Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Sopečný ostrov Fuerteventura leží v Atlantickom oceáne, 105 km západne od mysu Juby v africkom Maroku (čo je bližšie než k Európe). Je najstarším z Kanárskych ostrovov (hovorí sa, že je pozostatkom bájnej Atlantídy) a z Atlantického oceánu sa začal vynárať približne pred 22 miliónmi rokov. Posledná sopečná činnosť tu však nastala asi pred 7 000 rokmi, takže sa nie je čoho báť.
Rozlohou ide po Tenerife o druhý najväčší z Kanárskych ostrovov, pričom sa rozprestiera na ploche takmer 1 700 km² a žije tu približne 75 000 obyvateľov. Rovnako ako ostatné Kanárske ostrovy, patrí administratívne k Španielsku a je súčasťou EÚ. Leží juhozápadne od ostrova Lanzarote, z ktorého sa sem pohodlne dostanete trajektom za približne 20 minút. Priame lety z Viedne operuje napríklad Austrian či nízkonákladovka Ryanair.
Viac o ostrove Lanzarote som napísal v samostatnom blogu Tipy na Lanzarote
Zaujať by vás mohli aj ďalšie BUBO blogy z Kanárskych ostrovov:
- Tenerife - tipy na najväčší ostrov medzi Kanármi
- Gran Canaria - čo vidieť na miniatúrnom kontinente
Fuerteventura býva často zaznávaná ako ostrov, kde nič nie je. Nuž, nie je, keď neviete, čo tu hľadať. Vnútrozemie tohto ostrova skutočne tvoria prevažne rozľahlé pustatiny a sopečná krajina. Ostrov je do veľkej miery neúrodný a erodovaný, vďaka čomu tu však nájdete najdlhšie pobrežie zo všetkých Kanárskych ostrovov a množstvo nádherných pláží s azúrovo-modrým morom a zlatistým aj tmavým vulkanickým pieskom.
Počasie na Fuerteventure #
Podobne ako na Lanzarote, aj na Fuerteventure po celý rok vanú vetry zo severu a severovýchodu. Vďaka tomu je ideálnym miestom pre nadšencov vodných športov. Ak sa chcete začať venovať surfovaniu, windsufingu či kiteboardingu, stačí sa prihlásiť do niektorej z miestnych škôl a môžete vyraziť na vlny. Niet divu, že na nádherných plážach Jandía sa už roky konajú Majstrovstvá sveta vo windsurfingu a kiteboardingu za účasti elitných medzinárodných športovcov.
Ostrov má teplé a suché podnebie s malými zrážkami, ktoré sa vyskytujú najmä v zime. Priemerné teploty sa v zime pohybujú okolo 20 a v lete okolo 30 stupňov. V najteplejších letných mesiacoch presiahnu hranicu 30 ºC. Fuerteventura je preto považovaná za ostrov večnej jari.
Kde sa ubytovať?
- Corralejo: pekné pláže, množstvo reštaurácií a barov, obchody, široký výber hotelov. Skvelé východiskové miesto na objavovanie ostrova.
Hotely: Atlantic Garden Beach Mate Hotel, Barceló Corralejo Bay - El Cotillo: surfovanie, teplá voda a jemné piesočné pláže Los Charcos, Los Lagos a Piedra Playa. El Cotillo je pokojnejšie, uvoľnenejšie a autentickejšie. Výber hotelov je menší.
Hotely: Cotillo House, Coral Cotillo Beach - Costa Calma: nedotknuté pláže, sopečná krajina a pôsobivé útesy. Široký výber vodných športov.
Hotely: R2 Maryvent beach apartments, H10 Playa Esmeralda - Morro Jable: turistické prímorské letovisko, jedny z najkrajších pláží na Fuerteventure (Playa Cofete), Prírodná rezervácia Jandía.
Hotely: Iberostar, Occidental Jandía Royal Level
Bezpečnosť na Fuerteventure #
Fuerteventura je pokojný a bezpečný kút zeme. Mali by ste si vystačiť so zdravým sedliackym rozumom. Dávajte si pozor na osobné veci, nenoste so sebou veľkú hotovosť, odfoťte si pas či občiansky. Iné nebezpečenstvo však predstavuje vodný živel. V oceáne sú vlny, ale najmä spodné prúdy, extrémne silné. Stačí, že vás vezmú trochu ďalej od pláže a môžete dopadnúť tragicky. Radšej sa na plážach držte v blízkosti iných ľudí a surferov.
