15 top UNESCO pamiatok Orientu

15 top UNESCO pamiatok Orientu

Orientálny svet patrí medzi najpríťažlivejšie oblasti našej planéty. Nájdete tu stovky krásnych miest, prírodných zaujímavostí, historických pokladov, kilometre bazárových uličiek a milión fascinujúcich príbehov. Pozrite sa však s nami na pätnásť miest Orientu pod patronátom UNESCO, ktoré možno nepatria medzi najznámejšie na svete, no určite by ste si ich nemali nechať ujsť

1. Samarkand (Uzbekistan) #

Ak ste už niekedy počuli o Hodvábnej ceste, určite ste počuli aj o Samarkande. Mesto, ktorému vdýchol dušu Timur Veľký a vytvoril z neho honosnú metropolu strednej Ázie, ktorú obišiel na ceste týmito končinami len málokto. Korene Samarkandu však siahajú ešte hlbšie, už Alexander Veľký toto mesto poznal ako legendárny Afrosiyab. Dnes tu nájdete unikátnu zmes monumentálnej ´timurovskej´ architektúry 14. a 15.storočia, od námestia Registan cez hrobku Gur Emir, kde je Timur pochovaný, až po obrovskú mešitu Bibi Chanum, ktorá sa rozpadla pod vlastnou ťarchou. Medzi najzaujímavejšie miesta Samarkandu patrí určite aj mauzóleum Šáh-i-Zinde s okázalými hrobkami a posvätným miestom posledného odpočinku Kusáma ibn Abbása, bratranca proroka Muhammada. Pripočítajte k tomu najlepší plov v regióne a Samarkand jednoducho nemôžete obísť!

2. Merv (Turkménsko) #

Hoci Turkmenistan nepatrí medzi najnavštevovanejšie krajiny sveta, tí dobrodruhovia, ktorí sa dostali až sem dosvedčia, že v sebe ukrýva niekoľko historických pokladov. Tým najväčším je nepochybne mesto zvané Merv - tiché ruiny roztrúsené po krajine na brehu vyschnutého koryta rieky Murgab. Merv vystriedal v histórii viaceré mená, ako Marguš alebo Margiana, poznal ho Kýros Veľký, Alexander Veľký, abbásovskí kalifovia Harún ar-Rašíd či Maamun, ale zamilovali si ho aj seldžuckí panovníci ako Arslan Chán a Sandžar. Čo meno, to pojem v dejinách tejto časti sveta. Tých všetkých spojil Merv a dodnes je tú historickú dôležitosť a vznešenosť na týchto miestach cítiť. V 12. storočí bol Merv dokonca jedným z najväčších miest sveta. No s Džingischánovým synom, krvilačným Tolujom, ktorý sem so svojou hordou dorazil, dôležitosť a sila mesta vykrvácala. Jeho zvláštna magická krása však nie. Dnes tu nájdete pôsobivé ruiny palácov, hradieb, pevností a mauzóleum sultána Sandžara.

3. Pasargady (Irán) #

Dnešný Irán alebo starobylá Perzia je doslova prešpikovaná dych berúcimi pamiatkami a miestami dedičstva UNESCO. Vyniká medzi nimi jedno, ktoré akoby otvorilo celé veľké dejiny slávnej Perzskej ríše: Pasargady - hlavné mesto Kýra Veľkého, prvého veľkého panovníka ríše, ktorá si kedysi chcela podmaniť svet. Pasargady, ležiace severne od Širázu, sú dnes mementom pominuteľnosti, a tak sa tu stretnete s ruinami palácov, opustenými stĺpmi, či hrobkou Kýra Veľkého. Slávne rajské záhrady a prvé perzské záhrady v krajine sa stratili a zostali po nich už len legendy.

4. Arbil (Irak) #

Hoci sa Irak dnes stále môže javiť ako nestabilná krajina, jeho severná časť, kde leží autonómna oblasť Kurdistanu je bezpečnou a turisticky mimoriadne lákavou oblasťou. Jeho centrom je mesto Arbil (alebo ak chceme kurdský Hawler), ktorý má síce kvôli svojej dynamickej výstavbe prezývku „iracký Dubaj“, no okrem jeho ambicióznej modernej tváre tu nájdete aj historické miesta, strážené patronátom UNESCO. Na pahorku nad mestom sa totiž dvíha obrovitánska majestátna citadela, ktorá patrí medzi najdlhšie obývané miesta sveta. Vie sa, že tu žili ľudia už v 5. tisícročí pred Kristom, odkedy sa tvoria a udržiavajú dejiny Arbilu. Zastavil sa tu každý panovník, ktorý v regióne v priebehu tisícročí či storočí vládol a ruiny úchvatnej citadely tu ležia dodnes. Napriek jej kráse, turizmus je tu stále minimálny, celé miesto bude patriť iba vám, čo váš cestovateľský zážitok ešte znásobí...

