Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 1.)

Prehliadka

Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 1.)

Afrika ako kolíska ľudstva. Egypt ako domov najstaršej civilizácie. Káhira ako srdce Egypta. A musím sa priznať, že táto krajina sa stala mojou láskou na prvý nádych. Čo jedinečné som v tajomnom Egypte zažila a akú atmosféru má pre mňa Káhira - jeho pulzujúca, unikátna a fascinujúca metropola?

Káhira Počasie

jasná obloha

jasná obloha

25°C

Predpoveď 27.Mar

Východ slnka 05:50

Západ slnka 18:09

Keď som len nedávno absolvovala svoju prvú cestu do Egypta, ako správny cestovateľ som nič neočakávala a nechala sa viesť skúseným ostrieľaným kolegom. Už po ceste z letiska do hotela som pochopila, že tempo a pulz tohto mesta sa diametrálne líši od európskych metropol. Káhira má totižto vyše dvadsať miliónov obyvateľov, ktorí žijú na ploche asi 215 km2, čo z nej robí jedno z najľudnatejších miest na svete. A to doslovne. Navyše, so svojou etnickou, náboženskou, historickou, ale predovšetkým socioekonomickou rozdielnosťou je to magické mesto kontrastov. Mesto Káhira vám predstavujeme aj v druhej časti nášho blogu.

So svojimi 20 miliónmi je Káhira jedným z najľudnatejších miest sveta.

Luxus a chudoba vedľa seba... #

Pamätám si svoje prvé obrázky z Káhiry. Z jednej strany päť- alebo šesť-prúdovej cesty (to v Káhire nikdy nie je celkom jasné), som mala možnosť sledovať luxusné autá, moderné hotely a nákupné centrá. V tom istom momente som na druhej strane cesty videla obrovskú chudobu. Luxusné autá sa zmenili na vychudnutých oslíkov, padajúcich od únavy, polomŕtve kone a ťavy. Moderné hotelové komplexy sa prelínali s nedostavanými budovami bez striech a okien, veľakrát s prepadnutými poschodiami. Okolo nákupných centier sa motali všadeprítomní zberači odpadkov a ľudia bez domova...

Prvým kultúrnym šokom, na ktorý tu narazíte, je tzv. „Mesto mŕtvych“, ktoré leží na pahorku Al- Mukkatam - juhovýchodná časť Káhiry. Vskutku zvláštne miesto. Živí medzi mŕtvymi - mŕtvi medzi živými. Jedná sa totižto o jeden z najväčších cintorínov moslimského sveta, do ktorého sa začali sťahovať ľudia. Najskôr vdovy s deťmi, aby boli bližšie ku svojmu zosnulému manželovi a otcovi a neskôr pre nedostatok priestoru v meste aj najchudobnejšia časť obyvateľstva. Dnes tam žije vyše 350 000 obyvateľov! Zvláštny obrázok, ktorý som musela predýchavať aj ja...

 

Mesto mŕtvych je pre našinca skutočným kultúrnym šokom.

S výhľadom na pyramídy #

Teraz sa však poďme ubytovať. S BUBO ponúkame v Káhire dve možnosti ubytovania. Základný hotel, alebo ten luxusnejší za príplatok. Mala som možnosť stráviť noc v obidvoch a určite odporúčam priplatiť si niekoľko eur navyše za hotel Marriott Mena House, zažijete tu naozaj neopísateľný zážitok. Marriott Mena House je hotel s históriou, jednoznačne jeden z najkrajších hotelov, v ktorom som mala možnosť stráviť čas. Už samotný názov ulice, kde hotel stojí - Pyramids Road, naznačuje, že historický komplex z konca 19. storočia je situovaný v tesnej blízkosti pyramíd v Gíze, na ktoré máte výhľad zo svojho balkóna.

Komplex sa skladá z viac ako stodeväťdesiat menších záhradných pavilónov, exotické stromy a rastliny sú lemované romantickými jazierkami a fontánami. Všetok nábytok hotela je z pravého masívneho dreva a ručne vyrábaný. Vybavenie v štýle Art Deco. V roku 1980 to bol prvý hotel, ktorý mal bazén a medzi jeho hostí patrila napríklad Agatha Christie, Winston Churchill, Richard Nixon či Islaim Pascha. Cítite ten nádych luxusu?

