Thimphu – najvyššie položená ázijská metropola

Prehliadka

Thimphu – najvyššie položená ázijská metropola

Bhután - vitajte v krajine hrmiaceho draka, ako sa krajina pod Himalájami prezýva. Má veľa pôvabov a unikátov, a jedným z jeho atraktívnych miest, ktoré stojí za to vidieť, je určite aj hlavného mesto Bhutánu – Thimphu. Tak sa volá nielen metropola, ale aj názov bohato zalesneného údolia s pretekajúcou riekou Wang Chuu, v ktorom Thimphu leží. Celá oblasť okolo hlavného mesta sa volá Thimphu District.

Thimphu Počasie

slabý dážď

slabý dážď

15°C

Predpoveď 26.Mar

Východ slnka 05:59

Západ slnka 18:15

Dážď 4.46mm

V aglomerácii mesta dnes žije približne 104 000 ľudí, ide tak jednoznačne o  najväčšie populačné centrum v celej krajine. Thimphu sa nachádza na stredozápade Bhutánu, v nadmorskej výške 2320 metrov, čím je najvyššie položeným hlavným mestom Ázie. Príjemne v sebe spája atmosféru pokojného malého mesta s rýchlo sa rozvíjajúcimi modernými štvrťami, konzervativizmus a tradície s dynamikou a progresom. Tieto kontrasty vidno v meste na každom kroku. Milým príkladom svojského sveta, v ktorom si Thimphu žije, je fakt,  že je to jediné hlavné mesto na svete, kde nenájdete semafor. No, v skutočnosti tu jeden mali, ale na základe sťažností miestnych obyvateľov ho nechali odstrániť. Dôvod? Zdal sa im príliš neosobný! Dodnes sú najdôležitejšie križovatky mesta riadené policajtmi. Ulice Thimphu majú skrátka svoj osobitý šarm, v ktorom sa  stretáva posvätnosť budhistických miest s často hektickou dopravou, domáci v tradičných odevoch s turistami, nadšene fotiacimi krásu okolo seba.

Križovatka riadená policajtom Video: Robert Taraba

Križovatka riadená policajtom Video: Robert Taraba

Thimphu je mladá metropola, pred ňou bola hlavným mestom krajiny Phunaka, odkiaľ však v roku 1961 tretí kráľ Jigme Dorji Wangčhug presťahoval sídlo vlády práve do Thimphu. Následne štvrtý kráľ Jigme Singye Wangčhug podnietil v meste rozvoj, vrátane intenzívneho obchodu s Indiou, s ktorým krajina nabrala ekonomický dych.. Thimphu je  dnes druhé najbohatšie mesto v krajine, hneď po Paro, čo je pochopiteľné, keďže to slúži ako akási hlavná vstupná brána do Himalájí. Metropola využíva aj medzinárodné letisko v Paro, vzdialené od nej 54 kilometrov.

Začíname prehliadku... #

Naše prvé kroky v Thimphu, a to už sem s BUBO chodíme nejaký ten rok,  smerujú vždy do Thimphu Dzongu, resp. Tashichho Dzongu - „Dzong vznešenej viery“, hlavnej pevnosti mesta, reprezentatívneho svetského aj duchovného miesta metropoly. (V preklade dzong znamená pevnosť). Prehliadku si je dobre naplánovať,  my v BUBO už vieme, že je dobré byť tu niečo pred 17:00. To je totiž čas, dokedy je kráľ vo svojom úrade a keď z neho odchádza do svojho sídla, vojaci slávnostne zvesia vlajku zo stožiaru pred budovou paláca. Je to pomerne krátke, no rozhodne veľmi zaujímavé divadlo, ktoré poodhalí niečo z tradícií Bhutánu. Samotný palác, teda jeho vnútorné časti sú prístupné pre verejnosť od 17:30  do 18:30. Čiže na samotnú prehliadku máme čas jednu hodinu. Keď si porozprávame všetko zaujímavé, vo zvyšnom čase si fotíme krásnu výzdobu paláca,  najmä jeho chrámovej časti, kde môžeme stretnúť mníchov. Určite stoja za to aj večerné fotky po západe slnka, keď je celá pevnosť krásne nasvietená. Pred vstupom do samotného dzongu je potrebné absolvovať bezpečnostnú prehliadku, ktorá je však menej prísna ako tá, ktorú bežne zažívame na letiskách.  

