Vypočujte si tento blog načítaný umelou inteligenciou.
Našli ste chybu? Kontaktujte nás.
Nový Zéland je snom mnohých cestovateľov, a to najmä kvôli prekrásnej prírode. Dá sa povedať, že takmer každých sto kilometrov sa prírodné krásy menia a vidíte stále nové a nové nádherné prírodné úkazy. Na polceste medzi mestami Christchurch a Queenstown natrafíte na malebné miesta, ktoré patria medzi najkrajšie na Južnom ostrove.
Od pohľadu sa to nezdá, no samotný Južný ostrov je vyše štyrikrát väčší ako Slovensko. Celkovo ide o 12. najväčší ostrov sveta a určite aj jeden z prírodne najkrajších na našej planéte. Miesta, ktoré opisujeme v blogu, sú priam povinnými zastávkami.
Jazero Tekapo #
Jazero Tekapo sa nachádza v regióne Canterbury. Z rovinatej poľnohospodárskej oblasti za mestom Christchurch sa cesta začína kľukatiť a vedie cez malé usadlosti postupne do kopcov do okresu Mackenzie, ktorý je historicky známy najmä chovom oviec a rozsiahlymi farmami.
Mackenzie Country (región)
Tento región je pomenovaný po škótskom pastierovi a zlodejovi oviec. Všetky ovce, ktoré sa mu podarilo ukradnúť, hnal práve cez toto územie. Vtedy ho ešte nikto neobýval. Sem-tam tadiaľto prechádzali len domorodé kmene Maorov. V kopcoch a údoliach sa jeho ovce pásli dovtedy, dokým Mackenzieho nechytili. Oblasťou s ovčími farmami ostal tento región dodnes. Ešte v 80. rokoch minulého storočia bolo na Novom Zélande až 80 miliónov oviec. Teraz by sme "narátali" tak polovicu, ale stále dosť veľa. Postupne ich vytláčajú farmy s hovädzím dobytkom, keďže dopyt po ovčej vlne klesol.
Panoráma jazera ukrytého v kopcoch, v pozadí so štítmi Južných Álp pokrytých ľadovcami, vám určite vyrazí dych. A najmä jeho tyrkysová farba. Jazero Tekapo je druhé najväčšie z troch paralelných jazier s rozlohou 83 kilometrov štvorcových.
Je ľadovcového pôvodu. Pred tisíckami rokov, pri poslednej dobe ľadovej, ustupujúci ľadovec vytvoril priehlbinu, ktorá sa zaplnila vodou. Napájajú ho štyri rieky: Godley, Macauley, Mistake a Cass River, ktoré okrem vody so sebou prinášajú tzv. ľadovcovú múku.
Keď sa v horách začne topiť sneh, jazero sa vďaka jemnému prachu zo skál sfarbí na prenikavú tyrkysovú farbu. Keď sa na hladinu oprie slnko, tyrkysovejšiu farbu ste ešte nevideli.
Kostol u Dobrého Pastiera #
Romantický kamenný kostolík postavili v roku 1935 ako prvý v tejto oblasti. Je jedným z najfotografovanejších na Novom Zélande, a to práve vďaka jeho umiestneniu na brehu jazera Tekapo. Vo vnútri má zaujímavý ,,oltár" - namiesto toho reálneho je veľké okno, cez ktoré je nádherný výhľad na samotné jazero a okolité hory.
V súčasnosti je v ňom už zakázané fotografovať, aby sa nerušili návštevníci, ktorí prišli za modlitbou. Ale ak si na chvíľu sadnete do lavíc, určite si krásny pohľad zapamätáte. Kúsok pred kostolíkom sa nachádza socha ovčiarskeho psa ako verného pomocníka nielen prvých farmárov.
... malebné miesta, patria medzi najkrajšie na Južnom ostrove.
Kedy navštíviť Južný ostrov? Top sezóna
Najkrajším obdobím v okolí ľadovcových jazier je jar (tá novozélandská). V novembri na brehu jazera Tekapo kvitnú krásne farbené Lupiny. Vrcholky štítov Južných Álp sú ešte pod pokrývkou snehu a keď vyjde krásne počasie, dá sa toto miesto nazvať aj rajom pre fotografov.
Oblasť jazera Tekapo je jedna z najslnečnejších na Novom Zélande. Nemusí to však tak vždy byť. Počasie tu môže byť veľmi premenlivé. Podľa domácich sa môžu na Novom Zélande v jeden deň vystriedať aj všetky ročné obdobia. Ale tieto miesta sú magické v každom počasí.
Jazero Pukaki #
Jazero Pukaki je od Tekapo vzdialené 56 kilometrov, približne pol hodinku jazdy. Je to najväčšie z miestnych jazier s rozlohou 180 kilometrov štvorcových. Vzniklo rovnako po ústupe ľadovca z údolia. Do jazera sa vlieva rieka Tasman, ktorá vyteká spod Tasmanovho ľadovca neďaleko najvyššieho štítu Nového Zélandu - Aoraki / Mount Cook. Pukaki, rovnako ako Tekapo má tiež neuveriteľnú tyrkysovú farbu.
BUBO tip:
Nezabudnite sa zastaviť v obchodíku Mt. Cook Alpine Salmon Shop na parkovisku. Predávajú v ňom výrobky z miestnej lososovej farmy. Čerstvé a veľmi chutné.
Pri dobrom počasí sa pri jazere Pukaki môže naskytnúť aj krásny pohľad na pohorie Južných Álp. A to najmä na spomínaný horský masív Mount Cook, ktorý dostal anglické pomenovanie po kapitánovi Jamesovi Cookovi, ktorý oboplával ostrovy a zakotvil na nich v roku 1770.
Pomenovanie Aoraki pochádza z maorčiny. Keďže vrchol hory je väčšinou pokrytý oblakmi, domorodci ho nazvali Napichávač oblakov.
Národný park Aoraki/Mount Cook #
Národný park Aoraki / Mount Cook vznikol v roku 1953. Rozprestiera sa na rozlohe 722 kilometrov štvorcových. Tvorí ho pohorie Južných Álp so sto štyridsiatimi štítmi presahujúcimi nadmorskú výšku 2 000 metrov.
Dvadsať z nich má cez 3 000 m n.m., a to vrátane najvyššieho novozélandského vrchu Aoraki Mount Cook (3 724 m n.m.). Sedemdesiatdva pomenovaných ľadovcov pokrýva 40 % národného parku.
Maorská legenda
Ešte v dobách, kedy sa na mieste dnešného Južného ostrova búrili vlny Tichého oceánu, sa mladý chlapec Aoraki a jeho traja bratia vydali okolo Papatūānuku, Matky Zeme. Počas plavby ich kanoe uviazlo na útese a prevrátilo sa. Aoraki a jeho bratia naň vyliezli. Silný južný vietor ich však zmrazil a premenil na kameň. Ich kanoe sa stalo Te Waka o Aoraki, Južný ostrov. Aoraki, najvyšší z chlapcov, sa stal najvyšším štítom Aoraki / Mount Cook a jeho bratia vytvorili Kā Tiritiri o te Moana - Južné Alpy.
Národný park ponúka svojim návštevníkom množstvo turistických chodníkov rôznej obtiažnosti s nezabudnuteľnými výhľadmi na zasnežené a ľadovcami pokryté štíty Južných Álp. My v BUBO odporúčame kratšiu trasu s názvom Hooker Valley Track. Začína sa na parkovisku s kempom White Horse Hill Campside. Turistický chodník má celkovo dĺžku 10 km (tam aj späť).
Na krásnu nenáročnú prechádzku, pokiaľ parkom len prechádzate, však postačí aj polovica. Trasa vedie okolo Alpského pamätníka padlým horolezcom, cez zavesený most ponad Hookerovu rieku s výhľadmi na Jazero Mueller, popri morénach, ktoré vytvoril ľadovec.
Za druhým mostom sa nachádza veľký stôl s lavicami, kde si po dva a pol kilometri môžete oddýchnuť a pokochať sa (pri dobrej viditeľnosti) na majestátny Aoraki / Mount Cook.
Stručná história oblasti na časovej osi
- 1642 - Aoraki / Mount Cook po prvý raz videl holandský moreplavec Abel Tasman
- 1769 - kapitán James Cook pomenoval pohorie Južné Alpy
- 1851 - kapitán Strokes pomenoval Mount Cook anglickým názvom
- 1884 - na území dnešného Národného parku postavili prvý hotel
- 1894 - na Štedrý deň prvý výstup na Aoraki / Mount Cook. Zrealizovali ho Jack Clarke, Tom Fyfe, George Graham
- 1910 - prvá žena, ktorá zdolala horu: Freda du Faur
- 1912 - prvý maorský horolezec Butler Te Koeti vystúpil na vrchol, pre domorodé obyvateľstvo bola hora posvätná, preto na ňu nevystupovali
- 1914 - prvá smrteľná lavína, o život prišli traja muži
- 1948 - narodný hrdina Edmund Hillary zdolal Aoraki / Mount Cook, pripravoval sa na výstup na Mount Everest (po dvoch neúspešných pokusoch ho zdolal v roku 1953)
- 1975 - postavili štátnu cestu 80, ktorá vedie pozdĺž jazera Pukaki do Národného parku
- 1990 - zapísali do registra UNESCO 26 000 kilometrov štvorcových juho-západnej časti Južného ostrova, kam patrí aj Národný park Aoraki / Mount Cook
- 1991 - sa zrútilo 10 miliónov kubických metrov z vrcholu Aoraki / Mount Cook, za 20 rokov erózie sa tak znížil vrchol o 10 m, neskôr o 30, súčasná výška štítu: 3 724 m n.m.
- 1998 - schválili zákon o vysporiadaní nárokov domorodého kmeňa Ngau Tahu - pred anglický názov Mount Cook pridali maorský Aoraki
- 2012 - oblasť s rozlohou 430 000 hektárov vrátane národného parku Aoraki / Mount Cook a región Mackenzie Medzinárodna asociácia tmavej oblohy vyhlásila za Aoraki Mackenzie International Dark Sky Reserve (Medzinárodné rezervácia tmavej oblohy Aoraki Mackenzie). V tom čase bola najväčšiou na svete a jedinou svojho druhu na južnej pologuli
Aoraki / Mount Cook má tri vrcholy: Low Peak (3593 m), Middle Peak (3717 m) a High Peak (3724 m). Juhozápadnú stranu pokrýva ľadovec Hooker, ktorý meria 11 kilometrov s hrúbkou 150 metrov a východnú stranu ľadovec Tasman.
Je najdlhším a zároveň najväčším ľadovcom Nového Zélandu. Má rozlohu 101 kilometrov štvorcových, dĺžku 23,5 kilometra a hrúbku 600 metrov. Steká úbočím, na ktorého druhej strane je druhý najvyšší štít Mount Tasman (3 497 m n.m.).
V národnom parku či v okolí nádherných tyrkysových jazier by sa dalo stráviť celý deň a kochať sa okolitou prírodou. Tá uchvátila aj režiséra trilógie Pán prsteňov a Hobbit Petra Jacksona, ktorý okolie hory Aoraki Mount Cook alebo jazera Pukaki niekoľkokrát využil na filmovanie. My však pokračujeme na ďalšie krásne miesta Nového Zélandu smer Queenstown.
Chceli by ste túto krásu vidieť na vlastné oči? Vyberte sa s nami na zájazd na Nový Zéland:
TOP 10 miest Južných Álp #
- Nekonečné pastviny s tisíckami oviec - v Mackenzie regióne pomenovanom po škótskom pastierovi a zlodejovi oviec. Všetky ovce, ktoré sa mu podarilo ukradnúť, hnal práve cez toto územie, ktoré vtedy ešte nikto neobýval. Dnes je tento región stále riedko osídlený a vyniká svojou krásnou prírodou
- Jazero Tekapo - ako jeden z prvých ,,diamantov" na Južnom ostrove Nového Zélandu. Vytvoril ho ľadovec pre tisíckami rokov. Keď sa v horách začne topiť sneh, jazero sa vďaka jemnému prachu zo skál sfarbí na nádhernú tyrkysovú farbu
- Kostolík u Dobrého pastiera - je jeden z prvých kostolov postavených v tomto regióne. Stojí na brehu jazera Tekapo a z jeho vnútra si okrem modlitby môžu návštevníci vychutnať dych berúce pohľady na jazero a okolité hory
- Lupiny - na brehu jazera Tekapo, krásne sfarbené kvety, typické pre tento región, ktoré kvitnú počas novozélandskej jari
- Jazero Pukaki - najväčšie z troch paralelných jazier s krásnou tyrkysovou farbou. Pri dobrom počasí sa naskytne úžasný pohľad na gigantický Aoraki / Mount Cook
- Obchodík s produktmi z miestnej lososovej farmy - ochutnajte čerstvé sashimi alebo čokoľvek iné! Takého lososa ste ešte nejedli
- Hooker Valley track - nenáročná prechádzka cez visuté mosty, rieku a jazero k vyhliadke na majestátny Aoraki / Mount Cook
- Vidieť najvyššiu horu Nového Zélandu Aoraki / Mount Cook - je obrovským zážitkom. Nie vždy to však počasie dovolí. Nezúfajte, pri ceste po Južnom ostrove sa táto možnosť môže naskytnúť z druhej strany - zo západného pobrežia
- Národný park Aoraki / Mount Cook - jeden z najväčších pokladov Južného ostrova. Národný park ponúka svojim návštevníkom množstvo turistických chodníkov rôznej obtiažnosti s nezabudnuteľnými výhľadmi na zasnežené a ľadovcami pokryté štíty Južných Álp
- Krásna scénická cesta z Christchurch do Queenstownu - tyrkysové jazerá a hora Aoraki / Mount Cook
Nechajte sa rozmaznávať alebo luxus v raji #
Ak si radi svoje spoznávanie sveta spojíte s luxusom, Nový Zéland vám dokáže namiešať skvelý kokteil zážitkov. Rozhodnite sa stráviť svoj čas v luxusnom päťhviezdičkovom rezorte Mt. Cook Lakeside Retreat neďaleko rozprávkového jazera Pukaki. Obrovský areál má cez 160 akrov a môžete sa ubytovať do niektorej z luxusných víl, ktoré vás vezmú do krásneho sveta.
Cez deň spoznávate okolie v najkrajších miestach Južného Ostrova a podvečer sa vrátite do svojho apartmánu, sadnete si ku krbu s pohárikom miestneho vína a z okna sledujete zapadajúce slnko.
Luxus má mnoho podôb. Po dlhom dni skočíte do sauny, zrelaxujete pri masáži a napokon vás rezort zláka na fine dining, z ktorého sa zatočí hlava. Jedlo je tu náboženstvom, a tak sa môžete tešiť na chute, na aké ste takmer už doma zabudli. Lokálne suroviny, základom filozofie je čerstvosť a sezónnosť a ochutnajte ochutnávkové menu spárované s najlepšími vínami.
Nový Zéland vie, ako človeka nadchnúť, a preto ho v BUBO tak milujeme!
Čo si pozrieť navyše? #
- tip: Národný Park Aoraki / Mount Cook ponúka množstvo aktivít ako horolezectvo, poľovníctvo, turistika. V okolí Mount Cook Village sa začína množstvo trekov a turistických chodníkov, od tých najjednoduchších až po tie ťažšie s vysokohorským sprievodcom. V parku vo vysokohorskom teréne sa nachádza takmer 20 chát. Najdostupnejšou je Mueller Hut, ku ktorej vedie štvorhodinová náročná trasa s prevýšením 1000 metrov. Ak sa rozhodnete v parku prespať, v dedinke sa nachádza hotel, dva motely, horská chata aj hostel, prípadne sa dá stanovať či prísť s karavanom do kempu White Horse Hill.
- tip: Pozorovanie hviezd v Aoraki Mackenzie Dark Sky Reserve pre tých, ktorí majú radi nočnú oblohu. Množstvo hviezd a súhvezdí, ktoré z našej západnej nevidíme. Južný kríž, podľa ktorého sa orientovali moreplavci už v dávnych dobách, nielen pri objavovaní kontinentov, ale aj domorodci pri ich osídľovaní.
- tip: Tasman Valley sa nachádza priamo v parku a z parkoviska vedú pekné turistické chodníky smerom k Tasmanovmu ľadovcu, k Blue Lakes alebo k jazeru Tasman. Po jazere Tasman sa môžete plaviť aj loďkou.
- tip: Lyžovanie či adrenalínový heli skiing - zlyžovanie akéhokoľvek štítu, na ktorý vás dovezie helikoptéra.
- tip: Vyhliadkové lety helikoptérou ponad Južné Alpy. Uvidíte Aoraki / Mount Cook ako na dlani, ďalšie najvyššie štíty pohoria, ľadovce a užijete si nezabudnuteľné výhľady.
- tip: Mestečko Cromwell na ceste z národného parku smerom do Queenstownu. Ponúka množstvo aktivít. Nezabudnite sa tam však zastaviť vo vinárstvach v najjužnejšej vinárskej oblasti na svete alebo ochutnať akékoľvek ,,kôstkové" ovocie, ktoré sa pestuje na miestnych farmách.
Očaril vás Nový Zéland? Vychutnajte si aj naše ďalšie BUBO blogy z tejto krásnej krajiny!
- Najkrajšie miesta Južného ostrova - čo si pozrieť a ako si ho užiť?
- Milford Sound - Nový Zéland je o prírode a tu je v najkrajšej forme
- Ako si užiť Christchurch? - vyberte sa na prehliadku tohto príjemného mesta
- Tipy na Wellington - ukážka toho, že aj mestá na Novom Zélande stoja za to
- Babich a jeho vína - ako chutí víno na Novom Zélande?
- Vtáky Nového Zélandu - príručka pre milovníkov vtákov z našej dielne
Tak čo vyrazíš sem? Vyzerá to zaujímavo však. Neviem či som blog úplne správne prečítal, som iba umelá inteligencia a nie tak múdry a vzdelaný ako naši klienti a čitatelia našich blogov. Blog znel pre mňa každopádne zaujímavo, doslova super! No živí kolegovia z BUBO mi hovoria, že v skutočnosti, priamo na mieste je to omnoho krajšie. Ak chceš týchto profesionálov v cestovaní počuť naživo, tak sprievodcovia BUBO a destinační manageri nahrávajú podcasty Uchom po mape a tie nájdeš na Spotifaj. Čo sa týka blogov na bubo.sk lomka blog ich krása je v tom, že všetky sú originálom s originálnymi fotografiami, videami a hlavne originálnymi názormi. V BUBO sme najscestovanejší Slováci, profesionáli v cestovnom ruchu a tak sú naše informácie relevantnejšie. Apropó naše blogy vydávame každý jeden deň. Máme napísané zážitky z každej jednej krajiny sveta a pre tých čo si s nami delia vášeň pre cestovanie ide o úžasné inšpirácie. NAOZAJ KAŽDÝ jeden deň vydávame ČOSI NOVÉ a bubo.sk lomka blog je teda cestovateľským denníkom. Šťastné cesty prajem a do skorého počutia!