Čakajte prosím...

12 najkrajších jazier planéty podľa BUBO

Jozef Zelizňák

Jozef Zelizňák

Lago Argentino, Argentína
Najväčšie jazero Argentíny, ďaleko v Patagónii  sme zaradili do tohto rebríčka najmä vďaka úžasnému ľadovcom, čo ho obklopujú. Z najslávnejšieho z nich, z Perito Moreno, sa odlupujú kusy ľadu veľké ako petržalské paneláky. Kúpať sa v jazere nedá, ale to jeho kráse určite neuberá. Obujte si mačky a ponorte sa do bielej krásy jeho ľadovcov.
Rozloha: 1415 km
Priemerná hĺbka: 150 m
Maximálna hĺbka: 500 m

Odporúčame na ceste Patagónia, Argentína, Brazília

Tanganika, Afrika
Druhé najväčšie a druhé najhlbšie jazera sveta a zároveň najdlhšie jazero planéty. Táto perla Afriky leží na hraniciach štyroch krajín Tanzánie, Konga, Burundi a Zambie. Na jeho brehoch strávil čas aj revolucionár Che Guevara a my sme sa tu už neraz kúpali.
Rozloha: 32 900 km
Priemerná hĺbka: 570 m
Maximálna hĺbka: 1470 m

Odporúčame na ceste Burundi, Rwanda, Uganda

Peyto, Kanada
V lete rieky prinášajú do jazera množstvo skalného prachu, ktorý mu dáva úžasnú tyrkysovú farbu. Nevieme si predstaviť návštevu západnej Kanady a národného parku Banff bez toho, aby sme sa pokochali jeho krásou a tí najotužilejší sa tu aj okúpali.
Rozloha: 5,3 km
Priemerná hĺbka: 90 m

Odporúčame na ceste Kanada, západ

Inle, Barma (Myanmarsko)
Skvost krajiny zlata a buddhizmu. Keď sme sem začali chodiť, boli sme na jazere jediní turisti. Dnes sa Barma otvorila svetu, no toto plytké jazero vysoko v Šánskych vrchoch je naďalej jedinečné. Naďalej sa tu vesluje nohami, ženy tu fajčia tučné cigary a v kláštoroch skáču mačky cez obruče.
Rozloha: 116 km
Priemerná hĺbka: 1,5 m
Maximálna hĺbka: 3,7 m

Odporúčame na ceste Barma - krajina zlata a buddhizmu

Titicaca, Peru, Bolívia
Najväčšie jazero Južnej Ameriky a najvyššie položené splavné jazero sveta (3812 m.n.m.) Priťahuje cestovateľov hľadajúcich tajomstvá ríše Inkov a chtivých spoznať tradície kmeňa Uros, ktorý žije na jeho hladine na rákosových ostrovoch.
Rozloha: 8372 km
Priemerná hĺbka: 107 m
Maximálna hĺbka: 281 m

Odporúčame na ceste Peru, Bolívia

Kayangan, Filipiny
Prvýkrát sme tu boli v deň Silvestrovských osláv, ako jediní sme prekonali strach z blížiaceho sa hurikánu a vychutnali si jazero v absolútnej intimite. No toto najčistejšie jazero Filipín, ktoré nie náhodou pravidelne ospevuje aj renomovaný časopis Conde Nast Traveller, vás nadchne v ktorýkoľvek deň v roku.
Maximálna hĺbka: 40 m

Odporúčame na ceste Filipíny - poznanie a krásne pláže

Bajkalské jazero, Rusko
Bajkal prekvapí aj skúseného cestovateľa. Zo sibírskej nekonečnosti sa odrazu vynoria tmavé, čierne, modré ba až tyrkysové zárezy jazera, vždy podľa toho ako na neho dopadajú slnečné lúče, a na jeho brehu vyrástli drevené dedinky, kde čas nebeží podľa našich pravidiel. Sadnite si na jeho breh, sledujte lode križujúce jazero a vychutnajte si údeného omuľa s čajom z byliniek z okolitých svahov a zistíte v čom sa ukrýva jeho mágia.
Rozloha: 31 722 km
Priemerná hĺbka: 744 m
Maximálna hĺbka: 1642 m