Dzong vznešenej viery - Tashichho Dzong
Foto: Robert Taraba — BUBO

Pevnosť tisícky Budhov #

Takéto dzongy mali v krajine odjakživa funkciu ochrannej, svetskej a duchovnej moci. Dzong slúžil ako civilným úradníkom tak aj duchovenstvu. Pôvodný dzong vznešenej viery nechal postaviť Láma Lhampa už v roku 1216.  O štyri storočia neskôr sa tu usadil zjednotiteľ Bhutánu Ngawang Namgyal, alebo inak - Žabdung Rimpoče, ktorý sem prišiel z Tibetu. Vládol 35 rokov, dal tu mníchov aj vojakov pod jednu strechu. Tento vládca položil základy politickej organizácie a zemskej správy, ktorá v hlavných rysoch zostala v platnosti v krajine až do 20. storočia.

Dzong vznešenej viery bol zničený požiarom v roku 1771 a ponechaný osudu až do roku 1962, kedy ho 3. kráľ Jigme Dorji Wangčhug dal počas päťročného projektu obnoviť. V súčasnosti sa tu nachádza sekretariát, panovnícka miestnosť a kancelária kráľa. Kráľovský palác je vystavaný do štvorca, celý areál má rozmery 180 metrov na dĺžku, 72 metrov na šírku. Nájdeme tu tri námestia a štyri veže, vstup chránia štyria králi. Okrem kráľovského úradu tu sídli hlavný predstavený mníchov Če kempo, ktorý sa však v letných mesiacoch sťahuje do chladnejšej Punaky. V hlavnej sieni chrámovej časti sú tri tróny – stredný kráľovský trón, po ľavej strane trón otca a po pravej strane predstavená hlava budhizmu Šabdrung – zjednotiteľ Bhutánu. Nad nimi bdie v lotosovom sede Budha Šakjamuny.  Kam sa len v chrámovej časti pozriete, vpravo aj vľavo uvidíte všade sošky Budhov, je ich tu tisícka. 

Pri návšteve tejto časti musíme byť naboso. V celom Bhutáne platí jednoduché pravidlo, že v tých najdôležitejších chrámoch a miestach sa vyzúvame, a keď sme vyzutí, je tiež zákaz fotiť. Vedľa kráľovského paláca má svoje sídlo aj samotný kráľ so svojou rodinou. Od cesty striešku kráľovho sídla zazriete, no nesmie sa fotiť. Po bohatej návšteve samotného paláca si doprajeme oddych a naladíme sa na ďalší deň s prehliadkou pestrého a fascinujúceho Thimphu. Kto by však predsa len v ten deň mal ešte chuť a sily,  najviac života v meste nájdete v okolí hlavného námestia s hodinovou vežou.  Sem mieria bezpečne kroky každého tunajšieho sprievodcu so svojou skupinkou... No možností je viacero, ak by ste boli unavení, môžete pokojne zostať v hoteli a využiť tunajšiu výbornú reštauráciu. K Bhutánskej kuchyni sa dostaneme neskôr, keď spoločne navštívime tradičnú lokálnu reštauráciu. 

Keď ste v chrámových priestoroch bosí, fotiť je zakázané...