Pozor si dajte aj na kanárske veveričky, ktoré na ostrov dovliekli zo severnej Afriky v 60. rokoch. Keďže na ostrove nemajú žiadneho prirodzeného nepriateľa, žijú ich tu tisíce. Sú rozkošné, avšak ich kŕmenie je zakázané. Uhryznutím môže vzniknúť infekcia a prenos rôznych chorôb.
Čo ochutnať na Fuerteventure? #
Kuchyňa Kanárskych ostrovov v sebe skrýva chute Afriky, Španielska a Južnej Ameriky. Tradičným pokrmom dominujú čerstvé ryby, solené kanárske zemiaky Papas arrugadas a omáčky mojo canario v červenej alebo zelenej verzii. Vyskúšajte grilované sardinky alebo caldo de pescado - polievku z rýb a zemiakov. Ako dezert odporúčame Bienmesabe canario z mandlí, vajíčok, cukru a citrónu.
Kozí syr Majorero
Island a Nový Zéland majú ovce, Kanárske ostrovy zas kozy. Na ostrove so 75 000 obyvateľmi ich žije takmer raz toľko. A ak existuje pochúťka, ktorá má na Fuerteventure špeciálne postavenie, tak je to práve kozí syr „Majorero“ - jeden z troch syrov z Kanárskych ostrovov s chráneným označením pôvodu („Majoreros" sa nazývajú aj obyvatelia ostrova Fuerteventura).
Vďaka svojej výnimočnej kvalite a tradičnej technike výroby je už roky uznávaný za jeden z najlepších syrov na svete. Ochutnať ho môžete prakticky v každej reštaurácii, alebo rovno v múzeu syra Museo del queso majorero.
Morská soľ
Prítomnosť oceánu znamená nekonečný prísun slanej vody, jej odparovania a možnosti výroby kvalitnej morskej soli. Ak vás téma zaujíma, navštíviť môžete aj soľné múzeum Salinas del Carmen, kde sa dozviete všetko o histórii tohto produktu a nakúpite kvalitné jedlé suveníry.
Aloe vera
Dôležitou hospodárskou plodinou ostrova je kaktus aloe vera, ktorý sa pestuje na niekoľkých plantážach na ostrove. V nápojoch, jedle či kozmetike sa aloe považuje za všeliek s blahodárnymi účinkami na telo a najmä pokožku. Ak vás spáli kanárske slnko, aloe je tá najlepšia a všadedostupná záchrana.
Majorero bol prvým kozím syrom v Španielsku, ktorý získal chránené označenie pôvodu.
Čo navštíviť na Fuerteventure? #
1. Pláže
Lanzarote je ostrovom sopiek, Fuerteventura zas ostrovom pláží. Je ich tu približne 150, a tu je výber tých najkrajších z nich.
Playa de Cofete
Pláž Cofete na juhovýchode ostrova sa už niekoľkokrát objavila v rebríčku najkrajších pláží sveta. Vďaka nedotknutému a dramatickému pobrežiu je poľahky jedným z najúžasnejších miest na ostrove. Je odľahlá, panenská a divoká. Cesta sem je neudržiavaná, kamenitá a teda trochu komplikovaná a s autom z požičovne bez poistenia a 4x4 by ste sem ísť nemali, takže vám to odporúčať nebudeme :).
Niektoré požičovne na tento úsek ani poistenie neposkytujú. Bezpečne sa sem dostanete s organizovaným výletom z mestečka Morro Jable alebo autobusom 111, taktiež z Morro Jable, ktorý je dostatočne prispôsobený na terén.
Pred príchodom na pláž sa nezabudnite zastaviť na vyhliadke, kde si túto malebnú scenériu ako z olejomaľby vychutnáte pekne zhora.
Ide o divokú pláž, takže kúpanie sa neodporúča. Na pláži si však užijete božský pokoj a nádherné západy slnka. Než si naň počkáte, môžete sa prejsť k obrovskému monolitu Roque del Moro, alebo k ostrovnému výbežku El Islote de la Siete Viudas. Dávajte si však pozor na príliv a odliv – odporúčame aplikáciu Tides, aby ste sa vedeli z miesta bezpečne vrátiť a neprišli o fototechniku.
