Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Lokálni obyvatelia často označujú Phnom Penh ako „Krong Chaktomuk“ alebo „Chaktomuk Mongkol“, čo znamená po našom Mesto štyroch tvárí. Tento názov súvisí práve s jeho jedinečnou polohou na sútoku štyroch riek. Konkrétne ide o Mekong Leu, Tonle Sap, Bassac a Mekong Krom. Nie je to však jediný prírodný unikát.
Zmena toku rieky #
Phnom Penh je jediné mesto na svete, kde môžeme pozorovať zmenu toku rieky. Tento veľmi zriedkavý a pozoruhodný jav sa zrodil vďaka veľkému jazeru Tonle Sap, ktoré je spojené s rovnomennou riekou.
Počas obdobia dažďov stúpa hladina Mekongu, čo spôsobuje, že voda prúdi do jazera Tonle Sap. Vďaka tomu sa spomenuté jazero výrazne zväčšuje. Avšak počas obdobia sucha (zvyčajne začiatkom novembra) hladina Mekongu klesá a voda z jazera Tonle Sap tečie naspäť do Mekongu.
Fakty o meste Phnom Penh:
- Počet obyvateľov: cca 2,5 milióna
- Rozloha: 678,46 km²
- Poloha: juh Kambodže
- Hlavné náboženstvo: budhizmus (najmä theravádsky)
- Oficiálny jazyk: kmérčina
- Hlavná sezóna: obdobie sucha (december - apríl)
Vďaka tomuto sú Mekong a Tonle Sap zapísané do svetového dedičstva UNESCO. Keď stojíme na brehoch Tonle Sap, na prvý pohľad ani poriadne nevieme, ako tá voda aktuálne tečie teraz. Po pravej ruke máte mohutný Mekong a voda pod vami väčšinu času akoby stála. Hľadíte na rieku a len vysoké brehy naznačujú, že tadiaľto pretekajú obrovské kvantá vody.
Tento fascinujúci prírodný unikát sa každoročne začína práve v období, kedy v Kambodži oslavujú najväčší festival v roku, a to festival vody Bon Om Touk. Práve počas neho môžeme okrem zmeny toku rieky pozorovať aj najväčšie preteky dračích lodí na svete, vychutnať si fascinujúcu prehliadku vysvietených lodí či ochutnať miestne špeciality.
V BUBO brázdime Kambodžu už od roku 2001, a to celoročne a Phnom Penh navštevujeme aj počas festivalu Bon Om Touk.
Voda je najdôležitejšou surovinou v horúcej poľnohospodárskej Kambodži.
Legenda o založení mesta #
Phnom Penh je najväčšie mesto Kambodže, ktorého korene sa datujú až do 14. storočia, kedy sa stalo hlavným mestom. Bolo to práve za vlády kráľa Ponhea Yata v roku 1434, ktorý opustil starobylé hlavné mesto Angkor kvôli hrozbe siamskej invázie.
K tomuto mestu, no hlavne k jeho názvu, sa viaže aj legenda. Tá hovorí o mníške Penh, ktorá počas veľkých záplav našla v riečnom koryte Mekongu strom. Vnútri tohto stromu objavila štyri bronzové sochy Budhu a jednu sochu Višnua.
Mniška Penh verila, že je to znamenie, a že musí postaviť chrám práve na tomto pahorku. Penh a obyvatelia dediny tu teda postavili chrám, ktorý je dnes známy ako Wat Phnom. V doslovnom preklade znamená Phnom kopec, a teda názov hlavného mesta môžeme voľne preložiť ako „ Kopec Penh“.
Atmosféra chrámu a BUBO zážitok
Celý komplex je naozaj malý, ale má príjemnú atmosféru a je zasadený v malom parčíku s množstvom zelene. Niekedy sa tu objavujú opice a raz sme tu dokonca zbadali aj pytóna (nemusíte sa však báť, miestni ho hneď odchytili a odniesli). Útulný Wat Phnom Penh je príjemné miesto, kde odporúčame krátku zastávku.
Tuk-tuky, vozíky zapriahnuté do motorky, sú ideálnym spôsobom, ako spoznať autentickú dušu mesta.
Francúzska architektúra v Kambodži #
Phnom Penh je mesto s bohatou históriou a bolo značne ovplyvnené francúzskou kolonizáciou Indočíny. Práve počas tohto obdobia sa mesto modernizovalo a dodnes v ňom môžeme vidieť známu francúzsku architektúru (najmä na centrálnom trhu, ale aj v Kráľovskom paláci či Národnom múzeu).
