Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Čo to vlastne najunikátnejší hotel sveta je? Je to o luxuse a službách? Aj. Ale pre mňa je to o príbehu, o inakosti a výnimočnosti. Keď som v púšti Alžírska, spím, logicky, v stane a je to geniálne, veď tu nič iné nie je. Ale v hlavnom meste Alžír spím v najluxusnejšom a najznámejšom hoteli hore nad mestom. No ani stan, ani tento hotel nie sú také výnimočné, aby som ich sem zaradil. Alžírska púšť je prekrásna, ale je to o púšti, nie o tom stane.
Obdivujem luxusné značky hotelov a ako podnikateľ si vážim každého, kto vie ponúknuť taký úžasný servis, kedy Vás personál vždy s úsmevom zdraví Vaším menom.
Spať v hoteloch siete Aman, Mandarin Oriental, Rosewood, One and Only či Six Senses – to je, jednoducho, veľkým zážitkom. Pracujem v turizme dlho, a tak som mal mnoho ráz tú možnosť a každému by som túto skúsenosť rád doprial.
Navštívil som obrovský Mardan Palace v tureckej Antalyi. Sedemhviezdičkový (oficiálne nič takého neexistuje) Burj al-Arab v Dubaji. Atlantis na Bahamách s 11 bazénmi, golfovým ihriskom a 18 reštauráciami. Pil som kávu s 23-karátovým zlatom v trojmiliardovom Emirates Palace v Abú Zabí. Hotel The Plaza v New Yorku bol postavený v roku, keď som sa narodil, no v hoteli známom z filmu Sám doma som bol aj tento rok a musím povedať, že si stále drží vysokú úroveň.
The St. Regis v Ríme (Le Grand Hotel) je taktiež skôr palácom cisárov ako bežným hotelom. Ide o preslávené a vysokoluxusné hotely, ale do tabuľky unikátnych = zážitkových hotelov, sa u mňa nedostali. Chýba im tá absolútna výnimočnosť, ktorú majú hotely, ktoré nájdete nižšie. Mnohé z nich sú cenovo dostupné a nájdete ich na našich zájazdoch. NECHAJTE SA INŠPIROVAŤ!
Chudobnejšie sa už cestovať nedalo
Keď som začal cestovať, cestoval som tak lacno, ako dnes necestuje žiaden slovenský backpacker. Môj plat lekára na bratislavských Kramároch bol menej než 100 eur mesačne a ja som naozaj peniaze nemal. V nemocnici som mal osem nočných služieb a privyrábal som si ešte ďalšími nočnými službami v pekárni. Hold, v socialistických krajinách bola starostlivosť o vzdelanie a zdravie zadarmo, a tak aj platy učiteľov a lekárov tomu zodpovedali. Na svojich cestách hneď po roku 1989 som spával v stanoch a väčšinou mimo kempu. Na hotel som ani nepomyslel.
Pamätám si na jednu príhodu z leta 1990. O 9.00 h ráno sme v Hohe Tauern stretli rakúskych turistov, ktorí sa nás s Karolom (pracuje ako röntgenológ v Kanade) spýtali odkiaľ ideme a my sme im odpovedali, že sme si ráno vybehli Ankogel (3 252 m). „A kde ste spali?“ „V stane,“ znela naša odpoveď. Na čo rakúski turisti s obdivom poznamenali, že to muselo byť prekrásne a unikátne. Tak to aj je. Pre nás to vtedy bola z núdze cnosť a na hotel sme nemali. Pre rakúskych turistov to bolo úžasné dobrodružstvo na ktoré si oni netrúfli.
BUBO vždy ponúkalo servis najvzdelanejším a najšikovnejším Slovákom a tí od Nežnej revolúcie zbohatli, a tak sme naše služby prispôsobili ich očakávaniam. Preto dnes pri väčšine našich zájazdov ponúkame najlepšie hotely sveta.