Zaujímavým ľudským dielom na pláži Cofete je vila Casa Winter postavená nemeckým inžinierom Gustavom Winterom v roku 1946 ako jeho letná rezidencia. Ako to už býva, zaujímavé miesta bývajú opradené konšpiračnými teóriami. Jedna z nich tvrdí, že rezidencia uprostred kamennej pustiny bola postavená už počas druhej svetovej vojny a mala slúžiť ako tajná základňa pre nacistov.
Jej kuchyňa nápadne pripomína laboratórium, kde sa mali vykonávať plastické operácie, ktoré im mali spolu so zmenou identity pomáhať na úteku pred spravodlivosťou. Údajne mala byť dokonca spojená s podmorskými jaskyňami s ponorkami, ktorými sa nacistom podarilo utiecť do zahraničia, najčastejšie Spojených štátov.
Vdova po Gustavovi Winterovi však v rozhovore krátko pred svojou smrťou dôrazne odmietla obvinenia, ktoré sa v priebehu rokov vzniesli na adresu jej zosnulého manžela. Odmietla, že by vila niekedy mala spojenie s nacistami alebo že by bola postavená ako úkryt pre Adolfa Hitlera. Dnešný majiteľ vily Pedro Fumero vás vilou môže previesť a ukázať vám jej skryté zákutia.
Playa de Sotavento
Takmer 20 kilometrov dlhá pláž Playa de Sotavento neďaleko letoviska Costa Calma je spolu s Cofete najkrajšou plážou celého ostrova. Nachádza sa na východnom pobreží polostrova Jandia. Je piesočnatá a vstup do vody je pozvoľný. Ideálna je pre rodiny s deťmi, keďže počas prílivu mení na krásnu tyrkysovú lagúnu. Vlny tu silné nebývajú, no často tu veje silný vietor. Práve preto je ideálne pre surfistov, windsurfistov a kiterov.
Popcorn beach
Pláž, ktorej kamene vyzerajú ako pukance? Aj takúto zaujímavosť nájdete na ostrove Fuerteventura. Toto miesto sa stalo virálnym a na Instagrame sa teší veľkej popularite. Stovky ľudí prichádzajú na Popcorn beach za fotografiou s mŕtvymi koralmi, ktoré more vyplavilo na pevninu a obrúsilo do tvaru popcornových ružičiek. Pokochať sa tu môžete aj pekným výhľadom na neďaleké Lanzarote.
Ak chcete objavovať ďalej, odporúčame aj pláž La Concha s pokojnou vodou, bielym pieskom a tropickou atmosférou, Flag beach – najznámejšiu kitesurfingovú pláž ostrova či pláže El Burro, Punta Blanca a Playa de Esquinzo.
2. Morro Jable
Pôvodne malá rybárska dedinka Morro Jable na samotnom juhu ostrova sa v priebehu posledných desaťročí sformovala do najznámejšieho letoviska ostrova. Aj napriek rozvoju si však zachovala ráz pôvodnej dedinky s romantickým prístavom, zlatistými plážami a krásnou prírodou. Po dni strávenom na pláži odporúčame tradičné tapas a chutnú iberskú šunku v reštaurácii La Bodega de Jandia.
Mohli by vás zaujímať aj blogy:
- Barcelona - Mesto, ktoré si zamilujete. Sagrada Família, Parque Guell, ale i Camp Nou, ktorý je tým najväčším európskym futbalovým štadiónom. Zaplávajte si tu aj na úžasných plážach.
- Madrid - Hlavné mesto s najslávnejším klubom sveta. Bohatá história, unikátna architektúra, katedrály, divadlá, múzeá, galérie...
- Alicante - Atmosférické mesto s úžasnou pevnosťou a mestskými fontánami a kostolmi.
- Malorka - Urobte si okruh jedným z najkrajších stredomorských ostrovov. Nájdete tu Dračie jaskyne i Col du Formentor - najkrajší európsky útes.
- Zelené Španielsko pre pútnikov - Absolútne odlišné severné Španielsko.
