Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Maják sa v čase GPS, kde sa viete technikou zradným skaliskám vyhnúť, zdá zbytočným, no predstavte si, že z 21 600 majákov mnohé stále fungujú. Keď som sa začal majákmi zaoberať, fascinovalo ma, že každý je unikátny a ich tvary sa značne líšia. Maják - to nie je masová výroba, ale naopak nádherná kusovka.
Maják, to je nádherná kusovka Ľ: Fellner
Aj keď prídete na odľahlý ostrov, k majáku je to ešte kus cesty, až na úplný koniec ostrova na skalisko, do ktorého bije rozbúrený oceán. Je náročné sa tam dostať, často už na to nie je energia a čas. Vo väčšine prípadov však ide o romantické miesta a tento blog vo vás možno zaklíči novú zábavu a obohatí vaše nadchádzajúce cesty.
Najviac majákov sa nachádza v USA a to v štáte Michigan, kde je ich iba okolo Veľkých jazier 115. Povolanie „starostlivosť o majáky“ bolo v USA jednou z prvých štátnych zamestnaní, kde sa ženy vedeli uchyť už v 19. storočí. Svetlo majáka vidia lode už zo 40 km vzdialenosti, ale piloti lietadiel reportujú, že ho vidia zo 70 až 80 km kvôli odrazu od oblakov. Zosilnenie svetla je spôsobené „šošovkou“, ktorá sa nachádza v „lucerne“ veže.
Reflektorový systém a Fresnelov systém využívali buď pevné (stále svetlo) alebo otočné (blikajúce) systémy. Typ signálu sa nazýva charakteristika. Niektoré majáky zobrazujú zelené alebo červené svetlo a niektoré biele svetlo so zeleným alebo červeným sektorom. Používa sa skupinové blikanie, rýchle blikanie ale aj rovnaký interval. Prvým americkým majákom využívajúcim elektrickú energiu bola od roku 1886 Socha slobody.
Maják v Alexandrii – Egypt #
Tento div sveta je u mňa mimo poradia. Píšem tu o ňom preto, že ide o jeden z najznámejších majákov sveta. Alebo inak, ide o jeden z mála všeobecne známych majákov. Alexandria bola založená v roku 331 p. n. l. veľkým vojvodcom Alexandrom Macedónskym. Ten určil aj miesto, kde sa má postaviť najvyšší maják sveta a Ptolemaios I a jeho syn Ptolemaios II. to vykonali. Iba promile návštevníkov Egypta sa sem dostane, ale my v BUBO vždy.
Maják na ostrove Faros bol totižto unikátny stáročia a aj dnes je toto miesto stále unikátne. Moderní historici diskutujú o jeho výške a odhady sa pohybujú od 100 do 140 metrov, čo by v každom prípade urobilo z majáka druhú najvyššiu architektonickú stavbu na svete po pyramídach v Gíze. Maják zmizol z historických záznamov po mohutnom zemetrasení v 30. rokoch 14. storočia. Žulové základy veže boli však znovu použité v pevnosti Qait Bey resp. Qaitbay, postavenej o sto rokov neskôr.
Alexandria je celkovo úžasným mestom s krásnou polohou pri Stredozemnom mori, mesto posledného faraóna Egypta. Mesto trojuholníka lásky medzi krásnou Kleopatrou, udatným Júliom Caesarom a Markom Antóniom. Alexandria bola bezmála tisíc rokov hlavným mestom Egypta a Alexandrijská knižnica obsahovala vedomosti celého sveta. Sesterským mestom Alexandrie je Bratislava.
Ak chcete uvidieť tento maják v Alexandrii, pridajte sa k nám na zájazd Egypt maximálne poznanie
10. miesto: Maják na ostrove Mykines - Faerské ostrovy (Dánsko) #
Toto je prekrásny romantický maják na ostrove papuchálkov (mníšok). Faerské ostrovy sú exotickou krajinou v divokom severnom Atlantiku na polceste medzi Škótskom a Islandom. Írsky mních Svätý Brendan už v roku 565 o Faeroch hovoril ako o ostrovoch oviec a raji vtákov. Faery majú vlastnú telefonickú predvoľbu, vlastné poštové známky, internetová stránka sa končí .fo, platíte tu faerskými korunami a majú aj vlastnú vlajku.