Naše spoznávanie práve začína... #

Na druhý deň ráno, hneď po výdatných raňajkách v exkluzívnych priestoroch hotela s výhľadom na pyramídy, nás už o 8:00 ráno čaká autobus s naším lokálnym sprievodcom, ako inak v moslimskej krajine – s Muhammadom. Muhammad je jeden z najvzdelanejších ľudí, akých som mala možnosť stretnúť. Vyštudoval históriu na Káhirskej univerzite a pred krízou v roku 2011 mal svoju vlastnú sprievodcovskú agentúru. V roku 2006 bol ocenený ako najlepší sprievodca nielen v Egypte ale na celom blízkom Východe. A keďže my v BUBO si vyberáme tých najlepších, dnes Mohamad spolupracuje práve s našou cestovnou kanceláriou. A kde inde začať naše poznávanie ako na Gízskej náhornej plošine? Vitajte v Egypte!

Pyramídy v Gíze sú postavené na náhornej plošine. Ich stavitelia sa snažili nájsť ideálne vyvýšené miesto, aby ich ochránili pred nílskymi záplavami. Po vstupe do objektu a dôkladnom vyčerpávajúcom výklade nás čakajú tri zástavky v rozsiahlom objekte, po ktorom sa pohybujeme s naším komfortným autobusom. Prvá zástavka je, ako inak, pri najväčšej a najfascinujúcejšej zo všetkých - Cheopsovej pyramíde. Cheops bol druhým vládcom štvrtej dynastie (2 500 rokov pred n. l.). Svoju pyramídu dal postaviť ako svoju hrobku približne v dvadsiatom treťom roku svojej vlády. Stavba mala pôvodne výšku stoštyridsaťšesť metrov (dnes stotridsaťsedem metrov) a je postavená z 2 300 000 kamenných blokov, ktoré vážia od 1,5 do 15 ton.

Zažiť Cheopsovu pyramídu zvnútra bol jeden z mojich najsilnejších zážitkov.

7 fotografií

Cheopsova pyramída, splnenie veľkého sna

Za poplatok tristošesťdesiat EGP (asi dvadsať eur) máme možnosť navštíviť pyramídu aj zvnútra, čo bol pre mňa osobne jeden z najintenzívnejších zážitkov v živote, keďže noc predtým v Egypte pršalo a turistov sa dalo zrátať na jednej ruke. Podarilo sa mi stráviť v pyramíde niekoľko minút osamote. Cítila som sa tam ako sám Napoleon Bonaparte, ktorý tu v roku 1799 strávil noc a podľa legendy zažil veľmi intenzívne vnuknutie. Keď sa ho na druhý deň vojaci pýtali, čo videl, Napoleon odpovedal: „Nikomu o mojej návšteve pyramídy nehovorte. Nemá to zmysel, aj tak by mi nikto neveril.“  Cítite to tajomno?

Naša druhá zástavka je pri pyramíde faraóna Chefréna, ktorá bola postavená asi o tridsať rokov neskôr. Je výnimočná tým, že je to jediná pyramída, ktorá je stále čiastočne pokrytá vápencom. Vo vnútri sa taktiež nachádza pohrebná miestnosť so žulovou rakvou, ktorá bola objavená v roku 1818 talianskym archeológom Giovannim Belzonim. Do tejto pyramídy je tiež možný vstup za poplatok stošesťdesiat EGP (asi desať eur).

Pred pyramídou sa po prvýkrát stretávame s miestnymi egyptskými obchodníkmi, ktorí vedia byť na európske pomery miestami neoblomní až otravní. No verte, je len otázka času, kedy sa s nimi naučíme komunikovať a na konci dňa už budeme zjednávať ceny ako jedny z nich. Rovnako máme možnosť povoziť sa na ťave a spraviť si zaujímavé fotky na jej chrbte pri pyramídach. Očakávajte však poplatok okolo desať euro plus bakšišné pre ťavu.