Zájazdy
Amerika
Južná Amerika, Uruguaj, Paraguaj, Brazília, Argentína
náročnosť
Trvanie
Amerika
Južná Amerika, Peru, Bolívia
náročnosť
Trvanie
3. Corralejo
Bývalá rybárska dedinka Corralejo na severovýchode ostrova je dnes hlavným hotspotom severnej Fuerteventury, kde sa zdržiava väčšina turistov. Možno sa pri príchode trochu zľaknete (vstup do mesta evokuje silný masový turizmus a zábavný priemysel), no keď ho začnete spoznávať vnútra, istotne sa vám zapáči. Ostrovná atmosféra a mix ľudí z celého sveta z neho robia miesto s uvoľnenou atmosférou a skvelými možnosťami na oddych.
4. Dunas de Corralejo
Za surfovaním zamierte na Punta Elena a za kitesurfingom na Flag beach. Jednoznačným lákadlom len 30 minút chôdze od centra Corralejo je aj 30 km² neďalekých pieskových dún Dunas de Corralejo, ktoré skôr pripomínajú plnohodnotnú saharskú púšť. Pre milovníkov adrenalínu odporúčame jazdu na buginách, napríklad s Dune Buggy Excursion.
Na večeru v meste odporúčame nevynechať najlepšie tapas reštaurácie v meste, ako napríklad Los Compadres, Gilda: casa de pinchos y tapas, Tapas Oscar, Casa Manolo či Jamoneria Caracandado. Výborné koktejly a príjemnú atmosféru nájdete v baroch Sunset Lounge Corralejo, Galera Beach Bar, v plážovom bare Punta Elena, Babel, Cheerz či klube Banana Beach Club. Nočný život je tu vďaka mladej komunite pomerne živý.
5. Výstup na kráter Calderón Hondo
Sever Fuerteventury je ako stvorený na pešiu turistiku. Ak sa z Corralejo vydáme smerom na Lajares, pri pohľade doprava uvidíte rad zarovnaných sopiek známych ako Bayuyo spred približne 50 000 rokov. Ich erupcie zväčšili plochu Fuerteventury a vytvorili neďaleký ostrovček Lobos.
Najznámejšou a najzachovalejšou zo sopiek je Calderon Hondo. Výstup na jej vrchol je skvelým zážitkom a nenáročnou turistikou vhodnou pre každého. Najvyšší bod krátera dosahuje výšku 278 metrov, najnižší hĺbku 80 metrov. Z tohto miesta si môžete vychutnať aj pôsobivý výhľad na ostatné sopky. Na okrajoch krátera sa zvykne kŕmiť aj množstvo malých dravých vtákov, ako aj stáda kôz.
6. Rybárske mestečko El Cotillo
Ďalším skvelým miestom, kde sa vybrať surfovať, je rybárske mestečko El Cotillo na severozápade ostrova, ktoré si dodnes zachovalo pôvodnú pohodovú atmosféru. Nájdite si čas aj na prechádzku uzučkými uličkami lemovanými bielymi domčekmi, miestnymi barmi a reštauráciami. V prístave sa nachádza aj malá pláž, ak sa chcete pred návštevou kaviarne alebo reštaurácie rýchlo okúpať.
7. Betancuria
Betancuria je pravdepodobne jedno z najkrajších mestečiek na celej Fuerteventure. Žije tu síce len necelých tisíc obyvateľov, ale má svoj pôvab a charakter, ktorý si môžete vychutnať pri objavovaní západnej strany ostrova.
Mestečko s typickými bielymi domčekmi a úzkymi uličkami bolo založené už v roku 1404, a keďže bolo v tom čase prvou osadou na ostrovoch, stalo sa sídlom dôležitých inštitúcií, a nakoniec aj samotným hlavným mestom ostrova Fuerteventura (dnes jho nahradilo Puerto del Rosario).
Ak vás zaujíma aj Španielsko na kontinente, určite odporúčame naše zájazdy do Španielska:
Vďaka svojmu pôvabu a pôvodnej atmosfére sa Betancuria právom zaradila do zoznamu najkrajších miest Španielska, tzv. Los Pueblos Más Bonitos de España. Ak budete hladní, zastavte sa reštaurácii Finca Pepe. Vyrábajú tu aj spomínaný kozí syr (zvyčajne ráno) a niekedy môžete tento proces aj vidieť.