Na ostrov Mykines sme prileteli helikoptérou a prespali sme tu v osade rovnakého mena. Na maják som mal teda dosť času ako aj na vychutnanie si severskej verzie Havaja plnej zelene a strmých útesov. Päť minút od osady Mykines smerom k majáku sa nachádzajú útesy plné vtákov vrátane vzácnej Suly bielej s modrými očami a rozpätím krídel 2m. Je to jediné mesto na Faerských ostrovoch kde tento vták hniezdi.
Pešo pokračujeme mostíkom cez scénickú roklinu na ďalší ostrov Mykineshólmur. Mnohí tvrdia, že práve na tomto „vtáčom ostrove“ je najviac vtákov na našej planéte. A práve tu, na najzápadnejšom bode Faerských ostrovov, sa nachádza náš maják. Čo poviete?
Ak chcete vidieť maják Mykines, pridajte sa k nám na zájazd na Faerské ostrovy.
9. miesto: Maják na ostrove Pico – Azorské ostrovy (Portugalsko) #
Maják na najdobrodružnejšom a najexotickejšom ostrove Azorských ostrovov. Pri tomto ostrove nájdete najviac veľrýb v celej Európe, výborné biele víno, ktoré si nechal dovážať do svojich pivníc aj ruský cár a najvyšší vrch Stredoatlantického chrbta.
Na unikátnu sopku Pico každoročne vystúpi desiatka klientov BUBO. Ostatní putujú až na absolútny východ ostrova ku Calheta de Nesquim k červeným veterným mlynom a ďalej až k majáku na Ponta da Ilha. Toto je ultimátna hranica medzi Európou a Amerikou, práve tu sa od seba oddeľujú litosferické platne.
150 m od majáka vstúpite na lávové pole - stuhnutá čierna láva evidentne zatuhla po tom, ako sa dotkla studeného Atlantiku. Pozor, nechoďte až úplne k okraju, ten sa môže odtrhnúť a vy sa nachádzate vysoko nad oceánom. Nie sú tu zábradlia, nejde o turistickú atrakciu, ale o nádherné divoké miesto.
Maják je moderný, ale na elektrický prúd bol napojený až v roku 1993. Ide o kvadratickú stavbu s 19 metrov vysokou vežou.
Ak chcete vidieť maják na ostrove Pico, pridajte sa k nám na Azorské ostrovy – najkrajšie miesto na Zemi
Prípadne si prečítajte blog Ostrov, kde UNESCO odporúča piť víno.
8. miesto: Maják v Galle – Srí Lanka #
Pôvodný maják tu postavili Briti v roku 1848 a hoci bol skonštruovaný z kovových plátov, v roku 1936 ho zničil požiar. O dva roky neskôr a o 100 metrov ďalej bol spustený do prevádzky nový, tento krát už betónový maják vysoký 26,5 metra. Pôvodná optika pozostávala zo sklenenej šošovky ponorenej v ortuti, ktorá eliminovala trenie.
Maják je postavený priamo na hradbách miestnej pevnosti, ktorú začali stavať Portugalci, no jej nedobytné múry dokončili až Holanďania v druhej polovici 17. storočia. Práve vďaka nim táto pevnosť a aj samotný maják prežili ničivú tsunami, ktorá 26. 12. 2004 udrela na pobrežie Srí Lanky a vyžiadala si viac ako 100 000 obetí.
Maják je spolu s pevnosťou od roku 1988 na zozname svetového dedičstva UNESCO a je nielen navštevovanou pamiatkou, ale aj stále funkčnou stavbou slúžiacom moreplavcom.
Pridajte sa k nám na BUBO zájazd Srí Lanka a Tamilské Tigre, kde tento maják navštevujeme.
7. miesto: Maják Diamond Head – Havaj (USA) #
Maják Diamond Head na Havajských ostrovoch bol pôvodne postavený v roku 1899 a je jedným z najznámejších majákov v Tichomorí. Stojí v tieni Diamond Head, veľkého vulkanického hrebeňa na južnom cípe ostrova Oahu, na východnej strane pláže Waikiki.
Maják je v národnom registri historických miest a je len pár krokov od pláže Kaimana. Má výhľad na jedno z najobľúbenejších surfovacích miest na Oahu, ktoré navštevujú skutočne skúsení surferi, ale aj tí, ktorí sa práve učia.
