Najkrajšie pláže Afriky - koralové pobrežia a vôňa klinčeka na Zanzibare

Najkrajšie pláže Afriky - koralové pobrežia a vôňa klinčeka na Zanzibare

V Indickom oceáne sa ukrýva skupinka menších ostrovov, ktoré stabilná rovníková klíma, dokonalé pláže, unikátny historický a geografický význam, či krásna príroda radia medzi obľúbené dovolenkové destinácie, stále vyhľadávanejšie aj našincom. Ostrov, ktorý kedysi križovali významné obchodné cesty a dodnes vonia vzácnymi koreninami a klinčekmi – čarokrásny Zanzibar!

Zanzibar je v skutočnosti geografické pomenovanie pre dva hlavné ostrovy - Unguja a Pemba a približne 55 okolitých malých ostrovčekov. Leží v Indickom oceáne, približne 650 kilometrov od rovníka a 60 kilometrov od pevninského pobrežia Tanzánie. Politicky sa radí pod „Jamhuri ya Muungano wa Tanzania“ - teda Zjednotenú republiku Tanzánie.

Pobrežie východnej Afriky v týchto miestach objavili Arabi a Peržania približne v 8. storočí nášho letopočtu. Keď v roku 1499 pristál na pobreží Zanzibaru Vasco de Gama, našiel tu už veľmi čulo rozvitý obchodný ruch. Až do konca 19. storočia bol ostrov centrom obchodu s otrokmi, čo sa podpísalo na jeho kultúre a typických historických budovách hlavného mesta Stone Townu. Okrem otrokov sa tu obchodovalo aj so slonovinou a koreninami, ostrov je nie náhodou dodnes spájaný s vôňou najlepšieho korenia a klinčekov. Po revolúcii v roku 1964 a oslobodenia sa spod britskej nadvlády sa Zanzibar pričlenil k Tanganike a vznikla tak Zjednotená republika Tangajniky a Zanzibaru, teda Tanzánia.

Chudobný šťastný ostrov

Zanzibar je v súčasnosti relatívne chudobným ostrovov. Na jednej strane tu cítiť historické bohatstvo krajiny, no na druhej strane tu na vlastné oči môžete pozorovať biedu a hlad. Výhľady na prepychové hotely striedajú počas jazdy autom bezútešné pohľady na polorozpadnuté chatrče. Hocikde tu môžete vidieť chátrajúce domy, krásne historické budovy nedbanlivo pohlcuje zeleň. No určite tu hneď zbadáte, že ľudia sú tu napriek všetkému vysmiati, vo svojej núdzi dokážu byť šťastní, ale aj nápomocní. Najviac som si to všimol uprostred cestnej premávky, počas dopravnej špičky v Zanzibar Stone Town. Autá, motorky, trojkolky, čokoľvek, čo má kolesá, si tu veselo jazdí hlava–nehlava, tak chaoticky, že na bratislavských cestách by už všetci zúrivo mačkali klaksóny a trúbili. Tu sa akosi vázcne rešpektujú, dávajú si navzájom prednosť, tolerujú sa. Žiadne nervy, krik, vyhrážky... Akoby aj uprostred tej súčasnej chudoby niesli tunajší ľudia gráciu a hrdosť niekdajšej historickej dôležitosti ostrova.

Ako som už spomínal, počas svojej histórie bol ostrov veľmi rušným obchodným miestom. Striedali sa tu rôzne kultúry a národy a každý niečím prispel k rozvoju a formovaniu tohto jedinečného ostrova. No ak sa niečo tiahlo celou jeho históriou, sú to určite koreniny, ktoré sa stali priam symbolom Zanzibaru. Klinček, vanilka, muškátový oriešok, zázvor, škorica...  S tým všetkým sa tu vždy čulo obchodovalo, najmä s klinčekom, z ktorého tu sultán kedysi zarábal viac ako z neslávneho obchodu s otrokmi... Nie náhodou sa preto hovorí, že kto nenavštívil na Zanzibare koreninovú farmu, akoby tu ani nebol. Ani my s BUBO nikdy nevynecháme takúto voňavú návštevu, a počas všetkých zájazdov zamierime ako prvé práve na typickú tunajšiu farmu korenín. Dá sa pokojne povedať, že je to hlavný bod nášho programu na Zanzibare.