National Memorial Chorten #

Prehliadku mesta začíname na druhý deň ráno približne o 9:00. Thimphu nie je veľké mesto, no má zaujímavé okolie aj okrajové časti. Preto na presun a rýchlejší pohyb po meste využijeme náš mikrobus. Mierime k prvej pamiatke neďaleko centra mesta, ktorú dnes navštívime.  National Memorial Chorten – Národný čorten (stúpa – posvätné budhistické miesto pokoja a mieru) je jednou z najvýznamnejších stavieb v meste a pre mnohých veriacich je aj objektom každodenného uctievania. Bol postavený v roku 1974 na počesť a pamiatku 3. kráľa Džingme Dordži Wangčhuka (1928 -1972), ktorý zomrel veľmi mladý, iba 44-ročný. Ako pripomienku ho dala postaviť kráľovná matka. 

Vchádzame do samotného areálu stúpy. Pri jednom z vchodov vidíme sériu veľkých modlitebných mlynčekov (mlynček – zdobený valček so zrolovaným papierom s mantrami, pri jeho otáčaní v smere hodinových ručičiek sa šíri do okolia pozitívna energia a odstraňujú prekážky svetského aj duchovného života) veriaci ich tu roztáčajú,  posedávajú pri nich v tieni, ponorení do svojich modlitieb.  Neskutočne fotogenická časť, ktorú by ste rozhodne nemali vynechať. Areál stúpy sa vždy hemží veľkým množstvo ľudí, ktorí sem prichádzajú každý deň a trávia tu čas v rozjímaní a modlitbách. Samotnú stúpu si vyfotíte len z vonkajšej strany, napriek tomu, že sa dá ísť aj priamo do nej, a to zo severnej strany. Keďže však opäť vstupujeme bosí, fotky si vnútri neurobíme...

Modlitebné mlynčeky v komplexe Národného chortenu Video: Robert Taraba

Modlitebné mlynčeky v komplexe Národného chortenu Video: Robert Taraba

Treba povedať, že sa jedná o jednu z mála stúp na svete, do ktorej sa dá takto priamo vojsť, dokonca v nej nájdete niekoľko poschodí, ktoré sa oplatí preskúmať. Vo svojom interiéri ukrýva pozoruhodné náboženské maľby a súbor tantrických sôch - ochrancov, ktorí strážia čorten.

Stotisíc sošiek v bruchu obrovského Budhu #

Po obhliadke stúpy nasadáme do mikrobusu a vyrážame na pahorok nad údolie Thimpu. Našou ďalšou zastávkou bude najväčšia – 52 metrov vysoká socha sediaceho Budhu v Bhutáne, podľa informácií od nášho lokálneho bhutánskeho sprievodcu, ktorý toho vie naozaj veľa, je to dokonca najväčšia socha sediaceho Budhu na svete. Autobus nás vysadí pri hornom parkovisku, od ktorého prechádzame jednou zo vstupných brán k  monumentálnej soche, symbolizujúcej Budhu Šakjamunyho. Začali ju stavať pri príležitosti 100. výročia kráľovstva v roku 2006,  dokončiť ju mali  v októbri 2010, no napokon sa to podarilo až v roku 2015.   V r. 2008 začali vo vnútri sochy realizovať odvážny plán - výstavbu 100 000 kusov sošiek osempalcových Budhov a 25 000 kusov dvanásťpalcových bronzových  Budhov. Celý veľký projekt stál napokon cez 100 miliónov dolárov, pričom veľkú časť - 47 miliónov sponzorovali Číňania. Všetci darcovia sú uvedení v meditačnej sále, ktorá sa nachádza vo vnútri samotnej sochy. Na mieste je naozaj čo  obdivovať,  nielen úžasnú monumentálnu stavbu, ale aj prekrásny výhľad na celé mesto a údolie Thimphu. 

Na Thimphu dohliada z pahorku nad mestom 52-metrový Budha.