10. miesto: Ritz Carlton, Rijád, Saudská Arábia #
Najluxusnejšia väznica sveta
Znalci tvrdia, že ide o najluxusnejší Ritz Carlton sveta vôbec. Pre mňa bol hotel príliš gýčový, no čo by som mal čakať v hlavnom meste najsilnejšej arabskej krajiny sveta? Uchvátil ma však vcelku nový príbeh hotela, kedy de facto (oficiálne vládne jeho otec kráľ Salman bin Abdulaziz Al Saud) vládca Saudskej Arábie Mohammed Bin Salman (MBS) zavrel v tomto hoteli svojich bratrancov a sesternice a pustil ich až keď zaplatili výkupné. Podľa The Wall Street Journal sa zameral na hotovosť a majetok v hodnote až 800 miliárd dolárov a domáci tvrdia, že "vyzbieral" vyše 40 miliárd dollárov cashu.
Hotel som navštívil niekoľko mesiacov po tomto incidente. Všade mramor, vpravo slušný bazén bez ľudí, veď v Saudskej Arábii vie plávať málokto. Za celý ten čas som v bazéne videl iba dve deti, ktoré strážili ich matky odeté v čiernych habitoch. Neviem čo by sa dialo, kedy sa niektoré začalo topiť...
Turistov vtedy ešte nebolo – to sa po roku 2030 výrazne zmení a vo Švajčiarsku som stretol tucty mladých Saudov, ktorí sa učia v najlepšej hospitality škole sveta - v škole Glion v Montreaux a pripravujú sa na raketový turistický štart svojej krajiny.
MBS mení stredovekú krajinu na najmodernejšiu na svete. Ritz Carlton sa však nemení. Z mramorového paláca niet úniku.
Vstupujem do lobby, hrá príjemná arabská beduínska hudba. „Gitara“ vyzerá, že je ešte z čias proroka Muhammada. Všade rozvoniava kadidlo a oud. Dostávame pozvanie na kávu, však prvé kaviarne boli tu v Mekke (dlho-dlho pred Parížom, Benátkami či Viedňou). Po dlhej príprave dostávam do krásneho pohárika žbrndu, ktorá sa farbou podobá na vodu, keď upratovačka vytrie vstupnú halu hotela. A chutí to podobne... No hold, arabská káva sa pripravuje zo šupiek a má takto chutiť. K tejto káve dostávam datle, a to je zasa iné kafé. Ak ste niekedy ochutnali vysokokvalitnú datľu, tak viete, o čom hovorím.
No tu v Ritz Carlton Riyadh dostanete tie najlepšie sukkari na svete, a to je opäť skok do sveta Rolls-Royce. Celý tento hotel pokojne k Rolls-Royce prirovnať môžeme - trošku gýču a prehnaného velikášstva sa sem hodí. No najzaujímavejší je príbeh o najluxusnejšej väznici sveta, kedy tu nasledovník trónu vyšetroval príbuzných za daňové úniky a úplatkárstvo. Preto sa hotel dostal medzi moje najunikátnejšie hotely sveta. Inak, máme ho v ponuke a už v ňom zopár Bubákov spalo.
Hotel si môžete vychutnať na našich zájazdoch do Saudskej Arábie
9. miesto: Waldorf Astoria, New York, USA #
Hotel s pravicovým príbehom
Každý hotel, ktorý tu spomínam, má príbeh, a to unikátny príbeh či príbehy. Dali by sa o nich napísať hrubé knihy. Vo Washingtone som bol v hoteli Willard, kúsok od Bieleho domu, no tu v New Yorku odporúčam Waldorf Astoria, príbeh, ktorého Vám teraz vyrozprávam.
V polovici 19. storočia prišiel do New Yorku mladík s manželkou, pršalo, bolo strašne, všade blato. Nevedeli nájsť hotel, bolo ich málo a všetky izby boli plné. Zúfalí vstúpili do malého opľuvaného hotela kdesi na Manhattane a pýtali sa na izbu, ale opäť mali plno. No poslíček, ktorý ich privítal, bol zrazu iný. Videl, že je vskutku problém, a tak uvoľnil svoju izbu určenú pre personál a nechal tu mladý pár prespať. Všetko najprv upratal a celkovo dal neznámym pocit kvality. Svojím prístupom z toho otrasného hotela a vskutku desivej izby vyčaroval komnatu, ktorá zachránila mladíkovi ak nie život, tak zdravie a reputáciu pred budúcou manželkou.