„Ľudia tu nie sú bohatí, no stále sa usmievajú, sú šťastní, spokojní, ochotní...“

Korenie, kde sa len pozrieš...

Koreninám sa tu odjakživa darí vďaka kombinácii ideálne klímy a úrodnej pôdy. Koreninové farmy sú tu roztrúsené doslova po celom ostrove, väčšina z nich ponúka turistom nahliadnuť do voňavých tajomstiev tejto krajiny. Aj my sa prejdeme miestami, kde uvidíme na vlastné oči ako rastie vanilka, zistíme, v čom je rozdiel medzi čiernym a bielym korením, ochutnáme množstvo ekologicky pestovaného ovocia, ovoniame škoricu ešte na strome. Úchvatná botanická poznávačka pre každého, kto túži vidieť všetky tieto známe rastlinky a koreniny v ich ešte nevysušenej podobe, dozvedieť sa unikátne zaujímavosti o tom, ako ich využiť nielen v kuchyni, ale aj medicíne, či kozmetike...

Ešte predtým si však stihneme prezrieť hlavné mesto ostrova, kde prilietame na jedinom medzinárodnom letisku v širokom okolí - Zanzibar Stone Town Airport. Vyše osemstotisícová metropola vás hneď prekvapí svojím ruchom a čulým životom.  Prehliadku pôvabného ´kamenného mesta´, ktorého mnohé domy sú postavené z koralových kameňov,  začíname pred krásnou anglikánskou katedrálou, na námestí, kde sa kedysi predávali otroci. Dnes tu namiesto toho stojí autentický pomník od švedskej sochárky Clary Sörnäs. Prezrieme si sugestívne katakomby a po emocionálnom zážitku z väznice mierime na miestnu tržnicu.

Ďalšie nezabudnuteľné miesto, ktoré nevynecháme na žiadnom zanzibarskom zájazde. Práve sledovaním ľudí, všetkého toho možného tovaru, ako koluje z jedných rúk do ďalších, správania obchodníkov i kupujúcich, ich emócií, gest, ale aj cien sa dozviete o krajine a ľuďoch hádam najviac. Fascinujúce divadlo... Po zážitku z rybieho trhu sa presúvame na voňavejšie miesta, kde si každý nájde to niečo pre seba, čo udrie do nosa práve jemu. Úžasná vôňa čerstvo pomletej, vynikajúcej kávy sa strieda s omamnými klinčekmi, množstvom čerstvého ovocia, to všetko sprevádzané príjemným magickým ruchom tržnice, plnej prekrikujúcich sa obchodníkov...

Metropola z koralového kameňa

 

Stone Town je biele kamenné mesto so svojským pôvabom, ktoré pomaly a isto nahlodáva zub času. Jeho krásu lemuje množstvo starých budov s ešte staršími drevenými, ručne vyrábanými dverami, zaradenými do kultúrneho dedičstva UNESCO. Oplatí sa prejsť spleťou uličiek starého mesta, kde sa nadýchate farebnej histórie, ale aj súčasného, autentického života miestnych. Môžete tu navštíviť Múzeum otroctva, ktoré veľa vypovedá o temnej stránke dejín tohto ostrova (vraj cez tunajší ´slave market´ prešlo celkovo až milión otrokov! ), starú pevnosť, či Dom zázrakov – najvyššiu stavbu celého ostrova, ktorú dal vystavať sultán Bargash bin Said a ktorá je ´zázračná´ práve tým, že išlo o prvú elektricky osvietenú budovu.