Pri Veľkej Sfinge #

Tretíkrát sa zastavujeme na cca kilometer vzdialenej náhornej plošine, odkiaľ je fascinujúci výhľad na všetky pyramídy. Spravíme si niekoľko záberov na pamiatku a pokračujeme autobusom asi desať minút smerom k mestu k Veľkej Sfinge - ochrankyni Chefrénovej pyramídy.

Sfinga je najznámejšia a najoslavovanejšia socha nielen v celom Egypte, ale na celom svete. Má telo leva a hlavu faraóna Chefréna. Je vytesaná z jedného kusa kameňa, dlhá päťdesiatsedem a vysoká dvadsať metrov. Mimochodom, viete ako prišla legendárna Sfinga o svoj nos? V 14. storočí n. l. fanatickí Mameluci (vtedajšie označenie pre otroka vojaka), ktorí hlavu používali ako terč pre streľbu z kanónu, nos slávnej Sfingy jednoducho zostrelili.

Ďalej nás už čaká najstaršia pyramída v celom Egypte, ktorá leží asi tridsať kilometrov južne od Káhiry. Po ceste si však ešte spravíme zástavku na občerstvenie v lokálnom obchode s esenciálnymi olejmi, kde nám po príchode ponúknu typický egyptský čaj z ibištekových kvetov „karkade“. Uvidíte, zamilujete si ho aj vy a budete ho popíjať počas celého vášho pobytu v Káhire. V obchode nám vysvetlia výrobu a účinky esenciálnych olejov na ľudské telo a tiež ich dôležitú funkciu v egyptskej mytológií. Vedeli ste, že Egypt ponúka tie najkvalitnejšie esenciálne oleje na celom svete už od staroveku a sú základom tých najexkluzívnejších parfémov svetových značiek, ako Coco Chanel alebo Hugo Boss? Tu máme možnosť si ich vyskúšať a v tej najlepšej kvalite aj priniesť domov. 

Vedeli ste, že Egypt ponúka tie najkvalitnejšie esenciálne oleje na celom svete?

Džóserova pyramída v Sakkare
Foto: Ľuboš Fellner

Sakkara, kde sa to všetko začalo.. #

Sakkara vás jednoducho očarí. Toto je miesto, kde sa začali písať egyptské dejiny. Je to jedna z najstarších stavieb na svete. Vápencová stupňovitá pyramída leží v strede veľkého komplexu o rozlohe 544 x 277 metrov, je vysoká šesťdesiat metrov a skladá sa zo šiestich stupňov. Je to hrobka faraóna tretej dynastie Džosera a bola postavená jeho hlavným staviteľom Imhotepom asi 2 600 pred n. l. Imhotep je vskutku neobyčajná postava egyptských dejín. Je to jediný smrteľník zobrazený na podstavci sôch ako faraón a po smrti dosiahol postavenie boha. Bol to nielen geniálny architekt a staviteľ, ale tiež najväčší z veľkňazov svojej doby, astronóm, alchymista, filozof a básnik. Pripisuje sa mu zásluha na položení základov egyptskej medicíny. Je autorom lekárskeho spisu, ktorý je prekvapivo vedecký. Taktiež sa mu pripisuje vynález „papyrusu“, keďže najstaršie pochované papyrusové zvitky máme práve z tohto obdobia.

3 fotografie

Hrobka faraóna Džosera (tretia dynastia), foto: Ľuboš Fellner

Miestna kuchyňa #

Čas uprostred všetkej tej veľkolepej histórie a impozantných pyramíd ubehol. Sú asi štyri hodiny a treba povedať, že nám po celom dni riadne vyhladlo. Včera sme boli s jedlom ešte opatrní, nikdy neviete, kedy zasiahne faraónova pomsta. No dnes sme sa už odhodlali ochutnať tradičnú miestnu egyptskú kuchyňu. Rezervujeme si obed v lokálnej reštaurácií Pharaons (Saqarah, Al Badrashin, Giza Governorate) asi kilometer od Sakkary, s ktorou BUBO spolupracuje už dve desaťročia a je pre nás zárukou kvality. Vystupujeme na malebnom mieste uprostred ďatľových paliem. Pri vstupe nás už vítajú egyptskí hudobníci, ktorí tu vyhrávajú na africké bubny a rôzne píšťaly. Hneď nám vyčarovali úsmev na tvári, rovnako ako zistenie, že v reštaurácií majú chladenú lokálnu Stellu. Pivo za odmenu po celom dni na rozpálenej púšti. 