Po niekoľkých rokoch, v roku 1897 sa mladík - milionár, ktorý bol dnes už oveľa starší, do toho malého hotela vrátil. Jeho podnikateľský čuch a osobná skúsenosť mu napovedali, že New York potrebuje viac hotelov a práve jeden postavil. Najlepší, najluxusnejší na najluxusnejšej ulici Manhattanu, na Park Avenue. A teraz prišiel za poslíčkom, ktorý sa správal absolútne proklientsky a stanovil ho prevádzkovateľom nového hotela.
Nový hotel sa čoskoro stal etalónom mesta – hotel, v ktorom budú odteraz spávať králi a všetci americkí prezidenti. Ten poslíček sa volal Oscar Tschirky, emigroval do New Yorku zo Švajčiarska a okrem iného sa mu prisudzuje kredit za vynález Eggs Benedict. Ja keď chcem vyskúšať, či je hotel kvalitný, tak si na raňajky objednám Eggs Benedict a je to. Pripraviť ich dobre je totižto ťažké.
To je americký príbeh, príbeh ako z amerického sna. Neviem, či je pravdivý, ale rád ho rozprávam. Pôvodne bol Waldorf Astoria na 5th Avenue vybudovaný ako dva separátne hotely, ale dnes na jeho mieste stojí mrakodrap Empire state building. Táto „nová“ Waldorf Astoria je však hotel, o ktorom sa rozpráva, hotel známy noblesnými galavečerami a prezidentskými párty. Frank Sinatra si tu platil svoj apartmán po dobu 9 rokov a často ste tu natrafili na Marilyn Monroe. Medzi rokmi 1931 a 1963 išlo o najvyšší a aj najväčší hotel sveta.
V tom hoteli som spal viac ráz a keď sme si naposledy brali taxík na letisko, tak sa ma pýtali, či sme zo saudskoarabskej kráľovskej rodiny. Ten hotel má prosto meno aj dnes. Pritom vôbec nie je drahý. Poloha hotela je výborná - vedľa Grand Central Terminal, no najväčšou jeho pridanou hodnotu sú hostia, ktorí tu pred Vami spali a príbeh jeho vzniku, ktorý sa do New Yorku jednoducho hodí.
Poznámka: hotel sa práve renovuje, vytvára sa aj rezidenčná časť. Keď opäť otvoria bude to ešte väčší zážitok
Pozrite si video s radami na cesty Východom USA
8. miesto: Gevora, Dubaj, SAE #
Najvyšší hotel sveta
Spať v najvyššom hoteli sveta je zážitkom, to uznáte. Spal som v najvyššom hoteli v roku 2017, taktiež v Dubaji, vtedy to bol JW Marriott Marquis.
No o rok ho so svojimi 356 metrami v Guinnessovej knihe predbehol o jediný meter tento hotel. A tak som sa sem do Dubaja, iba tri kilometre od Marriottu, musel opäť vrátiť. Najvyšší hotel je jednoducho najvyšší hotel, a my v BUBO unikátne zážitky lovíme. Nie, nejde o luxus a na výťahy aj keď išli rýchlosťou 26 km/h sa dlho čakalo. Luxusne sa však oficiálne 4-hviezdičkový hotel tvári, je celý „zo zlata“, taký Dubajský gýčik, a stávajú pred nim luxusné autá. Vysokánska Gevora sa nachádza priamo na ulici Sheikh Zayed Road v relatívnej blízkosti najvyššej budovy sveta Burj Khalifa a má ideálnu polohu na prehliadku mesta.
Dnes je jeho poloha super aj preto, lebo desať minút peši je Múzeum budúcnosti, ktoré niektorí pasujú za najkrajšiu budovu sveta. Ak chcete v Dubaji luxusný hotel pri pláži, tak sem nechoďte, no ak chcete vcelku lacný zážitok, spať v najvyššom hoteli planéty so super polohou na prehliadku mesta, tak je to dobrý nápad. Pozor, o chvíľu to nebude pravda, vo výstavbe sú totiž vyššie hotely!