V roku 1866 sa stalo hlavným mestom Kambodže pod francúzskou koloniálnou správou. O necelých sto rokov neskôr, v roku 1953, sa Phnom Penh stal nezávislým a prešiel obdobím rozvoja až do vypuknutia občianskej vojny a nástupu režimu Červených Kmérov.
V 70. rokoch bolo mesto pod nadvládou Kmérov takmer vyľudnené a veľká väčšina inteligencie národa bola vyvraždená. O svedectvách týchto ohavných činov sa viac dozvedáme počas prehliadky Múzea genocídy S-21.
Dnešný moderný Phnom Penh sa stále zotavuje z vražedného režimu Červených Kmérov, no, paradoxne, napriek krutej histórii tu nájdete stále usmiatych ľudí, ktorí sa vám radi prihovoria a pomôžu.
Centrum mesta leží na nábreží spomenutej rieky Tonle Sap, po ktorom sa prechádzame vo večerných hodinách, aby sme nasali pravú atmosféru tohto jedinečného miesta. Obklopujú nás uličky plné miestnych roof top barov, klubov, reštaurácií a neďaleko centra aj miestnych trhov s fantastickými špecialitami.
Čo ochutnať v meste Phnom Penh? #
Mojím, a dovolím si povedať, jedným z najobľúbenejších jedál v celej Ázii, je práve národné kambodžské jedlo Lok Lak. Toto jedlo je unikátne v prepojení čerstvých ingrediencií, lahodného mäsa a lokálnych aromatických bylín. Hovädzie mäso sa najprv marinuje v sójovej omáčke, limetkovej šťave, rybacej omáčke, cukre a čiernom korení, a následne sa opeká na rozpálenej panvici.
Všetky tieto ingrediencie spolu ponúkajú lahodnú chuť. Pridajte k tomu skvelú omáčku, ktorá sa spolu s mäsom podáva v banánových listoch, s kopčekom ryže a čerstvou zeleninou.
Pre milovníkov rýb sa tu naskytá aj druhá možnosť, a to Amok. Amok je jedno z najznámejších a najobľúbenejších jedál v Kambodži. Je to najčastejšie sladkovodná ryba, zvyčajne sumec alebo treska.
Tá sa dusí v banánových listoch na omáčke z kokosového mlieka zmiešaného s vajíčkami, kroeungom (bylinná kari pasta), palmovým cukrom a prahokom (fermentovaná ryba). Následne sa servíruje s ryžou a čerstvými bylinkami.
Pre milovníkov polievok Kambodža ponúka jedinečnú polievku Samlor Kako, ktorej recepty sa tradujú už stovky rokov. Táto polievka je pripravovaná zo sezónnej zeleniny, byliniek, papáje, banánov, fazuliek, baklažánu, zázvoru a tymianových listov. Zvyčajne si ju môžete vybrať a vychutnať s akýmkoľvek typom mäsa, ale najznámejšia, a pre mňa najchutnejšia, je verzia s bravčovým mäsom.
Chuť a špecifická vôňa tejto polievky je ovplyvnená dvoma hlavnými zložkami, a tými sú už spomenuté prahok a kroeung. Často nájdete v tejto polievke aj ryžu, prípadne ju dostanete ako prílohu na zahustenie.
Kde sa najesť?
Ako dobrý tip, kde ísť na skvelý obed či večeru, odporúčam reštauráciu Eleven One Kitchen. Ide o autentický podnik, kde si viete tieto špeciality vychutnať lacno (nebude to viac ako päť eur za porciu). Krajšou, útulnejšou a drahšou voľbou je Malis Restaurant v centre Phnom Penhu (15 až 25 eur za porciu) so záhradou a veľmi pekným interiérom.
Prehliadka mesta Phnom Penh #
Počas našich zájazdov v Kambodži sa zastavujeme v tomto meste najčastejšie v rámci presunu z vietnamského Saigonu do Siem Reap za chrámom Angkor Wat. Spoznávame tak nielen dokonalé kulinárske možnosti mesta, ale prechádzame si aj jeho bohatú históriu.
Čo treba vidieť v 335 mestách sveta.
Kráľovský palác v Kambodži #
Našu prehliadku začíname v Kráľovskom paláci, ktorý je jednou z najvýznamnejších a najikonickejších pamiatok. Tento komplex stále slúži ako sídlo kráľa a naďalej pôsobí ako historický symbol krajiny. Založili ho už v roku 1866 počas vlády kráľa Norodoma, keď sa Phnom Penh stal hlavným mestom Kambodže.