Reštaurácia je naozaj unikátna - farebná, voňavá a veľmi útulná, obklopená z každej strany majestátnymi dvadsaťmetrovými palmami. Pri vchode sedia miestne ženy, v tradičných peciach nám pred našimi očami pripravujú pravý egyptský chlieb, ktorý zajedáme k pokrmu.

Postupne nám začínajú nosiť predjedlá v podobe rôznych omáčok ako hummus či tahini, tiež vynikajúcu pastu z baklažánu. Po predjedle dostávame na stoly misy s grilovanou zeleninou a niekoľko malých grilov s ohňom, na ktorých je viacero druhov grilovaného mäsa a fašírky kofta. A tak hneď v prvý deň zažívame pravú nefalšovanú egyptskú pohostinnosť a k tomu skvelé jedlo - neskutočný zážitok!

Reštaurácia je farebná, voňavá, obklopená majestátnymi dvadsaťmetrovými palmami.

Večerná Káhira #

Vraciame sa spať do mesta, náš deň v Káhire sa ešte zďaleka nekončí. Nasýtení, občerstvení, chcelo by to ešte kávičku s kardamónom, a tak po príchode do mesta vstupujeme do miestneho obchodu s papyrusom kde nám jednu ponúknu. Ako si ju v pokoji pijeme, náš kamarát, majiteľ obchodu Magis nám odhaľuje staroegyptský spôsob výroby papyrusu. Mnohí po prvýkrát vidíme naživo, ako vyzerá živá rastlinka papyrusu, ktorá sa do niekoľkým minút zmení na „čerstvý“ papyrus. Magis nám takisto vysvetlí, aký je rozdiel medzi originálnym papyrusom a jeho lacnou „banánovou“ verziou. Je to veľmi poučné. Dopijeme kávičku, poobzeráme si papyrusy, v prípade záujmu si môžete jeden, s vaším menom v staroegyptských hieroglyfoch, ktorý vám na počkanie nakreslia, odniesť domov. Originálny darček, čo poviete?

5 fotografií

Večerná Káhira, foto: Ľuboš Fellner

Nočná šou s rozsvietenou Sfingou #

Pomaly sa stmieva, niektorí zo skupiny sú po celom dni už unavení, a tak ich odvezieme do hotela. Pre tých, ktorí majú chuť pokračovať vo večernom dobrodružstve, máme však ponuku neopakovateľného zážitku - Sound and Light show. Zvuková a svetelná šou v Káhire, čo to vlastne je? Autobusom sa zvezieme späť na Gízsku náhornú plošinu ku Sfinge, kde sa po zotmení priamo pod hviezdnou oblohou začína neuveriteľné predstavenie: efektné nasvietenie Sfingy a pyramíd v 3D efekte, doplnené hudbou a romantickým príbehom lásky a zrady. Dozvieme sa taktiež mnoho nových a zaujímavých faktov z egyptskej mytológie. Sfinga ožije pred naším zrakom, zrazu je celistvá a farebná, presne taká, aká tam stála pred tisíckami rokov vo svojej plnej kráse. Je to nádherné predstavenie na záver dňa, a po ňom nám nezostáva nič iné, ako si popriať dobrú noc, pretože zajtra máme pred sebou rovnako plnohodnotný deň s nabitým programom ako dnes. 