5. Muharraq (Bahrajn) #

Malý ostrovný štát Bahrajn, obklopený Perzským zálivom, možno nie je považovaný za atraktívnu vychytenú  destináciu, no určite len preto, že málokto naozaj tuší, o aké unikátne miesto ide. Ak milujete takmer zabudnuté orientálne príbehy, tak potom vás nadchne bahrajnská štvrť Muharraq na prahu modernej Manamy. Muharraq bol kedysi hlavným mestom celého Bahrajnu, no to bolo v čase, kedy tu ešte nechyrovali o rope a ostrov profitoval zo zisku z perál, ktorých bolo v okolitých zálivov naozaj požehnane. Môžete tu objaviť dedičstvo bohatých obchodníkov, stavajúcich si okázalé, luxusné domy pretkané nádhernými orientálnymi detailmi. Cez Muharraq prechádza „perlový chodník“, ktorý vám rozpovie príbehy mešít, domov a ďalších zákutí tohto miesta. Rozprávkový zážitok ukončite posedením v tradičnej čajovni pri čaji s mliekom alebo káve s kardamónom.

6. Bahla (Omán) #

Omán je krajinou pevností. Jednu z najkrajších, ktorá figuruje aj na zozname pamiatok UNESCO, nájdete v mestečku Bahla. Môžete ju pozorovať už z diaľky, ako sugestívne zapĺňa horizont, a potom si ju vychutnajte aj z vyhliadky zo susedného kopca. Prvé kamene pevnosti tu začali zliepať dokopy už medzi 12. a 15. storočím. Práve odtiaľto kmeň Banu Nebhan kontrolovať obchod so vzácnym kadidlom, putujúcim po kadidlovej ceste. Najslávnejšou epizódou dejín tohto miesta bolo však až obdobie 17.-18.storočia, kedy patrila pevnosť ambicióznej dynastii Ya´riba. V pevnosti nájdete etnografické zbierky, ale aj opustené miestnosti a chodby vedúce na vrchol za výhľadom. Je to unikátny príklad ománskej fortifikačnej architektúry.

7. Wadi Rum (Jordánsko) #

Wadi Rum, najkrajšia púšť celého Blízkeho Východu leží na juhu Jordánska, len hodinu a pol jazdy od slávnej Petry. Objavte, ako to tu žije dnes, vyberte sa do jej zákutí k dedinke Rum, presadnite na džíp a vydajte sa do kráľovstva piesku. Privítajú vás kopce, ktoré nesú prezývku „Sedem pilierov múdrosti“ vďaka slávnemu príbehu Lawrenca z Arábie, ktorý práve tu nachytal svoj legendárny prach. Wadi Rum prekvapí svojou farebnosťou, bizarnými skalnými útvarmi, ale aj petroglyfmi, ukrytými na skalách či v kaňonoch a obrovitánske pieskové duny. Pripomína vám táto púšť Mars? Nie ste ďaleko od pravdy, práve tu totiž simulujú jeho podmienky a aj film Mars sa natáčal práve v týchto končinách.

8. Baalbek (Libanon) #

Baalbek so svojím obrovitánskym Jupiterových chrámom je nekorunovaným divom starovekého sveta. Leží na severe krajiny a nemusíte sa báť, že by ho obliehali turisti. Práve naopak, toto miesto bude patriť takmer len vám. História Baalbeku siaha do tretieho tisícročia pred Kristom, keď to bolo posvätné miesto pre boha Baala. No keď si ho podmanili Rimania, do svojich máp ho už značili ako Heliopolis. Zlatý vek zažíva mesto medzi prvým a tretím storočím, kedy tu vzniká unikátna zbierka chrámovej architektúry, ktorú tu môžete obdivovať dodnes. Jupiterov chrám patrí k najväčším v starovekom svete a chrám boha Bakcha medzi najlepšie zachovalé. A bonus? Neďaleko v kameňolome stále leží najväčší kamenný blok sveta.

9. Betlehem (Palestína) #

V zozname UNESCO pamiatok nájdete aj známe mesto Betlehem, ktoré je dnes jedným z najdôležitejších pútnických miest sveta. Blízkosť k Jeruzalemu, biblická Palestína a Bazilika Narodenia, kde sa mal narodiť Ježiš Kristus z tohto miesta robia príťažlivý magnet pre turistov z celého sveta. Nechajte sa jeho čarom pritiahnuť aj vy! Okrem baziliky tu nájdete  aj Jaskyňu mlieka, Pastierske polia s byzantskými ruinami či Omarovu mešitu, jednu z najstarších v oblasti, ako si spolunažíva na Námestí jasličiek s bazilikou. Aj to je jedno zo svedectiev, aký je Betlehem zaujímavý mix kultúry, náboženstiev a národností.