Po dobrom obede sa určite oplatí zastaviť na ešte lepšiu kávu v nejakej miestnej kaviarni. My pravidelne navštevujeme skvelý Zanzibar Coffee House - široko ďaleko najlepšia káva! Po osviežujúcej kávovej prestávke sa vrháme na nakupovanie darčekov a lákavých suvenírov. Tých počas potuliek starými uličkami nájdete naozaj neúrekom. Drobní predajcovia ponúkajú množstvo ručne vyrezávaných ozdôb, sošiek, originálnych šiat, zaujímavých malieb, kožených sandálov, ale aj ´klasických´ magnetiek, príveskov, či  náhrdelníkov. Míňame jedny drevené dvere za druhými, rozlišujeme arabské, perzské, či indické motívy, ktoré sa tu miešajú do jedného krásneho obrazu. Iba tak náhodou sa ocitneme pred domom, kde svoje roky mladosti strávil aj svetoznámy zanzibarský rodák - Freddie Mercury.

Našou poslednou zástavkou v metropole je reštaurácia Travellers. Tu využijeme šťastnú hodinku, dáme si menšie občerstvenie, pokocháme sa rozprávkovým západom slnka a vyrážame naspať na hotel.

„Iba tak náhodou sa ocitneme pred domom, kde svoje roky mladosti strávil aj svetoznámy zanzibarský rodák - Freddie Mercury.“

Kilometre bielučkých pláží

Okrem magického historického hlavného mesta z kameňa je Zanzibar známy a populárny najmä ako plážové letovisko s nádherným pobrežím, bieloskvúcimi plážami s jemnučkým koralovým pieskom, tyrkysovo-modrým morom, ale aj bujnou vegetáciou ostrova. Zanzibar si je vedomý týchto svojich krás, vďaka ktorým ho prirovnávajú často k raju, a na oplátku ponúka turistom množstvo vynikajúcich hotelov, z ktorých si vyberie naozaj každý. Nájdete tu všetko, od lacného ubytovania až po tie najdrahšie hotelové rezorty priamo na pláži, s bungalovmi a piatimi hviezdičkami. Tí najnáročnejší si určite radi doprajú ´all Inclusive´.

Jednou z najnavštevovanejších oblastí ostrova je severný cíp, zvaný aj Nungwi. Nungwi má prekrásnu dlhú pláž, ale pozor, s prílivom sa tu časť pláže vie stratiť. No aj vtedy sa popri pláži a jej blízkom okolí dá vybrať na nezabudnuteľné prechádzky. Najviac si však toto miesto vychutnáte predsa len počas odlivu. Prechádzka na maják Nungwi vám zaberie nejakých štyridsať minút a sľubuje krásne scenérie, no možno aj trochu otravných, príliš ´agažovaných´ plážových obchodníkov. Asi najkrajšia je táto pláž približne hodinu pred západom slnka, keď sa mení na hotovú ostrovnú idylku. Vtedy sa tu po celodennej horúčave začnú objavovať aj volejbaloví, futbaloví hráči, bežci, mladí, či zamilovaní, čo chcú prežiť večernú romantiku na pláži. Doprajte si západ slnka a večeru priamo na pláži, alebo na terase jedného z tunajších hotelov. Na také zážitky sa skrátka nezabúda... Vlastne, nezabudnete určite na celý Zanzibar – unikátny plážový raj, ktorý sa svojou atmosférou, pestrou i temnou históriou, svojskými, srdečnými a pokojnými ľuďmi, zvláštnou kamennou metropolou a omamnou zmesou tých najlákavejších chutí a vôní korenín bezpečne líši od všetkých ostatných ostrovných destinácií, ktoré ste kedy navštívili...

Kedy ísť na Zanzibar?

Ostrov je ideálnou dovolenkovou destináciou počas celého roka, je zaujímavé zažiť tu obdobie dažďov ale aj horúčavy sprevádzané suchom. Veľmi žiadaným je Zanzibar počas decembra a januára, no návštevníci si prídu na svoje aj počas našich letných prázdnin.

Čo vo voľnom čase?

Nudy sa rozhodne nebojte, v okolí hotelov a rezortov je na výber z množstva aktivít. Šnorchlovanie, potápanie, plávanie, vodné skútre, koreninové farmy, náučné aktivity... každý si nájde svoje.