Stretnutie s takinom – národným zvieraťom krajiny #

Ďalšou našou zastávkou je najstarší chrám v Thimphu. Chrám Changangkha Lhakhang dal postaviť Phajo Drugom Zhigpo. Prišiel sem v 12. storočí, hovorí sa o ňom, že bol osvietený, oženil sa tu a splodil sedem detí. Podľa legiend bol presvedčený, že niektoré z nich sú démoni, a preto pustil svoje deti po rieke na drevenej doske. Tri z detí  sa utopili - to boli démoni, štyri, ktoré prežili vychoval a jeden z nich na  mieste chatrče postavil tento chrám. Tak hovorí povesť. V 13. storočí nechal samotný chrám rozšíriť jeden z synov. Poslednou rekonštrukciou si chrám prešiel v rokoch 1998-99. Prejdeme si pozorne jednotlivé časti chrámu (vo vnútri treba opäť dodržať pravidlo vyzúvania sa a zákazu fotografovania) s krásnymi maľbami, sochami, nádvorím, vychutnáme zvláštnu posvätnú atmosféru aj výhľad na mesto.

Chrám Changangkha Lhakhang
Foto: Robert Taraba — BUBO

Pri návšteve Thimphu nikdy nevynecháme ani ďalšiu atrakciu v jeho okolí – Motithang Takin Reserve – akási mini-zoo, ukrytá v lesoch nad metropolou. Jej najväčším lákadlom a dôvodom, prečo sem chodíme aj my, je národné zviera Bhutánu - takin. Je to asi 300 kg vážiace čudo s telom kravy a hlavou capa, ktoré žije v horách, vo výškach nad 3500 metrov. Zviera má silnú mytologickú spojitosť s Bhutánom. Povesť hovorí, že Drukpa Kunley – Božský blázon, ktorý prišiel do Bhutánu v 15. storočí, putoval po krajine a keď ľudia chceli od neho zázrak, dal si priniesť kravu a capa a na posedenie ich zjedol. Zostali po nich len kostry. Potom priložil hlavu capa na kostru kravy, luskol prstom a stvoril tak celkom nové zviera - takina. Ak budete mať šťastie, v ohradách v obore by ste mali zazrieť ich hneď niekoľko. V rezervácii žijú aj ďalšie himalájske zvieratá, najmä sambar (niečo, podobné nášmu jeleňovi).  Po stretnutí s takinom si ešte užívame prechádzku v tôni príjemných lesov s pekným výhľadom na okolie.

Ďalšou našou zastávkou je ženský kláštor Thangthong Dewachen Nunnery, ktorý sa nachádza nad mestom, s pekným výhľadom na Tashichho Dzong. Je to relatívne malý kláštor, žije tu asi šesťdesiat mníšok. Kláštor bol postavený v roku 1976 16. emanáciou Thangtong Gyalpo, ktorý bol prezývaný aj ako staviteľ. Počas svojho života totiž po celej krajine vystaval obrovitánske množstvo reťazových mostov, z ktorých viaceré sa dochovali až do dnes. Tunajšie mníšky sa venujú rôznym charitatívnym aktivitám a modlitbám pre dobro blížnych a celej krajiny.

Hodovanie v múzeu #

Je čas obeda. Jedným z najlepších miest, kde si môžete V Thimphu dopriať tradičné tunajšie jedlo nie je žiadna reštaurácia, ale Bhutánske tradičné múzeum, ktoré slúži na propagáciu svojich národných gastronomických pokladov takýmto spôsobom. A ako je dobre známe o bhutánskej národnej kuchyni, pripraviť sa môžete na ozaj pálivé jedlá. V BUBO odporúčame  - na začiatok si tak ako my dajte sudžu – čaj s jačím maslom. Ak nečakáte normálny, náš európsky čaj, ale teplú, výživnú polievku, tak vás to musí nadchnúť. Potom na stôl začnú nosiť rôzne dobroty od výmyslu sveta. Základom je červená ryža, ktorá sa podáva ako príloha ku všetkým ďalším jedlám: Ema Datshi, čo je v podstate bhutánske národné jedlo - jačí syr s čili. Ďalšou typickou domácou dobrotou je tučné bravčové Phaksha Paa, k tomu sušené veľké červené čili so syrom. Ja osobne mám veľmi rád aj mladé výhonky paprade v syrovej omáčke. Znie to možno čudne, ale verte, je to výborné!  Na stole môžete nájsť aj tradičné rezance momo a tradičné bhutánske placky. Po výbornom obede využijeme príležitosť, že sme v múzeu a prejdeme si jednotlivé exponáty Bhutánskeho tradičného múzea, ktoré v sebe zahŕňa ukážku tunajšieho vidieckeho života. Máte možnosť vidieť tu, ako sa v minulosti na bhutánskom vidieku, a v mnohých oblastiach dodnes, žije. Ak sa však chystáte navštíviť aj vidiek a zavítať do nejakého tradičného domu, túto časť môžete pokojne vynechať. 