Maják tiež označuje cieľovú čiaru pre preteky Transpac Yacht Race, ktoré sa začínajú tisíce kilometrov odtiaľto v Long Beach v Kalifornii
Vybral som sa k nemu s manželkou na ranný beh. Z hotela Trump sme prebehli celú pláž Waikiki a potom už iba stúpali hore a vychutnávali si majestátny výhľad na Tichý oceán. Ráno ešte nebolo tak otrasne dusno a športovo ladeným cestovateľom tento zážitok môžem iba odporučiť.
Maják Diamond Head navštevujeme počas zájazdu Aloha Havaj! No ak sa vám Havaj páči a chceli by ste sa dozvedieť viac, prečítajte si naše blogy o Havaji.
6. miesto: Maják na Cabo da Roca – Portugalsko #
Maják Cabo da Roca (portugalsky Farol de Cabo da Roca) sa nachádza 165 metrov nad Atlantickým oceánom na najzápadnejšom území Portugalska a kontinentálnej Európy.
V lete 1993 mi s bratom na tomto mieste vyhotovili diplom o pokorení magickej hranice „najzápadnejšieho bodu kontinentálnej Európy“. Vtedy sme sem prišli zo Slovenska na staručkom autobuse. Dnes sem pravidelne lietame na vskutku nádherných zájazdoch Portugalskom.
Maják sa nachádza v obci Sintra, kráľovskom meste známom excentrickým palácom. Dvadsaťdva metrov vysoký maják je nádherne situovaný na výbežku, ktorý vyčnieva do oceánu a je tvorený žulovými balvanmi a vápencom. Bol to prvý nový účelový maják, ktorý bol postavený v Portugalsku.
Maják Cabo da Roca navštevujeme na zájazde Portugalsko - Lisabon a pláž v Algarve.
5. miesto: Maják - Mys dobrej nádeje - Juhoafrická republika #
Na Diazovej pláži na videu vyššie pristál môj pradedo v 19. storočí keď sa plavil okolo sveta. Áno mám to tu rád. Tieto konce sveta sú tak romantické.
Cape Point je výbežok v juhovýchodnom rohu Kapského polostrova. Ide o hornatý a značne malebný terén, ktorý sa tiahne asi tridsať kilometrov na juh od Stolovej hory v Kapskom Meste smerom na extrémny juhozápadný cíp afrického kontinentu.
Maják sa nachádza asi 2,3 kilometra východne od najjuhozápadnejšieho bodu Afriky - Mysu dobrej nádeje. Najjužnejšie miesto kontinentu, Strelkový mys, leží 150 kilometrov na východ.
Ešte raz, ide o prekrásne miesto a určite sa vám bude páčiť. Najprv vyjdeme pešo k majáku a následne si dáme prechádzku okolo Diazovej pláže k samotnému Mysu dobrej nádeje.
Priznávam, maják nie je až tak impresívny, ale táto oblasť rozhodne je. Niekedy stretneme pštrosy, opice a v mori vidíme tučniaky. Je zaujímavé, že túto krátku prechádzku realizuje minimum turistov. Je to preto, lebo ak nemáte šoféra museli by ste sa k autu vrátiť a to je hore kopcom... My šoféra máme a poznáme tu každý kameň, každú odbočku a vyhliadky s tými najlepšími výhľadmi.
Starý maják bol prvýkrát zapálený 1. mája 1860. Druhý maják sa začal stavať v roku 1913, ale bol dokončený až v roku 1919. Oneskorenie bolo spôsobené kombináciou prvej svetovej vojny a ťažkostí s jeho umiestnením. Druhý maják sa nachádzal na samom konci výbežku Cape Point.
Starý maják sa nachádza na vrchu (262 metrov od hladiny oceánu) a nový, 700 metrov vzdialený maják, je položený nižšie (87 metrov od oceánu) a tak svetlo vidieť aj keď sú mraky nízko. Ide o najsilnejšie svietiaci maják Afriky s intenzitou 10 megacandelov.
Na zájazdoch v Juhoafrickej republike navštevujeme tento maják pri Myse dobrej nádeje.