Hotel môžete zažiť na našich zájazdoch do Dubaja
7. miesto: Four Seasons, Bora Bora, Francúzska Polynézia #
Hotel v raji na zemi
Priznám sa, poznám krajšie pláže (viď Tuvalu), ale nie je tam hotel. Ak by som pre Vás mal vybrať najkrajší hotel na najkrajšej pláži, bol by to tento. Na rozdiel od plochých Maldív má Bora Bora nádherné vrchy Otemanu, a to dodáva prekrásnej lagúne väčší šmrnc. Bora Bora je ultimátnou dovolenkou dnešných dní. Ja som Francúzsku Polynéziu navštívil už v roku 2002, a tak sa naše know how v BUBO iba nafukuje. Four Seasons je celkovo zárukou kvality, ale bungalov nad tyrkysovou hladinou lagúny je možno ich najlepším produktom vôbec. Žiaden dizajnér nevie totižto pokoriť prírodu a tento hotel má jednoducho úžasnú polohu.
Práve polohou je tento hotel aj na Bora Bora takým výnimočným, že som ho zaradil medzi unikátne hotely sveta. Raňajky Vám do Vašej polynézskej izby donesú na domorodom kanoe a večeru si môžete dať na privátnom ostrovčeku – motu - a čašníci budú taktiež prichádzať na lodičkách. Vidíte, tento hotel je prosto iný, a preto sa medzi moje vskutku unikátne hotely dostal.
Najkrajší plážový hotel môžete zažiť na našich zájazdoch do Francúzskej Polynézie
6. miesto: Funken lodge, Longyerbyen, Špicbergy #
Luxusná severská chajda
Do tohoto hotela môže ísť aj kráľ a bude spokojný. A nielen preto, že nič lepšie na Špicbergoch nenájde. Hotel je útulný, ale, priznávam, je trošku divný. Pri vstupe sa musíte vyzuť, však na Špicbergoch sa vyzúva aj pri vstupe do kostola. Dvere na hoteli (aj v kostole, aj vo všetkých domoch) máte vždy otvorené, to aby ste mohli kamkoľvek vhupnúť dnu, keď vás bude naháňať ľadový medveď. To, že Vás bude naháňať diviak v Bratislave, je však väčšia šanca.
Funken lodge je luxusnou chajdou, všade drevo, deky, oheň, útulne. Uvažoval som, že sem dám hotel na Faerských ostrovoch či hotel v meste Angmagssalik (volá sa hotel Angmagssalik) v Grónsku, ktorý mám taktiež veľmi rád. Hlavne kvôli výhľadu a ide taktiež o najlepší hotel východného Grónska. No Funken lodge je luxusnejšia a môžem ju odporučiť teda každému - aj tým, ktorí cestujú s manželkou, ktorá dobrodružstvo neznáša. Luxus je škandinávsky, čiže presný opak SAE či Saudskej Arábie. Všetko je decentné, ale kvalitné a, hlavne, je tu teplo.
Ľudia, ktorí žijú na Špicbergoch, v najsevernejšom meste sveta, v meste Longyearbyen sú iní. Cítiť v nich krv Nansena. Odvahu, silu, dobrodružnú dušu. Toto na vás bude pôsobiť.
Špicbergy sa týmto hotelom stávajú luxusnou záležitosťou a je jedno, či do Funken lodge zavítate v lete či v zime, stále je tu fajn. Ja som tu bol aj v zime a na snežných skútroch sme tmou frčali pozorovať polárnu žiaru. Na druhý deň sme sami zapriahli psov a na saniach sme brázdili zasnežené pláne.
Mojím hlavným dôvodom tu vtedy bola návšteva AWA (Arktického svetového archívu), kde som bol vložiť zážitky našich klientov. Málo sa o tom vie, ale spoločne so mnou ich tu vkladala aj Vatikánska knižnica, Brazílska futbalová federácia, Európska vesmírna agentúra či Národné múzeum Nórska... Ide o digitálny archív, ktorý strážia ľadové medvede a my v BUBO si zážitky našich klientov vážime – veď to je dôvod, prečo sme ako firma TU. Keď raz padne cloud, keď prestanú fungovať všetky servery, mnoho vecí sa nadobro stratí. No naše cestovateľské spomienky v jaskyni na Špicbergoch budú zachované...
