Množstvo turistov, fotografov a návštevníkov si zaplatí nemalú sumičku a s prenajatým šoférom a džípom brázdia pláne Serengeti, či Maasai Mara. Dúfajúc, že odfotia prinajmenšom veľkú päťku. Lenže nie každý vie tak rýchlo a technicky správne v danom momente reagovať a fotiť. Doma potom môže prísť menšie sklamanie a je po radosti z uloveného zážitku. Preto vám ponúkam pár rád na fotenie.
1. Foťte čímkoľvek
Môj dlhoročný kamarát v Nórsku robí timelapse videá (časozbery) na takej úrovni, že ja sa pokladám za amatéra. Jedného dňa mi ale povedal: „najlepšia technika je tá, ktorú máš práve so sebou, netreba hneď kupovať veľmi drahé vybavenie, pretože potom nemôžeš byť na mieste, kde chceš a technika bude ležať v skrini“, jednoduchšie povedané, foťte čímkoľvek čo máte po ruke, lebo to čo je práve v ruke je najlepšie, čo máte u seba. Ak si aj kúpite drahú techniku, je možné, že bude ležať v skrini, lebo nebudete mať na cestu na miesta, kam snívate ísť.
2. Ticho lieči
Fotiť zver vyžaduje určitú dávku trpezlivosti. Všetci fotografi mi dajú za pravdu, že nafotiť dobre akékoľvek voľne žijúce zviera je náročné. U niektorých sú to hodiny a hodiny čakania na neurčitý výsledok. No na dovolenke v Ngorongoro sme len možno raz za život. Turisti vrieskajú od radosti, že vidia levicu, sú veľmi hluční, keď nájdu leoparda. Zver potrebuje ticho a pokoj. To znamená, že prirodzenejšie sa bude správať, ak budeme aj my trošku trpezlivejší a pokojnejší. Budeme tichšie a naše pohyby budú pomalšie. Nebudeme robiť nadmerný hluk, aby sme zver zbytočne nestresovali. Pretože, potom sa nám aj zebry otočia riťami a pomaly odcválajú do savany.
3. Trpezlivosť fotku prináša
Všetci začiatočníci, turistov nevynímajúc, s vervou fotia hneď ako vidia zver. Plné karty potom bývajú menšou smolou. A krajšie zábery sa nedajú nafotiť. Iný druh sklamania. Obyčajne keď stretnem zver, určite ju nejdem hneď fotiť. Čakám, pozorujem, mám dosť času. Aj na safari je vždy na zver dosť času, preto sme tam.. pozorujem a odhadujem, čo asi bude robiť, kam ide, čo tam je. Snažím sa odhadnúť jej ďalšie správanie a pohyby. Objektív namierený a pripravený. Po tichu, pokojne a s chladnou hlavou
4. Nabiť – fotiť – nabiť - skontrolovať
Čím viac fotiek, tým viac plnej pamäte. Poznáme to všetci. Čím častejšie fotenie tým sa batéria vybíja. Detto. Na safari vždy odporúčam dobiť baterku a skontrolovať kartu. Skoro na každom sa ale stane, že sa niekomu vybije fotoaparát alebo kartu má v Lodgi. To je smutné. Neprijateľné. Večer pripomínam, aby si moji klienti zobrali aj kábel nabíjania na USB. Naše terénne autá majú už okrem USB portov aj normálnu zásuvku, teda nabijete aj batériu zrkadlovky. Kábel a náhradná karta vždy so sebou. Nakoniec vždy treba fotoaparát skontrolovať po fotení, na izbe. Všeobecne platí, ako sa k vybaveniu správame, tak nám dlho bude slúžiť.
5. Keď len fotka nestačí
Fotky z dovolenky na papieri sú super. V albume si ich vieme prehliadnuť a zaspomínať počas dlhých zimných večerov a spomenúť si ako bolo. Vžiť sa do situácie, kedy sme daný záber cvakli. Takéto možnosti za lacnejšie a exkluzívne pre Nás v BUBO, je možnosť vytvoriť si svoju CEWE foto-knihu. V neposlednom rade ich ukážeme aj rodine, či známym. Za dobrú fotku sa nemusíme hanbiť.
6. Technická kvalita
Ako som spomínal, čokoľvek, čo fotí a máme práve pri ruke, je najlepší fotoaparát. No položme si otázku, či bezhlavé fotenie stojí za ukážku rodine, alebo vytlačenie napríklad aj vo veľkoformátovej tlači. Svetlo, zlatý stred, nastavenie techniky, či technická kvalita fotografie je určite základom pre každú kvalitnú fotku, na ktorú bude hrdý ktokoľvek.
7. Jedinečnosť
Počas mojich zájazdov mám vždy pripravené čosi jedinečné pre svojich klientov, to znamená, že im zvyknem poradiť nastavenia techniky už pred fotením. Napríklad nočnú oblohu s mliečnou dráhou, loviace šelmy alebo vzlietajúce vtáky. Vždy sa to vyplatí a potom si nevedia vynachváliť skoro všetky zábery. Pre mňa je postačujúce to poďakovanie..
8. Bezpečnosť nadovšetko
Afrika je aj bezpečná aj menej. Tak, ako všade. Prísť o drahú, alebo akúkoľvek techniku, navyše so vzácnymi fotkami z dovolenky asi nechce nikto. Za to dávam vždy na zreteľ mať fotoaparát alebo kameru stále na dohľad. V neposlednom rade neviete, kedy sa aj počas večere uprostred lesa, na terase vo Figtree lodge, neobjaví na priľahlej vetve len tak náhodou lezúca Komba ušatá...
9. Niekto sa nerád fotí
Počas pobytu v Maasai Mara alebo napríklad v krátery Ngorongoro, chodíme do maasaiskej dedinky. Myslím, že pre etnologicky a portrétovo založených netreba viac písať. Námetov s deťmi, či maasaimi je kvantum. Musíme však zobrať do úvahy, že briti miestnych od nepamäti rozmaznávali. Za každú fotku chcú úplatok. A niekedy aj keď im dáte, spravíte fotky povedia, že to je veľa fotiek a chcú viac dolárov. S tým nespravíme nič. Ale ako sprievodca to viem vybaviť a môžeme si fotiť čo chceme a koho chceme, ako veľa sa nám páči. Problém je, že nie všetci sa chcú fotiť. Nájdeme v dedinke aj počas celého pobytu naozaj zaujímavé postavičky, či námety na portréty, no akonáhle zamierime objektív, všimnú si a gestami povedia nie. Musíme ich teda rešpektovať a nefotiť.
V nasledujúcom článku sa budeme venovať tipom na fotenie zvery vo voľnej prírode. Pre zaujímavosť ponúkam zoznam techniky, ktorú používam ja.
Nikon D7100 (2015)
AF – S Nikkor VR 18 – 105 mm, 3,5 – 5,6 f
Di Tamron SP 70 – 300 mm , 4 - 5,6 f
Nikon Coolpix P500
GoPro Hero 4 Black
GoPro Hero 6 Black
Panasinic Lumix DMC TZ5