Skvelé typy sú Prison Island – pol hodina plavby zo Stone Town, kde kedysi väznili otrokov a dnes tu nájdete nádherné modré lagúny, alebo Mnemba Island, odkiaľ vás zvezú z pláže Nungwi za pozorovaním úchvatného podmorského života. V národnom parku Jozani Forest stretnete typické zanzibarské opičky – colobusov.

Takisto určite vychutnajte tunajšiu kuchyňu, hrajúcu všetkými tými koreninami! V celej tej pestrosti, ktorú Zanzibar ponúka si však treba aj oddýchnuť a občas zobrať do ruky knihu a vydýchnuť si niekde s drinkom na lehátku.

Miestna mena

Na ostrove, ako aj v celej Tanzánii platí tanzánsky šiling ( 1 USD/2250 šilingov po zmene na letisku). Ako je to s cenami? Za jedno espresso dáte cca 3500 – 4500 TAS, za pivo 5000 – 7000 TAS, za večera v reštaurácii zaplatíte od 17000 do 35000 TAS.

Peter Droba

Peter Droba

Peter Droba

Starý skaut a večný optimista. Prijal Škandináviu ako druhý domov. Vyštudoval krajinné inžinierstvo: "Krajina je ako kniha, keď ju otvoríte a začnete správne čítať, uvedie Vás do všetkých svojich tajomstiev.". Je mu blízka aj ochrana prírody a ekológia. Dlho pôsobí v Národnom parku Nízke Tatry ako dobrovoľný ranger. Jeho najväčšou vášňou je fotografia. Odkedy má ale Go Pro kameru, aj timelapse. Riadi sa heslom: "Možné je všetko, nemožné si vyžiada trochu času." Jeho najobľúbenejšie krajiny sú Nórsko, kde sa rád túla nedoziernymi horskými diaľavami, ale aj bolívijské Altiplano.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu
Island

Zo zájazdu:

Peter Droba

Posledná úprava článku | Prečítané: 797

Mohlo by Vás zaujímať

Najkrajšie pláže sveta - top 20 Prémiový blog

Prémiový blog Najkrajšie pláže sveta - top 20

Chodím po svete tridsať rokov, aby som našiel tú najkrajšiu pláž na planéte. Za ten čas som natrafil na pláže opustené a romantické, plné života a…

Výšková choroba a aklimatizácia Prémiový blog

Prémiový blog Výšková choroba a aklimatizácia

Prekvapujúco to nie je nedostatok fyzickej pripravenosti, ale výšková choroba, ktorá zabráni ľudom dostať sa na vrchol Mont Blancu, Kilimandžára,…

Ľuboš Fellner 35 min. čítania
Turistický výstroj –  rady a tipy Prémiový blog

Prémiový blog Turistický výstroj – rady a tipy

Rozmýšľate o zimnej túre? Ako sa v tomto prípade vychystať, na čo nezabudnúť a kde neurobiť chybu? V tom množstve outdoorového výstroja sa strácate…

Kilimandžáro - neuveriteľné dobrodružstvo Prémiový blog

Prémiový blog Kilimandžáro - neuveriteľné dobrodružstvo

Džambo! Za 30 rokov, čo BUBO navštevuje Afriku, sme sa pokúšali dobyť Kilimandžáro mnoho ráz. Vyskúšali sme všetkých 7 oficiálnych ciest na vrchol.…

Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022 Prémiový blog

Prémiový blog Veľká päťka alebo 22 zvierat pre rok 2022

Naša planéta je úžasným miestom, kde ešte stále môžete natrafiť na autentickú divokú prírodu aj s jej obyvateľmi - fascinujúcimi divými zvieratami,…

Veľký prehľad afrického safari Prémiový blog

Prémiový blog Veľký prehľad afrického safari

Vyberte si safari na mieru pre vás. Afrika je obrovský kontinent, preto je dobré, ak vám odborník poradí, kam ísť do Afriky. Martin Karniš je…

Martin Karniš 15 min. čítania
Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali


náročnosť

21 dní

Trvanie

7920
K

Afrika  

Maroko

17.02. → 26.02. +10 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

1890
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

6740
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

5124

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Vianoce s BUBO sa začínajú o Viac

- dní - hod -min -sek