Odporúčame na ceste Irkutsk, Bajkal, Mongolsko

Dal, Kašmír
Kašmírske údolie je prezývané Raj na Zemi a každý návštevník od veľkých Mughalov, cez britských kolonizátorov až po dnešných turistov tomuto tvrdeniu dávajú za pravdu. Ranný čulý obchodný ruch na úzkych kanáloch a nakupovanie priamo z lodičky. Kašmírci sú vraj najtvrdší obchodníci a práve tu si najlepšie precvičíte svoje zjednávacie schopnosti.
Rozloha: 20 km
Priemerná hĺbka: 1,42 m
Maximálna hĺbka: 6 m

Odporúčame na ceste India, Himaláje, Ladakh

Pukaki, Nový Zéland
Jedno z mnohých krásnych jazier Južného ostrova Nového Zélandu a dôvod, pre ktorý sa oplatí letieť na druhú stranu zemegule. Keď budete mať šťastie, zjaví sa vám nad jazerom najvyššia hora Zélandu Mt. Cook, ktorý sa týči len 70 kilometrov od jazera.
Rozloha: 178 km
Priemerná hĺbka: 47 m
Maximálna hĺbka: 70 m

Odporúčame na ceste Nový Zéland - Stredozem

Toba, Indonézia
Najväčšie jazero v Indonézii a najväčšie vulkanické jazero planéty položené v kaldere ostrova Sumatra. Výbuch tamojšej sopky pred 75 000 rokmi spôsobil na Zemi desaťročnú zimu a ochladenie, čo trvalo tisíc rokov. V jeho strede leží ostrov Samosir, kde si užívame pohodu na našom putovaní Sumatrou.
Rozloha: 1130 km
Priemerná hĺbka: 500 m
Maximálna hĺbka: 505 m

Odporúčame na ceste Sumatra, Jáva, Bali

Ashi, Japonsko
Vulkanické jazero v kaldere hory Hakone s nezabudnuteľnými výhľadmi na posvätnú horu Fuji. Chodíme sem k početným teplým prameňom a najmä za luxusom miestnym ryokanov.
Rozloha: 7 km
Priemerná hĺbka: 15 m
Maximálna hĺbka: 43 m

Odporúčame na ceste Japonsko - zlatá cesta

Nicaragua, Nikaragua
Nikaragua leží zatiaľ mimo hlavných turistických ciest a to je dobre. O to viac si ju môžeme užívať my. Aj jej krásne jazero s úžasným ostrovom Ometepe tvoreným dvoma sopkami Maderas a Concepción. Okúpte sa na čiernych plážach, povozte sa na jazere na kajakoch, hľadajte kajmany alebo si zajazdite na koňoch či zip-linoch.
Rozloha: 8264 km
Priemerná hĺbka: 16 m
Maximálna hĺbka: 26 m

Odporúčame na ceste Banánové republiky

Posledná úprava článku

Odporúčame tieto zájazdy

Vianočná akcia 2018

Kanada - západ
K

Amerika  

Kanada

24.05. → 05.06. +4 termíny

náročnosť

13 dní

Trvanie

3160€ 2907

Vianočná akcia 2018

Burundi, Rwanda, Uganda
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

10 dní

Trvanie

4380€ 4030

Vianočná akcia 2018

Irkutsk, Bajkal, Mongolsko
K

Ázia   Európa  

Mongolsko, Rusko


náročnosť

8 dní

Trvanie

1680€ 1546

Vianočná akcia 2018

Patagónia, Ohňová zem
K

Amerika  

Patagónia, Chile, Argentína


náročnosť

13 dní

Trvanie

3700€ 3404