10. Nemrut Dag (Turecko) #

Turecko je z turistického hľadiska určite krajinou nevyčerpateľných možností. Jedna z najkrajších krajín sveta ukrýva na svojom území toľko pamiatok, starovekých miest či zaujímavostí, že ich za jeden ľudský život nestihnete vidieť všetky. No keby ste si predsa len museli vybrať, čo v Turecku vidieť? Medzi unikátne miesta pod patronátom UNESCO patrí hora Nemrut Dag, ktorú zdobia monumentálne hlavy starovekých bohov, datujúce sa viac než 2000 rokov dozadu. Hrobku so sochami mal nechať na vrchole postaviť panovník Antiochos I. Toto miesto má svoje čaro najmä pri západe slnka, kedy sa okolitá krajina ponorí do tmy a na vás hľadia iba tváre stratených bohov.

11. Šeki (Azerbajdžan) #

Orientálny Azerbajdžan na brehu Kaspického mora je krajinou, o ktorej určite ešte budeme veľa počuť. Neleží v nej však len bohaté, dynamicky sa rozvíjajúce Baku. Ak sa vydáte na západ krajiny, natrafíte pod nádhernými zelenými kaukazskými horami na malebné mestečko Šeki. Do zoznamu UNESCO ho pridali len v roku 2019, no určite právom. Za starými hradbami tu na vás čaká Xan Sarayi - Chánov palác s typickými prvkami Perzie, ktorého interiér pripomína orientálnu rozprávku. V Šeki však natrafíte aj na zabudnutú ríšu Kaukazského Albánska a ochutnáte tú najlepšiu chalvu v celom Kaukaze.

12. Abu Simbel (Egypt) #

Je jasné, že Egypt má vo svojom repertoári hneď niekoľko chronicky známych pamiatok UNESCO. No vydajte sa trochu nezvyčajne na juh krajiny, na dosah mesta Asuán, kde sa stretnete s mimoriadne zaujímavým príbehom. Práve tu totiž leží slávny Abu Simbel so svojou históriou, ale aj  menej známy chrámový komplex ešte o čosi južnejšie, na ostrove Philae. Chrámový komplex Abu Simbel postavili ešte za vlády egyptského panovníka Ramzesa II., teda niekedy v 13. storočí pred Kristom. Pre moderný svet objavil chrámy dobrodruh Burckhardt v roku 1813, len rok po tom, ako sa mu podarilo nájsť zabudnutý svet jordánskej Petry. Dnes by však Burckhardt toto miesto už asi nespoznal. Veď unikátom Abu Simbel je práve jeho príbeh veľkého sťahovania. V rokoch 1963-1968 sa chrámové stavby museli rozobrať, aby boli zachránené pred zatopením počas stavby Násirovej priehrady. Sú teda nielen vzácnou historickou pamiatkou, ale aj dôkazom, že ľudská húževnatosť dokáže zachrániť pamiatky našich predkov pre ďalšie generácie. Podobne dopadol aj chrámový komplex Philae na malom ostrove neďaleko, kde dodnes nájdete chrámy bohyne Eset, ale aj náznaky rímskej architektúry. Podľa jednej teórie, šíriacej sa práve z Egypta, mal byť totiž práve v tomto chráme spečatený zväzok medzi Caesarom a Kleopatrou!

13. Meroe (Sudán) #

Ani sudánske Meroe stále nepatrí medzi najznámejšie miesta sveta, hoci by si tento štatút pokojne zaslúžilo. Nachádza sa severne od Chartúmu, a hoci je po svete všeobecne rozšírené, že krajinou a kráľovstvom pyramíd je Egypt, práve Meroe vás presvedčí, že tento titul by mohol patriť skôr Sudánu. Naozaj, dnes nájdete v pieskoch Meroe niekoľko desiatok pyramíd. Niektoré sú úžasne zachované, iné zrekonštruované, no keď sa tu ocitnete, zaujmú vás najmä tou podmanivou opustenosťou, ktorú na tomto mieste vyžarujú. Súčasťou Meroe sú aj ruiny niekdajšieho mesta, ktoré poznali dokonca aj Rimania a kde archeológovia objavili aj vzácnu bustu cisára Augusta. Viete si predstaviť, že až sem, do bájnej Núbie siahali rímske ruky?

14. Dougga (Tunisko) #

Ruiny rímskeho mesta Dougga na severozápade Tuniska patria medzi najpríťažlivejšie miesta krajiny. Tunisko sa má čím popýšiť, no Dougga tu bude mať vždy svoje výsostné postavenie. Rozprestiera sa na úctyhodných 65-tich hektároch a ukrýva v sebe pamiatky na berberskú, numídsku, rímsku či byzantskú ríšu. Akoby chcela veľkolepo predviesť, aké fantastické a pestré dejiny kedysi pretekali Tuniskom. Ruiny mesta dnes ležia v malebnej pahorkatine a nemožno ich minúť, pretože sa, blížiac sa k nim, akoby z ničoho nič pred vami objavia majáky staroveku v podobe nádherných chrámových komplexov. Rimania tu po sebe nechali chrám pre bohyňu Juno, pre Saturna, no nájdete tu aj divadlo, fórum a unikátne lýbijsko-púnske mauzóleum z 2. storočia pred Kristom.

15. Fez (Maroko) #

Marocké kráľovstvo na západe severnej Afriky v sebe ukrýva deväť pamiatok UNESCO. Medzi nimi nájdete niekoľko miest, staroveký Volubilis, ksar Ait Ben Haddou, no asi najdokonalejšou z pamiatok je stredoveká medina slávneho Fezu. Kedysi v meste pulzovalo srdce marockej vzdelanosti, dodnes patrí k najposvätnejším miestam krajiny a jeho deväťtisíc uličiek zakliatych do mediny Fes-el Báli sú jednoducho svetovým unikátom. Vojdite do starého sveta cez modrú bránu Bab Boujeloud a nechajte sa unášať atmosférou uličiek, ktoré sa za desaťročia takmer nezmenili. Nájdete tu čarovné bazárové obchodíky, podniky s pouličným jedlom, stánky so všetkým možným, a ak zacítite čudný zápach, viete, že ste v štvrti, kde farbia kožušiny. Vyjdite hore na strechu a pod nohami sa vám budú rozprestierať najslávnejšie obrázky Fezu. V meste nájdete množstvo ďalších obdivuhodných pamiatok, od univerzity Kairouan cez hrobku Moulaya Idrissa II., až po medresu Bou Inania a hrobky dynastie Merenidov. Mesto tisíc a jednej noci!

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Tomáš Kubuš

Vyštudovaný historik s veľkým srdcom. Získa si vás obetavosťou (vie o vašich prianiach skôr, než si ich uvedomíte vy) a ohromnými znalosťami. Miluje Áziu a krajiny Stredného východu. Stretnete sa s ním v Iráne aj v Uzbekistane, na Kaukaze či v Jordánsku alebo v Izraeli. Do novšej histórie si chodí oddýchnuť do juhovýchodnej Ázie. S láskou vás prevedie Indočínou, Thajskom či Malajziou. Veľmi rád píše a jeho články nájdete v mnohých slovenských časopisoch aj na našom blog Od pólu k pólu.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Hodvábnou cestou do Perzie (Komfort)

Zo zájazdu:

Tomáš Kubuš

Posledná úprava článku | Prečítané: 2223

Mohlo by Vás zaujímať

Mal zabiť svojho syna Prémiový blog

Prémiový blog Mal zabiť svojho syna

Putujem po stopách proroka Abraháma od mesta, kde sa narodil, až po jeho hrob. Prichádzam na jednotlivé miesta, pýtam sa a hľadám odpovede. Prečo…

Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo – sex a najťažšia časť cesty

V druhej časti môjho blogu o veľkom cestovateľovi nejde samozrejme iba o sex na cestách. Mladý Marco Polo prechádzal Arménskom, kde pod nedostupným…

Marco Polo Prémiový blog

Prémiový blog Marco Polo

Bol, či nebol v Číne? Priniesol Marco Polo špagety do Číny, papierové peniaze a okuliare z Mongolska a vyspal sa so stovkou Tibeťaniek? Do konca…

Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý známy…

Afrika – príbehy z domova Prémiový blog

Prémiový blog Afrika – príbehy z domova

Všetci pochádzame z Afriky, tvrdia vedci. Najprv sa mi to zdalo nepravdepodobné, veď ja som beloch, čo sa ledva opáli a nechápal som, čo mám…

Atmosféra Ramadánu naživo Prémiový blog

Prémiový blog Atmosféra Ramadánu naživo

Takto to vyzeralo v deň vzniku týchto fotografíí, na prvý deň Ramadánu. Cez zážitky sa vám pokúsim tú atmosféru priblížiť.

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Amerika  

Oceánia, USA, Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7298
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

2950
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

3832
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3044