Po výdatnom obede sa vydáme do Národnej knižnice a na Hlavnú poštu. Národná knižnica bola postavená v r. 1967, keď už Thimphu bolo hlavným mestom. Snaží sa udržať pôvodný jazyk Bhutánudzongkha, a tak isto zachováva staroveké tibetské texty. Texty v tibetskom štýle sú uskladnené na hornom poschodí, zatiaľ čo anglicky písané knihy nájdete na prízemí. Väčšina kníh sa venuje budhizmu a histórii regiónu Himalájí všeobecne. V priestoroch knižnice máte možnosť zazrieť miestnych návštevníkov, ako tu odriekajú posvätné mantry, keďže knižnica uchováva nespočetný počet náboženských kníh. V zbierke knižnice nájdete aj najväčšiu knihu na svete, ktorá váži 60,32 kg a má viac než 2x1 meter. Je to  dar od Massachusettskej univerzity v Bostone z názvom BHUTAN. Sú tu archivované originály listu Johna Whita z roku 1889 prvému kráľovi Bhutánu. Zaujímavosťou knižnice, s ktorou sa stretnete aj na hlavnej pošte je to, že si tu môžete dať spraviť bhutánsku poštovú známku s vlastnou fotkou. V dnešnej dobe na to potrebujete iba váš telefón a fotku z Bhutánu, ktorú chcete mať na známke. O ostatné sa postará ochotný personál, ktorý vám takto známky na počkanie vytlačí. 

Tradičné bhutánske jedlo
Foto: Robert Taraba — BUBO

Trochu umenia nikoho nezabije... #

Poobede si vždy doprajeme trochu oddychu pri pohľade na 13 tradičných umení Bhutánu – Zoring chu sun  (zoring ču sun) - školy a dielne, ktoré podporujú rozvoj pôvodného remeselníctva ako maliarstvo, tesárstvo, rezbárstvo, sochárstvo, modelovanie, tkáčstvo, zlatníctvo, vyšívanie, výroba predmetov z bambusu, kováčstvo, výroba papieru a predmetov z kože. V tradičnej tkáčskej dielni, ktorú navštívime, máte možnosť vyskúšať si tradičný národný kroj. Delí sa na mužský aj ženský. Muži si obliekajú „gho“, voľný, kimonu podobný odev, ktorý je opásaný látkovým opaskom a siaha ku kolenám. Nad pásom je látka podkasaná, tak aby záhyb vytvoril hlboké vrecko. Bhutánci si tak robia srandu, že majú najväčšie vrecko na svete. Hlavnou súčasťou ženského kroja - šiat „kira“ je farebne pruhovaný pruh látky ovinutý okolo tela a prepásaný  a na ramene upevnený kovovými sponami.  

Pri umení ešte zostaneme a navštívime aj továrničku na výrobu papiera. Tu sa papier  vyrába  z kôry stromu Dafne.  Kôra stromu sa zoškriabe a nechá sa namočená na tri dni. Následne sa varí, potom sa celá tá masa znovu nechá na 24 hodín namočená, vzniknutá hmota sa rozdrobí a pomelie. Naukladajú ju do mriežkových kadí a vymáčajú ju znovu vo vode. Podoberie sa a rozloží na site, ktoré sa vyloží von na vzduch, papier sa zo sita odlepí a nechá uschnúť. Papier je na svete! Za návštevu stojí aj predajňa s mandalami, ktorých výrobu ste už videli v rámci školy 13 tradičných umení.