TOP 10 KÁHIRA #

 1. Pyramídy v Gíze
  Patria k najnavštevovanejším pamiatkam Egypta. Jediný so siedmych divov sveta, ktorý stále stojí. Viete koľko pyramíd je v Gíze? Tri? Nie, je ich až 9! Milovníci histórie a najmä záhad si tu prídu na svoje.
 2. Veľká Sfinga
  Najznámejšia a najoslavovanejšia socha v celom Egypte. Nachádza sa na náhornej plošine hneď vedľa pyramíd. Má telo leva a hlavu faraóna Chefrena, ktorý ju dal postaviť. V BUBO odporúčame nočnú svetelnú šou pri Sfinge. Je to nasvietenie Sfingy a pyramíd v 3D efekte doplnené hudbou a romantickým príbehom lásky a zrady. Nezabudnuteľný zážitok!
 3. Pyramída v Sakkare
  Prvá a najstaršia stupňovitá pyramída v celom Egypte. Miesto kde sa začali písať egyptské dejiny.
 4. Citadela
  Na vrchole hory Mukattam je jednoznačnou dominantou mesta. Jedná sa o vojenské opevnenie, ktoré bolo neskôr sídlom egyptských vládcov vyše 700 rokov. V objekte sa nachádza niekoľko palácov, mešít a múzeí a je z nej nádherný výhľad na celé mesto.
 5. Mešita Mohameda Aliho
  Dominanta Citadely alebo tzv. koruna Káhiry je nádherná alabastrová mešita,ktorú dal postaviť Mohamed Ali v 19 st. podľa vzoru Modrej mešity v Istanbule (od tureckého architekta Yousefa Boushnaqa).
 6. Egyptské múzeum
  Jedno z najfascinujúcejších múzeí na svete s rozsiahlou zbierkou viac ako 130 000 staroegyptských exponátov. Kolekcia postupne získavala dnešnú podobu od konca 19. storočia. Zaslúžil sa o to jeden z prvých egyptológov svetového rangu Auguste Mariette. Otváracie hodiny od 9:00 h- 17:00 h (zimný čas) 19:00 h (letný čas)
 7. Mešita Hasan Sultana (Moslimská Káhira)
  Je často považovaná za architektonicky jednu z najkrajších mešít na Strednom Východe. Sultán Hasan ju dal vybudovať okolo roku 1356 a je typickým príkladom mameluckej architektúry. Mešita slúžila nielen na modlenie, ale bola to taktiež prvá a najväčia škola Koránu na svete, tzv. Madrasa.  
 8. Visiaci kostol El Muallaqa (Koptská kresťanská Káhira)
  Jeden z najstarších koptských kostolov v Egypte.  Nazýva sa aj „Visiaci kostol“, pretože bol postavený na rímskom opevnení. Má nádherný interiér, oltár z vyrezávanej slonoviny a mramorovú kazateľňu, ktorú podopiera 13 pilierov, reprezentujúcich Krista a jeho dvanástich žiakov.
 9. Židovská synagóga Ben Ezra
  Je to jedna zo štrnástich synagóg v celom Egypte a tá najstaršia z nich. Nachádza sa v kresťanskej časti Káhiry. Podľa legendy je spojená s obdobím Starého zákona a príbehu o Mojžišovi.
 10. Múzeum islamského umenia
  Patrí medzi najväčšie na svete a každý milovník umenia by ho mal navštíviť. Bolo založené v roku 1903 a má 25 miestností, v ktorých sa nachádza vyše 70 000 exponátov z celého moslimského sveta.

Čo vidieť navyše... #

 1. Bazár Khan el-Khalili
  Jedná sa o najväčší a najstarší bazár v celej Káhire. Bol vybudovaný v roku 1380 islamským princom el- Khalilom. Pôvodne sa sústredil prevažne na koberce, dnes v ňom nájdete skoro všetko od gýčových sošiek, cez porcelán až po zlato a polodrahokamy.
 2. Palác Manyal
  Pôvodný palác Mohamada Aliho dnes slúži ako múzeum. Bol postavený začiatkom 20 st. a sú v ňom vystavené osobné veci princa ako ikony, koberce, staré knihy alebo zlaté a strieborné šperky.
 3. Mešita Al-Rifa í
  Stojí vedľa mešity Sultána Hasana a architektonicky sa na ňu veľmi podobá. Je však viac ako 600 mladšia. Mešita bola objednaná ako kópia vedľa stojacej sultánovej mešity v mameluckom štýle a slúži ako hrobka dôležitých kráľovských rodín a posledného kráľa Egypta- Farouka. 
Miroslava Dlhá

Miroslava Dlhá

Miroslava Dlhá

Vždy dobre naladená Mirka vyniká svojím pozitívnym prístupom k životu.