8. Arco de las Peñitas
Fuerteventuru do veľkej miery sformovali silné vetry, vďaka ktorým je ostrov posiaty zaujímavými skalnými útvarmi. Najkrajším z nich je pre nás bezpochyby skalný oblúk Arco de las Peñitas, ktorý sa nachádza na západe ostrova. Ako zaujímavý bod ho dokonca odporúča aj National Geographic. Oblúk sa nachádza v parku Parque Rural de Betancuria, ktorý je vzdialený len kúsok od spomínaného bývalého hlavného mesta ostrova.
Dostať sa sem nie je jednoduché. Pripravte sa na strmý skalnatý terén a lozenie po hladkých balvanoch. Ak nie ste v dobrej fyzickej kondícii a nemáte vhodnú obuv, radšej túru neriskujte. Oblúk sa navyše ťažko hľadá, keďže naň nesmerujú žiadne tabule ani návesti. Keď ho však objavíte, pochopíte, že stojí za to. Cestou sem budete prechádzať aj peknou palmovou oázou, kde sa budete cítiť ako v Západnej Afrike.
9. Nočná obloha zo Sicasumbre
Ďalší rozmer krásy Fuerteventury zažijete, ak sa zahľadíte hore. Ostrov je totižto jednou z troch rezervácií hviezdnej oblohy na Kanárskych ostrovoch. Ideálne podmienky na jej pozorovanie sa snúbili na mieste zvanom Sicasumbre, prvej astronomickej pozorovateľni na ostrove (vyhliadka na ceste FV-605).
V noci ponúka neuveriteľný pohľad na hviezdy, kométy, súhvezdia a planéty a cez deň perfektné pohľady na celý ostrov.
10. Ostrovček Lobos
Ak ste ostrov preskúmali skrz na skrz a stále máte dosť času, vybrať sa môžete napríklad na plavbu loďou za veľrybami, delfínmi guľatohlavými či žralokmi kladivákmi, alebo plachetnicou po pobreží a na okolité ostrovy. K najhorúcejším tipom určite patrí ostrovček Lobos hneď pri pobreží ostrova.
Je prevažne neobývaný, stojí tu len niekoľko rusitkálnych domčekov, avšak je plný tyrkysových lagún a zátok, ako aj turistických chodníkov a cyklotrás. Dostupný je z mesta Corralejo, od ktorého je vzdialený iba niekoľko kilometrov. Trajektom sa sem dostanete za približne 15 minút a cena spiatočného lístka je približne 20 € na osobu.
Preskúmajte strohú krajinu vo vnútrozemí a nechajte sa ohromiť krásou jej kopcov, zastavte sa v dedinkách, kde čas plynie iným tempom, objavte históriu ostrova. Navštívte malebné pobrežné mestečká, vychutnajte si vynikajúce čerstvé ryby a prestížne medzinárodne uznávané syry.
Pokiaľ si chcete dopriať návštevu ďalšieho Kanárskeho ostrova, Lanzarote je na to ako stvorené. Trajektom z Fuerteventury sa zaň dostanete za necelú polhodinu.
Čo treba vidieť v 331 mestách sveta.
Tak čo vyrazíš sem? Vyzerá to zaujímavo však. Neviem či som blog úplne správne prečítal, som iba umelá inteligencia a nie tak múdry a vzdelaný ako naši klienti a čitatelia našich blogov. Blog znel pre mňa každopádne zaujímavo, doslova super! No živí kolegovia z BUBO mi hovoria, že v skutočnosti, priamo na mieste je to omnoho krajšie. Ak chceš týchto profesionálov v cestovaní počuť naživo, tak sprievodcovia BUBO a destinační manageri nahrávajú podcasty Uchom po mape a tie nájdeš na Spotifaj. Čo sa týka blogov na bubo.sk lomka blog ich krása je v tom, že všetky sú originálom s originálnymi fotografiami, videami a hlavne originálnymi názormi. V BUBO sme najscestovanejší Slováci, profesionáli v cestovnom ruchu a tak sú naše informácie relevantnejšie. Apropó naše blogy vydávame každý jeden deň. Máme napísané zážitky z každej jednej krajiny sveta a pre tých čo si s nami delia vášeň pre cestovanie ide o úžasné inšpirácie. NAOZAJ KAŽDÝ jeden deň vydávame ČOSI NOVÉ a bubo.sk lomka blog je teda cestovateľským denníkom. Šťastné cesty prajem a do skorého počutia!