Výroba tradičného papiera v Bhutáne
Foto: Robert Taraba — BUBO

To, čo by ste rozhodne pri návšteve Thimphu nemali vynechať je návšteva nácviku tradičného bhutánskeho športu, ktorým je lukostreľba. Vydajte sa s nami na Národný štadión, kde sa hráva futbal a iné športy, a práve so štadiónom susedí aj ihrisko, na ktorom sa hráva národný bhutánsky šport - lukostreľba. Zažiť takýto tréning je naozaj zážitok. Keď to uvidíte na vlastné oči, nebudete chápať, ako sú títo lukostrelci s použitím tradičného bambusového luku schopní trafiť terč o veľkosti taniera na vzdialenosť 133 metrov. Nájdete tu trénovať lukostrelcov s modernými lukmi, s ktorými súťaží Bhután aj na olympiáde, no naozajstné umenie tohto športu spočíva v tradičnom štýle. Ako zistíte, že ste trafili terč? Jednoducho, uvidíte vášho súpera tancovať pri vašom terči, pretože to je tradícia. Prejavovať radosť, ak trafí do čierneho práve váš súper a nielen vy. 

Od štadiónu sa môžete prejsť cez národný park až na tradičnú tržnicu, kde v jednotlivých sekciách uvidíte predávať tradičnú bhutánsku zeleninu, ovocie, rôzne poľnohospodárske výrobky a iné veci. Jedná sa rozhodne o zaujímavé a fotogenické miesto, ktoré by ste nemali vynechať. 

Toto živé srdce metropoly je ideálnym miestom, kde sa s Thimphu rozlúčiť. S mestom, ktoré vám chvíľami možno nebude pripadať ako hlavné mesto, no dostane vás svojou priateľskosťou, pokojným šarmom, pokorným držaním sa tradícií a zároveň chuti bhutáncov zaradiť sa do moderného sveta.

Národný šport Bhutánu je lukostreľba Video: Robert Taraba

Národný šport Bhutánu je lukostreľba Video: Robert Taraba

TOP 10 Thimphu: #

 1. Najvyššie položená metropola Ázie, uložená uprostred krásne zvlnenej krajiny, kde všade navôkol cítiť atmosféru neďalekých Himalájí. Jednoducho – život na vysokej nohe!
 2. Malé-veľké mesto s príjemnou, pokojnou, miestami vidieckou atmosférou. Na rozdiel od hektických anonymných veľkomiest sveta tu naozaj vládne familiárnosť, veď domáci obyvatelia dali zrušiť jediný semafor mesta, lebo sa im zdal, na rozdiel od policajtov na križovatke, príliš chladný a neosobný... 
 3. Reprezentatívna pevnosť mesta - Tashichho Dzong, alebo Dzong vznešnej miery, kde nájdete pod jednou strechou kráľovský palác, chrámovú časť aj administratívne budovy metropoly. 
 4. Kláštor Thangthong Dewachen Nunnery vo svahoch nad mestom a údolím, dnes jedno z najnavštevovanejších duchových miest krajiny tak pre domácich ako pre turistov.
 5. Najväčší sediaci Budha krajiny sedí na pahorku nad mestom, mám 52 metrov a vo svojom bruchu ukrýva sošky ďalších vyše sto tisíc menších Budhov. Okázalá stavba stála sto miliónov dolárov. Núka sa odtiaľto nádherný pohľad na celé údolie Thimphu.
 6. National Memorial Chorten. Posvätná stúpa s veľmi silnou duchovnou atmosférou, vždy plná ľudí, ktorí sa sem denne prichádzajú modliť.
 7. Domáce jedlo. Viete, kde si pochutíte najlepšie? V Bhutánskom tradičnom múzeu! Vyskúšajte papraďové výhonky v syrovej omáčke, výborné tučné bravčové, jačí syr, rezance momo, tradičné bhutánske placky, a veľa-veľa čili! Dobrú chuť!
 8. Motithang Takin Reserve – obora v lese nad mestom, kde môžete zazrieť podľa legiend národné zviera Bhutáhu – takina, ale aj ďalšie živočíchy, typické pre Himaláje. Pokojné, pôvabné miesto, kde sa môžete uprostred zelene prechádzať, rozjímať a vychutnávať pohľady na okolie.
 9. Kúsok tradičného umenia. V tunajšej tkáčskej dielni si môžete vyskúšať bhutánske kroje, v továrničke na výrobu papiera môžete na vlastné oči vidieť, ako tento materiál vzniká. 