Vyštudovala kulturológiu na Karlovej Univerzite v Prahe a medzi jej záľuby dodnes patrí história, umenie  a interkultúrny dialóg  v rámci odlišných národností. Mirka žila niekoľko rokov v Stredomorí  na ostrove Cyprus kde pôsobila ako kultúrny koordinátor a má dlhoročné skúsenosti  v oblasti cestovného ruchu. Učarila jej mentalita južných a východných kultúr a ich multietnická a náboženská rozdielnosť. Vo voľnom čase sa venuje osobnostnému rozvoju a meditácií a najradšej ho trávi v prírode. Cestovanie ju naučilo pokore a rešpektu k inakosti. Za jeho najväčší prínos považuje nielen nové  krajiny a miesta, ktoré navštívila, ale taktiež nových a plnohodnotných ľudí, ktorých vďaka nemu neustále spoznáva. Môžete sa s ňou stretnúť v krajinách Blízkeho Východu, severnej Afriky alebo Juhovýchodnej Ázie.

Obľúbený zájazd z BUBO katalógu

Srí Lanka - rajská záhrada

Zo zájazdu:

Miroslava Dlhá

Posledná úprava článku | Prečítané: 595

Mohlo by Vás zaujímať

Najunikátnejšie hotely sveta Prémiový blog

Prémiový blog Najunikátnejšie hotely sveta

Keď je hotel dôvodom na cestu. Unikátnosť, to je lepší servis ale hlavne príbeh, ktorý sa oplatí spomenúť. Unikátnosť - to je odvaha byť iný, byť…

Ľuboš Fellner 19 min. čítania
Alexander Macedónsky Prémiový blog

Prémiový blog Alexander Macedónsky

Najúspešnejší Európan? Vzor každého ambiciózneho muža? Aj po vyše 2000 rokoch jeho meno pozná každý. Na človeka, ktorý sa rozhodol dobyť celý známy…

Ľuboš Fellner 44 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.) Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 2.)

Káhire sa hovorí aj Matka sveta, a keď sa prechádzate jej ulicami, či obdivujete najväčšie pamiatky, ktoré práve tu história zanechala, pochopíte…

Miroslava Dlhá 11 min. čítania
Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 1.) Káhira

Káhira Káhira - pulzujúce srdce Afriky (časť 1.)

Afrika ako kolíska ľudstva. Egypt ako domov najstaršej civilizácie. Káhira ako srdce Egypta. A musím sa priznať, že táto krajina sa stala mojou…

Miroslava Dlhá 10 min. čítania
10 zážitkov alebo prečo navštíviť Egypt? Blog

Blog 10 zážitkov alebo prečo navštíviť Egypt?

Egypt je krajina prešpikovaná zážitkami a fantastickými miestami. Krajina pyramíd, životodarného Nílu, dokonalých chrámových komplexov aj pláží na…

Tomáš Kubuš 11 min. čítania
TOP 10 najlepších miest na lietanie balónom Blog

Blog TOP 10 najlepších miest na lietanie balónom

Hľadáte pri cestovaní po svete unikátne a fascinujúce zážitky? Ste tu na správnom mieste, pretože presne o toto sa v BUBO už dlhé roky snažíme a…

Blogov

Odporúčame tieto zájazdy

E

Afrika  

Nigéria, Togo, Benin, Burkina Faso, Mali

12.11. → 02.12.

náročnosť

21 dní

Trvanie

7920
K

Afrika  

Maroko

06.04. → 15.04. +13 termínov

náročnosť

10 dní

Trvanie

2639
K

Afrika  

Burundi, Uganda, Rwanda


náročnosť

12 dní

Trvanie

6720
K

Afrika  

Lesotho, Maurícius, Eswatini, Juhoafrická republika


náročnosť

14 dní

Trvanie

5790

Získajte prístup
k exkluzívnym ponukám
a informáciám.

Predaj sa začína o Viac

- dní - hod -min -sek