí za to. A opäť – ani uprostred tejto krásy na brehu Indického oceánu nezažijete žiadne tlačenice...
3. Muskat má zaujímavú budovu Kráľovskej opery. A nielen zvonku, tunajšia opera býva dejiskom mnohých zaujímavých umeleckých vystúpení.
4. Bait-al- Zubair je unikátne múzeum s dedičstvom ománskej kultúry a tradícií. Alebo sa vám bude viac páčiť Národné múzeum v novej budove v srdci starého mesta?
5. V meste sa každoročne na konci januára koná niekoľkodňový muskatský festival, plný ohňostrojov, tancov, ukážok ománskych tradícií, kultúry, s rôznymi sprievodnými akciami.
Prečítajte si o Ománe viac. Vyberte sa do nášho blogu z krajiny kadidla a presvedčte sa, že Omán je krajina, ktorá bude stáť za to. Tipy na Omán