Čo vidieť navyše: #

 1. Národný inštitút tradičnej medicíny - založený bol v roku 1988 pre potreby miestnych obyvateľov z fondov EU. Inštitút je otvorený verejnosti a je možné sledovať tu proces výroby niektorých prírodných liekov priamo v laboratóriu. 

 1. Nechajte sa vyšetriť v tradičnej nemocnici - Bhutánsky kráľ zabezpečil pre svoj ľud bezplatnú zdravotnú starostlivosť a o tom, že je bezplatná naozaj pre každého, aj pre vás, sa môžete presvedčiť na vlastnej koži. Môžete sa tu dať vyšetriť a na predpis dostanete prírodné lieky.

 1. Párty večer v Thimphu - Ak ste v Thimphu v piatok, resp. v sobotu, nemali by ste vynechať pravú bhutánsku party. Možností je viacero, ja osobne odporúčam Mojo Park, v ktorom nájdete rôzne čapované pivá, miestne aj medzinárodne známe nápoje, a tak isto skvelú živú hudbu. Tu sa vám môže stať tak ako nám, že tu narazíte na bhutánske hviezdy s ktorými sa tu bude chcieť každý fotiť. 

 1. Choďte v Thimphu do kina  - Choďte do kina na bhutánsky film. Vôbec nevadí, že ničomu nebudete rozumieť a že v kine nebudete mať k filmu ani len anglické titulky. Ide o naozaj unikátny zážitok, keď vám pred samotným filmom v kine budú hrať bhutánsku hymnu. 

 1. Navštívte miestny karaoke bar - Ak nemáte dosť párty života, jedna z vecí, ktorú miestni milujú je karaoke, takže niektorý z karaoke barov by ste v Thimphu rozhodne nemali vynechať. 

 1. Tango budhistický inštitút - Ak máte chuť na túru a trochu duchovna k tomu, tak sa vydajte na 14 km túru do tohto známeho budhistického centra. 

 1. Nákupy v miestnych obchodoch a starožitníctvach - Ak hľadáte autentické suveníry, v blízkosti hlavného námestia s hodinovou vežou nájdete niekoľko výborných obchodov. 

 1. Natočte si video s policajtom, ako riadi križovatku - Tradičná vec v Thimphu je riadenie veľkej križovatky policajtom. Na svete nenájdete iné hlavné mesto, ktoré nemá ani jeden semafor. 

 1. Zájdite na tradičnú masáž a horúci kúpeľ - Užite si tradičnú masáž a bylinný kúpeľ, ktorý vám dodá energiu v ďalšom spoznávaní Bhutánu. 

 1. Pošlite pohľadnicu s vlastnou známkou - Pošlite originálnu pohľadnicu s vlastnou známkou, ktorú vám v národnej knižnici alebo na hlavnej pošte vytlačia na počkanie. 