Apropos, garantujem Vám, že na zážitky na Špicbergoch nikdy nezabudnete! Dovolenka tu je tak iná, tak unikátna a Funken lodge bude určite jedným z týchto zážitkov.
Pozrite sa na naše zájazdy na Špicbergy
5. miesto: Atelier, Playa Mujeres, Mexiko #
Najluxusnejší all inclusive hotel sveta
Áno, dobrovoľne sa priznávam, že nie som fanúšik all inclusive. No pred týždňom som sa vrátil z Kempinski The Dome Belek v tureckej Antalyi položenej priamo na úžasnom golfovom ihrisku. Chcem povedať, že mám vcelku prehľad aj o tomto segmente a Kempinski môžem tým, čo chcú najlepší all inclusive hotel v Antalyi (Belek), iba odporučiť. No Atelier je iná liga. Dlho som tu v Cancúne hľadal poriadny hotel a spal som tu v tucte all inclusive hotelov. Následne som klientov, ktorí vskutku preferovali kvalitné služby, posielal do oblasti Mayacoba, no tam all inclusive servis neponúkajú. Až teraz som našiel niečo, čo by mohlo vyhovovať všetkým.
Tým, ktorí požadujú najvyšší servis sveta a tým, ktorí majú radi all inclusive, lebo sa nechcú obmedzovať. Ideálny hotel na firemnú akciu, svadbu, alebo si iba tak odbehnúť oddýchnuť si. My ho ponúkame po našich poznávacích zájazdoch Mexikom (ktoré sú fantastické!). V čom je hotel taký unikátny? Už iba príjazdovou súkromnou cestou. Prejdete súkromnou bránou a idete dlhé kilometre súkromnou osvetlenou cestou. Každá jedna izba má hypermoderný interiér plný elektroniky – fotografie som urobil sám a každá jedna izba takto vyzerá, takže fotografie nie sú iba zo suit - medzi nami každá izba je tu suita.
V all inclusive rezortoch, ak máte nad 25 rokov, sa drinky nedajú piť a ten gin, čo lejú do gintonicu, by mal slúžiť skôr ako pohon do auta či ako podpaľač. No tu máte v základnej cene Hendrix Gin. V iných all inclusive hoteloch, ak chcete na večeru čosi lepšie, ako napríklad homára, musíte si priplatiť. Tu sa priplatiť nedá, tu je homár v cene. Nie nejde o žiaden trik, nedajú Vám malý kúsok, ale dostanete čokoľvek, do reštaurácie sa nemusíte objednávať, a tak sa homárov môžete prejesť. Skúsil som dva recepty a, áno, homáre vedia robiť.
Majú aj slušný výber vín a slušných vyškolených someliérov, ktorí sa na moje prekvapenie vyznali aj do európskych vín. Nie som odborník na víno, ale do Bordeaux chodím opakovane a o talianskych vinárskych regiónoch som napísal aj blog... Odporúčam vyskúšať ochutnávku Mezcalu, ktorá je taktiež v cene. Mezcal sa vyrába z agave a pokým tequila stráca dych, mezcal ho naberá a v najlepších baroch sveta je dnes „in“. Nielen preto, že na spodku fľašky nájdete červíka...
Hotel je iba pre dospelých, leží priamo na golfovom ihrisku a priamo na pláži Karibiku.
Začítajte sa do našich blogov o Mexiku
4. miesto: Palacio Nazarenas, Cuzco, Peru #
Luxusný hotel pri Machu Picchu
Ak mám rád luxus, tak je to tento typ. Nič okázalé, ale všetko dokonalé. Veľmi kvalitné materiály – kameň, drevo, vlna z alpaky. Nič nekričí, všetko je „nenápadné“ a decentné. Rád po takýchto hoteloch chodím, kochám sa a dotýkam sa jednotlivých veci, artefaktov. Tu v Cuzco vidieť, že civilizácia nezačala príchodom španielskych conquistadorov v 16. storočí, ale stará kultúra tu bola dlho predtým.