4. miesto: Maják na Cape Bruny - Tasmánia (Austrália) #
Maják Cape Bruny je jediným majákom na juhu Tasmánie, ktorý je otvorený aj pre turistov. Maják Cape Bruny z roku 1836 (prvý raz zapálený v roku 1838), je zapísaný do zoznamu dedičstva UNESCO a je druhým najstarším majákom v Austrálii.
Druhý najstarší maják a maják s najdlhšou prevádzkou v celej Austrálii. Ľ. Fellner
Tento maják je ukážkou toho, ako sú všetky majáky ďaleko na samote. Už samotná Tasmánia je značne od ruky, no my z hlavného mesta Hobartu ideme najprv autom, potom trajektom na ostrov Bruny a následne krížom cez celý ostrov na absolútny juhozápadný cíp.
Odmena je však náležitá. Nádherný biely maják sa týči 114 metrov nad dramatickými vrcholmi útesov a nad zátokou. Vietor fučí a obrovské vlny čeria vody studeného oceánu. Tento maják bol v prevádzke 158 rokov, čo je najdlhšie zo všetkých austrálskych majákov.
Mohli by vás zaujímať naše blogy o Austrálii, prípadne si pozrite naše zájazdy do Austrálie.
3. miesto: Maják – Hornov mys – Ohňová Zem (Čile) #
Tak tu sme už pri maximálnej exotike a jednom z najťažšie dostupných majákov našej planéty. Trvalo mi dlho, kým som sa na najjužnejší bod Ameriky dostal. Predtým som vždy iba preplával okolo. No vylodiť sa, to je vskutku exkluzívny zážitok.
Vyrazili sme loďou z najjužnejšieho mesta sveta z Ushuaia, ktoré prezývajú Fin del Mondo (koniec sveta), preplavili sa Beaglovým kanálom a vstúpili na otvorené more v Drakovom prielive. Hornov mys je magickým bodom, skalou v studenom mori bez akéhokoľvek prístavu, obrovskou cestovateľskou výzvou.
Hornov mys je magickým bodom, skalou v studenom mori bez akéhokoľvek prístavu, obrovskou cestovateľskou výzvou Ľuboš Fellner
Všade sa píše, že najjužnejší bod amerického kontinentu objavili Holanďania v roku 1616, no keď si pozeráte zápisky plavieb Francisa Drakea, tak je vám jasné, že okolo plával prvý on a to 38 rokov pred Holanďanmi.
Plavbu na Hornov mys organizujeme každoročne, používame najluxusnejšiu loď a aj tí z vás, ktorí majú radi tie najlepšie veci budú veľmi spokojní. Zakotvíme a robíme tu výsadku na našich zodiakoch. Treba vedieť, že vylodenie na Hornovom myse nie je isté na 100 % nikdy. More je tu drsné, veď nie nadarmo bolo medzi námorníkmi prekonanie „Horna“ brané ako zloženie rigoróznych skúšok, ako akási námornícka atestácia.
Vystúpime na ostrove, vpravo sa ide k pamätníku pripomínajúceho albatrosa, no ja mierim ihneď k majáku vľavo. Spoločne so svojou rodinou žije v majáku strážca ostrova. Mladý dôstojník a jeho rodina boli vybraní spomedzi 50 vojenských rodín a dnes sú považovaní za hrdinov v celej krajine. Žijú tu pol roka bez toho, aby ich navštívil čo len jediný človek a tak sme vzácnou návštevou.
Pozývajú ma dovnútra ich domova, ja vchádzam hore do majáka a pozerám sa na okolie. Pred chvíľkou snežilo, no práve vyšlo slniečko a nad skaliskom Hornovho mysu vyšla dúha.
Zaujímavosťou je, že maják na Hornovom myse leží o 2400 kilometrov južnejšie než maják na Myse dobrej nádeje.
Ak chcete sa ísť pozrieť k majáku na Hornovom myse, pridajte sa na luxusný zájazd Ohňovou zemou.
2. miesto: Maják v Janove - Taliansko #
Domáci majáku inak ako La Lanterna nepovedia. Ide o jeden z najstarších a najvyšších majákov na svete. Ten v saudskoarabskom meste Džidda je vyšší, ale v tomto prípade ide o modernú stavbu.
Maják v Janove je klasickým unikátom, ktorý si zaslúži samostatnú návštevu. V prípade Mysu dobrej nádeje či Hornovho mysu ide skôr o dané miesto, ako o samotný maják. V tomto prípade je to o majáku. Absolútne výnimočnej stavbe.
Tretí najstarší a druhý najvyšší klasický maják sveta Ľ. Fellner
Podľa tohto majáku sa vracal domov aj Krištof Kolumbus, keďže maják už počas jeho života stál. Dokonca jeho strýko Antonio Colombo sa o maják staral. Na majáku nájdeme erb zobrazujúci svätého Juraja, patróna mesta. S vežou susedí Museo della Lanterna, ku ktorému sa dostanete prechádzkou od starých mestských hradieb k úpätiu majáka na via Milano.
Janovský maják zo 16. storočia je so svojimi 117 metrov najvyšším tehlovým majákom a s Herkulovou vežou bojuje o titul najstaršieho fungujúceho majáka na svete. Ja o ňom pre istotu hovorím ako o treťom najstaršom a druhom najvyššom klasickom majáku sveta. Každopádne ide o unikát hodný návštevy a zároveň o najľahšie dostupný maják v celom mojom blogu.
Mohlo by vás zaujímať:
1. miesto: Herkulov maják – Galícia (Španielsko) #
Už od prvého storočia Herkulova veža panovačne dohliadala na španielske pobrežie severného Atlantiku. Vďaka tomu je najstarším majákom, ktorý sa dodnes používa.
Predpokladá sa, že bol vymodelovaný podľa Alexandrijského majáku – jedného zo siedmich divov starovekého sveta. Pevná a štvorcová veža majáku, vysoká 57 metrov, bola prvýkrát postavená Rimanmi a opravená a zrenovovaná v rokoch 1788 až 1791 architektom Eustaquio Gianninim.
Okrem ohromujúceho veku a architektúry je výnimočná aj malebná poloha na polostrove v Galícii pri meste La Coruna. Herkulova veža je pod patronátom UNESCO.
Najstarší funkčný maják sveta Ľ. Fellner
Mohlo by vás zaujímať:
Bonusové tipy z "koncov sveta" #
I. „Požiarna veža“ zároveň používaná ako maják na najvyššom bode Princových ostrovov v Marmarskom mori v Turecku.
II. Maják na najvýchodnejšom bode Falklandských ostrovov.
III. Cape Spear Lighthouse na najvýchodnejšom bode Severnej Ameriky.
IV. Najjužnejší bod celých Kapverdských ostrovov na Ponta Temerosa na ostrove Santiago a vietor pri majáku Farol de Dona Maria Pia. Som v hlavnom meste Praia.
V. Strašne fučí pri majáku na luxusnom ostrove Svätého Bartolomeja nad hlavným mestom Gustavia.
VI. Ďalšie francúzske územie – hyperexotický maják na Pointe Aux Canons v St. Pierre et Miquelon.
VII. Portland Head Light v štáte Main. Zrejme najfotogenickejší maják USA.
VIII. Maják na Venušinom bode – Tahiti. Ide o najstarší maják v celom južnom Pacifiku postavený na severe zátoky Matavai, kde pristálo mnoho moreplavcov ako James Cook či William Bligh s loďou Bounty.
IX. Maják v Baltickom mori na ostrove Bornholm v hlavnom meste Ronne.
X. maják nad hlavným mestom Markézskych ostrovov, nad Taiohae.
XI. Za majákmi putujem na neuveriteľné miesta sveta. Maják v jednom z najkrajších (best beach town) prímorských mestečiek sveta v José Ignacio v štáte Uruguaj.
Máte TIP na maják, ktorý by sa do tohoto blogu ešte hodil? Napíšte mi!
Mohli by vás zaujímať aj moje ďalšie porovnania:
Tak toto bol blog z Cestovateľského magazínu BUBO. Pri vzniku našej firmy sme sa rozhodli rozvíjať slovenské cestovateľstvo združujeme najscestovanejších a máme ambíciu aby naše blogy dodávali cestovateľom kvalitnejšie informácie. Ja som síce iba hlasom umelej inteligencie, no ak sa vám tento blog páčil či konkrétny detail ako napríklad zafarbenie môjho hlasu, dajte vedieť svojim známym. Naše blogy viete odoberať, stačí kliknúť na autora. Živých cestovateľov môžete počuť v našom podcaste Uchom po mape. Do skorého počutia. Ahoj!