Pár luxusných tipov v Thimphu: #

 1. Pobyt a večera v krásnom hoteli Le Méridien Thimphu alebo v Taj Tashi Hotels in Thimphu 
   
 2. Užite si luxusný relax v kúpeľoch - Terma Linca Resort and Spa 

 3. Nechajte si ušiť na mieru tradičný odev Gho, či Kiru 
Robert Taraba

Robert Taraba

Robert Taraba

Robo si vás podmaní svojím šarmom, ochotou aj znalosťami. Už počas vysokej školy odišiel študovať do nórskeho Trondheimu, kde si zamiloval celú Škandináviu. Aj preto sa do severských krajín vracia každý rok a je neustále hnaný túžbou objavovať nové miesta. Cestovanie a fotografia sú jeho veľkou vášňou a bez svojho fotoaparátu sa nepohne ani na krok. Na svojich fotografiách sa snaží uchovať čaro výnimočných miest, okamihov a ulovených zážitkov. Izolované krajiny, ktoré sú menej navštevované a miesta ako Vanuatu, Bangladéš, či Bhután patria k jeho najobľúbenejším. Miluje všetky kontinenty pre rozmanitosť ich kultúry a rôznorodosť prírodných krás. Brázdi s vami prašné cesty južnej Afriky, obdivuje safari v Keni či Tanzánii, hrá sa s lemurmi na Madagaskare a to všetko s fotoaparátom v ruke. Čaro budhistických krajín a ich filozofia si ho podmanila už pred rokmi. Miluje kuchyňu Indie, či Juhovýchodnej Ázie, ale rád si vychutná aj novozélandské Flat White s výhľadom na Južné Alpy. Rozmýšľate, ako urobiť ten najlepší dovolenkový záber? Ako odfotografovať váš najkrajší západ slnka v živote? Zachytiť autentické zábery domorodých kmeňov, leva pri love či zebru na úteku? Spýtajte sa Roba. Keď mu je v Afrike, či v Ázii horúco, chladí sa na jeho milovanom Islande.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Špicbergy - Rusi a ľadové medvede

Zo zájazdu:

Robert Taraba

Posledná úprava článku | Prečítané: 385

Mohlo by Vás zaujímať

Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta Prémiový blog

Prémiový blog Himaláje – rady na cestu do najkrajších hôr sveta

Hima – sneh a alaya domov - dve slová označujúce najvyššie pohorie sveta sa stali globálnym synonymom majestátnosti. Ako ich vnímajú ľudia, ktorí…

Thimphu – najvyššie položená ázijská metropola Thimphu

Thimphu Thimphu – najvyššie položená ázijská metropola

Bhután - vitajte v krajine hrmiaceho draka, ako sa krajina pod Himalájami prezýva. Má veľa pôvabov a unikátov, a jedným z jeho atraktívnych miest,…

Ako byť šťastný? Blog

Blog Ako byť šťastný?

Ktorá je najšťastnejšia krajina sveta? Čo som sa o šťastí dozvedel na svojich cestách a naučil od iných národov? Prekvapujúce inšpiratívne zistenia…

Ľuboš Fellner 29 min. čítania
Paro – mesto, nad ktorým prebýva tiger Paro

Paro Paro – mesto, nad ktorým prebýva tiger

Vitajte v Krajine hrmiaceho draka! Sme v bhutánskom meste Paro, ktoré väčšina turistov uvidí na svojej ceste touto krajinou ako prvé. Nachádza sa…

Najexotickejší ľudia sveta 2023 Blog

Blog Najexotickejší ľudia sveta 2023

Kde v najbližšom roku nájdete ešte tú pravú exotiku? Kde máte šancu dostať sa do doby kamennej a kde môžete nafotiť svoj najexotickejší…

Ľuboš Fellner 14 min. čítania
Drukpa Kunley - svätec, čo mal päťtisíc žien Blog

Blog Drukpa Kunley - svätec, čo mal päťtisíc žien

Viete si predstaviť, ako to asi môže vyzerať v krajine, ktorá si ctí bláznivého svätca? Drukpa Kunley bol budhistický svätec, ktorý žil v Ázii v…

Katarína Líšková ml. 4 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

K

Ázia   Amerika  

Oceánia, Spojené štáty americké (USA), Japonsko


náročnosť

17 dní

Trvanie

7895
E

Ázia  

India


náročnosť

16 dní

Trvanie

4165
E

Ázia  

Tibet, Nepál, India, Čína


náročnosť

26 dní

Trvanie

5716
K

Ázia  

Vietnam, Kambodža


náročnosť

16 dní

Trvanie

3904

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek