Súostrovie Ohňová zem #
Poďme však po poriadku. Nachádzame sa v južnom cípe Južnej Ameriky. V španielčine sa toto miesto označuje ako Tierra del Fuego, čiže Ohňová zem. Ohraničuje ju Magalhaesov (ten ju oddelil od Patagónie) a Drakov prieliv. Bol to práve Fernão de Magalhães, ktorý sa v roku 1520 plavil v týchto vodách a dal jej toto pomenovanie - Zem ohňov. Bolo to práve vďaka ohniskám, ktoré videl horieť na jej brehoch, kde žili pôvodní obyvatelia.
Ohňová zem je celkovou rozlohou veľká ako 1,5-násobok Slovenska. Žije tu však iba cca 107 000 obyvateľov, a to na jej chilskej a argentínskej strane dokopy. Jej najväčší ostrov je Isla Grande (48 000 km2 čiže takmer rovnako veľký ako Slovensko).
Hlavným mestom tejto provincie (Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur) je mesto Ushuaia, ktoré má letisko, prístav, mnoho kvalitných hotelov, reštaurácií a atrakcií. Národný park Ohňová zem bol vytvorený v roku 1968, začína približne 11 km za mestom Ushuaia a zahŕňa známy záliv Lapataia.
Je to jediné miesto v Argentíne, kde les siaha k moru... Parques Nacionales de Argentina

TOP cestovatelia sveta
Fernão de Magalhães, Marco Polo, Roald Amundsen, Ernest Shackleton,…
Kedy cestovať do Ushuaie #
V „našej“ zime. Ushuaia sa nachádza na južnej pologuli. Ideálne je sem cestovať medzi novembrom a marcom, kedy je tu aj najviac denného svetla. Populárne sú aj mesiace september až október, kedy je začiatok sezóny a mesto ešte nie je plné turistov. Vychýrený je ale aj záver sezóny, teda marec a apríl, kedy jeseň sfarbí Patagóniu a Ohňovú zem do snáď tých najkrajších farieb.
S chladným počasím, silným vetrom a aj snehom však musíte počítať celoročne, aj uprostred sezóny. Tomu prispôsobte celú svoju výbavu. V „našom“ lete tu môžete zažiť skvelú lyžovačku, veď sa tu nachádza najjužnejšie lyžiarske stredisko na svete.
Cez Ushuaiu, resp. jej prístav, prejde počas sezóny mnoho turistov, ktorí smerujú na plavbu do Ohňovej zeme alebo na Antarktický polostrov.
Odporúčame aj BUBO blogy:
Vstupenky do národého parku Ohňová zem #
Vstupenky do národého parku Ohňová zem (Tierra del Fuego) si zakúpite na oficiálnej stránke Národné parky Argentíny. Cena je od 30 000 ARS/osoba. Ak by vám nefungovala online platba kartou, v roku 2025 sme stretli v parku aj iných turistov s rovnakým problémom. Vstupenka sa dala kúpiť pri bráne do národného parku. Pri Argentíne majte vždy k dispozícii platobnú kartu aj hotovosť. Na niektorých miestach si lístky do národného parku kúpite na mieste buď iba kartou, alebo iba v hotovosti.
Pri zadávaní údajov pri výbere vstupenky nenájdete našu krajinu - ani pod jej anglickým, ani pod jej španielskym názvom. S ponuky vyberte teda „otros“, čiže v preklade ostatné krajiny. Ak máte český pas, v ponuke nájdete svoju krajinu pod španielskym názvom República Checa.
Môžete si kúpiť vstupenku na viac dni za výhodnú cenu, ktorú využijú hlavne tí, ktorý sa v národnom parku chystajú kempovať. My sme si spravili jednodňový výlet. Môžete si kúpiť vstupenku, ktorá kombinuje vlak Fin del Mundo - je to jazda najjužnejším vlakom sveta, a takto je lístok označený.
Z môjho pohľadu však túto vstupenku nekupujte. V cene nie je jazda vlakom (!), ktorá stojí od 70 eur/osoba. Je to pasca na turistov. Trať je dlhá iba 7 km a jazda trvá zopár minút. Začína sa ešte pred vstupom do národného parku a na polceste vstupuje do oblasti národného parku. Ostatní idú po ceste cez vstupnú bránu, kde im skontrolujú lístky.
Vlak na konci sveta - Tren del Fin del Mundo
Kedysi dávno, keď bola Ushuaia ešte trestaneckou kolóniou, túto úzkokoľajovú železnicu postavili väzni. Stavali ju práve tí, ktorí boli najposlušnejší, lebo iba im dovolili opustiť brány väzenia za účelom nútenej práce. V rokoch 1909 až 1952 odtiaľto vozili vyťažené drevo do mesta, ktoré sa vtedy stavalo a ostatné drevo putovalo do väzenia na kúrenie. Železnica bola v roku 1994 obnovená na vozenie turistov.
Cesta do národného parku #
Boli sme ubytovaní v meste Ushuaia. Na cestu do parku sme si vybrali služby firmy Transporte Regular – shuttle bus v Ushuaia. Majú webovú stránku a fungujú na WhatsAppe. V Argentíne, resp. v Patagónii, všetci fungujú cez WhatsApp, takže túto aplikáciu určite používajte aj vy.
Komunikácia bola bezproblémová. Deň vopred sme si online kúpili lístok do zdieľaného turistického minibusu. Objednali nám taxi, ktorý po nás prišiel do hotela (bol v cene služby). Odviezli nás dolu do prístavu v Ushuaia, kde majú svoju predajňu. Pri nej je parkovisko minibusov. Postupne sme sa zozbierali viacerí turisti a zorganizovali nás do minibusu.
Na ich webe si vyberiete, na ktorý odchod chcete ísť. V hoteli sa pripravte tak, že už 45 minút predtým po vás môže tento taxík prísť. Mimo sezóny môžu mať obmedzené služby. Autobusy môžu vypraviť iba od 3 do 4 turistov. Skúste byť v tomto prípade s nimi v kontakte skôr, aby ste neuviazli a neostali bez programu.
Spiatočný lístok stojí od 33 000 ARS. Môžete ísť na odchod autobusov o 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 a 14.00 h. V sezóne bývajú možnosti návratu o 15.00, 17.00 a 19.00 h. Nahlásite si, o ktorej sa chcete vrátiť a z ktorej zastávky. Toto slúži iba na evidenciu, aby približne vedeli, ktoré spoje budú viac vyťažené. V predajni majú mapu a radi vám poradia pri dodatočnej otázke.
Ak sa chcete vyhnúť jazykovej bariére, preštudujte si offline mapu parku (v parku nebude signál) a rozhodnite sa sami, čo chcete vidieť a ktoré trasy prejsť. Na konci sezóny majú odchody autobusov obmedzené, lebo tam je vtedy málo turistov. Podľa toho si rozplánujte, koľko toho chcete v národnom parku stihnúť. Turistické trasy nájdete v hociktorej offline mape, napr. maps.me.
Keď sme boli už všetci, vyrazili sme smerom do národného parku po známej Ruta Nacional 3, ktorá končí na samotnom juhu Argentíny, v zálive Lapataia. Cesta je spočiatku kvalitná, no v národnom parku ju vystrieda nespevnená cesta. O niekoľko minút sme na bráne národného parku. Všetci vystúpime na kontrolu (pripadnú kúpu) lístkov do národného parku.
Máme iba zopár zastávok. Sledujte offline mapu a rozhodnite sa, z ktorej začnete trekovať.
Zastávky:
- Vstupná brána - Ticket office
- Vlaková stanica “Austral Fueguino” Train Station
- Záliv Zaratiegui
- Turitické centrum Alakush
- Kemping Entre Rios Island Free Camping
- Lapataia Bay - konečná
Stúpanie k Cerro Guanaco 973 m n.m. #
My sme vystúpili pri turistickom informačnom centre Alakush. Tam sú toalety zdarma, je tam reštaurácia a suvenírový obchod. Potom sme pokračovali po rovine k Lago Roca. Ak nie ste turista, ale máte radi prechádzky môžete si zvoliť turistickú trasu okolo Lago Roca až k hranici s Chile (Hito I - XXIV), a potom sa vrátiť.
V jednom smere to sú cca 4 km po rovinatom teréne. My sme z tejto trasy po prvom kilometri odbočili a začali stúpať k Cerro Guanaco. Nie je sa kde stratiť, značenie je jasné.
Lago Roca alebo Acigami
Niekedy nájdete názov jazera Roca aj pod iným názvom, napr. Acigami. Je to jeho starý názov, ktorý dostal podľa kmeňa, ktorý tu žil. Z jednej strany je hora Guanaco a z druhej Pirámides. Jazero je ľadovcového pôvodu. Je dlhé 11 km a vedie cez neho hranica Chile a Argentíny. Práve tá argentínska časť sa volá Lago Roca a chilská strana má názov Lago Errázuris. Jeho väčšia časť je v Chile.
Stúpate krásnym lesom smerom nahor. Na ďalšom kilometri je možnosť doplniť si vodu z potoka, tá je pitná. Po hodine stúpania sa naskytli prvé krásne výhľady na hory a Lago Roca.
Stúpame vyššie až vyjdeme z lesa a pokračujeme na samotný vrchol. Z turistického centra Alakush na vrchol trvá cesta tým najrýchlejším približne 2 hodiny, je to 7 km. Ak však stúpate pomaly, fotíte, kocháte sa výhľadmi, chcete si spraviť piknik, nechajte si na výstup aspoň 4 hodiny. Potom vás čaká ešte cesta dole. Dokopy prejdete 14 km.
Stúpanie je náročné, prakticky idete hore od úrovne 7 m n. m. Turistické paličky sa zídu. Na vrchole extrémne fúka. Potrebujete kvalitnú bundu, čiapku, turistické rukavice. Vrchol je v nadmorskej výške 973 m n. m. a skutočne dá zabrať. Kto má rád turistiku, bude nadšený.
Keď prídete hore, dajte si pozor na veci, aby vám neodleteli. Dávajte si pozor, kam šliapete a nikdy nestojte na samotnom okraji (!) Pre peknú fotku určite nerozprestierajte ruky, vietor dokáže byť tak silný, že sa v určitých úsekoch budete snažiť udržať na mieste. Paličky si zložte do ruksaka, ruky majte radšej voľné.
Keď si pôjdete sadnúť na skalu Cerro Guanaco, pristupujte pomaly, majte obe ruky voľné a pevne sa držte skaly. Nie sú tam reťaze. Počkajte, kým vietor prestane silno fúkať, až následne na ňu vylezte a hneď si na ňu sadnite. Nestojte na nej, silný vietor by vás dokázal zhodiť.
Poobede sme zišli naspäť tou istou trasou a pešo sme sa vybrali až do zálivu Lapataia. Tam je všetko už na rovine. Môžete sa prejsť aspoň k majáku a späť. Spravíte si fotku na najjužnejšom konci cesty, teda celej Ameriky, kam sa vedia dostať motorové vozidlá, a počkáte na odchod svojho autobusu späť do Ushuaie. Je to koniec cesty Ruta Nacional 3, ktorá sa začína v Buenos Aires a dokopy meria 3 045 km.
Pravdou je, že je raz prerušená v Ohňovej zemi kvôli Magalhaesovmu prielivu. Mnoho ľudí si realizuje zážitkové jazdy zo severu Aljašky a končia tu, na tomto mieste. Pri odchode do hotela majte po ruke lístok, ktorý vám dali ešte pri odchode z Ushuaie. Môže tam stať niekoľko minibusov rozličných firiem a hotelov, no podľa farby lístka vás rozozná váš vodič a naviguje vás k svojmu vozidlu.