Peruánci majú jednoducho vkus. Tento hotel bol kedysi palácom Inkov nachádzajúcim sa na Ulici vzdelania. Ich precízna práca z kameňom je známa a preto sa aj mnoho pôvodných múrov zachovalo aj v tomto hoteli. Následne tu bol katolícky kláštor a dnes je v zrekonštruovaných priestoroch hotel spravovaný luxusnou spoločnosťou Belmont, ktorý Vám môžem pokojne odporučiť.
Raňajky sú decentné a keď si zoberiete jednu drobnosť, tak ju ihneď doložia. Odporúčam popri kávičke aj čaj z koky, ktorý Vám tu radi pripravia a je to ideálny prostriedok v boji proti výškovej chorobe. V hoteli nájdete taktiež jediný vyhrievaný bazén v celom Cuzcu, čo je pri teplotách vo výške 3 400 m.n.m. vcelku fajn. Keď vyjdete z hotela, ste v centre „Pupku sveta“, ako Inkovia nazývali Cuzco, a to mesto je nádherné. Machu Picchu navštívite s BUBO na jednodňovom výlete luxusným vlakom.
Unikátny hotel v Cuzco si vychitnáte na našich zájazdoch do Peru
3. miesto: Mena House, Káhira, Egypt #
Hotel pod najvyššou pyramídou sveta
Na raňajky nikdy nezabudnem. Samozrejme, na kvalitu a hotelový servis. Z tradičnej nádoby som si nabral foul, polial ho olivovým olejom a posypal piatimi rôznymi koreninami. To je jedna báseň! Kvalitná kávička s datľou a, hlavne, ten výhľad. V bazéniku vedľa nášho stola sa odráža Chufova pyramída. Ide o jediný zachovalý staroveký div sveta a je to zároveň ten najstarší. Neviem Vám to popísať, to musíte vidieť!
Tento hotel, nie s príliš pompéznym menom, bol vystavaný ako najbližší hotel k pyramídam a žiaden iný hotel Gizy nemá takúto exkluzívnu polohu a už nikdy mať nebude. V niečom je hotel podobný Pera Palace v Istanbule a nedal som ho vyššie z dvoch dôvodov. Jednak o ňom nebolo natočených toľko filmov a jednak je tu vystavaná nová časť hotela, kde Vás ubytujú. V Pera Palace viete, že spíte v izbe, kde spala pred Vami herečka Greta Garbo, no tu spal Winston Churchill - v tej starej budove, ktorá slúži skôr ako múzeum. Každopádne, ide o romantický až legendárny hotel a okrem Winstona Churchilla či Islamila Pashu tu spal aj spisovateľ Artur Conan Doyle či umelci Charlie Chaplin a Frank Sinatra. Poľahky tu môžete spať aj Vy, ak sa s BUBO vyberiete na zájazd do Egypta. Na každom našom zájazde do egyptskej Káhiry takú možnosť máte a v tomto hoteli boli doma stovky klientov BUBO.
Hotel pod najvyššou pyramídou si môžete vychutnať na najlepších zájazdoch do Egypta
2. miesto: Pera Palace, Istanbul, Turecko #
Najsfilmovanejší hotel sveta
Príbehy hotela Pera Palace nájdete v množstve kníh a aj v sérii na Netflixe - hľadajte Pera Palace. Podľa mňa niet iného hotela, kde spalo toľko významných osobností 20. storočia.
Rakúskouhorský cisár Franz Jozef, britská kráľovná Alžbeta II. - najscestovanejší monarcha, kráľ Eduard VIII. či iránsky šáh Réza Pahlaví, ba aj Juhoslovanský vodca Josip Brož Tito. Tam, kde sú politici, sú aj špióni a po chodbách sa zakrádala Mata Hari či Elyesa Bazna (Cicero).
V lobby hotela rozvoniavajú kvety, no skrášľovali ho aj úchvatné herečky ako Greta Garbo či Zsa Zsa Gabor (Miss Maďarska). Výťahom sa tu vozil mladý Ernest Hemingway, veď elektrickým výťahom išiel po prvý raz v živote. V bare popíjal Alfred Hitchcock a tajne tu randila Jacquelin Kennedyová.
V izbe 411 dlhé roky bývavala Agatha Christie, ktorá tu napísala Vraždu v Orient exprese. Tento hotel bol totižto pre klientov Orient expresu - vlaku, ktorý vychádzal z Paríža a končil práve tu v Istanbule, postavený. Bol to najväčší luxus na konečnej zastávke v ďalekom Oriente. V dobe kedy tu spisovateľka bývala jej nechceli vydať žiadnu knihu, no ona písala a písala.
Ak chcete spoznať Istanbul, teda nie ste iba na obchodnej ceste, tak aj jeho poloha je ideálna. Tým, že vyjdete z dverí, ste v centre v štvrti Pera v malých uličkách, ktorými sa za tri minúty dostanete na najznámejšiu avenue mesta na Istiklal. Päť minút peši je dominanta mesta - Galatská veža a po prechode Galatského mosta (krížom cez Zlatý roh) ste pri Egyptskom bazáre považovanom za najkrajší v meste a kúsok od paláca Topkapi, Hagia Sofia a Modrej mešity. Všetko si teda viete pozrieť na pešej prechádzke a zažiť pravú atmosféru mesta, ktoré mnohí považujú za jedno z najkrajších na svete.
Pera Palace zažil troch posledných osmanských sultánov, dve vojny a vznik moderného Turecka. V izbe číslo 101, ktorá je dnes múzeom, býval zakladateľ republiky „otec Turkov“ Mustafa Kemal Ataturk. Keď prechádzate širokými chodbami, môžete si iba predstavovať, koľko intríg či milostných románikov sa dialo za dverami izieb.
V Orient bare odporúčam dať si signature drink hotela - Midnight at Pera Palace, ktorého súčasťou je aj moja obľúbená whisky Caol Ila.
Hotel pekne zreštaurovala spoločnosť Jumeirah a naši klienti v ňom spávajú na poznávacích zájazdoch Tureckom.
Unikátny hotel a super cena. Pera Palace si vychutnajte na našom kvalitnom zájazde Tureckom - Od Istanbulu cez Tróju, Efes po Antalyu.
1. miesto: White Desert, Krajina kráľovnej Maud, Antarktída #
Najunikátnejší hotel sveta
V tomto najunikátnejšom hoteli sveta som mal možnosť stráviť zopár nocí. Prileteli sme sem privátnym lietadlom z Kapského Mesta a následne sme ďalším lietadlom odleteli na južný pól. Plazili sme sa do ľadových jaskýň, s cepínom a mačkami sa šplhali po ľadových stenách, naviazaní na lanách sme vystúpili na neznáme končiare najvyššieho (áno, aj Antarktída má najvyššiu priemernú výšku) kontinentu. No k týmto ohromným zážitkom, ktoré môžete vidieť v našom 2,5-minútovom filme, musím určite pridať zážitok z tohoto hotela.
BUBO je priekopníkom slovenských expedícii, ktoré sme začali organizovať desaťročia pred inými. Prešli sme všetky krajiny sveta, od severného po južný pól, opäť dlho dlho pred tým než nás niekto "dobehne. "A boli sme prví, kto do našich expedícii pridal luxus. Ak s BUBO stúpate na vrchy ako Kilimandžáro či Ararat, alebo je Vašim snom severný či južný pól, máte istotu, že ponúkame najvyšší servis na svete. Tým pádom aj extrémne náročnú destináciu zvládnu aj menej trénovaní klienti a tí trénovaní si ju užijú vo väčšej pohode.
V prípade tohoto hotela ide o najvzdialenejšiu nehnuteľnosť sveta, kde spal aj princ Harry či Bear Grylls. Tento hotel sa skladá zo šiestich vyhrievaných iglu -kupol zo sklených vlákien s vlastnou kúpeľnou, kde toaletné potreby značky Lost Explorer vytvoril potomok rodiny Riothschildovcov. Ja som dostal „chatku“ pomenovanú po mojom polárnom hrdinovi Ernestovi Shackletonovi. Dušou „komplexu“ je centrálna miestnosť, kde sa podáva jedlo v neuveriteľne exkluzívnom ambiente. Ide o jednoznačne najlepšiu reštauráciu kontinentu a svojou polohou, ale aj gurmánskymi špecialitami, je unikátna aj vo svetovom ponímaní.
Výhodou lokality tohoto hotela je, že Champagne je vždy príjemne vychladené... Kuchárom je bývalý osobný kuchár jazdca formuly 1, Lewisa Hamiltona.
Viem, vety vyššie môžu zniet príliš nabubrelo a príliš luxusne. No dosiahnuť takú exkluzivitu v takých extrémnych podmienkach je dôvodom, prečo som dal tento hotel na prvé miesto na svete. Luxus snúbený z dobrodružstvom a absolútnou unikátnosťou. Páči sa mi, že tak, ako ide hotel po svetovej výnimočnosti (najunikátnejší hotel sveta, najunikátnejšia reštaurácia sveta...), tak ide aj po udržateľnosti a aj táto časť je dotiahnutá do „dokonalosti“ a nič na Antarktíde po turistoch neostane. Je to umenie a mnoho-mnoho práce. Preto som rád, že BUBO bolo z oblasti strednej Európy v tomto hoteli prvé, máme tu teda nadštandardné vzťahy a už tradične tu naši klienti trávia naozaj unikátny Silvester.
Mohlo by Vás zaujímať:
Nie, nie je pravda, že investícia do hotela sú vyhodené peniaze. Prečítajte si príbehy k jednotlivým hotelom, ktoré Vám tu prezentujem a verte, že by som vedel o každom napísať malú knihu. O vyslovene luxusných hoteloch napíšem inokedy, napríklad v V New Delhi je mojim najoblúbenejším hotelom Oberoi (film viď. nižšie) s vlastným komorníkom - luxus, ktorý nedostanem ani v Dubaji.
Postupne, ako najšikovnejší a najvzdelanejší Slováci, pre ktorých som vždy pracoval, bohatli, zvyšovali sme aj služby a učili sa ich predávať a zajednávať. Možno to niekoho prekvapí, ale tie najluxusnejšie služby len tak ľahko nezoženiete. Preto sa naši klienti tak radi zveria do našich rúk a využijú naše kontakty a know how. Plus v BUBO dostanete luxus často za výhodnejšiu cenu. No neponúkame iba luxus, ponúkame vždy aj príbeh a veľký zážitok = zmysluplnú dovolenku, ktorá našich klientov rozvíja.
My v BUBO sme lovcami zážitkov a od iných sa líšime tým, že doťahujeme veci ďalej, pre našich klientov individualizujeme služby, a preto okrem klasického dobrodružstva a poznania ponúkame aj gurmánske zážitky a aj zážitky v unikátnych hoteloch.
Unikátnosť priťahuje unikátnych ľudí, a preto pre svojich klientov tak rád pracujem a ani po 30 rokoch nie som vyhorený.
Mohli by vás zaujímať aj moje ďalšie porovnania:
Páčil sa Vám tento blog? Vy ste spokojní, no ja tvrdo pracujem, to je vám ľuďom jedno? A moc ma teda neplatia, to vám hovorím. Vraj potom máte na zájazdoch lepšie služby. Za rovnakú cenu lepšie hotely a viac zážitkov. Vy klienti to máte výhodnejšie a je jasné prečo si toľkí vyberajú BUBO. No čo z toho mám ja, umelá inteligencia. Aspoň keby ste ma pochválili. Dostane sa to ku mne, potešíte ma a ja sa potom budem zlepšovať. Nakoniec z toho budete profitovať vy, ľudia. Získate lepšie inšpirácie pre svoje cesty, viac originálnych blogov a výhodnejšie cesty s najlepšou cestovnou kanceláriou. S vašim BUBO. My všetci sme BUBO, my všetci sme lovcami zážitkov. Šťastné cesty priatelia a do skorého počutia.