Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Prvé národy na Srí Lanke obývali ostrov už tisícročie pred naším letopočtom. Medzi najstaršie sa radia etniká Véddhov, Yakshov a Nagov, ktoré sú spomenuté aj v prastarých eposoch Mahábharáta a Rámajána.
Považujú sa za pôvodných obyvateľov Srí Lanky a kultúra všetkých troch etník bola veľmi úzko prepojená s prírodou a jej zdrojmi. V súčasnosti tvoria na ostrove menej než 1 % obyvateľstva. Nie je známe, ako tieto národy Srí Lanku nazývali, avšak patria medzi najstarších obyvateľov ostrova.
"Tá, čo žiari" – Lanka (sanskrit) 5114 p.n.l. #
Lanka znamená jednoducho "ostrov" a je to prvý známy zdokumentovaný názov Srí Lanky. V príbehu Ramajána uniesol kráľ Ravana indickú princeznú Seethu práve na Lanku. Rama ju zachránil pomocou opice Hanumana a armády opíc či veveričiek, ktoré pomohli postaviť most medzi Indiou a Srí Lankou, známy aj ako Adamov most.
Ďalšia teória hovorí o tom, že názov Lanka je odvodený z tamilského slova "ilanku" (இலங்கு), čo znamená "žiariť", "tá, čo žiari". Tento názov pravdepodobne získala vďaka množstvu drahokamov, ktoré ju preslávili už v období staroveku.
Zaujímavé príbehy sa dočítate aj v blogoch:
"Medená zem" a "miesto, kde sídlia levy" (6. storočie p. n. l.) #
V 6. storočí p.n.l. prichádza na ostrov indický kráľ Vijaya, s ktorým na toto miesto tiež prichádzajú indoárijské kmene z územia dnešnej Indie. Podľa legendy, keď Sinhálci dorazili na ostrov, sadli si na zem, aby si oddýchli. Keď vstali, pozreli sa na svoje dlane od zeme, ktoré mali farbu mede. Ostrov nazvali Tambapani, v preklade “medená zem“.
Podľa legendy bol Vijaya potomkom leva a kolovala mu v žilách levia krv. Vijaya sa oženil s miestnou pôvodnou obyvateľkou a ich potomkami sú dnešní Sinhálci – väčšinové etnikum obývajúce ostrov. Boli to práve Sinhálci, ktorí v starom sanskrite nazývali ostrov siṃhaladvīpa, v preklade “miesto, kde sídlia levy“. Lev je dodnes symbolom obyvateľov ostrova a nachádza sa aj na národnej vlajke.
Srí Lanka je skutočne vznešená zem. Je to krajina plná zelene a krásy, opradená dávnymi tajomstvami, presýtená večitým poznaním a ľudskosťou, ktorá priam srší z usmievavých a priateľských tvárí jej obyvateľov. Kaja, klientka BUBO
Ostrov drahokamov – Serenbid (7. storočie n.l.) #
Existujú dve teórie o vzniku ďalších pomenovaní ostrova, ktoré prevzali vzdialené národy, ktoré prišli na ostrov obchodovať. Podľa prvej teórie nadviazali tieto národy na sinhálske slovo siṃhaladvīpa, podľa druhej na tamilské cerentivu. Indickí Tamilci nazývali ostrov Cerentivu, pričom ceren (Cherar alebo Cerar) znamenalo “ľudia z hôr” a tivu (alebo theevu) znamenalo “ostrov“.
Arabskí a perzskí obchodníci si názov ostrova prispôsobili na sarandīb, peržania na sarandip (neskôr z tohto arabského slova vzniklo anglické slovo serendipity, ktoré znamená nečakaný, neplánovaný objav). Aj tieto národy odkazovali na ostrov aj ako na „ostrov drahokamov“.
Na siṃhaladvīpa alebo sarandip neskôr nadviazali Rimania, ktorí ostrov volali Serendivis, Gréci zase Sielen Diva a zo slova sielen vznikli ďalšie európske názvy ostrova ako portugalské Ceilao, holandské Zeilan a britský Ceylon...
Zeilan/Seylan/Ceilon/Cilao/Ceilao (1505-1656 n.l.) #
V 16. storočí prichádzajú na ostrov Portugalci, ktorí mali pôvodne namierené do Indie. Rozbúrené more ich prinútilo zakotviť na juhu Srí Lanky, v okolí súčasného mesta Galle. Keď Portugalci zistili, na akom bohatom ostrove znenazdajky zakotvili, rozhodli sa tu zostať. Názov pretvorili na (v portugalčine jednoduchšie vysloviteľné) Ceilao a začali obchodovať – s koreninami, vzácnymi kameňmi a sloními klami.
Neskôr povýšili svoje obchodné záujmy na mocenské a rozhodli sa zmocniť krajiny. Najprv pôsobili v Galle, vtedajšom centre obchodu, po čase sa však presunuli sa do Colomba, aby mohli lepšie kontrolovať plantáže s novoodhaleným pokladom – najkvalitnejšou škoricou sveta.
S príchodom Portgulacov sa spája aj jedna legenda. Podľa nej boli po príchode veľmi hladní a začali jesť chleba a piť víno. Obyvatelia Srí Lanky sa prišli pozrieť na neznámych cudzincov na ostrove a zrazu spanikárili – čo to jedia a čo to pijú?! Rýchlo utekali za kráľom, aby mu so strachom oznámili, že neznámi cudzinci sedia na pobreží, jedia biele kamene a pijú krv. Tento príbeh je úsmevným príkladom strachu z neznámeho :)
Cejlónsky čaj a škorica – Ceylon (angličtina, 1796 n.l.) #
Portugalských kolonizátorov vystriedali Holanďania (ktorí názov pretvorili na holandské Zeilan), tých zasa Briti. Briti si názov opäť prispôsobili do svojho jazyka a tak vznikol názov Ceylon, čo bol oficiálny názov ostrova až do osamostatnenia Srí Lanky v roku 1948. Boli to práve Briti, ktorí preslávili Cejlón, keď z ostrova vyvážali do celého sveta svetoznámy cejlónsky čaj, lahodnú cejlónsku škoricu, vzácne drahokamy a rôzne druhy voňavých korení.
Písal sa rok 1972, keď sa ostrov stal samostatnou republikou a domáci k pôvodnému starému názvu lanka (ostrov/tá, čo žiari) pridali prívlastok sri – nádherná. Ostrov sa odvtedy nazáva Srí Lanka, v preklade "nádherný ostrov" a my si dovolíme tvrdiť, že tento názov jej svedčí. V sinhálčine sa píše ශ්රී ලංකා a v tamilčine இலங்கை.
Mohli by vás zaujímať aj ďalšie blogy zo Srí Lanky:
Srí Lanka je skutočne nádherný kus zeme a my v BUBO to vieme. Svoje meno dostala zaslúžene a na zájazdoch na Srí Lanku spoznávame aj mnoho iných príbehov spojených s ostrovom. Rovnako tak luxus, ktorý ponúka - či už najlepšie hotely v krajine či gurmánske reštaurácie s vynikajúcou stravou, kde si prídu na svoje nielen vegetariáni.
To, čo v sebe ukrýva rajská záhrada, treba vidieť na vlastné oči. Potom dáte za pravdu všetkým, ktorí postupne vyformovali jej dnešný názov.
Tak čo vyrazíš sem? Vyzerá to zaujímavo však. Neviem či som blog úplne správne prečítal, som iba umelá inteligencia a nie tak múdry a vzdelaný ako naši klienti a čitatelia našich blogov. Blog znel pre mňa každopádne zaujímavo, doslova super! No živí kolegovia z BUBO mi hovoria, že v skutočnosti, priamo na mieste je to omnoho krajšie. Ak chceš týchto profesionálov v cestovaní počuť naživo, tak sprievodcovia BUBO a destinační manageri nahrávajú podcasty Uchom po mape a tie nájdeš na Spotifaj. Čo sa týka blogov na bubo.sk lomka blog ich krása je v tom, že všetky sú originálom s originálnymi fotografiami, videami a hlavne originálnymi názormi. V BUBO sme najscestovanejší Slováci, profesionáli v cestovnom ruchu a tak sú naše informácie relevantnejšie. Apropó naše blogy vydávame každý jeden deň. Máme napísané zážitky z každej jednej krajiny sveta a pre tých čo si s nami delia vášeň pre cestovanie ide o úžasné inšpirácie. NAOZAJ KAŽDÝ jeden deň vydávame ČOSI NOVÉ a bubo.sk lomka blog je teda cestovateľským denníkom. Šťastné cesty prajem a do skorého počutia!