Najnudnejšia cesta sveta?
Ruta Nacional 3 je pre mnohých motoristov najnudnejšia cesta sveta práve kvôli tomu, že z veľkej časti vedie po „nekonečnej patagónskej stepi“, až práve v Ohňovej zemi je to najviac zaujímavé.
Čo si zobrať na výlet a ako sa obliecť:
- kvalitná turistická obuv, stačí nízky členok
- kvalitná bunda, nepremokavá
- turistické paličky
- čiapka, pár tenkých rukavíc a nákrčník
- fľaška na vodu, občerstvenie
- malý opaľovací krém na tvár
- hotovosť, v parku nie je bankomat
- off-line mapa
- vrecko na odpadky
- vezmite si so sebou cestovný pas (kontrola na vstupnej bráne ho v roku 2025 ešte žiadala) a majte na pas potom ešte ochranné puzdro
Poznámka BUBO: Nemôžete sem zobrať domáce zvieratá. V parku nežijú nebezpečné zvieratá pre človeka. Na konci leta však môžete natrafiť na nepríjemné osy, ktoré letia hlavne na mäso a ovocie.
Kempovanie v národnom parku Ohňová zem #
Sú tu štyri miesta, kde môžete v národnom parku Tierra del Fuego kempovať. Volajú sa Río Pipo, Ensenada, Laguna Verde/Cauquenes a Laguna Caminante. V návštevníckom centre nájdete reštauráciu a splachovaciu toaletu. Musíte si so sebou priniesť všetko, čo potrebujete na kempovanie. Stan, spacák (do -10 stupňov), karimatka.
Oheň môžete založiť iba na vyznačenom mieste, drevo však musíte nazbierať mimo parku, na vstupnej bráne vám vysvetlia podrobnosti (fire danger index sa mení denne, môže sa stať, že budete mať založenie ohňa zakázané). Môžete použiť kempingový plynový varič. Kempy nemajú teda žiadne vybavenie. Nie je povolené kúpanie alebo umývanie vecí v jazerách či v rieke.
Odporúčané hotely v Ushuai #
Hotel Las Lengas - na konci ulice San Martin, na malom kopčeku. Príjemný trojhviezdičkový hotel. Moderné zariadené veľké izby a kúpeľne. Vojdete dnu, po pravej strane máte recepciu, po ľavej trane sú WC a vstup do reštaurácie (tam sa podávajú raňajky). V lounge nájdete veľké gauče, presklené okna s pekným výhľadom na prístav. Vzhľadom na čistotu, stav hotela a veľkosť izieb musím povedať, že by si v Ushuaia kľudne zaslúžil aj 4 hviezdičky.
Hotel Albatros - hotel priamo pred prístavom a turistickým informačným centrom. Za ním sa nachádza ulica San Martín, kde je veľa reštaurácii, suvenírových obchodíkov a barov. Hotel využívajú často práve lodné spoločnosti, ktorých hostia sa idu plaviť na Antarktický polostrov.
Hotel Alto Andino - nachádza sa dve ulice nad hlavnou ulicou San Martin, na kopčeku. Veľmi príjemný trojhviezdičkový hotel, ktorý je tiež moderne zariadený. Priestor recepcie je veľmi malý. Izby sú menšie, ale čisté. Raňajky sa podávajú na poslednom poschodí s krásnym panoramatickým výhľadom.
Ďalšie odporúčané 3-hviezdičkové hotely, ktoré sme otestovali sú: Los Naranjos, Lennox, Cap Polonio.
Najluxusnejšie TOP hotely mesta sú však bez pochyby Resort Arakur a Resort Los Cauquenes. Oba sa nachádzajú mimo centra mesta.