Súčasnú podobu mu dal až kráľ Sisowath v roku 1917, keď prešiel komplexnou rekonštrukciou. Ako môžeme vidieť, tento palác bol ovplyvnený francúzskou architektúrou počas obdobia kolonizácie, avšak stále si zachoval tradičné kmérske prvky.
Je zložený z troch častí, ktoré majú viac ako 10 budov. My navštevujeme práve tie najvýznamnejšie z nich, ktoré sú prístupné verejnosti. Vchádzame na nádvorie, ktorého dominantou je trónna sála. Tu môžeme vidieť kráľovské insígnie, fresky a impozantný trón.
Práve toto miesto dodnes slúži ako priestor pre formálne udalosti, ako je prijímanie zahraničných delegácií a kráľovské ceremónie. Je dôležité dbať na prísny dress code, a teda zakryté ramená a kolená ako prejav úcty k tomuto posvätnému miestu.
Zaujímavosťou je, že podľa vlajky vieme určiť, či sa kráľ nachádza vo svojom paláci alebo nie. Ak teda vidíme vyvesenú modrú vlajku, vieme, že sa tu momentálne zdržuje.
Napoleonov palác a Strieborná pagoda #
Po svojej ľavici môžeme vidieť ďalší palác, ktorý bol darom od Napoleona III. Je zároveň jedinou kovovou budovou v komplexe a pochádza z Egypta. Tento palác je postavený v štýle empíru a architektonicky vôbec nezapadá medzi tradičnú kmérsku architektúru.
Od Napoleonovho paláca prechádzame cez druhé nádvorie k Striebornej pagode, ktorá sa považuje za najposvätnejší chrám v Kambodži. Táto pagoda je známa svojou luxusnou výzdobou a špecifickým podlahovým krytím, ktoré pozostáva z viac než 5 000 strieborných dlaždíc. Z nich každá váži približne jeden kilogram.
Práve tento unikátny prvok dal pagode jej meno. Interiér je zdobený nástennými maľbami, ktoré zobrazujú scény z kmérskej verzie Ramajány, nazývanej Reamker. Tieto maľby vytvorilo 40 kmérskych umelcov v rokoch 1903 až 1904. Môžeme tu nájsť viaceré cenné artefakty, vrátane sochy emeraldového Budhu, vyrobenej z baccarotového kryštálu.
Okrem toho tu vidíme aj Maitreya Budhu alebo Zlatého Budhu v životnej veľkosti, ktorého pokrýva 9 584 diamantov, pričom najväčší má 25 karátov. Socha váži 90 kilogramov a pochádza z 19. storočia.
Na nádvorí môžeme ďalej vidieť hroby členov kráľovskej rodiny dynastie Norodom, ale aj pavilón Chan Chaya, kde sa často odohrávajú umelecké podujatia sprevádzané tradičnými kmérskymi tancami a miestnou hudbou. Je tu aj stánok s nanukmi a toalety.
Na nádvorí nájdeme aj zlato, striebro či drahé kamene. Nachádza sa tu dokonca aj socha v európskom štýle, ktorá zobrazuje zakladateľa dynastie Norodoma Veľkého.
Ten vyzerá nápadne podobne ako Napoleon, len s kmérskymi črtami. Kráľovský palác je všeobecne veľmi príjemným miestom, ktoré si užijete minimálne tak ako my.
BUBO tip:
Je dôležité si uvedomiť, že toto je oficiálny komplex vládnucej dynastie Norodom a formálne sídlo kráľa. Preto je na mieste slušné správanie a oblečenie. Do komplexu vás pustia len so zahalenými ramenami a kolenami. Znamená to, že musíte mať nohavice alebo sukňu, ktoré vám zahaľujú celé kolená a tričko alebo blúzku minimálne s krátkym rukávom. Tielka, tričká na ramienkach a výrazné výstrihy sú zakázané. Nepomôže vám ani šatka, musí to byť kus oblečenia s nejakým rukávom alebo nohavicou, ktorá spĺňa tieto požiadavky a stráže paláca to reálne kontrolujú. Stačia trochu dlhšie krátke nohavice a krátky rukáv, tak sa nemusíte obávať, že sa uvaríte.
Predstavte si zmenšený Osvienčim bez plynových komôr, ale s veľa fotografiami. A máte múzeum S-21.
Múzeum S-21 #
Jednou z takýchto pamiatok je aj múzeum S-21 (či pod iným názvom Toul Sleng), ktoré navštevujeme počas našej BUBO prehliadky. Múzeum kedysi slúžilo ako stredoškolský komplex v srdci hlavného mesta. Práve na tomto mieste prišlo o život viac ako 20 000 ľudí, ktorých považovali za nepriateľov štátu.
Väzni museli často podstupovať rôzne formy mučenia a týrania vedúce k doznaniam k neexistujúcim zločinom. V dnešnej podobe je múzeum genocídy miestom, kde môžeme pozorovať pozostatky, fotografie a dokumenty, ktoré nám pripomínajú, čoho všetkého sú ľudia schopní.
História krvavých Kmérov
Po prehliadke komplexu Kráľovského paláca sa presúvame k smutnej, avšak veľmi dôležitej pamiatke, ktorá sa viaže k nie až tak dávnej histórii krvavých Kmérov.
Ide o jedno z najtemnejších období v histórii Kambodže, ale aj celého ľudstva. Tento režim fungoval v rokoch 1975 až 1979 pod nadvládou neslávne známeho Pol Pota, ktorý sa snažil vytvoriť silný diktátorský štát a spôsobil jednu z najväčších genocíd 20. storočia.
Všetko to začalo po víťazstve nad vládou Lon Nula v roku 1975, kedy sa moci ujali krvaví Kméri a začali presadzovať svoju radikálnu politiku. Snažili sa vymazať inteligenciu národa, historické a kultúrne prvky a vytvoriť nový štát, kde by neexistovali peniaze či súkromné vlastníctvo, pričom by všetci obyvatelia boli povinní pracovať na kolektívnych farmách.
Počas tohto obdobia došlo k masovým vraždám, pri ktorých zahynula vyše štvrtina obyvateľstva, odhadom okolo 1,5 až 2 milióny ľudí. Majoritu týchto obetí predstavovali lekári, učitelia, novinári a prakticky takmer každý, kto mal akékoľvek vzdelanie. Do dnešného dňa sú po Kambodži umiestnené vražedné polia (killing fields), kde sú masové hroby. Tie slúžia dnes ako pamiatka na túto temnú éru.
Silným emocionálnym zážitkom, ktorý dostane každého nášho klienta, je hlboký pohľad do kmérskej ideológie a brutálnych metód, ktorým boli ľudia vystavení. Priznávam, nie je to príjemné pre slabšie povahy, ako však hovoríme v BUBO, zážitok nemá byť pozitívny či negatívny, ale silný. A v Múzeu S-21 taký naozaj je.
Aj napriek hroznej histórii je dôležité navštevovať aj takéto miesta, rozprávať sa o nich a poučiť sa z nedávnej minulosti. Viackrát naše malé skupiny mali šťastie a stretli sme tu aj jedného z preživších tohto miesta. Miestni nám radi porozprávajú viac a môžeme si následne od nich zakúpiť knihu o ich živote počas obdobia krutovlády Kmérov.
Po prehliadke múzea vychádzame - niektorí viac, iní menej otrasení - späť na ulice Phnom Penhu, pričom nás opäť obklopí atmosféra tohto krásneho mesta plného večne veselých ľudí. Je to až zarážajúce a obdivuhodné, ako sa títo ľudia prebojovali svojou temnou históriou, a napriek nej ostávajú silní na duchu a tešia sa zo života.
Aj keď nadvláda Červených Kmérov skončila, Kambodža stále nie je slobodné kráľovstvo a ľudia majú rozdielne názory na súčasnú politickú situáciu, viď blog Politická situácia v Kambodži.
Keď prechádzate areálom tejto bývalej školy a vidíte fotografie obetí, rekonštrukcie, cieľ a nástroje používané na vypočúvanie (mučenie) máte pocit, že neblahá história na vás doslova dýcha.
Prechádzka ku chrámu Wat Ounalom Monastery #
Po prehliadke S-21 sa vraciame na jeden z našich partnerských hotelov v centre mesta, kde si oddýchneme, a neskôr sa presúvame na miestne trhy, na dobrú večeru alebo drink.
Odporúčam sa poprechádzať po čarovnom nábreží, ochutnať miestny street food či vrátiť sa ku Kráľovskému palácu, ktorý je večer elegantne vysvietený. Počas cesty ku Kráľovskému palácu zahliadneme aj jeden z najstarších a najdôležitejších chrámov v meste – Wat Ounalom Monastery.
Tento chrám bol založený v 15. storočí a je centrom kambodžskej theravádovej budhistickej tradície, kde do dnešného dňa slúžia mnísi. Nachádza sa tu viacero relikvií, vrátane údajne Budhových vlasov. Zvyčajne nie je preplnený, a preto perfektne slúži na tichú meditáciu či odpočinok.
Keď sme tu skončili, máme najznámejšie pamiatky mesta za sebou a je čas vydať sa na neďalekú promenádu popri rieke Tonle Sap. Cesta nám potrvá asi desať minút pešo, alebo tri minúty tuk-tukom.
Najluxusnejší hotel v Phnom Penhe
Rosewood Phnom Penh v hlavnom meste Kambodže spĺňa absolútne všetky luxusné kritériá. Priestranná, minimalistická ultramoderná recepcia a lobby. V diskrétnych priestoroch pri chladenom drinku čakáte na kartu od izby a kocháte sa výhľadom. Izby sú hypermoderné vybavené najmodernejšou technikou, obrovské okná od podlahy až po strop vám umožňujú neustále obdivovať výhľad na Phnom Penh. Z jednej strany máte dokonca možnosť sledovať sútok rieky Tonle Sap a obrovského Mekongu. To že izby sú absolútne luxusné si môžete všimnúť v doplnkoch a literatúre. Každý jeden dizajnový doplnok je originálom a umením. Nie je náhodou, že súčasťou hotela je aj umelecká galéria, ktorá sa zameriava na moderné kmérske umenie. Pravidelne tu vystavujú tí najlepší umelci a vy ako hostia si tieto výstavy môžete, samozrejme, tiež pozrieť či zamieriť do jednej zo šiestich špičkových reštaurácií hotela.
Čo ešte navštíviť? #
Národné múzeum
Toto múzeum je bohaté na historické artefakty, ktoré symbolizujú kambodžskú históriu od prehistorických čias až po Angkorské kráľovstvo. Bolo založené počas francúzskej kolonizácie v roku 1920.
Navrhol ho architekt George Groslier, ktorý sa inšpiroval tradičnou kmérskou architektúrou, no zároveň použil aj prvky francúzskeho koloniálneho štýlu. V okolí múzea sa nachádzajú priestranné záhrady, ktoré poskytujú priestor na pokojný oddych a relaxáciu.
Centrálny trh
Známy aj ako Psar Thme je jednou z najikonickejších stavieb a najrušnejších tržníc v Phnom Penhe. Trh otvorili v roku 1937 počas francúzskej koloniálnej éry. Budovu navrhol francúzsky architekt Louis Chauchon, ktorý ju považuje za architektonický skvost svojej doby.
V roku 2011 prešiel trh rozsiahlymi renováciami, ktoré financovala Francúzska rozvojová agentúra. Obnova bola zameraná na zachovanie pôvodného vzhľadu a funkčnosti tržnice. Trh je postavený v známom Art Deco štýle, ktorý bol populárny v prvej polovici 20. storočia.
Je známy svojimi obchodmi so šperkami a hodinkami, kde môžete nájsť zlato, striebro, drahé kamene a luxusné hodinky. Množstvo obchodov ponúka tradičné aj moderné oblečenie, tašky, obuv a ďalšie módne doplnky.
Koh Dach
Koh Dach často nazývajú aj Hodvábnym ostrovom. Ide o malý ostrov ležiaci na rieke Mekong, asi 20 kilometrov severovýchodne od hlavného mesta Kambodže. Ako napovedá jeho názov, je známy svojou tradičnou výrobou hodvábu.
Tento ostrov nám ponúka pohľad do tradičnej kambodžskej kultúry, kde si môžeme pozrieť metódy tkania, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Ostrov zachováva mnohé aspekty tradičného života kambodžských obyvateľov a je ideálny na cyklistiku, prechádzky či piknik v prírode.
Pamätník nezávislosti
Nazývaný aj Vimean Ekareach, je historickou a architektonickou pamiatkou hlavného mesta. Tento pamätník symbolizuje nezávislosť od Francúzska a postavili ho v roku 1958 po vyhlásení nezávislosti - 9. novembra.
Pamätník navrhli v tradičnom kmérskom štýle a pripomína tvar lotosového kvetu, ktorý symbolizuje očistu a duchovnosť. Je vyrobený z červeného pieskovca a jeho výška je 20 metrov. Tento národný symbol odporúčame vidieť hlavne večer, keď je impozantne osvetlený.
Naše najpopulárnejšie zájazdy do Kambodže:
Kambodžu navštevujeme pravidelne od roku 2001 a v roku 2020 sme tu otvorili nemocnicu (viď sekcia Ekológia). Pridajte sa k najscestovanejším Slovákom a spoznajte Kambodžu so sprievodcami vyškolenými v BUBO Cestovateľskej Akadémii.
Plávajúce dedinky
Neďaleko Phnom Penhu sa nachádzajú čarovné dedinky, ktoré plávajú na vode. Jednou z nich je Kompong Phluk alebo Chong Khneas. Môžeme tu vidieť tradičné domy postavené na plošinách alebo priamo na lodiach. Tieto konštrukcie umožňujú obyvateľom prekonať silné dažďové obdobia, ako aj slúžiť na rybolov a akvakultúru.
Život v týchto dedinkách sa prispôsobuje sezónnym zmenám. Počas dažďovej sezóny stúpne hladina vody, čo umožňuje dedinkám presunúť sa bližšie k brehu, zatiaľ čo v období sucha sa presúvajú hlbšie do rieky.
Takúto dedinku navštevujeme aj v BUBO počas našej cesty z Phnom Penhu do Siem Reap a ide o unikátny ulovený zážitok.
Doprava v Phnom Penhe
Veľmi príjemná a exotická alternatíva k našim komfortným autobusom či klasickým taxíkom sú miestne moto-taxíky, tzv. „tuk-tuky“. Sú to vlastne vozíky so strieškou a štyrmi miestami na sedenie, zapriahnuté za motorkou. V Phnom Penhe ich nájdete na každom rohu a odvezú vás kdekoľvek. Je však dôležité dohodnúť si cenu dopredu, aby sa vás aktívny taxikár nepokúsil ošmeknúť. Za väčšinu presunov v rámci mesta nezaplatíte viac ako tri doláre za jedno vozidlo. Je to pritom exotická skúsenosť a naozaj autentický transport, ktorý určite odporúčame každému cestovateľovi, ktorý si chce vychutnať skutočne miestnu atmosféru!
Zaujímavé miesta na nábreží: #
- FCC – Foreign Correspondent Club – najznámejšia reštaurácia v meste, bývalý klub zahraničných novinárov. Má dobrý výhľad na rieku a kvalitné jedlo. Obsluha však vie byť niekedy veľmi zmätená. Zároveň býva podnik často preplnený, keďže je ozaj slávny.
- Riverside Bistro – neďaleko FCC nájdeme túto výbornú reštauráciu, má dve poschodia, dole reštauráciu, hore viac klubové priestory. Má vyhliadku na rieku a výborné jedlo. Majiteľ Andy je polovičný Nemec a polovičný Poliak, žijúci v Kambodži od 80. rokov, ktorý vám vie vždy pomôcť dobrou radou.
- Le Moon Rooftop – Najlepší rooftop s výborným výhľadom na sútok Mekongu a Tonle Sap a kvalitnými miešanými nápojmi.
- 136. Ulica – Ak idete asi 500 metrov od kráľovského paláca po nábreží, tak je táto ulica po ľavej strane. Je zaujímavá len večer, nakoľko je to červená štvrť mesta. Je tu mnoho barov, ktoré sú tematicky ladené a tu naživo vidíte jednu z (neslávne) známych turistických atrakcií krajiny, prostitúciu.
Keď po intenzívnom dni poznávačky Phnom Penhu sedíte večer na vysvietenej promenáde, ochutnáte Lok Lak a všetko na teraske spláchnete čapovaným pivečkom Angkor, bude to dokonalá bodka za prvým dňom v Kambodži. Ihneď pochopíte, prečo za koloniálnych čias Francúzi volali Phnom Penh perlou francúzskej Indočíny.
Tak ako sa to počúvalo? Urobil som príliš veľa chýb? Ak áno nahlás nám to prosím. No ak sa ti naša práca v BUBO páči daj vedieť svojim známym. Toto čítanie o svete je veľmi pozitívne, rozvíja človeka a ja by som na tvojom mieste už nič iné nečítal. Inak práve mi napadlo, včera som načítaval dva skvelé blogy, to je až neuveriteľné čo tí sprievodcovia BUBO vedia. Fakt super! Čítajte náš cestovateľsky magazín na bubo.sk lomené blog a budete šťastnejší. Alebo aspoň budete vedieť viac o šírom svete. Do skorého počutia priatelia.